גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בבורסה: ת"א 90 איבד 1.5%, טבע סיימה באדום

ביקום דיווחה כי התקבל אישור שר התקשורת דודי אמסלם לרכישת השליטה בחברה בידי סרצ'לייט ● טבע, שרשמה עליות במהלך רוב שעות המסחר, סיימה את היום בירידות ● אנלייט וסלע נדלן בלטו בירידות

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

המסחר בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה, וזאת בצל הפתיחה השלילית של שבוע המסחר בעולם. מדד ת"א 35 איבד 0.44%, מדד ת"א 90 ירד ב-1.5%, ומדד הבנקים השיל 0.7% מערכו.

טבע  איבדה 0.6% לאחר שעלתה לאורך היום ביותר מ-3%, פועלים  איבדה 1.5%, אנלייט אנרגיה  איבדה 4.2%, סלע נדלן  ירדה ב-3.5%, עזריאלי  איבדה 0.7%.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.19 מיליארד שקל. 

14:30

יום המסחר השני לשבוע מתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם. זאת כשהמדדים המובילים שם נמצאים סביב רמות השיא שלהם, וגם בבורסות באירופה כיוון המסחר שלילי.

ברקע לכיוון המסחר, שוב ניצבים חששות המשקיעים בקשר להימשכות מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, וזאת בין היתר על רקע התבטאויות של הנשיא האמריקאי, דונלד טראמפ, בנושא במהלך סוף השבוע. עוד ברקע לכיוון השלילי עומדת המתיחות הגוברת בהונג קונג עם המחאות הנמשכות שם, וחששות כי גם המצב העדין בזירה הזו ישפיע על התנהלותה של סין מול ארה"ב.

בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית כי המגמה החיובית של השבוע החולף בארה"ב נתמכה ב"ידיעות חיוביות על התקדמות בשיחות הסחר עם סין, יחד עם נתוני מאקרו מעודדים והפתעות חיוביות בעונת הדוחות".

עוד הוסיפו בהראל, כי "על רקע רמות השיא, חשוב לוודא שהחשיפה למניות בארה"ב מתמקדת במניות של חברות רווחיות, שיודעים לנתח אותן ויש להן פוטנציאל צמיחה. ניתן לבחון חשיפה לתתי-סקטורים מעניינים, כמו חברות הציוד הרפואי, שתוצאותיהן גם בולטות לחיוב בעונת הדוחות".

לגבי השוק בישראל הוסיפו בהראל פיננסים, כי "נתוני הצמיחה והאינפלציה החלשים יחד עם הצפי להרחבה מוניטארית וכל הגורמים החיוביים הגלובליים מספקים תמיכה בשוק המניות המקומי. אנו ממשיכים להמליץ על חשיפה לשוק הישראלי הנהנה מרמת תנודתיות נמוכה יותר משוקי מניות מרכזיים אחרים בעולם".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניות שיכון ובינוי  ומליסרון  מאבדות כ-1.5%-2.5% ומנגד מניית טבע  ממשיכה להתחזק ומוסיפה לערכה כ-3%, אחרי קפיצה של כ-5% אתמול. בבית ההשקעות אופנהיימר, "ממשיכים להחזיק בתיזה חיובית עבור טבע", עם המלצת תשואת יתר.

עוד במסחר, מניות חברות האנרגיה הירוקה אנרג'יקס  ואנלייט  נחלשות בכ-3%-4%.

חברת מוניציפל דיווחה כי חתמה על הסכם למכירת תיק האשראי שלה לבנק איגוד, מה שיאפשר את מיזוגו של מוניציפל לדיסקונט.

מניית מבני תעשיה  מרכזת מחזור מסחר ער, בו רשמה שינויים קלים, וזאת לאחר שבימים האחרונים החלה להיסחר כחברה מאוחדת עם כלכלית ירושלים.

במסגרת באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

בהתייחס לשוק החוב, בהראל פיננסים ציינו, כי "על רקע התשואות הנמוכות יחסית באג"ח הקונצרני, אנו ממשיכים להמליץ לחפש הזדמנויות השקעה בדירוגים גבוהים. אחת החלופות המעניינות לבחינה בשוק המקומי בתקופה זו היא אג"ח בנקים COCO, המאפשר ליהנות מהשקעה באותם הבנקים המוכרים בדירוג ממוצע AA מינוס, אך בתשואה גבוהה פי ארבעה במקרים מסוימים מכפי שניתן לקבל בחשיפה דרך מדד תל-בונד צמודות בנקים".

עוד הוסיפו לגבי שוק החוב, כי "התנודתיות החדה באג"חים הארוכים בארה"ב כפי שראינו בשבוע החולף ממחישה כי אחזקת אג"ח דולרי במח"מ בינוני ומעלה לא מתאימה לרוב הלקוחות הסולידיים. הפרויקט לא היה בצבר ההזמנות כי אין סגירה פיננסית.

13:00

המסחר בתל אביב מתנהל בטריטוריה האדומה, בעוד החוזים העתידיים על המדדים בוול סטריט מאבדים 0.4% ומאותתים על פתיחה שלילית של שבוע המסחר. מדד ת"א 35 משיל 0.4%, ת"א 90 יורד ב-0.95%, ומדד הבנקים יורד ב-0.8%.

מנייתה של טבע עולה בכ-3% נגד הסנטימנט השלילי בשוק, מניית עזריאלי יורדת ב-1.65%, אנלייט אנרגיה מאבדת 3%, אלוני חץ יורדת ב-1.35%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-433 מיליון שקל.

12:30

נמשכות ירידות השערים הקלות בבורסת ת"א, בהובלת מניית שיכון ובינוי  שצונחת ב-2.7%. מן העבר השני בולטת בעליות מניית טבע  , שמתחזקת ב-3%.

חברת בי קומיונקיישנס  הודיעה כי קיבלה את היתר שר התקשורת, דודי אמסלם, למכירת השליטה בה לידי סרצ'לייט.  

10:00

המסחר בבורסה של ת"א נפתח הבוקר בירידות של עד 0.4% במדדים המרכזיים, בהובלת ירידות של עד 1% במניות שטראוס , החברה לישראל   ועזריאלי . מניית קבוצת דלק  מובילה את הירידות ומאבדת 1%. בצד החיובי של המדד המוביל בולטת לייבפרסון   בעלייה של 1.3%. 

ירידות נרשמות במניות הבנקים והמדד הענפי מאבד 0.6%. 

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ב') בהמשך ליציבות שנרשמה אתמול, ולאחר העליות של המדדים בוול סטריט לשיא ביום שישי האחרון. יום המסחר הראשון לשבוע זה ננעל ביציבות עם נטייה לירידות, כך מדד ת"א 35 ומדד ת"א 90 איבדו 0.1% מערכם, ומדד הבנקים השיל 0.3%. מניית טבע זינקה בכ-5% בהמשך להודעתה מסוף השבוע האחרון על גיוס חוב של 1.5 מיליארד דולר. 

משקיעי ביקום ממתינים לחתימה הרשמית של שר התקשורת דודי אמסלם על האישור לעסקת ביקום-סרצ'לייט.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מציין בסקירתו השבועית כי "פרץ האופטימיות של החודש האחרון הביא את השווקים לגלם פחות מהפחתת ריבית אחת של הפד במהלך 12 החודשים הקרובים (חוזי הפורוורד מגלמים ריבית של 1.36% בעוד שנה כאשר הריבית האפקטיבית הנוכחית עומדת על 1.55%). בהנחה שתרחיש זה מתממש, התמחור הכלכלי של התשואה ל-10 שנים על פי המודל שלנו עומדת בטווח שבין 1.8%-2.15%, כלומר התשואה היום עומדת במרכז הטווח. עם זאת מכיוון שאנו מעריכים שההסתברות שבמהלך השנה הקרובה הפד יפחית את לפחות פעם אחת גבוהה מזו שהפד לא יפחית את הריבית בכלל הרי שהסיכון לעליית תשואות מתמשכת באג"ח האמריקאיות מוגבל".

בנוגע להתפתחויות האחרונות בזירת מלחמת הסחר הוא מציין כי "בפעם הקודמת שהושג הסכם בין הצדדים התברר בדיעבד שהוא לא ממש עבד. יכול להיות שהפעם הצדדים יהיו מחויבים יותר מפעמים קודמות אבל יכול להיות גם שלא. מה שבטוח זה שהעבר הלא רחוק מלמד אותנו שגם שיחות שמתקדמות 'מצוין' עלולות להתפוצץ בכל רגע. שנית, עד כמה האינטרס של הצדדים להגיע להסכם חלקי הוא גדול. אנחנו כמובן לא פרשנים פוליטיים אבל אין ספק שיש פה דילמה רצינית והדברים לא ממש חד משמעיים. על מנת שטראמפ יביא ניצחון אמיתי לבוחרים שלו לפני הבחירות הסינים צריכים להתקפל באחת מסוגיות הליבה (קניין רוחני, פתיחות הסקטור פיננסי וכו') מה שכרגע לא נראה סביר. בשורה התחתונה, עדכונים אופטימיים מחזית מלחמת הסחר בהחלט מהווים חדשות טובות מבחינת השווקים אבל לא היינו ממהרים להניח שמפה והלאה הכל ימשיך להתנהל על מי מנוחות".

עוד כתבות

10 יינות לפסח / צילומים: יח"צ, אלעד ברמי, אורי גרון, אייל קרן עומרי מירון

הצעה לסדר: עשרה יינות שיתאימו גם לארוחת החג בזום

אומנם השנה פסח יהיה במתכונת קצת שונה, אבל יש דברים שיהיו בו כמו תמיד - ארבע הכוסות ויין על שולחן הסדר, למשל ● קבלו עשרה מומלצים במיוחד שכדאי להזמין

ישראל צריכה למנות צאר כלכלי חזק / צילום: Gali Tibbon, Associated Press

פרשנות: קבלו צ'ק של 500 שקל - הנקודה שבה נתניהו צודק וכל הכלכלנים טועים

אף כלכלן סביר מהזרם המרכזי לא יסכים להגיד מילה טובה על מהלך של חלוקת צ'קים להמונים, אבל כוחו של המהלך שביצע נתניהו הוא בכך שיש לו הצדקה ערכית

צוות רפואי עורך בדיקות קורונה בקרב דיירי בית אבות בברצלונה / צילום: Santi Palacios, Associated Press

צרפת: מספר המאושפזים בטיפול נמרץ עולה; סגר בספרד עד 26 באפריל

בצרפת מתו עד כה 7,560 בני אדם מקורונה ● הציבור הצרפתי נמצא תחת צעדי סגר חמורים, והמשטרה מחלקת קנסות של מאות אירו למי שמתרחקים מבתיהם ● באיטליה יותר מ-15,000 בני אדם מתו עד כה

גייטס ומנדלה, לפני 17 שנה בפורום שעסק באיידס / צילום: Jeff Christensen, רויטרס

מפוליו ועד קורונה: ביל גייטס היה הראשון לזהות

כך הפך ביל גייטס לאביר המחלות הזיהומיות: מייסד מיקרוסופט היה מהראשונים לזהות שמחלות ויראליות הן אחת הבעיות המרכזיות של הכפר הגלובלי

פגישת עבודה דרך זום  / צילום: רויטרס

מנכל זום: נפסיק להשקיע בפיתוח פיצ'רים ונתמקד בתיקון בעיות אבטחה

בחודשים האחרונים זום ראתה עלייה חדה בשימוש בפלטפורמה שלה בצל משבר הקורונה ● אריק יואן: החברה  תתמקד בפתרון של בעיות אבטחה ופרטיות

"שיטפו את הידיים! כולנו בזה יחד", גרפיטי בבריטניה / צילום: Liam McBurney / PA, Associated Press

בוריס ג'ונסון עם חום בבידוד; שיא במספר המתים בבריטניה ביממה

ספרד עקפה את איטליה במספר מקרי הקורונה ● 684 קורבנות קורונה בבריטניה ב-24 השעות האחרונות ● באיטליה נרשמו ביממה האחרונה 766 מתים ו-4,585 נדבקים חדשים

סר קיר סטארמר / צילום: AP

בריטניה: מנהיג חדש נבחר ללייבור; "מזדהה ותומך בציונות"

תהליך הבחירה לתפקיד התנהל בצל משבר הקורונה בממלכה המאוחדת, וחוסר שביעות בציבור מהמהלכים של הממשלה בראשות בוריס ג'ונסון ● סר קיר סטארמר יחליף בתפקיד את ג'רמי קורבין

מוזיאון הלובר, צרפת / צילום: AP Photo, AP

מסביב לעולם ב-360 מעלות: 5 סיורים וירטואליים תרבותיים במיוחד

תכננתם לבלות את חופשת הפסח בחו"ל, וכעת אתם מוצאים את עצמכם בעיקר על הספה, מחפשים איך להעסיק את הילדים? גם בימים אלו תוכלו להעניק להם ניחוח תרבותי מרחבי העולם

“מליפיסנט: אדונית הרשע" /   צילום: באדיבות פורום פילם

מטיפולי פוריות ועד ניאו נאצים: 5 המלצות צפייה לעת בידוד ומגפה

המשפחתי, העילאי, הקשוח, האופטימי, וסרט הילדים. המלצות קולנועיות לתקופה הזו

מפעל רכב מושבת 
של GM בקוריאה הדרומית
צילום: רויטרס, Yonhap News Agency

עוד מכה נוחתת על תעשיית הרכב: חשש מגל פשיטות רגל של ספקים

ספקית רכיבים גרמנית הודיעה היום על פשיטת רגל ויצרנית רכב חשמלית עצמאית הגישה בקשה להקפאת הליכים ● גרמניה מושיטה רשת ביטחון לחברות סטארט-אפ

פרופ’ ברכה רגר / צילום: איל יצהר, גלובס

מה חושבת הווירולוגית הבכירה בישראל על הסיכוי למצוא חיסון לקורונה

פרופ' ברכה רגר מאוניברסיטת בן גוריון, מהווירולוגים הבכירים בישראל, חשבה בתחילת הקריירה שלה שחיסונים יעשו לווירוסים מה שעשתה האנטיביוטיקה לחיידקים • באופן אירוני, היא אומרת ל"גלובס", הצלחתם הובילה לנטישת התחום ומענקי המחקר נעלמו • עכשיו אנחנו משלמים את המחיר

לא נוגעים באורח החיים. סטוקהולם, בשבוע שעבר / צילום: David Keyton, AP

בשבדיה חיים כמעט כאילו אין קורונה: האם זה ייגמר באסון?

בתי הספר פתוחים, המסעדות מלאות והרחובות שוקקי חיים ● ראש הממשלה התנצל מעומק לבו כשהודיע שמעתה מותר לשבת במסעדות רק סביב שולחנות ולא על הבר ● ליאורה לויאן עוברת את משבר הקורונה בגטבורג ונפעמת מהסירוב המוחלט של השבדים לצאת מהשגרה ● האזינו לפודקאסט "דברים שרואים משם"

פעולות חיטוי נגד נגיף הקורונה בעיר העתיקה של ירושלים / צילום: Mahmoud Illean, AP

7,428 מקרי קורונה בארץ; 2,874 אנשי צוות רפואי בבידוד

357 חולים החלימו מהנגיף ● 113 במצב קשה, כולל 96 מונשמים ● מספר המתים בארץ הגיע ל-39 אנשים

אהובי גלפנד / צילום: איל יצהר

"בשבוע אחד הכל נפסק": עבור חצי מיליון עצמאים ובעלי עסקים הקורונה היא איום כלכלי קיומי

זה לא היה רק מקור פרנסה עבורם, אלא גם חלק מהנשמה ● כעת, כמו מאות אלפי בעלי עסקים קטנים אחרים, הם ניצבים חסרי אונים מול משבר שאיש לא דמיין ● כך נראים האנשים שמאחורי המספרים

משה ברקת/ צילום: רפי קוץ

ברקת יאפשר למוסדיים לדחות אג"ח ולהחליף חוב בקלות לחברות לוות שנקלעו למשבר

מנייר התייעצות שתפרסם רשות שוק ההון עולה כי התוכנית שלה לשיקום החברות הטובות שנקלעו לקשיי החזר באג"ח תכלול בין היתר דחייה של עד שנה בתמורה לתוספת בריבית של 0.55% ועד 3.5%, ללא תספורת בחוב 

כך תשמרו (קצת) על הכושר / איור: אייל אונגר

כושר בסגר הביתי: מכניסים את הבטן

רוצים לפתח ריבועים בבטן בתקופת הבידוד? תמשיכו לחלום ● אבל חמשת התרגילים האלה יעזרו לכם לחזק את שרירי הבטן בדרך לשם

מתחם לבדיקות קורונה בהאנוי, וייטנאם / צילום: Hau Dinh, AP

הגרף היומי - בין האנוי לבני ברק: וייטנאם צפופה וענייה, איך יש בה אפס מתים מקורונה?

עד כה, נראה כי במשאביה המוגבלים, מצליחה וייטנאם להתמודד עם מגפה עולמית שהובילה מערכות בריאות בעולם לסף קריסה

ניתוח/צילום:shutterstock

אקזיט בצל הקורונה: בכמה נמכרה חברת המכשור הרפואי אפיפיקס

החברה מקבוצת טרנדליינס פיתחה מערכת פחות פולשנית לניתוחי עקמת לבני נוער ● הרוכשת, רוב הסכום ישולם במניות של Orthopediatrics, העוסקת בתחום האורתופדיה לילדים

דביבונים מוערמים בכלובים צפופים בשוק לחיות בר במחוז Guangzhou. לא הסיקו מסקנות לאחר מגפת הסארס / צילום: Xinhua, Liu Dawei, Associated Press

לסוחרי חיות הבר בסין היה לובי פוליטי חזק. כך הם קיבלו הגנה מהממשלה וכך התפרצה הקורונה

ד"ר פיטר לי, מומחה למדיניות הסינית לחיות בר, מסביר כי במשך שנים שכנעה התעשייה את ההנהגה בבייג'ינג שהיא תורמת לתעסוקה, מצילה חיים ומגנה על הטבע: "קבוצה קטנה החזיקה אומה שלמה בת ערובה" • האיסורים שהוטלו אחרי התפרצות הסארס בוטלו מהר, הפעם אולי זה ייגמר אחרת

רחוב בתל אביב תחת הקורונה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מתנדב מד"א נפגע מאבנים שהושלכו במאה שערים; מספר המתים מהנגיף בישראל עלה ל-43

מספר החולים בארץ עומד על 7851 אנשים. מספר החולים במצב קשה עומד על 115, מתוכם 98 חולים מונשמים ● מספר הנדבקים בקורונה ברחבי העולם עומד על 1,141,425 איש. 61,205 מתו מהמחלה ● חולץ היום על ידי המשטרה מטייל ששבר את רגלו בעת טיול בנחל כזיב בניגוד להוראות, בכנרת נאלצו הפקחים להרחיק 50 איש שלא נשמעו להוראות הסגר