גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הסופה הרגולטורית של סין עלולה לגרום לנזק כלכלי בקנה-מידה גדול יותר

בזמן שבייג'ינג מהדקת את הכללים לגבי נכסי מקרקעין, טכנולוגיה ותחומים אחרים, גוברים החששות שהדבר עלול לפגוע בצמיחה

ענקית הנדל''ן הסינית אוורגרנד / צילום: Reuters
ענקית הנדל''ן הסינית אוורגרנד / צילום: Reuters

צעדי ענישה סיניים בפרופיל גבוה נגד יזמי מקרקעין, חברות טכנולוגיה ויוזמות פרטיות אחרות מתחילים להוות מעמסה על הפעילות העסקית, מוסיפות לסיכונים הפיננסיים במדינה ומעלות את הפוטנציאל שהקמפיינים של בייג'ינג יפגעו בכלכלה באופן נרחב יותר.

בשנה האחרונה נקטה סין כמה צעדים רגולטוריים, כולל קנסות ועונשים אחרים שהשפיעו על מגוון תעשיות, בזמן שהיא מנסה להקטין את אי-השוויון, לרסן חוב מוגזם ולהכריח חברות להיצמד יותר באדיקות לקו שמתווה המפלגה הקומוניסטית.

בכירים בבייג'ינג אמרו כי ההתאוששות החזקה של המדינה מהקורונה סיפקה חלון הזדמנויות לפעולה ואפשרה להן להתמודד עם מקרים של חוסר איזון חברתי וכלכלי מבלי לערער מדי את הכיוון הכללי של הכלכלה לצמיחה.

אבל ככל שהקמפיין מתרחב, הנזק הסביבתי שלו מתפשט. 

אוורגרנד על סף התמוטטות 

אחת מחברות בניית הבתים הגדולות במדינה, China Evergrande, נמצאת על סף התמוטטות, ומכירות בתים דועכות במקומות רבים אחרים, בעקבות הניסיון האחרון של סין לרסן צמיחה המונעת על-ידי חוב של יזמי מקרקעין ולהרגיע את העלייה במחירי הדיור.

הענישה הפתאומית של סין על תעשיית ההוראה הפרטית במדינה במהלך הקיץ, בינתיים, גרמה לגל פיטורים בתחום זה, שבשנים האחרונות היה אחד ממקורות הפרנסה המרכזיים לבוגרי אוניברסיטאות ומכללות. עובדים בתחום הטכנולוגיה עומדים מול סכנה של קיצוץ בשכר ופיטורים לאחר שהרגולטורים הידקו את הרסן גם בתחום הזה. משקיעים זרים נעשו ספקנים יותר לגבי השקעת כסף בחלקים מסוימים של הכלכלה הסינית.

ביום שלישי קיצץ בנק אמריקה את התחזית שלו לצמיחת התוצר המקומי הגולמי של סין ל־8% ו־5.3% ב־2021 ו־2022, לעומת 8.3% ו־6.2% קודם לכן, וציין כסיבות לכך את תנאי האשראי הקשוחים יותר ואת הסיכון שבייג'ינג עשויה לנהל לא נכון את הבעיות של אוורגרנד.

בעיר הדרום מערבית נאנינג, מתווך הנכסים בתחום המשרדי קין גואנגיי אמר כי הוא מרוויח רק כחצי ממה שהרוויח ב־2019, באופן חלקי בגלל שהרבה חברות קטנות נאבקות לשרוד תחת כל צעדי הממשלה, והמשמעות של זה היא שהביקוש לחללים משרדיים ירד.

"ניסיתי אבל לא הצלחתי להגיע לאף אחד מיעדי המכירות שלי השנה", אמר קין, ששקל לחזור לעבוד בתחום הטכנולוגיה, אבל זנח את הרעיון הזה לאחר צעדי הממשלה לפרק את הדומיננטיות בשוק של חברות כמו ענקית המסחר המקוון עליבאבא אחזקות.

"הרגולציה מאוד לא ודאית בימים אלה. אתה פשוט לא יודע איזו תעשייה תהיה הבאה על הכוונת", אמר קין, שהוא בן 31. "המצב הכלכלי כאן מרגיש רעוע למדי".  

הצמיחה של סין מאבדת תנופה

צעדי הענישה הרגולטוריים צוברים תאוצה בתקופה בה כבר נראה שהצמיחה של סין מאבדת תנופה. ההוצאה מצד הצרכנים הייתה מאכזבת באוגוסט וצמחה רק ב־2.5% לעומת שנה קודם לכן, כשניסיונות להכיל את התפרצויות זן דלתא של הקורונה פגעו בתעשיית השירותים. מחירים גבוהים יותר לסחורות וחומרי גלם צמצמו את רווחי היצרנים ופגעו בתאבון שלהם להשקיע.

כלכלנים רבים אומרים כי החששות מוגזמים, וכי סין עדיין יכולה להגיע לצמיחה של 8% השנה ולעבור את היעד המקורי של יותר מ־6%, בייחוד אם הביקוש המערבי למוצרים תוצרת סין יישאר חזק.

הבעיות שרגולטורים סיניים מנסים לפתור, כולל עומס חוב גדול והתנהגות מונופוליסטית, כמו גם ריסון של פליטות הפחמן, יצטרכו להיפתר בסופו של דבר, כך אומרים כלכלנים, והרבה מהצעדים כן זוכים לפופולריות.

לממשלה ישנם המשאבים להציל את חברות יזמות הבנייה או חברות אחרות במקרה שהסיכונים הפיננסיים יהיו גבוהים מדי, ולבנק המרכזי בסין יש אפשרות להקל על המדיניות הכלכלית במידת הצורך.

"זו עדיין לא נקודת הכיפוף לגבי הקלה במדיניות הרגולטורית, בגלל שהכלת המגפה, יציבות מחירי הנדל"ן, והפחתת פליטות הפחמן עדיין נמצאות בראש סדר העדיפויות של הממשלה", אמרה קרול ליאו, כלכלנית לענייני ב־PIMCO, חברת ניהול השקעות.

אבל בגולדמן סאקס טענו בהודעה ללקוחות השבוע שחלון ההזדמנויות של סין לפעולה רגולטורית כבר נסגר, כשהצמיחה האטה בגלל שהביקוש ליצוא הגיע לשיא, הסיכונים של זן דלתא של הקורונה וגורמים אחרים.

בהתחשב בחששות אלה, "אנו חושבים שחשוב שהממשלה תוציא הודעות מסודרות לגבי התוכניות שלה בנוגע לאוורגרנד ותגדיל את הביטחון של רוכשי הדירות, הספקים והקבלנים, בנקים ומוסדות פיננסיים לא בנקאיים", נכתב בהודעה של הבנק, ואם לא, סין עשויה להתמודד עם מתח גואה בשוק שעשוי לפגוע בצמיחה בשנה הבאה.

ב־14 בספטמבר הודיעה אוורגרנד כי העסיקה יועצים פיננסיים, צעד שעשוי לקרב אותה למבנה מחדש, לאחר שמכירות דירות המגורים של החברה האטו, ותוכניותיה להיפטר מנכסים לא התממשו. 

תחום הנכסים בסין על המוקד 

הרבה מהחששות הגדולים ביותר של הכלכלנים קשורים לתחום הנכסים בסין. החוזק של התחום ב־2020 עזר לכלכלה להתאושש מהקורונה, ותרם כ־7.3% לתמ"ג של סין בשנה שעברה, בהשוואה ל־2.3% ב־2010, על-פי נתונים רשמיים.

אבל חששות גוברים בקרב קובעי המדיניות הסינים על כך שהמחירים עלו מהר מדי והדירות נעשו יקרות מדי למשפחות צעירות רבות וגורמות להן לשקול מחדש הולדת ילדים, בזמן שהוסיפו סיכונים למערכת הפיננסית.

על-מנת להרגיע את השוק, סין הגבילה את ההלוואות לכמה יזמים שיש להם חוב גדול במסגרת קמפיין הידוע כ"שלושה קווים אדומים", כולל מגבלות על יכולת המינוף. כמה ערים נקטו צעדים משלהן, כולל שנזן, שניסתה להגביל את עליית המחירים על בתים קיימים, וגרמה לכמות העסקאות בשוק לצנוח בחדות.

כמה אנליסטים אמרו שצעדי הממשלה עשויים לדחוף חברות כמו אוורגרנד, שהפרה את שלושת הקווים האדומים של בייג'ינג, להגיע לחדלות פירעון על החוב שלה. זה העלה חשש בקרב חלק מהמשקיעים הבינלאומיים, בין היתר בגלל שיזמים סיניים רבים גייסו הון משוק אגרות החוב במדינות זרות. זה יכול להוביל גם להפסדים לספקים של אוורגרנד ולמוסדות פיננסיים סיניים שעשו עסקים עם החברה ולגרום תוצאות נוספות שלא ניתן לצפות מראש.

חשש נוסף הוא שעל-ידי בלימת ההלוואות הבנקאיות לחלק מהיזמים, יזמים אחרים יהיו יותר בלחץ למכור נכסים בהנחות גדולות על-מנת להגדיל את הנזילות שלהם, מה שעשוי לגרום למחירי הבתים במקומות מסוימים להיכנס לסחרור כלפי מטה. אם זה יקרה בקנה-מידה נרחב יותר, יש בכך סכנה שזה יביא לאי-שקט חברתי בגלל שמשפחות סיניות יחזו בהון שלהן מצטמק. הדיור מהווה כ־74% מההון של משקי בית בסין, על-פי מחקר מ־2019 של הבנק המרכזי של סין.

בסך-הכול, מחירי הבתים המשיכו לעלות בערים גדולות של סין, אם כי שיעור עליית המחירים האט בחודשים האחרונים.

מאז אוגוסט, בלפחות שש ערים סיניות קטנות יותר, הרשויות המקומיות הזהירו יזמים נגד קיצוץ חד מדי במחירי הבתים. משרד השיכון ביואיאנג, עיר ברמה שלישית במרכז סין, קבע מחיר מינימום לבתים חדשים בחודש שעבר, והודיע כי יבלום עסקאות למכירת בתים מתחת למחיר הזה.

כמה כלכלנים טוענים כי אומנם הרשויות יכולות להתערב ולעשות מבנה מחדש של אוורגרנד כדי למנוע התפשטות של הבעיה, אבל לא צפוי שיוכלו להתעלם מהרגולציות שנועדו לצנן את השוק באופן כללי, בגלל שזו מטרה מרכזית בחזון הנרחב של הנשיא שי ג'ינפינג להגיע ל"שגשוג לכולם", תוכנית רבת-זרועות להקטנת אי-השוויון.

"הסבב הזה של רגולציות בשוק המקרקעין מונע ברובו על-ידי מטרות פוליטיות יותר מאשר כלכליות", אמר ז'ו נינג, פרופסור לפיננסים במכון הפיננסים המתקדם של שנחאי. "במשך עשורים רבים, רוב הסינים האמינו שמחיר הבתים רק יאמיר והם יהפכו למקור מרכזי של עול על המשפחות. באופן ברור, בייג'ינג רוצה לשנות תפישה זו".

המחירים הכלכליים של חלקים אחרים במאמץ של הנשיא שי להגיע ל"שגשוג לכולם" נעשים ברורים בהדרגה.

סין הציגה הקיץ צעדים לריסון התעשייה הפורחת של הוראה פרטית אחרי שעות הלימודים בבית הספר, במאמץ להילחם בעלויות החינוך המאמירות ולהקטין את הלחץ על משפחות. הצעדים גרמו למכירה של חברות חינוך הרשומות בבורסה והכריחה אותן לחשוב מחדש על המודל הכלכלי שלהן.

דאי יון, מייסד שותף של Putao ABC, מרכז חינוכי מקוון שבסיסו בבייג'ינג המשרת יותר מעשרת אלפים תלמידים מגיל גן עד כיתה י"ב, קיצץ את כוח העבודה לכ־40 איש לעומת 200 איש שהיו מועסקים שם קודם לכן.

"כעת אסור לנו לעשות פרסומות, ולכן מאוד קשה לנו להגדיל את העסק", אמר דאי, והוסיף כי הכללים החדשים של בייג'ינג הכריחו את החברה לזנוח תוכניות לצאת להנפקה. 

אבטלה בקרב הצעירים 

בעוד שהמדד העיקרי של סין - רמת האבטלה בערים - נותר נמוך, הוא הרבה יותר גבוה בקרב צעירים, כולל בוגרי המכללות והאוניברסיטאות, והגיע השנה לנתון שיא של 9 מיליון מובטלים. הפעולות של סין, הכוללות ניסיון לצמצם שעות עבודה ארוכות, פוגעות גם בסיכויי העבודה של הצעירים אצל חברות הטכנולוגיה, שנחשבות באופן מסורתי למעסיקות הנחשקות ביותר בקרב צעירים סינים.

חלק מהאנשים בחברה ByteDance, שהיא בעלת אפליקציות הסרטונים הפופולריות Douyin וטיק טוק, חוו ירידה בהכנסות החודשיות שהגיעה עד שיעור של 20% החל מאוגוסט, לאחר שהחברה ביטלה כללים שהכריחו עובדים לעבוד בימי ראשון אחת לשבועיים, כך נכתב בכתבות בעיתונים השייכים לממשלה.

כלכלנים אומריםכי קיצוצי שכר נוספים ופחות הזדמנויות תעסוקה עשויות להוות מעמסה על ההוצאה מצד צרכנים, שכבר הייתה קודם לכן אחת מהחוליות היותר חלשות בהתאוששות של הכלכלה הסינית מהקורונה.

האן ונשיו, פקיד בכיר מהמועצה המרכזית לעניינים פיננסיים וכלכליים, אמר בחודש שעבר שמאמצי השגשוג לכולם של סין לא נועדו "להרוג את העשירים כדי להציל את העניים" אלא ליצור חברה שוויונית יותר ולפנות את הדרך ליותר אנשים לניידות חברתית.

אבל החששות קיימים, בעיקר בקרב משקיעים זרים.

"משקיעים שואלים את עצמם אם שינוי המדיניות הסיני עשוי להוביל לירידה ביעילות הכלכלית? האם זה יתפרש כאיזון מחדש של הכלכלה לטובת העובדים על חשבון בעלי החברות?" אמר רובין שינג, כלכלן סין בכיר בבנק מורגן סטנלי בהונג קונג.

"המפתח יהיה מציאת האיזון. אם יהיה הידוק יתר בתעשייה כלשהי, זה יפגע בביטחון ששחקני השוק מעניקים לסין", אמר שינג. 

עוד כתבות

מבקר המדינה מתניהו אנגלמן / צילום: יוסי זמיר

מבקר המדינה חשף מי באמת מנהל אותה

משרד האנרגיה גרם לאובדן של מאות מיליוני שקלים מקרן העושר, הסכמי הגג בקושי צולעים, וההשקעות לטווח ארוך של רשויות מקומיות וחברות ממשלתיות לא קרובות למימוש הפוטנציאל שלהן ● מבקר המדינה חושף שורה של כשלים כלכליים, אבל נמנע מלקרוא לאשמים בשמם

פיקסל 6 / צילום: צילום מסך

גוגל מציגה את דגמי פיקסל 6 החדשים, בתוכם מערכת עצמאית על שבב של החברה

גוגל מציגה הערב את ה-Pixel 6 וה-Pixel 6 Pro ● המחירים יתחילו מ-599 דולרים לדגם הרגיל, ו-899 דולרים לפרו, והמוצר יגיע לחנויות ב-28 באוקטובר

קידוח לוויתן / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

משרד האנרגיה "נרדם" בשמירה, ומאות מיליוני שקלים לא הגיעו לקרן העושר

מבקר המדינה מצא כי למרות שמאגר הגז לוויתן - הגדול בישראל - התגלה ב-2010, חלפו ארבע שנים לקביעת התגלית באופן רשמי ע"י משרד האנרגיה ● המשמעות: קיטון עצום בהכנסות המדינה ודחייה של תשלומים לקרן העושר ● דוח מבקר המדינה

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אך בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

מנהל בתי המשפט מרזל / צילום: דוברות בתי המשפט

מדוע סירבה הנהלת בתי המשפט לבקשה שהטיפול בה אורך שניות?

בקשת הלשכה להפקת נתונים הקשורים לעומס בבתי המשפט נדחתה בנימוק כי נדרשת הקצאת משאבים בלתי סבירה ● גוף פרטי הפיק את המידע ב-7 שניות

נשיא סין, שי ג'ינפינג / צילום: Associated Press, Nicolas Asfouri

נשיא סין משכתב את ההיסטוריה של המפלגה הקומוניסטית

החלטה היסטורית תשים את המנהיג במדרגה אחת עם מאו ועם דנג שיאופינג, ותציג את כוחו על אף האתגרים הכלכליים והדיפלומטיים איתם מתמודדת המדינה

התחליף הטבעוני לטונה של אסם. שוק הטונה בישראל נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה / צילום: אסם-נסטלה

אסם-נסטלה משיקה תחליף טבעוני לדג טונה

בשלב הראשון המותג VUNA יימכר במארז קפוא שמכיל 300 גרם, ובשלב הבא תיתכן גם גרסת שימורים ● רשת בתי הקפה לנדוור תהיה הראשונה לשלב את המוצר בתפריטיה, ולאחר מכן הוא יימכר בחנויות טבע ולבסוף גם ברשתות המזון

דורון כהן, מנכ''ל נכסים ובניין / צילום: תמר מצפי

בדרך לרכישת שליטה בגב-ים: נכסים ובניין ממשיכה לממש נכסים שאינם בליבת עסקיה

לאחר שמכרה את עסקי הקניונים שלה והעמידה על המדף פעילויות נוספות בארה"ב ובישראל, מקדמת נכסים ובניין את מימוש חלקה בבית אבגד ברמת גן באמצעות מכירה לפתאל החזקות תמורת 97 מיליון שקל

מה שהולך מצוין על הנייר ובטבלאות האקסל - לא תמיד מתורגם לשטח / צילום: Shutterstock, Pormezz

המבקר: למרות תקציבי העתק, הסכמי הגג מפגרים אחרי הציפיות

דוח מבקר המדינה מסביר את הפיגור בחסמי תכנון ותשתיות שלא נפתרו לאורך השנים וקורא לרמ"י ולמשדר השיכון לעקוב אחרי התקדמות הסכמי הגג ● הביקורת העלתה כי קשיים וחסמים לאורך שלבי התכנון, הפיתוח והשיווק מקשים על הרשויות לעמוד בקצב השיווק ● דוח מבקר המדינה

ריאד, בירת סעודיה. במדינה יש יותר מ-33 מיליון תושבים / צילום: Shutterstock, Mohammed younos

כך מתכננת ישראל להגיע ליחסים עם מדינות נוספות במפרץ, ביניהן סעודיה

קונסול ישראל בדובאי, אילן שטולמן: יש תאוצה במגעים עם מדינות נוספות במפרץ ● עם זאת, למדינות רבות באזור יש בעיה עם כינון יחסים מלאים ● הפתרון המסתמן: הסכמים בדרגים נמוכים יותר, פתיחת נציגויות כלכליות והסכמים כלכליים

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

תל אביב ננעלה בעליות קלות; הדולר נחלש 0.5%

מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א 90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט

קניון מול הים אילת / צילום: יח''צ

האם הפטור ממע"מ על קניות באילת בסכנה?

נציגים בכירים של רשות המסים הבהירו בכנס של לשכת יועצי המס שנערך באילת כי "המחוקק לא התכוון שאילת תהיה הקניון של המדינה"

חנות עדיקה בדיזנגוף סנטר. החברה לא צריכה מנכ”ל, אלא תוכנית אסטרטגית ושינוי מהותי / צילום: ערן סלם יח''צ

הסיפור העצוב של עדיקה: איך הפכה חלוצת האיקומרס הישראלי לשחקנית שולית

בזמן שהאיקומרס והריטייל הישראלי בפריחה, והמניות של חברות הריטייל הגדולות נמצאות בעלייה, רשת האופנה עדיקה שבבעלות גולף-סטימצקי מחקה יותר מ-250 מיליון שקל משוויה תוך מספר חודשים ● מה היא יכולה לעשות כדי לעצור את ההידרדרות, ולמה החלפת בעלים היא לא בהכרח רעיון רע

 

מסחר בבורסה / צילום: Shutterstock

על רקע דוחות חזקים: יום חמישי של עליות בוול סטריט

מדדי נאסד"ק ו-S&P 500 עלו בכ-0.7%, מדד דאו ג'ונס התחזק בכ-0.6% ● מדד דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי 100 התקדם ב-0.2% וקאק 40 נסוג פחות מ-0.1% ● התחלות הבנייה בארה"ב בספטמבר ירדו יותר מהצפוי ● מדד ניקיי התחזק ב-0.6%, סופטבנק עלתה ב-3%

גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי

ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין לא לבד: מיהו יזם הנדל"ן שהעביר מניות בשווי 50 מיליון שקל לילדיו

לאחר שורה של בעלי הון, ובהם ג'ורג' חורש, צדיק בינו, גיורא אקרשטיין וקובי מימון, העביר גיל בלוטרייך מניות מישורים בשווי של כ-50 מיליון שקל לילדיו ● עוד קודם לכן מימש את רוב החזקותיו בחברה תמורת כ-110 מיליון שקל, ונותר בעל מניות מיעוט בחברה שייסד

לונדון. האם בריטניה עומדת בפני גל תחלואה נוסף? / צילום: Shutterstock

הקורונה שלכם חזרה: התחלואה בבריטניה שוב עולה, וזו הסיבה

מספר מקרי הקורונה החדשים בבריטניה עמד אתמול (ב') על 49,156 - הנתון הגבוה ביותר מאז יולי ● נכון לעכשיו הממשלה לא הודיעה על כוונה לשנות את מדיניות "עסקים כרגיל", לפיה אין הגבלות על התקהלויות, אין צורך ב"תו ירוק", חבישת מסכות היא המלצה בלבד ואין הגבלות על העבודה במשרדים

מיקי גנור / צילום: כדיה לוי

העליון: מיקי גנור לא יוכל לצאת לחו"ל - "קיים חשש להימלטות מהדין"

"אם יורשע המשיב הוא צפוי לעונש מאסר ממושך. המשיב אוחז באזרחות זרה - אזרחות גרמנית, ואין מחלוקת כי גרמניה אינה נוהגת להסגיר את אזרחיה", הסביר השופט ג'ורג' קרא, וציין: "קשה לקבל טענה כי פגישות עסקיות אינן יכולות להתקיים תוך שימוש באמצעים דיגיטליים"

עומרי כהן ותומר תגרין - מייסדי יוטפו / צילום: איל יצהר

שניים רבים, שלישי לוקח: כיצד יוטפו הישראלית הרוויחה מקרב התרנגולות בין אפל לפייסבוק

בזכות המכה שהנחיתה אפל על פייסבוק: יוטפו מכניסה 100 מיליון דולר בשנה

מתוך משחק הדיונון / צילום: באדיבות נטפליקס

המציאות שמאחורי "משחק הדיונון": הצד האפל של סיפור ההצלחה הדרום-קוריאני

איך הפכה "משחק הדיונון" הדרום-קוריאנית מסדרה שאף אחד לא ציפה ממנה ליותר מדי, ללהיט חובק עולם ● עד כמה המציאות של חובות, וקשיים כלכליים שאותה היא מתארת משקפת את החיים הדרום-קוריאנים עצמם ● ואיך נפער פער בין עובדי תאגידי הענק הקוריאנים לכל השאר? ● האזינו

ביטקוין / צילום: Shutterstock, Andreanicolini

הסכר נפרץ: קרן ביטקוין נוספת בשווי 40 מיליארד דולר בדרך לוול סטריט

חברת ההשקעות גרייסקייל תגיש בקשה להמיר את קרן הנאמנות שלה לביטקוין, שהיקפה 40 מיליארד דולר ל-ETF, כך פורסם בבלומברג ● גרייסקייל מחזיקה במטבעות באופן ישיר, בניגוד לקרן המחקה על החוזים העתידיים לביטקוין "ProShares Bitcoin Strategy ETF", שהחלה להיסחר היום