גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

בכל שבוע שמועות על עסקה: איך הפכה לאומי פרטנרס לחברה הפעילה בשוק ההון

זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, שכבר חולשת על פורטפוליו של כ-4 מיליארד שקל, יצרה לעצמה תיק השקעות אקלקטי, שעליו נוספה השבוע חברת האבטחה "צוות 3" ● מנהל ההשקעות הראשי של לאומי פרטנרס: "רוצים לייצר תשואה עודפת ומצד שני לא להיות תלויים בשוק ההון"

יובל זעירא, מנהל השקעות ראשי, לאומי פרטנרס / צילום: אורן דאי
יובל זעירא, מנהל השקעות ראשי, לאומי פרטנרס / צילום: אורן דאי

נדמה כי כמעט לא עובר שבוע בתקופה האחרונה מבלי ששמה של לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי , עולה לכותרות בהקשר של השקעה חדשה או מימוש רווחים באחת מהחזקותיה הוותיקות. החברה הבנקאית ממצבת את עצמה בשנים האחרונות כאחת מחברות ההשקעה הגדולות במשק, עם פורטפוליו שהיקפו כ-4 מיליארד שקל, המרוכז בעיקר בתחומי האנרגיה, הקמעונות, הפיננסים, הנדל"ן והטכנולוגיה.

לאומי פרטנרס, בניהולו של אבי אורטל, מובילה את המגמה של הבנקים בישראל, להרחיב את מקורות ייצור הרווחים שלהם מעבר לפעילות הבנקאית המסורתית, באמצעות השקעות בחברות ריאליות, שהשבחתן העתידית תניב להם ערך בעת המימוש.

השבוע חתמה לאומי פרטנרס על עסקת השקעה נוספת לרכישת 20% ממניות חברת האבטחה "צוות 3" בסכום המוערך בכ-65 מיליון שקל. על ההסכם, המשקף לצוות 3 שווי חברה של למעלה מ-300 מיליון שקל, חתמו מצד אחד אבי אורטל מנכ"ל לאומי פרטנרס ויובל זעירא מנהל תיק ההשקעות של לאומי פרטנרס, ומהצד השני מנכ"ל ומייסד חברת האבטחה, ניר גלבוע, והמשקיעים הוותיקים שמואל בוקסר ויאיר לרנר (המוכרים בעסקה).

אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרס / צילום: אורן דאי

העסקה הנוכחית היא האחרונה בשלל השקעות שמבצעת לאומי פרטנרס בתחומי פעילות מגוונים - החל מחברה למוצרי טיפוח הגוף, דרך רשת חנויות אופנה ומימון חוץ-בנקאי ועד פיתוח מוצרי רפואה וטכנולוגיה. מתחילת השנה ביצעה החברה הבנקאית השקעות בהיקף של יותר ממיליארד שקל, שנוספו לתיק ההשקעות שלה, שעמד בסוף 2020 על יותר מ-3 מיליארד שקל.

התנופה בהשקעות של לאומי פרטנרס בחודשים האחרונים לא מגיעה כאמור יש מאין, אלא ממדיניות מכוונת של בנק לאומי. ביולי 2020 אישר בנק ישראל את בקשת לאומי להגדיל בהדרגה את היקף ההשקעות הריאליות בקבוצה עד לסכום מירבי של 12.5% מההון העצמי של הבנק, קרי כ-5 מיליארד שקל.

תחרות השקעות מול הבנקים האחרים

יש לציין כי לאומי פרטנרס פועלת בסביבה עתירת תחרות, ובמרוץ אחר השקעות בחברות איכותיות לוקחים חלק, בין היתר, גם בנקים אחרים (פועלים אקוויטי ודיסקונט קפיטל), קרנות השקעות פרטיות וקבוצות הביטוח, שנהנות מזרימה בלתי פוסקת של כספים.

לא מן הנמנע כי זו הסיבה לאקלקטיות ההשקעות של לאומי פרטנרס, המקפידה על עסקאות רכישה של מניות מיעוט (עד 20%) ללא לקיחת שליטה בחברה המושקעת - מדיניות שמהווה לטענת החברה יתרון מבחינת המוכרים, ששליטתם אינה מאוימת על-ידיה.

"בנינו, ואנו ממשיכים לבנות, תיק השקעות שלדעתנו יניב תשואה טובה לאורך זמן ביחס למה שקורה היום בשווקים מבחינת ריביות והשקעה במכשירים חסרי סיכון", מסביר יובל זעירא, מנהל ההשקעות הראשי של לאומי פרטנרס. "עם זאת אנו עושים את זה בצורה מאוד מבוקרת ומשקיעים בעולמות מגוונים".

"צוות 3 היא דוגמה לחברה שכבר היום היא חזקה אך גלום בה פוטנציאל להתפתח לעוד נישות ולהציע פתרונות נוספים ללקוחות שלה, כך שנייצר יחד מסה קריטית הרבה יותר גדולה על מנת שתהפוך לחברה עוד יותר משמעותית אם וכאשר היא תגיע בעוד כמה שנים להנפקה", מציין מנהל ההשקעות של לאומי פרטנרס.

בלאומי פרטנרס שמים לדבריו דגש על כמה פרמטרים, בהם איכות הניהול השוטף של החברה וגם איכות הממשל התאגידי שלפיו היא מתנהלת. בנוסף, מושם דגש על האיתנות של החברה המושקעת, תוך בחירת חברות עם צמיחה יציבה ובעלות תנודתיות נמוכה. בחברה מנסים להימנע מהשקעה בחברות שבהן התמחור הנוכחי גבוה ביחס לפוטנציאל הצמיחה שהם רואים.

רווח של 200 מיליון שקל מאיירון סורס

אחד הסקטורים המועדפים על לאומי פרטנרס, כמו על שוק ההון כולו מאז פרץ משבר הקורונה, הוא תחום הטכנולוגיה, שם מגדילה החברה את התיק בשנים האחרונות. "אנו מבצעים השקעות טכנולוגיה בחברות שיש להן מודל עסקי איתן ושעליית השווי שלהן לא תלויה רק בשאלה אם יצליחו להנפיק השנה או בשנה הבאה בשוויים טובים, או שיצליחו להתמזג ל-SPAC", אומר זעירא.

ואכן רק לאחרונה הבשילה אחת מאותן השקעות. לאומי פרטנרס דיווחה כי בדוחות הרבעון השני היא צפויה לרשום רווח של יותר מ-200 מיליון שקל, עיקרו "על הנייר" בינתיים, מהשקעתה בחברת הטכנולוגיה איירון סורס , שהחלה להיסחר לאחרונה בנאסד"ק לאחר שמוזגה ל-SPAC לפי שווי של כ-11 מיליארד דולר (הגם שמאז רשמה המניה ירידה ניכרת). 

רווח גדול נוסף תרשום לאומי פרטנרס ברבעון השני בעקבות השקעה מוצלחת ברשת חנויות אופנת הספורט ריטיילורס  מקבוצת פוקס , שבוצעה בפברואר אשתקד. לפני כחודשיים מימשה לאומי פרטנרס אופציות למניות ריטיילורס במסגרת הנפקתה בת"א, ברווח של כ-90 מיליון שקל, ובידיה נותרו מניות המהוות 6.81% ממניות החברה.

את שנת 2020 כולה, אגב, סיימה לאומי פרטנרס ברווח נקי של 106 מיליון שקל.

 

"מגדילים נוכחות בתחומי הבריאות"

תחום נוסף שזכה להאצה בתקופת הקורונה הוא הבריאות, וגם בו ביצעה לאומי פרטנרס לא מעט עסקאות, החל מעולמות ה-Digital Health ועד לחברות המפתחות אביזרים רפואיים, כמו למשל אינסייטק - המפתחת ומייצרת מערכות רפואיות טיפוליות - או אורקם, שמפתחת אביזרי ראייה מלאכותיים לעיוורים. "אנחנו מגדילים ונמשיך להגדיל את הנוכחות בתחומים האלו, על מנת לייצר תשואה עודפת, ומצד שני לא להיות תלויים במה שקורה בשוק ההון", מציין זעירא.

במקביל, בלאומי פרטנרס החליטו על חדירה משמעותית לתחומי פעילות שצפויים על פי החברה לתפוס נתח משמעותי בעשור הקרוב, למשל תחום האנרגיה המתחדשת. לאחרונה השקיעה לאומי פרטנרס 67 מיליון שקל בסאנפלאוור בתמורה ל-20% ממניות חברת האנרגיה הירוקה של גיל דויטש ורוני בירם.

עוד היא נמצאת לקראת השלמת כניסה גם לחברת מנורה אנרגיה, שעשויה להפוך לזרוע אנרגיה חלופית משמעותית, ולכן חתמה החברה על מסמך עקרונות בלתי מחייב לרכישת כ-13% מהחברה (שבבעלות קבוצת הביטוח והפיננסים מנורה מבטחים החזקות) תמורת כ-120 מיליון שקל. לצד השקעות אלו, מרכזת לאומי פרטנרס קבוצת משקיעים לרכישת השליטה בענקית האנרגיה המסורתית והזיקוק פז .

בחברה לא נוטשים גם את תחום הפיננסים, ובסוף חודש יוני רכשה לאומי פרטנרס 20% ממניות חברת האשראי החוץ-בנקאי אורשי, לפי שווי של 200 מיליון שקל אחרי הכסף. אורשי עוסקת במתן אשראי לעסקים קטנים ובינוניים, והעסקה לרכישתה כוללת אופציה לבנק לאומי לרכישת יתרת מניותיה (55%) מידי המייסדים, לאחר שלוש עד ארבע וחצי שנים, לפי שווי חברה גבוה בהרבה.

במקביל, בלאומי פרטנרס משקיעים גם מעבר לים, ובתחילת השנה הודיעה החברה, שהשקיעה עוד לפני כן בנדל"ן בחו"ל, כי היא חוברת לקרנות בינלאומיות ומשקיעה 180 מיליון שקל בבנק הולנדי ובחברת תוכנה אמריקאית.

עוד כתבות

אחמד טיבי / צילום: אורון בן חקון

כשככה מתבטאים הח"כים, מה הפלא שמתעורר חשד

בשבוע שעבר קבע כאן עמיתי מוחמד מג'אדלה כי "כשיום כיפור בפתח, לאזרחים הערבים מגיעה סליחה מהאזרחים היהודים במדינה, ולא רק בגלל השבוע האחרון" בשל החשדות שעלו לאחר בריחת האסירים ● למרות שאסור להכליל את כל החברה הערבית, הטענה החמורה הזאת לא יכולה להישאר ללא מענה

ענקית הנדל''ן הסינית אוורגרנד (Evergrande) צונחת בכ-11% / צילום: Reuters

גדולה מדי כדי ליפול? הסיפור של ענקית הנדל"ן הסינית שהכניסה את השווקים בעולם למערבולת

אוורגרנד הסינית נמצאת על סף חדלות פירעון בשל חובות ענק בגובה של כ-300 מיליארד דולר, מה שיוצר אפקט דומינו שמשפיע על השווקים הגדולים בעולם ● החברה מעסיקה באופן ישיר כ-200 אלף עובדים ומחזיקה ביותר מ-1,300 פרויקטי נדל"ן ביותר מ-280 ערים בסין ● מהן הסיבות למצוקות החברה?

מפעל כתר בצפון / צילום: רחפן באדיבות כתר

לאחר הפסדים של כמעט מיליארד אירו: כתר תנפיק בניו יורק בעיקר לצורך החזר חוב

יצרנית רהיטי הפלסטיק הוותיקה שעברה ב-2016 לשליטת קרן BC Partners, מבקשת להנפיק לפי שווי של 2.5 מיליארד דולר, כדי להחזיר הלוואה יקרה ששימשה לרכישתה ● שיפרה משמעותית את תוצאותיה על רקע משבר הקורונה, אך עדיין מתקשה להרוויח - לאחר הפסדי עתק בשנים 2020-2018

מי יכול להיות הייטקיסט

חולמים על משרה בהייטק? אלה חמשת המכשולים שתצטרכו לדלג מעליהם

אם נדמה לכם שכולם פתאום עוברים להייטק, אתם כנראה טועים ● לרבים הדרך למשרה מאתגרת בשכר דמיוני רצופה משוכות שצריך לדלג מעליהן: מחוסר ניסיון ועד קושי לדבר באנגלית ● בדקנו עם מגייסים ומנהלים מה הם באמת מחפשים ומה צריך לעשות כדי להכניס רגל בדלת של התעשייה

טיימס סקוור,  31 בדצמבר 2020

פרופ' אדם טוז כתב את ההיסטוריה של הקורונה עוד לפני שהמגפה נגמרה

ההיסטוריון הכלכלי הנודע אדם טוז כתב את ההיסטוריה של הקורונה עוד לפני שהמגפה נגמרה - ומזהיר שאנחנו לא ערוכים למשבר הבא ● בראיון לגלובס הוא מסביר איך גילינו שאפשר לעשות יותר משחשבנו ולמה כדאי שהעולם יהיה קצת יותר ישראלי

ניצן לונברג / צילום: תמונה פרטית

"תרבות הדייטינג בארץ מושפעת מדיסני, אבל עדיין מחפשת את הנורמות שלה"

ניצן לונברג, בת 32 ● דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת אדינבורו, סקוטלנד ● חוקרת את הממשק בין חילוניות לחיפוש אהבה בישראל ● פרויקט מיוחד

איך משפרים את חווית הלקוח? / איור: גיל ג'יבלי

בעידן הדיגיטלי, שיפור חוויית הלקוח מטריד את אנשי השיווק הרבה יותר

הקורונה האיצה את השימוש של סמנכ"לי השיווק בכלים חדשניים, כולל בינה מלאכותית, כך עולה מסקר עולמי חדש שערכה סיילספורס ● מה הכי מטריד אותם בעידן הנוכחי, באיזה ערוץ שיווקי הם מתמקדים, ולמה הם משקיעים הכי הרבה אנרגיה במידע ונתונים על הלקוחות

אביגדור ליברמן, שר האוצר / צילום: איל יצהר

האוצר מקדם חוק: סרבתם להתחסן ופוטרתם? לא תהיו זכאים לדמי אבטלה במשך 90 יום

רגע לפני כניסת חג סוכות, הפיץ משרד האוצר תזכיר חוק, שקובע כי עובד אשר פוטר או התפטר עקב סירובו להתחסן או להיבדק יהיה זכאי לדמי אבטלה רק לאחר 90 יום בדומה למי שהתפטר ● התזכיר פתוח להערות הציבור עד ליום שלישי הבא בלבד

שליח וולט / צילום: Shutterstock, Karolis Kavolelis

קריסה ועוד קריסה: וולט לא מצליחה להפוך את המשבר להזדמנות

לא לעולם חוסן: התפיסה של וולט לפיה משברים תדמיתיים חייבים להיענות בשקט מוחלט עד יעבור זעם היא תפיסה ארכאית שלא מתאימה לעידן החדש ● על החברה לפעול בשקיפות, ולקחת אחריות במקרים שבהם זה הדבר הנכון לעשות

מפגינים נגד החובה להתחסן בקליפורניה,  אוגוסט 2021 / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

ההיסטוריה הארוכה של חובת ההתחסנות באמריקה

מגפת הקורונה החייתה את השיח הציבורי על חירויות הפרט מול בריאות הציבור, שהחל כבר בזמנים קולוניאליים

מטוס אל על בנתב''ג / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

סערה באל על. על הפרק: צמצום צי המטוסים ופיטורי 1,500 עובדים נוספים

כיום מונה הצי של אל על 45 מטוסים, אולם הנהלת החברה מבקשת להקטין את צי המטוסים משמעותית ולהשאיר בו 29 מטוסים בלבד ● כ-1,500 עובדים הם שישלמו את מחיר ההתייעלות - בנוסף ל-2,000 עובדים שכבר נפרדו מהחברה

פרויקט של אוורגרנד בבנייה בסין / צילום: Reuters, Carlos Garcia Rawlins

הממשלה תתערב? חברת הנדל"ן הסינית הקורסת מנסה לצאת מהבוץ

יו"ר חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד, שהכניסה את שווקי העולם לסחרור, שיגר מכתב לעובדים בו הוא מוסר כי החברה בטוחה ש"היא תצא מהרגע הכי חשוך שלה" ללא פירוט בנוגע למהלכיה בעתיד הקרוב ● בינתיים עיני המשקיעים נשואות לממשלת סין בתקווה לחילוץ

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

ההישענות על השקעות סיניות: הנזק רב על התועלת

מן הראוי כי אותם אלה שסוברים שהגדלת הסחר וההשקעות של סין בישראל תניב לנו יתרונות חוץ, ישקלו זאת היטב מחדש ● אם סין צריכה לבחור בין השקעותיה בישראל לבין גישה לנפט ולנמלים ערבים, הבחירה ברורה

נשיא צרפת עמנואל מקרון. תגובה חריפה / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

פרשת הצוללות שמסעירה את המעצמות: צרפת מאיימת על עתיד נאט"ו

למרות שראש ממשלת אוסטרליה אמר כי ממשלתו הביעה בפני צרפת הסתייגויות מעסקת הצוללות מבעוד מועד, צרפת ממשיכה את הקו הנוקשה נגד ביטול רכש הצוללות ממנה ● שר החוץ הצרפתי הודיע כי במדינתנו  "זקוקים להבהרות נוספות, הרי יש חוזים קיימים", ואף איים כי למשבר "תהיה השפעה על עתיד נאט"ו"

עמוס סימן טוב, מנכ''ל ומייסד החברה / צילום: יח''צ

חברת הפינטק הישראלית Way2VAT השלימה הנפקה בבורסה האוסטרלית

ההנפקה בוצעה לפי שווי של 30.7 מיליון דולר אוסטרלי (כ-72 מיליון שקל) ● ביום המסחר הראשון שלה המניה זינקה ב-57.5% ● אחרי העלייה ביום המסחר הראשון, ביום המסחר השני המניה ירדה בכ-8%

הורים רבים מעידים שזמן המסך של ילדיהם התארך מעבר למה שהם היו רוצים בזמן הקורונה / צילום: Shutterstock, Subbotina Anna

איך תגמלו את ילדיכם - ואת עצמכם - מהמסכים

כעת זה הזמן לאיפוס דיגיטלי שיסיר מנהגי טכנולוגיה רעים שאתם ומשפחותיכם פיתחתם בזמן המגפה

נמל שנזן. אחד מחמשת הנמלים הגדולים בעולם מבחינת נפח המכולות / צילום: Shutterstock, Alexey Lesik

מחיר התובלה הימית עלה ב-776% בתוך פחות משנתיים: כך זה ישפיע על הכיס שלנו

עלויות השינוע בכל העולם ממשיכות לעלות: בתחילת השנה מקום במכולה סטנדרטית מסין לאזור הים התיכון עלה פחות מ-6,000 דולר. היום המחיר הוא יותר מכפליים ● חברות הספנות מרוויחות מהזינוק בביקוש לשירותיהן, ואנחנו צפויים לשלם עוד יותר

בורסת נאסד''ק , ניו יורק / צילום: יח''צ

וול סטריט נצבעה אדום; הדאו בירידה היומית החדה ביותר מאז אוקטובר 2020, הביטקוין צנח ב-8%

חברות התעופה רשמו עליות לאחר שהבית הלבן אמר כי טסים בטיסות בינלאומיות שחוסנו בחיסון נגד קורונה יזכו להקלות במגבלות ● היום לא התקיים מסחר במרבית מדינות אסיה בשל חגים שונים במדינות ● בורסות אירופה נצבעו אדום ● בורסת הונג קונג ננעלה בירידת שערים של 3.3% ● הביטקוין צנח בכ-7.8%, ונסחר ברמה של 43,864 דולר

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

בית עם בריכה, במחיר דירת 3 חדרים בסן פרנסיסקו: ההייטקיסטים הישראלים נוהרים לאוסטין. אלון מאסק כבר שם

הקהילה הישראלית באוסטין טקסס צמחה פי שלושה בשנתיים האחרונות, כשמרבית המצטרפים הם הייטקיסטים שהעדיפו אותה על פני עמק הסיליקון ● הנהירה של אנשי טכנולוגיה - אמריקאים וישראלים - לאוסטין, מתרחשת בשל יוקר מחיה נמוך וחיים שוקקים, ללא מגבלות קורונה ● אפילו טסלה ואלון מאסק כבר שם ● האזינו 

אתר הבנייה של חוות השרתים של אמזון באזור התעשייה הר טוב / צילום: איל יצהר

חווה בכל פינה: ענקיות הטק נכנסו למלחמה ואיתן חברות הנדל"ן - האם יש מקום לכולן?

מכרז נימבוס הממשלתי היה רק יריית הפתיחה בטרנד הנדל"ני הישראלי החדש, אליו הצטרפו צמרת חברות הנדל"ן ואפילו עומר אדם כבר התחייב להשקיע בחוות שרתים תת-קרקעית ● מי תהיה הראשונה ומי האחרונה במרוץ להשלמת חוות השרתים, והאם גוגל באמת תלויה בתושבי בני ציון כדי להשלים את השתלטותה על שוק הענן בישראל?