גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בעליות: ת"א 90 קפץ 1.5%, פוקס ואלקטרה צריכה זינקו לאחר פרסום הדוחות

מדד ת"א 35 עלה ב-0.6%, מדד הבנקים טיפס בשיעור זהה, ומדד ת"א ביומד עלה ב-2.2% ● סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות ליצוא קנאביס ● טבע זינקה על רקע החלטת ביהמ"ש באוקלהומה ● הצמיחה של המשק ברבעון החולף הפתיעה לחיוב

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות, וזאת בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט, שם המדדים רשמו שיא נוסף. 

מדד ת"א 35 טיפס ב-0.6%, מדד ת"א 90 קפץ ב-1.5%, ומדד הבנקים עלה ב-0.4%. סקטור הקנאביס ריכז עניין על רקע הציפייה כי משרד הבריאות יפרסם מחר תקנות ליצוא. מדד ת"א ביומד עלה ב-2.2%.

מנייתה של פוקס  זינקה בכ-6% במחזור הגבוה בתל אביב לאחר פרסום הדוחות. טבע  אחריה ניתרה ב-5.7%, ואלקטרה צריכה  הגיבה בחיוב לאחר פרסום הדוחות.

15:00

במהלך המסחר היום התפרסמו נתונים חיוביים על הצמיחה במשק. המשק צמח ברבעון השלישי של השנה ב-4.1%, הרבה מעל לתחזיות הכלכלנים, כך עולה מאומדן ראשון לנתוני הצמיחה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הציפיות בשווקים ערב פרסום האומדן היו לצמיחה של 2.6% עד 2.8% ברבעון השלישי. הנתון המפתיע, הגבוה מהצפוי מעיד כי הצמיחה במשק חזקה מכפי שסברו מרבית האנליסטים ומקטין את ההסתברות להורדת ריבית בהחלטה שאמורה לקבל הוועדה המוניטרית של בנק ישראל בסוף החודש.

בשוק האג"ח נסחרות היום הממשלתיות השקליות הארוכות, ומדדי התל בונד המרכזיים ביציבות.

ביום שישי, נזכיר, פרסמה הלמ"ס את מדד המחירים לחודש אוקטובר, שעמד על 0.4%. קצב האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עומד על 0.4% בלבד.

אורי גרינפלד, הכלכלן הראשי של פסגות, מציין בסקירתו השבועית כי "נתוני אוקטובר למכירות הקמעונאיות ולייצור התעשייתי שהתפרסמו בשבוע שעבר מלמדים על כך שהרבעון הרביעי בארה"ב נפתח בקול ענות חלושה. בהסתכלות קדימה, מצד אחד סביר להניח שבחודשיים הקרובים יירשם שיפור מסוים באומדנים אלו, שכן נתוני הייצור התעשייתי שירד באוקטובר ב-0.8% סבלו מאוד מהשביתה במפעלי GM כאשר ייצור הרכבים קרס ב-7.1%. מצד שני, גם בנטרול כלי רכב הייצור התעשייתי התכווץ באוקטובר ב-0.1% והשינוי השנתי בו עומד על ירידה של 0.6%.

"הסקטור התעשייתי בארה"ב סובל כמובן מההאטה התעשייתית הגלובלית והנתונים האחרונים שהתפרסמו בסין והפתיעו כולם לרעה מלמדים שלא הרבה צפוי להשתנות בחודשים הקרובים. יתרה מכך, אם מסתכלים על נתוני המכירות הקמעונאיות שהפתיעו בסך הכל לחיוב (עלייה של 0.3% לעומת צפי ל-0.2%), ניתן לראות שחלק משמעותי מהעלייה נבע מעליות מחירי הדלק ומעליית מחירים בשוק הרכב. בנטרול אלו, המכירות עלו ב-0.1%, נמוך מהצפי שעמד על 0.3%. אם לוקחים בחשבון את ההאטה בתוספת המשרות החדשות במשק האמריקאי, הרי שסביר להניח שגם קצב הגידול של הצריכה הפרטית יאט ברבעונים הקרובים וימשוך את נתונים הצמיחה כלפי מטה", כותב גרינפלד.

מבין מניות מדד ת"א 125 בולטת מניית טבע , שנמצאת במומנטום חיובי בשבועות האחרונים משלימה התקדמות של 37% בחודש האחרון.

לייבפרסון  בולטת בעלייה של כ-6%, אודיוקודס  6.5% ופוקס  רושמת עלייה של 5% במחזור ענק לאחר שהחברה פרסמה בבוקר דוחות טובים לרבעון השלישי.

עוד בולטות בעליות של עד 5% מניות אופקו הלת' , פריגו , אלקו , דלתא , אנרג'יקס  ודמרי .

מנגד, ירידות של עד 3% נרשמות במניות נייס , גילת , פז , אורמת  ועזריאלי קבוצה .

בקרב המניות הקטנות ממשיכה לבלוט חברת הקנאביס יוניבו , שעולה בכ-5% ומשלימה קפיצה של 16% בשלושה ימי מסחר.

מטומי  בולטת בעלייה של 16% ומניות אינטרקיור , אפליי  וממן  רושמות עליות של כ-8%.

13:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שערים על רקע השיאים שנקבעו בוול סטריט בסוף השבוע האחרון, ועל רקע המשך עונת הדוחות הכספיים לרבעון השלישי של 2019. המדדים ת"א 35, ת"א 90 ומדד הבנקים מטפסים ב-0.8%.

מנייתה של טבע  מזנקת בהמשך לקפיצה בניו יורק בסוף השבוע האחרון, לאחר החלטת בית המשפט באוקלהומה לפסוק פיצוי נמוך יותר לג'ונסון אנד ג'ונסון על רקע טעות שנעשתה על ידי שופט.

פוקס  קופצת ב-4.6% לאחר הדוחות הכספיים לפיהם החברה רשמה עלייה בהכנסות ל-745 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת 547 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2018. מדובר בצמיחה של 36% שנובעת על רקע איחוד פעילויות.

, המלט  מטפסת ב-2.3%, אודיוקודס  ולייבפרסון  קופצות בכ-6%. 

סקטור הקנאביס נסחר בעליות על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין יצוא קנאביס מחר. אינטרקיור  מזנקת ב-7.85%, פנאקסיה ישראל  עולה כ-3%, יוניבו  מזנקת ב-5.6%, ואפליי  ב-7.6%.

מניית מטומי  מזנקת על רקע הסכם למכירת החברה הבת טים אינטרנט. האג"ח של מטומי אג א  מגיבה בעליות חדות.

חברת אי.די.בי דיווחה אמש כי הסכימה למכור עוד כ-7.8% ממניות כלל ביטוח בעסקה המשלבת תמורה במזומן ובאגרות חוב שהנפיקה אי.די.בי בעבר מסדרות ט' ו-י"ד הארוכות. ביום חמישי בערב קיימה אי.די.בי מכרז למכירת מניות כלל ביטוח בתמורה למזומן ולאג״ח, אותו הובילו אפסילון חיתום ופועלים אי.בי.אי. לאחר קבלת הצעות החתמים, החליטה כאמור אי.די.בי למכור כ-7.8% מכלל ביטוח (4,336,549 מניות).

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח היום (א') בעליות שערים, ומדד ת"א-35 מטפס בכ-0.9%. את העליות במדד מובילות המניות הדואליות טבע   ושל לייבפרסון , שמזנקות בכ-6% כל אחת, לאחר שחזרו שלשום עם פער חיובי גדול מניו יורק. דואליות נוספות שחזרו עם פער חיובי, אופקו   ופריגו  , מתחזקות ב-3.6% וב-2.2%, בהתאמה.

בצד השלילי של המדד בולטות נייס   וטאואר  , שמאבדות יותר מ-1% כל אחת.

מניות הקנאביס בולטות בעליות בעקבות חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות יפרסם מחר הנחיות בעניין יצוא הקנאביס. מדד הביומד מזנק ב-2.4%, בהובלת מניות אינטרקיור  שמזנקת ב-10%, יוניבו  שקופצת ביותר מ-7%, ומניות קנביט , טוגדר  ושיח מדיקל  שמתחזקות בכ-4% כל אחת. 

06:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לשיאים שנקבעו בניו יורק בסוף השבוע האחרון, שם מדד דאו ג'ונס טיפס ב-0.8%, הנאסד"ק עלה ב-0.7%, ומדד S&P 500 עלה ב-0.77%. היועץ הכלכלי של הנשיא טראמפ, לארי קודלו, אמר בסוף השבוע האחרון כי שיחות הסחר מול סין מתקדמות "יפה", ויש סיכוי לחתימה על הסכם בקרוב, מה שסיפק רוח גבית למדדים.

סקטור הקנאביס צפוי לרכז עניין על רקע חשיפת "גלובס" כי משרד הבריאות מתכנן לפרסם הנחיות בעניין יצוא קנאביס מחר. בהודעה לבג"ץ כתב משרד הבריאות: "כל עסק אשר עומד בסטנדרט לייצור ושיווק מקומי - יוכל לשווק מוצריו לחו"ל". נציין כי חשיפת תקנות מטעם משרד הבריאות עדיין אין פירושה שישנה הסכמה עם כל הגורמים הקשורים בעניין וכי הוסרו כל החסמים ליצוא, אולם היא לכל הפחות מעידה כי הדיון מתקדם ואיננו תקוע.

מניית טבע חוזרת עם פער חיובי של 5.9% לאחר שזינקה ביום שישי בוול סטריט ב-8.7%. בסוף השבוע האחרון פורסמו החזקותיו של המשקיע וורן באפט ברבעון החולף, כאשר הוא נותר עם ההחזקה בטבע ללא שינוי. עוד קודם, ביום חמישי האחרון, דווח כי משפט האופיואידים נגד טבע וחברות נוספות נדחה בשלושה חודשים, מה שהעיב על המניה ביום חמישי.

מנייתה של פריגו חוזרת עם פער חיובי של 2.9%, לייבפרסון עם פער חיובי של 6.8%, אופקו הלת' חוזרת עם פער חיובי של יותר מ-4% ומניית אודיוקודס חוזרת עם פער חיובי של 8%. מנגד, פרטנר חוזרת עם פער שלילי של 3%, נייס עם פער שלילי של 1%, טאואר עם פער שלילי של 1.3% וסלקום חוזרת מוול סטריט עם פער שלילי של 1%.

ביום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב המסחר ננעל בעליות, כך מדד ת"א 35 עלה ב-0.3%, ת"א 90 קפץ בכ-1%, ומדד הבנקים עלה ב-0.6%. בסיכום שבועי, מדד ת"א 35 ירד השבוע ב-0.3%, ומתחילת השנה עלה ב-13.7%; מדד ת"א 90 ירד השבוע ב-0.6%, ומתחילת השנה עלה ב-32.3%. 

עוד כתבות

אייל מליס / צלם: אוריה תדמור

מנכ"ל תנובה: "איבדנו מחזור מכירות של 350 מיליון שקל"

המנכ"ל אייל מליס אולי רצה להבהיר שתנובה לא נהנית מבוננזה ברווחים בתקופת הקורונה כפי שנהנות רשתות קמעונאות המזון, אך בפועל תנובה תסיים את 2020 עם צמיחה במכירות, והעלייה בפעילות הקמעונאית שלה קיזזה את הירידות במכירות שלה לשוק המוסדי

חסידי סדיגורה. בינתיים האדמו"ר הצעיר שובה את הלבבות ומבסס את שליטתו / צילום: שוקי לרר - בחדרי חרדים

שוד כספות, אלימות ותלונות במשטרה: הקרע בחסידות סדיגורה הולך ומחריף

כך המצב בסדיגורה המשיך להתדרדר בחודשים האחרונים במהירות ובכל החזיתות ● מה קרה בלילה של 27 באוקטובר, ולמה נראה שזה היה הקש ששבר את גב המאבק בסדיגורה ● מעקב

כרמלה מנשה / עוזר צלמת: אריאל בלאק

תא"ל מרדכי כהנא הגיש תביעת לשון הרע נגד תאגיד "כאן" וכרמלה מנשה

טוען כי עם תחילת חקירתו פרסמה מנשה בשידורי התאגיד כתבות בהן הוצגו החשדות נגדו כעובדות, וגם כאשר הסתבר כי "ההר הוליד עכבר", לא פורסמה התנצלות

שר השיכון יעקב ליצמן / צילום: אלכס קולומויסקי, ידיעות אחרונות

מתנה מליצמן והסיפור שמאחורי שיאי המשכנתאות השנה. כותרות הנדל"ן

איך זה שדווקא השנה הציבור נטל יותר משכנתאות מאי פעם ● האם רוכשי דירות בפריפריה עומדים לקבל משר השיכון "מתנה" של 100 אלף שקל ● המחקר שמבקש ללמד מדוע הפקקים לא נעלמו ● ולידיעת מירי רגב (שמתלבטת האם להתנגד למטרו) -עד כה תכנון הפרויקט עלה חצי מיליארד שקל

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

הדמיית סילון אנרגיה הנע דרך חומר במהירות שקרובה למהירות האור. מחקר של פרופ' אהוד נקר מאוני' ת"א / צילום מתוך התערוכה "היופי במדע"

גם המדע רוצה להיות יפה: כך משפיעה האסתטיקה על חוקרים

מה נחשב בעיני מדענים יפה, ומדוע הוויזואליזציה של הביג דאטה עשויה לשנות את מה שאנחנו חושבים על ידע ● תערוכה בשם "היופי של המדע", שהוצגה לאחרונה באקדמיה הלאומית בירושלים, מעלה מחדש שאלות לא פתורות

מנכל אל על אביגל שורק / צילום: יח"צ

הוקפץ לקוקפיט: הכירו את אביגל שורק, מנכ"ל אל על החדש

הידיעה על מינויו של אביגל שורק למנכ"ל אל על התקבלה השבוע בחברה בהלם מוחלט ● עם זאת, הבעלים החדש אלי רוזנברג ביקש מלכתחילה למנות לחברת התעופה מנכ"ל מארה"ב ● "הוא מוכשר ומהיר מחשבה", אומר גורם שהיה קשור לחברת דלק US שממנה מגיע שורק

חניית קניון ריקה. לקניונים רבים שנקנו עם משכנתאות לעשר שנים יש יותר חובות מהכנסות / צילום: Shutterstock

ארה"ב: המגפה מתפשטת, וקניונים עותרים לפשיטת רגל או נסגרים

שוכרים רבים שהמכירות שלהם חלשות ימשיכו לפגוע במגזר הקניונים גם אחרי הקורונה

זירת המסחר בוול סטריט / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

וול סטריט חזרה לבלאק פריידיי: מודרנה זינקה ב-16%, הביטקוין מתחת ל-17 אלף ד'

נעילה חיובית באירופה לאחר שבצרפת פורסמו נתוני צמיחה מעודדים ● רווחי החברות התעשייתיות בסין זינקו ב-28.2% בחודש אוקטובר ● הערב יסתיים המסחר בניו יורק בשעה 20:00 (שעון ישראל) לאחר שאתמול לא התקיים מסחר

חנות של טופשופ / צילום: רויטרס, Tim Wimborne

״הבעלים של טופשופ על סף קריסה בתוך ימים ספורים״

לפי דיווח ברשת סקיי ניוז קבוצת ארקדיה שבבעלות פיליפ גרין עשויה למנות כונס נכסים כבר ביום שני הקרוב ● לדברי גורם בתעשיית הקמעונאות הקריסה הפכה לבלתי נמנעת, לאחר ששיחות עם מספר גופים פיננסיים בניסיון לגייס הלוואת חירום של 30 מיליון ליש"ט הסתיימו ללא הצלחה

עסק משפחתי / צילומים: יונתן בלום, ארכיון משפחת שטראוס, שי יחזקאל, אמיר מאירי, Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

משטראוס ועד ורטהיימר: איך מתמודדות המשפחות העשירות בישראל עם שאלת הירושה

במשפחת שטראוס ידעו שעפרה היא היורשת כבר כשהייתה בת שבע, במשפחת ורטהיימר מממשים את כל הנכסים ובמשפחת קרסו כבר הגיעו לביהמ"ש ● השלב שבו אימפריה משפחתית צריכה לעבור לבני הדור הבא מעסיק לא רק את הנוגעים בדבר, אלא גם מומחים וחוקרים

אביגדור יצחקי / צילום: איל יצהר

הכובעים של אביגדור יצחקי: בבוקר יו"ר הפיס, בערב עובד בשביל מרכזי הקניות

מבדיקת גלובס עולה כי יצחקי שמשמש כיו"ר מפעל הפיס במשרה חלקית של 70%, מספק שירותי ייעוץ ולובי בתשלום עבור קבוצת ביג, ולוקח חלק במאבקה לחזור לפעילות אחרי תקופת הסגר, ובסוגיות שונות

יותם דהאן. סיור פואטי-אקולוגי / צילום: אנטולי מיכאלו

מיודפת וכליל ועד "העיר האבודה": מכירים לעומק את הגליל המערבי

סדרת טיולים בגליל המערבי בהובלת מורי דרך מקומיים ● כל אחד מהם יביא פן אחר של האזור

אופירה אסייג / צילום: רונן אקרמן יח"צ

הכללים הבסיסיים נשכחו. ואז הגיעה אופירה אסייג

תקשורת המיינסטרים נכנעה ברובה לסטנדרטים עיתונאיים רופסים והתרגלה להנהן לראשים מדברים שמדקלמים דפי מסרים ● השפה הבוטה שלה אולי מטעה, אבל אסייג עובדת בשביל הצופים

עפר ברטל. מועמד מחוץ לקופסה צילום שלומי יוסף

גם אם ימונה פרקליט מדינה מחוץ למערכת, אף מבצר לא ייפול

ועדת האיתור לבחירת פרקליט המדינה מתכנסת כדי לראיין את 11 המועמדים לתפקיד החשוב • שלמה למברגר ועמית איסמן נראים כמועמדים המתאימים ביותר אבל אם הפוליטיקאים ימנעו את בחירתם, דווקא מועמד בעל תפיסה סנגוריאלית כעפר ברטל, יכול להתאים

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד / צילום: תמונה פרטית

נתניהו נפגש עם בר-דוד ברקע המשבר הפוליטי בין כחול לבן לליכוד

בזמן שבין בר דוד ושר האוצר ישראל כ"ץ לא נערכה פגישה בשל המתיחות בין השניים, נפגש היום יו"ר ההסתדרות עם ראש הממשלה ● בין הנושאים שעלו בפגישה התמקדו השניים גם בצורך בחיזוק התעשייה הישראלית

אתר שאיבת נפט באיראן / צילום: ראהיב הומוודני, רויטרס

גורמי מודיעין לניו יורק טיימס: ישראל אחראית לחיסול אבי תוכנית הגרעין האיראנית

לפי הניו יורק טיימס, שלושה גורמי מודיעין אמרו כי ישראל אחראית לחיסולו של פחריזאדה, וכי לא עדכנה את הממשל האמריקאי טרם הפעולה ● מפקד משמרות המהפכה הבטיח כי איראן תנקום על כל פגיעה באנשיה

דואר ישראל. ממתינים / צילום: שלומי יוסף, גלובס

הקורונה פגעה קשה בדואר ישראל: הפסד של 68 מיליון שקל ברבעון

הכנסות ברבעון השלישי ירדו ב-11% ● ההפסד בתשעת החודשים הראשונים הסתכם ב-230.7 מיליון שקל, לעומת רווח בתקופה המקבילה ● היו"ר חזי צאיג: "רואים התחלה של התאוששות בעקבות התגברות הקניות אונליין"

איקאה בישראל / צילום: שלומי יוסף, גלובס

מאיקאה ועד הראל ויזל: כך ניצחה הקומבינה את הקורונה

שוק הכרמל נותר סגור אבל שוק מחנה יהודה קיבל הרשאה להיפתח • מקס סטוק זכו למעמד של עסק חיוני שמאפשר להמשיך לעבוד גם במהלך הסגר • והראל ויזל ואיקאה הדגישו כמה טוב להיות בצד החזק בזמן מגפה • כך יצרה הקורונה הבדלי מעמדות במשק הישראלי

בניין בית הדין הרבני הגדול בירושלים / צילום: יוסי זמיר

תמיכה כלכלית של ההורים אינה מקנה להם זכויות יתר בדירה

הורי הבעל העבירו בכל חודש תמיכה כספית לבני הזוג ● בית הדין הרבני הגדול קבע כי ההעברה לא נועדה בהכרח לכיסוי המשכנתה, אלא כמתנה לבני הזוג