גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

עימות בין המיליארדרים קנת' גריפין וג'יי בי פריצקר באילנוי צפוי לעצב את הבחירות למושל המדינה

מייסד קרן ההון סיכון גריפין אומר שיתמוך באופן תקיף במועמד הרפובליקאי שיתמודד מול המושל הדמוקרטי הרץ לכהונה שנייה

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor
מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor

שני מיליארדרים - אחד דמוקרטי ואחד רפובליקאי - מתמודדים זה מול זה לגבי התגובה ההולמת לאלימות הגואה בשיקגו והעימות ביניהם בנושאי מדיניות כלליים מביא לאפשרות שיקבעו שיא חדש בארה"ב להוצאה כספית על קמפיין למושל מדינה.

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר, שהמימון העצמי שלו לקמפיין שלו ב־2018 עזר לקבוע את השיא כיום, מצא עצמו בתחרות עם האיש העשיר ביותר באילינוי.

מייסד קרנות הגידור קנת' גריפין, תורם מרכזי למטרות פילנטרופיות ולרוב המועמדים של המפלגה הרפובליקאית, אמר שיתמוך כספית ברפובליקאי הרוצה להחליף את פריצקר בשנה הבאה, במדינה שנכון להיום אנשי המפלגה הדמוקרטית נושאים בה בכל המשרות הנבחרות.

"במהלך כהונת המושל, הפכה שיקגו ל'נערת הפוסטר' לאלימות פרועה ולפשע שמתפשט ברחבי המדינה", אמר גריפין בהודעה ששלח ל"וול סטריט ג'ורנל". גריפין ביקר את פריצקר על כך שלא השתמש במשמר הלאומי לעתים קרובות יותר. "לתושבי שיקגו מגיע יותר מדיבורי הסרק של מושל, שלא לוקח שום אחריות על חוסר הפעולה המשווע שלו".

משרד המושל הפנה להודעה קודמת בתגובה לגריפין. "המושל פריצקר מקדיש עצמו לביטחון העיר והמדינה, ושלח את המשמר הלאומי במהלך אי השקט החברתי בקיץ 2020 וכמו כן הוא משקיע הרבה במניעת פשיעה", נכתב בהודעה. "המושל פריצקר ימשיך לסייע למנהיגים מקומיים להתמודד עם המגפה הלאומית של אלימות כלי הנשק".

קנת' גריפין / צילום: Reuters, Lucy Nicholson

לגריפין נכסי מקרקעין בשיקגו ובניו יורק והוא תרם 10 מיליון דולר ב־2018 למעבדת הפשע של אוניברסיטת שיקגו לשיפור השיטור ולניסיון להביא להפחתה בפשע האלים. הוא שווה כ־21 מיליארד דולר ונמצא ברשימת 50 האמריקאים העשירים ביותר, על פי מגזין "פורבס". בסוף שבוע שעבר, זכה במכירה פומבית בעותק מהמהדורה הראשונה של חוקת ארה"ב תמורת 43.2 מיליון דולר והוא מתכוון להשאיל אותו לעת עתה למוזיאון בארקנסו שהכניסה אליו אינה בתשלום.

פריצקר, יורש של רשת המלונות הייאט ואחיה של שרת המסחר של ארה"ב לשעבר פני פריצקר, שווה 3.6 מיליארד דולר, על פי "פורבס". המושל המתמודד על כהונה נוספת כבר תרם יותר מ־40 מיליון דולר לקמפיין שלו להיבחרות מחדש.

"מוכנותם של שחקנים משני צידי המרוץ להזריק כסף לקמפיינים משמעותה שיכול להיות שזה בסוף יהיה הקמפיין למושלות היקר ביותר" בהיסטוריה של ארה"ב, אמר פיט קוויסט, סגן מנהל מחקר בארגון המשקיף OpenSecrets, שאין לו שיוך מפלגתי.

גריפין, בן 53, עדיין לא נקב בשמו של מועמד שהיה רוצה לתמוך בו נגד פריצקר.

רפובליקאי אחד החושב על התמודדות הוא נציג בית הנבחרים אדם קינצינגר, מבקר קולני של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, שאמר שלא ינסה להיבחר שוב לבית הנבחרים לאחר הליך חלוקה מחדש למחוזות באילינוי שהכניס אותו לאותו מחוז עם מחוקק אחר. לפחות ארבעה רפובליקאים פחות מוכרים מאילינוי הכריזו שגם הם יתמודדו לתפקיד המושל במדינה ב־2022.

גריפין תרם בעיקר לרפובליקאים, אם כי בעבר תרם גם לכמה דמוקרטים מתונים. הוא גם שיבח וגם מתח ביקורת על הנשיא לשעבר טראמפ, ואמר שהוא לא רוצה לראות אותו רץ שוב לנשיאות ב־2024.

"שיקגו היא כמו אפגניסטן ביום טוב"

הסכסוך האחרון בין שני המיליארדרים מאילינוי נעשה פומבי באוקטובר, כשגריפין רמז שיעביר את חברות ההשקעות שלו, Citadel ו־Citadel Securities שמשרדיהן נמצאים בשיקגו, מחוץ לאילינוי בגלל שיעור הפשע הגואה ותקריות בהם היו מעורבים גם עובדים שלו.

"זו בושה שהמושל שלנו לא נכנס בעצמו לאתגר של טיפול בפשע בעיר שלנו", אמר גריפין למועדון הכלכלי של שיקגו. "שיקגו היא כמו אפגניסטן ביום טוב".

זיה אחמד, דובר של Citadel, אמר שקליע עבר דרך מכונית שיתוף נסיעות שנסע בה עובד של החברה במרכז העיר מוקדם יותר החודש, וארבעה עובדים אחרים נשדדו השנה באיומי אקדח. כמה עובדים הגרים במרכז העיר זקוקים לליווי אל ומהעבודה באופן קבוע בגלל שהוטרדו או שהם חוששים שיישדדו.

"אם לא יטופל נושא הבטיחות והביטחון, שיקגו מסתכנת באיבוד מעמדה כמרכז המסחר של המערב התיכון", אמר אחמד.

עד 14 בנובמבר, היו 175 מקרי רצח בעיר, על פי נתונים סטטיסטיים של משטרת שיקגו. מדובר בעלייה של 3% לעומת 2020, אבל עלייה של 59% לעומת התקופה המקבילה ב־2019.

גריפין, שהחברות שלו מעסיקות כ־1,100 איש בשיקגו, סיפר למועדון הכלכלי גם על שיחת טלפון שבה היה לצד המושל ומנהיגי עסקים אחרים באוגוסט 2020 לדיון באלימות ובמקרי הביזה בעיר. "אמרתי לו לשלוח את המשמר הלאומי והוא אומר לי, 'זה לא ייראה טוב אם יהיו גברים ונשים עם רובי סער בשדרות מישיגן'", סיפר גריפין.

לאחר דבריו של גריפין, משרדו של פריצקר השתמש במילה "שקרן" כדי לתאר את גריפין, אבל גריפין לא נסוג בו ממה שאמר.

ג'ורדן אבודאיה, דוברת של פריצקר, אמרה שהמשמר הלאומי לא נשלח לרחובות באוגוסט 2020 כפי שהציע גריפין. "המושל לא שולח חיילים לעיר בלי לבקש רשות מראשת העיר שם", אמרה.

במשרדה של ראשת העיר בשיקגו לורי לייטפוט לא הגיבו לבקשת תגובה בדואר אלקטרוני.

בעבר שלח פריצקר את המשמר הלאומי לבקשת בכירים בשיקגו לאחר הפראות שפרצו בעקבות רציחתו של ג'ורג' פלויד על ידי שוטר במינאפוליס. הוא גם הרחיב את פעולת משטרת מדינת אילינוי בשיקגו, תוך תיאום עם כוחות אכיפת החוק המקומיים.

לא העימות הראשון בין השניים

האפשרות להוצאות מסיביות ב־2022 על ידי שני המיליארדרים קורית לאחר שהוציאו עשרות מיליונים ב־2020 כשהתעמתו על תיקון לחוקת המדינה שנועד לשנות את אילינוי ממדינה עם מס הכנסה שטוח למס מדורג לפי הכנסה.

גריפין הוציא 53.75 מיליון דולר להתנגדות לפריט המרכזי בסדר היום של פריצקר, והאחרון הוציא 58 מיליון דולר מכספו על מנת להביא לשינוי בחוקה, כך ניתן ללמוד מנתוני מימון הקמפיינים של מדינת אילינוי. בסופו של דבר היוזמה לשנות את החוקה נדחתה ברוב של 53% מול 47%.

ב־2018, קבעה אילינוי שיא לאומי לתרומות למרוץ של מושל - 288 מיליון דולר - כשפריצקר הוציא יותר מ־170 מיליון דולר מכספו האישי בדרכו לניצחון בבחירות, על פי נתוני OpenSecrets. גריפין תרם באותו מרוץ 22.5 מיליון דולר לקמפיין של המושל הרפובליקאי לשעבר ברוס ראונר, בעבר מנהל קרנות הון פרטי ששווה מאות מיליוני דולרים ועשרות מיליונים מהם השקיע בניסיונו הכושל להיבחר מחדש.

השיא הלאומי הקודם לתרומות במרוץ של מושל - 244 מיליון דולר - נקבע בקליפורניה ב־2010. באותו מרוץ נכללו הדמוקרט ג'רי בראון ומנכ"לית יולט פקרד לשעבר מג וויטמן, רפובליקאית שתרמה לקמפיין שלה כ־144 מיליון דולר.

מגבלות התרומה לקמפיינים באילינוי אינם נאכפים על משרות נבחרות ברמת המדינה אם מי מהמועמדים תורם יותר מ־250 אלף דולר לקמפיין האישי שלהם, כפי שעשה פריצקר ב־2018 וכן בקמפיין הנוכחי של 2021-2022.

עוד כתבות

סניף שופרסל / צילום: Shutterstock, Roman Yanushevsky

רשות ניירות ערך החלה בבדיקה בחשד לאי-סדרים ברשת שופרסל

אי-הסדרים קשורים ככל הנראה לחשד כי ברשת העבירו כספים מפעילות המזון, שהיא הרווחית ביותר עבור שופרסל, לפעילות הנון-פוד, בעיקר לרשת הפארם Be

בנימין נתניהו. מבקש לבטל את כתב האישום נגדו / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

אחרי בני הזוג אלוביץ': גם נתניהו מבקש לבטל את כתב האישום נגדו

עו"ד בעז בן-צור, סנגורו של יו"ר האופוזיציה בנימין נתניהו, מבקש להצטרף לבקשת בני הזוג שאול ואיריס אלוביץ' לביטול האישומים נגדם בשל "הגנה מן הצדק", ובכוונתו להגיש בקשה מפורטת

חברים בקהילה הלהט''בית, אשר רואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ''הורות על תנאי'' / צילום: Shutterstock, fizkes

בית המשפט העליון קבע: פרידה אינה מצדיקה שלילת זכויות מהורה לא ביולוגי

מדאיג לראות כי מי שמערער את הלגיטימיות של הורות לא ביולוגית הם דווקא חברים בקהילה הלהט"בית, שרואים בהורותו המוכרת של ההורה הלא ביולוגי כ"הורות על-תנאי", שניתן להפקיעה במקרה של פרידה ● לאחרונה ניתנה שורת פסקי דין העוסקים בניסיונות של ההורה הביולוגי לבטל את זכויות ההורות של בן זוגו לשעבר, מה שמעיד כי מדובר בתופעה רחבת-היקף

עמדת קרפור בתוך סניף יינות ביתן / צילום: איל יצהר

כניסת רשתות השיווק הבינלאומיות לישראל: 70% מאמינים כי המהלך יוביל להורדת מחירים

מחצית מהציבור מוכנים לוותר על המותגים האהובים עליהם בעקבות העלאות מחירים - כך עולה מסקר שנערך בשיתוף אוניברסיטת רייכמן, באמצעות פאנל המשיבים האינטרנטי Panel4all ● שיעור דומה מצהיר כי יחליף את רשת המזון שבה הוא נוהג לערוך את קניותיו

אמיר ירון, נגיד בנק ישראל / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

בנק ישראל על האשראי החוץ בנקאי: "ככל שהצמיחה תימשך - נדרשת חשיבה מקיפה בעניין הפיקוח"

אי הסדרים בחברות יונט קרדיט וגיבוי אחזקות, מדאיגים את בנק ישראל באשר לרמת הפיקוח על גופי המימון: "אינם מפוקחים בהיבטים של ניהול סיכונים ואינם מחויבים ברגולציה כפי שמחויבים הבנקים"

 

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

בשוק בטוחים שהעלאות הריבית בארה"ב ימשיכו, אך אולי בקצב נמוך יותר

גם לאחר שקצב האינפלציה בארה"ב רשם ירידה תלולה מהתחזית, ולמרות התמתנות ההתייקרויות, במשק צופים שהפדרל ריזרב ימשיך להעלות את הריבית – ובעקבותיו גם בנק ישראל ● רונן מנחם, מזרחי טפחות: "מדד אפס אחרי שורה ארוכה של עליות הוא נתון בעל משמעות סמלית. זאת הסיבה שהשווקים מגיבים בעליות"

עבודות על פרויקט המטרו של גוש דן / צילום: Shutterstock

במשרד התחבורה מחפשים מנהל לרשות המטרו

ועדה בראשות מנכ"לית משרד התחבורה, חברים נציגי נציבות שירות המדינה, אגף התקציבים באוצר, החשב הכללי באוצר ונציג ציבור מחפשת מנהל לרשות המטרו ● המנהל שייבחר יהיה אחראי על הפיקוח על פרויקט התשתית הגדול ביותר שבוצע אי-פעם בישראל במורכבותו, בגודלו ובתקציבו 

יורם נוה, מנכ''ל כלל ביטוח וירון בלוך, יו''ר מקס / צילום: כדיה לוי, הדר דולן

הדירקטוריון אישר: כלל רוכשת את מקס לפי שווי של 2.47 מיליארד שקל

כארבעה חודשים לאחר שהפתיעה את שוק ההון כשהודיעה על מזכר ההבנות עם הקרן הזרה ורבורג פינקוס השולטת במקס, דירקטורין כלל אישר את ההסכם והעסקה צפויה להיחתם בקרוב ● המנצח הגדול: מנכ"ל כלל יורם נוה שדחף לביצוע העסקה והצליח להתגבר על ההתנגדויות

מחקר בתחום הביולוגיה הסינטטית / צילום: Shutterstock

תעשיית הביולוגיה הסינתטית בארץ מנסה להדביק את הפער מול ארה"ב

ביולוגיה סינתטית היא אחד התחומים החמים היום בביוטק, שמבטיח לשנות סדרי עולם ברפואה ובכל תחומי החיים כמעט ● חברת אלאג'ין, שזכתה במכרז רשות החדשנות להקמת מעבדת שירות לסטארט־אפים בתחום, רוצה להיות הצעד הראשון בדרך לתעשייה מקומית ● מה היא יכולה ללמוד מהמודל של חברת גינקגו האמריקאית, שחוותה הייפ וגם חטפה ביקורת חריפה

הנשיא לשעבר דונלד טראמפ בניו יורק ביום רביעי / צילום: Associated Press, Yuki Iwamura

ה-FBI נגד טראמפ: הימין האמריקאי מצופף שורות ולא מתכוון לוותר

הפשיטה הדרמטית על מועדון הגולף של טראמפ והפריצה לכספת שלו הפתיעו אפילו את הבית הלבן ● ארה"ב נמצאת בעיצומה של מערכת בחירות שתכריע איזה מפלגה תשלוט בקונגרס מנובמבר ● כמה רפובליקאים מאיימים לטהר את מש' המשפטים וה-FBI כשיעלו לשלטון

מפעל ברזל באיטליה / צילום: Associated Press, Antonio Calanni

מחירי חומרי הגלם לבנייה צונחים, אבל מדד תשומות הבנייה לא צפוי לרדת בקרוב

מתחילת השנה זינק מדד תשומות הבנייה ב־4.4%, אף שמחירי חומרי הגלם בירידה ● בהתאחדות הקבלנים מסבירים כי חלקם של חומרי הבנייה במדד הוא 50% בלבד, וכי המשבר בשרשרת האספקה והתנודתיות במחיר הדלק מונעים מהירידות להגיע גם לכיס של הרוכשים

הפריימריז למפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

לקראת מהפך בצמרת הליכוד: ההצבעה בפריימריז הסתיימה

מתפקדי הליכוד הצביעו היום על זהותם של כרבע מחברי הכנסת הבאה ● אלפי מתפקדי התעשייה האווירית קיבלו טפסי הצבעה מסומנים, בהם כלולים דוד ביטן, ניר ברקת, יריב לוין, אלי כהן, חיים כץ, מיקי זוהר ואתי עטיה ● אחוז ההצבעה עומד על 58%

רן עוז, מנכ''ל קבוצת ישראכרט / צילום: באדיבות ישראכרט

המכה שהנחית הפועלים על ישראכרט כבר מורגשת: מציגה רווח נמוך משל המתחרה הקטנה יותר כאל

חברת כרטיסי האשראי הגדולה בישראל העבירה ברבעון השני 47 מיליון שקל נוספים לבנק הפועלים, כתוצאה מהסכם התפעול החדש, שכבר הפיל את מניית החברה ● הרווח הנקי של ישראכרט ברבעון צנח בכ-70%, אך המנכ"ל רן עוז משוכנע: "הבטחנו את בסיס הלקוחות שנים קדימה, נדע להפיק תוצאות יפות בשנים הבאות ובדרך כלל זה בא לידי ביטוי בשווי של החברה"

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

שיא האינפלציה מאחורינו? הנתונים בארה"ב מספקים סיבות לאופטימיות

האינפלציה בארה"ב לחודש יולי ירדה לקצב שנתי של 8.5% ובקצב מהר מהצפוי בין היתר בשל ירידת מחירי הנפט ● אבל סביבת המחירים עדיין לא יציבה והפדרל ריזרב צפוי להמשיך להעלות את הריבית, גם אם בקצב מתון יותר של 0.5% ● טור אורח

יו''ר הפד ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Manuel Balce Ceneta

הפד צפוי להמתין לעדויות נוספות להאטה באינפלציה לפני קבלת החלטות

ההקלה בלחצי המחיר בחודש שעבר קרתה לאחר דיווחים על גידול שכר חזק מהצפוי, ובכך מסבכת את תחזית קביעת הריבית של הפד

קריית גת / צילום: אלה מאירוביץ

עוד שטחים לתעשייה: אושר שינוי תוכנית המתאר לקריית גת שיעניק לאינטל אפשרות להתרחב

שינוי התוכנית יאפשר תוספת של כ-1,600 דונם לתעשייה ועוד תוספת 51,250 יחידות דיור שיתנו מענה לעיר בת 250 אלף תושבים ● השינוי כולל תוספת שטח לטובת הקמת בית חולים חדש ושטחי פנאי ונופש נרחבים לאורך נחל לכיש

יואב גלנט בפריימריז של מפלגת הליכוד, ראשון לציון / צילום: שלומי יוסף

מקורבי נתניהו בפנים, חברי כנסת ותיקים בחוץ: כך נראית רשימת הליכוד לכנסת

איך כבשו יריב לוין, אמיר אוחנה, אלי כהן, יואב גלנט ודודי אמסלם את צמרת הליכוד והותירו אבק למי שהיו שם עד לפני רגע, כמו ישראל כ"ץ ● מיעוט הנשים במפלגה מתאר במדויק את המאבקים ואף את רשימות החיסול מאחורי הקלעים ● ולאיזה חברי ליכוד השתלמה העבודה הפרלמנטרית הקשה?

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף / צילום: Shutterstock

מה יותר חשוב בראיון עבודה: המסר המילולי או שפת הגוף

האם לשניות הראשונות בראיון העבודה יש השפעה מכרעת על התוצאה? לא בהכרח - התנאי הראשון להצלחה הוא הידע והניסיון הדרושים

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Reuters, Mary F. Calvert

קרב האינפלציה של הפדרל ריזרב רחוק מניצחון

המפתח המרכזי למניעת סחרחרת מחירים ושכר נמצא בשוק התעסוקה, וכאן אין שום דבר שמניח את דעתו של הפדרל ריזרב – לפחות בינתיים ● הבנק המרכזי של ארה"ב יצטרך ככל הנראה לראות סימנים להקלה בשוק התעסוקה לפני שיאט את מבצע העלאות הריבית

מטוס אל על / צילום: מיכל רז חיימוביץ

"שיפור בכל הפרמטרים": אל-על מדווחת על ביקושים דומים לאלה שחוותה טרם פרוץ המגפה

חברת התעופה עברה להציג רווח נקי ברבעון השני בזכות הטבת מס גדולה, כאשר גם בנטרולה היא מציגה עלייה בהכנסות ומעבר לרווח גולמי ותפעולי על רקע הסרת הגבלות הקורונה ● עם זאת, הערת עסק חי עדיין מתנוססת בדוחות החברה לנוכח גירעון בהון העצמי של קרוב לחצי מיליארד דולר