גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עימות בין המיליארדרים קנת' גריפין וג'יי בי פריצקר באילנוי צפוי לעצב את הבחירות למושל המדינה

מייסד קרן ההון סיכון גריפין אומר שיתמוך באופן תקיף במועמד הרפובליקאי שיתמודד מול המושל הדמוקרטי הרץ לכהונה שנייה

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor
מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor

שני מיליארדרים - אחד דמוקרטי ואחד רפובליקאי - מתמודדים זה מול זה לגבי התגובה ההולמת לאלימות הגואה בשיקגו והעימות ביניהם בנושאי מדיניות כלליים מביא לאפשרות שיקבעו שיא חדש בארה"ב להוצאה כספית על קמפיין למושל מדינה.

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר, שהמימון העצמי שלו לקמפיין שלו ב־2018 עזר לקבוע את השיא כיום, מצא עצמו בתחרות עם האיש העשיר ביותר באילינוי.

מייסד קרנות הגידור קנת' גריפין, תורם מרכזי למטרות פילנטרופיות ולרוב המועמדים של המפלגה הרפובליקאית, אמר שיתמוך כספית ברפובליקאי הרוצה להחליף את פריצקר בשנה הבאה, במדינה שנכון להיום אנשי המפלגה הדמוקרטית נושאים בה בכל המשרות הנבחרות.

"במהלך כהונת המושל, הפכה שיקגו ל'נערת הפוסטר' לאלימות פרועה ולפשע שמתפשט ברחבי המדינה", אמר גריפין בהודעה ששלח ל"וול סטריט ג'ורנל". גריפין ביקר את פריצקר על כך שלא השתמש במשמר הלאומי לעתים קרובות יותר. "לתושבי שיקגו מגיע יותר מדיבורי הסרק של מושל, שלא לוקח שום אחריות על חוסר הפעולה המשווע שלו".

משרד המושל הפנה להודעה קודמת בתגובה לגריפין. "המושל פריצקר מקדיש עצמו לביטחון העיר והמדינה, ושלח את המשמר הלאומי במהלך אי השקט החברתי בקיץ 2020 וכמו כן הוא משקיע הרבה במניעת פשיעה", נכתב בהודעה. "המושל פריצקר ימשיך לסייע למנהיגים מקומיים להתמודד עם המגפה הלאומית של אלימות כלי הנשק".

קנת' גריפין / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

לגריפין נכסי מקרקעין בשיקגו ובניו יורק והוא תרם 10 מיליון דולר ב־2018 למעבדת הפשע של אוניברסיטת שיקגו לשיפור השיטור ולניסיון להביא להפחתה בפשע האלים. הוא שווה כ־21 מיליארד דולר ונמצא ברשימת 50 האמריקאים העשירים ביותר, על פי מגזין "פורבס". בסוף שבוע שעבר, זכה במכירה פומבית בעותק מהמהדורה הראשונה של חוקת ארה"ב תמורת 43.2 מיליון דולר והוא מתכוון להשאיל אותו לעת עתה למוזיאון בארקנסו שהכניסה אליו אינה בתשלום.

פריצקר, יורש של רשת המלונות הייאט ואחיה של שרת המסחר של ארה"ב לשעבר פני פריצקר, שווה 3.6 מיליארד דולר, על פי "פורבס". המושל המתמודד על כהונה נוספת כבר תרם יותר מ־40 מיליון דולר לקמפיין שלו להיבחרות מחדש.

"מוכנותם של שחקנים משני צידי המרוץ להזריק כסף לקמפיינים משמעותה שיכול להיות שזה בסוף יהיה הקמפיין למושלות היקר ביותר" בהיסטוריה של ארה"ב, אמר פיט קוויסט, סגן מנהל מחקר בארגון המשקיף OpenSecrets, שאין לו שיוך מפלגתי.

גריפין, בן 53, עדיין לא נקב בשמו של מועמד שהיה רוצה לתמוך בו נגד פריצקר.

רפובליקאי אחד החושב על התמודדות הוא נציג בית הנבחרים אדם קינצינגר, מבקר קולני של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, שאמר שלא ינסה להיבחר שוב לבית הנבחרים לאחר הליך חלוקה מחדש למחוזות באילינוי שהכניס אותו לאותו מחוז עם מחוקק אחר. לפחות ארבעה רפובליקאים פחות מוכרים מאילינוי הכריזו שגם הם יתמודדו לתפקיד המושל במדינה ב־2022.

גריפין תרם בעיקר לרפובליקאים, אם כי בעבר תרם גם לכמה דמוקרטים מתונים. הוא גם שיבח וגם מתח ביקורת על הנשיא לשעבר טראמפ, ואמר שהוא לא רוצה לראות אותו רץ שוב לנשיאות ב־2024.

"שיקגו היא כמו אפגניסטן ביום טוב"

הסכסוך האחרון בין שני המיליארדרים מאילינוי נעשה פומבי באוקטובר, כשגריפין רמז שיעביר את חברות ההשקעות שלו, Citadel ו־Citadel Securities שמשרדיהן נמצאים בשיקגו, מחוץ לאילינוי בגלל שיעור הפשע הגואה ותקריות בהם היו מעורבים גם עובדים שלו.

"זו בושה שהמושל שלנו לא נכנס בעצמו לאתגר של טיפול בפשע בעיר שלנו", אמר גריפין למועדון הכלכלי של שיקגו. "שיקגו היא כמו אפגניסטן ביום טוב".

זיה אחמד, דובר של Citadel, אמר שקליע עבר דרך מכונית שיתוף נסיעות שנסע בה עובד של החברה במרכז העיר מוקדם יותר החודש, וארבעה עובדים אחרים נשדדו השנה באיומי אקדח. כמה עובדים הגרים במרכז העיר זקוקים לליווי אל ומהעבודה באופן קבוע בגלל שהוטרדו או שהם חוששים שיישדדו.

"אם לא יטופל נושא הבטיחות והביטחון, שיקגו מסתכנת באיבוד מעמדה כמרכז המסחר של המערב התיכון", אמר אחמד.

עד 14 בנובמבר, היו 175 מקרי רצח בעיר, על פי נתונים סטטיסטיים של משטרת שיקגו. מדובר בעלייה של 3% לעומת 2020, אבל עלייה של 59% לעומת התקופה המקבילה ב־2019.

גריפין, שהחברות שלו מעסיקות כ־1,100 איש בשיקגו, סיפר למועדון הכלכלי גם על שיחת טלפון שבה היה לצד המושל ומנהיגי עסקים אחרים באוגוסט 2020 לדיון באלימות ובמקרי הביזה בעיר. "אמרתי לו לשלוח את המשמר הלאומי והוא אומר לי, 'זה לא ייראה טוב אם יהיו גברים ונשים עם רובי סער בשדרות מישיגן'", סיפר גריפין.

לאחר דבריו של גריפין, משרדו של פריצקר השתמש במילה "שקרן" כדי לתאר את גריפין, אבל גריפין לא נסוג בו ממה שאמר.

ג'ורדן אבודאיה, דוברת של פריצקר, אמרה שהמשמר הלאומי לא נשלח לרחובות באוגוסט 2020 כפי שהציע גריפין. "המושל לא שולח חיילים לעיר בלי לבקש רשות מראשת העיר שם", אמרה.

במשרדה של ראשת העיר בשיקגו לורי לייטפוט לא הגיבו לבקשת תגובה בדואר אלקטרוני.

בעבר שלח פריצקר את המשמר הלאומי לבקשת בכירים בשיקגו לאחר הפראות שפרצו בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר במינאפוליס. הוא גם הרחיב את פעולת משטרת מדינת אילינוי בשיקגו, תוך תיאום עם כוחות אכיפת החוק המקומיים.

לא העימות הראשון בין השניים

האפשרות להוצאות מסיביות ב־2022 על ידי שני המיליארדרים קורית לאחר שהוציאו עשרות מיליונים ב־2020 כשהתעמתו על תיקון לחוקת המדינה שנועד לשנות את אילינוי ממדינה עם מס הכנסה שטוח למס מדורג לפי הכנסה.

גריפין הוציא 53.75 מיליון דולר להתנגדות לפריט המרכזי בסדר היום של פריצקר, והאחרון הוציא 58 מיליון דולר מכספו על מנת להביא לשינוי בחוקה, כך ניתן ללמוד מנתוני מימון הקמפיינים של מדינת אילינוי. בסופו של דבר היוזמה לשנות את החוקה נדחתה ברוב של 53% מול 47%.

ב־2018, קבעה אילינוי שיא לאומי לתרומות למרוץ של מושל - 288 מיליון דולר - כשפריצקר הוציא יותר מ־170 מיליון דולר מכספו האישי בדרכו לניצחון בבחירות, על פי נתוני OpenSecrets. גריפין תרם באותו מרוץ 22.5 מיליון דולר לקמפיין של המושל הרפובליקאי לשעבר ברוס ראונר, בעבר מנהל קרנות הון פרטי ששווה מאות מיליוני דולרים ועשרות מיליונים מהם השקיע בניסיונו הכושל להיבחר מחדש.

השיא הלאומי הקודם לתרומות במרוץ של מושל - 244 מיליון דולר - נקבע בקליפורניה ב־2010. באותו מרוץ נכללו הדמוקרט ג'רי בראון ומנכ"לית יולט פקרד לשעבר מג וויטמן, רפובליקאית שתרמה לקמפיין שלה כ־144 מיליון דולר.

מגבלות התרומה לקמפיינים באילינוי אינם נאכפים על משרות נבחרות ברמת המדינה אם מי מהמועמדים תורם יותר מ־250 אלף דולר לקמפיין האישי שלהם, כפי שעשה פריצקר ב־2018 וכן בקמפיין הנוכחי של 2021-2022.

עוד כתבות

פרופ' אש, פרופ' לוין, פרופ' בליצר, פרופ' גמזו, פרופ' מטות, פרופ' רהב / צילום: דוברות הכנסת, דמוקרט טיוי, איל יצהר, ראובן קסטרו, מירי גטניו - דוברות איכילוב, איליה מלינקוב

בין פרופ' עידית מטות למשרד הבריאות: כך מאתגר איכילוב את התפיסה הרווחת במערכת

המשק משותק בשל מאות אלפי מאומתים ומבודדים, והמומחים ממשיכים להתגושש ביניהם - האם האומיקרון הפחות-לים מצדיק הגבלות? החיצים כולם מופנים למשרד הבריאות שמנהל את ההתמודדות עם המגפה ● כך נראים יחסי הכוחות הסבוכים שמקשים על הציבור להבין את ההנחיות ולמשק לנשום

אלי בז'רנו, מנכ''ל ומייסד בורסת הקריפטו Bit2C / צילום: ביטוסי בעמ

"כולם מסביב אמרו לי 'הביטקוין מת, אתה מבזבז את הזמן שלך'. אבל מי שצחק עלינו בעבר, היום רוצה להצטרף"

אלי בז'רנו, מנכ"ל ומייסד בורסת הקריפטו Bit2C, ראשון לציון ● בן 42, נשוי ואב לשלושה, מתגורר בחולון ● החברה מעסיקה 15 עובדים ● "כשהתחלנו הצעתי לעורך הדין שלנו לקחת שכר-טרחה בביטקוין. היום הוא אומר שאם היה מסכים, היום הוא לא היה צריך לעבוד יותר" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

נפתלי בנט ויאיר לפיד / צילום: אמיל סלמן-הארץ

השלכות הסדר הטיעון, אם ייחתם, על המערכת הפוליטית

עוד לפני שנחתמה, עסקת הטיעון המתגבשת בתיקי נתניהו מזעזעת את המערכת הפוליטית ● בקואליציה מתחילים לחשב מסלול מחדש, ובכירי הליכוד מתחילים להתחמם על הקווים

הנשיא ביידן והסגנית האריס באטלנטה, בשבוע שעבר / צילום: Associated Press, Patrick Semansky

מדמם פופולריות ומפסיד בכלכלה: השנה שג'ו ביידן היה מעדיף לשכוח

בימים האחרונים של שנתו הראשונה בבית הלבן, נשיא ארה"ב סופג סדרה מדהימה של מכות והשפלות, המקרבות את נשיאותו אל סוף האפקטיביות שלה ● פרשן אוהד מתאר את ביידן כנוסע "פול גז בניוטרל"; פרשן עוין קורא לקמלה האריס לתפוס יוזמה ● הגיע הזמן לעשות ריסטארט, אבל מאיפה ולאן ועם מי?

בית חולים איכילוב / צילום: Shutterstock

״מאושפזים שיש להם גם קורונה״: האם בגל הנוכחי יש דבר כזה?

איכילוב, שטוען לאובססיה של המדינה בטיפול בקורונה, מביא נתונים שתומכים בתחלואה קשה הרבה פחות בגל הנוכחי ● לפי הנתונים, מבין 86 חולי קורונה שמאושפזים, 19 הגיעו בשל קורונה שהסתבכה, והיתר מסיבות אחרות ● בבתי חולים אחרים התמונה קצת שונה: בשיבא, למשל, מאושפזים כ-120 חולי קורונה. כשני שליש מהם מאושפזים בגלל הנגיף, וכשליש מאושפזים בגלל סיבות אחרות

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

ירידות קלות בקריפטו, נעילה ירוקה בבורסות אירופה; יוניליוור צנחה 7%

דאקס עלה ב-0.3%, פוטסי הוסיף 0.9% וקאק התקדם 0.8% ● היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל יום מרטין לות'ר קינג ● יוניליוור צנחה לאחר שחברת הפארמה GSK דחתה את הצעתה לרכישת חטיבת הבריאות הצרכנית שלה בתמורה ל-50 מיליארד פאונד ● הכלכלה בסין התרחבה ב-8.1% בשנת 2021, לעומת צפי כלכלנים לצמיחה של 8.4%

אביחי מנדלבליט ובנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

המחיר האישי כבד, אבל הסדר הטיעון עם נתניהו נחוץ למדינת ישראל

האם הסדר הטיעון הנרקם טוב לבנימין נתניהו, ועד כמה הוא טוב ליועמ"ש אביחי מנדלבליט? ● איש לא ימחא למנדלבליט כפיים על ההסדר - לא אלה ששבו לכנותו "היועץ המשפחתי", ולא חסידי נתניהו שלעולם לא יסלחו לו על שלשיטתם הפיל והשפיל את ראש הממשלה שלהם ● אבל למדינת ישראל - ההסדר טוב, ואפילו מאוד

אבנר מימון, ESET ישראל / צילום: מושיק ברין

בעלי ESET ישראל, רונן מואס, מסיים את תפקידו כמנכ"ל החברה. זה המחליף

חברת ההפצה קומסקיור, הנציגה והמפיצה של ESET בישראל, יצרנית האנטי וירוס Nod32 ו-ESET Internet Security - מחליפה את העומד בראשה אחרי שנים ● אבנר מימון נכנס לתפקיד עם ניסיון מחברות כמו אסם, יישום וחברת קאבאו ● "נתמקד בהרחבה של ערכי הליבה", אמר בתגובה על המינוי החדש

המגפה גררה שינויים, המדדים לקחו בחשבון / צילום: כדיה לוי

למרות הביקורות והתחושה הציבורית - מדד המחירים לצרכן משקף את המציאות

על רקע הטענות כי שיטת חישוב האינפלציה אינה מספקת תמונה מהימנה של עליית המחירים, בכיר בבנק ישראל מסביר: "בלמ"ס לקחו בחשבון את שינויי הצריכה בקורונה, הנתונים מייצגים את המחירים" ● לטענתו, הציבור מרגיש אחרת בעיקר כי התרגל לאינפלציה יציבה

ח''כ אפרת רייטן / צילום: שלומי אמסלם

בשורה לעסקים? חוק ימי בידוד לעצמאים עבר בקריאה ראשונה

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אפרת רייטן, מקיימת כבר מאחורי הקלעים שיחות עם שר האוצר אביגדור ליברמן ועם אגף תקציבים כדי להרחיב את התשלום עבור ימי הבידוד לימים נוספים וכן כדי להעלות את גובה התשלום

רון תומר , נשיא התאחדות התעשיינים / צילום: איל יצהר

מחיר האומיקרון לשוק העבודה: 5 מיליון ימי מחלה אבודים בחודש אחד

בהתאחדות התעשיינים מעריכים כי גם אחרי קיצור הבידוד ל-5 ימים, המעסיקים ישלמו בגל האומיקרון כ-2 מיליארד שקל בחודש על ימי מחלה לעובדים שנדבקו ● כעת הם עתרו לבג"ץ בדרישה שהמדינה תשתתף בתשלום למאומתים ללא תסמינים, אבל באוצר צפויים להתנגד

שלמה אליהו / צילום: תמר מצפי

בדרך לרעידת אדמה במגדל: שופט העליון לשעבר מלצר יחליף את שלמה אליהו בתפקיד היו"ר

בעל השליטה בחברת הביטוח פורש מהתפקיד אך ימשיך לכהן כדירקטור בחברה ● דירקטוריון מגדל אחזקות יתכנס מחר לאשר את המהלך ● אליהו רשם לאחרונה רווחים מההשקעה במגדל, אחרי שנים ארוכות שבהן היה מופסד על ההשקעה

מליאת הכנסת, 15.12 / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

אושרה הקמת ועדת משנה לנגישות עירונית בראשות חברת הכנסת שירלי פינטו

הוועדה תעסוק בהנגשה ובהצעות חוק בנושא הנגשה בכלל תחומי החיים לבעלי מוגבלויות ● מנתוני הסקר החברתי של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2019 עולה כי 17% מהאוכלוסייה בישראל הם אנשים עם מוגבלויות

בוריס ג'ונסון / צילום: Reuters, EyePress News

"הסוף ל-BBC כפי שאנחנו מכירים אותו": אגרת הטלוויזיה בבריטניה תבוטל

ג'ונסון מנסה לצבור פופולריות? לפי ממשלת בריטניה, רשת השידור הציבורית BBC תבטל את אגרת הטלוויזיה עד 2027 ותיאלץ למצוא מקורות מימון אחרים שככל הנראה יהיו כרוכים ברפורמות כואבות מבחינתה ● התוכנית הממשלתית שהוכרזה כוללת הקפאה של האגרה בשנתיים הקרובות, מה שמהווה קיצוץ ריאלי בהוצאות בשל השפעות האינפלציה הגבוהה במדינה

פרופ' אמנון שעשוע, מנכ''ל מובילאיי, בתערוכת CES / צילום: אינטל

הדרך להנפקה עוברת בתערוכה: כך מנסה מובילאיי לשכנע שהיא שווה עשרות מיליארדים

תערוכת CES הייתה תחנה חשובה בדרכה של החברה להנפקה הגדולה ביותר בתולדות ההייטק הישראלי ● כיצד מתכוונת מובילאיי לשכנע קרנות ענק ובתי השקעות שהיא שווה פי עשרה מאשר בהנפקה הקודמת? ● ומדוע זה מאיים עבור הרבה חברות אוטוטק צעירות?

קרן אופק / צילום: רמי זרנגר

ועד העובדים של פרטנר דורש מינוי נציג בדירקטוריון

בנוסף לבונוס, העובדים מעוניינים שבדומה לסלקום ולבזק, אבי גבאי יאפשר נציג שלהם בדירקטוריון פרטנר ■ בנוסף דורשים העובדים להיכנס עימם למו"מ מיידי עוד לפני השלמת העסקה להעברת השליטה בחברה

טראוויס קלניק, מייסד אובר, אדם נוימן, מייסד wework, אליזבת הולמס, מייסדת ת'ראנוס, ג'יימס מונסיס, ממייסדי ג'ול / צילום: שאטרסטוק,  AP-Susan Walsh, מתוך ויקיפדיה Heisenberg Media

"חדי הקרן צברו כוח רב מדי, צריך לרסן אותם": חוקרים מישראל ומארה"ב קוראים למהפכה

כוחם של חדי הקרן בשוק גדל בקצב מסחרר, בעוד שנתוני הביצועים מוסתרים מהציבור ● ניסיון השנים האחרונות מראה שחוסר השקיפות עשוי להוביל למהלכים פסולים עד כדי מעשי הונאה של ממש ● עם ריבוי הסקנדלים, החוקרים קוראים לשים קץ להתנהלות החשאית ולהחיל את כללי השקיפות על החברות

סניף של בנק לאומי בתל אביב / צילום: איל יצהר

כך הפכה מניית בנק לאומי לבעלת השווי הגבוה ביותר בבורסה של תל אביב

הדומיננטיות של הבנקים בולטת במדד הדגל של הבורסה – ת"א 35, עם 4 נציגות בין עשר החברות הגדולות בבורסה המקומית ● מ-26 בדצמבר נייס איבדה 15% ובמקביל לאומי עלתה ב-9%

שלמה אליהו, בעל השליטה במגדל / צילום: תמר מצפי

פינוי הבמה או מהלך טקטי: מה עומד מאחורי פרישת אליהו מתפקיד יו"ר מגדל

בעל השליטה במגדל, שיחגוג השבוע 86, החליט לפנות את תפקיד יו"ר דירקטוריון החברה האם, מגדל אחזקות, וצפוי להיות מוחלף על ידי שופט העליון בדימוס חנן מלצר • השאלה: האם הוויתור על התפקיד יסלול את דרכו חזרה למעורבות ישירה בחברת הביטוח

מרכז ישפרו במודיעין / צילום: תמר מצפי

קניון המריבה במודיעין: ריט 1 רשמה הערות אזהרה, אדיב ודהרי עצרו השבת הערבויות

בעלי השליטה בישפרו אמורים היו לקבל מימון מקרן ארבל של אמיר הסל לצורך שחרור ערבויות ופירעון חוב בסכום של 230 מיליון שקל