גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מחלקים מחדש את השלל של פייסבוק ונטפליקס ומנכ"לית האוצר שעברה להייטק

136 מדינות הסכימו על רפורמה שתאפשר חלוקה צודקת יותר של רווחיהן של ענקיות הטכנולוגיה והתרופות. איך ישראל תושפע מזה? ● קרן טרנר, מנכ"לית משרד האוצר לשעבר, מצטרפת לקרן השקעות הייטק וינטג', וגם: ראש מחלקת מחקר טכנולוגיה ב-Bank Of America, טל ליאני: "חברות הטכנולוגיה הישראליות לא מבינות שהמשקיע חשוב" ● השבוע שהיה בהייטק

קרן טרנר / צילום: רמי זרנגר
קרן טרנר / צילום: רמי זרנגר

הסכם המיסוי אליו הגיעו 136 מדינות בסוף השבוע שעבר, הקובע כי ענקיות כמו גוגל, פייסבוק, נטפליקס ומיקרוסופט יחלקו את רווחיהן בין מדינות באופן פרופורציונלי יותר, הוא לא פחות מהיסטורי. עם זאת, משמעותו סמלית יותר מאשר מעשית. אמנם, מעתה יצטרכו פייסבוק ואמזון לכתת רגליהן לרשות המסים ולהוסיף לדיווח המס שלהן רכיב חדש שלא היה שם קודם לכן, אבל גם אחר כך שיעור המס המצרפי שישלמו 100 החברות הגדולות ביותר - מרביתן בתחום הטכנולוגיה והתרופות - מוערך ב-150 מיליארד דולר בלבד. לכאורה זהו סכום גבוה, אבל בחלוקה על פני קרוב למאתיים מדינות, הממוצע הוא מזערי, טיפה בים ביחס לתקציבים של טריליונים, והוא עוד צפוי להיות קטן יותר אם לוקחים בחשבון שאירופה וארה"ב יקבלו את החלק הארי של המיסוי.

לקבלת סיכום השבוע במייל: הירשמו כאן

וגם: מנכ"לית משרדי האוצר והתחבורה לשעבר קרן טרנר השלימה השבוע סופית את המעבר מהמגזר הציבורי להייטק. טרנר נקלטה בקרן ההון סיכון וינטג' של אלן פלד והיא תשמש כ"שותפה תפעולית", ככל הנראה תפקיד אסטרטגי שאיננו כרוך בהשקעה ישירה בחברות סטארט-אפ. בכך היא מצטרפת לעמיתה לשעבר ממשרד האוצר, שאול מרידור, שמונה לתפקיד סמנכ"ל הכספים של לייטריקס, לחדוה בר ושמואל האוזר - שני רגולטורים בולטים לשעבר במערכת הפיננסית - שמונו לתפקידים בכירים בפלטפורמת הקריפטו והמניות הישראלית איטורו, ולעוד שורת בכירים לשעבר באגף התקציבים.

שלא כמו בארה"ב, שם נקלטים יוצאי המערכות הממשלתיות בחברות טכנולוגיה כדי להשפיע על הרגולטורים, בישראל הדבר נעשה בדרך כלל כדי להתרחק מהפוליטיקה המקומית ומתחלואיה. זאת, כמובן, נוסף על תלוש השכר המכובד ועל ההשפעה הבינלאומית. תפקידו הנוכחי של שאול מרידור הוא לקחת את אפליקציית הסלפי Facetune לבורסה האמריקאית. בר והאוזר מסייעים לאיטורו לקבל רשיונות רגולטורים בקרב מדינות מזרח אסיה וארה"ב למסחר בסחורות שונות - ואין להם קשר למערכת הפיננסית הישראלית.

וגם: סימני השאלה בגיוס של חברת החלום Wiz, הישראלי הבכיר בבנק אוף אמריקה מוטרד מהתנהלות חברות ההייטק בוול סטריט, האם רופאים מקבלים החלטות מהבטן ותרגום ראשון של תחקירי פייסבוק לעברית.

זה היה השבוע בעמודי ההייטק והמדע של גלובס.

1. כמה ישלמו פייסבוק וגוגל אחרי הסכם המס ההיסטורי?

136 מדינות הסכימו על רפורמה שתאפשר חלוקה צודקת יותר של רווחיהן של ענקיות הטכנולוגיה והתרופות. איך ייראו תכנוני המס החדשים, והאם ישראל שתהנה כעת מהכנסות נוספות, תאבד אטרקטיביות בשוק ההייטק? ניתוח גלובס.

2. דילמת הבועה של וויז

השווי האסטרונומי של סטארט-אפ אבטחת הענן של אסף רפפורט, שהוקם רק לפני שנה וחצי, מעיד על אמון המשקיעים ביכולתו להפוך למוביל שוק, על הצמיחה האדירה שהוא חווה, על נתח השוק שהוא כובש בקרב חברות הענק, ועל תג המחיר הגבוה המוצמד לחברות דומות בשוק ההון. אבל האם כל זה עדיין מצדיק שווי של 6 מיליארד דולר?

3. תיקי פייסבוק: סדרת התחקירים של הוול סטריט ג'ורנל בתרגום בלעדי לגלובס

הוול סטריט ג'ורנל חשף בסדרת תחקירים מטלטלת את מאחורי הקלעים של קבלת ההחלטות ברשת החברתית הגדולה בעולם. התחקיר מבוסס על המסמכים המסווגים שהודלפו מהמקום הרגיש ביותר בפייסבוק: יחידת "היושרה האזרחית", שעסקה במדיניות הרשת סביב נושאים חברתיים נפיצים. כעת, הוא מובא לכם כאן לראשונה בתרגום לעברית.

4. הקרן הישראלית שמשקיעה באנדריסן הורוביץ מגייסת 800 מיליון דולר - ואת קרן טרנר

במגרש של הגדולים: וינטג', קרן הההשקעות של אלן פלד ייחודית בנוף הישראלי בכך שהיא משלבת שלוש פעילויות נפרדות: השקעת הון סיכון רגילה בחברות סטארט-אפ, רכישת מניות מיזמים וקרנות (עסקאות סקנדרי) והשקעה בקרנות הון סיכון אחרות (Fund of Funds). בפעם השנייה השנה מצרפת וינטג' לשורותיה מנהלת השקעות: במרץ היתה זו חמוטל מרידור, לשעבר מנהלת פעילות פלנטיר בישראל, שמונתה לשותפה עצמאית; ביום חמישי האחרון הצטרפה לוינטג' קרן טרנר, לשעבר מנכ"לית משרד האוצר והתחבורה, ובמקביל הודיעה וינטג' על גיוס של 812 מיליון דולר לרכישת מניות מיזמים ומשקיעים ולהשקעה בקרנות, דוגמת אקסל ואנדריסן הורוביץ.

5. "רק קריסה בנאסד"ק תעצור את הגל"

דו"ח IVC ומיתר חשף כי שנת 2021 היתה השנה הראשונה אי פעם שבה היקף הגיוסים באמצעות הנפקות עלה על סך האקזיטים. "אנחנו נמצאים עמוק במקום של תאוות בצע, כולם מחפשים את הרווח ואין פחד. גם אחרי הקורונה השוק חזר מהר לעלות", אומר לגלובס עמית קרפ, שותף בקרן בסמר האמריקאית.

6. אחרי גיוס הענק: Avo נעה בין חברת נישה לבין תמנון בתחום המשלוחים

מה עומד מאחורי המודל העסקי של חברת החלום אבו והאם היא תצליח לחנך את עובדי חברות ההייטק ודיירי בנייני היוקרה להזמין מוצרים לאותו היעד ובאותו הזמן? ניתוח גלובס.

7. הישראלי הבכיר בבנק אוף אמריקה מוטרד מהתנהלות חברות הטק בוול סטריט

טל ליאני, ראש מחלקת מחקר וטכנולוגיה בבנק אוף אמריקה, מצביע על הכשלים שהובילו לצניחת מניות הטכנולוגיה הישראליות שהגיעו לוול סטריט דרך מיזוג ספאק.

8. "אנחנו מקבלים החלטות רפואיות כמו שאנחנו בוחרים סנדוויצ'ים"
חזית המדע: בעידן ה"חולה המעורב", מצופה מן הרופאים לקבל החלטות רפואיות ללא מידע מספיק לגבי התועלת שבהן. התוצאה? הסתמכות על רגשות והדחקה של מידע סותר. פרופ' טליה שץ, חוקרת ותיקה בתחום, רוצה לעזור לרופאים לקבל החלטות טובות יותר.

עוד כתבות

הזן החדש “אומיקרון” / הדמיה: Reuters, EyePress News

וריאנט אומיקרון: תוצאות ראשונות הגיעו, והן לא מעודדות

במחקר קטן שנערך בדגימות מ-12 נבדקים בדרום אפריקה נמצא כי מחלימים ומחוסנים מוגנים יותר מהוריאנט ● נתונים נוספים שהגיעו מגרמניה כבר מציגים תמונה לא טובה גם לגבי ההגנה באמצעות שלושה חיסונים ● ד"ר טל רוה, חוקרת במכון לרפואה משקמת באוניברסיטת סטנפורד: "קשה לאמוד את המשמעות הרפואית של התוצאות הללו. מה שברור הוא שיעילות הנוגדנים המנטרלים יורדת מול האומיקרון, וסביר שהדבר יתבטא בפחות הגנה מפני הדבקה"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בוול סטריט; אפל עלתה בעוד 2.3% לשיא חדש

צים ריכזה מחזור גבוה וסיימה בירידה של 3.2% ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות ● סנטינל וואן רשמה ירידה של 4.7% ואילו וויקס קפצה בכ-5%

קרית ים. ''אחלה חוף שלא חוצה אותו מסילת רכבת'' / צילום: Shutterstock

משנה את פניה: האם קריית ים תהפוך ללהיט נדל"ני

בהיעדר קרקעות פנויות, העיר יכולה לצמוח רק לגובה באמצעות פרויקטים של התחדשות עירונית ● אלכס מריאש, מנכ"ל הכשרת הישוב התחדשות עירונית: "ההיצע נמוך והצפיפות נמוכה, ואין צורך במפלסי חניה תת-קרקעיים"

מנכ''ל חברת המשכנתאות Better.com, וישאל גארג / צילום: צילום מסך

הבוס האמריקאי שפיטר 900 עובדים בשיחת זום

"אם אתם בשיחה הזאת - אתם חסרי מזל", כך הודיע מנכ"ל חברת משכנתאות בארצות הברית ל-900 עובדים על פיטוריהם, בשיחת זום ● הביקורות ברשתות החברתיות לא איחרו לבוא

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

ביידן מזהיר את פוטין שפלישה לאוקראינה עשויה להיתקל בתגובה כלכלית חריפה

הנשיא האמריקאי חוזר על תמיכתו בריבונות אוקראינה ושלמותה הטריטוריאלית

בת אל אסולין, קמפוס רופין מייסדת ומנכ''לית סאנדו / צילום: יח''צ

"אחרי הסגר הראשון התרסקנו. היו לנו חודשיים קשוחים, כי אנשים רצו בירה ובתי קפה ולא להתנדב"

בת אל אסולין, מייסדת ומנכ"לית סאנדו ● בת 40, נשואה ואם לחמישה, מתגוררת בניר עציון ● בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה ואנתרופולוגיה מאוניברסיטת חיפה, את רוב הקריירה עשתה בצילום וסטיילינג, ובארגון "ערי חינוך" ● "המטרה שלי היא לעשות מהפכה בתפיסה של המרחב החקלאי הגלובלי" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

חן עמית, מנכ''ל טיפלתי / צילום: תמונה פרטית

"טיפלתי" נכנסת לצמרת חברות הפינטק הפרטיות בעולם עם שווי 8.3 מיליארד דולר

חברת טיפלתי, המפתחת פתרונות בתחום אוטומציה של תשלומים, גייסה 270 מיליון דולר לפי שווי גבוה פי ארבעה מלפני שנה ● גיוס זה הופך את טיפלתי לחברת הטכנולוגיה בעלת השווי השלישי בגובהו בישראל ולחברת הפינטק הפרטית ה-14 בשוויה בעולם

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

רוני צארום, בעל השליטה באספן גרופ / צילום: יונתן בלום

טדי שגיא מהמר על נדל"ן באירופה: מקדם עסקה בהיקף של עד 610 מיליון שקל עם אספן

במסגרת העסקה צפוי שגיא לרכוש מניות בחברת הנדל"ן המניב של רוני צארום, ובמקביל להשקיע בחברה הבת שלה הפועלת בהולנד, לפי שווי של מיליארד שקל ● בהמשך יפעלו הצדדים להנפקתה של החברה הבת בבורסה באירופה

גוד פארם / צילום: באדיבות הרשת

רמי לוי נכנס לתחום בדיקות ה-PCR: משיק בדיקות ב-89 שקל בסניפי גוד פארם

הבדיקות מיועדות לטסים ולמי שזקוק לבדיקה צורכי תו ירוק או סיום בידוד ● הרשת נכנסה זה מכבר לתחום בדיקות הקורונה עם בדיקות אנטיגן המוצעות בסניפיה במחיר של 49 שקל

רותם סלע בקמפיין טורנדו / צילום: צילום מסך

מה עומד מאחורי התביעה הלא השגרתית של טורנדו נגד רותם סלע

בדיסקונט החליטו לקפוץ לליגה של הגדולים, והחתימו את סלע כפרזנטורית בבלעדיות ● לגלובס נודע כי צילומי הקמפיין מתוכננים בקרוב. בטורנדו לא מבקשים לעצור אותם, אך דורשים ביטול בלעדיות או פיצוי ● מה עומד מאחורי התביעה, ואיך זה ישפיע על תוכניות דיסקונט?

בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

במחאה על הקיצוץ בתקציב: עובדי בנק ישראל סגרו את החשמל בבניין

עובדי בנק ישראל מוחים נגד ההנהלה ומאשימים אותה בחוסר שקיפות ● העובדים הורידו במחאה את התאורה כדי להביע "תמיכה" בחיסכון בתקציב

עמיר גרוס, מנכ''ל קרדיו וואלב / צילום: שלומי יוסף

קרדיו וואלב נמכרת ל-Venus הסינית ב-300 מיליון דולר

קרדיו וואלב הוקמה על ידי מייסדי ומשקיעי וולטק (ועל בסיס הטכנולוגיה שלה) לאחר שרוב פעילותה נמכרה לאדוורדס בעסקה עם פוטנציאל של מיליארד דולר ● עמיר גרוס, מנכ"ל החברה: "השוק הסיני בתחום המסתמים הוא גדול מבארה"ב"

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

רועי קליין ורואי שמיר / צילום: איל יצהר

בית ספר לקריפטו: בין הצופים לבגרויות, הנערים האלה מנהלים בנק דיגיטלי

בין הדרכה בצופים לבגרויות, רועי קליין ורואי שמיר עסוקים בתפקידם כנגידי הבנק המרכזי של גימנסיה הרצליה בתל אביב ● בימים אלה הם עובדים על הנפקת מטבע וירטואלי שישמש ליצירת כלכלת שוק אמיתית בתוך בית הספר ● אבל כל זה, הם חולמים, הוא רק פיילוט ליצירת כלכלת נוער מבוססת קריפטו שתאפשר מסחר בינלאומי בתוך מערכת החינוך, ותסייע לבני נוער בקשיים כלכליים

שקל מול דולר / צילום: Shutterstock, Lord King

סוער בשוק המט"ח: השקל חוזר להתחזק למרות התערבות בנק ישראל

שוקי המניות רשמו אמש עליות חדות לאור התפוגגות החשש מהאומיקרון, והשקל מתחזק בחדות על רקע גידורי ההשקעות של הגופים המוסדיים ● הדולר והאירו יורדים ביותר מ-1% כ"א בהמשך לעליות בשווקים ● בנובמבר בנק ישראל רכש כ-4 מיליארד דולר במטרה לאזן את התנודות בשוק

מנגנון ה–DAO / צילום: Shutterstock

הכירו את ה-DAO - שיטת הקריפטו להשקעות קבוצתיות

מנגנון ה-DAO נועד לאגד משקיעים סביב מטרה מסוימת, עם הנפקת טוקנים המקנים זכויות הצבעה לחבריו, שברכישתם נאסף הכסף עבור המטרה שהוגדרה ● עו"ד יונתן אירם, מומחה למטבעות דיגיטליים ובלוקצ'יין: "זה הוקם מתוך אידיאולוגיה, כמו שממציאי המטבעות הדיגיטליים רצו שהכסף יהיה מבוזר, כך רוצים שגם קבלת ההחלטות תתנהל"

לטווח הארוך - עדיף ביטקוין  או את’ריום? / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

השקעה לטווח ארוך: האם האת'ריום מעניין יותר מהביטקוין?

היחס בין את'ריום לביטקוין נמצא ברמתו הגבוהה זה שלוש וחצי שנים - כלומר, האת'ריום מתחזק יותר מהביטקוין ● בבחירה בין השניים, צריך לקחת בחשבון שמדובר בשני מטבעות עם מטרות שונות לחלוטין

סמנכלית ביטוח ישיר מרב קליפר פרץ / צילום: איל יצהר

לא רק הפרידה משני כהן: סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר בראיון

למרות הגידול ברכישות האונליין של ישראלים, עולם הביטוח עדיין נמצא מאחור, אומרת מרב קליפר-פרץ, סמנכ"לית השיווק של ביטוח ישיר ● מה הוביל לפרידה מהפרזנטורית שני כהן, ואיזה תובנות הפיקה בעזרת יחידת הדאטה ● הזווית של סמנכ"לי השיווק בחברות הבולטות במשק