גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות קלות בנעילה בבורסה בת"א; אספן גרופ זינקה ב-17%

מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ת"א 35 ירד ב-0.3% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל ● הדולר מאבד גובה ויורד לכ-3.10 שקלים ● מניית הפועלים ירדה ב-3% על רקע המכירה של שרי אריסון

בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר
בורסה לניירות ערך ת''א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:27

יום הפכפך בבורסה ננעל בירידות. מדד ת"א 90 מחק עלייה של 1% וננעל בירידה של כ-0.6%, ומדד ת"א 35 ירד ב-0.3%. מחזור המסחר הסתכם בכ-2 מיליארד שקל.

עליות בולטות רשמו מניות נייס , פתאל החזקות , אלוט, קונטיניואל, אספן גרופ, טקטונה ורובוגרופ.

מנגד, בריל  צנחה בעוד 5.7% והשלימה ירידה של 35% בחודש האחרון. עוד רשמו ירידות חדות מניות פרטנר והמשביר.

מניית הפועלים ירדה ב-3% במחזור גבוה על רקע המכירה של שרי אריסון.

15:30

המסחר בתל אביב הפכפך ותנודתי ושוב המדדים עברו לירידות. ת"א 90 מחק עלייה של 1% ונסחר בירידה של 0.3%, ת"א 35 יורד ב-0.1%. מדד הבנקים נחלש ב-1.5% כשאת הירידות מוביל הפועלים שמאבד 2.5%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

בשוק המט"ח האירו והדולר מתחזקים בשיעור מזערי לאחר קביעת השערים היציגים. הדולר נסחר סביב 3.112 שקלים, האירו תמורת 3.516 שקלים.

14:30

המסחר במדדי תל אביב הגדולים שוב מתקיים בעליות שערים, כשת"א 35 עולה ב-0.1% ות"א 125 בשיעור נמוך מאוד. ת"א 90 נסחר ביציבות, לעתים בתנודה קלה מטה. מחזור המסחר מסתכם עד כה בכ-1 מיליארד שקל, כשבנק הפועלים לבדו מרכז מסחר של 136.5 מיליון שקל.

פוקס  הודיעה שזרוע החדשנות שלה, Fox Labs, תשקיע 2 מיליון דולר בחברת ByondXR, המפתחת סביבות וירטואליות תלת מימדיות למסחר מקוון.

13:30

שותפות הנפט נאוויטס  מדווחת על קבלת אופציה לרכישת 65% בתגלית הענק המוכחת Sea Lion, שמכילה 513 מיליון חביות נפט . מאז התגלית הראשונית לפני כ-11 שנה נקדחו בנכס 10 קידוחי אימות והערכה נוספים, בהשקעה כוללת של כ-1.1 מיליארד דולר.

טונדו סמארט  מתחזקת לאחר שדיווחה כי קיבלה מענק ממשרד הכלכלה של כרבע מיליון שקל לפעולות שיווק בהודו . החברה עוסקת בפיתוח וייצור בקרים לניהול ושליטה ביישומי עיר חכמה ומשלבת אותם על בסיס תשתית התאורה והחשמל הקיימת במרחב הציבורי.

קבוצת חג'ג'  גם עולה לאחר שהודיעה על השלמת מכירת מניות החברה בהיקף של כ-43 מיליון שקל לשורה של מוסדיים מובילים בישראל, בהם נוקד קפיטל שהפכה להיות בעלת עניין בחברה.

12:00

היפוך מגמה בתל אביב: מדדי הבורסה עברו לירידות שערים, כאשר מדד ת"א 35 משיל קרוב ל-0.3% ומדד ת"א 90 מחק ירידה של 1% ונסחר ביציבות, עם תנודות קלות מטה. מחזור המסחר מסתכם עד כה ב-460 מיליון שקל.

בתחתית הטבלאות שמן תעשיות  שמוחקת קרוב ל-9%, ביומיקס  יורדת ב-5% ופוטומיין , שזינקה אתמול ב-27%, מתקנת ויורדת ב-5.9%.

בנק הפועלים  ממשיך לאבד גובה במחזור המסחר הכי גבוה בתל אביב (80 מיליון שקל, גבוה משמעותית מהשני בתור, לאומי , עם מחזור של 17 מיליון שקל), ומדד הבנקים נגרר לירידה של 1.1%. 

שוק הנפט עבר לעליות, ושני סוגי הנפט הגולמי עולים בכ-0.6%: נפט WTI נסחר סביב 72.4 דולר לחבית, הברנט תמורת 75.9 דולר לחבית.

10:45

המגמה בתל אביב השתנתה לטובה וכעת גם מדד ת"א 35 מתחזק קלות ועולה ב-0.1%, כאשר בפסגת המדד אלקטרה שמטפסת ב-2% (ובתחתית הפועלים שמשיל 2%). מדד ת"א 90 ממריא ביותר מ-1% בהובלת וואן טכנולוגיות, אפריקה מגורים, נכסים ובניין ודמרי. בתחתית המדד מנורה מבטחים שיורדת ב-1.5%.

קונטיניואל ממשיכה לבלוט ביומה הראשון בבורסה המקומית והיא מוסיפה כבר יותר מ-50% לערכה. אספן גרופ קופצת ב-19%, ג'י.פי גלובל  ב-12% (לאחר שדיווחה על 
הסכם למכירת כל מניות גלובל ביו (שמוחזקת 60%) תמורת 40 מיליון שקל) וטקטונה עולה ב-10%.

בשוק המט"ח נמשכת התחזקות השקל. הדולר מאבד כבר 1.2% ויורד לשער של 3.115 שקלים, האירו נחלש ב-1% ונסחר סביב 3.514 שקלים.

10:03

יום המסחר בתל אביב נפתח במגמה מעורבת אך יציבה יחסית. מדד ת"א 35 נחלש קלות, ת"א 125 יציב ות"א 90 נסחר בעלייה קלה של 0.1%.

לאחר שדווח אתמול כי שרי אריסון מכרה מניות בנק הפועלים  ב-450 מיליון דולר, מניית הבנק מאבדת הבוקר 2.2% במחזור מסחר גבוה במיוחד - 18 מיליון שקל בתוך דקות.

קונטיניואל (Continual), הפועלת בתחום הטכנולוגיות המתקדמות לרכב, זוכה לקבלת פנים חמה ביום המסחר הראשון שלה בתל אביב. החברה הונפקה לפי שווי של כ-60 מיליון שקל ונסחרת בעלייה בשיעור דו ספרתי.

אספן גרופ  מזנקת לאחר שדיווחה כי קבוצת טדי שגיא תשקיע 610 מיליון שקל בחברה ובחברה הבת אספן BV, שמרכזת את הפעילות באירופה. במסגרת שיתוף הפעולה, הצדדים יפעלו להצפת ערך באספן BV ויקדמו את הנפקת מניותיה באחת מבורסות אירופה בשנה וחצי הקרובות. במסגרת ההסכם, סוכם כי קבוצת שגיא תרכוש במסגרת הקצאה פרטית כ-5% מהון מניות אספן גרופ, לפי מחיר של 12.1 שקל למניה, ובסכום כולל של כ-40.5 מיליון שקל. נכון לשער הנעילה אתמול, אספן נסחרת תמורת 8.7 שקלים למניה כך שמדובר בפרמיה של קרוב ל-40% על מחיר השוק.

9:05

השקל מתחזק מול המטבעות המובילים בעולם על רקע העליות החדות שנרשמו אמש בשווקים הפיננסיים. הדולר מאבד קרוב ל-1% ויורד לרמה של 3.123 שקלים; האירו יורד ב-0.7% לרמה של 3.527 שקלים.

8:35

חברת הנכסים הדיגיטליים טקטונה  מדווחת הבוקר כי איש העסקים ירון יעקובי רכש אתמול במהלך המסחר כ-1.1 מיליון ממניותיה בהיקף כספי של כ-2.7 מיליון שקל. לפני ביצוע העסקה יעקובי החזיק ב-5.42% מהון החברה (6.01% בדילול מלא), ולאחר רכישת המניות יעקובי עלה לאחזקה של 6.78% (7.11% בדילול מלא) של החברה. אתמול החברה הודיעה על השלמת פיתוח פלטפורמת בינה מלאכותית ליצירת פריטי NFT.

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לקראת המסחר

1. צפי לפתיחה ירוקה

יום המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בעליות שערים במקביל למגמה החיובית בשוקי אסיה ולעליות הקלות בחוזים העתידיים בוול סטריט.

אתמול ננעלו המדדים בעליות חדות: מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9%. מבין המדדים הענפיים, את העליות הוביל מדד טכנולוגיה שקפץ 3.3%, מדד נפט וגז עלה 2.5%.

2. נעילה חזקה בוול סטריט

החוזים בניו יורק נסחרים הבוקר בעליות של 0.3%-0.4%, לאחר שיום המסחר ננעל אתמול בעליות חזקות בהובלת מניות הטכנולוגיה. נאסד"ק  קפץ 3% (היום החזק ביותר מאז מרץ), מדד דאו ג'ונס  התחזק 1.4% ומדד S&P 500  עלה ב-2.1%. 

אפל  קפצה יותר מ-3% לאחר העלאת מחיר יעד מצד ג'פריס, אינטל  התקדמה 2.7% לאחר הדיווח על הכוונה להנפיק את מובילאיי ב-50 מיליארד דולר ויצרנית השבבים אנבידיה  זינקה 7.5%.

3. פערי ארביטראז' מעורבים

המניות הדואליות המרכזיות שבו מוול סטריט עם פערי ארביטראז' מעורבים בשיעורים מתונים. נייס  צפויה להתחזק היום לאור פער חיובי של 1.8%, וגם אופקו  וטבע  יספקו רוח גבית קלה למדד ת"א 35.

מחוץ למדד הדגל בולטת אנלייבקס  עם ארביטראז' חיובי של 4.9%. החברה דיווחה אתמול שבעקבות סקירת הנתונים הפרה-קליניים והקליניים, תכנון הניסוי והליך הייצור, אישרה רשות התרופות הלאומית של יוון את הרחבת הניסוי שלב II ב-Allocetra לטיפול בחולים עם ספסיס מבוסס דלקת ריאות ביוון. יחד עם זאת, בתל אביב המניה דווקא איבדה 2.5%.

בצד השלילי, פרטנר  עם פער שלילי של 3.9%, קנון  עם 2.3%, טאואר  עם 1.6% ולייבפרסון  עם 1.1%, והן צפויות לאבד גובה היום.

4. מגמה חיובית באסיה, חולשה בנפט

באסה נרשמת מגמה חיובית, כאשר הבורסות ביפן וסין עולות ומדד האנג סנג בהונג-קונג נסחר ביציבות לאחר שמוקדם יותר נחלש קלות.

בשוק הנפט הגולמי נרשמת חולשה קלה כאשר שני סוגי הנפט יורדים בכ-0.3%, זאת לאחר זינוק של 3.7% אמש בנפט מסוג WTI ושל 3.2% בברנט. הבוקר הם נסחרים סביב 71.7 דולר ו-75.2 דולר לחבית, בהתאמה.

5. השקל מתחזק מול הדולר והאירו

השקל מתחזק אל מול הדולר והאירו הבוקר, ונסחר ברמה של 3.127 שקלים לדולר ו-3.530 שקלים לכל אירו.

אתמול נודע כי בנק ישראל רכש 4 מיליארד דולר בחודש נובמבר. על אף שבאוקטובר הסתיימה התוכנית שבנק ישראל הכריז בתחילת השנה ובמסגרתה נרכשו 30 מיליארד דולר. "עם סיום התוכנית, העריכו בשוק כי רכישות הדולרים תצטמצמנה, וזו הייתה אחת הסיבות לתיסוף השקל בתחילת החודש. עם זאת, בנק ישראל מיהר להבהיר, בהזדמנויות שונות, כי התכנית לא תהווה חסם מבחינתו", אומר הכלכלן הראשי של מזרחי טפחות, רונן מנחם.

"היקפן הגבוה של הרכישות בחודש נובמבר מצביע על נחישות בנק ישראל בעניין. אני מעריך שהדבר היה בין הגורמים לבלימת תיסוף השקל בהמשך החודש. במבט קדימה, אני צופה כי בנק ישראל ימשיך להתערב בשוק המט"ח, גם בהיקפים גדולים ובמועדים אקראיים. הנתון מאתמול יבהיר לשווקים כי בניגוד לחודשים הקודמים, השקל לא ינוע בכיוון אחד".

עוד כתבות

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות

ראשון לציון. מערכת חדשנית של רכבת על גלגלים? / צילום: Shutterstock

רכבת בלי גלגלים, ההימור התחבורתי החדש של ראשון לציון

מאז התכנון הראשוני שהחל ב־2010, הקו החום שנועד לחבר את רמלה ולוד לראשל"צ, עבר לא מעט תהפוכות ● עכשיו מקודם התכנון בחלקו כ"רכבת על גלגלים", למרות שמדובר בטכנולוגיה שפועלת רק בסין ואין לה תקינה מתאימה לדרישות הישראליות

בדיקה מול רשות החדשנות העלתה שרק 8% ממקבלי מענק הרשות הן נשים / צילום: Shutterstock

לתקן את העיוות: תחרות יזמות בהייטק פונה לנשים ובני 45 ומעלה בלבד

את התחרות מממן פול מיראז', פילנתרופ יהודי מארה"ב ומייסד מכון מיראז' לתמיכה ביזמות ישראלית ● וגם: מיליון דולר לחדשנות בטיפול בסרטן ● ומיזוג הישראלי-אמריקאי שישפר שירותי מזון ● אירועים ומינויים

ג'רום פאוול / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

מה הסיכוי שהפד ישנה את מדיניותו ואיך תשפיע פלישה של רוסיה לאוקראינה

האינפלציה דוחקת במקבלי ההחלטות בבנק האמריקאי להעלות את הריבית, אך עולה שאלה אם הטלטלה בשווקים תשפיע על הנחישות של הפד לסגת מהמדיניות המוניטרית האולטרה מרחיבה ● רוחות המלחמה בין רוסיה לאוקראינה עשויות לספק למקבלי ההחלטות סולם לרדת מהעץ

השופט ארז שני / צילום: דוברות בתי המשפט

המחוזי יכריע: האם אפשר לחתום על הסכם הורות לפני שנולד ילד?

גבר ואישה ביקשו לתת תוקף להסכם, ונדחו בטענה כי הילד טרם נולד ● כעת הם מערערים: "האישור יועיל לכולם" ● ללא פסיקה, המבקשים נתונים לחסדי השופטים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט הודיע לסנגורי נתניהו כי לא ימשיך במו"מ לעסקת טיעון

היועמ"ש הציב תנאי לפיו נתניהו יסכים להודות בעבירות של הפרת אמונים, יבצע עבודות שירות, ויוטל עליו קלון - אך נתניהו לא הסכים ● בעקבות הודעת מנדלבליט, נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מבהיר כי לא הסכים להודות בעבירות שנושאות קלון

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021 לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

ביטקוין / צילום: Shutterstock

סופרים הפסדים בקריפטו: 130 מיליארד דולר נמחקו מהשוק ב-24 שעות

הירידות החדות בשוק הקריפטו נמשכות גם היום: הביטקוין צונח לכ-33,400 דולר, האת'ר נופל ל-2,186 דולר ● מטבעות קריפטו אחרים, ביניהם קרדנו, XRP וסולנה, צונחים ב-10%-20%

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

עזיבה של מנכ”לים / צילום: Shutterstock

משופרסל ועד מגדל: מה עושה עזיבה של בכירים לארגון ואיך מונעים משבר

עזיבה של מנכ"לים, במיוחד כשהיא נעשית במפתיע, עשויה להגביר את חוסר הוודאות בקרב העובדים ולהוביל לגל של עזיבות נוספות ● משקיפות ועד סימון טאלנטים שצריך לשים לב אליהם - הצעדים הראשונים שארגונים צריכים לעשות כדי למנוע משבר

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל