גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

אמזון AWS תפתח את הדאטה סנטר האזורי בישראל ב-2023

אמזון, שזכתה לאחרונה לצד גוגל במכרז המחשוב הממשלתי-צה"לי נימבוס, הודיעה רשמית על הקמת דאטה סנטר אזורי בישראל שישרת את כלל המשק הישראלי במחצית הראשונה של 2023 ● אלא שדווקא החברות שהפסידו במכרז ישיקו את העננים שלהן בישראל מוקדם יותר

חדר שרתים למחשוב ענן / אילוסטרציה: Shutterstock, Gorodenkoff
חדר שרתים למחשוב ענן / אילוסטרציה: Shutterstock, Gorodenkoff

ענקית הענן אמזון AWS הודיעה היום (ו') כי תפתח את הדאטה האזורי שלה בישראל במחצית הראשונה של 2023. החברה זכתה לאחרונה במכרז המחשוב הממשלתי "נימבוס" לצד גוגל קלאוד. שתי החברות נבחרו על ידי משרד האוצר בתהליך שלווה על ידי רשות התקשוב הממשלתי לשמש ספקיות הענן של ממשלת ישראל וצה"ל למשך שבע השנים הקרובות במכרז שהיקפו בתקופה זו מוערך ב-4 מיליארד שקל.

לאחר הפסדן במכרז, חברת מיקרוסופט, עם הענן שלה "אזו'ר", ואורקל, הגישו לבית המשפט עתירות מנהליות במטרה להשאיר פתח עתידי לערעור על תוצאות המכרז, אך יודגש שלא מתנהל הליך ישיר במטרה לקעקע את תוצאותיו. שני החברות המשיכו עם זאת לפעול, לפחות במישור התקשורתי ולהדגיש את העובדה שהן ממשיכות במאמציהן להקים את הדאטה סנטרים בישראל.

כך הודיעה אורקל כי תפתח את הענן שלה המוקם באזור ירושלים כבר בקיץ הנוכחי. מיקרוסופט שהודיעה בתחילת 2020 כי תתפתח את הדאטה סנטר במהלך 2021, הודיעה בהמשך כי הוא ייפתח רק במחצית הראשונה של 2022. גוגל שהכריזה אף היא רשמית על הקמת הענן האזורי, לא נקבה כלל במועד ההפעלה הצפוי.

הענן האזורי של אמזון, כמו העננים האחרים, אינו מיועד לשימוש הממשלה בלבד, אלא לכלל המשק הישראלי. בהודעה שפרסמה החברה היום, נאמר כי הענן של אמזון "יאפשר ליותר מפתחים, סטארט-אפים, וארגוני אנטרפרייז כמו גם לממשלה, למוסדות חינוך ולעמותות להפעיל ולהריץ את היישומים שלהם ולשרת את משתמשי הקצה מחוות שרתים הממוקמים בישראל. נימבוס יספק שירותי ענן למשרדי ממשלת ישראל, לרבות רשויות מקומיות, חברות ממשלתיות וארגוני המגזר הציבורי במטרה לסייע להאיץ את הטרנספורמציה דיגיטלית. מהלך זה יניע חדשנות וינגיש שירותים דיגיטליים חדשים לאזרחי ישראל".

דאטה סנטרים באזור בית שמש, שוהם ועמק חפר

באוגוסט 2020 דווח כי אמזון מקדמת הקמת דאטה סנטרים בשלושה מקומות בישראל, כל אחד בהספק של 16 מגה וואט. באמזון החלו לקדם מהלך ביחד עם חברת עזריאלי וחברת קומפס האמריקאית. המתחמים בהם היו אמורים על פי הדיווח להקים את הדאטה סנטרים הם באזור בית שמש, באזור שוהם ובעמק חפר. היקף עסקאות הנדל"ן הוערך בכ-300-400 מיליון שקל והמהלך כולו הוערך בכמיליארד שקל".

החשב הכללי של ממשלת ישראל, יהלי רוטנברג מסר: "אנו מברכים את אמזון ווב סרוויס AWS על הצעתם הזוכה במכרז הראשון של פרויקט נימבוס, פרויקט דגל רב-שנתי בהובלת מינהל הרכש של ממשלת ישראל, לספק מסגרת כוללנית לאספקת שירותי ענן לממשלת ישראל".

לדברי פיטר דסנטיס, סגן נשיא בכיר לתשתיות עולמיות ב- AWS, "הענן האזורי (ריג'ן AWS) ישראל (תל אביב) החדש יעצים יותר מוסדות ציבוריים ופרטיים, חברות סטארט-אפ חדשניות וחברות בינלאומיות, לספק יישומים שפותחו ייעודית לענן, אשר יסייעו להמריץ פיתוח כלכלי ברחבי המדינה.

הענן האזורי מצטרף לרשימת AWS Regions ברחבי אירופה והמזרח התיכון, הכוללות תשתיות קיימות בבחריין, אירלנד, איטליה, צרפת, גרמניה, שוודיה ואנגליה, וכן תשתיות הנמצאות בפיתוח בספרד, שוייץ ואיחוד האמירויות הערביות".

עוד אמר דסנטיס כי "הענן האזורי החדש הוא המשך להשקעתנו על מנת לתמוך בחברות אנטרפרייז מכל הסוגים, לסייע לחברות סטארט-אפ לגדול, לאפשר פיתוח מיומנויות טכניות ולייצר אוריינות ענן (cloud literacy). טכנולוגיית ענן נמצאת בלב תוכנית הטרנספורציה הדיגיטלית של ממשלת ישראל, וגישתה מדגישה את חשיבות התווית מסלול ברור לאימוץ ענן ולהובלה באמצעות מתן דוגמה, על מנת להמציא מחדש את השירותים לאזרח".

ספקית הענן המובילה בעולם

אמזון, שנחשבת ספקית הענן המובילה בעולם, פירטה בהודעה כיצד בנויה רשת הדאטה סנטרים העולמית שלה, ואת היתרונות שהם מעניקים למשתמשיהם: "העננים האזוריים (Regions) של AWS מורכבים מ-'אזורי זמינות' (Availability Zones), הממקמים תשתיות במיקומים גיאוגרפים נפרדים ושונים, המרוחקים דיים כדי להפחית באופן משמעותי את הסיכון בו אירוע אחד ישפיע על ההמשכיות העסקית של הלקוחות, אך קרובים דיים כדי לספק זמני תגובה נמוכים ליישומים בעלי זמינות גבוהה הממנפים מספר 'אזורי זמינות'. ברחבי העולם יש ל- AWS 81 'אזורי זמינות' ב- 25 אזורים גיאוגרפיים והיא מתכננת להשיק 21 'אזורי זמינות' (Availability Zones) ושבעה ריג׳נים (AWS Regions ) נוספים באוסטרליה, הודו, אינדוניזיה, ישראל, ספרד, שוויץ ואיחוד האמירויות הערביות.

עוד נאמר, כי "לכל 'אזור זמינות' (Availability Zone) יש מקורות חשמל, מערכות קירור ומערכות אבטחה פיזית עצמאיים, והוא מחובר באמצעות רשתות יתירות בעלות זמני השהיה נמוכים במיוחד (ultra-low-latency networks). לקוחות AWS המתמקדים בזמינות גבוהה (high availability) יכולים לתכנן את היישומים שלהם כך שיפעלו ב-'אזורי זמינות' מרובים ואף באזורים מרובים, כדי לעמוד ברמת זמינות גבוהה יותר.

"הוספת ריג'ן AWS ישראל (תל אביב) תאפשר ללקוחות מקומיים, לשמור את המידע שלהם בישראל על פי הנדרש. לארגונים המשתמשים בריג'ן זה תתאפשר גישה לטכנולוגיות מתקדמות מספק שירותי הענן המוביל בעולם, בעל מגוון השירותים הרחב והעמוק ביותר, כדי להניע חדשנות, לרבות ניתוח מידע, מחשוב, מסדי נתונים, (IoT) Internet of Things, למידת מכונה, שירותי mobile, אחסון ועוד", לשון ההודעה.

בדומה לחברות ענן אחרות, גם אמזון צירפה להודעה רשימה של הודעות מכמה מלקוחותיה הבולטים, בהם בנק לאומי, מגדל חברה לביטוח, חברת סייבר ארק (CyberArk), פייבר (Fiverr), מאנדיי, חשבשבת (Wizsoft), קבוצת רמי לוי המרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי.

אמזון פירטה עוד מיהן חברות האינטגרציה (הטמעת מערכות בארגונים) המשתפות איתה פעולה תוך שהיא מפרטת את סוגי שיתוף הפעולה ביניהן: "ארגונים ישראלים החברים בתוכנית השותפים AWS Partner Network (APN) גם הם מקבלים בברכה את הידיעה על הענן האזורי המתוכנן.

רשת השותפים של AWS (APN) כוללת עשרות אלפי ספקי תוכנה עצמאיים (ISVs) וחברות אינטגרציה (SIs) ברחבי העולם. שותפי AWS בונים פתרונות ושירותים חדשניים על AWS, ורשת השותפים (APN) מסייעת במתן תמיכה עסקית, טכנית ושיווקית. חברות האינטגרציה, חברות הייעוץ וספקי התוכנה העצמאיים (ISVs) החברים ב-APN והפועלים בישראל מסייעים ללקוחות ארגוניים ולקוחות המגזר הציבורי לעבור ל- AWS ולפרוש יישומים קריטיים, ומספקים את מלוא המגוון של שירותי ניטור, אוטומציה וניהול לסביבות הלקוחות ב- AWS".

על פי ההודעה, רשימת השותפים של AWS בישראל כוללת בין השאר את: אולקלאוד, ביג פנדה, צ'קמרקס, קלאודבאזז, קלטורה, מטריקס, נייס, אורקה, סאפיינס, DoIT International, Automat-IT, Alcide, Bringg AppsFlyer, CloudBuzz, Comm-IT, Continuity Software, CloudRide, Guardicore, CloudZone, MidLink, Namogoo, Perimeter81, Quali, Radware, TeraSky, Trax Retail.

שיתוף הפעולה עם אולקלאוד, לדוגמה, פורסם כבר בדצמבר 2020 והוא כולל השקעה של כ-30 מיליון דולר בהעברת חברות במשק הישראלי לעננן שלה.

הקמת הענן האזורי של אמזון מצטרפת לפעילות קודמת בתחום, אותה פירטה אמזון בהודעתה: "הקמת אתרי מחשוב הקצה עבור Amazon CloudFront. שירות הענן Amazon CloudFront הוא רשת הפצת תוכן (CDN) מאובטחת ביותר וניתנת לתכנות, המאיצה הפצת נתונים, סרטונים, יישומים ו-APIs למשתמשים ברחבי העולם, עם זמני שיהוי נמוכים ומהירויות העברה גבוהות.

"בשנת 2020 AWS השיקה בישראל גם את Amazon Outposts ואת AWS Direct Connect. Amazon Outposts הוא שירות מנוהל במלואו המציע את אותה התשתית של AWS, שירותי AWS, APIs וכלים לכל דאטה סנטר, סביבת אירוח משותפת או מתקן באתר (און פרם) לחוויה היברידית עקבית. שירות AWS Direct Connect מאפשר ליצור בקלות חיבור רשת ייעודי מתשתית הלקוח לתשתית AWS. באמצעות AWS Direct Connect לקוחות יכולים ליצור קישוריות פרטית בין AWS לסביבת דאטה סנטר, משרד או סביבת אירוח משותפת, ובכך לסייע בהפחתת עלויות, הגדלת תפוקת רוחב הפס, ואספקת חוויית רשת עקבית יותר מאשר חיבורים מבוססי אינטרנט".

החברה פירטה גם מהן הפעילויות ההיקפיות שלה בתחום הענן בישראל וציינה גופים נוספים עימם היא משתפת פעולה: "כדי לסייע בצמיחת הדור הבא של ארגוני האנטרפרייז, AWS החלה לתמוך בסטארטאפים בישראל ב-2013 באמצעות תוכנית AWS Activate. התוכנית מספקת לסטארטאפים גישה אישית להדרכה ולייעוץ אחד-על-אחד עם מומחי AWS כמו גם להדרכות מקוונות, למעבדות להדרכה עצמית, תמיכה, מגוון שירותי צד שלישי ועדמאה אלף דולר בקרדיטים לשימוש בענן, כל זאת בחינם. בנוסף, AWS עובדת עם קרנות הון סיכון, מאיצים לסטארטאפים וחממות, המסייעים לסטארט-אפים לצמוח בענן. בישראל AWS עובדת עם ארגונים כמו: 8200 EISP ,F2 Venture Capital - thejunction, ו-TechStars, כמו גם עם קרנות כגון: Aleph, Pitango, TLV Partners ו-Viola Ventures, על מנת לתמוך בצמיחה המהירה של חברות הפורטפוליו שלהם".

עוד כתבות

אתר בנייה ברחוב עוזי חיטמן, י.ח דמרי / צילום: תמר מצפי

מבצע "שומר החומות" לא עצר את משקיעי הנדל"ן: רכשו 2,500 דירות במאי

בחודש מאי 2021 נמשכה הרמה הגבוהה של פעילות בשוק הנדל"ן, שעה שנרכשו 12.5 אלף דירות - גידול של 40% בהשוואה למאי 2019 וגידול של 15% בהשוואה לאפריל השנה ● מי שהובילו את הגידול בעסקאות הנדל"ן במאי היו המשקיעים, שביצעו כ-20% מכלל העסקאות בשוק

ג'קי בן זקן / צילום: שלומי יוסף

ג'קי בן זקן מעריך שלנעליים של בריל יש עוד הרבה לאן לרוץ

לאחר זינוק של 430% במניית בריל מתחילת השנה, מגדיל בן זקן את החזקותיו לכרבע ממניות יצרנית ומשווקת הנעליים ומוצרי האופנה - לאחר רכישת מניות משה גנזי, לשעבר אלוף אירופה בקפיצות סקי מים

אסתר חיות - שופטת עליון / צילום: רפי קוץ

בשידור חי: דיון בהרכב מורחב בעליון בסוגיית החדירה לטלפונים של יועצי נתניהו בפרשת הטרדת עד המדינה

בית המשפט העליון יקיים הבוקר דיון בשידור חי, בהרכב של תשעה שופטים, בסוגיות עקרוניות של הוצאת צווים במעמד צד אחד לחיפוש בטלפונים וקבלת צווים בדיעבד ● סוגיות אלה ישליכו על אופן ניהול הליכי חקירה בישראל

מייסדי פיירבלוקס: עידן עפרת, מיכאל שאולוב ופבל ברנגולץ / צילום: יוליה נר

רוכבת על הייפ הקריפטו: פיירבלוקס הישראלית מגייסת לפי שווי של 2.2 מיליארד דולר

פיירבלוקס, המפתחת תשתית מאובטחת למטבעות ונכסים דיגיטליים, הודיעה על גיוס ענק של 310 מיליון דולר לפי שווי הגבוה פי שלושה מזה שקיבלה במרץ האחרון ● המנכ"ל והמייסד מיכאל שאולוב: "שוק הקריפטו מתפוצץ ויש הבנה שהוא יהיה הרבה יותר גדול מאשר רק ביטקוין"

נתב"ג - ביטולי טיסות המראות ונחיתות - בעקבות מבצע צוק איתן / צילום: תמר מצפי

סגירת נתב"ג כצפוי אינה עומדת על הפרק - אבל מה עם אכיפת הבידוד?

אילנה גנס, ראש מטה בריאות הציבור, בדיון בוועדת הכלכלה: "בכל גלי התחלואה ראינו שמרבית הוריאנטים שהגיעו לארץ הגיעו מחו"ל, ולכן התקנות והמתווים הנוספים הם הגבלות יציאה מישראל ותקנות בדיקות שנועדו לצמצם עד כמה שניתן תחלואה מיובאת וכניסה של וריאנטים מסוכנים"

סימון ביילס עם מדליית הכסף שקיבלה נבחרת ארה"ב בהתעמלות קבוצתית / צילום: Reuters, Lindsey Wasson

סימון ביילס: "הבריאות המנטאלית יותר חשובה כרגע"

אחרי שאיגוד ההתעמלות מסר שהמתעמלת האגדית פרשה בגלל פציעה, ביילס עשתה סוף לשמועות: "אחרי התרגיל שלי החלטתי שאני לא רוצה להמשיך. פציעה? סבלתי מפציעה מנטאלית" ● לגבי הגמר בחמישי: "נראה מה יהיה, אעשה מה שטוב לי ולא מה שהעולם רוצה"

בזוס לאחר הנחיתה של החללית / צילום: Reuters, Blue Origin/Handout

בזוס לנאס"א: תבחרו בי על פני מאסק ואוותר על 2 מיליארד דולר בעלויות הנחיתה על הירח

בזוס מציע לכסות חלק ניכר מעלויות החוזה לבניית כלי שינחית אסטרונאוטים על הירח עליו הוא מתחרה מול spaceX ● המבקרים: אמזון התחמקה מתשלום מס בגובה 2.3 מיליארד דולר ב־2020

נטפליקס. האם היא תשלם מע"מ בישראל? / צילום: Shutterstock

נשלם יותר על נטפליקס? האוצר רוצה להטיל מע"מ על שירותים וירטואליים מחו"ל

לפי חוק טיוטת חוק ההסדרים, חברות זרות שמספקות שירותים וירטואליים ללקוחות ישראלים יחויבו לשלם מע"מ בארץ ● מדובר באתגר מיסוי לרשות המסים, שמנסה להעביר את החוק כבר מספר שנים

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

שומרת על מומנטום חיובי: הרבעון השני המרשים של טסלה

טסלה הכתה את תחזיות האנליסטים לרבעון השני של השנה והציגה עליות דרמטיות ברווחים, בהכנסות ובמסירת כלי רכב ● זהו רבעון רווחי שמיני ברציפות עבור יצרנית הרכב החשמלי, על אף הקשיים שהערימה 2021 בשרשראות האספקה והמחסור החמור בשבבים

דורון כהן וניצן אריה, בעלי סטודיו סי / צילום: עומרי לוי

נאמני סטודיו C מבקשים לקבל אישור לבצע מכירה מהירה

הנאמנים מציינים כי מהתמונה הראשונית שקיבלו עולה כי בקופת החברה נמצאים "סכומים זעומים" ● בעלי המניות מסרו כי אין ביכולתם לממן הפעלה ולו זמנית ● "בכל יום שעובר גדל הסיכון לשמירה על הנכס העיקרי של החברה – לקוחותיה"

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

היטל של 40% על רופאים פרטיים: כך תיראה הרפורמה הגדולה בבריאות

על פי טיוטת חוק ההסדרים, באוצר בחרו ברף הגבוה של ההיטל, וקבעו כי מי שישא בו הן חברות הביטוח וקופות החולים • במקביל, מוסדות הרפואה הפרטיים ישלמו גם הם היטל של 40% בגין תשלומים שיקבלו מפעולות שלא מכוסות על ידי הביטוח הפרטי • קופות החולים יונחו לצמצם פרוצדורות בשב"ן כדי למנוע העמסת ההיטל על הציבור

טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק

מנטסקייפ ועד מאנדיי: למה חברות הטק מפסידות מיליונים אבל שוות מיליארדים

בלי להרוויח דולר, חברות הטכנולוגיה הישראליות מתקבלות בברכה בוול סטריט, והן לא היחידות ● ההנפקות של נטסקייפ ואמזון בשנות ה–90 לימדו את הבורסות להסתכל מעבר לשורה התחתונה ● האם האסטרטגיה שמתעדפת צמיחה על פני רווחיות תתהפך על המשקיעים?

מזומן. רשות המסים מנסה להילחם בכלכלה השחורה / צילום: Shutterstock, Evgeniy pavlovski

באוצר רוצים להגביל עוד יותר את השימוש במזומן

מטיוטת הפרק הפיסיקאלי בחוק ההסדרים עולה כי המדינה מתכוונת לצמצם את תקרת השימוש במזומן מול עוסקים ל-6,000 שקל ול-15 אלף שקל מול אנשים פרטיים ● באוצר גם רוצים לחייב תשלום חלק מחובת המס במקרה של מחלוקת מס ● מודל נוסף יחייב כל עסק שמוציא חשבונית מעל 5,000 שקל לקבל אישור מיידי מרשות המסים

מייסדי At-Bay רומן יצקוביץ' ורותם אירם / צילום: At-Bay

השווי קפץ פי ארבעה: סטארט-אפ האינשורטק הישראלי אט-ביי הפך לחד-קרן

חברת At-Bay הודיעה היום על גיוס 185 מיליון דולר לפי שווי של 1.35 מיליארד דולר  - קפיצה בשווי של פי ארבעה ביחס לגיוס הקודם בדצמבר ● At-Bay מבטחת כ-10,000 חברות בינוניות בארה"ב נגד איומי סייבר

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock

ביידן מתמודד עם אתגרים חדשים בנושא הקורונה והכלכלה

נשיאות שהחלה בטון אופטימי לגבי השיקום הכלכלי והתגברות על המגפה נכנסת לשלב קשה יותר

אלון מאסק, מייסד ומנכ"ל טסלה / צילום: Associated Press, Matt Rourke

סכסוך שכנים בעמק הסיליקון? אלון מאסק שלח חיצים לעבר אפל

מייסד ומנכ"ל טסלה, אלון מאסק, ניצל את שיחת הוועידה עם המשקיעים לאחר פרסום דוחות החברה לרבעון השני של השנה כדי לעקוץ את ענקית הטק אפל לא פחות מפעמיים ● יצרנית הרכב האוטונומי הכתה את התחזיות לרבעון השני של השנה בהכנסות ובשורה התחתונה

טונג יינג-קיט לפני דיון בעניינו בשנה שעברה / צילום: Associated Press, Vincent Yu

הונג קונג: אדם ראשון הורשע באישומים תחת חוק הביטחון הלאומי

ללא חבר מושבעים ועם שופטים שהמושלת קארי לאם בחרה: הנאשם הראשון בהפרת חוק הביטחון הלאומי הסיני עשוי להיכנס למאסר עולם אחרי שנמצא אשם בטרור והסתה

חברת Daisy / צילום: איל יצהר

קרן אלף ומייסד למונייד משקיעים בחברת ניהול הבניינים הדיגיטלית של יותם כהן

הסטארט אפ של יותם כהן וניר חמד הוא בעצם חברת ניהול בניינים שאחראית על כל שרשרת הערך של התחום: החל מניהול צוות הבניין, דרך מערכת לאיתור נותני שירות והזמנתם ועד צ׳ט בין הדיירים ● כעת, מודיעה החברה על גיוס של 4.5 מיליון דולר בסיבוב סיד

איילת שקד בתדרוך לעיתונאים לגבי העתיד הצפוי לתמ"א 38 / צילום: יוני קלברמן

רגע לפני ההצבעה: שינוי ראשון בחוק הותמ"ל

חוק הותמ"ל צפוי לעלות היום להצבעה בקריאה ראשונה ● לגלובס נודע כי הוסכם להכניס בנוסח החוק שינוי בנוגע לקרקעות חקלאיות המיועדות לבנייה ● שרת הפנים איילת שקד נפגשה אתמול עם המתנגדים לחוק הותמ"ל, ונקבע כי במהלך הכנת החוק יידונו הצדדים בשינויים נוספים

השר לשירותי דת מתן כהנא / צילום: ראובן קסטרו

היועמ"ש אישר: הרפורמה במערך הכשרות תיכנס לחוק ההסדרים

באוצר מעריכים כי הרפורמה במערך הכשרות של השר מתן כהנא צפויה לחסוך למסעדנים בין עשרות מיליוני שקלים בשנה, בהערכה שמרנית, ועד מאות מיליונים בשנה ● כך יעבוד המערך החדש