גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סין והקשר בין רצח העם לשרשרת האספקה של הלוחות הסולאריים

התעשייה מבקשת למצוא מקורות חדשים לחומרי גלם חיוניים במאמץ להימנע מכל קשר לעבודה בכפייה והפרות כוח אדם אחרות

לוחות סולאריים בסין / צילום: Reuters, Carlos Barria
לוחות סולאריים בסין / צילום: Reuters, Carlos Barria

אנשים התומכים בהאצת השימוש באנרגיית שמש ברחבי העולם מתמודדים עם אתגר שלא חשבו עליו מקודם: שרשראות האספקה של התעשייה הזו נשענות במידה רבה על שינג'יאנג, אזור בסין שארה"ב ומדינות אחרות טוענות שהוא שטח בו סין מבצעת טיהור אתני נגד התושבים, בעיקר נגד המיעוט האויגורי המוסלמי.

כחצי מהאספקה העולמית של פוליסיליקון, מרכיב חיוני ברוב הלוחות הסולאריים, מגיע מהאזור הזה בצפון מערב סין. בכירים בממשלת ארה"ב וארגוני זכויות אדם אומרים שסין מנהלת שם רשת מסועפת של מחנות ריכוז בהם מוחזקים, כך לטענת ארה"ב, לפחות מיליון מבני המיעוט האויגורי.

כמה אנשים בתעשיית האנרגיה המתחדשת אומרים שהם חוששים שפוליסיליקון וחומרים חיוניים אחרים המגיעים משינג'יאנג עשויים להיות קשורים לעבודה בכפייה. ובגלל שאין גישה ללא מגבלות לשינג'יאנג קשה לוודא שספקים של החומר לא קשורים בדרך כלשהי להפרה של זכויות אדם.

הלחץ גובר בכל העולם לצמצם מסחר עם שינג'יאנג. גם בארה"ב וגם באיחוד האירופי נשקלת חקיקה שתוביל לאיסור על יבוא מוצרים מאזור זה, כולל פוליסיליקון. ארה"ב כבר אסרה בינואר על יבוא של עגבניות וכותנה שגדלים בשינג'ינאג.

חברות סולריות מערביות רבות מנסות כבר עתה לצמצם חשיפה לאזור זה, מחשש שהתעשייה תיכנס לאור הזרקורים.

"הצהרות ללא ווידוא לא שוות כלום בשלב זה"

זאיד עשאי, מנהל Nexamp, אמר שנעשה בפועל בלתי אפשרי לשלוח מבקרים חיצוניים לשינג'יאנג ולבדוק את ההתנהלות שם. Nexamp היא חברה הקונה לוחות סולאריים ורכיבים אחרים מסין וממקומות אחרים בארה"ב.

החברה מנסה להסתכל גבוה ככל שאפשר בשרשרת האספקה על מנת לוודא שהייצור קורה תוך ציות לחוקי העסקה אתיים, אמר עשאי. לעת עתה, Nexamp מתכוונת להמשיך לקנות מספקים סיניים ומקווה שהתעשייה תיצור מערכת מעקב שתוודא ששום דבר לא מיוצר שם.

אפילו כשספקים סיניים בשינג'יאנג אומרים שהתוצרת שלהם לא נעשתה על ידי עובדים בכפייה, "הצהרות ללא ווידוא לא שוות כלום בשלב זה", אמר עשאי. "ובהתחשב בחדשות המטרידות והדו"חות על זכויות אדם שהודלפו מהאזור, כאזרחים מודאגים של העולם, לקחנו את זה ברצינות".

הממשלה הסינית אומרת שלא מתקיימת בשינג'יאנג עבודה בכפייה, כולל בתחום התעשייה הסולארית. לטענת הסינים, פעולות הממשלה באזור נועדו להילחם בטרור וליצור משרות חדשות. אם חברות סולריות מערביות רוצות להפסיק לעשות עסקים עם סין, זה יהיה הפסד שלהן, אמר דובר של הממשלה הסינית.

עקירת התעשייה הסולארית משינג'יאנג עשויה להיות מורכבת, בהתחשב בדרך בה בנויה שרשרת האספקה ובהתחשב ובאחיזת הברזל של סין על הייצור, כך אומרים אנליסטים ואנשים מתוך התעשייה. פיתוח מקורות אחרים לפוליסיליקון אינו דבר פשוט בלי להעלות עלויות, וכנראה יעכב את הפרישה הגלובלית של תשתית אנרגיה סולארית שנחשבת לחיונית במלחמה נגד ההתחממות הגלובלית.

"אתה לא יכול להימנע מסיליקון משינג'יאנג", אמר דניס איפ, אנליסט במשרד Daiwa Capital Markets בהונג קונג. "אם ארה"ב רצינית לגבי סנקציות, לעשות אותן כעת זה לא דבר טוב לפיתוח התעשייה הסולארית שלהם".

"מעבר לאנרגיה ירוקה לא יכול לקרות במחיר של עבודה בכפייה"

מתחים לגבי שינג'יאנג עולים מכל הצדדים. במרץ, ארה"ב, קנדה ובנות בריתן באירופה הטילו סנקציות על כמה בכירים סיניים בגלל פעולות שהיו מעורבים בהן בשינג'יאנג. זמן קצר לאחר מכן, חשבונות רשתות חברתיות החלו במחאות מקוונות וחרמות של מותגי הלבשה מערביים כמו H&M ונייק שהפסיקו להשתמש בכותנה משינג'יאנג.

איגוד תעשיות האנרגיה הסולארית (SEIA), קבוצת המסחר הלאומית של ארה"ב, ייעץ לחברות העמיתות בו להעביר את שרשראות האספקה שלהן אל מחוץ לשינג'יאנג אפילו כבר ביוני הקרוב וליצור מערכת מעקב המוודאת שהמוצרים שהן רוכשות לא מוכתמים. כמה יועצי השקעות החלו להזהיר לקוחות שסנקציות אמריקאיות נראות באופק.

"יכול להיות שהגאות משתנה לגבי שינג'יאנג" בכל הקשור לפוליסיליקון, כתבו חוקרים בבנק ההשקעות Roth Capital Partners בהודעה למשקיעים מפברואר.

מחוקקים אירופאיים אומרים שהם מוכנים לעשות את הצעד אפילו אם זה יאט את המעבר לאנרגיה מתחדשת, אחד מיעדי המדיניות הראשוניים של גוש המדינות.

"איננו יכולים שמעבר לאנרגיה ירוקה יקרה במחיר של עבודה בכפייה", אמרה אנה קבאציני, חברה בפרלמנט האירופי מהמפלגה הירוקה. "זה לא יכול להיות תירוץ להמשיך לסבול מה שקורה באזור ההוא".

פוליסיליקון מיוצר בתהליך שצורך אנרגיה רבה וכרוך בזיקוק סיליקון באמצעים כימיים ובטמפרטורות גבוהות מאוד. התוצר, גבישים שאחר כך נחתכים לפרוסות דקיקות, מצטרף לרכיבים אלקטרוניים אחרים לייצור לוחות סולאריים.

סין השתלטה על השוק הזה בשנים האחרונות באופן חלקי בכלל שחשמל הוא המרכיב היקר ביותר בייצור, ובסין ישנם מפעלים רבים המייצרים חשמל זול מפחם, בייחוד בשינג'יאנג. ייצור הפוליסיליקון בשינג'יאנג מתרכז בארבע חברות, אמר איפ מ־Daiwa.

חברות סיניות שולטות גם בחלקים אחרים של שרשרת האספקה, כולל ייצור הפרוסות והרכבת הלוחות. בסך הכל, חברות סיניות שולטות בכ־80% משרשרת האספקה העולמית באנרגיה סולארית, אמר איפ.

חברות מערביות הקונות לוחות סיניים ומרכיבות אותם אומרות שלעתים קרובות קשה להבין מה קורה בשרשרת האספקה בתוך המדינה. יצרניים סיניים לא תמיד שקופים לגבי המקורות שלהם לחומרי גלם, וחברות המייצרות את הלוחות לפעמים משתמשות בפוליסיליקון משינג'יאנג ומאזורים אחרים באותו מוצר.

בטיוטה של דוח לגבי הנושא, כתבה חברת הייעוץ האמריקאית Horizon Advisory שמצאה משמכים ציבוריים ודיווחים בתקשורת הסינית המראים שלכל ארבע יצרניות הפוליסיליקון הגדולות באזור קשורות לפעולות או ישויות שמומחים חיצוניים אמרו שאחראיות לעבודה בכפייה בשינג'יאנג.

זה כולל השתתפות בתוכניות המסיעות עובדים חסרי כישורים משינג'יאנג לאזורים תעשייתיים ל"הרמה מעוני", תווית שארגוני זכויות אדם אומרים שהיא לעתים קרובות מכבסת מלים לתנאי עבודה קשים.

זה כולל גם מעורבות בהכשרה - לעתים בחסות יצרניות הפוליסיליקון - הכוללת חינוך פטריוטי או צבאי, וגם שותפות עם ישות מדינתית סינית שארה"ב הטילה עליה סנקציות בשנה שעברה, תאגיד הייצור והבינוי של שינג'יאנג, עקב מעורבותו בהפרות זכויות אדם חמורות בשינג'יאנג.

Daqo New Energy Corp, אחת מארבע הגדולות שיש לה פעולות בשינג'יאנג, אמרה שעבודה בכפייה היא "דוחה מבחינה מוסרית" ולחברה "מדיניות של אפס סובלנות" לגבי זה. החברה אמרה שלא הייתה מודעת "לכל שימוש בעבודה בכפייה בשרשרת האספקה הסולארית בשינג'יאנג".

שלוש החברות האחרות, GCL-Poly Energy Holdings, Xinte Energy ו־East Hope Group, לא הגיבו לבקשות תגובה.

החששות לגבי אסון בשינג'יאנג עשויים לעכב פרויקטים

בהתחשב בכל חוסר הוודאות, חברות סולריות מערביות רבות אומרות שהדרך היחידה לוודא ששרשראות האספקה שלהן נקיות היא לצאת מהאזור לחלוטין.

"אני לא רוצה לקבל שום דבר שהוא פחות מזה", אמרה סוזן לטה, ראשת מדיניות ואסטרטגיה בחברה הסולארית האמריקאית SunPower לגבי הוצאת שרשרת האספקה משינג'יאנג. לטה היא גם דירקטורית ב־SEIA.

היא אמרה שרוב המוצרים שמתקינה החברה שלה משתמשים בפוליסיליקון המיוצר במישיגן ומורכב בלוחות סולאריים במקסיקו, אם כי המפעל במישיגן כרגע מיוצר כמות קטנה מאוד מהפוליסיליקון בעולם.

ישנה חברה סולארית אמריקאית נוספת הבודקת יצרני לוחות אחרים המשתמשים בפוליסיליקון יקר יותר ממדינות כמו דרום קוריאה, במידה והיחסים בין ארה"ב וסין יידרדרו, כך אמר אדם המכיר את הנושא.

ארה"ב הוסיפה 19.2 גיגה וואט ליכולת הייצור הסולארית שלה בשנה שעברה, מספר שיא, וכנראה תמשיך לשבור שיאים משנה לשנה בשנים הקרובות, כך אומרים בחברה העוקבת אחרי תעשיית האנרגיה Wood Mackenzie, אם כי זה עשוי להשתנות אם עלות הלוחות הסולאריים תעלה. במחקר שפורסם לאחרונה לגבי 2020, הודיעה SEIA שהחששות לגבי שינג'יאנג "עשויים לעכב כמה חלקים בפרויקטים בארה"ב".

"שתי הכלכלות האלה הולכות להיפרד", אמר הסנאטור ריק סקוט, רפובליקאי מפלורידה ואחד המחברים של הצעת חוק שנועדה למנוע עבודה בכפייה של האויגורים, והצעת חוק נוספת שמבקשת לאסור על רכישה ממשלתית של לוחות סולאריים המיוצרים בסין, מכל המחוזות ולא רק משינג'יאנג.

עוד כתבות

כיפת ברזל מופעלת נגד טילים שנורו מרצועת עזה מעל שמי אשקלון / צילום: Reuters, Amir Cohen

הביקוש לדירות באשקלון היה בשיא, ואז הגיעה הלחימה. מה יקרה עכשיו?

ערי הדרום הן בין הערים הנבנות ביותר במדינה, במיוחד אחרי "צוק איתן" • אשקלון, שהפכה למוקד התקיפות בסבב הנוכחי וסופרת נפגעים בנפש, היא הרביעית בטבלת היקפי הבנייה: אחרי ת"א, ירושלים ורמת גן • אורך המערכה ועוצמתה יקבע את ההשפעה על השוק

מטוס אל על נוחת בנתב"ג / צילום: Shutterstock

אל על: נשמר על שמי ישראל פתוחים גם תחת האיום הביטחוני

חברת אל על הודיעה כי "תפעל לשמירת שמי ישראל פתוחים ולשימור נתיבי האוויר לישראל וממנה פתוחים" ● זאת בזמן שחברות תעופה זרות הודיעו על ביטול פעילותן בשלב זה בישראל

מיכאל בן ארי / צילום: תמונות מאירועי החברה- מתוך כתב התביעה

חשד שבן ארי נמלט עם דרכון מונטנגרי: פרטים חדשים על הונאת הענק

השופט חגי ברנר הוציא צו פירוק לחברה שבבעלות מיכאל (מייק) בן ארי, החשוד בהונאת לפחות 400 משקיעים בסכום של כ-300 מיליון שקל • בכוונת המשקיעים להגיש תביעה אישית נגד בן ארי • בדיון עלה לראשונה חשד שבן ארי מחזיק בדרכון מונטנגרי, שלא נתפס על ידי הרשות לניירות ערך

אבישי אברהמי, מייסד ומנכ”ל Wix  / צילום: שלומי יוסף, גלובס

ממשיכה לצמוח (ולהפסיד): "Wix היא שחקנית מובילה במהפכת המעבר לאונליין"

הכנסות Wix ברבעון עלו על תחזיות האנליסטים והסתכמו ב-304 מיליון דולר, צמיחה של כ-41% לעומת הרבעון המקביל, וההפסד למניה היה נמוך ב-12 סנט לעומת התחזית ● המנכ"ל אבישי אברהמי: "אנחנו מתחילים את 2021 בעמדה חזקה מאוד בדרך להגשמת החזון שלנו"

הבורסה בת"א / צילום: שלומי יוסף

נעילה מעורבת בבורסה; דלתא קפצה בכ-20% לאחר הדוחות

מדד ת"א 35 ננעל ביציבות ומדד ת"א 90 רשם עלייה של 0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל ● ירידות חדות רשמו מניות טאואר, אלוט, קמטק, אמות והפניקס

השריפה במתקן תש"ן באשקלון / צילום: Reuters, AMIR COHEN

בין ביטחון לסביבה: האם מתקני האנרגיה של ישראל ערוכים למתקפת טרור?

פגיעת הרקטות של החמאס במתקן תש"ן באשקלון ממחישה את גודל הסיכון שגורם השימוש בדלקים פוסיליים ● החשש גדל כאשר מדובר במתקנים הנמצאים בסמוך לריכוזי אוכלוסייה ● הסכנה לאזרחים, למשק האנרגיה המקומי ולסביבה מחייבת מציאת פתרונות מתאימים

האחים רועי ואלדר טובי / צילום: וונדרה

חברת הסייבר האנגלית שהקימו האחים טובי נמכרת ב-400 מיליון דולר

חברת Jamf הציבורית הודיעה כי תרכוש את Wandera, שהקימו הישראלים לשעבר אלדר ורועי טובי המתגוררים בלונדון ● Wandera העסיקה בעבר עובדים בישראל בתחום של חקר איומי סייבר, אך כיום אין לה עובדים בארץ

כלי רכב שורפים בלוד לאחר לילה של התפרעויות אלימות / צילום: Reuters, Ronen Zvulun

רשות המסים: כאלפיים מקרים שבהם נגרם נזק לרכוש

בערכת מצב שקיים שר האוצר הוחלט כי יתבצע מימוש מיידי של החוק להענקת פיצויים בגין נזק ופגיעות ישירות ברכוש ● רשות המסים מסרו כי דיור חלופי סופק לעשרות משפחות

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

הירידות בוול סטריט התחזקו בסיום; למונייד צנחה ב-18.5% לאחר הדוחות

אירופה ננעלה בעליות ● מדד המחירים לצרכן בארה"ב רשם עלייה של 4.2% ב-12 החודשים האחרונים לעומת צפי כלכלנים לעלייה של 3.6% ● טאואר נפלה ב-8% לאחר שפרסמה דוחות

ענן הפיח כתוצאה מהשריפה במיכל הדלק של תש"ן באשקלון, הבוקר / צילום: יורם שפר

השריפה בתש"ן באשקלון: תושבי האזור מתבקשים לא לצאת החוצה

לאחר שאתמול פרצה שריפה גדולה במיכל דלק של חברת תש"ן באשקלון בעקבות פגיעה ישירה של רקטה, משרדי הגנת הסביבה והבריאות מבקשים מהציבור המתגורר באזור שלא לשהות בחוץ ללא צורך, ובכך להימנע מחשיפה למזהמים הנפלטים ממוקד השריפה ● לפי דיווחי התושבים, ענן הפיח שנוצר כתוצאה מהשריפה הגיע עד באר שבע

אילן צחי ואבי צבי / צילום: איל יצהר, אודי פורטל

ההכרעה על זהות מנכ"ל פרטנר מתקרבת: אילן צחי ואבי צבי ראש בראש

שני המתמודדים הסופיים הם אבי צבי, מנכ"ל רשת, ואילן צחי, מנכ"ל זאפ לשעבר ● דירקטוריון החברה יתכנס הערב לקבלת ההחלטה

דב צור/ צלם:תמר מצפי

נסגר תיק החקירה נגד דב צור, ראש עיריית ראשון לציון לשעבר

צור נחקר בחשד ללקיחת שוחד ומרמה והפרת אמונים בכל הקשור ליחסיו עם איש העסקים והיזם ארז מוסאצ'ו ● המשנה לפרקליט המדינה קבע כי הסיוע שהעניק מוסאצ'ו לצור והתמורה שניתנה ע"י צור לא הצביעו על חומרה המצדיקה העמדה לדין פלילי

הפגנה פרו-פלסטינית בטורקיה / צילום: Reuters, דילרה סנקאיה

העימות גולש: בתי כנסת הותקפו בגרמניה; חשש בקהילות היהודיות באירופה

כל בתי הכנסת בטורקיה נסגרו בהוראת השלטונות בעקבות הפגנות אנטי-ישראליות, וארגוני הביטחון הדואגים לקהילות היהודיות בבריטניה וצרפת נמצאים בכוננות מוגברת להתקפות ולעימותים אפשריים

עופר חדד ותמיר סטיינמן במשדר צהריים מיוחד / צילום: צילום מסך חדשות 12

התותחים רועמים, הרייטינג בשמיים, והמפרסמים בטלוויזיה יורדים מהאוויר

את נתוני הרייטינג הגבוהים של הערוצים בימים אלה, לא ניתן יהיה לתרגם להכנסות • מאז התברר שיש הרוגים ישראלים בהתקפות, הקמפיינים נעצרו, והמפרסמים דיללו את הנוכחות • כעת הם ממתינים לראות את ההתפתחויות ולהחליט

ראסל אלוואנגר מנכ"ל טאואר - מגדל העמק / צילום: תמר מצפי

טאואר עקפה את תחזית ההכנסות וצופה הכנסות שיא ברבעון הבא

החברה רשמה הכנסות של כ-347 מיליון דולר ברבעון, צמיחה של 15.7% ביחס לרבעון המקביל ועלייה מינורית לעומת הרבעון הקודם ● לפי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP), הרווח הנקי הגיע ל-30.5 מיליון דולר, גידול של 90.3% מהרבעון המקביל ושל 1.5% מהרבעון הקודם

יירוט טילים בשמי גוש דן / צילום: Reuters, Amir Cohen

באולפנים התרגלו למציאות בדרום. מה ההבדל כשהיא מגיעה לאזור חיוג 03?

כשהרקטות חוצות את קו אשקלון לאזור חיוג 03 - התיאורים הופכים להיות לקוחים מזירת מלחמה ● כפועל יוצא מהדרמה באולפנים, הממשלה נדרשת סוף סוף להגיב - לפתע יש אפס סובלנות על ירי לעבר ריכוזי אוכלוסייה

אבי דיכטר, הליכוד / צילום: רפי קוץ

"מרצ דרשה להחליף את המנון התקווה באינטרנציונל"? כן, ובנטע ברזילי

אבי דיכטר חשף עדות מרשיעה לאידאולוגיה הקומוניסטית של מרצ. או לחיבתה לאייל גולן ● המשרוקית של גלובס

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

פעילות אסדת הגז תמר הושבתה בשל ההסלמה הביטחונית

שברון השביתה את האסדה בעקבות הנחיות שהתקבלו ממשרד האנרגיה ● בעת הזו אין צפי לחידוש הפעילות

מנכ״ל ביונד סקיוריטי אבירם חניק / צילום: יח"צ

אקזיט לביונד סקיוריטי: נרכשת על ידי הלפ סיסטמס בעשרות מיליוני דולרים

חברת שירותי ה-IT הלפ סיסטמס ממינסוטה, רוכשת את חברת הסייבר הישראלית ותפתח על בסיסה מרכז פיתוח בישראל

אילה חסון צילום: עודד פדידה

העיתונאית איילה חסון הותקפה על ידי מתפרעים יהודים בלוד

חסון: "תקפו את הצלם ואותי באבנים. לה פמיליה רצו לרסק לו את המצלמה ועלי זרקו אבן בגודל סלע. הסאונדמן גונן עלי" ● למרות האירוע הקשה, חסון שידרה הערב ודיווחה על האירוע