גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam
בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

הפדרל ריזרב נכנס לטריטוריה לא מוכרת בתחילת 2022. בפעם הראשונה מזה כמה עשרות שנים, מתכוננים הנגידים להעלות את שיעורי הריבית כשהאינפלציה גבוהה באופן מטריד לעומת מתי שהיא נמוכה מאוד.

בפעם האחרונה בה הפד העלה את שיעורי הריבית מכמעט אפס, בסוף 2015, האינפלציה הייתה מתחת ליעד של 2% ושיעור האבטלה - המודד כמה גמישות יש בשוק העבודה - ירד מעט.

כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן - ל־3.9% בדצמבר לעומת 5.9% ביוני. המחירים לצרכנים עלו בנובמבר ב־5.7% לעומת שנה קודם לכן, אם מודדים לפי המדד המועדף על הבנק.

ההתפתחויות האלה המסבירות למה יושב ראש הפדרל ריזרב ג'רום פאוול עשה בחודשיים האחרונים שינוי כיוון מהתמקדות בעידוד הצמיחה להאטת האינפלציה, ולמה הוא ועמיתיו כנראה יאותתו השבוע שיתחילו להעלות את שיעורי הריבית במרץ.

בכירים בבנק המרכזי קבעו באופן לא מתחייב שלוש העלאות של רבע אחוז בריבית לשנה זו. זה יעלה את ריבית הבנצ'מרק לטווח קצר לטווח שבין 0.75% ל־1% עד סוף השנה, מהרמה הנוכחית של כמעט אפס.

הם ביססו את התחזיות האלה להעלאה על תחזית על פיה האינפלציה תרד לרמה נמוכה מ־3% בדצמבר. עם זאת, חלקם הצביעו על כך שאם נראה כי האינפלציה נמצאת בדרך להיות גבוהה מ־3% עד אז, הם עשויים להעלות את הריבית יותר באגרסיביות. המטרה היא להעלות את הריבית מהר יותר לרמה שתאט את העסקת העובדים והצמיחה הכלכלית, שרוב הפקידים הבכירים מעריכים שנמצאת איפשהו בתחום הגבוה מ־2.5%.

קצב מהיר יותר של העלאות ריבית בהמשך השנה עלול להביא לקריאות להעלות אותה בפגישות הנגידים הבאות, שנקבעות אחת לכל שישה שבועות בערך - משהו שהפד לא עשה מאז 2006.

אם האינפלציה תהיה גבוהה במידה לא נוחה בהמשך השנה, "הם עלולים להצטרך לשנות אותה בכל אחת מהפגישות", אמר מתיו לוצטי, כלכלן ראשי לארה"ב בדויטשה בנק. "אולי נצטרך להתנער מהרעיון שהעלאת הריבית אחת לרבעון היא תגובת מדיניות מספקת".

בעדות בגבעת הקפיטול החודש, אמר פאוול שהאינפלציה גבוהה בגלל שההיצע והביקוש אינם מתואמים. הפדרל ריזרב לא יכול לפתור צווארי בקבוק של שרשראות אספקה או שילוח, אבל ריבית גבוהה יותר יכולה לצנן את הביקוש בגלל שהיא תביא להאטה בהעסקה ובצמיחת השכר. הנגידים מקווים שהאינפלציה תרד כשבעיות האספקה יוקלו והביקוש יעבור מסחורות, שמחיריהן עלו בחדות בשנה שעברה, לשירותים, שם הייתה האינפלציה פחות חמורה.

מול נגידי הפד עומדות שתי שאלות מרכזיות: כמה תרד האינפלציה במחצית הראשונה של השנה? ומה יעשו אם התשובה לכך היא "לא מספיק"?

"הם יעלו את הריבית מהר יותר, הרבה יותר מהר, אם יגיעו למסקנה שהיא נותרת גבוה", אמר וויליאם אינגליש, לשעבר כלכלן בכיר בפד וכיום פרופסור בביה"ס לניהול של אוניברסיטת ייל.

הקצב של העלאות הריבית "הולך להיות תלוי באיך הכלכלה מתפתחת", אמרה נשיאת הפדרל ריזרב של קליבלנד לורטה מסטר בראיון מהעת האחרונה. "קשה להחליט מראש מה אנשים מתכוונים לעשות".

סביבה כלכלית עם הרבה יותר אי וודאות

בהתחשב באי הוודאות, רוצים הנגידים גם לדון בשאלה אם לספק הנחיות כלשהן להמשך, הניסוחים אותם הפד מפרסם כדי להבהיר את כוונות הבנק המרכזי לגבי שיעור הריבית בשנים הקרובות.

הנחיות להמשך היו כלי חשוב בארסנל המדיניות המוניטרית של הפד כבר כמעט 20 שנה, תקופה בה האינפלציה ושיעור הריבית היו נמוכות באופן כללי.

הפד הסתמך לראשונה על הבטחות מותנות כאלה - שלעתים נעטפו בשמות תואר שלאורך השנים קיבלו משמעות גדולה - בראשית שנות ה־2000. בתחילה הבכירים הפעילו את הטקטיקה הזו ב־2003 כשרצו לציין שהם מתכננים לשמור על הריבית נמוכה ואחר כך כדי להצביע על כוונתם להעלות את הריבית, אך לבטא את המגמות האלה מבלי לדרוס את השוק, כפי שקרה ב־1994, כשהפד העלה את הריבית בחדות.

לפני שהתחיל להעלות ריביות ב־2004, אמר הפד שהעלאות ריבית כאלה כנראה יקרו בקצב "מדוד". בהמשך העלו את הריבית ברבע אחוז ב־17 פגישות מדיניות עוקבות. ב־2015 הכין הפד את השווקים להעלאת ריבית אפילו קלה יותר כשהודיע שהעלאות הריבית יהיו "מדורגות בלבד".

אבל הסביבה הכלכלית היום - אחת שיש בה הרבה יותר אי וודאות לגבי האופן שבו שווקי תעסוקה, משכורות והאינפלציה יתגלו - עשוי למנוע את הפדרל ריזרב מלספק רמזים או הבטחות. בשימוע שלו בקונגרס אמר פאוול שהפד יצטרך להיות צנוע וגמיש.

"זה אולי יהיה מפתה לומר משהו על 'הדרגתיות' אבל אני לא באמת בטוח שהם יכולים", אמר אינגליש. "קשה שיהיה ביטחון רב בכך שהם הולכים לסיים לנוע בהדרגתיות".

המשמעות של זה אמורה להיות התרחקות מהחזקת היד אליה התרגלו המשקיעים והתכוננות לשווקים יותר תנודתיים אם האינפלציה לא תתקרר בקרוב.

עוד כתבות

הנרי קיסינג'ר בפורום הכלכלי בדאבוס לפני כעשור / צילום: Reuters, Stefan Wermuth

קיסינג'ר נגד סורוס על רוסיה ואוקראינה

שני האנשים בשנות ה-90 לחייהם מציעים חזונות סותרים על הסדר העולמי בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס

התחדשות עירונית ברחוב מכבי 8 רעננה / הדמיה: תמיר חטיבה

פרויקט התמ"א ברעננה שנתקע ואז קם לתחייה

בפרויקט ברחוב מכבי ברעננה הוחלפו ארבעה קבלנים, ועכשיו רואים את הסוף ● כל דירה תקבל תוספת של 23 מ"ר

שבט לוי בעבודת המשכן / צילום: הדפס מאוסף פיליפ מדהרסט של איורי התנ''ך, wikimedia.org

מעטים אבל יעילים: שבט לוי יכול לשמש לנו מודל למנגנון פקידותי ובסיס לכלכלה אחראית

מה הקשר בין פרשת במדבר למשל האיש השמן והרזה וליעילות המגזר הציבורי? ● פרשת השבוע במבט כלכלי, מדור חדש

מייסדי סטארקוור: אלי בן־ששון ואורי קולודני / צילום: נטלי שור

קרן ההון סיכון המפורסמת מזהירה ממשבר ארוך, אבל תחום אחד עדיין פורח

קרן סקויה, שנחשבת לאחת הגדולות והנחשבות בעמק הסיליקון, המליצה ליזמים שלה להתכונן למשבר ממושך ● ועדיין הסטארט-אפים בעולמות הקריפטו ממשיכים לגייס מימון גבוה בשווי חלומי, כמו זה שקיבלה השבוע חברת הקריפטוגרפיה הישראלית סטארקוור ● השבוע שהיה בהייטק ומדע

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-2.2 מיליון שקל בגליל המערבי?

דירות עם 4 חדרים בשלומי, בעכו או בכרמיאל או דירת 5 חדרים בנהריה

מחירי השכירות בעליה חדה / איור: גלובס

"לחצנו יד, סיכמנו על מחיר, וכמה שעות אחר כך הוא כבר זינק": כך נראית מצוקת שוכרי הדירות בישראל

קרן ודני חיפשו לשכור דירת 4 חדרים ברמת השרון, גילו שהמחיר זינק בתוך חודשים ספורים, והרימו ידיים; שחר משלם על דירה שכורה בהוד השרון 1,000 שקל יותר מהדיירים הקודמים ול' מעידה: "אנחנו העניים החדשים" ● מחירי השכירות זינקו בערים רבות בישראל בעשרות אחוזים בתוך שנה בלבד. למה זה קרה ומהן ההשלכות? ● האזינו 

 

דירת 3 חדרים באבן גבירול בת"א לא שופצה מאז שנות ה-50. היא זכתה ללא מעט מתעניינים

שטח הדירה ברחוב אבן גבירול בתל אביב הוא 100 מ"ר ובה שלושה חדרים ● היא נמכרה עבור 4.65 מיליון שקל ● ועוד עסקאות נדל"ן מהשבוע

חורשת הסרג'נטים ליד נתניה. שרידים מיערות השרון / צילום: נורית מוזס

מסלול טיול לשבת: חמש דקות מהבית ואתם בחיק הטבע

כדי ליהנות מחיק הטבע, לא חייבים לנסוע רחוק. יותר ויותר ערים מבינות שכדאי לשמר ולהנגיש פינות של שפיות ויופי

הלגונה בדובאי. יחידות הדיור הבינוניות עד מפוארות הן המבוקשות ביותר על ידי משקיעים / צילום: Shutterstock

איפה אפשר למצוא דירה ב-400 אלף שקל? חפשו בשוק הנדל"ן הלוהט של האמירויות

דוח של ברקשייר האתוויי קובע כי ב־2021, שוק הנדל"ן באיחוד האמיריות רשם את קצב הצמיחה הגבוה ביותר באזור המזרח התיכון, אפריקה ואירופה ● מה קובעים דיני המסים במדינה, מה צריכים לקחת בחשבון המשקיעים הזרים וממה הם צריכים להיזהר?

לישון עד מאוחר כשעובדים מהבית עלול לפגוע בביצועים בעבודה / צילום: Shutterstock, Stock-Asso

לישון עד מאוחר כשאתם עובדים מהבית עושה יותר נזק מתועלת – הנה הסיבות

מומחי שינה אומרים ששמירה על שעות קבועות ועקביות יכולה לעזור לשפר ביצועים בעבודה ולחזק קשרים ומערכות יחסים

חצי שעה של השראה. סוד החברות שמצליחות דווקא בתקופות של משבר כלכלי / צילום: מנחם רייס

מגוגל ופייפל ועד מקדונלדס ועליבאבא: הסיפור של החברות שהצליחו לפרוץ בזמן משבר כלכלי

על רקע החששות ממשבר מתקרב, כדאי להיזכר שחברות מצליחות רבות פרצו ועלו דווקא בתקופות של משבר כלכלי, מגוגל ופייפל ועד מקדולנד ונוטלה, Airbnb ועליבאבא. מה הסוד שלהן?

פרויקט פינוי-בינוי בירושלים / צילום: יובל פן

מס רכישה גם על היטל ההשבחה? מכביד על מיזמי הפינוי-בינוי

רשות המסים נוהגת להטיל מס רכישה על היטל ההשבחה בעסקאות פינוי-בינוי, אולם עיון בלשון החוק מעלה סימני שאלה לגבי עמדה זו

איתמר דויטשר, מנכ''ל קבוצת אלקטרה / צילום: טל גבעוני

באלקטרה לא מרגישים האטה: "אם כבר אנו רואים שקצב הפעילות רק גדל"

התייקרות התשומות ועליית הריבית לא השפיעה על אלקטרה: "בתחום הבנייה למגורים, נכון לנקודת הזאת לקראת סוף חודש מאי, אנחנו לא רואים עדיין שינוי או פגיעה בפעילות", אמר המנכ"ל איתמר דויטשר

תצפית מהר אורה על מנזר גורנינסקי בעין כרם / צילום: פנינה עין מור

לאכול עוגת אגסים מושלמת בנקודת התצפית היפה ביותר בירושלים

כיפות הבצלים של עין כרם, עוגת האגסים של אוגוסטה ויקטוריה, מגדל ימק"א ותצפית שקיעה על החומות. לקראת יום ירושלים בחרנו את ארבע נקודות התצפית היפות ביותר בעיר ובכל אחת מהן משהו טעים לאכול

מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי ה- 10 ביוני, והוא האירוע המרכזי והמסכם של אירועי הגאווה בעיר המתקיימים בימים אלה / צילום: Shutterstock, ColorMaker

שבועיים למצעד הגאווה בתל אביב: האם עשרות אלפי תיירים בדרך?

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התיירות בעיר ציפי ברנד, מעריכה כי העיר תתמלא בכ-15 אלף תיירים שיגיעו ממדינות שונות: "תל אביב היא אחת הערים הראשונות שחוזרת לקיים את מצעד הגאווה, אחרי שנתיים של סגרים ושמיים סגורים"

ב.מ.וו I4 M50 / צילום: יח''צ

הניסיון של ב.מ.וו לחדור לטריטוריה של טסלה

ה-I4 החשמלי הוא הניסיון האגרסיבי ביותר של ב.מ.וו לפלוש לטריטוריית טסלה ● העיצוב יוקרתי ואיכותי והביצועים מסחררים ● הבונוס: המצפון הסביבתי שקט

הונג קונג / צילום: Associated Press, Kin Cheung

"אקסודוס מוחלט": למה עשרות אלפים בורחים מהונג קונג?

הונג קונג איבדה 93 אלף תושבים ב-2020, ועוד 23 אלף ב-2021. לפי הערכות מוקדמות, השנה הרבה יותר אנשים יעזבו את העיר ● רבים עוברים לסינגפור, ולא מעט אחרים מבקשים תושבות בקנדה ובבריטניה ● "בשנתיים האחרונות אנשים חששו לעזוב, אבל בששת החודשים האחרונים היה אקסודוס מוחלט", אמרה תושבת העיר

הדפסת דולרים / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

ריקוד הטנגו המסוכן של הריבית והחוב הגדל באמריקה

בתחילת החודש הודיע הפדרל ריזרב על העלאת הריבית וצמצום המאזן שלו ● השווקים בכלל והנאסד"ק במיוחד הגיבו הפעם בקריסה ● כיצד תשפיע העלאת הריבית על השווקים הפיננסיים ותיקי החיסכון והפנסיה והאם לפד יש אופציות אחרות ● מבט מקרוב על הריבית במשק האמריקאי

ריצ'ארד קווסט / צילום: CNN

ריצ’רד קווסט יודע בדיוק למי צריך להקשיב כדי לדעת מה יקרה לכלכלה ובטוח: "בעוד שנה נהיה במיתון"

ריצ'רד קווסט, הפרשן הכלכלי הבכיר של CNN, מרגיש בכנס הפורום הכלכלי העולמי "תחושת מציאות וכובד משקל שלא ראיתי קודם" ● בראיון לגלובס הוא מספר על רוחות המלחמה המורגשות בכנס יוצא הדופן, על הסוגיות שזזו הצידה אך עוד ישובו לבמה, וגם על מצב העיתונות ותפקידה

טלטלה בשווקים

משבר כזה אנחנו לא זוכרים - ועוד 9 כתבות שכדאי לכם לקרוא על הטלטלה בשווקים

ההתרסקות של שוק המטבעות הדיגיטליים ● ארבעת החטאים שהובילו למשבר בהייטק הישראלי ● איך תיזכר 2022 בהיסטוריה הכלכלית? ● מיטב הכתבות מהשבוע האחרון על הטלטלה בשווקים