גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בבורסה; ליברה זינקה בכ-37%, נייס עלתה ב-5%

מדד ת"א 35 ירד בכ-1% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.6% ● מחזור המסחר הסתכם ב-706 מיליון שקל ● עליות בולטות רשמו ג'נסל, מטריסלף, אייסקיור, בזק, שיכון ובינוי, מיקרונט ולייבפרסון

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

15:55

יום המסחר בבורסה ננעל בירידות. מדד ת"א 35 ירד בכ-1% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-706 מיליון שקל.

עליות בולטות רשמו ג'נסל , מטריסלף, ליברה , אייסקיור, בזק, שיכון ובינוי, מיקרונט  ולייבפרסון.

מנגד, ירידות חדות רשמו גבעות , דקמא, פריגו, איי.סי.אל והחברה לישראל.

13:55

מניית ג'נסל  עולה יותר מ-9%, לאחר שהחברה, שעוסקת באספקת חשמל על בסיס תאי דלק, דיווחה על כך שהמערכת שפיתחה הצליחה לעבוד כחודשיים ברציפות (1,500 שעות) בתחנת תקשורת של אחת מחברות הסלולר באיסלנד, ובכך להפוך לתא הדלק הראשון בעולם שעובד למשך זמן כה ממושך, תוך הפקת המימן באופן עצמאי מאמוניה (ללא חיבור לרשת החשמל) ולספק חשמל ירוק. בעקבות ההצלחה, ג'נסל וחברת התקשורת הסיכמו לבחון את הפעלת המערכת בתנאי מזג אוויר קיצוניים בחורף הקרוב (נובמבר-ינואר).

מניית שמיים  מתחזקת גם היא (4.3%) לאחר שדיווחה על התקשרות עם שלושה לקוחות חדשים. מנגד, קבוצת אחים יעקובי  נחלשת לאחר שדיווחה על הנפקת מניות לעדי צים אחזקות כנגד המרת שליש מההלוואה.

לידר שוקי הון החל לסקר את מניית מיטרוניקס , שעושת בפיתוח רובוטים לניקוי בריכות,  בהמלצת קנייה ומחיר יעד למניה של 85 שקל (לעומת 64 שקל היום). "אנו מתרשמים מהביצועים החזקים של מיטרוניקס בשנים האחרונות, לרבות הצמיחה העקבית הדו ספרתית בהכנסות, תוך שמירה על שולי הרווחיות", נכתב בסקירה. מחיר היעד מגלם אפסייד של כ-33% ביחס למחיר השוק.

13:35

הבורסה בתל אביב ממשיכה להתנהל במגמה שלילית, עם ירידות של עד 0.9% במדדי ת"א המובילים. מדד הבנקים ממשיך להשיל כ-1.5%, כאשר כל הבנקים במדד מאבדים בין 1.3% ל-2%.

לייבפרסון ממשיכה במומנטום החיובי מהבוקר ומטפסת 7.6%. גם בזק  מתחזקת ב-3.2% לאחר שפורסם ששר התקשורת הנכנס, יועז הנדל, ביטל את ההפרדה המבנית בין תשתית לספק אינטרנט. פרטנר  מתחזקת ב-1.3%, סלקום  מאבדת 0.7%.

בין המניות שזוכות לירידות חדות:  גבעות  (27%-, לאחר שדיווחה על צינור קידוח שנתקע והביא לעיכוב של כחודשיים בעבודות במגד 6), דקמא קפיטל  (25%-), המשביר 365 (9%-), קבוצת אחים יעקובי  (6%-) ואנרג'יאן  (4%-).

11:35

הירידות בבורסה המקומית נמשכות, ומדד ת"א 35 מאבד 0.9%, מדד ת"א 125 נפרד מ-0.8% ות"א 90 משיל 0.7%. 

מדד הבנקים מאבד הבוקר כבר 1.5%, כשבנק הפועלים נסוג 1.4% במחזור גבוה, מזרחי טפחות יורד 2%, לאומי מאבד 1.5%.

המצטרפות החדשות לבורסה, חברת הביטוח הדיגיטלית ליברה  וחברת מטריסלף  שעוסקת בפיתוח איברים מלאכותיים, מזנקות הבוקר ב-40% ו-35% בהתאמה.

10:05

המסחר בתל אביב נפתח הבוקר על הצד השלילי, עם ירידות של עד 0.8% במדדים המובילים.

לייבפרסון  ונייס  קופצות ב-7% וכ-5% בהתאמה הודות לפערי ארביטראז' חיוביים, פריגו  מאבדת כ-3.5%. חברת הביטוח הדיגיטלית ליברה מזנקת.

דקמא קפיטל  צונחת לאחר שדיווחה לבורסה שמנכ"ל החברה ובעל השליטה נתנאל לורנצי הודיע ליו"ר דירקטוריון החברה שחרג משמעותית ממדיניות ההשקעה.
נכון למועד הדיווח, שווי תיק ההשקעות של החברה משקף הפסד (לא ממומש) של כ-4.2 מיליון דולר.

אל על  נחלשת קלות לאחר שדיווחה על הארכת תקופת החל"ת של עובדיה עד סוף יולי 2021. 2,225 מעובדי החברה עדיין מצויים בחופשה ללא תשלום.

חברת הנדל"ן המניב מדיפאואר  דיווחה הבוקר שחתמה על מכתב כוונות לא מחייב לרכישת מרכז מסחרי במדינת ג'ורג'יה בארה"ב בתמורה לכ-61 מיליון שקל. בכוונת ההנהלה לממן לפחות 65% ממחיר הרכישה באמצעות הלוואה מתאגיד פיננסי. להערכת החברה ובהתאם למצגים שהוצגו לרוכשת על ידי המוכר, ה-NOI הנוכחי של הנכס הינו כ-1.2 מיליון דולר בשנה ושיעור התפוסה הכולל עומד על כ-98%.

חברת מיכמן  אשראי לעסקים סיימה בהצלחה הנפקת אג"ח ראשונה עם ביקושי יתר בהיקף של כ-175 מיליון שקל. החברה גייסה כ-99 מיליון ש"ח בשלב המוסדי.

9:25

אנרג'יקס  דיווחה הבוקר כי במסגרת עבודות הקמה של שתי חוות רוח בפולין בהספק של MW126, החברה התקשרה בהסכם לקבלת מימון להקמת הפרויקטים בסך כולל של עד 550 מיליון זלוטי (כ-475 מיליון שקל). המימון יועמד על ידי קונסורציום של שלושה מלווים, בהם הבנק האירופי לשיקום ופיתוח (EBRD) שיעמיד מחצית מסכום המימון, והיתרה תועמד על ידי מוסדות פיננסים אירופאיים מובילים. ההלוואה הינה לתקופה של עד 17 שנה ותישא ריבית Wibor חצי שנתית בתוספת מרווח של 2.1-2.3 (לפחות 70% מהריבית תקובע לשיעור ריבית קבוע לתקופה של לפחות 7 שנים).

7:40

1. צפי לפתיחה אדומה

שבוע המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בירידות שערים, בהמשך לנעילה שלילית בוול סטריט ביום שישי ולאחר שגם ביום חמישי ננעלו מדדי תל אביב בירידות.

ת"א 35 איבד קרוב ל-0.9%, ת"א 90 השיל כ-0.3% ות"א 125 נפרד מ-0.7%. 
מניית אלקטריאון  צנחה ב-8% לאחר שפורסמו ניתוחים שגויים של דיווח החברה למאיה (מערכת ההודעות של הבורסה), שהובילו משקיעים לחשוב שנמכרו החזקותיה של פסגות בחברה, בעוד שהן עברו לאלטשולר שחם ולא בוצעה שום מכירת החזקות. החברה דיווחה שהיא שוקלת בחינה לרשויות.

2. שבע מצטרפות חדשות לבורסה

בשבוע החולף שבע חברות חדשות, בהן ארבע חברות הייטק, ביצעו הנפקה ראשונית בשוק המניות (IPO) וגייסו כ-478 מיליון שקל, סה"כ יחד. 

בשוק איגרות החוב, כ-853 מיליון שקל גויסו בשבוע שעבר בהנפקות אג"ח קונצרניות לציבור. מתוכם, כ-450 מיליון שקל גויסו ע"י ג'נריישן קפיטל וכ-403 מיליון שקל גויסו ע"י שלוש חברות בנייה - בהן קבוצת יובלים , חברה רביעית חדשה השנה בשוק איגרות החוב.

3. פערי ארביטראז' מעורבים

המניות הדואליות שבו מיום המסחר האחרון בוול סטריט עם פערי ארביטראז' מעורבים, וצפויות להטות מעט מטה את מדד ת"א 35.

בין המניות ששבו עם פערים שליליים וצפויות לרדת היום: טבע  ופריגו  עם פער גדול במיוחד של 3.4% ו-3.2% בהתאמה, אופקו הלת'  (2.5%-), אורמת  (2%-), איי.סי.אל  (1.3%-) וטאואר  (1.8%-).

מנגד, לייבפרסון  חזרה עם פער חיובי גדול של 8.1% וצפויה להתחזק היום בתל אביב, וכך גם נייס  (5.2%) ואיתמר  (3.4%).

4. השבוע הגרוע בוול סטריט מאז אוקטובר

המדדים בארה"ב צנחו ביום שישי בהובלת מדד הדאו ג'ונס, שרשם את השבוע הגרוע מאז אוקטובר בעקבות הודעת הפדרל ריזרב על כך שככל הנראה העלאת הריבית הבאה תקרה רק ב-2022. הנאסד"ק ירד ב-0.9%, הדאו ג'ונס איבד 1.5% ו-S&P 500 ירד ב-1.3%.

התשואה על אג"ח ארה"ב ל-10 שנים צנחה ל-1.44%.

5. הזהב והביטקוין צוללים

הזהב איבד ביום שישי עוד 0.6% משוויו, ומחירו ננעל על 1,764 דולר לאונקייה - והשלים בכך ירידה של מעט יותר מ-5% בחודש האחרון. נפט מסוג WTI התחזק ב-0.6% ומחיר חבית נקבע על 71.5 דולר.

בשוק הקריפטו נרשמו ירידות במהלך הסוף שבוע, אך הבוקר המסחר מתנהל ביציבות. מחיר מטבע הביטקוין עומד על כ-35 אלף דולר, האת'ריום נסחר תמורת 2,200 דולר. הדוג'קוין ירד מתחת לרף ה-30 סנט ונסחר סביב 28 סנט ליחידה. הריפל צנח גם הוא לרמה של 75 סנט.

עוד כתבות

רדיפיין מיט. סטיילינג: נעה קנריק / צילום: אפיק גבאי

האם רדיפיין מיט הישראלית תצליח לשנות את שוק תחליפי הבשר?

Redefine Meat הישראלית משיקה השבוע המבורגר, קבב "טלה", נקניקיות ומוצרים נוספים שמתיימרים לספק חוויה של אכילת בשר מהחי ● אשחר בן-שטרית, מנכ"ל החברה: "המתחרים שלנו אינם חברות שמייצרות תחליפי בשר, אלא חברות הבשר המסורתיות והוותיקות" ● אירועים ומינויים

ראש הממשלה בוריס ג'ונסון ושר האוצר רישי סונאק בנמל במידלסברו, בריטניה / צילום: Associated Press, Scott Heppell

החשבון הגיע: בריטניה הוציאה 372 מיליארד ליש"ט על הקורונה, והיד נטויה

השמרנים בבריטניה הימרו על גירעון תקציבי עצום כדי להזניק את הכלכלה אחרי מגפת הקורונה ● החוב הציבורי הבריטי מגיע כעת ל־100% מהתמ"ג השנתי, כ־2.2 טריליון ליש"ט (כ־3 טריליון דולר) ● שר האוצר העריך כי ב־2025 יועלו המסים על החברות ויוגבר נטל המס כדי לממן את ההוצאות הגבוהות

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל חברת גב ים. / צילום: כדיה לוי

הקאמבק של המשרדים: גב ים רושמת עלייה חדה בשווי הנדל"ן ובוחנת כניסה לתחום חוות השרתים

הכנסות של 573 מיליון שקל מעליית שווי הנדל"ן שבבעלות גב ים הזניקו את הרווחים במחצית השנה הראשונה ● המנכ"ל: "ביקושים של חברות הטכנולוגיה הבינלאומיות להקמת מרכזי פיתוח חדשים דוחפים את ענף הנדל"ן המניב בישראל קדימה"

מטבעות דיגיטליים / צילום: Shutterstock

קניתם ביטקוין או שניים? בקרוב כנראה תהיו חייבים לדווח לרשות המסים

משרד האוצר פרסם את טיוטת הפרק הפיסיקאלי שישולב בחוק ההסדרים, ובתוכו נמצא הפרק המרכזי של התוכניות שרשות המסים מבקשת לקדם במלחמה בהון השחור ● הפרק כולל חובת דיווח חדשה ומעוררת מחלוקת על החזקת מטבעות דיגיטליים בשווי של 200 אלף שקל

טקס פתיחת המסחר של חברת מאנדיי / צילום: נאסד"ק

מנטסקייפ ועד מאנדיי: למה חברות הטק מפסידות מיליונים אבל שוות מיליארדים

בלי להרוויח דולר, חברות הטכנולוגיה הישראליות מתקבלות בברכה בוול סטריט, והן לא היחידות ● ההנפקות של נטסקייפ ואמזון בשנות ה–90 לימדו את הבורסות להסתכל מעבר לשורה התחתונה ● האם האסטרטגיה שמתעדפת צמיחה על פני רווחיות תתהפך על המשקיעים?

מזומן. רשות המסים מנסה להילחם בכלכלה השחורה / צילום: Shutterstock, Evgeniy pavlovski

באוצר רוצים להגביל עוד יותר את השימוש במזומן

מטיוטת הפרק הפיסיקאלי בחוק ההסדרים עולה כי המדינה מתכוונת לצמצם את תקרת השימוש במזומן מול עוסקים ל-6,000 שקל ול-15 אלף שקל מול אנשים פרטיים ● באוצר גם רוצים לחייב תשלום חלק מחובת המס במקרה של מחלוקת מס ● מודל נוסף יחייב כל עסק שמוציא חשבונית מעל 5,000 שקל לקבל אישור מיידי מרשות המסים

מכונת ביטקוין / צילום: Reuters, Brendan McDermid

לא תוכלו להפקיד מטבעות קריפטו בבנק, אבל רשות המסים תקבל את חלקה

בנק ישראל נוטה לאשר לרשות המסים להפקיד בחשבונה כספי מסים שמקורם מטבעות דיגטליים וכספים מחו"ל ● בכך תוכל המדינה לעקוף את הבעיה של בנקים מסחריים, שמסרבים לקבל הפקדות של כספים כאלה, לנוכח איסורי הלבנת הון שחלים עליהם ● טרם נקבע המנגנון של בחינת מקור הכסף וזיהוי הלקוח

הבורסה בשנחאי, סין / צילום: Shutterstock, Dmitri Ometsinsky

הירידות באירופה התמתנו; רקיט בנקיזר צונחת 8% בלונדון

בעוד שמדד הניקיי ננעל בעלייה של 0.4%, המדדים בסין והונג קונג רשמו ירידות חדות של 2%-4% ● הבנקים באירופה מאבדים גובה ● רגיעה בשוק הקריפטו; הביטקוין על 37 אלף דולר ● עונת הדוחות בארה"ב: אפל, גוגל ומיקרסופט יפרסמו דוחות עם סיום המסחר

סימון ביילס / צילום: Associated Press, Gregory Bull

דרמה בהתעמלות: סימון ביילס נפצעה ונאלצה לנטוש במהלך הגמר

המתעמלת האגדית עשתה תרגיל לא טוב על שולחן הקפיצות וכעבור מספר דקות האמריקאים הודיעו שהיא לא תמשיך בתחרות הקבוצתית ● לאחר דקות ארוכות המאמן שלה אישר שלא מדובר בפציעה

כלים חד פעמיים / צילום: Shutterstock

המספרים נחשפים: כמה יעלו משקאות ממותקים וכלים חד-פעמיים אחרי המסים

משרד האוצר פרסם פרטים חדשים על המסים שהוא מתכוון להטיל באמצעות תקציב המדינה על צריכת כלים חד-פעמיים ומשקאות ממותקים ● איך יחושבו המסים החדשים, על מה הם בדיוק יחולו, ומה הסיכוי שלהם לעבור בכנסת?

בזוס לאחר הנחיתה של החללית / צילום: Reuters, Blue Origin/Handout

בזוס לנאס"א: תבחרו בי על פני מאסק ואוותר על 2 מיליארד דולר בעלויות הנחיתה על הירח

בזוס מציע לכסות חלק ניכר מעלויות החוזה לבניית כלי שינחית אסטרונאוטים על הירח עליו הוא מתחרה מול spaceX ● המבקרים: אמזון התחמקה מתשלום מס בגובה 2.3 מיליארד דולר ב־2020

מיכל רוזין, מרצ הכל פוליטי, כאן 11, 3.7.21 / צילום: אוריה תדמור

האם ממשלת נתניהו חתמה על הסכמים שהחריגו לרעה התנחלויות?

בן אנד ג'ריס החליטה להחריג את יהודה ושומרון. ומה עם ממשלות ישראל? ● המשרוקית של גלובס

ראשי הסיעות של הממשלה החדשה / צילום: יוסי זמיר

בדרך למשבר קואליציוני? מכבש הלחצים מאחורי חוק ההסדרים

הטיוטה האחרונה שפורסמה לחוק ההסדרים הייתה שריקת המחצית של הקרבות בממשלה • מרפורמת החקלאות, דרך המטרו ואגרות הגודש ועד המפעלים המזהמים בחיפה: הפערים האידאולוגיים בין השרים נותנים את אותותיהם, ויש כבר מי שמאיים: "לא נעביר את התקציב"

קו החוף של מנאמה. הבניין הבולט ביותר הוא מרכז הסחר העולמי של בחריין / צילום: Shutterstock, trabantos

ההסכם לשיתוף-פעולה כלכלי בין ישראל לבחריין הופץ לאישור הממשלה

לפי הערכות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, הפוטנציאל הכלכלי הצפוי לסחר בין המדינות נאמד במאות מיליוני דולרים בשנים הקרובות

מייסדי At-Bay רומן יצקוביץ' ורותם אירם / צילום: At-Bay

השווי קפץ פי ארבעה: סטארט-אפ האינשורטק הישראלי אט-ביי הפך לחד-קרן

חברת At-Bay הודיעה היום על גיוס 185 מיליון דולר לפי שווי של 1.35 מיליארד דולר  - קפיצה בשווי של פי ארבעה ביחס לגיוס הקודם בדצמבר ● At-Bay מבטחת כ-10,000 חברות בינוניות בארה"ב נגד איומי סייבר

החבות האקטוארית לפורשי מערכת הביטחון זינקה / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

עלות הפנסיה של גמלאי מערכת הביטחון זינקה ב-60 מיליארד שקל בתוך שנתיים

לפי דוח החשב הכללי לשנת 2020, החבות הכוללת לעובדי המדינה גדלה ל-839 מיליארד שקל ● ביצועי משרדי הממשלה ירדו בנטרול קופסאות הקורונה

ג'ו ביידן / צילום: Shutterstock

ביידן מתמודד עם אתגרים חדשים בנושא הקורונה והכלכלה

נשיאות שהחלה בטון אופטימי לגבי השיקום הכלכלי והתגברות על המגפה נכנסת לשלב קשה יותר

בורסה לנ"ע ת"א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות במסחר תנודתי בתל אביב; הבנקים ממשיכים להתחזק

הדואליות מכבידות על השוק ● הדולר נחלש ב-0.3% ושערו היציג נקבע על 3.25 שקלים ● עונת הדוחות בארה"ב: ענקיות הטכנולוגיה אפל, גוגל ומיקרוסופט יפרסמו היום תוצאות ● בבורסות סין והונג קונג נרשמו ירידות שערים חדות

מתקן נפט בערב הסעודית / צילום: Shutterstock, Kamarudheen Sallaapam

ערב הסעודית והאמירויות הגיעו לרגיעה: כך ישפיע ההסכם החדש באופ"ק על יוקר המחיה

המלחמה על קצב ייצור הנפט בין האמירויות לערב הסעודית העצימה את החשש התמידי של שאר החברות באופ"ק מפני עתיד הארגון ● התפרקות קרטל הנפט לא בהכרח תהיה רעה לאמירתיים, שממילא חותרים להגברת הייצור - גם אם יפסידו מירידה במחירים

נטפליקס. האם היא תשלם מע"מ בישראל? / צילום: Shutterstock

נשלם יותר על נטפליקס? האוצר רוצה להטיל מע"מ על שירותים וירטואליים מחו"ל

לפי חוק טיוטת חוק ההסדרים, חברות זרות שמספקות שירותים וירטואליים ללקוחות ישראלים יחויבו לשלם מע"מ בארץ ● מדובר באתגר מיסוי לרשות המסים, שמנסה להעביר את החוק כבר מספר שנים