גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בירידות: פנינסולה ומיטב זינקו ב-8% ו-10% בהתאמה

מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ● מיטב דש קפצה לאחר שרכשה מניות פנינסולה במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל ● נייס איבדה 2.8%, אנלייט ירדה ב-1.7%, דלק ירדה בכ-1%, טבע קפצה ב-2.6% ואופקו הלת' בזינוק של 7%

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:28

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה. מדד ת"א 35 איבד 0.2%, כך גם מדד ת"א 90 ומדד הבנקים הוסיף 1% לערכו. בסיכום שבועי מדד ת"א 35 עלה ב-1%, ומתחילת השנה עלה ב-3.1% ושבר את השיא שנקבע ב-5 באוגוסט 2015.

מנייתה של מיטב דש  קפצה בכ-10% לאחר שרכשה מניות פנינסולה  במסגרת ההנפקה ב-115 מיליון שקל. פנינסולה עלתה ב-8.2% לאחר ההנפקה.

מנגד, מניית נייס  איבדה 2.8%, אנלייט אנרגיה  ירדה ב-1.7%, דלק  ירדה בכ-1%, ובלטו בעליות המניות טבע  שקפצה ב-2.6% ואופקו הלת'  בזינוק של 7%.

13:20

יום המסחר החמישי והאחרון לשבוע מתנהל בשעות הצהריים בשינויים מתונים במדדים המובילים, וזאת כשמדד הדגל - ת"א 35, נסחר סביב רמות השיא שלו, שנקבע אתמול, ברמה של קצת יותר מ-1,739 נקודות. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על נטייה שלילית מתונה לקראת פתיחת המסחר שם.

זאת כשברקע למסחר מנסים המשקיעים להעריך את ההשלכות האפשריות של התפשטות הווירוס הקטלני מסין, על פעילות הכלכלה הגלובלית, אחרי פרסומים על מקרה ראשון של הידבקות בו שזוהה בארה"ב.

בבנק לאומי התייחסו לעניין וציינו, כי מלבד התפרצות נרחבת של הווירוס, מה שעוד יכול להשפיע מבחינת הכלכלה והשווקים הם מהלכי החירום בהם ינקוט ארגון הבריאות הלאומי. השפעות נוספות אפשריות שציינו שם, כללו "הגבלות מיידיות וחריפות על נסיעות ועל סחר שיבואו לידי ביטוי בהיחלשות של השווקים הפיננסים ובצפי לכלכלה הגלובלית".

בצד החיובי של מדד ת"א 35, מניית אופקו הלת'  קופצת בכ-6% אחרי מגמה חיובית שאפיינה את המסחר בה בארה"ב, ומניית טבע  מטפסת בכ-3%.

בצד השלילי של המדד המוביל, מניית שפיר הנדסה  נחלשת בכ-2% אחרי קפיצה של כ-12% שרשמה אתמול, אחרי שנודע כי זכתה במכרז של משרד הביטחון, בהיקף של כ-5.5 מיליארד שקל. מניית שותפתה בזכייה, אוריין , נחלשת בכ-1% אחרי זינוק של 44% שהציגה אתמול.

עוד במסחר, מניית אינרום  קופצת בכ-8%, על רקע הודעת החברה על הבנות לרכישה אפשרית של חברת מוצרי האיטום והבידוד פזקר תמורת 135 מיליון שקל מחברת פז.

מניית פנינסולה  קופצת בכ-6%-7% על רקע גיוס הון שביצעה.

מעלות העלתה את דירוג קבוצת מבני תעשיה ל-AA באופק יציב. במעלות ציינו: "העלאת הדירוג נובעת משיפור בפרופיל הפיננסי אף מעבר לציפיותינו הקודמות וכן משיפור בביצועים התפעוליים של תיק הנכסים".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת יציבות, כמו גם במסחר באג"ח הממשלתיות.

12:00

המסחר בת"א מתנהל ביציבות והמדדים המרכזיים נסחרים סביב רמות הפתיחה. נחלשו מעט הירידות בשפיר הנדסה  והיא מאבדת כעת פחות מ-3%.

11:20

המסחר בת"א מתנהל בירידות קלות, בהובלת מניית שפיר הנדסה שמאבדת יותר מ-4%. עוד בולטות בירידות של קרוב כ-2% דלק קידוחים , שיכון ובינוי , נייס   ובזן .

את העליות ממשיכות להוביל מניית אופקו   שמזנקת בכ-6.5% ומניית טבע   שמתחזקת ביותר מ-3%. מניית פז  עולה בכ-1.5%. החברה דיווחה היום על הפסד רבעוני בבית הזיקוק באשדוד ועל עסקאות רכישה. אחת העסקאות היא מכירה של החברה הבת פזקר לאינרום , שמנייתה מטפסת בכ-3%.

09:45

המסחר בתל אביב נפתח הבוקר בירידות קלות. מניית אופקו   מזנקת בכ-7% ומובילה את העליות במדד ת"א-35. טבע   קופצת אף היא, ב-3.5%. מניית שפיר הנדסה מתקנת בכ-1.8%, ומובילה את הירידות במדד המוביל, לאחר שאתמול זינקה ב-8.5% בעקבות זכייה במכרז ענק של צה"ל יחד עם אוריין , שמנייתה נסחרה בעליות של בין 30% ל-40%.

עוד בולטות בין היורדות מניות נייס   וקבוצת דלק  שמאבדות כ-1.5%. 

מניית מיטב דש  מרכזת מחזור גדול ומזנקת בכ-7% לאחר שהחברה הודיעה כי רכשה במסגרת הנפקת פנינסולה  מניות בסך כולל של כ-115 מילון שקל, ותחזיק כ-49.58% מהחברה. מניית פנינסולה מוסיפה 5% במחזור גדול.     

08:50

המסחר בתל אביב צפוי להיות מושפע מהבהלה המחודשת בשווקים מהתפרצות הווירוס, לאחר עלייה במספר מקרי המוות ששולחת היום את שוקי אסיה לירידות חדות.

07:00

יום המסחר החמישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך ליציבות שנרשמה אתמול בניו יורק, שם המדדים ננעלו ללא שינוי מהותי, ובהמשך לסנטימנט החיובי בבורסה המקומית כאשר מדד ת"א נסחר ברמת שיא כל הזמנים.

מניות הפארמה הדואליות, טבע ואופקו, חוזרות עם פערים חיוביים מוול סטריט של כ-3% ו-7% בהתאמה. מנגד, נייס ונובה חוזרות עם פער שלילי של 1.3% ו-2% בהתאמה. פריון ופרוטלי'קס חוזרות עם פערים שליליים של 4.9% ו-4.2% בהתאמה.

מניית שפיר הנדסה תמשיך לרכז עניין לאחר הזינוק אתמול, וזאת על רקע זכייה שלה יחד עם אוריין במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל. מניותיהן של החברות זינקו ב-9% ו-40% בהתאמה אתמול בבורסה בתל אביב.

פנינסולה השלימה אמש גיוס של 252 מיליון שקל במניות, לפי מחיר למניה הגבוה ב-5.9% ממחיר השוק.

באירופה, הבנק המרכזי (ECB) צפוי להכריז היום על גובה הריבית. לדברי עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים: "הריבית בגוש האירו צפויה להישאר ללא שינוי. הנתונים האחרונים נותנים לנגידת הבנק החדשה אוויר לנשימה ומקטינים את הלחצים להוריד את הריבית בחודשים הקרובים".

עוד כתבות

זיהוי פנים/ צילום: שאטרסטוק

מיקרוסופט החליטה לממש את השקעתה ב-AnyVision הישראלית

הסטארט-אפ הישראלי פיתח טכנולוגיה לזיהוי פנים, שמוטמעת ביהודה ושומרון ● במיקרוסופט החליטו לא להחזיק במניות מיעוט בסטארט-אפים שמפתחים טכנולוגיה כזו בגלל חוסר יכולת לפקח על השימוש בה

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

בזבוז בימי קורונה: כמה תעלה הממשלה הגדולה של נתניהו וגנץ?

במסגרת אישור תקציב המדינה 2019 קיבלה הממשלה החלטה לצמצם בהדרגה את מספר משרדי הממשלה מ-29 ל-17 החל משנת 2020 ● אך כעת מסתמן שכחלק ממשלת האחדות של נתניהו וגנץ מספר המשרדים יזנק ל-30, ואיתו גם הגירעון, שיעלה ב-700 מיליון שקל

בנימין נתניהו מול בני גנץ / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

הערכה: הממשלה תושבע עוד בשבוע הבא; צפויה לכלול גם את עמיר פרץ

עקרונות ההסכם להקמתה של ממשלת האחדות קובעים כי היא מיועדת לכהן שלוש שנים, כשבחצי הראשון של כהונתה ימשיך נתניהו להיות ראש הממשלה, ויוחלף בספטמבר 2021 על ידי גנץ

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה בלחץ? מימש מניות קבוצת דלק בהפסד אחרי נפילה של עשרות אחוזים בערך הקבוצה

בעל השליטה בקבוצת דלק מימש השבוע מניות דלק בכ-5.7 מיליון שקל ● רק בחודש פברואר האחרון רכש תשובה מניות הקבוצה בכ-44 מיליון שקל, מאז מניית דלק התרסקה

קניות בסופרמרקט בימי קורונה / צילום: כדיה לוי, גלובס

מהי המנה הקריטית של הווירוס שתדביק אותנו

חוקרים זיהו עבור וירוסים רבים את מה שמכונה "המנה המזהמת" - כלומר שאם ניחשף לכמות קטנה יותר, כנראה שלא נידבק ● הקורונה כנראה לא שונה מווירוסים אחרים בהקשר זה

איור: אייל אונגר

עושים שרירים: כך לא תתנוונו בהסגר הביתי

במקום לחלום על חדר הכושר, הנה כמה תרגילים שיעזרו לכם לשמור על כושר בימי הסגר

עמוס לוזון/ צילום: יוסי כהן

הסדר פשרה בין גינדי החזקות לדורי בניה: יימחקו תביעות חוב של גינדי בגובה 222 מיליון שקל

עוד לפי ההסדר, שהושג לאחר שנים של סכסוכים ומספר רב של תביעות שהגישו חברות הנדל"ן האחת נגד השנייה, יבוטלו הערבויות שמחזיקה גינדי אצל דורי בקשר לפרויקטים שביצעה, וקופת דורי המדוללת תזכה לכ-8 מיליון שקל – כפול מהסכום שנמצא בה כעת

חיטוי נגד קורונה בישראל / צילום: Ariel Schalit, Associated Press

דילמת הפיטורים והסיבה לכך שהאינטרנט בישראל איטי: מה קרה השבוע בהייטק

המשבר ישנה את הדינמיקה בין המדינות למגזר העסקי, אך מה זה יעשה לענקיות הטכנולוגיה ● בסטארט-אפים צופים גל פיטורים ● הטיפים של חמי פרס ליזמים והחזרה של המשקיעים הסיניים לישראל ● מה קרה השבוע בהייטק

יועז הנדל/ צילום :איל יצהר

דעה: האם האוזר והנדל יוכלו להצטרף לקואליציה? התשובה עשויה להיות חיובית

האם יתאפשר גם לצבי האוזר ויועז הנדל, שתרמו במידה רבה ליצירת התנאים לממשלת אחדות, אך שנבחרו מטעם מפלגת תל"ם, להצטרף לקואליציה מבלי שהצטרפות שכזו תהפכם ל"פורשים"?

סוחרים מודאגים בוול סטריט צופים בנשיא טראמפ / צילום: Mark Lennihan, Associated Press

בית הנבחרים אישר את חבילת החילוץ בשווי 2 טריליון דולר, אבל המדדים בוול סטריט התרסקו

מחיר הנפט הגולמי ירד ב-4.8% ● בורסות אירופה ננעלו בירידות חדות, מדד הפוטסי צלל לאחר שהתגלה כי ראש הממשלה ג'ונסון חולה בקורונה ● השווקים באסיה ננעלו במגמה מעורבת, הניקיי טיפס ל-3.5% ואוסטרליה צנחה ב-5.3%

בנימין נתניהו נואם במטה הליכוד, לאחר פרסום תוצאות המדגמים, אמש / צילום: Oded Balilty, Associated Press

ממשלת הימין המסתמנת: כ"ץ שר האוצר, ויכוח על שר המשפטים

מספר שרי הממשלה יעמוד בין 30 ל-34 איש ● חוסן לישראל תקבל את משרדי המשפטים, החץ והביטחון, והליכוד תקבל את  משרדי ביטחון הפנים והאוצר ● גנץ יגיע הערב לפגישה אישית עם נתניהו בבלפור

שלט חוצות מותקן בדרום אפריקה ומבקש מאנשים להישאר בבתיהם / צילום: נארדוס אנגלברכט, AP

הנגיף בעין המצלמה: 10 תמונות מהעולם שהדהימו אותנו השבוע

מה שהיה נראה כאילו הוא לקוח מסרט אימים גרוע או סיוט לילי מעיק מתגלה בכל יום, שעה ודקה כמציאות המסויטת שבתוכה אנחנו חיים ● וירוס הקורונה נישא על גבי הישגיה של הגלובליזציה וחדר כמעט לכל מקום על פני הגלובוס ● גלובס מציג את השבוע שהיה מסביב לעולם בתמונות

מה אפשר לקנות ב-1.8 מיליון שקל בירושלים ואיו"ש / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

איזו דירה אפשר לקנות ב-1.8 מיליון שקל בירושלים ובאיו"ש

קוטג עם חמישה חדרים במעלה אדומים, דירת 4 חדרים בגבעת זאב, דירת גן בת 5 חדרים בירושלים וקוטג' בבית אל

צעיר עם מסיכה ועם הטלפון שלו בתל אביב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

אל תשכחו את ה-QA: תקלה גם באפליקציית המגן של משרד הבריאות

אחרי שבבוקר דווח על תקלה בהעברת נתונים בבדיקות הקורונה, כעת נודע שישנה תקלה באפליקציה שאמורה לזהות שהות בקרבת חולי קורונה ● שלושה רופאים ממערך בריאות הנפש קיבלו הודעות שנחשפו לחולי קורונה, אך במיקום שבו לא ביקרו מעולם

צילומים: שלומי יוסף, יונתן בלום, ענבל מרמרי, כדיה לוי

ניהול בזמן אפוקליפסה: איך מתמודדים מנכ"לי חברות גדולות במשק עם תרחיש שאיש לא צפה

כיצד מנהלים בתנאי אי ודאות? איך מקבלים החלטות? כיצד מיישמים אותן? ● פנינו למנכ"לים בולטים במשק ושאלנו אותם כיצד הם מתמודדים עם אחד האתגרים הניהוליים המורכבים בקריירה שלהם

אנשים עם מסכות בשוק הכרמל בתל אביב / צילום: Oded Balilty, AP

3,619 נדבקים בקורונה בישראל; אזרח ישראלי נפטר באיטליה

מספר הנדבקים בעולם עומד על 645,606 איש, מתוכם, 139,552 איש החלימו ● היקף הקורבנות בעולם עלה ל-29,971 ● 54 ישראלים במצב קשה, מתוכם 43 מונשמים

ניהול משק בית מרחוק / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: מי שהתכונן טכנולוגית, מוכן לתקופות משבר כמו מגפה עולמית

אפשר להניח שחברות שהטמיעו תהליכי חדשנות טכנולוגית מבעוד מועד, יצלחו את המשבר הזה בצורה מיטבית ואף ייהנו מיתרון יחסי בהשוואה לאחרות ● איך עושים זאת?

טים קוק, מנכ"ל אפל / צילום: Che liang, רויטרס

אפליקציית הקורונה של אפל: שיתוף הפעולה של ענקית הטק עם ממשלת ארה"ב

אפליקציית הקורונה כבר זמינה בחנות האפליקציות של אפל, וישנו גם אתר באוויר אליו אפשר להתחבר ממערכת הפעלה של ווינדוס או אנדרואיד, כך שהשירות זמין לא רק למשתמשי אפל

ארונות קבורה קבוצתיים של קורבנות מגפת הקורונה ממתינים למשאיות שיעבירו אותם לבית קברות, ברגמו, איטליה. / צילום: Claudio Furlan, Associated Press

שוב עלה משמעותית מספר המתים מקורונה באיטליה: 969 ביממה

מספר מקרי הקורונה בעולם מתקרב ל-550 אלף ● כ-25 אלף איש מתו מהנגיף ברחבי העולם ● כ-128 אלף אנשים החלימו

מטוסי לופטהאנזה בשדה התעופה בפרנקפורט. טיסות רבות בוטלו בשל משבר הקורונה / צילום: Michael Probst, AP

מנמלי תעופה ענקיים חדשים ועד השקות קווי טיסה חדשים: חמישה דברים שכבר לא תראו במציאות התעופתית

דווקא כשהיה בשיא פריחתו, ענף התעופה הולך ודועך עם עוצר כמעט מוחלט של השמים ● עדיין לא ברור מתי הטיסות העתידיות יחזרו לשגרה, אך בינתיים דברים שעד לאחרונה היו חלק מהותי מעולם התעופה, כבר נראים כמו דמיון רחוק ● צ'ק אין לסופ"ש