גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה חזקה בבורסה: מדד ת"א 35 ננעל בשיא ל-2019

מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, והשלים עלייה של 10% מתחילת השנה; מדד ת"א 90 עלה כ-1%, מדד הבנקים זינק ב-1.5% ● בזק צנחה כ-3.3%, מבלי שהחברה הוציאה הודעה כלשהי ● נייס עלתה בעוד 1%, טבע עלתה ב-1.7%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

14:30

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב ננעלו בעליות בהמשך לסנטימנט החיובי שנרשם אמש בוול סטריט, שם המדדים רשמו שיאים.

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, והשלים עלייה של כ-10% מתחילתה של 2019, ת"א 90 קפץ ב-0.5% ומדד הבנקים עלה ב-1.5%. 

המגמה החיובית הגיעה לאחר שאמש הסתיים המסחר בארה"ב בעליות שערים שהובילו את מדד ה-S&P 500 לרמת שיא חדשה - כ-1% מעל רמת השיא הקודמת שלו שנרשמה בחודש ספטמבר האחרון, ואשר זמן קצר לאחריה החל לאחוז סנטימנט שלילי בשווקים.

גל העליות בשוק האמריקאי מתחילת השנה והגעתו לרמת שיא מסמלים את ההתאוששות מגל הירידות החד שנרשם שם עם סיומה של 2018, אשר גרר את יתר שוקי ההון בעולם לכיוון השלילי. החוזים העתידיים שם לקראת פתיחת המסחר היום הצביעו על מגמה מעורבת.

גל העליות האחרון הנרשם בשוק האמריקאי נתמך בתוצאות כספיות חיוביות שמציגות החברות לסיכום הרבעון הראשון של השנה לצד תחזיות אופטימיות, למרות שבשלב הנוכחי עוד מוקדם לדעת אם כלל תוצאות הרבעון יהיו טובות יותר מהתחזיות המוקדמות.

בזירה המקומית, בשל חול המועד ימי המסחר השבוע היו קצרים מהרגיל והסתיימו בשעה 14:25, ובשל חג פסח שבוע המסחר כלל ארבעה ימים בלבד.

בפילוח ענפי, מתחילת השנה בולטים מדדי הנדל"ן והטכנולוגיה שטיפסו בכ-23% כל אחד, והיום עלו בכ-0.5%-1.5%.

גם האפיק הקונצרני נהנה משנה מוצלחת עד כה, ובארבעה חודשי מסחר עלו שלושת מדדי התל-בונד המובילים (20, 40 ו-60) בכ-4%-5%, עם מגמה חיובית היום. בסדרות החוב הממשלתיות, שגם הן התאפיינו היום במגמה חיובית, חלק מהאפיקים מציגים מתחילת השנה עליות של כ-5%.

בלאומי שוקי הון הניחו בסקירה שפורסמה בימים האחרונים כי "ברבעון השני של השנה תחול עלייה בפעילות הכלכלית בעולם לאחר ההאטה שהייתה בצמיחה העולמית במהלך 2018. הנחה זו נתמכת באינדיקטורים מובילים ובחלק מנתוני הסקרים העסקיים השונים, ומבוססת גם על הנחה כי ההאטה ברבעון הראשון הושפעה בין היתר מגורמים זמניים וחולפים, בעיקר בארה"ב ובסין, שלא צפויים להשפיע ברבעון הנוכחי".

הסיכונים המרכזיים לצמיחה לפי לאומי "קשורים למידת חוסר הוודאות סביב מדיניות הסחר של ארה"ב. יחד עם זאת, ייתכן כי השלב הבא במדיניות הסחר של ארה"ב יהיה לשפר את ההסכמים עם יצואני הרכב לארה"ב, ובפרט עם מדינות אירופה. סיכונים מרכזיים אחרים כוללים את חוסר הוודאות סביב הברקזיט, סיכונים פוליטיים אחרים באירופה על רקע הבחירות לפרלמנט ובחירות בחלק מהכלכלות ביבשת, וסיכונים פיננסיים בחלק מהמדינות המתפתחות הגדולות המתאפיינות בגורמים בסיסיים חלשים. בעת האחרונה היינו עדים להיחלשות משמעותית במטבעות בשווקים המתעוררים, בפרט בטורקיה וארגנטינה המתאפיינות בסיכונים פוליטיים גבוהים, חולשה בפעילות הכלכלית וחוסר אמון בקרב המשקיעים. התממשות של אחד הסיכונים המרכזיים עלולה לגרום לעלייה משמעותית בתנודתיות בשווקים הפיננסיים במהלך השנה.

בצד החיובי במדד ת"א 35, מניות הפניקס ואופקו התחזקו בכ-3% ומניות דיסקונט , פריגו וטאואר עלו בכ-2%-3%.

עוד במסחר, מניית אודיוקודס טיפסה בכ-6% אחרי מגמה חיובית שרשמה אמש במסחר בארה"ב, ללא הודעה מצד החברה.

מניית ויליפוד קפצה בכ-12%, בהמשך לעלייה של 4.5% שרשמה אתמול, אחרי שהחברה דיווחה כי חתמה על מזכרי הבנות להשקעות בחברות ביכורי השדה ומעדני מיקי, בהשקעה כוללת של כ-90 מיליון שקל.

מניית פלוריסטם התחזקה בכ-5% אחרי עלייה דומה אתמול. ברקע למסחר, אתמול אחרי סיום המסחר פרסם מנכ"ל החברה מכתב למשקיעים.

מניית בזק  איבדה כ-3.3% מבלי שהחברה הוציאה דיווח כלשהו, טבע עלתה ב-1.7%, פועלים  ב-1.3%, לאומי  טיפסה ב-1.5% במחזור הגבוה בשוק. 

מחזור המסחר, כולל הפקיעה החודשית, הסתכם ב-1.1 מיליארד שקל.

12:30

יום המסחר המקוצר והאחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות, וזאת בהמשך לעליות שנרשמו אמש בוול סטריט, שם המדדים S&P 500 והדאו ג'ונס שברו שיאים ברקע להמשך עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון של השנה.

מדד ת"א 35 עולה ב-0.9%, מדד ת"א 90 מטפס ב-0.3% ומדד הבנקים עולה ב-0.8%.

בזק יורדת ב-2.9%, מניית לאומי עולה ב-1.2% במחזור הגבוה בשוק, נייס עולה בעוד 1% לאחר העלייה אתמול, טבע עולה ב-2.3% ומניית פריגו מטפסת ב-2.5%.

הפקיעה החודשית על מדד ת"א 35 בוצעה ברמה של 1,606.85 נקודות.

מחזור המסחר בשעה זו, כולל הפקיעה החודשית, מסתכם ב-800 מיליון שקל.

9:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בעליות. ת"א-35  ות"א-125  עולים ב-0.5% ות"א-90  מטפס ב-0.3%. ת"א-טכנולוגיה  עולה בכ-1% ות"א-בנקים-5  מוסיף כ-0.4%.

המניות הבולטות בעליות בת"א-35 הן אופקו , טאואר  ופריגו . בירידות בולטות בזק , ארפורט סיטי  וישראמקו 

6:50

המסחר בבורסת ת"א ייפתח הבוקר על רקע הנעילה החיובית אמש ועל רקע השיאים בארה"ב. המסחר באסיה מתנהל כעת בירידות שערים. 

מדד ת"א 35 טיפס אתמול ב-0.7%, ת"א 90 עלה ב-0.3% ומדד הבנקים הוסיף 0.36% לערכו. המסחר בוול סטריט ננעל אמש בשיא. S&P 500 הוסיף 0.88% וננעל בשיא של כל הזמנים כאשר הוא חוצה את השיא הקודם שנקבע בספטמבר האחרון על 2,932.09 נקודות. גם הנאסד"ק - שעלה ב-1.32% - שבר את שיא הנעילה שלו עם 8,120.82 נקודות. דאו ג'ונס הוסיף 0.55% במסחר אמש. באירופה המסחר אתמול ננעל בעליות. 

טבע  הודיעה אתמול כי היא מפסיקה את תוכנית הפיתוח הקליני לשימוש של fremanezumab בכאב ראש מקבצי. ניתוח היתכנות של המחקר בשלב 3 לבחינת כאב ראש מקבצי ארעי גילתה כי היעד העיקרי של המחקר - שינוי ממוצע מהבסיס בממוצע השבועי של מספר התקפות כאב ראש מקצבי במהלך ארבעת שבועות הטיפול - לא צפוי להיות מושג.

מניית אינטרקיור  עלתה אתמול ב-4.5% לאחר שהודיעה על הקמת מתקן גידול שני בדרום, בהיקף של כ-174 דונם. מדובר בשטח שכבר שימש לחקלאות ומכיל 70 דונם חממות. אינטרקיור תחל להפעיל את האתר בהדרגה, תחילה את החממות הקיימות, ואחר כך תתרחב בהתאם לצורך. 

חברת הקנאביס קנביט  הודיעה אתמול כי הבורסה אישרה לה לצאת מרשימת השימור, וזאת בעקבות גיוס של 31.4 מיליון שקל מן הציבור שנערך בשבוע שעבר. המניה ירדה אתמול ב-3.6%. 

הדולר מוסיף הבוקר 0.03% לעומת השקל ושערו היציג עומד על 3.593 שקלים. האירו נחלש ב-0.07% ושערו היציג הוא  4.0404 שקלים. 

עוד כתבות

טראמפ וארדואן / צילום: רויטרס - Kevin Lamarque

השווקים לא התרגשו מהאיום של טראמפ "להרוס את כלכלת טורקיה" ומה חושב על זה ארדואן?

נשיא ארה"ב שלף את הנשק החביב עליו בעקבות המתקפה הצבאית של טורקיה בצפון סוריה ● מה כוללות הסנקציות, איך הגיב עליהן הקונגרס, ולמה הלירה הטורקית ובורסת איסטנבול דווקא עלו ● וגם מה כתב ארדואן ל"וול סטריט ג'ורנל" על המתקפה בסוריה

דוד אמסלם / צילום: דוברות הכנסת

מתי קיבל נתניהו מנדט ממתפקדי הליכוד בפעם האחרונה

שר התקשורת דוד אמסלם טען כי "ראש הממשלה נבחר ע"י מתפקדי הליכוד לכנסת ה-22 כעומד בראשה". האם זה נכון? ● המשרוקית של גלובס

 

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

ראש עיריית ר"ג לשעבר תובע חצי מיליון שקל ממחליפו בתפקיד

ישראל זינגר הגיש תביעת דיבה נגד ראש עיריית ר"ג המכהן כרמל שאמה-הכהן, בטענה כי יזם חקירה פלילית נגדו ואף ליווה וליבה את החקירה בפייסבוק ● טוען כי לפרסומים השליליים של שאמה-הכהן נגדו היה חלק משמעותי בהפסד שלו בבחירות לעירייה ב-2018

קשישה / צילום :  Shutterstock

הביטוח הלאומי יחלק היום מענקי חימום ל-273.5 אלף איש

הזכאים יקבלו מענק בהיקף 562 שקל ישירות לחשבון הבנק שלהם

סניף WeWork בניו יורק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סופטבנק במגעים עם ג'יי.פי מורגן לחבילת חילוץ ל-WeWork

לפי דיווח של "CNBC", אחת האופציות היא שסופטבנק יזרים הון לחברה בתמורה למניות וג'יי.פי מורגן יספק לה חוב ● ג'יי.פי מורגן מנהל מגעים עם 100 משקיעים לגבי אפשרות להשתתף בחבילת החילוץ

שרון זכות / צילום: אלון רון

שרון זכות ייפרד מרבד עם מענקים של עד 1.7 מיליון שקל 

החברה מבקשת מבעלי מניותיה לאשר את חבילת הפרישה למנכ"ל היוצא, שיחד עם עלות העסקתו השוטפת צפויה להצטבר בסיכום 2019 לכ-3.3 מיליון שקל

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

בעקבות הלכת רביבי: התיישנות שומות המס שבה למקומה הראוי

פסיקת העליון בעניין אורי רביבי משיבה את גבולות ההתיישנות למקומם הראוי, ולמעשה שבה ומאמצת פסיקה של ביהמ"ש המחוזי, שלפיה שומת הפסדים שהתיישנה אינה ניתנת לבחינה מחודשת במועד שבו מבקש הנישום להשתמש בהפסדים

אצטדיון המושבה / צילום: רויטרס

הדיל של עיריית פתח תקווה: שלמו כמיליון שקל בשנה, וקבלו אצטדיון על שמכם

אצטדיון "המושבה" בפתח תקווה עשוי בקרוב לשנות את שמו ● העירייה פרסמה מכרז שבו היא מציעה לחברות מסחריות את שם האצטדיון, בסכום שעשוי להגיע לשמונה מיליון שקל בשמונה שנים ● ניסיונות דומים בנתניה ובאילת נכשלו, ורק בתל אביב מצליחים להפיק מיליונים

יוזמה להפחתת קשיות פלסטיק חד פעמיות במסעדות ובתי קפה    / צילום: שני מוזס, גלובס

מזמינים שתייה קרה בבית קפה? אולי תקבלו אותה בלי קש

עמותת "מסעדנים חזקים ביחד" קוראת לבתי קפה ולמסעדות להפחית את השימוש בקשיות פלסטיק חד-פעמיות ע"י חלוקתן רק עפ"י בקשה או מעבר לחלופות מזהמות פחות ● עשרות בתי עסק ברחבי הארץ התגייסו למהלך - אך מה בנוגע לעלויות?

אמיר אוחנה, נעמה יששכר / צילום: כדיה לוי, רויטרס

פרשת נעמה יששכר: האם הסמכות להסגרת ההאקר הרוסי נתונה בידי שר המשפטים?

בג"ץ קבע בעבר כי "בידי השר הכוח שלא להסגיר, אך רק בנסיבות מיוחדות וכבדות-משקל" ● האם מקרה שבו אזרחית ישראלית מוחזקת כבת-ערובה ברוסיה על החזקת כמות מינימלית של סמים קלים, כקלף מיקוח נגד הסגרת האקר רוסי לארה"ב, נחשב לנסיבות כאלה?

רכבי יבוא בנמל אשדוד/ צילום: תמר מצפי

פסק הדין שמסעיר את עולם הרכב: היבואנים הרשמיים ייאלצו להעניק אחריות גם ליבוא מקביל

ביהמ"ש קיבל את עמדת משרד התחבורה והיבואנים המקבילים, לפיה היבואנים הישירים מחויבים בלעדית למימוש האחריות בעת תקלה ברכב ● המשמעות: עלות תיקון הרכב תושת על היבואנים הישירים גם אם הרכב לא נרכש דרכם

ג'יימי דיימון / צילום: רויטרס

הבנקים בארה"ב פתחו את עונת הדוחות ברגל ימין: ג'יי.פי מורגן וסיטיגרופ עקפו את התחזיות לרבעון השלישי

הכנסותיו של גי.פי מורגן הסתכמו ב-28.5 מיליארד דולר; בשורה התחתונה, הרווח למניה עלה ב-4.7% ל-2.45 דולר ברבעון השלישי ● סיטיגרופ היכה את תחזית הרווח וההכנסות, ומנגד גולדמן זאקס עמד בתחזית ההכנסות אך פספס את תחזית הרווח למניה ב-2 סנט

הבורסה לני"ע בת"א. / צילום: תמר מצפי

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

סניף של ארומה ת"א / צילום: יח"צ

אחרי ששני סועדים אושפזו: ארומה ת"א סגרה זמנית את הסניף

ברשת החליטו שלא לפתוח היום את הסניף ברחוב מנחם בגין בת"א, לאחר ששני לקוחות שאכלו בו כריך וסלט טונה אושפזו בשל תגובה אלרגית ● בנוסף הוחלט לבצע החלפה של מוצרי הטונה בכל סניפי הרשת ולבצע בדיקת מעבדה וביקורת על כלל המוצרים ● "נפרסם את תוצאות המעבדה בשקיפות לציבור"

שי נשר / צילום: יוסי כהן

פוצץ המו"מ בין עובדי הקולנוע והטלוויזיה לבין המפיקים

המחלוקת: הדרישה להפוך את העובדים לשכירים ● באקט טוענים כי ההסכם הקיים מגדיר את היחסים בין עובדי הארגון למפיקים כ"נותני שירות", אך ההגדרה אינה תואמת את מהות יחסי העבודה ● מנגד, המפיקים טוענים: "אין כל רצף עבודה של עובדי התעשייה שמצדיק הפיכתם לשכירים"

בוריס ג'ונסון / צילום: רויטרס SIMON DAWSON

דיווחים: פריצת דרך במגעים לגיבוש הסכם ברקזיט כבר השבוע

פי הדיווחים, צוותי המשא ומתן של שני הצדדים המתכנסים הערב בבריסל "קרובים להגעה לטיוטה מוסכמת"

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט: פתיחה חזקה לעונת הדוחות לרבעון השלישי

מדד נאסד"ק עלה בסיום המסחר ב-1.2%, S&P 500 טיפס ב-1% והדאו ג'ונס הוסיף 0.9% ● מחיר הנפט ירד ב-1.5% ● ג'י.פי מורגן, סיטיגרופ ובלאקרוק עקפו את התחזיות ברבעון השלישי של השנה ● יונייטדהלת' העלתה את תחזית הרווח לשנה לאחר הדוחות ● ג'ונסון אנד ג'ונסון עקפה את התחזיות ● זינוק מחיר בשר חזיר הקפיץ את האינפלציה בסין לשיא של 6 שנים ● מדד המחירים לצרכן בסין עלה ב-3% בספטמבר ● פולקסוואגן מעכבת בניית מפעל בטורקיה בצל תקיפת הכורדים

רפאל תספק מערכות מעיל רוח נוספות לצבא האמריקני / צילום: דוברות רפאל

צבא ארה"ב קיבל משלוח ראשון של מערכת ההגנה הישראלית לטנקים

רפאל השלימה בימים האחרונים את אספקת המשלוח הראשון של מערכת "מעיל רוח" לשימוש חטיבות השריון של הצבא ● במקביל, תעש מערכות פיתחה בהצלחה את המערכת המקבילה להגנה על טנקים ועל רק"מ מסוג "חץ דורבן"

הדמיית החניון של התחנה המרכזית של צפון ירושלים   / צילום: חברת מוריה, מורדגן

חברת דניה סיבוס נבחרה להקים את התחנה המרכזית של צפון ירושלים;

המרכז התחבורתי הצפוני של הבירה יכלול מסוף נוסעים וחניון למאות אוטובוסים שמעליהם גג בתצורת גינה ירוקה ● הפרויקט נאמד ב-212 מיליון שקל ● החניון יביא לפינוי חניון האוטובוסים שפועל בסמוך לבנייני האומה

המגרש שנמכר ברח' הירקון / צילום: שלומי יוסף

יוסי אברהמי רכש מגרש בת"א ברבע מיליארד שקל

מדובר במגרש בשטח של 6.4 דונם שהיה שייך לבעלים רבים ● על המגרש ניתן להקים מגדל מגורים בגובה 15 קומות ● השטח נמכר כחלק מהליך כינוס