גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בעליות: טבע טיפסה ב-5%, טוגדר זינקה ב-11%

מדדי ת"א 35 ות"א 125 עלו בכ-0.1%, מדד ת"א 90 עלה בכ-0.2% ● לאחר שזינקה בעקבות הדוחות, מניית אודיוקודס קרסה ב-7% ● לאומי שוקי הון: "בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה, ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית"

הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס
הבורסה בתל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

יום המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ג') בעליות: מדדי ת"א 35 ות"א 125 עלו בכ-0.1%, מדד ת"א 90 עלה בכ-0.2%. מדד הביומד בלט בעלייה של כמעט 1.5%, ומדד הנפט והגז עלה בכ-0.1%. בצד השלילי מדד הביטוח ירד בכ-0.6%.

17:00

למרות העליות בוול סטריט, העליות בתל אביב התמתנו: מדד ת"א 35 עולה בכ-0.1%, ומדד ת"א 125 מוסיף כ-0.2%.

טוגדר מזנקת בכ-12% לאחר שעדכנה על "אישור רשמי ליצוא קנאביס רפואי מאוגנדה אל מלטה, גרמניה וישראל", שקיבלה חברה מוחזקת (51%).

לאחר העליות שרשמה מוקדם יותר היום, מנייית אודיוקודס  שינתה מגמה ויורדת בבכמעט 4%.

14:30

בין המניות הבולטות בתל אביב במהלך יום המסחר בצד השלילי, מניות בזן והפניקס נחלשות בכ-2%-3%, ומניית קבוצת דלק, שבלטה בחולשה מתחילת השבוע, מאבדת כ-2% נוספים. מנגד, המניות הדואליות של טבע, אלביט מערכות ופריגו מטפסות בכ-1%-2%.

מניית אודיוקודס קופצת בכ-4% על רקע פרסום דוחותיה הכספיים לרבעון הרביעי ולשנת 2019 ומנגד מניית כלל מאבדת כ-4% כחלק מהכיוון השלילי של מניות הענף, שמושכות את מדד הביטוח לירידות של כ-1%-1.5%.

חברת טוגדר עדכנה על "אישור רשמי ליצוא קנאביס רפואי מאוגנדה אל מלטה, גרמניה וישראל", שקיבלה חברה מוחזקת (51%), ומנייתה קופצת בכ-10%.

מניית אנלייט מרכזת עניין ומטפסת בכ-2%. ברקע למסחר, החברה עדכנה כי "נחתם הסכם שותפות להשקעה של הפניקס  ומנורה  בפרויקט אנרגיית הרוח בספרד". 

בין המניות הנסחרות בבורסת תל אביב, יש כמה שריכזו השבוע עניין מיוחד, על רקע ההשפעות האפשריות של התפשטות וירוס קורונה בעולם. עם אלה נמנות מניות חברת התעופה אל על  וחברת התיירות איסתא  - שני ענפי הפעילות המזוהים כנפגעים מיידיים ומשמעותיים מהשלכות המצב - וכן מניות יצרנית הבדים אבגול , המחזיקה במפעל בסין, באזור הנמצא בסגר בעקבות התפרצות הווירוס במדינה.

בין המניות המוזכרות, מתחילת השבוע בולטת לשלילה אבגול, שעם ירידה יומית של כ-3% השלימה צניחה של כ-9% בתוך שלושה ימי מסחר ומשקפת לחברה שווי נוכחי של כ-700 מיליון שקל. על רקע המגמה השלילית, יצרנית הבדים הלא-ארוגים, הנמצאת בשליטת חברת אינדורמה התאילנדית, פרסמה היום עדכון לבורסה, שבו ציינה כי בשלב הנוכחי, "אין השפעה מהותית על החברה כתוצאה מאי-החזרה לפעילות במפעל". זאת, לאחר שהרשויות בסין הודיעו "על הארכת חופשת החגים המקומית" עד ל-2 בפברואר.

באבגול הסבירו כי "בעקבות וירוס הקורונה, וכן בשל סגר תעבורתי שהוטל במחוז הוביי (Hubei) שבו נמצא מפעל החברה בסין, החליטה בהתאם הנהלת החברה שלא לשוב לפעילות הרגילה במפעל, שמושבת באופן יזום בימים אלה בשל חופשת החגים, וזאת עד 2 בפברואר". 

מניית אל על  נסחרת היום בשינויים מתונים, ובסך הכל בשלושה ימים השילה כ-5% מערכה, לשווי חברה נוכחי של כ-470 מיליון שקל; ואילו המסחר במניית איסתא נוטה היום לצד השלילי, עם ירידה תלת-יומית של כ-4%, לשווי חברה נוכחי של כ-850 מיליון שקל. 

הסנטימנט השלילי במניית איסתא מגיע אחרי שבסיכומה של 2019, כמו מרבית המניות בבורסה, נהנתה משנה חיובית, עם עלייה שנתית של כ-25%. מניית אל על חוותה שנה מוצלחת פחות, ובסיכומה היא השילה כ-20% מערכה, בין השאר, על רקע תוצאות כספיות חלשות.

גם מניית אבגול בלטה בצד השלילי ב-2019 - שנה שבה צנחה ביותר מ-30%. הירידות במניה הן חלק ממגמה ענפית, שממנה סובלות גם מתחרותיה הבורסאיות של אבגול בתחום ייצור הבדים, ומושפעת מתוצאות כספיות חלשות ואתגרים לא-פשוטים המלווים את הענף כבר זמן לא קצר.

במניות חברת קשרי תעופה , הפועלת גם היא בענף התיירות, לא התנהל מסחר מתחילת השבוע, כך שערכה נותר ללא שינוי, ומשקף לקשרי תעופה שווי נוכחי של פחות מ-90 מיליון שקל. בדומה למרבית המניות הקטנות בבורסה, גם זו של קשרי תעופה סובלת מסחירות נמוכה, ויום המסחר האחרון בה היה לפני כשבועיים, אחרי שממוצע המסחר היומי בה ב-2019 עמד על קצת יותר מ-20 אלף שקל. בסיכומה של השנה שעברה עלה שוויה בכמעט 20%. 

12:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל במגמה מעורבת אחרי הפתיחה החיובית. מדד ת"א 35 מאבד 0.2%, ת"א 90 יורד ב-0.6%, ומדד הבנקים ללא שינוי.

מניית נייס  מאבדת 1.9%, טבע  עולה בכ-2%, אנלייט אנרגיה  מטפסת ב-3.2%, פז נפט  יורדת ב-1.4%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-400 מיליון שקל.

09:48

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח היום בעליות שערים לאחר הירידות אתמול, כאשר בשעה זו החוזים העתידיים בוול סטריט מטפסים לאחר הירידות אתמול. מדד ת"א 35 עולה ב-0.6%, ת"א 90 מוסיף 0.7% לערכו, ומדד הבנקים עולה ב-0.5%.

טבע קופצת ב-2.3%, אנלייט ב-4%, חילן מטפסת ב-1.9% ונייר חדרה בכ-2%.

09:23

אודיוקודס דיווחה על תוצאות הרבעון הרביעי של השנה, ולפיהן ההכנסות קפצו ב-15% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ל-52.8 מיליון דולר. ההכנסות בשנת 2019 כולה הסתכמו ב-200.3 מיליון דולר, גידול של 13.7% לעומת שנת 2018. ההכנסות הרבעוניות משירותים הסתכמו ב-17.5 מיליון דולר, גידול של 15.9% לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בשנת 2019 כולה ההכנסות משירותים הסתכמו ב-64.6 מיליון דולר, גידול של 14.7% לעומת שנת 2018.

06:25

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות שנרשמו אמש בשווקים על רקע החשש מהתפרצות נגיף הקורונה. 

אמש (ב') בוול סטריט מדד הנאד"ק איבד 1.9%, הדאו ג'ונס ירד ב-1.6%, או 450 נקודות, ומחק את העליות שנרשמו מתחילת השנה. מדד S&P 500 ירד בשיעור דומה, ומדד הפחד (VIX) זינק בכ-25%.

לקראת פתיחת המסחר המניות הדואליות טבע ואלביט מערכות יספקו תמיכה כאשר הן חוזרות עם פערי ארביטרז' חיוביים של כ-2% כ"א. מנגד, נייס חוזרת עם פער שלילי של 0.5%, אופקו עם פער שלילי של 1.2%, איי.אפ.אפ עם פער שלילי של 3.4%, טאואר עם פער שלילי של 1% ולייבפרסון עם פער שלילי של 1.9%.

אתמול בבורסה בתל אביב המדדים רשמו ירידות חדות. מדד ת"א 35 איבד 1.4%, ת"א 90 ירד ב-2.1%, מדד הבנקים איבד 0.96%. דלק צנחה ב-4%, שיכון ובינוי איבדה 2.6%, אלוני חץ איבדה 2.8% ושפיר הנדסה ירדה ב-2.7%.

לדברי דודי רזניק מלאומי שוקי הון, "בימים הקרובים נראה שהעצבנות בשווקים צפויה להיות גבוהה, ולפיכך יש להתכונן למסחר עם תנודתיות גבוהה יחסית בעיקר, כאמור, לאחר התקופה הארוכה לאחרונה של רצף עליות. בסך-הכול הפוטנציאל השלילי מבחינת כלכלת סין הוא משמעותי, אך התקווה שמדובר באירוע זמני וחולף ולאחר מכן סין, ושותפות הסחר יוכלו לסגור את הפער. כל עוד האירוע יוגדר כקצר מועד נראה שהשפעתו תהיה מוגבלת. והיה מדובר באירוע מתמשך, עלולות להיות לכך השפעות שליליות מהותיות בכל הקשור ליציבות פיננסית בסין והשווקים הפיננסיים הגלובליים".

עוד כתבות

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל קונה מ–AstraZeneca את הזכויות לתרופת Movantik תמורת 67.5 מיליון דולר

בדרך למימוש המהלך היא תקבל מימון של 115 מיליון דולר כהלוואה, ממנו 30 מיליון דולר עם החתימה על העסקה ● מכירות התרופה בארה”ב ב–2019 עמדו על 96 מיליון דולר

זוהר לבקוביץ / צילום: יחצ

זוהר לבקוביץ' גייס 15 מיליון דולר כדי להגן על ילדים ברשת

המיזם החדש שלו, לייט (L1ght), נועד לסייע לארגונים גדולים מהמגזר העסקי והציבורי למנוע אלימות ברשת כלפי ילדים ● לייט מפתחת פלטפורמה מבוססת בינה מלאכותית, שיודעת לסנן כמויות אדירות של תכנים ולזהות תופעות של אלימות, בריונות ופדופיליה ברשת

חוסני מובארק / צילום: אמר נאביל, AP

דיווחים: נשיא מצרים לשעבר חוסני מובארק מת

מובארק הנהיג את המדינה מ-1981 ועד שהודח באירוע "האביב הערבי" ב-2011 ● הוא נעצר ונכלא, אך שוחרר וזוכה תחת משטרו של א-סיסי ובשנים האחרונות סבל ממצב בריאותי ירוד ● הוא היה בן 91

דירות להשכרה לטווח קצר בתל אביב / צילום: אתר החברה

התיירים בוחרים בדירות: מספר הנכסים להשכרה לטווח קצר בתל אביב זינק פי חמישה

עפ"י נתוני Airdna, מספר הדירות להשכרה בישראל ממשיך לעלות בחדות, לעומת מגמת האטה בעולם בעקבות אסדרת התחום ● מה שיעור התפוסה בירושלים, והאם עיריית תל אביב תצליח לבלום את התופעה שמכבידה על תושביה?

קובי בראיינט ובתו ג'יאנה בראיינט / צילום: Stephen R. Sylvanie, רויטרס

אלמנתו של קובי בראיינט תובעת את חברת המסוקים על אחראיות לתאונה

הנתבעת היא חברת איילנד אקספרס הליקופטרז, חברת ההחזקות שלה ויורשיו של הטייס המנוח ארה זובאיין, שנהרג גם הוא בהתרסקות ב-26 בינואר ● ונסה בראיינט האשימה את הנתבעים בכישלון לבצע "הטסה מסודרת של כלי הטיס"

איל וולדמן / צילום:  יוסי צבקר

איל וולדמן על מניפולציות בבחירות: "פעם היו עיתונים, היום יש גוגל ופייסבוק"

לאיל וולדמן, מייסד ומנכ"ל מלאנוקס, לא אכפת שחברות ההייטק יודעות עליו הכול ("לאנשים שחושבים על פרטיות יש מה להסתיר"), בטוח שהקדמה תיצור עולם הוגן יותר ("למחשבים אין דעות קדומות"), ומתייחס להעסקת פלסטינים: "אנחנו מורידים את רמת הפחד בין הצדדים"

סקר הסקרים

שישה ימים לבחירות: לראשונה במערכת הבחירות הנוכחית, שוויון בין הליכוד לכחול לבן בממוצע הסקרים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

התפרצות קורונה בדרום קוריאה / צילום: Ahn Young-joon, AP

בהלת הקורונה: אוניית מסע עם סחורה בשווי 100 מיליון אירו מעוכבת בכניסה לישראל

סין דיווחה שמתו עוד 71 אנשים כתוצאה מהנגיף, מה שמעלה את מספר המתים ל-2,703 ● ארגון הבריאות העולמי: לא ברור אם ניתן לעצור את התפשטות הקורונה ● ממשל טראמפ מבקש מהקונגרס האמריקאי הקצבת חירום בסך 1.8 מיליארד דולר למאבק בנגיף

עמי גולדין, מנכ"ל נטו / צילום: בן יוסטר

רשות ני"ע העבירה את תיק החקירה בעניינה של האחים נאוי לפרקליטות

עפ"י החשד, עמיהוד גולדין, שכיהן כדירקטור חיצוני בקבוצת נאוי, מסר מידע פנים למקורבו אילן שבע, שמיהר למכור את מניות החברה בטרם פרסמה דיווח מהותי ושלילי, ובכך חסך לעצמו הפסד של מיליוני שקלים

אליזבת' וורן ואיימי קלובושר, לפני עימות במנצ'סטר / צילום: בריאן סניידר, רויטרס

בגדי מעצבים בחינם: הדרך המקורית של מותג האופנה M.M LaFleur לעזור לפוליטיקאיות

במכתב ששלחה החברה ללקוחותיה, היא כתבה כי כל מי שתשלח את הפרטים שלה ותציין את המשרה עליה היא מתמודדת, תזכה לחמש חליפות שייבחרו עבורה ע"י החברה

דונלד טראמפ נואם בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס / צילום: Denis Balibouse, רויטרס

הבית הלבן מבקש מהקונגרס הקצבת חירום למאבק בנגיף הקורונה

הסכום הנדרש: 1.8 מיליארד דולר ● חשש בקרב רפובליקאים ועוזרי הנשיא: ההשלכות הכלכליות של התפשטות המחלה והצניחות בבורסה עלולות לסכן את בחירתו מחדש של טראמפ לתפקיד הנשיא

 

שי נוביק, יו"ר אנלייבקס. פונים לשוק האמריקאי / צילום: איל יצהר

אנלייבקס ניצלה את התלהבות השוק מ"התרופה לקורונה" לגיוס הון - והמניה חזרה להתרסק

המניה זינקה אתמול בכ-50% בתל אביב, על רקע דיווח שהחברה מגדילה תפוקת ייצור של התרופה בפיתוח Allocetra, שלטענתה, עשויה להתאים כטיפול בחולי וירוס קורונה שאובחנו במצב של חוסר תפקוד איברים או קריסת מערכות ● היום צנחה בכ-40%, בעקבות גיוס של 8 מיליון דולר שביצעה החברה בדיסקאונט על מחיר המניה

וורן באפט / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

עד שוך הסערה: באפט לא נלחץ מהקורונה, הנה העצה שלו למשקיעים

למרות שאחוז מאוד משמעותי מעסקיו מושפעים מהקורונה, באפט, כמאמין בהשקעות לטווח הארוך, מפציר במשקיעים לא לשפוט את המצב של ההשקעות לפי הכותרות הערב

דומיניק סטיבנס מנכ״ל בורסת אוסטרליה והנשיא ראובן ריבלין / צילום: קובי גדעון, לע"מ

הנשיא ריבלין בבורסת סידני: "אמנת מניעת כפל המס תאפשר להרחיב שת"פים"

נשיא המדינה צלצל בפעמון בפתיחת יום המסחר בסידני, וציין לטובה את היחסים המיוחדים בין שתי המדינות ● "אנחנו רחוקים מלהגשים את הפוטנציאל הגדול שלנו במלואו. יש עוד כל כך הרבה דברים שאנחנו יכולים לעשות יחד" ● מנכ"ל בורסת  אוסטרליה: "מדינת ישראל היא אחת הזירות הדינמיות והיזמיות ביותר"

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

צפי לעליות בוול סטריט; טראמפ: "החיסון לקורונה קרוב מאד"

הבורסה במדריד מאבדת 1.1%, הדאקס הגרמני יורד בכ-1%, מדד יורוסטוקס 50 מאבד 1.15% ● הבוקר באסיה הניקיי היפני צנח ב-3.3% ● UBS: "חפשו מניות Ecommerce, גיימינג ומשלוח מזון ומניות דיבידנד, והימנעו ממגזרים החשופים לנסיעות"

מורי קסלר  / צילום: יחצ פריגו

לאחר עיכובים: פריגו תשיק גרסה גנרית למשאף ProAir של טבע – כרגע בכמות מוגבלת

מכירות המוצר המקורי ב-2019 היו 274 מיליון דולר, אך טבע משווקת אותו במקביל גם במסגרת מוזלת של גנריקה מאושרת - כהיערכות לתחרות הגנרית שהייתה אמורה להגיע כבר ב-2018 ● במקביל פריגו הודיעה על רכישת נכסי חברה בתחום בריאות השיניים, וטבע הודיעה על אישור FDA למוצר אחר מתחום הנשימה

בנימין נתניהו/ צילום: רויטרס

פרקליטי נתניהו: עלות המשפט נאמדת ב-10 מיליון שקל; ועדת ההיתרים: נדון מחדש בבקשתו לקבל תרומה

הוועדה למתן היתרים הודיעה היום כי החליטה לקיים דיון מחודש בבקשת באי-כוח רה"מ לצורך מימון הוצאותיו המשפטיות, לאור שינוי הנסיבות המשמעותי מאז שהוועדה בהרכבה הוקדם דחתה את בקשתו ביוני 2019

צ'יינג' / צילום: תמר מצפי

חשד: נתנו שירותי צ'יינג' להמרת מטבע וירוטאלי ללא רישיון ותוך התחמקות ממס

בפעילות משותפת של משטרת ישראל ורשות המסים נעצרו הבוקר ארבעה חשודים בחשד להמרת מטבעות וירטואליים ללא דיווח

נוחי דנקנר / צלם: תמר מצפי

נוחי דנקנר אחרי שחרורו: "היינו 6 אסירים בתא, הסתדרתי עם כולם"

יו"ר אי.די.בי לשעבר, שהורשע בהרצת מניות וזכה לקיצור עונשו, צפוי לחזור בקרוב לעולם העסקי ● על תקופתו בכלא, שם ריצה את עונשו לצד אסירי עולם ועבריינים מוכרים: "כולם שם שווים, התייחסו אליי בצורה טובה"

חוף הים באילת / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

בלי תאוות בצע על חשבון הציבור: כך יכולים ענפי התיירות והתעופה לצאת נשכרים מהקורונה

אחד הענפים הנפגעים במיוחד מהתפרצות נגיף הקורונה ואי הוודאות שהוא מביא עמו, הוא ענף התעופה והתיירות ● מה המדינה יכולה לעשות כדי לסייע, ומדוע זו גם הזדמנות למלונאים המקומיים