גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

סגירה חזקה בבורסה: מדד ת"א 35 ננעל בשיא ל-2019

מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, והשלים עלייה של 10% מתחילת השנה; מדד ת"א 90 עלה כ-1%, מדד הבנקים זינק ב-1.5% ● בזק צנחה כ-3.3%, מבלי שהחברה הוציאה הודעה כלשהי ● נייס עלתה בעוד 1%, טבע עלתה ב-1.7%

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

14:30

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב ננעלו בעליות בהמשך לסנטימנט החיובי שנרשם אמש בוול סטריט, שם המדדים רשמו שיאים.

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, והשלים עלייה של כ-10% מתחילתה של 2019, ת"א 90 קפץ ב-0.5% ומדד הבנקים עלה ב-1.5%. 

המגמה החיובית הגיעה לאחר שאמש הסתיים המסחר בארה"ב בעליות שערים שהובילו את מדד ה-S&P 500 לרמת שיא חדשה - כ-1% מעל רמת השיא הקודמת שלו שנרשמה בחודש ספטמבר האחרון, ואשר זמן קצר לאחריה החל לאחוז סנטימנט שלילי בשווקים.

גל העליות בשוק האמריקאי מתחילת השנה והגעתו לרמת שיא מסמלים את ההתאוששות מגל הירידות החד שנרשם שם עם סיומה של 2018, אשר גרר את יתר שוקי ההון בעולם לכיוון השלילי. החוזים העתידיים שם לקראת פתיחת המסחר היום הצביעו על מגמה מעורבת.

גל העליות האחרון הנרשם בשוק האמריקאי נתמך בתוצאות כספיות חיוביות שמציגות החברות לסיכום הרבעון הראשון של השנה לצד תחזיות אופטימיות, למרות שבשלב הנוכחי עוד מוקדם לדעת אם כלל תוצאות הרבעון יהיו טובות יותר מהתחזיות המוקדמות.

בזירה המקומית, בשל חול המועד ימי המסחר השבוע היו קצרים מהרגיל והסתיימו בשעה 14:25, ובשל חג פסח שבוע המסחר כלל ארבעה ימים בלבד.

בפילוח ענפי, מתחילת השנה בולטים מדדי הנדל"ן והטכנולוגיה שטיפסו בכ-23% כל אחד, והיום עלו בכ-0.5%-1.5%.

גם האפיק הקונצרני נהנה משנה מוצלחת עד כה, ובארבעה חודשי מסחר עלו שלושת מדדי התל-בונד המובילים (20, 40 ו-60) בכ-4%-5%, עם מגמה חיובית היום. בסדרות החוב הממשלתיות, שגם הן התאפיינו היום במגמה חיובית, חלק מהאפיקים מציגים מתחילת השנה עליות של כ-5%.

בלאומי שוקי הון הניחו בסקירה שפורסמה בימים האחרונים כי "ברבעון השני של השנה תחול עלייה בפעילות הכלכלית בעולם לאחר ההאטה שהייתה בצמיחה העולמית במהלך 2018. הנחה זו נתמכת באינדיקטורים מובילים ובחלק מנתוני הסקרים העסקיים השונים, ומבוססת גם על הנחה כי ההאטה ברבעון הראשון הושפעה בין היתר מגורמים זמניים וחולפים, בעיקר בארה"ב ובסין, שלא צפויים להשפיע ברבעון הנוכחי".

הסיכונים המרכזיים לצמיחה לפי לאומי "קשורים למידת חוסר הוודאות סביב מדיניות הסחר של ארה"ב. יחד עם זאת, ייתכן כי השלב הבא במדיניות הסחר של ארה"ב יהיה לשפר את ההסכמים עם יצואני הרכב לארה"ב, ובפרט עם מדינות אירופה. סיכונים מרכזיים אחרים כוללים את חוסר הוודאות סביב הברקזיט, סיכונים פוליטיים אחרים באירופה על רקע הבחירות לפרלמנט ובחירות בחלק מהכלכלות ביבשת, וסיכונים פיננסיים בחלק מהמדינות המתפתחות הגדולות המתאפיינות בגורמים בסיסיים חלשים. בעת האחרונה היינו עדים להיחלשות משמעותית במטבעות בשווקים המתעוררים, בפרט בטורקיה וארגנטינה המתאפיינות בסיכונים פוליטיים גבוהים, חולשה בפעילות הכלכלית וחוסר אמון בקרב המשקיעים. התממשות של אחד הסיכונים המרכזיים עלולה לגרום לעלייה משמעותית בתנודתיות בשווקים הפיננסיים במהלך השנה.

בצד החיובי במדד ת"א 35, מניות הפניקס ואופקו התחזקו בכ-3% ומניות דיסקונט , פריגו וטאואר עלו בכ-2%-3%.

עוד במסחר, מניית אודיוקודס טיפסה בכ-6% אחרי מגמה חיובית שרשמה אמש במסחר בארה"ב, ללא הודעה מצד החברה.

מניית ויליפוד קפצה בכ-12%, בהמשך לעלייה של 4.5% שרשמה אתמול, אחרי שהחברה דיווחה כי חתמה על מזכרי הבנות להשקעות בחברות ביכורי השדה ומעדני מיקי, בהשקעה כוללת של כ-90 מיליון שקל.

מניית פלוריסטם התחזקה בכ-5% אחרי עלייה דומה אתמול. ברקע למסחר, אתמול אחרי סיום המסחר פרסם מנכ"ל החברה מכתב למשקיעים.

מניית בזק  איבדה כ-3.3% מבלי שהחברה הוציאה דיווח כלשהו, טבע עלתה ב-1.7%, פועלים  ב-1.3%, לאומי  טיפסה ב-1.5% במחזור הגבוה בשוק. 

מחזור המסחר, כולל הפקיעה החודשית, הסתכם ב-1.1 מיליארד שקל.

12:30

יום המסחר המקוצר והאחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות, וזאת בהמשך לעליות שנרשמו אמש בוול סטריט, שם המדדים S&P 500 והדאו ג'ונס שברו שיאים ברקע להמשך עונת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון של השנה.

מדד ת"א 35 עולה ב-0.9%, מדד ת"א 90 מטפס ב-0.3% ומדד הבנקים עולה ב-0.8%.

בזק יורדת ב-2.9%, מניית לאומי עולה ב-1.2% במחזור הגבוה בשוק, נייס עולה בעוד 1% לאחר העלייה אתמול, טבע עולה ב-2.3% ומניית פריגו מטפסת ב-2.5%.

הפקיעה החודשית על מדד ת"א 35 בוצעה ברמה של 1,606.85 נקודות.

מחזור המסחר בשעה זו, כולל הפקיעה החודשית, מסתכם ב-800 מיליון שקל.

9:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בעליות. ת"א-35  ות"א-125  עולים ב-0.5% ות"א-90  מטפס ב-0.3%. ת"א-טכנולוגיה  עולה בכ-1% ות"א-בנקים-5  מוסיף כ-0.4%.

המניות הבולטות בעליות בת"א-35 הן אופקו , טאואר  ופריגו . בירידות בולטות בזק , ארפורט סיטי  וישראמקו 

6:50

המסחר בבורסת ת"א ייפתח הבוקר על רקע הנעילה החיובית אמש ועל רקע השיאים בארה"ב. המסחר באסיה מתנהל כעת בירידות שערים. 

מדד ת"א 35 טיפס אתמול ב-0.7%, ת"א 90 עלה ב-0.3% ומדד הבנקים הוסיף 0.36% לערכו. המסחר בוול סטריט ננעל אמש בשיא. S&P 500 הוסיף 0.88% וננעל בשיא של כל הזמנים כאשר הוא חוצה את השיא הקודם שנקבע בספטמבר האחרון על 2,932.09 נקודות. גם הנאסד"ק - שעלה ב-1.32% - שבר את שיא הנעילה שלו עם 8,120.82 נקודות. דאו ג'ונס הוסיף 0.55% במסחר אמש. באירופה המסחר אתמול ננעל בעליות. 

טבע  הודיעה אתמול כי היא מפסיקה את תוכנית הפיתוח הקליני לשימוש של fremanezumab בכאב ראש מקבצי. ניתוח היתכנות של המחקר בשלב 3 לבחינת כאב ראש מקבצי ארעי גילתה כי היעד העיקרי של המחקר - שינוי ממוצע מהבסיס בממוצע השבועי של מספר התקפות כאב ראש מקצבי במהלך ארבעת שבועות הטיפול - לא צפוי להיות מושג.

מניית אינטרקיור  עלתה אתמול ב-4.5% לאחר שהודיעה על הקמת מתקן גידול שני בדרום, בהיקף של כ-174 דונם. מדובר בשטח שכבר שימש לחקלאות ומכיל 70 דונם חממות. אינטרקיור תחל להפעיל את האתר בהדרגה, תחילה את החממות הקיימות, ואחר כך תתרחב בהתאם לצורך. 

חברת הקנאביס קנביט  הודיעה אתמול כי הבורסה אישרה לה לצאת מרשימת השימור, וזאת בעקבות גיוס של 31.4 מיליון שקל מן הציבור שנערך בשבוע שעבר. המניה ירדה אתמול ב-3.6%. 

הדולר מוסיף הבוקר 0.03% לעומת השקל ושערו היציג עומד על 3.593 שקלים. האירו נחלש ב-0.07% ושערו היציג הוא  4.0404 שקלים. 

עוד כתבות

משטרה / צילום: שאטרסטוק

הרוג מס' 21 בתאונות בנייה: נהרג בעת התקנת מערכת סולארית

ההרוג הוא ואסים אבו כף אלבאז, תושב הכפר הבדואי אום בטין, שנהרג בעת התקנת מערכת סולארית על גג מפעל "תבניות כל" באשקלון

פלטפורמת GitHub על טלפון חכם / צילום: SHUTTERSTOCK

מפתחים קוד פתוח? גיטהאב תאפשר לכם לגייס מימון המונים

פלטפורמת אחסון ושיתוף הקוד למפתחים השיקה את הכלי החדש בסוף השבוע ● הכלי יאפשר למפתחים לקבל תמיכה כספית חודשית מתורמים שיבחרו לתמוך בהם

עו"ד פיני רובין בפנאל של לשכת עורכי הדין / צילום: פוטו מרסלו

"לפני שאני מבטיח את שכרי אני לא עולה על המגרש האופרטיבי של הייצוג"

כך ענה הערב עו"ד פיני רובין על השאלה האם הוא עדיין נמנה על צוות ההגנה של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפאנל המקדים של כנס לשכת עורכי הדין ● "פסקת ההתגברות איננה תועבה. אני אינני מתנגד לה באופן עקרוני בעיתוי הנכון, והעיתוי הנוכחי אינו העיתוי הנכון"

אלכס שניידר, הבעלים של מכבי ת''א בכדורגל  / צילום: אבי מועלם

נו אקזיט: אלכס שניידר החליט שלא לרכוש את מניות גיל בלוטרייך בחברת מישורים תמורת 130 מיליון שקל

בשוק העריכו מזה זמן כי בשל הפער בין מחיר מימוש האופציה לבין שווי השוק של מניית חברת הנדל"ן, הסבירות שהאופציה תמומש נמוכה מאוד ● מניית מישורים נסחרה היום בתנודתיות גבוהה ובמגמה שלילית, שהגיעה עד לירידות של כ-8% אך התמתנה בהמשך

הבורסה בתל אביב/ צילום: שלומי יוסף

הבורסה ננעלה בעליות: מדד הבנקים זינק 2%, עמיר שיווק זינקה 17%

ביום הראשון של שבוע המסחר בבורסה עלו מדדי ת"א-35 ות"א-90 בכ-0.4% ● מניית עמיר שיווק זינקה על רקע התשקיף שהגישה חברת הקנאביס BOL לקראת הנפקה בקנדה ● אלביט מערכות זכתה בחוזה של 127 מיליון דולר בדרום אסיה ● המסחר בבורסות וול סטריט ולונדון ייפתח רק ביום שלישי

רכישת דירה / צילום: Shutterstock

הכלכלנית הראשית: הצעירים רושמים שיאי רכישת דירות, המשקיעים נותרים בחוץ

מהסקירה של הכלכלנית הראשית עולה כי הרבעון הראשון של 2019 המשיך את המגמה של גידול משמעותי בעסקאות הנדל"ן ● בין ינואר למרץ בוצעו 27,700 עסקאות לרכישת דירות, כשמחצית מהעסקאות בוצעו ע"י צעירים

הפגנת האופוזיציה / צילום: אמיר מאירי

תעלומה במוזיאון: כמה אנשים באמת השתתפו בהפגנת האופוזיציה אמש בתל אביב?

יאיר לפיד טען כי להפגנה אמש הגיעו מאה אלף איש, אולם לחלל האוויר נזרקו גם הערכות נמוכות בהרבה, והמשטרה מצידה הפסיקה לפרסם נתונים ● בדיקה של אחת מחברות הסלולר שהגיעה לידי "גלובס" חושפת את המספר האמיתי

מאיר שמיר / צלם: תמר מצפי

מאיר שמיר הציע לרכוש את אפריקה ישראל תמורת סכום של לפחות 480 מיליון שקל

שמיר ניהל מו"מ קשה בשבועות האחרונים עם נציגות מחזיקי האג"ח והנאמנים ● בסביבת הנציגות היו מעדיפים לראות כבר עכשיו הצעה נדיבה יותר, שתשקף תמורה גבוהה יותר למחזיקים

משרדי פייסבוק בתל אביב / קרדיט: אורי ברקוביץ'

דיווח: פייסבוק תנפיק את מטבע הקריפטו גלובלקוין בתחילת 2020

על פי הדיווח ברשת BBC, ענקית המדיה החברתית קיימה שיחות בנוגע לתוכניות הקריפטו שלה עם משרד האוצר האמריקאי ועם נגיד הבנק המרכזי של אנגליה, ותתחיל כבר השנה בתהליך ניסוי לקראת השקה של מערכת תשלומים המבוססת על המטבע הדיגיטלי שהיא מפתחת, Globalcoin, שיושק ב-12 מדינות

קאר שולץ מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

מומנטום שלילי: מניית טבע משלימה כעת צניחה של 30% בחודש

ביום חמישי מחיר מניית טבע ירד אל מתחת לשפל של נובמבר 2017 וקבע מחיר שפל חדש לתקופת כהונתו של שולץ; ביום שישי המניה המשיכה לרדת והגיעה אל מחיר שנמוך מ-11 דולר, שמשקף לחברה שווי של כ-11.8 מיליארד דולר ● "זאת הסערה המושלמת – כל הדברים הרעים שיכלו להגיע, הגיעו, וזה נראה שזה פשוט לא נפסק"

אילן שילוח/צילום: יחצ

משרדי הפרסום יורדים מהגדר: מקאן ת”א, ראובני-פרידן וגיתם יאפשרו לעובדים להשתתף במחאת החסינות

יו"ר קבוצת מקאן, אילן שילוח: "זה לא נוח לקום ולדבר, אבל מדינה שאין בה איזונים בין רשויות השלטון היא לא מדינה שעסקים ירצו לפעול בה" ● אודי פרידן מראובני-פרידן: "כל ארגון חייב לאפשר לעובדיו למחות" ● מנכ"ל גיתם, עדו הר-טוב: "עלינו לפעול עם לפידים גדולים בתוך החושך הקרב"

איתמר דויטשר / צילום: יחצ

קבוצת אלקטרה נהנתה מצמיחה רבעונית בהכנסות וברווח, על רקע רכישת הקבלניות בארה"ב

הכנסותיה של קבוצת הבנייה והתשתיות, שנמצאת בשליטת אלקו, הסתכמו ברבעון הראשון השנה ב-1.65 מיליארד שקל - עלייה של 7% לעומת הרבעון המקביל ב-2018 ● ההכנסות בחו"ל זינקו ב-110%, בעיקר הודות לחברות שנרכשו בארה"ב ● ברווח הגולמי נרשמה עלייה של 5.2% ברבעון ל-130 מיליון שקל

נרנדרה מודי, תרזה מיי / צילום: רויטרס

בין הודו לבריטניה: ניצחונו של שומר הלילה, תבוסתה של רודפת הפשרות

הם נקלעו לאותו סוף השבוע עצמו: המנצח הגדול מן המזרח, המפסידה הגדולה מן הצפון ● מה משותף לנרנדרה מודי ולתרזה מיי? לא הרבה, חוץ מדעתם על פשרות בחיים הפוליטיים ● הוא מעולם לא התעניין בהן, היא קיוותה לשכנע את בני ארצה בחיוניותן ● הוא חזר ונבחר ברוב עצום, היא כרעה תחתיה

לונדון. מקומות עבודה ואנשים חוזרים לערים הגדולות ומעלים את המחירים / צילום: Shutterstock

הישראלים לא לבד: מעמד הביניים בכל העולם מתרחק מדירה

לא רק בישראל: גם ארה"ב, בריטניה, שבדיה ואוסטרליה מתקשות להתמודד עם חוסר הפרופורציה בין הזינוק במחירי הדיור לעומת העלייה הצנועה בשכר הריאלי

שרי אריסון / צילום: עינת לברון

שיכון ובינוי ושרי אריסון בדרך לכתב אישום בפרשת השוחד באפריקה: התיק יועבר לפרקליטות

היחידה הארצית לחקירות הונאה ורשות ני"ע מצאו כי יש תשתית ראייתית לביסוס החשדות נגד שיכון ובינוי ושורה של בכירים לשעבר בחברה, ובהם בעלת השליטה לשעבר שרי אריסון, המנכ"ל לשעבר משה לחמני, היו"רית לשעבר רוית ברניב וכן אפרת פלד ועופר קוטלר ובכירים נוספים

כנס המחאה של עורכי הדין בשבוע שעבר / צילום: שלומי יוסף

מחאת עורכי הדין מפלגת את הקהילה המשפטית: אינטרסנטים או פטריוטים?

האיומים של שופטים ועורכי דין לשבש את עבודת המערכת במידה שהליכי החקיקה שיפגעו במערכת המשפט יקודמו - מעוררים סערה • פרופ' יובל אלבשן: "עורכי הדין שמאיימים להשבית את המערכת הם אלו שמגינים על המושחתים" • גיורא ארדינסט, ממובילי המחאה: "אנחנו פועלים ממניעים פטריוטיים" • פרופ' אבי בל: "השבתה תגרור משבר חוקתי"

יזהר אפרתי, מנכל IBBLS / צילום: יחסי ציבור

שינוי ארגוני בקבוצת קוקה קולה ישראל: שתי חברות האלכוהול ימוזגו לחברה אחת

מנכ"ל IBBLS ימונה לנהל את קרלסברג ישראל, ואילו המנכ"ל הנוכחי שלה יעבור למערך הפעילות של החברה החדשה שרכשה הקבוצה בדרום אפריקה - Clover ● בנוסף, מערך השיווק של פריגת, שכיום פועל תחת קרלסברג ישראל יעבור לכפיפות מנכ"ל נביעות

 

 פנינה פישמן / צילום: איל יצהר

קפיטל פוינט רוצה את חברת כן פייט: רכשה 5% ממניות החברה

כן פייט הודיעה כי תשיב בקרוב לדרישה לכינוס אסיפה ● אם יצלח המהלך של קפיטל פוינט, הוא ישים סוף מפתיע לאחד הסיפורים הוותיקים והמעניינים של הביומד בבורסה בתל אביב

מלחמת סחר בין ארה"ב לסין / שאטרסטוק

מלחמת הסחר תמשיך להרעיד את השווקים השבוע? "ארה"ב הפסידה בשלב הראשון"

השווקים עוקבים אחרי דיווחים על פגישה צפויה בין נשיאי סין וארה"ב ● בריטניה תתמודד עם הכאוס על רקע התפטרותה של תרזה מיי, ובשרודרס מזהירים מפני גלישה של הכלכלה למיתון ● מחיר הנפט ימשיך לרכז עניין על רקע המתיחות סביב איראן והחשש מהאטה עולמית ● תחזית השווקים השבועית של "גלובס"

עדי צים / צילום: תמר מצפי

עדי צים מעמיד הלוואה לגבי אדרי ועשוי לרכוש מידיו את השליטה בחברת הנדל"ן אדרי-אל

לטובת צים שועבדו כ-3.5 מיליון מניות אדרי-אל ● ההסכם מקנה לו זכות לרכוש כ-70% מהן (כ-2.5 מיליון מניות), תמורת 1 שקל למניה, נמוך ב-40% משווי המניה הבוקר