גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בבורסה: אלקטריאון צנחה 8%, אורמד התחזקה

פרטנר ואורמת התחזקו ● ירידות קלות בבורסות אירופה ובמסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ● הזהב צונח ● שני חוזים לאלביט מערכות

הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי
הבורסה בתל אביב / צילום: טלי בוגדנובסקי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

17:45

בורסת תל אביב ננעלה באדום היום, בהמשך לירידות אמש בבורסה המקומית ובוול סטריט. ת"א 35 איבד קרוב ל-0.9%, ת"א 90 השיל כ-0.3% ות"א 125 נפרד מ-0.7%.

בלטה לטובה חברת הבנייה לוינסקי עופר , שזינקה 24% בהמשך לעלייה חדה מאתמול לאחר שדיווחה על שיתוף פעולה עם עיריית קריית מלאכי. עוד זכו לעליות נאות: אורמד , פוורפליט , איתמר , אופקו, ראדא  ופרטנר.

מנגד, אקסיליון וסונוביה רשמו ירידה חדה של 16% כל אחת, אלקטריאון איבדה 8%, ארנה גרופ  7.7%, ג'נסל  6.7% ונייס  4.4%.

16:00

הירידות בבורסה המקומית נמשכות, ומדדי ת"א 35, 90 ו-125 מאבדים 0.7% כל אחד. מבין המדדים הענפיים, נרשמה ירידה בולטת של 1.1% במדד הנפט וגז. מחזור המסחר מסתכם עד כה בכ-900 מיליון שקל.

אלקטרה , אופקו הלת'  ופרטנר  מתחזקות בכ-2% כל אחת, אך מנגד נרשמות ירידות גדולות אצל אקסיליון , אלקטריאון , קומפיוגן  והמשביר .

חברת IDENTI MEDICAL, שפיתחה פלטפורמת ענן ומערך חיישנים אוטונומיים לניהול שתלים רפואיים ונרקוטיקה בחדרי ניתוח ופרוצדורות, סיימה בהצלחה הנפקת מניות ראשונה לפי שווי של 75 מיליון שקל לפני הכסף. החברה זכתה להיקף ביקושים של כ-60 מיליון שקל, יותר מפי שניים מהסכום שביקשה לגייס, אך החליטה לא להגדיל את ההצעה ולגייס בסבב זה את הסכום שהתכוונה לגייס - 27 מיליון שקל.

15:00

בשוק המט"ח הדולר קופץ בכ-0.7% מול השקל לרמה של 3.26 שקלים ומנגד האירו נחלש בכ-0.7% ונסחר סביב 3.90 שקלים. לדברי אמיר כהנוביץ, הכלכלן הראשי של אקסלנס, "החלטת הפד אמש נתפסה כתחילתה של סגירת הדלת להרחבה מוניטרית, כשבלט השינוי בתחזית של רוב חברי הפד להעלאת ריבית כפולה ב-2023. עם זאת פאואל, במסיבת העיתונאים אמש שפך מים על התחזית, כשאמר למשקיעים "קחו אותה עם גרגר גדול של מלח" והוא צודק. עד 2023 אלוהים גדול, בואו קודם נעבור בלי העלאות את שנת 2022.

12:55

מגמה שלילית בבורסה במקביל לירידות בבורסות אירופה. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.8% ומדד ת"א 90 יורד ב-1.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-500 מיליון שקל.

ירידות בולטות רושמות אלקטריאון , אקופיה, סונוביה ואקסיליון.

חברת אאורה  עדכנה כי חברת הדירוג מידרוג מעלה את דירוג החברה והחוב שלה ל-"Baa1" עם אופק יציב. בין השיקולים העיקריים לדירוג: סך ההכנסות הצפויות מפעילות ייזום, ותק וניסיון ההנהלה בעיקר בפרויקטים בתחום הפינוי-בינוי, שיעורי מכירה גבוהים מול שיעורי הביצוע, פיזור פרויקטים בפריסה ארצית בעיקר באזורי ביקוש מרכזיים, ועסקת "מבנה" שדווחה לאחרונה ושצפויה לשפר משמעותית את הנזילות של החברה.

10:55

עליות בולטות רושמות כעת לוינסקי עופר , פנאקסיה ויעקובי.

קרן הריט מניבים  השלימה בהצלחה הנפקת אג"ח צמוד מדד מסדרה ג' (סדרה חדשה), במסגרת מכרז מוסדי שקיימה אתמול. החברה קיבלה ביקושים של כ-410 מיליון שקל  מתוכם בחרה לגייס כ-225 מיליון שקל, בתשואה אפקטיבית של כ-0.65%. אגרות החוב (סדרה ג') הינן צמודות מדד במח"מ של 7.43 שנים. 

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח בירידות קלות. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.5% ומדד ת"א 90 יורד ב-0.1%. 

ירידות בולטות רושמות נייס, טאואר, קומפיוג'ן ואקוואריוס 

09:09

אלביט מערכות  מדווחת היום על 2 עיסקאות בהיקף מצטבר של כ-52 מיליון דולר. החברה הבת שלה בגרמניה זכתה בחוזה המשך בסך כ-23 מיליון דולר ממנהל הרכש השוודי לאספקת מערכות רדיו תוכנה נוספות עבור צבא שוודיה. החוזה יבוצע על פני תקופה של 30 חודשים. בארה"ב זכתה החברה לאחרונה בשתי הזמנות בסכום כולל של כ-29 מיליון דולר ממשרד ניהול תכניות החייל של צבא ארה"ב, תחת הסכם מסגרת לכמות וזמן בלתי קבועים. 

מיקרונט , המפתחת, מייצרת ומשווקת מערכות מחשוב ,מסופונים ומצלמות חכמות לניהול ציי רכב ועובדי שטח, מדווחת על השלמה מוצלחת של גיוס הון בסך של כ-27 מיליון שקל.

08:40

קבוצת אלקטרה  מדווחת כי תקים 495 יחידות דיור על 8 מגרשים בכפר אז"ר (בסמיכות לרמת אפעל ותל השומר). הרווח הגולמי צפוי לעמוד על סך של כ-260 מיליון שקל. להערכת החברה, היקף המכירות בפרויקט (ללא מע"מ) צפוי לעמוד על סך של כ-1.36 מיליארד שקל.

חברת  אלקטרה נדל"ן   מקבוצת אלקו מדווחת כי הקרן השלישית להשקעות במקבצי דיור רוכשת 3 מקבצים בהיקף כולל של 775 דירות בתמורה כוללת (100%) של כ-170 מיליון דולר . לאחר הרכישות כאמור, מחזיקה הקרן השלישית 9,827 יחידות דיור, ב-34 מקבצי דיור בדרום מזרח ארה"ב בהיקף השקעה הונית כוללת של כ-618.5 מיליון דולר.

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לירידות בפתיחה

יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה שלילית, לאחר ירידות בוול סטריט אמש. אתמול ננעל המסחר בבורסה במגמה מעורבת. מדד ת"א 90 רשם ירידה של כ-0.7% ומדד ת"א 35 ננעל בעלייה של כ-0.1%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.55 מיליארד שקל. 

2. מגמה מעורבת באסיה, הזהב צונח

המדדים האסייתיים המובילים נסחרים הבוקר במגמה מעורבת, כאשר הבורסות של סין והונג קונג נסחרות בעליות קלות ואילו והניקיי בטוקיו יורד ב-1.1%. 

נפט מסוג WTI רושם ירידה קלה והזהב צונח ב-2% וחוזה למסירה באוגוסט ננעל במחיר של 1,822 דולר לאונקייה.

החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט נסחרים בירידות קלות.

3. הדואליות יעיקו על השוק

המניות הדואליות שבו מיום המסחר בוול סטריט עם פערי ארביטראז' שליליים, והן צפויות להטות מטה את מדד ת"א 35. נייס  עם פער שלילי של כ-2.3%, טבע  1.1% וטאואר 1.6%. מנגד, אופקו חזרה עם פער חיובי של כ-1.7%. 

4. הריבית בארה"ב נותרה ללא שינוי

הפדרל ריזרב החליט אמש, כצפוי, להותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי ברמה אפסית. גם היקף רכישות האג"ח החודשי, שעומד על כ-120 מיליארד דולר, לא ישתנה בינתיים. קברניטי הפד חזרו על האמירה כי הקפיצה בקצב האינפלציה היא זמנית אולם העלו את תחזית האינפלציה השנתית ל-3.4% לעומת 2.4% בפגישה הקודמת שלהם בחודש מרץ, ומרביתם העריכו כי הריבית תעלה ב-2023 פעמיים לפחות.

כעת מעריכים 11 מתוך 18 חברת ה-FOMC (ועדת השווקים הפתוחים) כי הריבית תעלה לפחות פעמיים ב-2023. בחודש מרץ השנה העריכו שבעה כי תידרש העלאת ריבית אחת בלבד. בפד ציינו כי הם רוצים לראות עוד התקדמות משמעותית בקצב התאוששות הכלכלה האמריקאית לפני שיצמצמו את תוכנית רכישת האג"ח.

5. בנק לאומי: האינפלציה תתמתן

ולסיום, בעקבות פרסום מדד המחירים לצרכן לחודש מאי שעלה בשיעור של 0.4%, מציינים בבנק לאומי כי ב-12 החודשים האחרונים (מאי 2021 לעומת מאי 2020) עלה מדד המחירים לצרכן בכ-1.5%, לעומת עלייה של כ-0.8% בחודש הקודם. עליית מדרגה חדה זו הינה, בין היתר, תוצאה של יציאת מדד מאי 2020, שהיה נמוך במיוחד, מחלון החישוב. "נראה כי בשאר חודשי השנה (במצטבר) צפויים המחירים להתייצב או לעלות בשיעור מתון כך ששיעור עליית מדד המחירים לצרכן בשנת 2021 צפוי להיות כ-1.5%-2.0% ואילו בשנה הקרובה הוא צפוי להסתכם בשיעור מתון עוד יותר".

מחירי הדירות על פי העסקאות שבוצעו בחודשים מרץ-אפריל 2021 (אשר אינם כלולים במדד), עלו בכ-1.0% לעומת מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים פברואר-מרץ 2021, ובשנה האחרונה המחירים עלו ב-5.6%, זאת בהמשך למגמת ההאצה בקצב העלייה השנתי מהחודשים האחרונים. יתר על כן, בששת החודשים האחרונים עלו המחירים בקצב שנתי העולה על 9%. "להערכתנו, עליית מחירי הדירות תימשך ותגיע לרמה חד ספרתית גבוהה במהלך 2021. עלייה זו צפויה לשקף את התאוששות הביקושים מסיבות כלכליות ועקב ההתרחבות הדמוגרפית וכן את המחסור בהיצע. אנו מעריכים כי העלייה המתמשכת במחירי הדירות (שמחלחלת בהדרגה למחירי השכירות, בפיגור מסוים) צפויה להוביל בהמשך להאצה מחודשת בתת-הסעיף שירותי דיור בבעלות הדיירים, אשר נתמכת גם בחזרת המשק לפעילות, תוך ירידת האבטלה".

עוד כתבות

ניהול הסושיאל הגיע לפרקו / צילום: Shutterstock

ניהול סושיאל, הג'וב הכי מילניאל בשוק, הגיע לפרקו

ישנם מנהלי סושיאל ותיקים הנמצאים בתפקיד 15 שנה, וכיום יש להם כוח יותר מאי-פעם

החלטת בית משפט / צילום: Shutterstock

איך לחשב את מס הרכישה בהעברת זכויות: לפי שווי המניות או לפי שווי המקרקעין?

בית המשפט העליון הגיע למסקנה כי חישוב מס הרכישה ייעשה לפי שווי המקרקעין ולא לפי שווי המניות

דב מורן / צילום: תמר מצפי

העיירה הציורית בשוויץ שבילה בה חודש וספר הניהול שהוא לא זז בלעדיו: ההמלצות של דב מורן

למה ווייז היא האפליקציה האהובה עליו ומה ריגש אותו ב"על העיוורון" ● מדור חדש

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הישיבה הקריטית על התקציב: באוצר לא הגיעו להסכמות עם משרדי התחבורה והבריאות

מאז הוצגה מסגרת התקציב לראשי הסיעות, מנהלים באוצר מגעים קדחתניים להשגת הסכמות על תקציב המדינה עוד לפני שהוא יובא לאישור הממשלה ● על-פי המסגרת הנוכחית יעמוד הגירעון בסוף השנה על 3% תוצר, ללא קופסאות הקורונה ו-6.8% בסך הכול - את הגירעון הנמוך הסביר ב"הכנסות חד פעמיות ומפתיעות"

טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק

איך אפל מנענעת את ההייטק הישראלי ולמה הבורסה אוהבת חברות טק מפסידות?

אפל מקשה על סטארט-אפים ישראלים למצוא לקוחות אונליין ● וגם מי היזם שהחליט להוציא לאור את הכישלון של הסטארט-אפ שלו ● סיכום השבוע שהיה בהייטק

הפסקת קפה. דיקטטורה / איור: הילה נועם

על הדיקטטורה של המזגן: למי יש זכות לקבוע את הטמפרטורה?

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● השיר השבועי: דיקטטורה

איך הופכים מנהל מבריק למנהיג ארגוני / צילום: עיצוב תמונה: גלובס

ממנהל מבריק למנהיג ארגוני: איך עושים את קפיצת הדרך

בעולם העבודה החדש יש ציפייה שכל מנהל יאמץ חשיבה של מנהיג, ללא קשר למיקומו בארגון ● רוב התכונות הנדרשות לשם כך הן כמו שרירים שאפשר לפתח ● ניהול וקריירה

רז הרשקו מנצחת באיפון את אלכסנדרה בבינצבה / צילום: Associated Press, Vincent Thian

מדליה נוספת לישראל: נבחרת הג'ודו זכתה בארד בתחרות הקבוצתית

אחרי שורה של אכזבות, משלחת הג'ודו הישראלית סיפקה יום מופלא בטוקיו והשלימה את העבודה עם 1:4 מול רוסיה בבית הניחומים ● לפני כן ניצחה ישראל את איטליה, הפסידה לצרפת החזקה וגברה על ברזיל ● מוקי, הרשקו, פלצ'יק ונלסון לוי השיגו את הניצחונות המכריעים בקרב על הארד

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

מפץ במערכת הפיננסית? באוצר מבקשים לבחון את מבנה הפיקוח מחדש

במסגרת הטיוטה האחרונה של חוק ההסדרים שהועברה לממשלה, מבקש שר האוצר להקים וועדה לבחינת מודל הפיקוח על השוק הפיננסי בישראל ● באוצר מסבירים כי לאורך השנים, מבנה הפיקוח הפיננסי בישראל התבסס בעיקרו על המודל הענפי, אולם המודל הזה בעולם נזנח מאז שנות השמונים

קפה קר / צילום: Shutterstock

מהפכת האיכות בתחום הקפה: אייס קפה? שייקרטו!

במדינה חמה כמו ישראל, מפתיע שהקפה הקר לא זכה עד כה למלוא ההערכה שהוא ראוי לה ● בביקור הבא שלכם בבית הקפה נסו אספרסו כפול על קרח, "קפה ניטרו" או אפילו אספרסו מרטיני אלכוהולי

תצפיות כוכבים במדבר / צילום: יהונתן כלפה

מטר המטאורים השנתי: איפה הכי שווה לראות כוכבים נופלים

מטר המטאורים היורד מדי שנה מספק הפעם אטרקציות נוצצות מתמיד, עם טלסקופים, סדנאות טילים ואפילו ביקור במתחם הכנה אמיתי לאסטרונאוטים

חייל צה''ל בלבנון, 82' / צילום: לע"מ

ה-18 ביולי לפני 40 שנה: מלחמת לבנון, השגיאה הגדולה ביותר

החודש לפני 40 שנה: "הם סובלים? שיתלוננו באוזני הטרוריסטים", אמר הרמטכ"ל בקיץ 1981 ● כך התחילה מלחמת לבנון, ועדיין אין לנו מושג איך היא תסתיים

התחדשות עירונית בדבורה הנביאה 3, רמת השרון / הדמיה: איוולב מדיה

"הצלחנו בזמן הקצר להיכנס למכסות הקיימות בעיר לפרויקטי תמ"א 38"

הדיירים ברחוב דבורה הנביאה 3 ברמת השרון יקבלו דירה חדשה גדולה יותר ב-35 מ"ר מדירתם הישנה, וגבוהה יותר בשלוש קומות

מחקר שבדק תשובות של בני נוער לאורך עשור גילה עלייה עקבית ברמות השעמום / צילום: Reuters, Sun changjiang

זה הדבר האחרון שמוח משועמם צריך

מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על הקשר בין שעמום לנטייה להתמכרות ולדיכאון, וגם להקצנה של דעות פוליטיות ● מה ההבדל בין מוח שנוטה להשתעמם בקלות למוח שמצליח לבדר את עצמו, ובאילו תנאים שעמום מעודד יצירתיות

ג'ף בזוס / צילום: Shutterstock, lev radin

כבר לא הכי עשיר בעולם: כמה כסף הפסיד השבוע ג'ף בזוס ומי עקף אותו?

המיליארדר הצרפתי ברנאר ארנו עומד שוב בצמרת עשירי העולם, לאחר שבזוס הפסיד כמעט 14 מיליארד דולר תוך יום אחד

פרופ' שולמית לבנברג ודידיה טוביה / צילום: שלומי יוסף

במעבדה של פרופ' לבנברג קרה נס. עכשיו הוא גם שווה מיליארדים

הסטייקים שמגדלים ומדפיסים במעבדה בטכניון (ובקרוב במפעל ברחובות) הם לא הדבר היחיד בתפריט של מייסדי אלף פארמס, שגייסו החודש 105 מיליון ד' ● הם רוצים להציל את כדה"א, ומאמינים שבשר מתורבת הוא "אבן פינה למערכת מזון גלובלית חדשה", לא פחות ● שאפתני? מאוד. ריאלי? לגמרי

אינטל שואפת לייצר שבבים מתוחכמים יותר ויותר / צילום: Shutterstock, Alexander_Safonov

אינטל קובעת תוכנית להפוך שוב ליצרנית השבבים המובילה בעולם

המנכ"ל פט גלסינגר ממפה את הדרך להדביק את היריבות האסיאתיות של החברה עם סדרת שבבים חזקים יותר ויותר שיהיו בהם טרנזיסטורים קטנים יותר

אייל עופר / צילום: רורי לינדזי

ישראל מאשימה את איראן בתקיפת הספינה במפרץ עומאן

גורם מדיני בכיר: "איראן זורעת אלימות והרס בכל פינה באזור. מרוב להיטות לתקוף מטרה ישראלית הם סיבכו והפלילו את עצמם בהרג אזרחים זרים" ● חברת הספנות שבבעלותו של אייל עופר אישרה כי הספינה שהותקפה מנוהלת על ידם, אך הוסיפה כי מדובר בספינה בבעלות יפנית

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

מה קורה בבנק לאומי והנס במעבדה של פרופ' לבנברג: הסיפורים הבולטים של הסופ"ש

צללנו לסערות שמאפיינות את תחילת הקדנציה של חנן פרידמן בבנק לאומי ● התשובה הגרמנית לטסלה ● למה עדיף לא להתלהב מדי ממדליית הארד של נבחרת הג'ודו הישראלית ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

יפעת שאשא ביטון, תקווה חדשה המהדורה המרכזית, רשת 13, 26.7.21 / צילום: דוברות הכנסת

ישראל מול הגל הרביעי: האם התוכניות של שאשא ביטון ונתניהו נוסו בעולם?

שרת החינוך הציגה תוכנית לבידוד מקוצר לתלמידים וטענה כי המהלך כבר מתרחש במדינות אחרות ● ראש האופוזיציה נזף בממשלה שמתמהמהת עם החיסון השלישי וטען כי יש מדינות שבהן הוא עומד לצאת לדרך תוך ימים ● מה באמת עושים מעבר לים? בדקנו