אבי לוי מפנה חלק מתמורת המכירה של מניות מליסרון לרכישת השליטה בחברת להב אל.אר

מנכ"ל מליסרון לשעבר, שמכר את עיקר מניותיו בענקית הנדל"ן המניב תמורת כ-280 מיליון שקל, צפוי להשקיע כ-100 מיליון שקל במניות חברת הנדל"ן והאנרגיה הירוקה, והוא יהפוך לבעל השליטה בה, במקום אלי להב ואיליק רוז'נסקי

אבי לוי / צילום: איל יצהר
אבי לוי / צילום: איל יצהר

זמן קצר אחרי שמכר את עיקר מניותיו בענקית הנדל"ן המניב מליסרון , תמורת כ-280 מיליון שקל, צפוי אבי לוי, המנכ"ל הפורש של ענקית הקניונים, להשקיע כ-100 מיליון שקל במניות חברת הנדל"ן והאנרגיה הירוקה להב אל.אר , בדרכו להפוך לבעל השליטה בה, במקום הבעלים הנוכחי אלי להב.

להב אל.אר עדכנה הבוקר על כוונתה לבצע גיוס הון באמצעות הנפקת זכויות לרכישת מניות החברה, בסכום של כ-150 מיליון שקל, ובמקביל, דיווחה כי בעלי השליטה, אלי וחגית להב, יחד עם שותפיהם - נפתלי שמשון, סגן היו"ר איליק רוז'נסקי והמנכ"לית חוה זמיר-טואף, חתמו מול לוי על הסכם להעברת זכויותיהם לרכישת הזכויות.

לוי מצדו, באמצעות החברה הפרטית אלדע, עדכן על כוונתו "לממש את מלוא הזכויות" שיוקנו לו בהנפקה המתוכננת, ובעקבות כך צפוי חלקו בחברה להגיע לפחות ל-38% (ועד כ-45%) לעומת כ-14% היום. זאת בעוד שהחזקותיו של להב יעמדו על כ-20%, במקום כ-41% היום.

בלהב מתכננים לבצע את הנפקת הזכויות על בסיס מחיר מניה של 2 שקלים, והוסיפו כי במקרה שבו יומרו כלל האג"ח ההמירים שלה למניות, סכום הגיוס הכולל עשוי להגיע עד לכ-180 מיליון שקל. בהנחת גיוס ההון המלא יחד עם המרת האג"ח של החברה למניות, בלהב מעריכים כי הונה העצמי יתקרב ל-350 מיליון שקל, לעומת כ-135 מיליון שקל כיום.

שווי המניה בהנפקה המתוכננת של להב נמוך בכ-7% משווייה הבוקר, והיא הגיבה לעדכונים בנושא בעליות של כ-5%, שהשלימו לה טיפוס של כ-35% מתחילת השנה, המשקף ללהב שווי נוכחי של כ-140 מיליון שקל.

לוי עשוי להתמנות ליו"ר להב

אבי לוי נכנס להשקעה ראשונה בלהב בחודש אפריל האחרון, אז, עוד בהיותו מנכ"ל חברת מליסרון, רכש נתח ממניותיהם של רוז'נסקי וזמיר-טואף תמורת כ-11 מיליון שקל, ובהמשך הגדיל את החזקותיו בחברה.

זמן לא רב לאחר השקעתו הראשונה של לוי בלהב, בסוף חודש יוני, נודע על חילוקי דעות בינו לבין בעלת השליטה במליסרון, ליאורה עופר. בעקבות חילוקי הדעות החליט לוי להיפרד מתפקידו בראשות מליסרון.

לוי, העשוי להתמנות ליו"ר להב לאחר שיהפוך לבעל השליטה בה, במקומו של אלי להב, אמר היום, כי "גיוס ההון יהפוך את להב לחברה עם הון עצמי, שיוביל אותה להיות בסדר גודל בינוני, ויאפשר לה להמשיך להתרחב לסדרי גודל משמעותיים יותר, ואני נמצא פה כדי להמשיך ולפתח אותה".

לאן להב תכוון אחרי גיוס ההון?

"נמשיך לפתח את החברה. אני מאמין שההצטרפות שלי תוביל לכך שניכנס לפעילויות נוספות, בעיקר בישראל, וההתמחות שלנו היא בתחום הנדל"ן המניב. מרכזים מסחריים קטנים ובינוניים זה יעד שהייתי שמח להתקדם אליו. אמנם המחירים היום לא זולים, אבל אנחנו צריכים לדעת לזהות ולהגיע לעסקאות טובות, ואני גם לא פוסל את תחום הייזום".

איך נוצר הקשר עם אלי להב?

"את אלי להב הכרתי במסגרת תפקידי במליסרון, כך כשפרשתי ממנה זה היה דבר טבעי להיות בקשר איתו ועם שותפיו. הייתה בינינו מערכת יחסים של כבוד והערכה הדדית, ואני מודה להם על האמון שהם נותנים בי".

מזהה אפשרות לשיתוף פעולה עם האקסית?

"מליסרון גדולה בכמה מידות מלהב, והיא לא צריכה אותה כדי להמשיך לצמוח".

בתחילת חודש אוקטובר מכר כאמור לוי את עיקר החזקותיו במליסרון תמורת כ-280 מיליון שקל. זאת כשמניית החברה סביב רמות השיא שלה, ומשקפת למליסרון שווי נוכחי של יותר מ-10 מיליארד שקל. לאחר המכירה נותרו בידיו של לוי כ-1.5% ממניותיה של מליסרון, בשווי שוק נוכחי של כ-150 מיליון שקל, לעומת החזקה של כ-4.4% ממניות החברה לפני המכירה. 

מכירת המניות נעשתה כמעט שלושה חודשים לאחר שלוי הודיע על עזיבתו הצפויה את תפקיד מנכ"ל מליסרון, על רקע חילוקי דעות בינו לבין בעלת השליטה, עופר, בסוגיית הרכיב ההוני שיקבל לוי כחלק מחידוש הסכם העסקתו. הללו נגעו לחבילה של 4%-5% ממניות מליסרון שרצה לוי לרכוש, בעיקר באמצעות הלוואה של מאות מיליוני שקלים שתעמיד לו עופר. במהלך שנותיו במליסרון צבר לוי הון עצום, שהפך אותו לאחד המנהלים השכירים העשירים במשק. ההון שצבר במהלך שנות עבודתו בחברה מוערך בסכום כולל של יותר מחצי מיליארד שקל.

מכירת נכס מניב בגרמניה

עוד דיווחה היום להב על מו"מ למכירת נכס מניב בגרמניה תמורת כ-12 מיליון אירו, לעומת שוויו בספרים העומד על כ-8 מיליון אירו, וכן על מו"מ לרכישת 31 נכסים מניבים, מרביתם מרכזי קניות שכונתיים וסופרמרקטים, תמורת כ-76-78 מיליון אירו. עוד בגרמניה, להב עדכנה על השלמת פירעון הלוואה בהיקף של כ-6 מיליון אירו, עיקרה באמצעות מימון בנקאי.

בזירה המקומית, להב עדכנה על מו"מ שהיא מנהלת למכירת מחצית ממניותיה ומניות שותפיה - אלי וחגית להב ושותף נוסף - בחברת סיטי. סיטי מחזיקה באולמות אירועים וכנסים במגדל סיטי טאוור שברמת גן. העסקה תשקף לנכס שווי של כ-60 מיליון שקל, ובניכוי התחייבויותיה של סיטי, כ-34 מיליון שקל. 

צרו איתנו קשר *5988