גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הירידות בשוק ב־2022 כבר משפיעות על התנהגות המשקיעים

הירידות המתמשכות בבורסות בארה"ב כבר משנות את התנהגות המשקיעים האמריקאים שמתחילים להתרחק מסיכונים ● סוגי מסחר שצברו תאוצה בשנים האחרונות, כמו הקריפטו, מתחילים לצאת מהאופנה והפסימיות של המשקיעים עולה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, orhan akkurt
וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock, orhan akkurt

הירידה במחירי מניות אמריקאיות בשנת 2022 גברה בשבוע שעבר, כאשר ביום חמישי היו הנפילות הגדולות ביותר בשוק מאז תחילת המגפה. הצניחה קרתה יום אחד לאחר שיושב-ראש הפדרל ריזרב ג'רום פאוול דווקא סלל את הדרך לעלייה בשווקים לאחר שהבהיר כי העלאת ריבית מעל חצי אחוז אינה צפויה.

קנה-המידה של הירידות ביום חמישי והתנודתיות הגבוהה של העת האחרונה מעוררים שאלות לגבי נושאים נרחבים יותר בשווקים, כמו למשל התפרקות של מסחר ממונף או הנזלה אפשרית של קרנות לאחר הימורים שגויים בקנה-מידה גדול. אבל משקיעים ואנליסטים רבים אומרים שהירידה תאמה ברובה את הנסיגה הנרחבת יותר בשוק השנה שבבסיסה עומדת המחשבה ששיעורי הריבית יעלו. מנהלי תיקי השקעות אומרים שהקדמת העלאת הריבית נוטה לעזור למניות שנותנות דיבידנדים, למשל, ומצד שני לוחצת על המסחר הספקולטיבי שנעשה פופולרי ורווחי כשהכסף היה זול.

משמעות המגמה הזו הייתה פגיעה במניות של החברות שזינקו מעלה בשנות המגפה והערכות השווי שלהן גבוהות. נטפליקס  הייתה אחת ממניות הטכנולוגיה הלוהטות בשנים האחרונות, וירדה השנה בינתיים ב־70%. אמזון  ירדה ב־31%, מפגרת אפילו אחרי מדדי המניות המובילים. הנה כמה מאפיינים של אי נחת בשווקים שבהם כבר אין יתרונות מיידיים וצפויים של רכישת מניות בזמן ירידה במחיר.

סדקים בשוק

אין כמעט מניות שהירידות נחסכו מהן. ביום חמישי רק 35% מהמניות במדד S&P 500 נסחרו מעל הממוצע שלהן ב-200 הימים הקודמים, לפי נתוני FactSet. מדובר בירידה של 74% לעומת ינואר. באותו יום במדד נאסד"ק  המשולב, רק 20% מהמניות נסחרו מעל הממוצע שלהן ל־200 יום, לעומת 38% בחודש ינואר.

"ישנה חולשה רבה מתחת לפני השטח", אומר ווילי דלוויש, מנהל השקעות בחברת ניתוח הנתונים All Star Charts. "הנסיגה הזו גוררת כלפי מטה הערכות שווי בשוק המניות".

אבל גם לאחר הירידות האלה, מדד S&P 500  נראה יקר ביחס להערכות השווי שלו בעשור האחרון. המדד נסחר בשבוע האחרון במחיר גבוה פי 17.7 מההכנסות הצפויות ל־12 החודשים הקרובים, לפי FactSet, יותר מהממוצע בעשר השנים האחרונות, שעמד על פי 17.1 מההכנסות החזויות. כאשר הפדרל ריזרב צפוי להמשיך להדק את הנסיבות המוניטריות, משקיעים רבים אומרים שמניות עדיין לא נראות להם זולות.

 

דעיכת הבאז על אופציות

בזמן שהמניות צנחו, המשקיעים נעשו פחות נלהבים גם לגבי הימורים מסוכנים בשוק האופציות. במשך רוב השנתיים האחרונות, משקיעים אינדיבידואליים מיהרו לשוק האופציות על מנת לעשות הימורים סופר־שוריים על מניות, בציפייה לעליות מתמשכות בשווקים. הימורי אופציות הפכו שם נרדף לשגעון סביב מניות המם (מניות ויראליות שמושכות צעירים ברשתות חברתיות), כשמניות של חברות כמו גיימסטופ  וחברת אולמות הקולנוע AMC  זינקו.

כעת, נראה שהרבה מהספקולציה הזו נגמרת. נפח אופציות ה-Call נטו במניות בודדות (אופציות בהן המוכר מעניק לרוכש את הזכות לקנות את נכס הבסיס במחיר ובתאריך מוסכמים מראש) היה לאחרונה ברמה הנמוכה ביותר מאז אפריל 2020, על פי דויטשה בנק. נתון שמשקף את חוסר האמון של רוכשי האופציות בעליית שווי המניות.

גם המחיר של אופציות שוריות על מניות החל לרדת לעומת אופציות דוביות, בהן יש ציפייה לירידות בשווי המניות, כך אומרים בקרדיט סוויס. מדובר בהיפוך מגמה מרוב השנים האחרונות.

ירידה במטבעות קריפטו

שווקים אחרים בסיכון גבוה נפגעו גם הם. מחיר הביטקוין  הגיע לשיא השנה במרץ ומאז היה בירידות רוב הזמן. כיום הוא נסחר סביב 33 אלף דולר.

הירידה של מטבע הקריפטו כנראה פגעה לא רק במשקיעים פרטיים, אלא גם במספר הולך וגדל של משקיעים מוסדיים. בתחילת דרכם, מטבעות קריפטו נקנו ונמכרו בעיקר על ידי סוחרים פרטיים, אבל היום נוכחותם בשוק קרנות הגידור ויועצי ההשקעות הרשומים נעשתה בולטת יותר.

הפסימיות גוברת

בגלל שהנסיגה הותירה למנהלי תיקים מעט מקומות להסתתר, סקרים מראים שמשקיעים פרטיים נעשים יותר ויותר פסימיים לגבי שוק המניות בכללותו. מספר המשקיעים המאמינים ששוק המניות ימשיך לרדת בשישה החודשים הקרובים הגיע באפריל לרמה הגבוהה ביותר מאז 5 במרץ 2009, על פי האיגוד האמריקאי של משקיעים פרטיים.

הפסימיות הנרחבת לא בהכרח מהווה חדשות רעות. ישנם אנליסטים הרואים את הסקר של איגוד המשקיעים כמצביע נגטיבי, ואומרים שכשנראה שהסנטימנט נעשה ממש רע, השווקים מוכנים לחזרה. (ב־2009, מדד S&P 500 הגיע לשפל הנמוך ביותר בשעת סגירה רק ארבעה ימים לפני הנתון של סקר איגוד המשקיעים הפרטיים). 

"נתונים על סנטימנט המשקיעים יכולים לעזור לקבוע שאם אנחנו עדיין לא הגענו לתחתית השוק, אנחנו כנראה באיזור התחתית", אומר רוס מייפילד, אנליסט אסטרטגיית ההשקעות בבנק ההשקעות Baird. "אז אם אתה מאוד טקטי, אלה זמנים טובים להפעיל את הכסף".

בתאגיד הבנקאות והשירותים הפיננסיים מורגן סטנלי מסבירים כי אחת הסיבות שחלק מהמשקיעים מסתכלים על השווקים בהססנות בימים אלה היא האינפלציה הגבוהה. כשמכניסים למשוואה את עליות המחירים, תשואת הרווחים של מדד S&P 500 יורדת דרמטית. זה מקשה על משקיעים להצדיק תשלום של פרמיה עבור בעלות על מניות לעומת השקעות אחרות.

ישנם משקיעים המתכוננים לטלטלות נוספות ופונים לקרנות הפוכות, המציעות לקונים את האפשרות להמר על ירידות במניות או מדדים. לפי מעריך אחד, הפעילות בקרנות כאלה הגיעה לאחרונה לרמה הגבוהה ביותר בעשור האחרון, כך אומר ג'ייסון גפפרט, מייסד Sundial Capital Research.

"משקיעי ריטייל מהמרים נגד מניות", אומר גפפרט. "הם מגדרים את התיקים שלהם".

עוד כתבות

דיסני פלוס. המשא ומתן על הסליקה יכול לקחת עד שנה / צילום: Shutterstock, DANIEL CONSTANTE

דיסני פלוס ו-yes הודיעו שהן מוותרות על הסכם הבלעדיות

בעקבות ההודעה הודיעה רשות התחרות כי היא מפסיקה את הבדיקה בעניין ● הסכם הבלעדיות לא חייב את דיסני פלוס לשווק את שירותיה רק דרך yes, אלא העניק ל-yes את הזכות לסלוק אותה בבלעדיות לתקופה של 3 שנים

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף / צילום: Shutterstock

עורכי הדין של ההייטק לא מתרגשים מהפיטורים בענף: "דירקטוריונים לחוצים"

למרות התמורות בשוק ההייטק הישראלי, עורכי דין מובילים שמלווים את התעשייה סבורים שכרגע היא לא נמצאת במשבר ● הם רואים יותר סטארט-אפים לא רווחיים שנמכרים אבל מזהירים חברות מצעדים פזיזים: "אתה לא יכול לקצץ את כל המכירות ולצפות להמשיך לחיות"

יוסי זינגר וארז בלשה, יו''ר ומנכ''ל ג'נריישן קפיטל / צילום: כדיה לוי

מנהלי קרן ג'נריישן: "כשדיברנו על השקעה בתחבורה ציבורית, הסתכלו עלינו כאילו נחתנו ממאדים"

מניית קרן הריט לתחום התשתיות סיפקה תשואה חיובית מתחילת השנה, אך צמד מנהליה מעריכים כי שווי השוק רחוק מלשקף את הפוטנציאל הטמון בנכסיה, "שעבדו מסביב לשעון גם בקורונה" ● מה הוביל אותם להשקיע בתחום ההיסעים ("תחבורה היא ליבת החיים") ומה הם חושבים על המחיר שמשלמת המתחרה קיסטון בעסקת אגד

תוכנית דירה. לתת לקבלנים נגישות למגרשים קטנים פנויים / צילום: Shutterstock

לא להסתכל רק על הגדלת היצע הדירות, אלא גם על פילוח הביקושים

להשגת תכנון מיטיב בישראל יש רק אפשרות אחת: גיבוש מדיניות דיור לאומית לישראל • מדיניות כזו צריכה להתייחס לצרכים האמיתיים של התושבים: גיל, גודל משק הבית, מצב כלכלי, צרכים מיוחדים ועוד • הרפורמה יכולה לצאת לדרך גם בלי חקיקה

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 עלה 1.2%, מדד נפט וגז קפץ 3.2%

מדד ת"א 90 התחזק 0.9% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.1% ● הדולר קפץ 1.1% ושערו היציג נקבע על 3.43 שקלים, אך לאחר מכן נחלש

שרת התחבורה מרב מיכאלי. מחפשת הישג לרשום על שמה? / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

כך הפך חוק המטרו לכלי משחק פוליטי ומה הקשר לתחנה ברעננה

חוק המטרו חשוב וצריך להעבירו עכשיו, אבל גם אם לא יעבור בכנסת הנוכחית, הפרויקט לא ייעצר והכסף שהושקע בו עדיין לא נזרק לפח ● מה הנזק הצפוי מאי אישורו בכנסת הנוכחית, והאם עוד ניתן להצילו? ● כך הפך הפרויקט החשוב לכלי ניגוח פוליטי וכיצד מתנגד מרעננה מטריף את המערכת

דליפת דלק בקו קצא''א במועצה האזורית חוף אשקלון, לפני כשנה / צילום: המשרד להגנת הסביבה

באשקלון חולים בסרטן יותר מהממוצע הארצי, אך הממשלה לא טורחת לחקור מדוע

"במחוז אשקלון רואים רמת תחלואה משמעותית במחלות הסרטן באופן יחסי לממוצע הארצי", אמרה ד"ר איזבלה קרקיס, מנהלת המחלקה לאפידמיולוגיה סביבתית במשרד הבריאות, בדיון הוועדה לפניות הציבור בכנסת ● במשרד הבריאות מציינים כי אין להם מנדט לבדוק חשיפה לחומרים מסוכנים שנמצאים באוויר, ומפנים את הזרקור לעבר המשרד להגנת הסביבה - שטוען כי דווקא מדובר באחריות משרד הבריאות

הדמיית השכונה. ברבים מהבניינים תהיה חזית פעילה בקומת הקרקע / צילום: מצגת עיריית תל אביב

מגדלים עם 45 קומות, החל מ-3 מיליון שקל לדירה ובנייה אחידה: כך ייראה הרובע החדש של תל אביב

מסמך הנחיות שפרסמה עיריית תל אביב לבינוי ולעיצוב אורבני לרובע שדה דב, קובע כללים אחידים ונוקשים לתכנון הרחובות והבניינים ברובע החדש של תל אביב • מה הם שלושת טיפוסי הבנייה המתוכננים, מה מיוחד באזורי המסחר - ואיך הרובע ישתלב בעיר?

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

וול סטריט / צילום: Shutterstock, Lucky-photographer

הירידות בוול סטריט מעמיקות, נאסד"ק מאבד יותר מ-2%

נעילה באירופה: מדד דאקס התקדם 0.3%, פוטסי 100 עלה 1% וקאק 40 התחזק 0.6% ● קוגנייט פרסמה דוחות מאכזבים והמניה נופלת ● פלייטיקה יורדת לאחר דיווח רשמי על עסקת מכירת השליטה ● תשואת אג"ח ממשל ארה"ב ל-10 שנים עולה ל-3.22%

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת פיוניר / צילום: איל יצהר

מנהלת האנשים ששמה גבול לדרישות השכר: "לא סביר שידרשו העלאה של 80%"

מיכל אדם, מנהלת האנשים בחברת הפינטק Payoneer, כמעט עשתה הסבה לניהול בית ספר, אבל המנהלת שלה שכנעה אותה להישאר לעוד תפקיד אחד ● מאז היא בחברה שעובדיה פזורים ב-28 מדינות ● בשיחה עמה, היא מדברת על גיוס בזום, חיבור עובדים מיבשות שונות ועל דרישות השכר המופרזות שנתקלה בהן, גם של מגייסות

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

הושגו הסכמות: הכנסת תפוזר ביום רביעי, חוק הנאשם לא יעלה

טרם הושגו הסכמות על תאריך הבחירות ● שר האוצר ליברמן העריך כי עסקת החבילה במשק לא תצא לפועל ● ח"כ סמוטריץ': "סיכמנו בישיבת ראשי אופוזיציה לעשות הכל כדי לדחות את פיזור הכנסת לשבוע הבא ובימים האלה נהפוך כל אבן כדי למנוע את ההליכה המיותרת הזו לבחירות"

חנות לגו / צילום: LEGO

זה תאריך הפתיחה של החנות הראשונה של לגו בישראל

במקביל לפתיחת החנות הפיזית בדיזנגוף סנטר בתל אביב, יושק באותו היום גם אתר האינטרנט הרשמי של LEGO בישראל ● החנות תציע מגוון של מוצרים, ביניהן כאלה שניתן למצוא רק בחנויות הרשמיות

בורסת וול סטריט / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; נוירוסנס זינקה ב-49%, טבע קפצה ב-6%

בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת - מדד הדאקס רשם עלייה של 0.5% ואילו הקאק ירד ב-0.4% ● עליות של כ-2% נרשמו במסחר בחוזים על הנפט הגולמי ● התשואה על אג"ח הממשל האמריקאי ל-10 שנים עלתה ב-8 נקודות בסיס ל-3.20%

בועז טופורובסקי, יואב קיש וזאב אלקין / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

הפטור מוויזות לארה"ב בסכנה בגלל מאבק על תאריך הבחירות

מליאת הכנסת תתכנס היום בצהרים ליממה אינטנסיבית של חקיקה עד לפיזור הכנסת ● החוקים שצפויים לעלות היום: חלופת שקד לתמ"א 38, חוק המכר של שר השיכון, וחוק התחרות הכלכלית ● המחלוקת עם האופוזיציה לגבי תאריך הבחירות מאיימת על אישור חוק המטרו וביטול הוויזות לארה"ב

מוצרי חלב / צילום: גלובס

מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%

לפי ההסכמות בין משרדי החקלאות והאוצר ונציגי ענף החלב, מחירי מוצרי החלב שבפיקוח יעלו ב-4.9%. לפי ההסכם, מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות ● עוד הוסכם כי על גבינות קשות, כמו מוצרלה, חלומי וגורגונזלה יבוטל המכס באופן מיידי

טקס פרישת השופט ג'ורג' קרא, בית המשפט העליון / צילום: יונתן זינדל/פלאש 90

חוות דעת של היועמ"שית עשויה להשפיע דרמטית על אסטרטגיית הפרסום באינטרנט

במסגרת תביעה ייצוגית קובעת בהרב־מיארה שאתרי תוכן אחראים לוודא כי קטינים אינם נחשפים לתוכן אסור ● העמדה רלוונטית הן לאתרים ישראליים והן לענקיות תוכן כמו פייסבוק ● מאחר שהורים וילדים משתמשים לעתים באותו מחשב, המשמעות היא הגבלת התאמת הפרסומות להיסטוריית הגלישה

יהלי רוטנברג, החשב הכללי במשרד האוצר / צילום: רפי קוץ

המהפכה השקטה של החשב הכללי באוצר: רכש ממשלתי במיליארדי שקלים יזכה לפטור ממכרז

גלובס חושף מהלך מקיף וחסר תקדים במסגרתו יורחב משמעותית מסלול פטור ממכרז בהתקשרויות ממשלתיות ● כך לדוגמה: התקשרויות עד 100 אלף שקל לא יהיו חייבות במכרז ומשרדי הממשלה לא יזדקקו לאישור בסכומים של עד 4 מיליון שקל ● החשב הכללי הודה שהצעד "לא ירד לו בגרון" ובכל זאת החליט באופן לא שגרתי לוותר על חלק מסמכויותיו

עדיקה. בדרך להפוך לחברה פרטית / צילום: ערן סלם יח''צ

המניה צנחה, עשרות מיליונים נמחקו ורגע לפני שהכסף נגמר: עדיקה מגיעה לסוף דרכה העצמאית

כארבע שנים לאחר שהונפקה כהבטחת אופנה מקוונת, במהלכן רשמה הפסד של עשרות מיליוני שקלים והמניה קרסה ב-85%, מגיעה עדיקה לסוף דרכה העצמאית ● בחברה מעריכים מעריכה כי בהעדר גיוס הון משמעותי בתקופה הקרובה היא לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

העולם הוירטואלי של נייקי ב-Roblox / צילום: צילום מסך מאתר נייקי

נייקי וגוצ'י החליטו להצטרף לחגיגת המטאוורס. זה לא יהיה קל כמו שהן חושבות

לא מעט חברות עשו בשנה האחרונה את צעדיהן הראשונים במטאוורס, אך רק מעטות בחרו במהלכים אסטרטגיים ארוכי טווח, ואילו הרוב סתם "הצטרפו לחגיגה" ● למה הגיימרים יהיו הזרזים הגדולים בתחום, והאם יש משהו שיכול למנוע מכל זה להתממש? ● טור חמישי ואחרון בסדרה