גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

כשרכישת טוויטר על ידי מאסק עדיין באוויר, כמה מעריצי טסלה אומרים: די

מניית יצרנית המכוניות החשמליות ירדה בכ־30% מאז שהמיליארדר גילה על החזקותיו במניות של חברת הרשת החברתית

אילון מאסק, מנכ''ל טסלה / צילום: Reuters, Steve Nesius
אילון מאסק, מנכ''ל טסלה / צילום: Reuters, Steve Nesius

דברים שאמר אילון מאסק בנוגע להשתלטות על טוויטר מרגיזים לא רק את מנהלי ועובדי הרשת החברתית; כמה מהתומכים הנאמנים ביותר של המיליארדר שמגבים אותו כמנהל טסלה, מתוסכלים ממנו לאחרונה.

יצרנית המכוניות החשמליות איבדה כ־30% מערכה מאז 1 באפריל, כשהדרמה סביב 'יעשה זאת או לא' הקשורה להשקעה של מאסק בטוויטר - עד שנחתם ההסכם בשווי 44 מיליארד דולר לרכוש את חברת הרשת החברתית. מדד נאסד"ק המשולב, שיש בו מניות טכנולוגיה רבות, ירד ב־15% בתקופה זו.

● האם אלון מאסק יכול פשוט לסגת מעסקת טוויטר?
● 5% או 20%? מאסק מאיים לפוצץ את עסקת טוויטר בגלל החשבונות המזויפים
● לאחר סבב גיוס גדול: הערכת השווי של SpaceX מגיעה ל־125 מיליארד דולר

האפיזודה גרמה לחששות אפילו בקרב כמה מהמעריצים האדוקים של מנכ"ל טסלה, שחוששים שהוא נגס ביותר ממה שהוא מסוגל לבלוע. מאסק מנהל גם את חברת תעשיות החלל SpaceX ועזר להקים חברה לכריית מנהרות וסטארט-אפ בתחום המדע העצבי העובד על טכנולוגיות להכנסת שתלים למוח. כעת עם טוויטר, כמה תומכים של טסלה חוששים שהוא עלול לאבד פוקוס.

"הייתי רוצה שיזנח את זה", אמר גארי בלאק, שותף מנהל ב־Future Fund, שהיא בעלת מניות בטסלה בשווי כ־50 מיליון דולר, על פי נתוני FactSet. בלאק, תומך של טסלה, אמר שהוא רואה את טוויטר כהסחת דעת שצפויה לשאוב יותר מהזמן של מאסק ממה שהמיליארדר חושב לעצמו.

עוקב אחד מקרוב של טסלה צייץ לאחרונה למאסק ולמנכ"ל טוויטר: "אילון, טוויטר זו הסחת דעת מיותרת. פשוט התמקד בטסלה".

"זה לא מדע טילים"

מאסק ביקש להרגיע חרדות כאלה. "נהיה ברורים, אני מבלה פחות מ־5% מהזמן שלי (באמת) על רכישת טוויטר. זה לא מדע טילים!" צייץ בשבוע שעבר. "אני חושב על טסלה 24/7". בטסלה לא הגיבו לבקשת תגובה.

חששות על כך שמאסק אולי לקח על עצמו יותר מדי אינם חדשים, והוא הצליח להפוך את טסלה לחברת המכוניות בעלת השווי הרב ביותר בעולם בזמן שניהל גם את SpaceX.

משקיעי טסלה מעכלים את מאמץ ההשתלטות של מאסק על טוויטר בגלים. מניית החברה ירדה בכ־8%, מה־1 באפריל ירדה מניית החברה - יום המסחר האחרון לפני שגילה מאסק שקנה נתח גדול בטוויטר - עד 25 באפריל, כשטוויטר הודיעה שהיא מסכימה להצעתו לרכוש את החברה. בזמן זה ירד מדד נאסד"ק המשולב בכ־9%.

הירידה של טסלה המשיכה משם. ראשית, מאסק מכר כ־9.6 מיליון מניות של טסלה, שהיו שוות כ־8.5 מיליארד דולר, בימים שאחרי שחתם על ההסכם לרכישת טוויטר. אחר כך, כשעמד מול השחיקה המתמשכת במחיר המניה של טסלה, הזריק ספקות חדשים להסכם על טוויטר, ואמר שהרכישה המתוכננת הייתה "בהשהיה זמנית", וציין חששות לגבי חשבונות מזויפים, אם כי הוסיף בזמנו שהוא עדיין מחויב לרכישה. טוויטר הודיעה שהיא מתקדמת עם הרכישה כפי שהוסכם.

יממן את רכישת טוויטר ללא הון טסלה

מאסק, שהונו מורכב ברובו ממניות טסלה, גילה ביום רביעי שהוא כבר לא מתכנן להסתמך על הלוואה המגובה במניות טסלה על מנת לממן את רכישת טוויטר. הוא הציג כערובה במקום זה ניירות ערך אחרים, ואמר שהוא מבקש למצוא תמיכה פיננסית חיצונית נוספת.

הדעיכה בזמן האחרון במחיר המניה של טסלה גרמה לכמה אנשים, כולל בלאק, ללחוץ על טסלה לקנות מחדש את המניות שלה. רכישות עצמיות (buyback) של מניות מקרינות ביטחון למשקיעים ותומכות במחיר המניות בגלל שהם מקטינים את מניין המניות החופשיות של החברה. טסלה יושבת על כ־17.5 מיליארד דולר במזומן נכון לרבעון הראשון.

טסלה לא הגיבה לבקשת תגובה לגבי השאלה אם החברה שוקלת רכישות עצמיות. כשנשאל מנהל הכספים של החברה זכרי קירקהורן באפריל מה מתכננת החברה לעשות עם המזומנים שלה בטווח הארוך, ענה שהחברה משקיעה במוצרים ומפעלים חדשים.

לא ניתן היה לגלות אם הדברים שאמרו כמה מנאמני טסלה משפיעים על החשיבה של מאסק או אם הם משקפים את הדעות של ציבור גדול יותר של בעלי מניות.

ארל בנינג, פסיכולוג מדייטון אוהיו ומשקיע בטסלה, תיאר את עצמו כהססני לגבי רכישת טוויטר על ידי מאסק.

"כבר היום הוא כליא ברקים, וזה יהפוך אותו לעוד יותר כזה", אמר בנינג, תומך טסלה נלהב שמאסק מתכתב אתו באופן שגרתי בטוויטר. אבל זה לא גרם לבנינג למכור מניות של טסלה.

"אילון ימשיך להיות אילון", אמר בנינג. "אני מרגיש שכבעל מניות בטווח הארוך, זה יחזור למקום בו זה צריך להיות כי הם מציגים ביצועים. החברה מוכרת מכוניות והיא רווחית".

טסלה דיווחה על רווח רבעוני בגובה שיא של 3.3 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה.

סגרי קורונה ואידאולוגיה מפלגתית

טוויטר אינה הנושא היחיד שהיה על משקיעי טוויטר לבלוע. צווארי בקבוק בשרשראות אספקה וסגרי הקורונה בסין פגעו במכירות של חברת המכוניות החשמליות. באפריל מכרה טסלה רק 1,512 מכוניות שיוצרו במפעל שלה בשנחאי, ירידה של 94% משנה קודם לכן.

אנליסטים שענו לסקר של FactSet צפו שהחברה תמסור ברחבי העולם כ־292 אלף מכוניות ברבעון השני, ירידה מ־310,048 מכוניות שמסרה ברבעון הראשון. אם יתברר שהם צודקים, יהיה מדובר בירידה הראשונה במכירות מרבעון לרבעון מזה יותר משנתיים.

בינתיים, מאסק נכנס עמוק יותר לסבך הפוליטי, ואמר שהוא צופה שהמתקפות נגדו על בסיס אידאולוגיה מפלגתית יגברו בעתיד, וכן, שבכוונתו להצביע לרפובליקאים.

"אם זה לא ייעצר, נגיף המוח של הצדקנות [woke] ישמיד את הציוויליזציה והאנושות לעולם לא תגיע למאדים", צייץ מאסק בשבוע שעבר.

בשבוע שעבר, האתר אינסיידר דיווח ש־SpaceX שילמה ב־2018 סכום של 250 אלף דולר לדיילת אוויר שזהותה לא נחשפה כדי להשתיק תלונה בחשד להתנהגות מינית לא הולמת כלפיה מצד מאסק, מנכ"ל החברה. מאסק הגיב בטוויטר, ואמר שבהאשמות הללו "אין שמץ של אמת".

נשיאת SpaceX גווין שוטוול אמרה לעובדי החברה בהודעת דואר אלקטרונית מאוחר יותר שהיא מאמינה באופן אישי שהאשמות שנעשו נגד מאסק אינן נכונות. לא היא ולא מאסק התייחסו לשאלה אם אכן שולם סכום השתקה כלשהו. שוטוול כתבה בהודעה שחברת SpaceX לא מוכנה לסבול הטרדה מכל סוג שהוא.

כמה נאמנים של טסלה רואים בירידת מחיר המניה הזדמנות. ג'ון סטרינגר, המנהל מועדון של בעלי טסלות בעמק הסיליקון, אמר שהגדיל את ההחזקות שלו במניות טסלה בשבועות האחרונים.

"זה בעצם מה שמגיע כחלק מהטריטוריה", אמר סטרינגר לגבי הצייצנות הלא צפויה של מאסק והלהטוטנות שלו בניהול כמה חברות תאגידיות במקביל.

עוד כתבות

חיסון לקורונה / צילום: Associated Press, Darko Vojinovic

ה-FDA אישר כי בוסטר הקורונה הבא יהיה חיסון מותאם אומיקרון - אבל זו רק התחלת הדיון

חברות החיסונים צפויות להוציא לאור במהלך הסתיו את החיסונים המעודכנים שלהן לקורונה ● רוב המומחים מבקשים לכלול בחיסון תשובה ייעודית לווריאנטים BA.4 ו-BA.5, ומוכנים לשם כך להתפשר על אורך הניסויים

מייסדי חברת גלואט / צילום: gloat

החברה הישראלית שעוזרת לספוטיפיי לשמר עובדים גייסה 90 מיליון דולר

חברת הסטארט-אפ הישראלית גלואט, שפיתחה מערכת לניוד והשמה של עובדים בתוך הארגון, הודיעה על גיוס 90 מיליון דולר בסיבוב רביעי (D) בהובלת קרן ההשקעות של סגן נשיא ארה"ב לשעבר אל גור ● בין לקוחות החברה: שניידר, גולדמן זאקס וספוטיפיי

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

שיא שלא היה כמותו: חברי הכנסת דאגו לעצמם להגדלה נוספת של מימון המפלגות

המימון צפוי לגדול בבחירות הקרובות בכ־20%, שהם כ־30־35 מיליון שקל לכל המפלגות יחד ● כל מפלגה מתוקצבת הדרגתית לפי המדד, ובהתאם לתוצאות הבחירות

אבנר צדוק, בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' / צילום: שבי קדם

החלים מסרטן והמציא עצמו מחדש בענף הבריכות: "עליות המחירים לא פוסחות עלינו. נאלצים לספוג אלפי שקלים"

אבנר צדוק, תושב כפר האורנים, בן 52 ● נשוי פלוס 3 ● בעל חברת 'פלגים בריכות שחייה' ● "הפער בין התמחור שנסגר בזמנו לבין העלויות בפועל הוא גדול" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז   

שרת הפנים איילת שקד / צילום: מארק ישראל סלם - הארץ

הטבות המס נתקעו: אלפי דירות תמ"א 38 עלולות להתעכב

ההטבות שניתנו במסגרת חוק ההסדרים פקעו כבר לפני חצי שנה, אך בממשלה לא טרחו לחדש אותן עד היום ● בכיר באוצר: "דחו את הנושא, וכעת לא ברור מה יהיה איתו"

תחנת דלק / צילום: איל יצהר

מחיר הדלק עבר את ה-8 שקלים: יעלה מחר בחצות ב-36 אגורות

המשמעות של העלייה במחיר הדלק היא התייקרות של כ-15 שקל נוספים בכל תדלוק בממוצע ● באוצר מקדמים את הארכת ההפחתה במס הבלו, אך לא בטוח אם היוזמה תצא לפועל על רקע היציאה לבחירות

חיים כצמן / צילום: עינת לברון

חיים כצמן: "בת"א אפשר לייצר היצע של עוד חצי מיליון דירות, פשוט"

מייסד ומנכ"ל חברת הנדל"ן המניב ג'י סיטי דיבר בוועידה הכלכלית השנתית של איגוד החברות הציבוריות ואמר כי "הממשלה צריכה להחליט אם היא רוצה מדיניות או רוצה לספסר בנדל"ן ● לדבריו, עליות המחירים הן כלל עולמיות, אך הוא צופה התאוששות מהירה בביקושים

ד''ר דייבי דישטניק, לירון עזריאלנט, יורם סירקיס / צילום: כדיה לוי

כיצד לנהל את תיק ההשקעות בימים סוערים?

השווקים הגלובליים רועדים, הריביות בעולם עולות והפיקדונות הסולידיים עושים קאמבק ● למה עדיף לעקוב אחרי מדדים ולא אחרי מניות ספציפיות, האם זה זמן טוב להשקיע בסטארט-אפים או שאולי בכלל כדאי לפנות לתחום הנדל"ן?

יו''ר ועדת הכספים אלכס קושניר / צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

ועדת הכספים אישרה את השינוי במדד תשומות הבנייה. כך זה ייראה

אחרי ארבעה דיונים הושגו הסכמות סביב תיקון חוק המכר, שכוללות אימוץ של ההצמדה לרכיב הבנייה במדד רק לאחר תקופת מעבר, ושיפור מתווה הפיצויים על איחור במסירת דירה לטובת הקבלנים • סעיף שכר הטרחה וסוגיית הרטרואקטיביות הושארו בחוץ • ההערכות: החקיקה תושלם מחר

שר האוצר, אביגדור ליברמן / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

הוזלה נוספת מתעכבת, ומחיר הדלק צפוי לעלות לכ-8 שקלים השבוע

שר האוצר ליברמן הכריז לפני שבוע על הורדה נוספת של מס הבלו על הדלק שתימשך עד סוף אוקטובר, אך ספק אם יצליח להוציא לפועל את המהלך ● משרד האנרגיה צפוי לפרסם מחר את המחיר המעודכן לליטר בנזין. לפי ההערכות, התעריף יטפס לכ-8 שקלים לליטר

סניף חברת האשראי החוץ-בנקאי יונט קרדיט בחולון / צילום: יוסי כהן

"הפרת אמונים כלפי החברה": מנכ"ל יונט קרדיט פוטר

ביונט מציינים כי החברה פנתה למנכ"ל המפוטר אזר להשיב לה במיידי, את כל הכספים שנטל ממנה שלא כדין ● כמו כן, בכוונת החברה "לנסות ולהיפרע מאזר בגין כל הנזקים שנגרמו לה" ● לאחרונה התגלו אי סדים בפעילות הצ'קים של יונט וחוסרים של מיליוני שקלים עליהם דיווחה החברה

אנדרו ביילי, כריסטין לגארד, ג'רום פאוול, יי גאנג / צילום: Associated Press, Jose Luis Magana, Geert Vanden Wijngaert, Patrick Semansky, Tolga Akmen

בנקים מרכזיים צריכים להעלות ריבית בחדות או להסתכן בתקופת אינפלציה גבוהה

כך עולה מדוח חדש של הבנק להסדרי סליקה בינלאומיים (BIS) שמוכר כ"בנק המרכזי של הבנקים המרכזיים" ● חוקרי הבנק מזהירים כי הצעדים הנחוצים לבלימת האינפלציה עלולים לגרום לעוד העלאות מחירים גלובליי

מליאת הכנסת / צילום: יוסי זמיר

פיזור הכנסת אושר בקריאה ראשונה, ליברמן: "נגיש מאות התנגדויות"

לאחר שאושרה ברוב של 74 ח"כים, הצעת חוק התפזרות הכנסת תעבור להכנה בוועדת הכנסת לקראת קריאה שנייה ושלישית שם גם יוכרע תאריך הבחירות ● במקביל, שר האוצר ליברמן הודיע כי מפלגתו תתנגד לקידום הבחירות בשל העיכוב בחוק המטרו והדיונים במליאה הופסקו

חממה לגידול קנאביס / אילוסטרציה: Shutterstock

הוגה מיזם קנאביס נושל מהפרויקט. מה קבע בית המשפט?

יזם פעל להקמת פרויקט לגידול קנאביס ברמת הגולן, שותפו, בעל הקרקע החקלאית ביקש להוציאו מהמיזם בטענה כי השניים לא חתמו על הסכם שותפות ולא הסדירו בכתב את חלוקת הזכויות ● בית המשפט קבע כי הצדדים הסכימו מתחילת השיתוף ביניהם על חלוקה שווה

מימין: דקל פרסי, ד''ר שירה ברזיס, חיים זילברשץ, גיא וולטש, ד''ר גיא נבון, נפתלי גיא, גיא ימין, עו''ד רז טפר, סא''ל מיל. זיוה שבתאי / צילום: נוי דקל

בוגרי מערך המבצעים המיוחדים של צה"ל משיקים מועדון יזמות ועסקים

מועדון היזמות והעסקים של בוגרי מערך המבצעים המיוחדים (מ"מ), מהיחידות המסווגות ביותר בצה"ל, הושק. בין החברים בו: מייסדי חברות הייטק, מנכ"לים ומשקיעים בקרנות הון סיכון ● וגם: עו"ד ארז קמיניץ, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עשוי לחזור בקרוב לתפקיד ציבורי ● אירועים ומינויים

רה''מ בנט ורה''מ החליפי לפיד / צילום: יוסי זמיר

כך צפויה להיראות היממה האחרונה של הכנסת ה-24

החוק לפיזור הכנסת יעלה עד חצות להצבעה במליאה בקריאה שנייה ושלישית, ולאחר אישורו ימונה יאיר לפיד לראש ממשלת ישראל ● עד אז, חברי הכנסת נמצאים במרתון לחקיקת חוקים כמו חוק המכר, פיצוי לאומיקרון, חלופת שקד לתמ"א 38 ואחרים ● חוק המטרו וחוק הכניסה לישראל עדיין נמצאים תחת סימן שאלה

לימור בוזגלו / צילום: יח''צ

מי המנהלת החדשה באל על שתידרש לפתור את המחלוקת עם הטייסים?

לימור בוזגלו שמונתה לסמנכ"לית משאבי אנוש באל על נדרשת להמשיך היכן שהפסיקה קודמתה ולנסות להשכין שקט סביב המחלוקת בחברה ● הטייסים מבקשים להחזיר את רמת השכר טרום קורונה, להיפרד מהוועד ולפעול כיחידת מקח עצמאית ● אל על הגישה בקשה לצו נגד הטייסים אך סורבה ונדרשת לחזור למו"מ

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

בורסת הקריפטו שנאלצת להנפיק מטבעות בשווי 47 מיליון דולר כדי לחלץ לקוח

בורסת המטבעות הקריפטוגרפיים CoinFlex הודיעה כי תנפיק עד 47 מיליון דולר במטבעות "יציבים", במקביל לכוונותיה לחדש משיכות מחשבונות ● פעילות החשבונות תחודש לאחר שנעצרה לא מכבר על ידי CoinFlex, בעקבות קשיים אליהם נקלע אחד מהחשבונות הגדולים

מרב מיכאלי ויאיר לפיד, בהצבעה על פיזור הכנסת / צילום: יוסי זמיר

בורות ופופוליזם בדרך לפיזור: כך נראים הימים האחרונים של הכנסת ה-24

רגע לפני פיזור הכנסת הקואליציה מנסה לקדם חוק להסדרת עתיד המיזם התחבורתי הגדול בתולדות המדינה ● האופוזיציה מתנגדת ללא נימוק ענייני, בעיקר כדי למנוע מהממשלה את ההישג ● שרת התחבורה מאיימת שבלי החוק הפרויקט ייתקע, למרות שבשלב זה ניתן לקדם את המטרו גם בלעדיו ● ואיפה האינטרס הציבורי? גלובס עושה סדר בסערה סביב המיזם שנועד לחלץ אותנו מהפקק

אימון של חיילי נאט''ו במקדוניה, בחודש שעבר / צילום: Associated Press, Boris Grdanoski

השינוי הגדול ביותר מאז המלחמה הקרה: נאט"ו תציב 300 אלף חיילים להגנת מזרח אירופה

בכך יכפיל הארגון את מספר חייליו במזרח אירופה ובמדינות הבלטיות פי 7.5 ממספרם כיום ● זאת בתגובה לפלישה הרוסית לאוקראינה ולהתגברות האיומים כלפי המדינות הבלטיות ופולין