גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

שר האוצר כ"ץ הקפיץ את מניות הנדל"ן בבורסה בעד 13%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד הבנקים עלה ב-1.6% ● אינפימר המשיכה ליהנות מההסבה לתחום הקנאביס ● פסגות: "התוכנית הכלכלית אינה מכילה צעדים להאצת הפעילות הכלכלית, אלא נועדה בראש ובראשונה לתת לציבור אויר לנשימה"

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

האם התוכנית הכלכלית שהציגה הממשלה מספקת? מתי ואם בכלל המשבר יתגלגל לשוק הנדל"ן ומבט על הזהב שעלה לשיא של 9 וחצי שנים | דוח השווקים עם גיא בן סימון, הצטרפו לשידור החי »

16:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בשוק המקומי ננעל בעליות נאות בהמשך לתוכנית הממשלה לתמיכה המשק. מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד הבנקים עלה ב-1.6%.

חברות הנדל״ן רשמו קפיצה חדה בהמשך להודעת שר האוצר ישראל כ"ץ כי מס הרכישה למשקיעים יופחת מרמה של 8% לרמה של 5% בלבד. מדד ת״א נדל״ן עלה ב-2.8% ותת המדד ת״א בנייה זינק כ-5.6%. אאורה קפצה 13.3%, אזורים ודמרי רשמו זינוק של 13% ו-8.6% בהתאמה.

מנייתה של אינפימר זינקה ב-43% במחזור חריג בהמשך לזינוק בשבוע שעבר שמשלים לה עלייה של כ-600% מאז הודעתה על כניסה לתחום הקנאביס. 

וילאר בלטה בעלייה של 6.4%, מנייתה של בנק דיסקונט זינקה ב-4.1%, מיט טק זינקה ב-12.8%, לייבפרסון צנחה ב-6.5% נגד המגמה בשוק. 

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-883 מיליון שקל.

15:00

מתחזקות העליות בבורסה בתל אביב שעה לנעילת המסחר. המדדים המובילים מזנקים ביותר מ-1% במחזור מסחר של 720 מיליון שקל, שנחשב מחזור גבוה יחסית לימי ראשון בשוק המקומי.

מדד ת"א 35 עולה ב-1.1%, ת"א 90 מטפס ב-1.8% מדד הבנקים עולה ב-1.5%.

שיכון ובינוי  מזנקת בכ-6%, ישראל קנדה  ב-5.7%, מטריקס  עולה ב-1.7% בהמשך לדיווח מהבוקר על רכישת השליטה בחברת המדפסות והמיכון המשרדי גסטטנרטק.

14:11

מתחזקות העליות בבורסה בתל אביב. מדד ת"א 35 עולה ב-0.95%, ת"א 90 מטפס ב-1.1% מדד הבנקים עולה ב-2.1%.

בזק  קיבלה את אישור משרד התקשורת לשדרוג מהירות הגלישה ל-200 מגה, כך נחשף ב"גלובס"

הממשלה תוכל לממן את התוספת התקציבית הכלולה במסגרת תכנית ההמשך של האוצר שהוצגה ביום חמישי, כך אמר היום נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון. להערכתו, ביצוע התכנית יגדיל את הגירעון התקציבי ל-13% השנה ו-7% בשנה הבאה.

אינפימר ממשכיה ליהנות מההסבה הצפויה לתחום הקנאביס ומזנקת במחזור חריג. המניה משלימה מהלך עליות מטאורי מהמתים של 600% בשבוע.

12:40

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שערים בהמשך להצגת התוכנית הכלכלית של הממשלה לתמיכה במשק. מדד ת"א 35 עולה ב-0.8%, ת"א 90 מטפס ב-0.7% מדד הבנקים עולה ב-1.4%.

פועלים עולה ב-1.5%, לאומי בכ-1%, דיסקונט עולה ב-2% וטבע ב-2.4%.

מניית אינפימר  מזנקת ב-40%, ומשלימה זינק של כ-600% בשבוע על רקע כניסתה לתחום הקנאביס כשבכוונתה לרכוש את סטדי סטייס, חברה אמריקאית הפועלת בתחום. 

אורי גרינפלד, הכלכלן והאסטרטג הראשי של פסגות: "התוכנית הכלכלית אינה מכילה צעדים להאצת הפעילות הכלכלית במשק כמו השקעה בתשתיות, הכשרה תעסוקתית וכו' אלא נועדה בראש ובראשונה לתת לציבור אויר לנשימה כל עוד אנחנו חיים תחת שגרת אקורדיון הקורונה. בניגוד לתוכניות שהוצגו עד כה, ניתן בהחלט לומר שהפעם מטרה זו אכן מושגת. האם התוכנית הכלכלית תמנע מיתון עמוק? התשובה היא כמובן שלא. כמו תמיד, הכל יחסי וזה שהתוכנית תאפשר לציבור להחזיק את הראש מעל המים לא אומר שהים אינו סוער.

"הנחות שיעורי האבטלה ונתוני הביטוח הלאומי מביאים אותנו שההוצאה הצרכנית של השכירים מצטמצמת בכ-15% לעומת ערב המשבר. לגבי ציבור העצמאים אפשר להניח בשורה התחתונה, צמצום של ההוצאה הצרכנית בלפחות 30%. אם נוסיף לכך את ההנחה הסבירה לפיה השקעות חדשות זה לא משהו שעומד בראש מעייניו של הסקטור העסקי בימים אלו הרי שניתן להניח שהמיתון במשק יהיה עמוק גם אם התוכנית הכלכלית שהוכרזה תופעל במלואה", כתב גרינפלד.

11:20

נחלשות העליות בבורסה. מדד ת"א 35 עולה כעת בכ-0.2% בלבד לאחר עלייה של 0.8% בפתיחת המסחר. 

ירידות בולטות נרשמות במניות לייבפרסון, באטמ , בית שמש , דלתא ואנרג'יאן. 

בקרב המניות הקטנות בולטת מיט-טק  בזינוק במחזור גבוה, לאחר שהחברה דיווחה  על השלמת אבן דרך לאחר הצלחה בניסוי לפיתוח מדיה עבור גידול תאי גזע. 

10:00

עליות נרשמות בפתיחת שבוע המסחר בתל אביב, לאחר סגירה חיובית בוול סטריט ביום שישי. מדד ת"א 35 רושם עלייה של 0.8% ומדד ת"א 90 מתקדם ב-0.6%. 

עליות בולטות נרשמות במניות קבוצת דלק , וואן, בית שמש , אזורים, טבע וטאואר. 

ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי יחד עם דודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון, מציינים במסגרת סקירתם השבועית של התפתחויות מאקרו כלכליות ושוקי הריביות והאג"ח כי "על רקע הפסימיות לגבי הצמיחה בישראל השנה, והאיטיות של ההרחבה הפיסקלית, בנק ישראל עלה מדרגה בהפעלת כלים מוניטאריים מרחיבים . נראה שגם בהמשך ייתן הבנק עדיפות לשימוש בכלים מוניטאריים כמותיים, שמיועדים להקל על תנאים האשראי והגדלת זמינות האשראי, זאת על פני שימוש בכלי הריבית".

אחת הדוגמאות הינה תכנית הרכישות באפיק בקונצרני; "שוק האג"ח הקונצרני נסחר במגמה חיובית, על רקע השקת תכנית הרכישות של בנק ישראל באפיק הקונצרני. במסגרת הצעדים המוניטאריים הנוספים שהוכרזו השבוע, בנק ישראל יתחיל לרכוש אג"ח קונצרני בשוק המשני. בהודעה מיוחדת נאמר כי מטרת התכנית הינה להבטיח את המשך פעולתו התקינה של שוק זה. מדובר בצעד שננקט על ידי בנקים מרכזיים אחרים בעולם. במקרה של ישראל, מדובר בפעילות רק בשוק המשני לעת עתה ולא פעילות בשוק הראשוני כפי שהושקה לאחרונה על ידי הבנק הפדרלי של ארה"ב. באמצעות מהלך זה, בנק ישראל יישא בחלק מן הסיכון שבשוק האג"ח הקונצרני והתקווה שמהלך זה, והשפעותיו בשוק, יתועלו באופן ברור לטובת ייצוב הסקטור העסקי הישראלי בתקופה מאתגרת זו".

יש לציין, הם אומרים, "כי ההתערבות של בנק ישראל בשוק האג"ח הקונצרני באה למרות שאין כשל שוק בשוק הקונצרני שדורש התערבות בנק ישראל. ההתערבות בשוק זה באה לשם סיוע למשק ובכדי לתמוך במתן האשראי לענפים השונים אשר מתממנים בשוק האג"ח הקונצרני. המהלך מיועד להגדיל את מעורבות המוסדיים בשוק, תוך משיכתם אל השוק ובכך להגדיל את זמינות המימון.  לסיכום המעורבות של בנק ישראל בשוק האג"ח הקונצרני בהחלט צפויה לספק רשת ביטחון לפחות בטווח הקצר. נראה כי רמת המרווחים צפויה להתייצב ואולי אף להמשיך ולרדת. עם זאת נראה כי בטווח בינוני מגמת המסחר בשוק הקונצרני תושפע בעיקר מהתפתחות התנאים הריאליים של הכלכלה המקומית".

09:15

הרוכשת של חברת גילת לוויינים  , קומטק מארה"ב, הגישה תובענה מעודכנת לבית המשפט בדלאוור, וכעת היא מבקשת שיצהיר כי אינה מחויבת להשלים את העסקה. זאת, על רקע "השפעה שלילית מהותית" (Material Adverse Effect) אשר לטענתה קיימת בעקבות התוצאות הפיננסיות החלשות של גילת, על רקע מגפת הקורונה. גילת ממשיכה להתנגד בתוקף לטענות קומטק ומאמינה שלא חלה שום השפעה שלילית מהותית וכי "התלונה של קומטק היא לא יותר מניסיון להימנע מהמחויבות החוזית שלה לרכישת גילת, בשל ביצועיה המדרדרים במהירות של קומטק".

07:05

שבוע המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח במגמה חיובית, לאחר עליות שנרשמו בוול סטריט בסוף השבוע. 

מנגד, המשך התפשטות מגפת הקורונה והעלייה המתמדת במספר הנדבקים בארץ, לצד הביקורת וההפגנות נגד הטיפול של הממשלה במשבר והתוכנית הכלכלית שהציגו ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר ישראל כץ, יעיקו על השוק. 

ביום שישי עלה מדד הדאו ג'ונס ב-368 נקודות, או 1.4%. מדד ה-S&P 500 טיפס ב -1%. מדד הנאסד"ק עלה ב-0.6% לשיא כל הזמנים, מובל על ידי אמזון ונטפליקס, שזינקה ב-8%.

מניות איי.אפ.אפ , אודיוקודס, נייס , פריגו, טבע  וטאואר  צפויות לעלות בשיעורים של עד 3% לאחר שחזרו מניו יורק עם פערי ארביטראז' חיוביים.

מנגד, לייבפרסון  צפויה לרדת לאחר שחזרה עם פער שלילי של כ-5%. 

ביום חמישי ננעל המסחר בבורסה בתל אביב בירידות, בהובלת מניות הבנקים והאנרגיה, מלבד מדד ת"א 90 שטיפס ב-0.2%. לירידות השערים גרמה התגברות חוזרת של משבר הקורונה בארץ, ובעקבותיה החלת מגבלות נוספות על הפעילות במשק.

מנגד, עליות שערים אפיינו את מדדי איגרות החוב הממשלתיות והקונצרניות. לעליות השערים תרמה הודעת בנק ישראל על תוכנית הרחבה מוניטרית נוספת, שבמסגרתה ירכוש לראשונה אג"ח קונצרני בסך של כ-15 מיליארד שקל.

בסיכום יום המסחר, מדד ת"א 35 השיל 0.55% מערכו, ומדד הבנקים איבד 2%. מדד ת"א גז-נפט איבד כ-2% מערכו. בסיכום שבועי: מדד ת"א-35 ירד בשבוע שעבר ב-3.1%, ומתחילת השנה ירד ב-19.1%. מדד ת"א-90 ירד השבוע ב-4.3%, ומתחילת השנה ירד ב-15%.

עוד כתבות

הנשיא טראמפ בחדר הסגלגל עם צוות משרדו בהצהרה על נירמול היחסים  / צילום: Andrew Harnik, Associated Press

נתניהו: "רגע היסטורי של פריצת דרך לשלום במזרח התיכון"

ההסכם נחתם בשיחה בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ויורש העצר מוחמד בין זאיד ● נתניהו: "אני מחויב לריבונות לארץ ישראל ולעולם לא אוותר על זכותנו"

חילי טרופר, כחול לבן / צילום: שלומי יוסף, גלובס

האם בענף התרבות משתכרים 3,000 שקל פחות מהממוצע?

המחאה של אנשי התרבות לא באה מעשירים מפונקים, אומר השר ● ומה אומרים הנתונים? ● המשרוקית של "גלובס"

מטוס של אל על / צילום: יח"צ

סיוע מחו"ל? באל על בוחנים מינוי של בנק ג'פריס כחתם ההנפקה כדי לעניין משקיעים זרים

מועד ההנפקה לגיוס של 150 מיליון דולר נקבע לסוף אוגוסט אך הוא צפוי להידחות לנוכח אי הוודאות באשר למצב החברה ויישום תכנית החילוץ שלה ● מתעניין חדש ברכישת מניות אל על: מאיר גורביץ, בעלי חברת הנדל"ן המקרטעת ארזים

אמיר ברמלי/ צילום: כדיה לוי

התכוון להימלט? אמיר ברמלי נעצר עד לתום ההליכים נגדו

הפרקליטות נימקה את בקשתה לעצור את ברמלי בקיומן של ראיות ישירות וקונקרטיות בעוצמה גבוהה במיוחד, המלמדות על כוונתו להימלט מן הארץ באופן מיידי, חרף צו איסור היציאה מן הארץ נגדו

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

המערבולת במגדל לא נרגעת: דירקטור המקורב לשלמה אליהו מתפטר

הערכות: ההתפטרות כדי לפנות מקום למינוי דירקטור חדש, כנראה מוטי רוזן ● הדירקטור הפורש גבי פיקר הסביר כי התפטרותו הינה "נוכח חוסר אמון, שהחריף לאחרונה, בינו (ודירקטורים במגדל ביטוח) לבין יו"ר דירקטוריון מגדל ביטוח, ניר גלעד ועל רקע הוראת הממונה על שוק ההון"

דירות חדשות/צילום: אייל יצהר

הלמ"ס: היקף רכישת הדירות החדשות בחודש יוני זינק לנתוני הימים שלפני הקורונה

רבע מהדירות החדשות בחודש זה נמכרו במחוז הדרום ● בסך הכל כמות רכישת הדירות החדשות במחצית השנה נמוכה ב-2.5% מזו של המחצית הראשונה של 2019

מפעל אבגול / צילום: איל יצהר

ללא עלייה במכירות ובזכות בהלת הקורונה: הרווח הנקי של אבגול זינק במאות אחוזים

ברבעון השני נרשם רווח חריג של 17.9 מיליון דולר, בזכות הביקוש הגובר לבדים לא ארוגים המשמשים למוצרי מיגון אישי, שצריכתם עלתה משמעותית ● החברה מדגישה כי רמות המחירים שמהן נהנתה לא יימשכו ברבעון השלישי

ח"כ תהילה פרידמן / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

"צאו לכמה בחירות שתרצו - אף אחד לא יעלם": נאום הבכורה שמסעיר את הכנסת והרשת

"יש בעולם שלי המון אמת ויופי. אבל לא כל האמת. לא כל היופי. אני לא רוצה שכולם יהפכו להיות אני" ● תהלה פרידמן, ח"כ מכחול לבן, נשאה השבוע במשך 11 דקות נאום בכורה יוצא דופן בכנסת שכולו בעד קירוב לבבות ואחדות ● למעלה ממיליון איש כבר צפו

מה נמכר לאחרונה באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל / עיצוב: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזו דירה אפשר לקנות באזור עמק יזרעאל בפחות ממיליון שקל

בסכום כזה אפשר למצוא דירות 4 חדרים בנוף הגליל, ביקנעם עילית, בעפולה ובמגדל העמק

הפגנת עובדי ועובדות המעבדות / צילום: תמונה פרטית

בדרך לשביתה: התפוצץ המו"מ בין עובדי המעבדות למשרד האוצר

יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים הביוכימאים ועובדי המעבדות, אסתר אדמון: "בנימין נתניהו, בהתעלמותו ובהתעלמות שריו, מכין את מדינת ישראל למשבר ענק שהוא כנראה לא מבין את משמעותו"

בצלאל מכליס / צילום: אלביט מערכות, יח"צ

עלייה של 65% ברווחי אלביט מערכות ברבעון השני

בשורה התפעולית הציגה אלביט עלייה של 47% ברווח שהגיע לרמה של כ-117 מיליון דולר ● החברה נהנתה מרווח הון בהיקף של כ-35 מיליון דולר בעקבות מכירת בניינים (ושכירתם מחדש) על ידי החברה הבת של אלביט בארה"ב

משה חוגג, מנהל קרן הון סיכון סינגולריטים / צילום: יונתן בלום

יצרנית הסמארטפונים פוקסקון תובעת את משה חוגג ומנהלי סירין ב-20.3 מיליון שקל בגין אי תשלום חובות

חברת FIH, מקבוצת ענקית האלקטרוניקה הטייוואנית פוקסקון, טוענת בתביעה כי סירין לאבס של חוגג, שפיתחה סמארטפון בלוקצ'יין, חייבת לה יותר מ-6 מיליון דולר על עבודות ייצור ופיתוח שביצעה בעבורה ב-2018

שבי שמר / צילום: שלומי יצהר

בנק אגוד הקטין את ההוצאות בגין הפסדי אשראי ושיפר את הרווח הרבעוני

בדרך למיזוגו בתוך במזרחי טפחות ובמקביל להימשכות משבר הקורונה מציג אגוד גידול של 41% ברווח הרבעוני כשהוא נהנה מהכנסות בגין הפרשות קבוצתיות לצד רווח "משמעותי" בתיק ההשקעות שלו ● בשל ההפסד ברבעון הראשון הרווח במחצית הצטמק ב-94%

ליאון רקנאטי / צילום: תמר מצפי

יצרנית המנועים של ליאון רקנאטי ומריוס נכט בדרך להנפקה לפי שווי של מיליארד שקל

החברה שבין בעלי המניות שלה נמנים מריוס נכט וליאון רקנאטי, פועלת בפיתוח מנועים חסכוניים ויעילים

מאיר גורביץ', בעל השליטה בארזים / צילום: רוני שיצר

רוכש חדש מתעניין באל על: איש הנדל"ן מאיר גורביץ

גורביץ (65) הוא איש עסקים ישראלי-בריטי, ובעל פעילות עסקית חובקת עולם ● עיסוקו מתמקד בעיקר בנדל"ן מניב ● גורביץ לא העביר הצעת מחיר אולם פנה כאמור לרשות החברות לקבל היתר

ZOOM. קשה למצוא ארגון או מוסד לימודים שפסח על השימוש במערכת  / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

איך מודדים עבודה מהבית? כלי עזר למשקיעים בימי קורונה

עובדים וחברות עוברים בעקבות הקורונה לעבודה מהבית, ובשוק האמריקאי נוצרה קבוצת חברות שמפתחות כלי עבודה מרחוק ומניותיהן נוסקות בחדות ● אילו פעילויות נכללות תחת ההגדרה "Work From Home", וכיצד ייראה מדד דמיוני ייעודי לסקטור זה?

פנקוטה תירס ששודכה לפופקורן מקורמל  / צילום: ניצן רובין

בים בם בום: איך הפך התירס לאבוקדו החדש

אחרי הקורונה יהיה גל של מסעדות יוקרה, מתנבא השף שחף שבתאי, ורואה במסעדה החדשה שלו, סנונית ראשונה ● אחד הכוכבים בתפריט הוא התירס, שעכשיו בשיאו ● גם בגרסת פנקוטה תירס עם פופקורן מקורמל

בונים מחדש: איך השפיעה הקורונה על ענף הנדל״ן / צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב, שאטרסטוק

תמריצים ושינויי חקיקה: איך משקמים את תחום הדיור המוגן מהריסות הקורונה?

בימי הקורונה הפכו תמריצים כלכליים ושינויי חקיקה להכרחיים בתחום הדיור המוגן, טוענים הבכירים בענף ● למבוגרים עצמם חשוב לשמר את השגרה שלפני המגפה, על מנת לתרום לבריאותם הנפשית והפיזית ● בונים מחדש – האתגרים של ענף הנדל"ן, כתבה רביעית בסדרה

ד"ר סיניה נתניהו / צילום: יוסי כהן

ד"ר סיניה נתניהו מונתה למנהלת התוכנית לסביבה והערכת השפעות בריאותיות בארגון הבריאות העולמי באירופה

ד"ר סיניה נתניהו תופקד על חיזוק ויצירת התשתית המקצועית בתחום הערכת השפעות בריאותיות כתוצאה מחשיפה לסיכונים סביבתיים, הערכת הסיכונים וניהול הסיכונים בכל היבשת האירופאית, וצפויה להתחיל את תפקידה במטה הארגון בבון בתחילת חודש ספטמבר

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 12 באוגוסט 2020

אמש באיכילוב: 8 פצועים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

"גלובס" ובית החולים איכילוב חוזרים לדווח על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים