גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בת"א: טבע צנחה ב-4.4%, אופקו זינקה ב-8%

מניית בנק פועלים איבדה כ-2% לאחר הדוחות ● גילת זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט ושטראוס עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי ● וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:35

יום המסחר הרביעי לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל במגמה מעורבת כאשר ת"א 35 איבד 0.4%, מנגד ת"א 90 ננעל ללא שינוי. 

מניית בנק פועלים  איבדה כ-2% לאחר הדוחות.

גילת  זינקה ביותר מ-5%, ישראכרט  ושטראוס  עלו ב-2.6% לאחר פרסום דוחות הרבעון השלישי.

בשעה זו וול סטריט נסוגה מהשיא בצל האיום של טראמפ בהטלת מכסים נוספים אם סין לא תחתום על הסכם סחר.

15:15

יום המסחר הרביעי לשבוע ממשיך להתנהל במגמה שלילית. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית לקראת פתיחת המסחר שם.

אחרי שאתמול הביעו המשקיעים בארה"ב אופטימיות זהירה לגבי עתיד מלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, הטון לגביה התהפך בעקבות חקיקה שקודמה בסנאט האמריקאי, אשר מביעה תמיכה במפגינים בהונג קונג נגד סין - במה שעשוי לסבך את הדיונים בין ארה"ב לבין סין בעניין מלחמת הסחר.

בבית ההשקעות אקסלנס ציינו בסקירתם השבועית, כי "למרות התגובות החדות לעיתים של השוק להתפתחויות במלחמת הסחר, אנו מעריכים כי היא בכל מקרה איננה גורם משמעותי לכלכלה העולמית, ממספר סיבות".

בין אלה מציינים באקסלנס כי היקף הסחר בין שתי המדינות מדוד, כי המטבע הסיני ,"עבר ברקע פיחות וספג חלק גדול מהמכסים", וכן כי "חברות מסוגלות להעביר חלק משמעותי מפסי הייצור המיועדים לשוק האמריקאי/סיני למדינות צד שלישי", וכן כי "חלק מהסחורה המיוצאת כנראה מוסווית כייצור של צד שלישי".

עוד ציינו בהתייחס למצב השוק, כי "בשנים האחרונות חלו מספר שינויים מבניים בשוק ההון שעשויים להתגלות כבעייתיים במקרה של ניסיונות הנזלה. בנוסף, לאחרונה התרחשו מספר אירועים שעשויים להעיד על רגישות השוק למצוקת נזילות".

בצד השלילי של מדד ת"א 35, מניית הפועלים  נחלשת בכ-3%-2% על רקע פרסום הדוחות הכספיים של הבנק לרבעון השלישי של השנה, בשהם הציג שחיקה ברווחיו. מניית בזק  יורדת בשיעורים דומים, אחרי שבתקופה האחרונה נהנתה מסנטימנט חיובי, ומניית טבע   איבדה כ-4%-3%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית עזריאלי  מטפסת בכ-3%-2% על רקע פרסום דוחות כספיים, וזו של שטראוס  מגיבה לתוצאות הרבעון השלישי שלה בעלייה של כ-2%. בין המניות הדואליות בולטת זו של אופקו  , שמתחזקת בכ-3%.

עוד על רקע פרסום דוחות כספיים, מניית אלקטרה נדל"ן  צוללת בכ-9%-8% וזו של אשטרום נכסים  נחלשת בכ-5%.

מניית אלקו  יורדת בכ-5%-4% על רקע פרסום דוחות החברה הבת אלקטרה נדל"ן, ודוחות החברה הבת הנוספת, אלקטרה , שמנייתה נחלשת בכ-2%.

מניית חילן  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, ונחלשת בכ-2%-1% אחרי צלילה של 8% שרשמה אתמול, גם כן במחזור מסחר גדול, בהמשך לפרסום דוחותיה הכספיים.

עוד במסחר, כמה מהחברות הפועלות בתחום האנרגיה הירוקה הודיעו על זכייה במכרז של רשות החשמל בקשר להקמת תחנות כוח קטנות המייצרות חשמל באמצעות גז טבעי. מהן, מניית או.פי.סי  מטפסת בכ-4%-3%.

חברת אקסלנז ביוסיינס  דיווחה על "הצלחה בניסוי קליני רב-מרכזי לחיזוי אירועים קליניים" בקשר לפעילות שהיא מפתחת, ומנייתה קופצת בכ-12%.

חברת מיי סייז  הודיעה על קבלת התראה מהנאסד"ק על אי-עמידה בדרישות להון עצמי, ומנייתה צונחת בכ-14%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת מגמה שלילית. חברת סטרווד ווסט  דיווחה על חילוקי דעות שהתגלעו בינה לבין אחד מהמלווים שלה, וסדרת האג"ח שלה נחלשות בכ-3%-2%. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית.

13:00

נמשכות הירידות בת"א, והמדדים המרכזיים מאבדים 0.6%-0.5%. מניית טבע   מאבדת 4%. אתמול הבטיחה החברה גיוס של 2.1 מיליארד דולר בהנפקת אג"ח בחו"ל. מניית פועלים  ממשיכה לרדת ומאבדת 3% בעקבות פרסום הדוחות החלשים, ומניית בזק  יורדת ב-2.4%.

בצד החיובי של מדד ת"א-35 בולטות מליסרון  ושפיר הנדסה  בעליות של 4%-3.5%, ואחריהן מניית עזריאלי  שממשיכה להתחזק לאחר פרסום דוחות טובים. 

מניית או פי סי אנרגיה  מזנקת לאחר שהודיעה היום כי היא פועלת מול הלקוחות להתקשרות בהסכמים להקמת תחנות כוח קטנות ואספקת חשמל.

מניית אלקטרה נדל"ן  צונחת ב-10%, לאחר שהחברה דיווחה על ירידה בהכנסות ברבעון השלישי. 

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר (ד') בירידות שערים של כ-0.5% במדדים המובילים, בהובלת ירידות של כ-3% במניית טבע , שסוגרת פער ארביטראז' שלילי מניו יורק, ושל כ-2.2% במניות בנק הפועלים , שפרסם דוחות הבוקר. המניה נסחרת במחזור הגדול ביותר היום.

בצד החיובי סוגרת מניית אופקו   פער ארביטראז' ומטפסת בכ-3% ומניית שטראוס מטפסת בישעור דומה אחרי שדיווחה על עלייה ברווחים ברבעון השלישי. איי.אפ.אפ   מטפסת גם היא לאחר שחזרה עם פער חיובי מניו יורק, ומניית קבוצת עזריאלי  מטפסת בעקבות פרסום דוחות. 

שתי חברות האשראי, ישראכרט  וכאל, פרסמו גם הן הבוקר את דוחותיהן הכספיים לרבעון השלישי.  ישראכרט, שהפכה לחברה ציבורית בחודש אפריל השנה בעת שבנק הפועלים ביצע הנפקה ראשונית של מניותיה בבורסה, דיווחה על רווח נקי של 83 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2019, ירידה של 9.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. המתחרה הגדולה שלה, חברת כאל הנמצאת בשליטת בנק דיסקונט, רשמה רווח נקי של כ-52 מיליון שקל, שיפור של 33% לעומת הרבעון המקביל. 

08:30

בנק הפועלים  דיווח הבוקר על ירידה של 22% ברווחי הרבעון השלישי של 2019. הבנק בניהולו של המנכ"ל הטרי דב קוטלר דיווח כי הרווח הנקי ברבעון השלישי הסתכם ב-736 מיליון שקל, בהשוואה ל-950 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד - ירידה של כ-22.5%, זאת בין היתר עקב ירידת ערך בגין ההשקעה בבנק פוזיטיף וכן בהשפעת מדד שלילי. 

06:15

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ד') על רקע נעילה מעורבת בוול סטריט ופסימיות בנוגע להתקדמות בשיחות הסחר בין ארה"ב לסין. הדאו ג'ונס ירד ב-0.3%, הנאסד"ק עלה ב-0.2%, ומדד S&P 500 ננעל כמעט ללא שינוי.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, אופקו הלת' חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של כ-5%, ואיי.אפ.אפ עם פער חיובי של 1.7%. בצד השלילי טבע חוזרת עם פער שלילי של 4.3%.

אתמול (ג') ננעל המסחר בתל אביב בעליות שערים: מדד ת"א 35 עלה ב-0.4%, מדד ת"א 125 הוסיף 0.5%, ומדד ת"א 90 טיפס ב-0.9%.

אמש באירופה ננעלו הבורסות במגמה מעורבת, לאחר שבשעות הצהריים נסחרו בשיא של ארבע שנים. מדד פוטסי ננעל בעלייה של 0.1%, הדאקס נותר כמעט ללא שינוי עם עלייה סמלית של 0.05%, והקאק הצרפתי ירד ב-0.4%. מדד סטוקס 600 הכלל-אירופי עלה ב-0.2%. 

עוד כתבות

יהודית מייזלס / צילום: יונתן בלום, גלובס

"בתיקי גירושין היום יש שימוש מוגזם ב'ניכור הורי'. ממהרים לשלוף את הקלף הזה"

יהודית מייזלס, עורכת דין מובילה בתחום דיני המשפחה, בראיון אישי ● על הילדות בת"א ("הבית היה מאוד חם ופתוח"), על הבחירה במשפטים ("מגיל מאוד צעיר הייתי לוחמת זכויות"), ועל מצבה של מערכת המשפט בדיני משפחה: "יש בה סוג של סכיזופרניה"

מארק צוקרברג / צילום: ג'ושוע רוברטס, רויטרס

"בית המשפט העליון של פייסבוק": החברה משקיעה 130 מ' דולר בגוף שיעביר עליה ביקורת

פייסבוק תשקיע 130 מיליון דולר כדי להקים גוף עצמאי אשר מטרתו היא לבקר כיצד החברה מסננת את התוכן שלה

מחווה ליגאל בשן/ צילום: שלומי פינטו

עכשיו התור לגעגוע: מופע מחווה ליגאל בשן הדגיש את חסרונו

במחווה ליגאל בשן, במלאת שנה למותו, הגוונים הרבים ביצירתו התלכדו לצבע של אהבה והדגישו את חסרונו

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על ניהול מאות אנשי פיתוח ועל הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידיאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

סוחרים בבורסת NYSE / צילום: רויטרס Lucas Jackson

הדיווח על הסכם סחר עקרוני בין ארה"ב וסין הזניק את בורסות וול סטריט לשיא

דיווחים על הסכם סחר שמתקרב בין ארה"ב לסין שלחו את מדד S&P 500 לשיא, בעוד העלאת המכסים הצפויה ב-15 לחודש מתקרבת ● ה-ECB בראשות קריסטין לגארד הותיר את הריבית ללא שינוי ברמה אפסית ● תורים ארוכים בקלפיות בבריטניה ● דיווח על צו מניעה מה-FTC נגד פייסבוק הכביד על המניה

קצין ומרגל/ צילום: באדיבות סרטי יונייטד קינג

אנטי־רומן: הסרט החדש של רומן פולנסקי גנרי ונטול ברק

"קצין ומרגל" של רומן פולנסקי נעדר חידוש וברק, ויוצרו רומז שגם הוא קורבן רדיפה, ממש כמו דרייפוס, גיבור הסרט

הצבעה בקריאה הראשונה על חוק פיזור לכנסת ה-22 / צילום: דוברות הכנסת - גדעון שרון, יח"צ

ממימון מפלגות עד כלים חד פעמיים - כמה אתם שולטים בחדשות?

מתי יתפטר נתניהו מתפקידיו כשר, איפה נבחרה ראשת הממשלה הצעירה ביותר בעולם ואת מי הכי חיפשו השנה הישראלים בגוגל? 10 שאלות מסיפורים שהיו השבוע בחדשות

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 11 בדצמבר 2019

אתמול באיכילוב: 7 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

פארק הייטק ברעננה./ צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

"שוק ההייטק ימשיך להיות שוק של מועמדים ולא של חברות"

לפי נתונים של חברת ההשמה נישה, הואט קצב הצמיחה של שכר העובדים בהייטק, ו-70% מההשמות התבצעו בתפקידים בטווח שכר של 16-30 אלף שקל

MG ZS EV / צילום: יחצ

הג'יפון הסיני שיעזור לכם להיגמל מבנזין

תשכחו מבדיחות על עלי אקספרס והתנשאות על מוצרים Made in China ● אם אתם גרים בגוש דן ומוכנים לאמץ טכנולוגיה חדשה - הג'יפון החשמלי של MG הוא אופציה ראויה עם פוטנציאל לשבור את מחסום השמרנות הישראלי

דונלד טראמפ, פודקאסט לשבת / עיבוד תמונה: אפרת לוי / איור: אפרת לוי, גלובס

נמאס לכם לבחור? עשינו לכם את העבודה לקראת סוף השבוע

הבחירות שנגזרו עלינו בפעם השלישית הובילו אותנו לתחושת מיאוס מבחירה, אפילו כשזה נוגע לפודקאסטים ● אל חשש, עשינו בשבילכם את העבודה, וריכזנו בעבורכם את הפודקאסטים מבית "גלובס" שהכי אהבתם בשבוע החולף ● פודקאסט לשבת ● האזינו

פרופסור איליאן מיחוב / צילום: שלומי יוסף

"אנחנו שוכחים שלצמיחה יש גם צד שלילי"

פרופ' איליאן מיחוב, דיקן INSEAD, מבתי הספר המובילים בעולם למנהל עסקים, גדל בבולגריה הקומוניסטית, למד בפרינסטון, הפך לקפיטליסט מושבע – ועכשיו משוכנע שהשיטה זקוקה לתיקון דחוף, והוא יכול להגיע רק מכיוון המגזר העסקי ● ראיון

ד”ר איציק מזרחי/ צילום: איל יצהר

"יקר בישראל, אבל התיירים מגיעים למרות המחירים. זה פרדוקס": מנכ"ל בוקינג ישראל בראיון

ד"ר איציק מזרחי, מנכ"ל בוקינג ישראל, מסביר בראיון ל"גלובס" מדוע הפכה פלטפורמת הזמנות מקומות הלינה והאירוח הבינ"ל לכל-כך פופולרית ● "מדד ההצלחה של בוקינג דומה במידה רבה לפורמט של ייעוץ עסקי שכולל ניהול תשואה וניהול תוכן כדי למקסם את העבודה"

נאם טוק / צילום: איל יצהר

מבנגקוק באהבה: המסעדה התאילנדית בשוק הכרמל שווה כל שקל

איסאן היא לא רק תוספת מבורכת לסצנת האוכל האינסופית של שוק הכרמל, אלא גם לזו של תל אביב וישראל בכלל

יאיר נתניהו והוריו בנימין ושרה / צילום: קובי גדעון, לע"מ

"גיל ההתבגרות זז בכמה שנים": למה המילניאלז לא עוזבים את ההורים?

שליש מהישראלים בגילאים 25 עד 34 עדיין גרים עם ההורים ● אם פעם הצעירים שאפו לצאת מהבית לחיים כלכליים עצמאים, היום זה ממש לא המצב ● ההשלכות מרחיקות לכת - מבחינה כלכלית, שוק הדיור והמצב הנפשי של כל המעורבים בסיפור ● האזינו לפודקאסט "הצוללת" - פרק פתיחת העונה

משה כחלון ואביגדור ליברמן /  עמית שאבי - ידיעות אחרונות

פרשנות: הבחירות יורגשו בקרוב מאוד בכיס של כולנו, וגם למה כחלון הוא לא באמת קורבן

המדינה תיכנס בסוף החודש לתקציב המשכי ● זה קרה לא פעם בעבר, אבל הפעם השמיכה קצרה יותר מאי–פעם ● פרשנות

לי אור אברבך / צילום: איה אפרים

ממשיך להשתנות: שורה של מינויי בכירים ושינויים מבניים בחטיבת הרדיו של תאגיד השידור הציבורי "כאן"

ל"גלובס" נודע כי עומר פרנקל ימונה לעורך בכיר "כאן קול המוזיקה", תומר מולוידזון לעורך בכיר "כאן 88" ורועי דלמדיגו לעורך בכיר "כאן גימל" ● בנוסף ימונה קובי מנורה למפיק הראשי של תחנות המוזיקה

ליאור שליין והשר גלעד ארדן / צילומים: ישראל סלם, תמר מצפי

פרשנות: הכירו את החוקר שדורש מפוליטיקאים להפסיק לשקר ויש לו גם תוכנית שתגרום לזה לקרות

ד"ר אלעד אורג מהקריה האקדמית אונו מציע להטיל על עובדי ציבור חובה משפטית עקרונית לומר את האמת לציבור • המקרה של ליאור שליין והשר גלעד ארדן כמשל ● פרשנות

סקר הסקרים

סקר הסקרים: כחול לבן מגדילה את הפער, אבל עדיין לא תצליח להקים ממשלה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת