גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה סגרה בעליות; מדד המעו"ף טיפס בכ-2.6% בשבוע

סקר ה-ADP הצביע על זינוק של 325 אלף מקומות עבודה בסקטור הפרטי בדצמבר בארה"ב ■ רשות המסים דורשת מטבע: החזירי 2.7 מיליארד ש' ■ שטראוס מפטרת עובדים

יום מסחר תנודתי בבורסת ת"א נסגר היום (ה') בעליות שערים קלות, לאחר פרסום נתון מאקרו חזק בארה"ב (על כך בהמשך) ובמקביל להתמתנות בירידות בבורסות אירופה. לאחר האופוריה ששררה בשוקי העולם וגם בבורסה של ת"א בימים האחרונים (בפתח השנה החדשה), נראה כי לאור המסחר שהתנהל אמש והתבטא במחזורים נמוכים ובמגמה מעורבת, המשקיעים מחפשים עדיין כיוון וחוששים להיכנס לשוק. מחזור המסחר נותר נמוך היום והסתכם בכ-960 מיליון שקל. שבוע המסחר הראשון לשנת 2012 נסגר בעלייה של כ-2.6% במדד המעו"ף. מדד ת"א 100 סגר את השבוע בעלייה של כ-2.8%.

כאמור, בארה"ב פורסם ב-15:15 שעון ישראל נתון סקר ה-ADP שהיה גבוה בהרבה מהציפיות והצביע על תוספת של כ-325 אלף משרות בסקטור הפרטי בארה"ב בחודש דצמבר, לעומת צפי לתוספת של כ-175 אלף משרות בלבד.

בארץ דווח אמש כי בחודש נובמבר מימשו משקיעים זרים כ-2 מיליארד דולר במק"מ, ומנגד השקיעו נטו כ-70 מיליון דולר בלבד באג"ח הממשלתיות, בעיקר באגרות הלא צמודות. בחודשים מאי-נובמבר הסתכמו המימושים של תושבי חוץ במק"מ בכ-7.9 מיליארד דולר, במקביל להשקעות של כ-4 מיליארד דולר באג"ח הממשלתיות לטווח קצר ובינוני.

בחודש נובמבר הפעילות של תושבי חוץ במניות בבורסה בתל-אביב הייתה מאוזנת. במניות ישראליות הנסחרות בחו"ל נרשמו בנובמבר, השקעות נטו של כ-30 מיליון דולר בהשוואה למימושים נטו של כ-180 מיליון דולר בחודש הקודם. ההשקעות הישירות במשק, שבוצעו דרך מערכת הבנקאות המקומית, הסתכמו בנובמבר בכ-230 מיליון דולר, והתרכזו בעיקר בענף ההיי-טק. (לסיפור המלא)

סיטי: גל פירעון אג"ח ב-36 מיליארד שקל בדרך

נמשכות העליות בתשואות על אג"ח צרפתיות

בהקשר לבעיות מכיוון אירופה נזכיר כי שר האוצר יובל שטייינץ אמר ביום שלישי בכנס CFO כי "בהנחה שהקשיים באירופה יימשכו ולא נגיע חס וחלילה לקריסה - לא נשלים עם צמיחה של 3%. אנחנו יודעים איך להעלות את הרף, ויודעים גם מה לא לעשות - ולא נפרוץ את מסגרת התקציב".

באירופה ריכזה עניין היום הנפקת אג"ח גדולה של ממשלת צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה ביבשת, כאמור, באירופה מרכזת עניין היום הנפקת האג"ח גדולה של ממשלת צרפת, הכלכלה השנייה בגודלה בגוש האירו, הצליחה לגייס כ-7.96 מיליארד אירו באמצעות מכירת אג"ח ל-10 שנים ובתשואה ממוצעת יחסית נמוכה של 3.29%, אולם זו עדיין משקפת עלייה מההנפקה בחודש הקודם בה התשואה נקבעה על 3.18%. צרפת, שתידרש להחזיר השנה חובות בהיקף 177.9 מיליארד אירו, נדרשת לגייס הון נוסף - בעוד סוכנויות הדירוג מאיימות על דירוג האשראי המושלם שלה, ברמת "AAA".

ועוד באירופה: הבנק הגדול באיטליה, UniCredit, דיווח על הנפקת זכויות לבעלי המניות הקיימים בדיסקאונט של 43% על מחיר המניה, בניסיון לגייס 7.5 מיליארד אירו על מנת לעמוד בדרישות ההון של הבנק האירופי המרכזי. (לסיפור המלא)

טבע המשיכה בהתקדמות

ענקית התרופות טבע שוב עלתה לכותרות היום, לאחר שנודע כי רשות המסים הוציאה שומה בסכום של כ-2.7 מיליארד שקל לחברה בגין מספר נושאים שבמחלוקת בין הצדדים הקשורים בחוק עידוד השקעות הון.

שותפויות "תמר" המשיכו לרכז עניין לאחר שנודע כי חברת דלית אנרגיות חתמה על הסכם לרכישת גז מהשותפויות, בהיקף של מיליארד שקל. נציין את דלק קידוחים , אבנר וישראמקו . (לסיפור המלא)

קבוצת דלק המשיכה לרכז עניין בעקבות הדיווח ב"גלובס" כי הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיוויד גילה חותר לפירוק את אימפריית המאגרים של דלק ונובל כדי לייצר תחרות במשק הגז. גילה עשוי עוד לשנות את דעתו לאחר שימוע שיערוך לחברות דלק ונובל, אולם בשיחות שקיים לאחרונה עם נציגי החברות הבהיר כי הוא רואה באחזקות הצולבות ב"תמר" וב"לוויתן" את המכשול העיקרי שמונע היווצרות תחרות בין המאגרים על שוק הלקוחות הישראלי.

עוד מרכזת הקבוצה עניין לאור המלצה חמה של בנק ההשקעות UBS, שמעניק למנייתה אפסייד של 40% על בסיס חשיפתה לסקטור הגז הישראלי והמבנה הארגוני שלה. (לסיפור המלא)

מניית ביונדווקס רשמה עלייה חדה אמש ובמחזורים גבוהים, ככל הנראה על רקע חששות מהתפרצות זן חדש של שפעת חזירים.

מכתשים אגן ריכזה עניין לאחר שהכריזה אתמול על אישור עקרוני להנפקת אג"ח על בסיס הרחבת סדרות אג"ח קיימות (ב' ו/או ד') בהיקף של עד 756 מיליון שקל (200 מיליון דולר). (לסיפור המלא)

כן פייט ביופרמה , העוסקת בפיתוח תרופות למחלות דלקתיות ומחלות כבד, ריכזה עניין לאחר שהודיעה על תוצאות סופיות מוצלחות בניסוי קליני שלב I/II בתרופת ה-CF102 לסרטן הכבד.

קבוצת שטראוס פתחה במהלך התייעלות נוסף בקבוצה ובמסגרתו היא עורכת צמצום במטה החברה. כחלק מכך פתחה הקבוצה במהלך של פיטורים שיכלול עשרות עובדים. לפי שעה, כל המפוטרים הם ממטה החברה וכרגע אין פגיעה בעובדי הייצור.

[לאתר האג"ח][לאתר המעו"ף][לפורטל הפיננסי]

עוד כתבות

מייסדי סניק: אסף חפץ, דני גרנדר, וגיא פודחרני  / צילום:  Snyk

סניק גייסה 150 מיליון דולר לפי שווי של מיליארד דולר

בסך-הכול גייסה החברה, שמפתחת מערכת שמאתרת ליקויי אבטחה והפרות רישוי בקוד ומתקנת אותם, כ-250 מיליון דולר

יעקב לוקסנבורג / צילום: גיזי

לאחר ארבע שנים כמעט של מגעים להסדר חוב: בעל בית חדש לחברת אפריקה ישראל

הושלם הסדר החוב השני באפריקה ישראל, שהעביר את השליטה בחברה לידי לפידות של יעקב לוקסנבורג ● מחזיקי האג"ח, שסופגים בהסדר תספורת של מיליארד שקל כמעט, בחרו לוותר על תשלום מיידי של 380 מיליון שקל, לטובת הליכים משפטיים שלא ברור אם יצדיקו את עצמם

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

האחים צביקה ויוסי ויליגר, בעלי ויליפוד / צילום: איל יצהר, גלובס

עינת פלד, מנהלת בונז'ור של אסם, בדרך להתמנות לתפקיד מנכ"לית וילי פוד

(עדכון) - יבואנית המזון הציבורית דיווחה הבוקר לבורסה כי מנכ"ל החברה מיכאל לובושיץ הודיע על התפטרותו אחרי שנתיים בתפקיד ● וילי פוד נחשבת לחברה מאתגרת בשל מערכת היחסים עם בעלי השליטה בה, האחים צביקה ויוסי ויליגר

רובע הים בחדרה./  הדמיה: יח"צ

בין חדרה לאבו דאבי: אלו הפרויקטים שישראל תציג בוועידת האו"ם על עירוניות

בכנס, שייערך באבו דאבי בחודש הבא, יוצגו מספר פרויקטים של בנייה ירוקה והתחדשות עירונית, שרובם יצאו לפועל במקרה הטוב רק בעוד שנים

השפעה ניכרת על מצב החיסכון הפנסיוני  / אילוסטרציה: shutterstock, שאטרסטוק

השנה הכי טובה לחוסכים לפנסיה מאז 2009: איפה הכי השתלם לשים את הכסף ומי הקרנות המנצחות

התשואות הענפיות הממוצעות שרשמו אפיקי החיסכון לטווח ארוך בשנה שעברה היו בשיעורים שבין 11.25% ל-12.7%, ורבים מהגופים בתחום אף הצליחו להכות את השיעורים הגבוהים האלה ● מנתונים שאסף "גלובס" עולה כי הקרנות הוותיקות רשמו תשואות שנתיות גבוהות במיוחד ועקפו את החדשות

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סלקום סירבה לאפשר לגולן טלקום ואקספון שדרוג טכנולוגי מול אפל

במסגרת המתיחות ביחסים בין החברות, גולן טלקום ואקספון קיוו שסלקום תיקח על עצמה שדרוג מול אפל שיאפשר לשתיהן לספק שיחות על גבי האינטרנט ● בסוף שתיהן נאלצות למצוא פתרון עצמאי לסוגיה

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

התפרצות וירוס הריאות המסתורי בסין / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

וירוס הריאות המסתורי בסין: מניות יצרניות תרופות בעלייה, חברות הנסיעות בירידה

מספר המאובחנים זינק מתחילת השבוע פי שלושה ל-218 ● הנגיף שהתפרץ במרכז סין, התפשט במספרים קטנים ליפן, דרום קוריאה ותאילנד ● בעקבות חששות שהועלו שסין מסתירה היקף ההתפשטות, הנשיא שי ג'ינפינג קרא: "לפרסם מידע בצורה מהירה ולהעמיק את השת"פ הבינלאומי"

רה"מ נתניהו, רעייתו, ונשיא צרפת עמונאל מקרון / צילום: קובי גדעון, לע"מ

לקראת פורום השואה הבינלאומי, שורה ארוכה של מנהיגים מגיעה לישראל

הפורום מכונס סביב יום השואה הבינלאומי, הקבוע ליום ה-27 בינואר, כיוון שזה הוא היום בו שוחרר מחנה ההשמדה אושוויץ מדי הנאצים בינואר 1945 ● במהלך השעות הקרובות אמורים לנחות בישראל סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, יורש העצר הבריטי צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק וולטר-סטיינמייר

דני כהן, קרן ויולה / צילום: תמוז רחמן

משקיע ההון סיכון: "אני לא אשקיע בסטארט-אפ שאין לו שיווק גאוני"

דני כהן, שותף מנהל בקרן ההון סיכון ויולה, שובר את המיתוס וטוען: "חברה צריכה קודם כל שיווק מעולה - ורק אחר-כך מוצר טוב" ● הוא גם מתנגד לתפיסת הסטארט-אפיסט הצעיר: "בחברות הגדולות שהשקענו בהן, היזמים מעל גיל 40" ● מתוך הפודקאסט של ערן גפן "חצי שעה של השראה"

נוסעים בתור למיזם "נעים לסופ"ש", בשבת בתל אביב / צילום: כפיר סיון

מודיעין משיקה: שירות הסעות חדש בסופי שבוע

השירות יצטרף למערך ההסעות "נעים בסופ"ש" אותו השיקו לפני כחודשיים מספר עיריות בגוש דן ● שירות קו מודיעין-תל אביב פעל עד כה רק בשישי בערב, ויורחב החל מסוף השבוע הקרוב גם לימי שבת בין השעות 10:00-16:00

צחי הנגבי, הליכוד / צילום: ליאור מזרחי

האם רובי ריבלין הגן בשם הדמוקרטיה על ח"כ שנפגש עם אש"ף?

ח"כ צחי הנגבי טען כי "בזכות קולו של רובי ריבלין לא הוסרה בזמנו החסינות של מוחמד מיעארי" ● האם ב-1990 הגן ריבלין על ח"כ שנפגש עם אש"ף? נברנו בארכיון ● "המשרוקית של גלובס"

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

דיווח: הטלפון של מנכ"ל אמזון ג'ף בזוס נפרץ ע"י יורש העצר הסעודי

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן"

סאטיה נאדלה, מנכ"ל מיקרוסופט  / צילום: Lucas Jackson , רויטרס

הראשונה מבין הענקיות: מיקרוסופט תקים בישראל דאטה סנטר לענן

מדובר בהשקעה של מאות מיליוני דולרים ● שירותי הענן של מיקרוסופט יחלו לפעול בישראל בתחילת 2021 ● מיקרוסופט היא החברה עם נתח השוק השני בגודלו בתחום הענן בעולם, אחרי אמזון

דורי ושאול נאוי / צילום: יונתן בלום

לא יחסכו 30 מיליון שקל: ביהמ"ש דחה את תכנון המס של האחים נאוי

ביהמ"ש קבע כי האחים נאוי לא יוכלו לקזז הפסדים צבורים בסך כ-150 מיליון שקל שהיו לשלד הבורסאי שרכשו מאביחי סטולרו, ואשר אליו העבירו את פעילות החברה בבעלותם ● נקבע כי האחים ביצעו עסקה מלאכותית לצורכי מס, ולפיכך הם ישלמו את מלוא המס שדרשה רשות המסים

בנימין נתניהו / צילום: מאיר אמירי

נתניהו: "מי שמצביע לכחול לבן, מצביע לבחירות רביעיות"

נתניהו פתח הערב את קמפיין הליכוד באירוע בירושלים ● "אנחנו נחיל את הריבונות על כל ההתיישבות, הכול כלול, בלי יוצא מן הכלל"

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

איוואן דמיאניוק  / צילום: Michael Dalder, רויטרס

גרמניה: תמונות של איוואן דמיאניוק במחנה סוביבור נחשפות לראשונה

זאת במסגרת השקת ספר חדש ותערוכה בברלין ● התמונות התגלו באלבומים של קצין האס.אס יוהאן נימן ומתעדות את שירותו של הקצין בפולין, בין השאר כסגן מפקד מחנה ההשמדה ● העניין בדמיאניוק גבר בחודשים האחרונים בעקבות הפופולריות של סדרה תיעודית אודותיו בנטפליקס

מיקי גנור ואבריאל בר יוסף / צילומים: כדיה לוי, אביב חופי

אבריאל בר-יוסף נחקר ארבעה ימים ברצף, הפרקליטות נאבקת להשאיר את מיקי גנור בישראל

אבריאל בר-יוסף הוא החשוד הבכיר היחיד בפרשת הצוללות שטרם התקבלה לגביו החלטה ● הפרקליטות ערערה על החלטת המדינה לאפשר למיקי גנור לצאת מישראל תוך הפקדת ערבות ● נציג המדינה בדיון: "אם גנור רוצה לברוח, כל מה שהוא צריך לעשות זה לטוס, יש לו רכוש ודרכון גרמני"