גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה בתל אביב ננעלה בירידות לאחר התאוששות קלה לקראת הסיום

מדד ת"א 35 נחלש ב-0.3%, מדד ת"א 125 איבד 0.6% ומדד ת"א 90 ירד ב-1.5% ● אל על המריאה ב-21.7% לאחר שבחרה במתווה האוצר לחילוץ, כשברקע עולים דיווחים על רוכש פוטנציאלי, החברה האם כנפיים טסה 29.4% ● פתאל קפצה ב-8.4% ● רפי גוזלן: "המדיניות המוניטארית תמשיך להיות מרחיבה מאוד כל עוד לא נמצא פיתרון בריאותי למשבר"

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

וול סטריט זינקה ביותר מ-40% מהתחתית במרץ: איך זה שהשווקים לא מפסיקים לזנק? וגם, התמיכה של בנק ישראל בקונצרניות: למה עכשיו ולמי זה עוזר? דוח השווקים עם גיא בן סימון, הצטרפו לשידור החי

17:25

הבורסה בתל אביב התאוששה מעט לקראת סיום יום המסחר והוא ננעל בירידות קלות במדדים המובילים. מדד ת"א 35 ירד ב-0.3% ומדד ת"א 125 איבד 0.6%. מדד ת"א 90 ירד ב-1.5%.

ירידות נרשמו בכל המגזרים, חוץ ממדד ת"א טכנולוגיה שגירד עלייה של 0.1%. בלטו בירידות מדד הביומד, שירד ב-1.6%, מדד ת"א נדל"ן, שירד ב-1.5% ומדד ביטוח פלוס, שאיבד 1.3%.

16:55

לקראת סיום המסחר מתמתנות הירידות בבורסה של תל אביב. מדד ת"א 35 נחלש ב-0.4% ומדד ת"א 125 מאבד 0.7%.

15:00

המסחר בבורסה מתנהל בטריטוריה השלילית, כשברקע החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאותתים על פתיחה שלילית לאחר העליות אתמול. באירופה השווקים צבועים באדום בצל הורדת תחזית הצמיחה מצד הנציבות האירופית.

כפיים מזנקת ב-30% ואל על ב-22% על רקע התוכנית להלאמה לצד חשיפת "גלובס" על רוכש פוטנציאלי. 

שותפות נאוויטס פטרוליום  עדכנה על דוח משאבים ראשון לתגלית Sea lion באיי פוקלנד, עם עתודות נפט של 513 מיליון חביות. חלקה של נאוויטס בתגלית (30%) הוא כ-154 מיליון חביות נפט, והיא מתקדמת לקראת מימוש האופציה וחתימת הסכם לרכישת 30% בפרויקט. תזרים המזומנים החזוי לנאוויטס יפורסם לפני החלטת השקעה סופית, שצפויה במחצית השנייה של 2021.

13:15

נמשכות הירידות בבורסה. מדד ת"א 35 נסוג ב-1.4% ומדד ת"א 90 צונח בכ-2.3%. זאת, במקביל למגמה שלילית באירופה ובמסחר על מדדי וול סטריט.  מחזור המסחר מסתכם בכ-715 מיליון שקל.

ירידות בולטות נרשמות במניות אזורים , סאמיט , מגה אור, דלתא וקרסו. 

מנגד, עליות בולטות רושמות מניות אודיוקודס  וטאואר. 

הדולר מתחזק ב-0.5% לרמה של 3.46 שקלים. " על רקע התפרצות הגל השני של נגיף הקורונה בישראל והצפי להתאוששות איטית יותר של המשק, עם השפעות ארוכות טווח על החשבונות הלאומיים - אנו מוצאים לנכון לשנות את התחזית שלנו לשער השקל מהתחזקות הדרגתית בשנה הקרובה לתחזית ליציבות שער החליפין של השקל מול הסל". כך אומר היום קובי לוי, ראש דסק אסטרטגיית שווקים בלאומי שוקי הון . לדבריו, "ייתכן שהשקל יתחזק מול מטבע כזה או אחר, כולל מול הדולר, אבל כשלוקחים בחשבון מטבעות נוספים כמו היורו ומטבעות שווקים מתעוררים אחרים, אנו מעריכים כי השקל יתפקד פחות טוב מכפי שהיינו רגילים בשנים האחרונות".

11:15

מגמה שלילית בבורסה, במקביל לירידות באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב. 

רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, מציין היום לאחר החלטת בנק ישראל אתמול כי "הוועדה המוניטארית החליטה להותיר את הריבית ללא שינוי ברמה של 0.1%, אך על רקע ההחרפה במצב המשק הודיעה על מספר תכניות להקלת תנאי האשראי במשק. הצורך בהמשך הרחבה מונטארית מובן בהתחשב בהערכה לצמיחה שלילית חריפה יותר השנה, וזאת על רקע הנמכת תחזיות הצמיחה הגלובליות והעלייה המחודשת והמואצת בתחלואה בישראל".

"הבחירה של הועדה לנקיטת צעדים מרחיבים ברורה, אך מידת האפקטיביות של חלק מהצעדים תתברר רק בהמשך. בפרט הדבר נוגע לתוכנית רכישת איגרות החוב הקונצרניות. לעומת זאת, על רקע הביקוש הגבוה לאשראי מצד עסקים קטנים שתלויים במידה ניכרת במערכת הבנקאית מובנת ההחלטה על מענה לצורך זה. הבנק הודיע על הרחבת תכנית ההלוואות לבנקים (בתנאי ריבית קבועה של 0.1% ל-3 שנים), המותנות בהלוואת לעסקים קטנים וזעירים, עד להודעה חדשה וללא מגבלה על היקף ההלוואות. בנוסף, הבנק הודיע כי יפעל להקמת תשתית תפעולית ומשפטית בכדי שיוכל לקבל תיקי משכנתאות כבטוחה למתן האשראי לתוכנית ההלוואות. מעבר לסיוע לעסקים קטנים, תכניות אלו אמורות לשפר במידת מה גם את מצב הבנקים". 

במבט קדימה, אומר גוזלן, "המדיניות המוניטארית תמשיך להיות מרחיבה מאוד כל עוד לא נמצא פיתרון בריאותי למשבר. בהתחשב בעוצמת המשבר ובפגיעה החריפה בפעילות, סביר לצפות לנקיטת צעדים נוספים מצד הבנק, בין אם בהפחתת ריבית נוספת, הגברת המעורבות בשוק המט"ח, הרחבת התוכניות הקיימות ובמידת הצורך השקת תכניות חדשות".

10:03

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח ביציבות עם נטייה לעליות, כאשר מניית אל על מזנקת ב-20% בהמשך להתפתחויות בחברה לקראת רכישה או הלאמה.

אל על בחרה במתווה של משרד האוצר, שלפיו היא תקבל 250 מיליון דולר בערבות של 75% מהמדינה יחד עם הנפקה של 150 מיליון דולר בבורסה, כך שהחברה הולכת להלאמה. עם זאת, ל"גלובס" נודע כי  הראל לוקר צפוי להתמנות לנאמן  למניות אל על בניסיון לקדם עסקה למכירת החברה לרוכש ששמו טרם נחשף. 

מדד ת"א 35 ללא שינוי מהותי, מדד ת"א 90 מטפס ב-0.2% ומדד הבנקים עולה ב-0.8%.

מניות הקניונים עזריאלי ומליסרון מאבדות 1.5% עד 3% בצל צמצום הפעילות בקניונים. 

שיכון ובינוי  נסחרת על רע הדיווח בתקשורת כי תמיר כהן היו"ר ישמש כמנכ"ל זמני במקום לפידות.

קבוצת דלק  דיווחה לפני מספר דקות  הושלמה העסקה למכירת פי גלילות, תמורת סך של 720 מיליון שקל שהועבר לדלק ישראל.

בהתאם למתווה חיזוק הביטחונות וההון שהוסכם עם מחזיקי אגרות החוב והבנקים, חלק מכספי התמורה שהתקבלו ישמשו לפירעון מוקדם של הבנקים של קבוצת דלק.

07:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לעליות שנרשמו אתמול בשוק המקומי לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל, שהשיק תוכנית לרכישות אג"ח קונצרניות והאריך את התוכנית להלוואות למערכת הבנקאית. אמש בניו יורק המדדים רשמו עליות חדות למרות המשך העלייה במספר הנדבקים בנגיף הקורונה. 

אל על תרכז עניין על רקע הדיווח אמש כי החברה בחרה במתווה של משרד האוצר, שלפיו היא תקבל 250 מיליון דולר בערבות של 75% מהמדינה יחד עם הנפקה של 150 מיליון דולר בבורסה, כך שהחברה הולכת להלאמה. עם זאת, ל"גלובס" נודע כי  הראל לוקר צפוי להתמנות לנאמן למניות אל על בניסיון לקדם עסקה למכירת החברה לרוכש ששמו טרם נחשף. 

עזריאלי תרכז עניין על רקע הודעתה אתמול כי עקב השינוי בהנחיות הממשלה הם מצמצמים את שעות פתיחת החנויות בקניונים. הסיבה היא רצון להקל עם השוכרים ולאפשר להם להוריד עלויות תפעול.

ישרס, הפעילה בתחום הנדל"ן המניב והמגורים בישראל, מדווחת על מו"מ מתקדם למכירת קרקעות למגורים בשכונת החולה, רמת גן, בנווה שאנן בחיפה ובטבעון תמורת 180 מיליון שקל. הרווח לפני מס צפוי להסתכם לכ-70 מיליון שקל. בהראל מציינים כי חברת ישרס ירדה 35% מתחילת 2020 ונסחרת 17% מתחת להון העצמי שלה כאשר העיסקה הנ"ל מגלמת שווי לנכסים של עשרות מעל לשווי בספרים.

הולמס פלייס תרכז עניין בצל ההוראה של הממשלה לסגור את מועדוני הכושר.

אתמול בבורסה מדד ת"א 35 זינק בכ-2.5%, ת"א 90 טיפס ב-1.9% ומדד הבנקים זינק ב-3.8%.

בנק ישראל השיק אתמול תוכנית רכישות אג"ח קונצרניות בעד 15 מיליארד שקל, מה שצפוי להוזיל את עלויות המימון לחברות. בנוסף, בנק ישראל האריך את תוכנית ההלוואות המוניטריות לבנקים בריבית נמוכה כנגד אשראי שיעמידו לעסקים.

עוד כתבות

חילי טרופר, כחול לבן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם בענף התרבות משתכרים 3,000 שקל פחות מהממוצע?

המחאה של אנשי התרבות לא באה מעשירים מפונקים, אומר השר ● ומה אומרים הנתונים? ● המשרוקית של "גלובס"

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

אסי (אסא) לוינגר, מנכ"ל אנרג'יקס  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אנרגיה ירוקה: קפיצה של 118% ברווחי אנרג'יקס ברבעון השני

את החצי הראשון של השנה סיימה החברה עם הכנסות של כ-132 מיליון שקל, צמיחה של 8% לעומת התקופה המקבילה ב-2019 ● בשורה התחתונה רשמה החברה עלייה של 45% ברווח הנקי לכ- 46 מיליון שקל

שיגור הלוויין של איחוד האמירויות / צילום: AP Photo, AP

עם לוויין בדרך למאדים ועם כור גרעיני חדש ונוצץ, האמירויות אומרות שלום

על סף יום הולדתו ה-40, איחוד האמירויות מפתח יומרות גלובליות נועזות ● הוא נוסד כדי להציל שבע נסיכויות חלשלשות, עכשיו הוא מנסה להציל את המזרח התיכון מאיראן ומבעלי בריתה

אחוזת ראשונים / צילום: סיון שוב עמי

בדיור המוגן מסתכלים לטווח הארוך וממשיכים לבנות, אבל הרבה יותר קשה לשווק בקורונה

כמו בתי דיור מוגן אחרים, גם באחוזת ראשונים נקטו צעדים מחמירים בתקופת סגר הקורונה, והתמודדו עם הפחד הגדול מהידבקות ● אבל המגבלות והחששות לא עצרו את הבעלים מלקדם את בנייתם של שלושה בתי דיור מוגן נוספים ● בונים מחדש - האתגרים של ענף הנדל"ן

מאיר גורביץ', בעל השליטה בארזים / צילום: רוני שיצר

רוכש חדש מתעניין באל על: איש הנדל"ן מאיר גורביץ

גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם ● עיסוקו מתמקד בעיקר בנדל"ן מניב ● גורביץ לא העביר הצעת מחיר אולם פנה כאמור לרשות החברות לקבל היתר

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019

כיכר המדינה, ת"א / צילום: גיא ליברמן, גלובס

בדרך לעסקת מימון חוץ בנקאי ענקית בכיכר המדינה בתל אביב

בעלי הזכויות הפרטיים בקרקע חתמו על מזכר הבנות למימון בגובה של כ-1.8 מיליארד שקל מול חברת ברקת ● כלל ביטוח תיקח אף היא חלק במימון ● בפרויקט מתוכננים להיבנות שלושה מגדלים ובהם 450 דירות

שטיפת מכוניות. רק להתקין חיישן ולהוריד אפליקציה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תשלומים אוטונומיים: כשהמכונית משלמת בעצמה עבור השטיפה

חברת Finn ההולנדית מפתחת מודלים של תשלומים אוטונומיים בין חפצים ● אחד המוצרים שלה, מערכת של Pay by Car, הופכת את הרכב לכלי תשלומים - שבאמצעות חיישנים יודע לשלם בעצמו, למשל, לכבישי אגרה או למתקנים לשטיפת רכב

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

ת"א ננעלה בירידות: מדד הבנקים צנח ב-2%, קמהדע קפצה בכ-8%

מדד ת"א 35 רשם ירידה של 0.69% ומדד ת"א 90 השיל 0.08% ● ירידות בבורסות אירופה ● מניית בנק הפועלים איבדה 2% לאחר הדוחות ● סומוטו צנחה בכ-15%

ישראל כץ / צילום: עדינה ולמן - דוברות הכנסת / עיבוד: טלי בוגדנובסקי , גלובס

הבנקים הגדולים מנסים לעכב את התחרות בצל משבר הקורונה, מה יעשה משרד האוצר?

הפועלים ולאומי נדרשים לצמצם את המסגרות בכרטיסי אשראי עד סוף ינואר ומבקשים דחייה • חברות כרטיסי האשראי, שהפכו למתחרות בבנקים, חוששות מפגיעה בגיוס לקוחות ומתנגדות

ניסוי בחיסון לקורונה של חברת מודרנה בניו יורק   / צילום: Hans Pennink, Associated Press

קורונה זה התרופה שלהן: הנפקות הביוטק בארה"ב גייסו סכום שיא של 9.4 מיליארד דולר מתחילת השנה

הנפקות הביוטק שוברות את השיא של 2018, שבכולה גויסו 6.5 מיליארד דולר ● העלייה הממוצעת במניות ביום המסחר הראשון שלהן, בשיעור של 34% - הזינוק החד ביותר מאז ההייפ של מניות הטכנולוגיה בוול סטריט בשנת 2000

מה נמכר לאחרונה באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזו דירה אפשר לקנות באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל

בסכום כזה אפשר למצוא דירות 4 חדרים בנוף הגליל, ביקנעם עילית, בעפולה ובמגדל העמק

מפעל אבגול / צילום: איל יצהר

ללא עלייה במכירות ובזכות בהלת הקורונה: הרווח הנקי של אבגול זינק במאות אחוזים

ברבעון השני נרשם רווח חריג של 17.9 מיליון דולר, בזכות הביקוש הגובר לבדים לא ארוגים המשמשים למוצרי מיגון אישי, שצריכתם עלתה משמעותית ● החברה מדגישה כי רמות המחירים שמהן נהנתה לא יימשכו ברבעון השלישי

מירי רגב / צילום: מארק ניימן, לע"מ

מירי רגב: "הצלחנו בעבודה מאומצת לאפשר לישראלים להיכנס לשתיים וחצי מדינות"

רגב התייחסה למתווה הראשוני של פתיחת השמיים, ואמרה "ישראל מוגדרת כמדינה אדומה, ולכן רוב המדינות הירוקות לא ששות לקבל אותנו" ● ישראל מתכננת להפעיל טיסות לבולגריה, קרואטיה וחלקים מיוון כבר ב-18 באוגוסט

סאנה מרין

המנהיגה הצעירה ביותר בעולם שוברת שיאי אהדה בפינלנד אחרי משבר הקורונה

היא נאבקה לשרוד כלכלית בילדותה, גדלה במשפחה חד-מינית, לא נותנת לפוליטיקה להשתלט על חייה ומכונה "המנהיגה של דור האינסטגרם" ● בגיל 34, כשהיא מובילה את הממשלה הנשית ביותר אי פעם ומתמודדת בהצלחה עם משבר הקורונה, סאנה מרין עושה היסטוריה

נתב"ג ריק בצל סגירת השמיים עקב הקורונה / צילום: יוסי פתאל

בדיקת קורונה ללא מגע בשדה התעופה: ככה זה הולך לעבוד

חברת בינה. AI, המפתחת מערכת לחישה מרחוק של סמנים רפואיים, הודיעה על תחילתם של שני ניסויי פיילוט עם שדות תעופה בעולם, לבדיקות קורונה ללא מגע

תמיר פלד, הבעלים של "מוזיאון המרציפן והשוקולד" ו"בית השקד" בכפר תבור / צילום: תמונה פרטית

כך בחסות הקורונה הפך המוזיאון הקטן והוותיק בכפר תבור את פניו

תמיר פלד, בן 44, בעלי "מוזיאון המרציפן והשוקולד" ו"בית השקד" בכפר תבור ● אחרי שההכנסות צנחו ב-95% הבין שכדי להתפרנס עליו לעשות שינוי, ועבר מתחום האומנות והיצירה לתחום "קמעונאות הבוטיק" ● "גלובס" שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

פנקוטה תירס ששודכה לפופקורן מקורמל  / צילום: ניצן רובין

בים בם בום: איך הפך התירס לאבוקדו החדש

אחרי הקורונה יהיה גל של מסעדות יוקרה, מתנבא השף שחף שבתאי, ורואה במסעדה החדשה שלו, סנונית ראשונה ● אחד הכוכבים בתפריט הוא התירס, שעכשיו בשיאו ● גם בגרסת פנקוטה תירס עם פופקורן מקורמל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 12 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים