גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בירידות בצל ההסלמה במזה"ת: מדד ת"א 90 איבד 1.1%

מדד ת"א 35 איבד 0.26%, מדד הנדלן איבד 0.45% ● מניית דלק עלתה בעוד 1.5% והשלימה מהלך עליות של 26%  בשבוע האחרון ● מניית פריון זינקה ב-11.9% בהמשך להעלאת תחזיות

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק
הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ב') בירידות זה היום השני ברציפות בצל המתיחות במזה"ת. מדד ת"א 35 איבד 0.26%, מדד ת"א 90 איבד 1.1%, ומדד הבנקים השיל 0.2%.

מניית פריון  זינקה ב-11.9% בהמשך להעלאת תחזיות. דלק  עלתה ב-1.5% והשלימה מהלך עליות של 26% בשבוע האחרון.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.54 מיליארד שקל.

15:15

הירידות בת"א התמתנו מעט, ושני מדדי המניות המובילים נחלשים בכ-0.7%-0.6%, בעוד שמדד ת"א-90 יורד ב-1.1%. 

הטלטלה שגרם חיסולו של קאסם סולימאני בעיראק על-ידי האמריקאים לשוקי ההון מסביב לעולם נמשכת גם היום ומשפיעה על המסחר בתל אביב. המסחר בארה"ב צפוי להיפתח בירידות של כ-0.7%.

המניות ויחידות ההשתתפות הקשורות למאגרי תמר ולוויתן פתחו את היום בעליות, על רקע עליית מחירי הנפט ושלב נוסף בהרצה של אסדת "לוויתן" שיצא הבוקר לדרך. קבוצת דלק  רושמת יום מסחר תנודתי במיוחד, ועולה בכ-0.9% לאחר קפיצה של 24% בחמשת ימי המסחר הקודמים, ודלק קידוחים  שינתה כיוון והיא יורדת ב-1.2% לאחר עלייה של 18% בחמישה ימים. מניית בזק  מובילה את הירידות במדד ת"א-35 ומאבדת 3%.

הכשרת הישוב  ממשיכה במומנטום החיובי, עולה ב-0.7% ומשלימה התקדמות של 31% בחודש האחרון.

מנגד, בירידות של עד 5% בולטות מניות דור אלון , ישראל קנדה , אפקון , סלקום   ופוקס .

מבין המניות הקטנות בולטת אפולו פאואר  שקופצת ב-13% במחזור גבוה. החברה דיווחה אתמול על התקשרות עם יצרן אירופי מוביל המתמחה בבניית קווי ייצור ומכונות לתעשיית הסולאר, בהסכם לרכישת קו ייצור בתמורה לסך של כ-890 אלף אירו.

במקביל, הזהב והנפט ממשיכים לעלות. מחיר אונקיית זהב קופץ ב-1.7% לכ-1,578 דולר, ומחיר חוזה "ברנט" על הנפט מטפס ב-1.8% לרמה של כ-70 דולר לחבית.

בשוק האג"ח רושמות היום הממשלתיות השקליות לטווח ארוך עליות של עד 0.1%, ומדדי התל בונד המרכזיים נסחרים ביציבות.

במסחר במטבעות רושם הדולר היום עלייה של 0.3% לרמה של כ-3.477 שקלים והאירו קופץ ב-0.8% לרמה של 3.89 שקלים.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, מציין בסקירתו השבועית כי "ללא שינוי בכלכלה ועלייה ברווחיות החברות, מכפילי הרווח ממשיכים לעלות. כל העלייה של שוק המניות האמריקאי בשנת 2019 משקפת עלייה במכפיל הרווח בלי שום גידול ברווחיות החברות, התפתחות חסרת תקדים בעשור האחרון. קצב הגידול של מכפיל הרווח החזוי של מדד S&P 500 בשנת 2019 היה אחד הגבוהים ב-30 השנים האחרונות. קצב דומה או גבוה ממנו נרשם רק כאשר המשק האמריקאי יצא מהמיתון בשנים 1991, 2002 ו-2009 ובמחצית השנייה של שנות ה-90, כאשר המכפיל הגיע לרמות של 25-20 בתקופת הדוט.קום העליזות".

עוד הוא מציין כי "כמובן שהריבית עמדה אז ברמות של כ-5% לעומת 1.5% היום, מה שמשמש לעתים כהצדקה לעלייה מהירה של מכפילי הרווח במחזור הנוכחי. אולם, שוכחים גם לציין שהמשק האמריקאי צמח במחצית השנייה של שנות ה-90 בקצב של 5%-4% ולא בקצב הנוכחי של 2% עם גירעון ממשלתי ענק. אין בינתיים סימנים ברורים שההאטה בצמיחה העולמית נבלמה. גם השווקים לא בטוחים בכך. בינתיים, השווקים הופכים למאוד יקרים, כך שהסיכון למשקיעים באפיק המנייתי נותר גבוה יחסית".

12:45

הירידות במדדים בבורסת ת"א מתחזקות. מדד ת"א-35 מאבד יותר מ-0.9% וכל המניות בו רושמות ירידות. מדד ת"א-125 מאבד כ-1.1% ורק חמש מניות בו רושמות עליות קלות, ואילו ת"א-90 נחתך ב-1.6%. מגזרי הנפט והגז, הביטוח והתקשורת בולטים בירידות של יותר מ-2%.

העליות בפריון   בעקבות העלאת תחזית הרווח השנתית נחלשו, והיא עולה עכשיו ביותר מ-5%. מניית אפליי  רושמת את הירידות החדות ביותר ונחתכת ביותר מ-11%. אתמול פורסם כי נועם לניר נפרד מההחזקה בה.  

09:45

המסחר בת"א נפתח בירידות קלות. מדד ת"א-35 מאבד כ-0.3%, ת"א-125 יורד בכ-0.2%, ועליות של פחות מ-0.1% נרשמות בת"א-90.

את העליות במדד המוביל מובילה מניית קבוצת דלק  שמוסיפה כ-1.5%, וממשיכה זינוק של 4% מאתמול, ובצד השלילי בולטות אנרג'יאן   ובזק  שמאבדות כ-1.5%. מניית טבע   נסחרת ללא שינוי מהותי, לאחר צניחה של 6% כמעט שנרשמה בה אתמול.

מניית פריון   נוסקת ביותר מ-10%. החברה הודיעה כי היא מעלה את תחזית הרווח השנתית שלה.

06:45

יום המסחר השני לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות שנרשמו אתמול, על רקע חיסולו של קאסם סולימאני - מה שהביא לירידות בניו יורק ביום שישי האחרון ולקפיצה של מחיר הנפט. 

אתמול בבורסה בתל אביב המדדים איבדו גובה. מדד ת"א 35 ירד ב-0.55%, ת"א 125 השיל 0.4%, ומדד ת"א ביומד ירד ב-1.6%. מניית טבע בלטה אתמול בירידה של 5.8%, דלק זינקה אתמול ב-4%, אלוני חץ עלתה ב-1%, אלביט מערכות עלתה ב-2.2%, חלל תקשורת נפלה ב-5.2%, אלטשולר שחם גמל עלתה ב-3.45%, ומנייתה של הכשרת הישוב זינקה ב-6.6%.

בנק ישראל צפוי להכריז השבוע ביום חמישי על גובה הריבית. 

בבית ההשקעות פסגות התייחסו בסקירתם השבועית לכיוון השווקים בהמשך וציינו, כי "ההתנקשות המוצלחת של ארה"ב בקאסם סולימאני מעלה באופן טבעי את החשש מהתלקחות המאבק בין שתי המדינות בכלל ומהצתה של אזור המזה"ת בפרט. את התוצאה של חששות אלו ראינו ביום שישי בשווקים כאשר נרשמה ירידה בשוקי המניות ועלייה בשוק האג"ח ובמחיר הנפט".

עם זאת, הוסיפו בפסגות, "ברור כי קיים מגוון גדול של תרחישים אפשריים להתפתחויות בין ארה"ב לאירן מנקודת הזמן הנוכחית והלאה, חלקם חיוביים יותר וחלקם פחות".

בפסגות הוסיפו, כי "כמו תמיד באירועים מסוג זה, נדמה שהכדאיות לשנות את אלוקציית ההשקעות שנבחרה לפני אירועי סוף השבוע נמוכה מאוד, בטח בשלב כל כך ראשוני".

בעניין נקיטת פעולות בשוק החוב ציינו בפסגות, כי אם ההנחה היא שלאור רמתו הנוכחית של שער החליפין "ההסתברות לפיחות גבוהה מההסתברות לתיסוף, החלק של האג"ח האמריקאיות בתיק ההשקעות צריך להיות כנראה גבוה מכפי שהוא היום".

עוד כתבות

מקרה מבחן / צילום: Shutterstock

טובת הנעה: איך מנהל מתוסכל ושחוק יכול למצוא שוב חשק לעבוד?

רפי הוא מנהל מתוסכל, שכבר לא נהנה מהעבודה ● רגע אחד של דמיון מודרך עזר לו להיזכר מה באמת מניע אותו, ובהתאמות קטנות של תחומי אחריותו הוא הצליח למצוא שוב חשק לעבוד ● אבל איך שומרים על האנרגיה הזו ביומיום?

חיסון לקורונה / צילום: Sirichai Saengcharnchai

משרד הבריאות הנורווגי: לוותר על חיסון קורונה לחולים המבוגרים והרגישים ביותר

"אנחנו לא מודאגים לגבי החיסון באופן כללי", הדגיש המנהל הרפואי של משרד הבריאות הבריטי. "ברור שמדובר בחיסון בטוח יחסית, עבור כולם חוץ מאחוז קטן מאוד של יוצאי דופן".

מה נמכר לאחרונה ב - 1.2 מיליון שקל בגליל העליון / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

מה אפשר לקנות ב-1.2 מיליון שקל בגליל העליון

קוטג' דו-משפחתי בקרית שמונה, דירת 5 חדרים בטבריה, דירת 4 חדרים בחצור הגלילית או דירת 3 חדרים בצפת

שימוש באפליקציית ביט / צילום: אתר בנק הפועלים, יח"צ

בקצב הביט: למה אפליקציית התשלומים הפופולרית צריכה להטריד אתכם?

אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים הפכה למעצמה בתחום התשלומים ● האם השינוי הזה צריך להטריד אותנו ואיך זה קשור לריכוזיות ● האזינו

וואטסאפ / צילום: שאטרסטוק

על רקע הביקורת: וואטסאפ דוחה את השינוי בתנאי השימוש והפרטיות

וואטסאפ, הנמצאת בשליטת פייסבוק, הודיעה כי היא דוחה מ-8 בפברואר ל-15 במאי את השינוי המתוכנן בתנאי השימוש שלה

יונדאי ג'נסיס GV80 / צילום: יח"צ

מעשה בראשית: האם הגנסיס החדש של יונדאי יותיר חותם

רכב הפנאי הענק של מותג הסופר-פרימיום של קבוצת יונדאי מגיע אלינו, לאחר טבילת אש מכובדת בשוק הצפון האמריקאי ● למרות האבזור והטכנולוגיה המתקדמת, לא יהיו לו חיים קלים בשוק שבו הסטטוס והמוצא הם חזות הכול

סקר הסקרים: משתה המנדטים של נתניהו התחיל מוקדם השנה

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם הרביעית בתוך שנתיים ● גלובס מביא את הסקרים העדכניים ביותר מכל כלי התקשורת ובודק מי מתחזק, מי נחלש ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● העמוד מתעדכן באופן שוטף עם כל סקר חדש שמתפרסם

אפליקציית ביט / צילום: Shutterstock

ריבית דריביט: אפליקציית התשלומים ביט משתלטת על השוק. לא כולם חושבים שזה טוב

נדמה שכולם משלמים ומקבלים כסף בביט, אז למה גורמים שנאבקו בריכוזיות בשוק הבנקאות סבורים שאפליקציית התשלומים הפכה לאיום על התחרות? ● הפועלים: "לא יכול להיות שביט תהפוך לקורבן של ההצלחה שלה" ● הלפרין: "סוף סוף רואים ניצני תחרות" ● האזינו גם לפודקאסט הצוללת

וואטסאפ / צילום: Reuters, Pavlo Gonchar / SOPA Images/Sipa USA

השבוע בהייטק: הנסיגה הטקטית של וואטסאפ ומה משותף לזום ולמונייד‎

אף אחד לא יודע מתי כל הטוב הזה יגמר, אבל גם השבוע נראה היה נראה שכולם מנסים לרכב על הגאות במניות הטכנולוגיה כל עוד היא כאן ● וגם למה פייסבוק לא באמת נסוגה ● סיכום השוק בהייטק וטכנולוגיה

ראש ממשלת הולנד עוזב את הארמון המלכותי בהאג לאחר התפטרותו / צילום: Reuters, Piroschka van de Wouw

ממשלת הולנד התפטרה אחרי שהרשויות האשימו לשווא משפחות במרמה

ועדת חקירה מצאה כי הרשויות האשימו לשווא כ-20 אלף משפחות בקבלת קצבאות ילדים במרמה, ובמקרים רבים הכריחו אותן להשיב כספים שקיבלו כחוק או הגדירו את ראשי המשפחה כפושעים ● בחירות יתקיימו במרץ ● כל משפחה תקבל פיצוי של 30 אלף אירו

תומכי טראמפ מסתערים על הקפיטול / צילום: Reuters, Leah Millis

טראמפ קורא לעיתונות "אויבת העם", אבל הוא זה שראוי לתואר הזה

הנשיא היוצא של ארה"ב פילג, קיטב והסית ● הוא קירב את הדמוקרטיה האמריקאית אל חורבן ● היא תלקק את פצעיה עוד זמן רב, אבל ייתכן שניצלה

ויפאסנה במנזר בתאילנד. אפקט הסינכרון מעמיק את המדיטציה / צילום: Shutterstock

לבד אבל ביחד: מה קורה בעולם החברתי של סדנאות הוויפאסנה

אנשים לוקחים חופש מהחיים, מסירים מעליהם את שלל התפקידים שהם ממלאים, ויוצאים למסע פנימי בשתיקה, אבל בקבוצה ● איזו מערכת יחסים יכולה להיווצר במקום שבו כולם זרים ולא מדברים? האנתרופולוגית ד"ר מיכל פגיס, חקרה את הפרדוקס הזה

בנימין נתניהו / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

נתניהו מוביל בשחמט. במרכז-שמאל עדיין משחקים דמקה

אחרי שראש הממשלה ואנשיו הופתעו מעוצמת התמיכה שקיבל מנסור עבאס, הגיע "נאום נצרת". תוך זמן קצר הגיעה גם ההתכחשות ליו"ר רע"ם ● בחברה הערבית הדעות חלוקות, אבל סער כבר מנסה להשיג קולות גם שם ● ומפלגת העבודה עדיין לא יודעת עם מי תלך

מיכל ברוורמן–בלומנשטיק / צילום: איל יצהר

"מנכ"ל מיקרוסופט הציע לי רילוקיישן וסירבתי"

מיכל ברוורמן-בלומנשטיק, מנכ"לית מיקרוסופט ישראל מחקר ופיתוח, על העבודה בחברה ועל אתגרי הקורונה ● "מנכ"ל מיקרוסופט הציע לי רילוקיישן וסירבתי. האקו-סיסטם בארץ משרת אותנו טוב יותר"

מתוך קמפיין AM:PM. פרודיה על קרנבל השחיתות / צילום: יוטיוב

במקום אסקפיזם: פשטות, אותנטיות וזכרונות ילדות בפרסומות המדוברות

למרות שניתן היה לצפות בתקופה זו לבריחה מהמציאות, שופטי מדד הפרסומות המדוברות של גלובס, זיהו דווקא געגוע למוכר וכמיהה נוסטלגית ● מה הם חשבו על הבחירה בפרזנטורים?

ינקי יעקב קוינט - מנהל רשות החברות / צילום: איל יצהר

"גורמים עסקיים ופוליטיים ניסו לעצור את המינוי שלי למנהל רשות מקרקעי ישראל"

יעקב קוינט, שנכנס לאחרונה לתפקיד מנהל רמ"י, מתאר בראיון בלעדי לגלובס את המאבקים והעתירות נגד מינויו, הריבים ברקע עם השר דוד אמסלם, והשינויים שהוא מתכנן ● על תקופתו ברשות החברות: "אם לא הבחירות, היינו בעוד חצי שנה מסיימים את הפרטת התע"א, הדואר ונמל חיפה"

חמי פסקא. השף והבעלים / צילום: חיליק גורפינקל

ביקורת משלוחים: המסעדה הטבריינית הכי טובה בחיפה

שולה אולי רק בת שנה וחצי, אבל היא מרגישה כמו מסעדת פועלים בת 150 - כמה פשוט, ככה טעים ● ועד שאפשר יהיה להגיע אליה פיזית, תתפללו שאתם באזור המשלוחים

לוח שערי חליפין של ביטקוין  / צילום: צילום: רויטרס - Dado Ruvic

להשקיע או לא להשקיע? כל היתרונות והחסרונות של הביטקוין

בשנה האחרונה הכפיל המטבע הדיגיטלי את ערכו פי חמש האם זו השקעה נבונה?

היועמ”ש, ד”ר אביחי מנדלבליט / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מנדלבליט לאוחנה: החלטתך בעניין החיסונים לאסירים בלתי חוקית

היועמ"ש קובע כי על שב"ס לחסן את אוכלוסיית האסירים ללא דיחוי, בהתאם לסדרי העדיפויות שנקבעו ע"י גורמי הבריאות המוסמכים

ארמין לאשט, מנהיג מפלגת השלטון הגרמנית הנבחר / צילום: Associated Press, Odd Andersen

היורש של מרקל? הגרמנים הימרו על המועמד הלא פופולרי כראש מפלגת השלטון

ארמין לאשט, שנבחר לראשות מפלגת השלטון הנוצרית-דמוקרטית הגרמנית, נחשב על ידי רבים לממשיך דרכה של הקאנצלרית אנגלה מרקל אבל גם למועמד לא פופולרי ● לאשט הבהיר כי הוא רוצה להיות "הקפטן של הנבחרת" והעלה על נס את הפוליטיקה המשותפת