גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר בבורסה ננעל בירידות; להב אל.אר זינקה ב-18%

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, צפוי להפוך לבעל השליטה בלהב אל.אר ● הכשרת היישוב זינקה ביותר מ-10% על רקע הנפקת מניות מוצלחת ● מחזור המסחר הסתכם ב-575 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
 

16:30

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (א') בטריטוריה האדומה, כאשר מדד ת"א 35 איבד 0.18%, ומדד ת"א 90 ננעל ללא שינוי מהותי. 

אבי לוי, מנכ"ל מליסרון לשעבר, צפוי להפוך לבעל השליטה בלהב אל.אר - כך דווח היום. מנייתה של להב זינקה בתגובה ביותר מ-18%.

הכשרת היישוב זינקה ביותר מ-10% בהמשך להנפקת מניות מוצלחת בחמישי.

מחזור המסחר הסתכם ב-575 מיליון שקל.

15:30

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל בנטייה שלילית, עם שינויים קלים בשני המדדים המובילים, וזאת במחזור מסחר קטן, המאפיין בדרך כלל את ימי ראשון. בסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בנטייה חיובית קלה.

בצד השלילי של מדד ת"א 35, המניות הדואליות של טבע  ופריגו  נחלשות בכ-1.5%-2% ואלה של טאואר  ואיי.אפ.אפ  מאבדות כ-1%-1.5%.

בצד החיובי של המדד המוביל, מניית אנרג'יאן  מטפסת בכ-3%-4% וזו של בזן  מוסיפה לערכה כ-2%-3%. ברקע למסחר בבזן, החברה הודיעה הבוקר כי "חתמה על הסכם עם השותפות במאגר 'לווייתן' להזרמת קונדנסט למתקני החברה". יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים  ורציו , השותפות ב"לווייתן", נחלשות בכ-1%-2%.

עוד במסחר, מניית כלל ביטוח  ממשיכה לרכז עניין ועולה בכ-1% במחזור מסחר גדול מהרגיל. זאת על רקע גיוס הון נרחב שהיא מקדמת, ולאחר שגם ביומיים הקודמים ריכזה מחזורי מסחר ערים.

חברת הכשרת הישוב  הודיעה בסוף השבוע על הנפקה פרטית של יותר מ-13% מהונה תמורת כ-160 מיליון שקל, ומנייתה מגיבה לעדכון בקפיצה של כ-10% במחזור מסחר גדול מהרגיל.

מניית גב ים  מרכזת מחזור מסחר גדול, בו נסחרה בשינויים קלים, וגם איסתא  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל בו רשמה שינויים קלים. ברקע למסחר במניית חברת התיירות, איסתא הודיעה הבוקר על מכירת חלקה בבית המלון פאבליקה בהרצליה, ממנה היא צופה רווח של כ-38 מיליון שקל.

חברת או.פי.סי  הודיעה כי חתמה על "הסכם מימון פרויקטלי למימון תחנת הכוח של צומת", ומנייתה מתחזקת בכ-2%.

חברת להב  הודיעה על גיוס הון שהיא מתכננת לבצע, במסגרתו צפוי להפוך אבי לוי לבעל השליטה בה. מנייתה קופצת משעות הצהריים בכ-18%.

בין החברות הקטנות, ברנד  הודיעה על קבלת הצעה לרכישת נתח ממניותיה, שהגיבו בעליות של כ-5%-6%.

מניית ארנה גרופ  קופצת בשיעורים דו-ספרתיים, שהגיעו בשעות הצהריים לכ-60%, אחרי שעדכנה כי נחתם הסכם לרכישת מניות השליטה בה (כ-62%) תמורת כ-135 מיליון דולר על-ידי מגה אור, שנסחרה בעליות קלות.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות, ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית, עם עליות חדות בחלק מהסדרות.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו להתפתחויות הגלובליות האחרונות, וציינו כי ההסכמות עליהן דווח בין ארה"ב לבין סין, שיימנעו העלאת מכסים הדדית בין המדינות, מובילה לכך ש"מלחמת הסחר שוב בהפוגה אבל ממש לא הסתיימה".

לפי פסגות, נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, "השיג את שלו בכך שהוא הצליח למנוע העלאת מכסים על מוצרים לצרכן לפני כריסטמס מבלי להיראות כאילו הפסיד במערכה. עם זאת, כדי להמשיך להצטייר כך, הסינים צריכים להגדיל באופן משמעותי את היבוא שלהם מארה"ב".

במבט קדימה, בפסגות "מצפים שהחודשים הקרובים יהוו מבחן לשני הצדדים".

עוד התייחסו בפסגות לתוצאות הבחירות בבריטניה, במסגרתן זכתה מפלגת השמרנים בהובלת בוריס ג'ונסון ברוב לפרלמנט וציינו כי אלה סייעו ל"התפוגגות אי הוודאות והסרת תרחיש ה'ברקזיט' ללא הסכם מהשולחן".

12:37

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל ללא שינוי במדדים המובילים, וזאת בהמשך לסנטימנט החיובי שנרשם בשוקי העולם בסוף השבוע האחרון נוכח ההסכם שלב 1 בין ארה"ב וסין. 

מנייתה של הכשרת הישוב  מזנקת ב-9.75% על רקע הגיוס המוצלח של החברה ביום חמישי האחרון, וזאת לאחר שלא הנפיקה לפחות שלושה עשורים.

אלוני חץ  דיווחה על הסכם, באמצעות חברה מוחזקת, לרכישת פארק עסקים הממוקם בסמוך למרכז העיר אוקספורד בבריטניה בתמורה ל-81 מיליון ליש"ט (370 מיליון שקל, לא כולל עלויות עסקה). 

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-275 מיליון שקל בלבד.

09:50

המסחר בתל אביב נפתח ביציבות בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי בוול סטריט לאחר ההודעה של סין וארה"ב על הסכמה על השלב הראשון בהסכם סחר. מדד ת"א 35 ות"א 125 נסחרים ללא שינוי מהותי. מניות בזן  ולייבפרסון  מובילות את העליות במדד המוביל עם עלייה של 1.8% כ"א. את הירידות מובילה פריגו  עם ירידה של 1.5%.

מדד ת"א ביומד יורד ב-0.45%. הכשרת היישוב  מזנקת ב-5.5% לאחר שגייסה 162 מיליון שקל בהנפקת מניות מוצלחת. טבע  יורדת ב-1.2%. 

07:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי בוול סטריט לאחר ההודעה של סין וארה"ב על הסכמה על השלב הראשון בהסכם סחר. נציגי הצדדים יפעלו כעת לקביעת לוח זמנים לחתימת ההסכם, שעדיין כפוף להליכים משפטיים.

ארה"ב לא תיישם את הטלת המכסים בשיעור 15% שאמורים להיכנס היום לתוקף, ותחתוך ב-50% ל-7.5% את גובה המכסים שהטילה ב-1 בספטמבר על מוצרים סיניים בהיקף של 120 מיליארד דולר. עם זאת, ארה"ב הותירה ללא שינוי את המכסים בגובה של 25% על רשימת סחורות סיניות בשווי 250 מיליארד דולר. לעומתה, סין ביטלה את מכסי הנגד שאמורים היו להיכנס לתוקף גם הם ביום ראשון, כולל מכס בסך 25% על מכוניות אמריקאיות.

עיקר העלייה במדדים בוול סטריט נרשמה ביום חמישי לאחר הציוץ של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בדבר "הסכם גדול" שמתקרב. ביום שישי המדדים ננעלו ללא שינוי מהותי בטריטוריה הירוקה. 

בתוך כך, דרמה נוספת שנרשמה ביום שישי האחרון מגיעה מהאיחוד האירופי, שם לאחר ניצחונו של בוריס ג'ונסון בבחירות בבריטניה, הליך יציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי עשוי לצאת לפועל בחודשיים הקרובים. ג'ונסון ניצח ברוב מוחץ, מה שמספק ודאות מסוימת לגבי היכולת להעביר את הבקרזיט בפרלמנט.

המניות הדואליות חוזרות עם השפעה מינורית על מדד ת"א 35. מניית נייס חוזרת עם פער חיובי של 0.9%, טבע עם פער שלילי של 1.45%, פריגו וטאואר חוזרות עם פער שלילי של 1.3% ו-1.1% בהתאמה, סאפיאנס חוזרת עפ פער שלילי של 1.65%, איי.אפ.אפ עם פער שלילי של 0.9%, לייבפרסון חוזרת עם פער חיובי של 1.5%, וקנון עם פער חיובי של 1.25%.

ביום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב המדדים סיימו את היום בטריטוריה הירוקה, בעליות מינוריות. 

מחר (ב') יפורסם במשק המקומי מדד המחירים לצרכן לחודש נובמבר, כאשר הציפיות של הכלכלנים בשוק הן לירידה של 0.3%.

על רקע ההתחזקות השקל, בין היתר בשל כניסתה של ישראל למדד האג"ח הבינלאומי, מנהל חטיבת השווקים של בנק ישראל, אנדרו אביר, אמר ל"גלובס" כי "צירוף ישראל למדד WGBI יביא לזרם השקעות של 3-5 מיליארד דולר". עוד אמר אביר כי אין לבנק ישראל שום בעיה לרכוש את כל הסכום על-מנת למתן את התחזקות המטבע המקומי.

עוד כתבות

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

המדינה מניחה למאגרי המים להזדהם, ובעלי השליטה במתקני ההתפלה מרוויחים בגדול

בעידן משבר האקלים, אי אפשר להסתמך רק על מתקני ההתפלה • לפי דוח של "אדם טבע ודין", רבע מהבארות מזוהמות, מוקדי הזיהום במי התהום מתפשטים ופעולות שיקום אינן נעשות • רשות המים: "מטפלים ומקדמים באופן שוטף פעולות לשיקום זיהומים במי תהום"

מיכאל לובושיץ / אינפוגרפיק: יח"צ

מנכ"ל וילי פוד התפטר; עינת פלד, מנהלת בונז'ור של אסם, בדרך להחליפו

(עדכון) - יבואנית המזון הציבורית דיווחה הבוקר לבורסה כי מנכ"ל החברה מיכאל לובושיץ הודיע על התפטרותו אחרי שנתיים בתפקיד ● טרם ידוע לאן מועדות פניו של לובושיץ, שנחשב למנהל מוערך ומחוזר

בניין הקפיטול בוושינגטון / צילום: Sarah Silbiger, רויטרס

דעה - משפט טראמפ החל, אמריקה נקרעת לגזרים

הנשיא העדיף את האוויר הצח של דאבוס בשעה שהסנאט הפך לבית משפט ● ראשו של הנשיא לא יותז, אבל חרדה ודריכות מלוות את התהליך הפוליטי ● סקר חדש מראה כי רוב עצום של האמריקאים חוששים שהבחירות הממשמשות ובאות לא יהיו "בטוחות". לא היו עוד נתונים כאלה ● דעה

רוני מילוא / צילומ: תמר מצפי

חברת הנשק הגיאורגית שנידזה תובעת מיליונים מרוני מילוא: "הבריח נכסים לבתו"

החברה הגיאורגית שנידזה טוענת כי מילוא העניק ללא תמורה לבתו נכסים יקרי-ערך מחשש כי יינתן לרעתו פסק דין במסגרת סכסוך קודם שניטש בין הצדדים • לטענת שנידזה, מילוא ושותפו הסתירו ממנה כספים שהגיעו לה על תיווך בעסקאות נשק עם ממשלת גיאורגיה

וואטסאפ (WhatsApp) / אילוסטרציה: רויטרס

הפיצ'ר החדש של וואטסאפ שייקל לכם על העיניים בדרך

מצב כהה הוא פיצ'ר שהלך וצבר פופולריות, שמשנה את הרקע של אפליקציות לכהה, כך שיהיה נח יותר להשתמש בהן בלילה או במקומות ללא הרבה תאורה

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"

מכוניות חדשות בנמל חיפה / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

משרד האוצר מציג: כך גובים יותר מסים מפחות רכבים חדשים

המדינה קיבלה בשנה החולפת סכום עתק של כ-42.4 מיליארד שקל ממיסוי כלי רכב ● רשות המסים גבתה כ-9.8 מיליארד שקל על רכבים חדשים, למרות שהשוק התכווץ ב-5%, והנהג הישראלי העדיף לרכוש מכוניות היברידיות שהמיסוי עליהן נמוך דרמטית ● המצב ב-2020 לא צפוי להשתפר

אדם שיף, התובע המרכזי באימפיצ'מנט של דונלד טראמפ / צילום: U.S. Senate TV, רויטרס

"אי אפשר להעניש את טראמפ בקלפי, כי גם טוהר הבחירות בספק"

הערב נפתח שלב הקראת האישומים במשפטו של דונלד טראמפ בסנט ● הציר אדם שיף, שמשמש כתובע הראשי, הכריז: דפוס ההתנהלות של טראמפ הוא לבקש ממדינות זרות להתערב בבחירות בארה"ב – רוסיה, סין ואוקראינה

מנור וכפיר גינדי/צילום: צילום: דן שטרן

רגע לפני מחיקתה מהמסחר ובעזרת האחים גינדי: קאנומד גייסה כ-27 מיליון שקל בדיסקאונט של 40%

בעלי מניות בביופארם שהשקיעו 3 מיליון שקל יקבלו כ-13% מהון החברה ● ביופארם תמוזג לקאנומד תמורת 50% מהמניות, ולאחר המיזוג יחזיקו בעלי ביופארם - האחים גינדי וחגית ויינשטוק ודודו זהבי - בכ-57% מהחברה הממוזגת

זמיר דחבש  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

על רקע המשבר הכספי ברשת: יינות ביתן ושלום ת"א נפרדים

בחודשים האחרונים מתמודדת יינות ביתן עם קשיי תזרים ● הבוקר הפסיקה הרשת את התקשרותה עם משרד יחסי הציבור שלה

תביעה, אילוסטרציה \ צילום: שאטרסטוק

פשרה: נקסטום תשלם 600 אלף שקל למשרד הביטחון במסגרת תביעה אזרחית

לפי התביעה, נקסטום וחברות נוספות - בשיתוף-פעולה עם יעקב כראדי, ששימש כראש תחום אמל"ח תקשוב בפיקוד צפון - הציגו מצגי-שווא למשרד הביטחון ולגורמי צה"ל, לפיו סיפקו שירותים ועבודות שהוזמנו, למרות שבפועל לא עשו כן

סוחר בבורסת ניו יורק / צילום: רויטרס

ה'קציצה' לא עוצרת, טסלה בעננים: האם הגיע העת לחשוש מהדובים?

מדד 500 S&P מציג רצף ימי מסחר עם תנודות נמוכות מ-1% שהוא כמעט חסר תקדים ב-50 השנים האחרונות ● בפעמיים האחרונות שהתופעה התרחשה, ב-2018-2017, אחרי תקופת השקט המדד צנח לטריטוריה דובית ● אז האם תגיע נפילה או רק "עלייה סנטימנטלית בתנודתיות"

בנימין נתניהו ויובל שטייניץ על אסדת הגז / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

מצעקות על ביבי ועד "לפגוע בקובי מימון זה כמו לפגוע באח של כחלון": מה מסתתר בספרו החדש של יובל שטייניץ

"סבן התקשר אליי מלוס אנג'לס. תשובה עשה את טעות חייו כשהזמין אותי לבקר באסדת הגז. חברי הליכוד הזהירו אותי מפני משה כחלון" ● שר האנרגיה יובל שטייניץ מפרסם ספר שבו הוא מציג את גרסתו למאבקי הגז ● מה שטייניץ העדיף לשכוח, איפה הוא טועה ומתי הוא מקמץ במילים

הסערה מתקרבת, נמל תל אביב    / צילום: דימה

השירות המטאורולוגי מסכם: כמה גשם ירד בתקופה האחרונה?

ברוב אזורי הארץ כמויות הגשם מתחילת העונה עולות על הממוצע הרב שנתי לתקופה המקבילה, בחלק מהם במידה ניכרת - פי 1.5 ויותר

מגדל וואן מנהטן סקוור של אקסטל / הדמיה: אתר החברה

חברת הנדל"ן הזרה אקסטל בוחנת גיוס אג"ח נוסף בת"א, לאחר שפרעה כמיליארד שקל

החברה היזמית של גארי ברנט, הפועלת בעיקר בשוק הנדל"ן של מנהטן, צפויה לגייס 200-100 מיליון דולר, כאשר האג"ח שכבר הנפיקה נסחרות בתשואה של 6.36% לאחר זינוק של 38% בשנה האחרונה

ציקי פוקס /  צילום: שלומי גבאי וואלה

תובעים נוספים נגד חברת הסייבר הרפואי: "מייסד ביו נקסוס רקם הונאה עזת-מצח ומחוכמת"

בשבוע שעבר נחשף כי קרן ההשקעות צ'כית תובעת 17 מיליון שקל מחברת ביו נקסוס ומהמייסד ציקי קורלנד פוקס בגין הונאה ● כעת נודע כי 6 משקיעים נוספים טוענים כי התפתו להשקיע על בסיס מצגי-שווא שהציג להם פוקס בדבר רווחיה ושוויה ● ביו נקסוס: "השקעה בחברה היא קניית סיכוי וסיכון"

מייקל בלומברג  / צילום: רויטרס

מייק בלומברג: פירוק ענקיות הטכנולוגיה זו לא התשובה. וורן וסנדרס לא יודעים על מה הם מדברים

"לפרק דברים רק כדי להיות רעים (nasty) זו לא התשובה", טען בלומברג, "חייבים סיבה טובה והסבר לאיך זה הולך לעבוד, ואני לא שומע את זה מאף אחד"

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל/ צילום: רויטרס, YVES HERMAN

בדרך לדאבוס: ענקיות הטכנולוגיה מנסות להשפיע על הרגולציה באירופה

בענקיות הטכנולוגיה מבינים שתוטל עליהן רגולציה, אך מנסים למתן אותה ● "רגולציה הגיונית צריכה להיות מידתית", אמר מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי לקובעי מדיניות בבריסל

דירת 3 חדרים, תל ברוך, תל אביב / צילום: KW-TLV-NE

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בתל ברוך בתל אביב?

הדירה בת 18 שנים והקומפלקס שבו היא נמצאת כולל בריכת שחייה מקורה וחדר כושר

שר האוצר משה כחלון, ד"ר יפעת שאשא־ביטון, ראש עיריית שדרות, אלון דוידי בחנוכת פרויקט מחיר למשתכן  / צילום: דביר מלכה

ההגרלה העשירית של מחיר למשתכן יוצאת לדרך. אילו ערים בפנים?

מחר תיפתח ההרשמה להגרלה העשירית של מחיר למשתכן, שתכלול למעלה מ-2,500 יחידות דיור ב-12 יישובים ברחבי הארץ