גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בירידות; אורמד זינקה 14% והרימה את מדד הביומד

ת"א-35 ירד ב-0.2%, ת"א-90 איבד 0.6% ● מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל ● הבורסות בסין והונג קונג איבדו מעל 2% על רקע החמרת הרגולציה ● עונת הדוחות בוול סטריט: טסלה תפרסם תוצאות ● שיעור האבטלה לחודש יוני עמד על 8.8%

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:32

יום המסחר בתל אביב הסתיים בירידות שערים, אך מתונות יותר מאשר אלו שנרשמו בתחילת היום. ת"א-35 ירד ב-0.2%, ת"א-90 איבד 0.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל.

מבין המדדים הענפיים, מדד הביומד ומדד הבנקים הם היחידים שרשמו עליות (של 0.7% ו-0.1% בהתאמה). מדד הביומד הצליח לעבור לטריטוריה הירוקה בזכות זינוק של 14% שרשמה אורמד, וכן עליות נאות שרשמו פנאקסיה ישראל  ואייסקיור מדיקל .

קנבוטק , שזהו יום המסחר השני שלה לאחר שנכנסה לבורסה דרך גיוס המונים, זינקה קרוב ל-19% לאחר שדיווחה שמוצר ה-CannaboBreast שלה הראה במחקר יעילות של בין 60% ל-90% בעיכוב חלוקה של תאי סרטן השד. המוצרי בסדרה מבוססים על שילוב של חומרים פעילים מצמח הקנאביס, עם מוצר המבוסס על תמצית מפטריות.


15:35

הירידות בבורסת ת"א התמתנו מעט. ת"א-35 יורד ב-0.5%, ת"א-125 יורד ב-0.6% ות"א-90 מאבד 0.8%. ת"א-נפט וגז נופל ב-1.5% ות"א-ביטוח מאבד 1.6%.

חברת הנדל"ן המניב גב-ים  יוצאת מתחום הבנייה למגורים ומוכרת לחברת פרשקובסקי  את יתרת הזכויות בפרויקט רמת הנשיא שבחיפה. מדובר בכ-350 יח"ד מאושרות לבנייה על-פי התב"ע הקיימת, וכן פוטנציאל להקמת יח"ד נוספות, בכפוף לקבלת הקלות ותב"עות עתידיות. פרשקובסקי ישלמו 215 מליון שקל. במידה ויאושרו עוד זכויות בנייה, ישלמו תוספת. בעקבות המכירה תרשום גב-ים רווח נקי של 55 מיליון שקל ברבעון השלישי של 2021. 

אלטשולר שחם גמל  יורדת ב-4.3%, אלקטריאון  מאבדת 4.2%, קבוצת דלק  משילה 3.6% ואפולו פאוור  מאבדת 3.2%.

שלוש 3 דיאם  קופצת ב-18%, קנבוטק  מזנקת ב-15.5%, טקטונה  מוסיפה 12.4%, נקסט ג'ן  מטפסת ב-10.6%, אייסקיור מדיקל  עולה ב-6.4%, עדיקה  מוסיפה 5.4% וחברה לישראל  עולה ב-3.3%. העליות בשגריר  התמתנו, וכעת המניה עולה ב-3.3%.

14:30

גם בשעה זו המסחר בת"א מתנהל בירידות. ת"א-35 מאבד 0.6%, ת"א-125 יורד ב-0.7% ות"א-90 נופל ב-1%. ת"א-נפט וגז צונח ב-2%, ת"א-ביטוח מאבד 1.7% ות"א-בנקים יורד ב-0.2%.

הלמ"ס פרסמה היום את שיעורי האבטלה לחודש יוני שעמד על 8.8%, לעומת 9.5% בשבועיים הראשונים של חודש יוני.

 קנבוטק  מזנקת ב-15.3%, שלוש 3 דיאם קופצת ב-14.4%, נקסט ג'ן  מוסיפה 9.9% ועדיקה  מטפסת ב-6%. קבוצת דלק  מאבדת 4%, אפולו פאוור  יורדת ב-3.8%, אלקטריאון  יורדת ב-3.1%, אלטשולר שחם גמל  משילה 3.7%, דלק קידוחים  מאבדת 3.1% וסלקום  יורדת ב-2.9%.

שגריר  עולה ב-8.3%. זאת לאחר שדיווחה על השלמת השתלטותה על חברת א.צ.מ איבזור וציוד מכוניות, המספקת פתרונות לרכב לאנשים בעלי מוגבלויות. שגריר רכשה 70% מהחברה תמורת סכום של 91 מיליון שקל, המשקף שווי של 130 מיליון שקל לא.צ.מ. 

13:45

נמשכות הירידות בבורסה בת"א: ת"א-35 ות"א-125 מאבדים 0.5% ו-0.7% בהתאמה. ת"א-90 יורד ב-1%.

מדד ת"א נפט וגז יורד בשעה זו בכ-2.4%, מדד הטכנולוגיה יורד ב-0.9%, מדד הביטוח יורד ב-1.4%, מדד התקשורת יורד ב-0.7%.

12:00

המסחר בבורסת ת"א מתנהל כעת בירידות. ת"א-35 ות"א-125 מאבדים 0.8% ות"א-90 יורד ב-1%. ת"א-נפט וגז צונח ב-2.1%, ת"א-ביטוח מאבד 1.2%, ת"א-טכנולוגיה יורד ב-0.9% ות"א-בנקים מאבד 0.4%.

קנבוטק  מזנקת ב-20%, שלוש 3 דיאם קופצת ב-13%, נקסט ג'ן  מוסיפה 6.4% ועדיקה  מטפסת ב-5.4%. קבוצת דלק  מאבדת 4.4%, אפולו פאוור  יורדת ב-2.9%, אלקטריאון  יורדת ב-2.8% ואלטשולר שחם גמל  משילה 2.8% גם כן.

10:50

הירידות בתל אביב מתחזקות, וכעת ת"א 35 ות"א 125 יורדים כ-0.5%, ת"א 90 יורד 0.6%. במדד ת"א 35 מניה אחת בלבד רושמת עלייה - איי.סי.אל (כיל לשעבר) שצפויה לפרסם השבוע דוחות רבעוניים. מדד הנפט וגז רושם את הירידה הגבוהה מבין המדדים הענפיים, כאשר הוא משיל 1.2%. את הירידות במדד מובילה קבוצת דלק, שמאבדת 3.3%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-140 מיליון שקל.

קנבוטק  ממשיכה להתחזק ביום המסחר השני שלה ומטפסת 19%, ואיתה בפסגת הטבלה נמצאות גם שלוש 3 דיאם , פלאזה סנטר, פנאקסיה , אינטליקנה , טקטונה  וסקודיקס , עם עליות של יותר מ-5%.

מרבית המניות הדואליות רושמות ירידות הבוקר, ובראש אינטרקיור  שמשילה 3.4%, פורסייט  שיורדת 2.2%, וכן אבוג'ן  ובאטמ  שמאבדות יותר מ-1.5%.

10:08

הבורסה התל אביבית נפתחה בירידות שערים קלות של עד 0.4% במדדים המובילים. כלל המדדים הענפיים רושמים ירידות, פרט למדד ת"א בנייה שעולה קרוב ל-0.2%.

קנבוטק, שהחלה להיסחר אתמול, מזנקת ביום המסחר השני שלה במעל 20%. עוד בפסגת הטבלה: פנאקסיה  (שדיווחה אתמול שהיא בוחנת אפשרות למיזוג פעילות חברות פנאקסיה תעשיות פרמצבטיות, בעלת השליטה, לתוך החברה), ביומיקס , המשביר , וקבוצת יעקובי  שזוכות לעליות נאות. גם שגריר  עולה לאחר שדיווחה על השלמת רכישת 70% מחברת א.צ.מ, הפועלת בתחום אבזור הרכב למוגבלים בניידות, בתמורה ל-91 מיליון שקל.

מנגד, נרשמות ירידות שערים אצל אפולו פאוור , נקסט ויז'ן , פורסייט  וסאני תקשורת  (שדיווחה אתמול על תוצאות הרבעון השני של 2021, שלפיהן ההכנסות עלו ב-5% לסך של כ-220 מיליון שקל והרווח הנקי זינק ל-4.6 מיליון שקל, לעומת 1.1 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד). 

8:05

1. צפי לפתיחה אדומה

יום המסחר בתל אביב צפוי להיפתח בירידות שערים, על רקע הירידות שנרשמות עתה בבורסות אסיה ובמסחר על חוזי וול סטריט העתידיים. 

אתמול הבורסה ננעלה בעליות שערים, כאשר מדד ת"א 35 עלה 0.8%, ת"א 125 עלה 1% ות"א 90 עלה 1.2%. מדד הביומד השיל קרוב ל-1%, מדד הנפט וגז התקדם ביותר מ-2%.

2. עונת הדוחות בוול סטריט

היום יתפרסמו התוצאות הכספיות לרבעון השני של טסלה (לאחר סגירת המסחר), לואי ויטון, לוקהיד מרטין, צ'ק פוינט, יונייטד הלת' סרוויסס (לאחר סגירת המסחר) ועוד. במהלך השבוע צפויות לדווח גם הישראליות טבע ואיי.סי.אל (כיל לשעבר).

בתוך כך, החוזים העתידיים על מדדי וול סטריט נסחרים בירידות שערים. החוזה על דאו ג'ונס יורד כמעט 0.4%, החוזה על S&P 500 יורד 0.3% והחוזה על נאסד"ק מאבד 0.1%. התשואות על אגרות החוב נחלשות קלות, והתשואה על האיגרת ל-10 שנים עומדת על 1.26%.

3. הרגולציה מפילה את הבורסות בסין והונג קונג

הבורסות בסין רושמות ירידות שערים חדות הבוקר. מדד שנחאי מאבד 2.1%, שנזן יורדת 2.5% ומדד הנג סאנג נופל 2.7%. 

בין מובילות הירידות אפשר לציין את ענקית הטכנולוגיה הסינית טנסנט שצונחת בהונג קונג 6.7%, וגם עליבאבא מאבדת גובה. הירידות נרשמות לאחר שהרגולטור להגבלים עסקיים בסין הורה לטנסנט לוותר על זכויות הרישוי הבלעדיות שלה למוזיקה והטיל עליה קנס בגין התנהגות לא תחרותית. גם מניות חברות החינוך הפרטיות הרשומות בהונג קונג צנחו, לאחר שהרשויות הורו על הפיכת פלטפורמות אינטרנטיות העוסקות בתחום החינוך לגופים ללא מטרת רווח.

4. משרד האוצר פרסם תוכנית תקציב רב-שנתית ל-2022-2025 

משרד האוצר מציג תמונת מצב אופטימית במסגרת תוכנית התקציב הרב-שנתית לשנים 2022 עד 2025 שפירסם אתמול הנומרטור: גירעון של כ-4.2% (ללא השפעות הקורונה) וצמיחה של 5.1% במשק עד סוף 2021 בעקבות ההתאוששות בצריכה הפרטית. כמו כן, מוערכת עלייה בהיקף הכנסות המדינה ממסים ל-379.4 מיליארד שקל עד סוף שנת 2021.

לגבי שנת 2022, באוצר מניחים שלא יהיו מגבלות הקשורות לקורונה בהיקף שישפיע על הפעילות הכלכלית. לפיכך קצב הצמיחה צפוי להיות גבוה יחסית לאור שיפור נוסף בתוצר הפוטנציאלי וצמצום בפער התוצר השלילי אשר בשנה זו יעמוד על 0.6%. קצב הצמיחה החזוי בשנת 2022 יעמוד על 4.7%.

בצהריים יפורסם שיעור האבטלה הרבעוני בישראל.

5. פער התשואות בין ארה"ב לישראל הצטמצם

ולסיום, בנק הפועלים התייחס בסקירתו השבועות לצמצום פער התשואות בין ארה"ב לבין ישראל. "התשואה על איגרת חוב לעשר שנים בארה"ב ירדה מחודש אפריל בכ-40 נקודות בסיס, ובישראל לעומת זאת היא כמעט לא השתנתה", נכתב בסקירה, "הפער בין התשואות ירד לכ-10 נקודות בסיס בלבד. בגרמניה התשואות ירדו בתקופה הזו בכ-20 נקודות. המגמה הזו מפתיעה עוד יותר לאור נתוני האינפלציה הגבוהים שפורסמו בארה"ב ופרסום התכנית הפיסקאלית המרחיבה של הממשל החדש, בעוד שאצלנו פורסמו דווקא נתוני גירעון חיוביים. בהינתן שהתשואות ירדו בארה"ב, גם אם באופן מפתיע, היינו מצפים לתגובה מסוימת של השוק המקומי. יתכן שחלק מההסבר לאי שינוי התשואות בישראל נובע ממדיניות הבנקים המרכזיים - הפד ממשיך לשדר שהמדיניות תהיה מרחיבה, וצמצום רכישות האג"ח שם לא יחל כנראה השנה, בעוד שבנק ישראל החל כבר לצמצם את רכישות האג"ח והערכה היא שתוכנית הרכישות לא תוארך בשנה הבאה". 

עוד כתבות

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: רפי קוץ

ההחמצה הגדולה של תקציב המדינה - השינוי שלא נעשה במגזר הציבורי

מבנה השכר במגזר הציבורי מכיל במתכונתו הנוכחית עיוותים שהשפעתם השלילית חורגת למשק כולו ● קצב הגידול של 30% בשכר הנומינלי בעשור האחרון במשרדי הממשלה לעומת 19% בכלל המשק, מחדד את הפערים הכלכליים וחוסר השוויון ● המצב הקיים מייצר מערכת תמריצים קלוקלת - מערכת האיזונים המעוותת בין שני המגזרים, הפרטי והציבורי, לא תוכל להתקיים לאורך זמן

דוג'קוין. העתק של העתק / צילום: Shutterstock, Jiri Hera

חיקויים לדוג'קוין? הקרב על הסימן המסחרי של המטבע שנהגה כבדיחה ושווה מיליארדים מתפרץ

המטבע הדיגיטלי שנועד להיות חסר ערך הגיח למרכז הבמה השנה בעזרתו של אלון מאסק. כעת ניטש קרב לגבי שמו

מפגינים נגד החובה להתחסן בקליפורניה,  אוגוסט 2021 / צילום: Associated Press, Rich Pedroncelli

ההיסטוריה הארוכה של חובת ההתחסנות באמריקה

מגפת הקורונה החייתה את השיח הציבורי על חירויות הפרט מול בריאות הציבור, שהחל כבר בזמנים קולוניאליים

עמוס סימן טוב, מנכ''ל ומייסד החברה / צילום: יח''צ

חברת הפינטק הישראלית Way2VAT השלימה הנפקה בבורסה האוסטרלית

ההנפקה בוצעה לפי שווי של 30.7 מיליון דולר אוסטרלי (כ-72 מיליון שקל) ● ביום המסחר הראשון שלה המניה זינקה ב-57.5% ● אחרי העלייה ביום המסחר הראשון, ביום המסחר השני המניה ירדה בכ-8%

מכשיר Portal Go של פייסבוק / צילום: פייסבוק

מצלמה של 12 מגה פיקסל ותמיכה בספוטיפיי: פייסבוק חשפה מוצרים חדשים לשיחות וידיאו

פייסבוק השיקה הערב את הדור השלישי של מכשירי הווידיאו שלה ● המכשירים, שנקראים "Portal", מתחרים באקו של אמזון ובנסט של גוגל ● החברה גם השיקה שירות חדש לעסקים, שיאפשר להם להפיץ את המוצרים שלה לעובדים שלהם

סוכות בירושלים. התעשייה סביב בנייתן מתחילה כבר באלול / צילום: Shutterstock, א.ס.א.פ קריאייטיב

אתרוגים לאחרי סוכות: איך לשווק לחברה החרדית בלי לטעות

כל אחד מחודשי השנה העבריים יכול לשמש הזדמנות מצוינת לקמפיין שיווקי ופרסומי עבור החברה החרדית, אם רק משתמשים בשפה המתאימה ● למה משתלם לקדם מוצרי חלב באוגוסט, מתי מומלץ לפרסם לימודים אקדמיים ומתי כדאי למכור מקפיאים ● מבוסס על פרק מהספר "איך למכור ארטיק לחרדים"

ניצן לונברג / צילום: תמונה פרטית

"תרבות הדייטינג בארץ מושפעת מדיסני, אבל עדיין מחפשת את הנורמות שלה"

ניצן לונברג, בת 32 ● דוקטורנטית במחלקה לסוציולוגיה באוניברסיטת אדינבורו, סקוטלנד ● חוקרת את הממשק בין חילוניות לחיפוש אהבה בישראל ● פרויקט מיוחד

אביגדור ליברמן, שר האוצר / צילום: איל יצהר

האוצר מקדם חוק: סרבתם להתחסן ופוטרתם? לא תהיו זכאים לדמי אבטלה במשך 90 יום

רגע לפני כניסת חג סוכות, הפיץ משרד האוצר תזכיר חוק, שקובע כי עובד אשר פוטר או התפטר עקב סירובו להתחסן או להיבדק יהיה זכאי לדמי אבטלה רק לאחר 90 יום בדומה למי שהתפטר ● התזכיר פתוח להערות הציבור עד ליום שלישי הבא בלבד

שרת הכלכלה אורנה ברביבאי / צילום: יוסי זמיר

"החללית של ההייטק לא יכולה להמריא ולהסתכל למטה על ה־85% שנותרים מאחור"

התקציב יעבור, רפורמת הייבוא לא תפגע בתעשייה כחול־לבן, ומודל החל"ת יצר "תת־תרבות הרסנית" של עבודה בשחור ● שרת הכלכלה אורנה ברביבאי מסבירה איך תשחרר את הכלכלה הישראלית מהחסמים שחונקים אותה, ומדוע היא בעד תוספות הרמטכ"ל לפורשי מערכת הביטחון

ניו יורק - חנות וול מארט / צילום: תמר מצפי

וולמארט, פורד וארגו AI משתפות פעולה להשקת שירות משלוחים באמצעות רכבים אוטונומיים

ענקיות הקמעונאות והרכב מצטרפות למפעילת הנהיגה האוטונומית כדי לפתח שירות משלוחים ללא נהג ● הניסויים יתחילו בתוך כמה חודשים בשלוש ערים מרכזיות בארה"ב

שליח וולט / צילום: Shutterstock, Karolis Kavolelis

קריסה ועוד קריסה: וולט לא מצליחה להפוך את המשבר להזדמנות

לא לעולם חוסן: התפיסה של וולט לפיה משברים תדמיתיים חייבים להיענות בשקט מוחלט עד יעבור זעם היא תפיסה ארכאית שלא מתאימה לעידן החדש ● על החברה לפעול בשקיפות, ולקחת אחריות במקרים שבהם זה הדבר הנכון לעשות

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

בית עם בריכה, במחיר דירת 3 חדרים בסן פרנסיסקו: ההייטקיסטים הישראלים נוהרים לאוסטין. אלון מאסק כבר שם

הקהילה הישראלית באוסטין טקסס צמחה פי שלושה בשנתיים האחרונות, כשמרבית המצטרפים הם הייטקיסטים שהעדיפו אותה על פני עמק הסיליקון ● הנהירה של אנשי טכנולוגיה - אמריקאים וישראלים - לאוסטין, מתרחשת בשל יוקר מחיה נמוך וחיים שוקקים, ללא מגבלות קורונה ● אפילו טסלה ואלון מאסק כבר שם ● האזינו 

נמל גואנגג'ואו בסין / צילום: Shutterstock, GuoZhongHua

ההישענות על השקעות סיניות: הנזק רב על התועלת

מן הראוי כי אותם אלה שסוברים שהגדלת הסחר וההשקעות של סין בישראל תניב לנו יתרונות חוץ, ישקלו זאת היטב מחדש ● אם סין צריכה לבחור בין השקעותיה בישראל לבין גישה לנפט ולנמלים ערבים, הבחירה ברורה

מירי רגב / צילום: רמי זרנגר

מכינה את הקרקע לתפקיד היו"ר? מירי רגב התפקדה להסתדרות

רגב טרם הודיעה אם בכוונתה להתמודד בבחירות להסתדרות שיתקיימו במאי 2022, אך בליכוד מעריכים כי היא מכינה את הקרקע לאפשרות הזו ללא מעורבות נתניהו ● מטעם רגב נמסר בתגובה: "ח"כ רגב ראתה לנכון להתפקד להסתדרות על-מנת לחזק ולתמוך בערכים שההסתדרות מייצגת; את דרכה הפוליטית היא תעשה אך רק בתוך הליכוד"

חיסון לקורונה / צילום: Shutterstock, LookerStudio

פייזר הודיעה על תוצאות חיוביות לניסוי החיסון נגד קורונה בילדים בני 5-11

במחקר פנימי של החברה נמצא כי הילדים שלקחו חלק בניסוי לא הראו תופעות לוואי חמורות, ופיתחו חסינות גבוהה

אחמד טיבי / צילום: אורון בן חקון

כשככה מתבטאים הח"כים, מה הפלא שמתעורר חשד

בשבוע שעבר קבע כאן עמיתי מוחמד מג'אדלה כי "כשיום כיפור בפתח, לאזרחים הערבים מגיעה סליחה מהאזרחים היהודים במדינה, ולא רק בגלל השבוע האחרון" בשל החשדות שעלו לאחר בריחת האסירים ● למרות שאסור להכליל את כל החברה הערבית, הטענה החמורה הזאת לא יכולה להישאר ללא מענה

מי יכול להיות הייטקיסט

חולמים על משרה בהייטק? אלה חמשת המכשולים שתצטרכו לדלג מעליהם

אם נדמה לכם שכולם פתאום עוברים להייטק, אתם כנראה טועים ● לרבים הדרך למשרה מאתגרת בשכר דמיוני רצופה משוכות שצריך לדלג מעליהן: מחוסר ניסיון ועד קושי לדבר באנגלית ● בדקנו עם מגייסים ומנהלים מה הם באמת מחפשים ומה צריך לעשות כדי להכניס רגל בדלת של התעשייה

הבניין שגוגל צפויה לרכוש. ייפתח מחדש ב-2023 / צילום: Shutterstock, Warren Eisenberg

גוגל תרכוש בניין משרדים בניו יורק תמורת 2.1 מיליארד דולר

מדובר בעסקה הגדולה ביותר בתחום המשרדים בארה"ב מאז שהחלה המגפה ● בוול סטריט ג'ורנל מדווחים כי גוגל כבר שוכרת את הבניין, והיא צפויה לרכוש אותו ברבעון הראשון של 2022 ● שטח הבניין הוא יותר מ-120 אלף מ"ר

החוק הנורווגי: קומבינת ג'ובים או חיזוק לדמוקרטיה?

בישראל יצא לו שם רע בעקבות שימוש פוליטי ציני ● אבל במקור הוא נועד לחזק את הפרדת הרשויות, כך שהשרים יתפנו לעבודה במשרדיהם והח"כים שייכנסו במקומם יעסקו בפעילות פרלמנטרית שוטפת

משרדי הוט / צילום: מץ 76

הוט מתנצלת ומציעה חבילות גלישה חינם לדיירים שנאלצים להתפנות

בעקבות הביקורת על כך שהוט דרשה להחזיר לה ציוד שהשכירה לדיירים שנאלצים להתפנות מבניינים בסכנת קריסה בחולון ובמקומות נוספים, החברה מיהרה לקחת אחריות