גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant
קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

האינפלציה התגלתה כחשש גובר עבור אמריקאים בעלי זכות הצבעה, כאשר רבים מהם אומרים שהיא גורמת למידה מסוימת של לחץ כלכלי שעוד צפוי להחמיר, כך ניתן ללמוד מסקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל".

כ־56% אנשים בסקר החדש אמרו שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי קל או כבד, כולל 28% שאמרו שהם חשים לחץ משמעותי. יותר מחצי מהנשאלים אמרו שמחירי הדלק ומוצרי המזון היו בין הדאגות הגדולות ביותר בכל הנוגע לעליית המחירים, וכרבע מהנשאלים אמרו שמחירי הדיור והחשמל מלחיצים אותם.

הסקר עוזר להסביר למה המצביעים מאמינים שהכלכלה הולכת לכיוון הלא נכון בזמן שגם נוצרות בה משרות חדשות - אם כי בקצב פחות גבוה ממה שצפו בחודש שעבר - ובזמן שהמשכורות עולות ושווקי המניות הרוויחו כסף השנה. האינפלציה הגיעה באוקטובר לשיא של שלושה עשורים, ומדד המחירים לצרכן עלה ב־6.2% לעומת שנה קודם לכן. אוקטובר היה החודש החמישי ברציפות שבו נמדדה אינפלציה גבוהה מ־5%.

52% צופים שיוקר המחייה יחמיר בשנה הבאה

המצביעים חשים תחושה של דחיפות, כך מצא הסקר החדש של ה"ג'ורנל". כשנשאלו מה הנושא החשוב ביותר שעל הנשיא ג'ו ביידן והקונגרס לטפל בו, כשליש אמרו שמדובר בנושא כלכלי - יותר מכל תחום אחר - ו־10% ציינו באופן ספציפי את האינפלציה. כ־52% אמרו שהם צופים שיוקר המחייה יחמיר בשנה הבאה, לעומת 23% שאמרו שכנראה יוקל.

הסקר שכלל כ־1,500 בעלי זכות בחירה ונערך בין 16 ל־22 בנובמבר, מצא ש־60% מהנשאלים אומרים שהכלכלה הולכת בכיוון הלא נכון. שיעור דומה של נשאלים אמרו שמצב הכלכלה "גרוע" או "לא טוב" כיום.

הדעות היו מתונות יותר כשהנסקרים נשאלו לגבי מצבם הפיננסי האישי: כ־31% אמרו שהם מאמינים שמצבם הכלכלי ישתפר בשנה הקרובה, לעומת 24% שאמרו שמצבם צפוי להחמיר. כ־38% אמרו שמצבם לא צפוי להשתנות.

נראה שחששות האינפלציה מטילים משקלם על הדעות לגבי ביידן והמפלגה שלו. כ־44% מהנסקרים אמרו שהם מאמינים שהרפובליקאים הכי מתאימים לטיפול באינפלציה, לעומת 26% שאמרו שהדמוקרטים הכי מתאימים לטיפול בה. שיעור הסיפוק מתפקודו של ביידן כנשיא עומד על 41% בסקר, כאשר 57% אמרו שהוא לא עושה תפקידו כהלכה.

"ללא קשר לנתוני התעסוקה, כל יום, כשהם חווים את החיים שלהם, אנשים רואים את ההשפעה של מחירי דלק גבוהים יותר, מחירים גבוהים יותר במכולת, כל זה", אמר טוני פבריציו, סוקר רפובליקאי שהחברה שלו ערכה את הסקר של ה"וול סטריט ג'ורנל" יחד עם הסוקר הדמוקרטי ג'ון אנזלון. "זה אולי לא איום קיומי, אבל הם מרגישים את ההשפעות של זה כל יום".

אנזלון הסכים אתו: "האינפלציה מניעה תפיסות של הכלכלה, בגלל שזה משהו שאנשים מתמודדים איתו כל יום. זה כאב ראש יומי ומטרד".

רוב יחסי של המצביעים, כ־39%, אמרו שהם מאמינים שמדיניות ממשל ביידן היא הסיבה העיקרית לעליית המחירים. רוב של הרפובליקאים ורוב יחסי של אנשים שלא שייכו עצמם לאף מפלגה חושבים כך, בעוד שבקרב הדמוקרטים היו הנשאלים צפויים לבחור הסבר אחר: בעיות בשרשראות האספקה, ביקוש רב לאחר המגפה והעלאת מחירים מצד חברות ללא סיבה מוצדקת.

בין אלה שאמרו שהאינפלציה צריכה להיות העדיפות העליונה של וושינגטון, כ־70% אמרו שעליית מחירי הדלק הייתה החשש הגדול ביותר שלהם.

הסקר מצא ששתי הקבוצות חשו את הצריבה של עליית המחירים באופן חריף. כ־67% מהמצביעים שהכנסת משק הבית שלהם נמוכה מ־60 אלף דולר אמרו שהם חשים לחץ כלכלי, כולל 42% שאמרו שמדובר בלחץ רב. בין המצביעים שאין להם תעודת גמר ממכללה או מאוניברסיטה, 61% אמרו שהם חשים לכל הפחות לחץ כלשהו, כולל 34% שאמרו שחשו לחץ משמעותי.

לעומת זאת, 48% מהאנשים במשקי בית המרוויחים יותר מ־60 אלף דולר ו־47% מבוגרי המכללות ציינו לחץ כלכלי ברמה כלשהי.

הסקר הוא הראשון בסדרת סקרים שהחל ה"ג'ורנל" על מנת לחקור את הכוחות המניעים את הפוליטיקה האמריקאית. סקרים על הנוף הפוליטי ינוהלו על ידי החברה של אנזלון, ALG Research, והחברה של פבריציו, Fabrizio, Lee & Associates. בנוסף להם, יעבוד העיתון עם עמותת המחקר NORC באוניברסיטת שיקגו, לעריכת סקרים ברמה לאומית מעת לעת בנושאים חברתיים ותרבותיים.

המשתתפים בסקר נבחרו מתוך רשימה של בוחרים רשומים ומוכרים. חצי מהמגיבים רואיינו בטלפון הסלולרי. רבע מהנשאלים ענו לסקר דרך הודעות טקסט ומילאו שאלון אינטרנטי. עוד רבע מהמגיבים רואיינו בטלפון קווי. אחוז הסטייה לגבי הדגימה עמד על פחות או יותר 2.5%.

עוד כתבות

משה ארבל, ש''ס ינון מגל ובן כספית, 103FM, 8.7.21 / צילום: איל יצהר

האם האזנות סתר לנבחר ציבור דורשת אישור של שופט עליון?

האם החוק מגן במיוחד על נבחרי ציבור מפני האזנות הסתר? ברוב המקרים כן ● המשרוקית של גלובס

 

 

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בת''א / צילום: Shutterstock

מגמה חיובית בפתיחת המסחר בת"א; אורמת, פריון ונייס מובילות את העליות

מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.3% ● התנודתיות הגבוהה צפויה להימשך היום, לאחר מהפך בוול סטריט אמש ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.8%

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס השופטת מרים נאור / צילום: ענבל מרמרי

זכויות אדם, דת ומדינה והגנה על שלטון החוק: המורשת של השופטת מרים נאור

נשיאת העליון בדימוס עמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון ונפטרה במפתיע ● נאור הותירה אחריה שלל פסיקות: מהרשעת דרעי, דרך פתיחת עסקים בת"א בשבת ועד גיוס תלמידי ישיבות ● הנשיא ספד: "תיזכר כאחת מענקיות המשפט הישראלי"

המסעדה הבאה. האם היא תחזיר את ההשקעה? / צילום: אוהד קאב

ההימור הבא של רשת, בעלות מוערכת של חצי מיליון שקל לפרק: "המסעדה הבאה"

לאחר ש"הישרדות", "האח הגדול" ו"אקס פקטור" הניבו נתוני רייטינג נמוכים, הפורמט המקורי הראשון בעידן אבי בן טל מושק השבוע ● בצעד לא שגרתי, תוכנית הבכורה תשודר ללא פרסומות ● בכיר בתעשיית המדיה: "זה מבטיח, אבל רשת רחוקים לאחרונה מלהצטיין בעריכה והפקת תוכן"

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

פרנקפורט, גרמניה / צילום: Shutterstock

מגמה חיובית בבורסות אירופה; הביטקוין מתייצב, הנפט בעלייה קלה

הבנק השוויצרי קרדיט סוויס פרסם היום אזהרת רווח ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 1.9%

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח-האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021, לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

מסכים אדומים בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בת"א: המדדים המובילים איבדו כ-4%

ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4% ● ת"א ביומד התרסק ב-5.6% ומדד הבנקים איבד 4.1% ● ירידות חדות בבורסות אירופה וארה"ב ● הדולר והאירו התחזקו מול השקל

וול סטריט. הטקטיקה ללכת נגד המגמה הוכיחה את עצמה לפחות 10 פעמים מאז וכולל משבר 2008 / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

תזמון השוק ופעולה של פחד רגעי: הטעויות שקשה לתקן בתיק ההשקעות

האם נכון "לשבת בחוץ עד יעבור זעם" בתקופה של ירידות שערים חדות, ובאיזה מטבע צריך להתנהל תיק השקעות של אזרח אמריקאי שמתגורר בישראל? ● אלה חלק מהשאלות שהוצגו בחודש שעבר בבחינת רשות ני"ע למבקשים להשיג רישיון ניהול תיקים ● כתבה שנייה מתוך שתיים

חריש. הנתונים העדכניים ביותר מייצגים את שנת 2017 / צילום: תמר מצפי

האוכלוסייה הוכפלה, האבטלה זינקה, אבל התקציבים נתקעו בנתוני 2017

חלוקת הכספים והסבסודים בין הרשויות המקומיות מסתמכת על דירוג האשכולות של הלמ"ס ● אלא שהוא מתפרסם פעם בשנתיים, מתייחס לנתונים שנאספו לפני 4 שנים ולא בוחן את הרמה הכלכלית של הרשות עצמה ● הלמ"ס: "לא אחראים על השימוש שנעשה בנתונים לצורכי מדיניות" ● כתבה שנייה בסדרה

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, השופטת מרים נאור ז''ל / צילום: ענבל מרמרי

נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה

נשיאת העליון בדימוס מרים נאור הלכה לעולמה היום בגיל 74 ● נאור פרשה בשנת 2017 מבית המשפט העליון ועמדה בראש ועדת החקירה הממלכתית לבדיקת אסון מירון ● סער: "נאור הייתה שופטת בכל רמ"ח איבריה" ● מנדלבליט: "מגדלור של צדק, חוכמה וערכים, אשר תרומתה לעולם המשפט לא תסולא בפז"

צוות מדיוונד עם המנכ''ל שרון מלכה / צילום: Mediwound

תוצאות טובות למדיוונד בתרופה לטיפול בפצעים כרוניים

מנכ"ל כלל ביוטכנולוגיה המחזיקה 35% בחברה: "מספר חברות פנו אלינו בטרם פרסום התוצאות. להערכתנו כעת ההתעניינות בחברה תגבר עוד יותר"

עזיבה של מנכ”לים / צילום: Shutterstock

משופרסל ועד מגדל: מה עושה עזיבה של בכירים לארגון ואיך מונעים משבר

עזיבה של מנכ"לים, במיוחד כשהיא נעשית במפתיע, עשויה להגביר את חוסר הוודאות בקרב העובדים ולהוביל לגל של עזיבות נוספות ● משקיפות ועד סימון טאלנטים שצריך לשים לב אליהם - הצעדים הראשונים שארגונים צריכים לעשות כדי למנוע משבר

בצלאל חזי / צילום: רוני שיצר

חזי בצלאל צפוי למנות את ניסים גז לתפקיד מנכ"ל אקספון

אסף עופר, שניהל את קבוצת אקספון, עובר לנהל את חברת-הבת מרתון, ואליו עשוי להצטרף אסף אביב, שניהל בפועל את אקספון, כמשנה למנכ"ל

הביטקוין מאבד מערכו / צילום: Shutterstock

מה עומד מאחורי הירידות בקריפטו ולאן בורחים המשקיעים?

לקראת התפוצצות הבועה? בחודשים האחרונים שוק הקריפטו חווה ירידה דרמטית, כשהשבוע האחרון היה השיא עם ירידה של 21.6% בערך הביטקוין ● החל מסיבות גיאופוליטיות ועד ההשפעה של שוקי ההון, כל הסיבות להתרסקות השוק שהוביל לגל התעשרויות בשנתיים האחרונות

מסכים אדומים בבורסה / אילוסטרציה: Shutterstock

המגמה השלילית בבורסות: "השווקים עושים את העבודה עבור הפד"

רפי גוזלן, אי.בי.אי: "הבנק המרכזי בארה"ב צפוי להמשיך ולהכין את השווקים להעלאת הריבית במרץ, ואולי לספק הבהרות בנוגע לאופן צמצום המאזן ועיתויו"