גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה מעורבת בבורסה בת"א; מדד ת"א 90 קפץ ב-3.1%

מחזור המסחר הסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל ● מדד ת"א 35 נסחר בבוקר בעלייה חדה, אולם בסיום סגר בירידה של כ-0.8%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ד') במגמה מעורבת, כשמדד ת"א 35 נסגר בירידה של כ-0.8% ומנגד מדד ת"א 90 רושם עלייה של 3.1%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל.

בעליות חדות בלטו מניות הנדלן קבוצת אשטרום, ישראל קנדה , אזורים  ואפי נכסים. עוד בלטו בעליות מניות פוקס , דור אלון , הפניקס  ופז. 

15:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בשעה זו בעליות. מדד ת"א 35 מוסיף 0.2% לערכו, מדד ת"א 90 עולה בכ-1%, מדד הבנקים מוסיף 0.2% לערכו. בוול סטריט המסחר נפתח בעליות, הדאו מזנק בכ-3%, מדד S&P 500 ב-1.5%.

מניית כיל צונחת בכ-6%, בזן ב-5%, אינרום מאבדת 4.5%, שטראוס מאבדת יותר מ-4% בהמשך לפרסום הדוחות הכספיים. בענף הנדל"ן מליסרון מאבדת יותר מ-4% ומנגד שיכון ובינוי קופצת ב-5.8%.

מחזור המסחר בשעה זו בשוק המניות מסתכם ב-1.7 מיליארד שקל.

14:40

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בשעה זו במגמה מעורבת, בדומה לסנטימנט באירופה. בשוק האג"ח נרשמה היום רגיעה ולאחר מספר ימים של תנודתיות מאוד גבוהה רושמות היום הממשלתיות השקליות הארוכות עליות של כ-0.4% . מדדי התל בונד רושמים עליות של כ-0.3%.

כלכלני בנק יוליוס בר השוויצרי ציינו בסקירת המאקרו היומית שלהם כי "המשבר הכלכלי של 1929 (והשפל הגדול שבא בעקבותיו) והמשבר של 2008 היו משברים מערכתיים שנבעו מהקצאה שגויה של אשראי במערכת הפיננסית. לעומת זאת, מה שאנו חווים כיום הוא הלם אקסוגני חסר תקדים. מבחינת מגיפות ניתן כנראה להשוות את הקורונה רק למגפת השפעת הספרדית בשנת 1918. אבל, כל שאר הנסיבות היו שונות לגמרי לפני מאה שנה".

לכן, אומרים שם, "בהתחשב בעובדות אלה ובמהלכי השוק הקיצוניים לאחרונה, ההשוואה היחידה שאנו יכולים להביא בחשבון היא שנת 1987, אך עם התייחסות לטריגר המהותי למשבר הנוכחי. המצב כיום דומה מכיוון שיש לו מאפיינים של התרסקות. עם זאת, כיום - בניגוד לשנת 1987 - יש למצב הנוכחי טריגר מהותי. בהתחשב בכך שהדינמיקה של המגיפה נוכחית תגיע להאטה בסופו של דבר, וכבר נעשות פעולות להזרמת תמיכה כספית ומוניטרית משמעותית, אלא אם תהיינה טעויות משמעותיות במדיניות בפועל, אנו צופים מיתון קצר וכבד ובהמשך נורמליזציה כתרחיש הבסיס שלנו. המשמעות היא שעל המשקיעים להתכונן לעמוד בפני תקופת שפל די ארוכה".

13:30

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בשעה זו במגמה מעורבת, בדומה לסנטימנט באירופה. למרות אישור חבילת הסיוע על ידי הקונגרס בהיקף של 2 טריליון דולר, נמחקו העליות שנרשמו מוקדם יותר בחוזים העתידיים בניו יורק.

מדד ת"א 35 עבר מעליות של 2% בפתיחה לירידות של 0.5%, מדד ת"א 90 מזנק ב-1.7% ומדד הבנקים עולה ב-0.2%.

בזן צונחת ב-6%, כיל יורדת ב-3.5%, אלביט מערכות קופצת ב-3.2%, נייס עולה ב-2.6%.

12:30

מסחר תנודתי בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 מחק את העליות ועבר לירידות, ת"א 90 צמצם עליות של 3.5% מוקדם יותר.

12:00

המדדים בבורסה בתל אביב עולים בשעה זו בדומה לסנטימנט מעבר לים, וזאת בהמשך לאישור תוכנית הסיוע בארה"ב בהיקף של 2 טריליון דולר.

"אפשר להסתכל קדימה ולומר שבפרק זמן לא ארוך לצד התמריצים העצומים שמוזרמים כרגע נוכל לראות התאוששות. צריך לפעול בשיקול דעת והרבה מחשבה כעת", אמר אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש.

לדברי סרגיי ויסצ'ונוק, אנליסט בכיר באופנהיימר: "המשבר הזה הגיע בהפתעה. אני לא חושב שזה משתווה למשהו שראינו בעבר. המשבר מאד ייחודי בטבעו, עוצמת הירידות מאד מהירה, לא ראינו שפחות מחודש השוק ירד בקרוב ל-40%, וזה גם נותן תקווה שהוא יתאושש במהירות, אבל צריך להיות ערני. בכל משבר יש שני שלבים, משבר פיננסי של שוק המניות, שכולל פאניקה של המשקיעים, והשלב השני היותר כואב זה הלב הריאלי, כאשר שיעורי האבטלה עולים והכלכלה מתכווצת, וזה תלוי בכמה זמן הסגר יימשך".

11:30

נמשכות עליות השערים החדות בבורסה, במקביל לעליות חדות הנרשמות בבורסות אירופה. מניות שיכון ובינוי , פתאל החזקות, אלביט מערכות , גזית גלוב ואנרג'יאן בולטות בעליות. 

מנגד, שטראוס  רושמת ירידה חדה לאחר שפרסמה הבוקר את תוצאותיה לשנת 2019. 

10:07

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעיכוב ("פתיחה אנגלית") בשל תנודה חדה מעלה במדד ת"א 35 בהמשך לעליות החדות שנרשמו בוול סטריט אתמול. עם הפתיחה מטפס מדד ת"א 35 ב-2%, ת"א 90 עולה ב-2.1% ומדד הבנקים מזנק ב-3.9%.

אייל דבי, מנהל דסק אנליזה בלאומי שוקי הון, אומר הבוקר כי "על רקע הזינוקים בבורסות העולם ועליות השערים חסרות התקדים אמש בארצות הברית, לצד הודעות על תוכניות תמריצים הן של הפד בארה״ב והן בארץ, שוק המניות המקומי צפוי לרשום יום נוסף של עליות שערים , לאחר שזינק ב-7% אתמול . מה שבולט בעליות השערים הנקודתיות הללו הוא העובדה שהמניות שמזנקות בשיעורים החדים ביותר הן אלה שירדו בצורה החדה ביותר. כפועל יוצא, מניות הפיננסים ובראשם הבנקים צפויות להציג גם היום עליות שערים נאות.

"עם זאת, איננו חושבים שמדובר בשינוי מגמה, אלא במשהו יותר נקודתי, שכן כל עוד לא נראה ירידה בקצב ההדבקה או חדשות אופטימיות אחרות מהגזרה של המאבק בנגיף - שוקי המניות יתקשו לשמר את המגמה החיובית לאורך זמן. המשקיעים מייחלים שהתיקון בשווקים, לכשיבוא, יהיה מסוג V, אבל כלל שהסגר והמגבלות הכלכליות תימשכנה, החזרה כלפי מעלה תהיה קרובה יותר לצורת U".

בשוק המט"ח סוער הבוקר כאשר השקל מתחזק מול סל המטבעות. האירו צונח ב-2.35% ל-3.87 שקלים, והדולר נופל ב-2% ל-3.586 שקלים.

קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון, אומר כי "השקל ממשיך להיסחר בתנודתיות, ובשלושת הימים האחרונים הספיק לבקר כבר בשער 3.7 שקל לדולר ושער 3.6 שקל לדולר. הקורלציה לשוקי המניות נמשכת והשקל מתחזק מאתמול בצהריים במקביל לעליות שנרשמו במדד המניות אתמול. ניכר כי התנודתיות במניות נמשכת. בהתאם לכך, להערכתנו התנודתיות במסחר בשקל צפויה להימשך בטווח הקצר, בקורלציה גבוהה לתנודתיות בבורסות.

"כפי שאנו רואים מתחילת המשבר, הנדנדה שקל-דולר נעה בקורלציה רבה לבורסות, כאשר ירידות בשוקי המניות נוטות להגיע יחד עם 'ריצה' לדולר כמטבע מקלט, ועליות תומכות בהתחזקות השקל . בנוסף לכך, הדולר נחלש אתמול בעולם וסיים רצף של 10 ימי התחזקות רצופים, הארוך ביותר מאז שנת 2012".

בנק ישראל קיים אתמול מסיבת עיתונאים, ציין את צעדי ההרחבה המוניטרית שנקט עד כה, וקרא לממשלה לפעול באמצעות הרחבה פיסקלית ותמיכה בפעילות העסקית בתוכנית, שתמומן באמצעות גיוס חוב והגדלת הגירעון התקציבי. "ניכר כי פעולותיו של בנק ישראל בשוק היו אפקטיביות, והפחיתו את מצוקת הנזילות הדולרית שהשפיעה על המסחר בישראל בשבוע שעבר", כתב לוי.

06:00

המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לעליות שנרשמו אתמול בבורסות העולם. מדד דאו ג'ונס זינק ב-11.4%, העלייה היומית החדה ביותר מאז 1933. המשקיעים העריכו כי בקונגרס קרובים להסכמה על תוכנית תמריצים שתסייע לכלכלה האמריקאית להתמודד עם נזקי מגפת הקורונה.  מדד S&P 500 קפץ ב-9.3% ומדד נאסד"ק טיפס ב-8.1%. הזהב קפץ ב-6%, העלייה היומית החדה ביותר זה 11 שנה, למחיר של 1,660.8 דולר לאונקיה. 

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, טבע חוזרת עם פער ארביטראז' חיובי של 0.73%, אורמת עם 2.75%, טאואר עם 2.1%, נייס עם 1.9% וכיל עם 1.3%.

אתמול ננעל המסחר בתל אביב בעליות חדות. מדד ת"א 35 זינק ב-7.1%, מדד ת"א 125 קפץ ב-6.7% ומדד ת"א 90 טיפס ב-7.4%. את העליות הובילו מניות הפיננסים כשמדד הבנקים זינק ב-11.2% ומדד הפיננסים ב-10.3%. מניית בנק לאומי זינקה ב-11%, הפועלים ב-8.4% ומניית הפניקס ב-12%. עוד בין העליות הבולטות, קבוצת דלק טסה ב-20% ושיכון ובינוי ב-19%.

גם בורסות אירופה זינקו אתמול: בפרנקפורט זינק מדד דאקס ב-11.5%, בלונדון קפץ הפוטסי ב-9.3% ובפריז טיפס קאק 40 ב-8.2%. מדד סטוקס 600 הכלל אירופי עלה ב-7.5%. 

עוד כתבות

חיים רביבו / צילום: מתוך הערוץ הרשמי של ONE

הפרקליטות: כתבי אישום בכפוף לשימוע נגד חיים רביבו וארנון גלעדי בפרשת דוד ביטן

גלעדי חשוד בלקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ושיבוש מהלכי משפט ● רביבו חשוד במתן שוחד לגלעדי בתמורה לקידום פרויקט בנייה ● נזכיר כי בתחילת השנה זומן לשימוע גם ביטן עצמו, החשוד בשוחד ובמרמה והפרת אמונים בתשע פרשיות שונות

אנשים יושבים במסעדה בשטוקהולם. החיים בשבדיה נמשכו כמעט כרגיל למרות התפרצות הקורונה / צילום: Andres Kudacki, AP

שבדיה תקים ועדת חקירה לבדיקת התמודדותה עם מגיפת הקורונה

את הדרישה להקים ועדת חקירה בעניין הובילו פוליטיקאים מהאופוזיציה, לצד ביקורת שנשמעה מצד מומחים בימים האחרונים גם מתוך המדינה ● חלק מהגורמים הרפואיים במדינה אומרים כי הממשלה הייתה צריכה לדעת כי מדיניות של "בידוד הקשישים" בלבד לא היתה יכולה לעבוד

פרופ' רפי מלניק / צילום: רפי קוולרצ'יק

פרופ' רפי מלניק לא חושב שצריך לדאוג מהחוב הציבורי התופח

פרופ' רפי מלניק, לשעבר חבר הוועדה המוניטרית של בנק ישראל, מסביר בטור מיוחד למה הוא חושב שכלכלת ישראל איתנה מספיק להתמודד עם נטל החוב שייווצר, וסוכנויות הדירוג הבינלאומיות תמשכנה לדרג אותה כמקום בטוח להלוות לה כספים ולעשות אתה עסקים

הפגנה בניו יורק נגד אלימות משטרתית בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד / צילום: Wong Maye-E, AP

למרות העוצר: לילה שביעי ברציפות של כאוס ברחובות ארה"ב

בוזזים פרצו אל חנויות בשדרה החמישית בניו יורק וכן גם לחנות הדגל של מייסי'ס במנהטן ● ראש העיר הטיל עוצר לילי נוסף היום שייכנס לתוקף ב-20:00 ● בסנט לואיס נפגעו 4 שוטרים מירי

יועז הנדל / צילום: כדיה לוי, גלובס

שר התקשורת יועז הנדל, אל תפקיר את הפריפריה

אחת המשימות הראשונות של שר התקשורת החדש היא אישור מתווה הסיבים האופטיים - תשתית העתיד של האינטרנט • לא כדאי להנדל למהר לאשר אותו, בהיותו פתרון חלקי ולקוי, אלא קודם לכן לתקן אותו

יואב זייף, מנכ"ל סטרטסיס / צילום: באדיבות סטרטסיס

כפי שנחשף בגלובס: סטרטסיס מפטרת 10% מכוח האדם

המנכ"ל יואב זייף: "ההפחתה במספר העובדים היא צעד הכרחי בתהליך האסטרטגי שלנו, במטרה למצב טוב יותר את החברה לקראת צמיחה רווחית ובת קיימא" ● נכון לסוף 2019, יצרנית המדפסות תלת ממד העסיקה בישראל 538 עובדים, מתוך מצבת כוח אדם עולמית של 2,268 עובדים

שר התקשורת החדש, יועז הנדל / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

משרד התקשורת חוסם הפצת מסרונים שלא על ידי חברות תקשורת

זאת בעקבות תופעת המסרונים המזוייפים ● הנדל: "החלטה זו תחסום את התופעה ומהווה בשורה חשובה למאבק בפייק ניוז וחיזוק הדמוקרטיה"

דודי עזרא   / צילום: נטו

מימוש של 90 מיליון שקל בנטו מלינדה - המוכרת, נטו של דודי עזרא

המניות נמכרו למשקיעים מוסדיים בדיסקאונט של 1.8% ● נטו ירדה להחזקה של 49.7% מהחברה, אך ממשיכה להחזיק ב-52.5% מזכויות ההצבעה

אליעזר פישמן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"גלובס" לביהמ"ש: להסיר את החיסיון על הדיון בהסדר הנושים בין משפחת פישמן לבנקים

הבנקים מתקרבים להסדר עם בני משפחתו של אליעזר פישמן ● "גלובס" מבקש לפתוח את הדיון החסוי בבית המשפט המחוזי בנוגע להסדר הנרקם ● המשפחה הסכימה להצעה משופרת לנושים, שלפי הערכה עדיין נמוכה ביחס לחוב ● הנאמן לנכסי פישמן עו"ד בנקל צפוי להתנגד להסכם הנרקם

הילארי גושר  / צילום: אינסייט פרטנרס

“אנחנו לא רוצים לבוא ליזמים שזקוקים לכסף מעמדה של 'טורף'"

עם הון של כ-30 מיליארד ד', קרן אינסייט פרטנרס האמריקאית היא מהמשקיעות הדומיננטיות בישראל ובעולם כולו, שמתמקדות בחברות תוכנה ● הילארי גושר, שותפה בקרן, מספרת ל"גלובס" על תפיסת ההשקעות, על היתרון של עבודה מהבית, ונותנת עצות ליזמים: "הלקוחות הקיימים הם החמצן שלכם"

שבתאי אדלסברג/ צילום: יחצ

המניה בשיא: אודיוקודס יוצאת לגיוס של כ-100 מיליון דולר

חברת הטכנולוגיה נהנית מהמעבר לעבודה מרחוק, מגמה שהתגברה בעקבות התפשטות וירוס הקורונה

דני גלוטר / צילום: אופטימל פלוס

אופטימל פלוס מחולון נמכרת ב-360 מיליון דולר; המזל משחק פעמיים למייסד מוביט

בצל משבר הקורונה החליטו באופטימל פלוס להימכר לנשיונל אינסטרומנטס, שמפתחת מערכות וציוד בדיקות לתעשיית האלקטרוניקה • מייסד ומנכ"ל החברה: "היינו יכולים למכור בסכום גבוה יותר, אך העובדים העדיפו את הרוכשת בשל תרבות ארגונית דומה"

הורה מסדר אזור ישיבה לפי כללי הישיבה החדשים טרם כניסת התלמידים לכיתה / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

למרות העלייה בתחלואה: בתי הספר לא ייסגרו ברחבי הארץ

בתום דיון בהשתתפות נתניהו ושרים בכירים בנושא, אחרי שכמעט 5,000 מורים ותלמידים ברחבי הארץ נכנסו לבידוד, התקבלה עמדת משרד החינוך, שהתנגד לסגירת המוסדות: "הניסוי הזה לא יקר, הקורונה לא קטלנית לתלמידים" ● 116 נדבקו בנגיף ביממה האחרונה, חמישה נוספים מתו

קאר שולץ / צילום: כדיה לוי

טבע: תרמנו תרופות בהיקף של 246 מיליון דולר ב-2019

לפי נתוני טבע, התרופות הגנריות שלה היו אחראיות לחיסכון בהיקף כולל של 54.6 מיליארד דולר ב-18 מדינות בשנה שעברה ● בסוף 2019 עמדה מצבת כוח האדם של טבע על 39,288 עובדים, ירידה של 4.6% לעומת 2018 ושל 28% לעומת 2016

רחוב דפנה בתל אביב. פרויקט הפינוי בינוי נתקע / צילום: איל יצהר, גלובס

מאות דירות חדשות במיקום מנצח במרכז תל אביב? כך נשאר פרויקט פינוי בינוי תקוע במשך שנים

מאות דירות חדשות במיקום מנצח בלב העיר? מסתבר שאפילו כאשר מדובר באזור נחשב, בין בית המשפט לתחנת הרכבת, ובחברות מובילות, פרויקט פינוי בינוי יכול להיתקע לשנים

תורות עמוסים בכניסה לרשתות השיווק / צילום: איל יצהר, גלובס

ההתנפלות על הסניפים בחסות הקורונה: הכנסות רשתות המזון ממשיכות לעלות ברבעון

נתוני הרבעון הראשון שהציגו בימים האחרונים שש רשתות הסופרמרקטים הנסחרות בבורסה מצביעים על צמיחה דו-ספרתית בכל השורות - מההכנסות ועד הרווח ● מגמת השיפור ברווח הגולמי התאפשרה בין היתר כתוצאה מעליות מחירים שנרשמו במחצית השנייה ב-2019 ● הריצה לסניפים במרץ בגלל הקורונה נמשכה גם באפריל, ובמבט קדימה נראה כי גם המשך השנה יעשה טוב לקמעונאיות המזון

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

עליות בפתיחת המסחר בבורסה: פתאל קופצת ב-5%, IFF מאבדת 1% כנגד המגמה

מדד ת"א 35 עולה ב-0.5% בפתיחה, ת"א 90 מוסיף 0.1% ומדד הבנקים עולה ב-0.6% ● הנפט ממשיך להתחזק ומגרד את רף 40 הדולרים

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי / צילום: מתוך יוטיוב

בעלי הבארבי נגד המדינה: "אם אתה רוצה לתת - תיתן, אם לא אז אל תציע"

שאול מזרחי, בעלי מועדון הבארבי בתל אביב, שובת רעב מול בית ראש הממשלה במחאה על כך שלא קיבל סיוע ממשלתי בשל מגפת הקורונה ● "לא יעלה על הדעת שמהמדינה מציעה מתווה כדי לדפוק את האזרח"

בית "ידיעות אחרונות" בראשון לציון./ צילום: כדיה לוי

מחריף המשבר ב"ידיעות" בשל הכוונה לקצץ בשכר העובדים ב"כלכליסט"

העובדים בקבוצת "ידיעות אחרונות" קיבלו ממשאבי אנוש דרישה להשיב "עד סוף היום" האם הם עדיין מסרבים לקיצוץ בשכרם ● הוועד מפציר בעובדים לדבוק בסירובם: "בניגוד למסר שניסתה ההנהלה להעביר לעובדים, ביה"ד האזורי לעבודה לא קבע כי קיצוץ השכר הוא תקין"

חנות אדידס בבאר שבע / צילום: בר אל, גלובס

אדידס מתרחבת: פותחת חנות חדשה במתחם G בראשל"צ

אדידס משיקה חנות קונספט חדשה בשטח של כ-780 מ"ר ובהשקעה של כ-4 מיליון שקל