גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

החלום ושברו: חברות האוטוטק הישראליות שהתמזגו לספאק נחתכו בעשרות אחוזים

שלוש חברות ישראליות המפתחות טכנולוגיה לתעשיית הרכב - אוטונומו, REE ואינוויז - איבדו כמחצית משוויין מאז המיזוג ל-SPAC, והן לא היחידות ● רק חברה אחת מבין 10 ה"ישראליות" שמוזגו בדרך זו הניבה למשקיעים תשואה חיובית

המוצר של אוטונומו אוסף דאטה מכלי רכב / צילום מסך: מתוך סרט באתר החברה
המוצר של אוטונומו אוסף דאטה מכלי רכב / צילום מסך: מתוך סרט באתר החברה

עשר חברות ישראליות, כולן כמעט מתחומי הטכנולוגיה, הפכו בחודשים האחרונים לחברות ציבוריות בוול סטריט באמצעות מיזוגים לחברות SPAC - חברות ללא פעילות שמגייסות כסף מהציבור במטרה לרכוש חברה קיימת.

הנפקות של חברות SPAC היו טרנד בולט בוול סטריט בין אמצע 2020 לתחילת 2021, אך מאז השוק התקרר, ואף שיש עדיין הנפקות שכאלו, מספרן פחת. במקביל, לא מעט חברות SPAC שכבר גייסו כסף, חלקן בתקופת ההייפ הגדול, עדיין מחפשות יעדים לרכישה. 

התקררות השוק לא באה לידי ביטוי רק בהתלהבות פחותה של המשקיעים להשתתף בהנפקות של חברות SPAC, אלא גם בצמצום החשיפה שלהם לחברות שכבר מוזגו ל-SPAC, במה שיכול להתפרש כהבעת אי אמון בשוויים שבהם בוצעו המיזוגים הללו (במקרה של הישראליות - כולן לפי יותר ממיליארד דולר). 

חלק מאותן חברות מגיעות מלכתחילה לשוק בשווי דמיוני, על בסיס הבטחה לצמיחה מהירה עתידית, והתמחור נקבע על בסיס זה, כך שעם התקררות השוק הן סבלו מירידות חדות במחירי המניה. זאת ועוד, בניגוד לחברות שיוצאות לבורסה בהנפקה ראשונית רגילה (IPO), חברות שמוזגו ל-SPAC לא תמיד נהנות מכיסוי של אנליסטים למניה. 

שווי על בסיס חלום ולא תוצאות

מבדיקת גלובס עולה כי בין 10 החברות "הישראליות" שנסחרות כיום לאחר השלמת המיזוגים ל-SPAC, עולה כי 5 מהן איבדו קרוב למחצית השווי בו מוזגו. שלוש מהחברות הללו משתייכות לתעשיית האוטוטק (פיתוח טכנולוגיות מתקדמות ועתידניות לרכב) - אוטונומו  (ירידה של 54% במניה מאז המיזוג) אינוויז  ו-REE  (שצנחו ב-44% כ"א).

את רשימת המאכזבות הגדולות מבין המתמזגות ל-SPAC משלימות החברות Talkspace (טוקספייס ) שהקימו בני הזוג הישראלים אורן ורוני פרנק, ומציעה טיפולים נפשיים וירטואליים (ירידה של 52% מהמיזוג) וחברת הביטוח הדיגיטלי היפו  (ירידה של 44%).

אורן פרנק, מנכל ומייסד טוקספייס / צילום: יוטיוב

חברות האוטוטק הישראליות שהתמזגו לחברות SPAC בוול סטריט קיבלו את השווי בעיקר על בסיס החלום, והרבה פחות על בסיס התוצאות הפיננסיות שלהן כיום. אלו חברות שעדיין רחוקות מאוד מרווחיות (בדומה לחברות מתחומי טכנולוגיה אחרים שביצעו מיזוגים או הנפקות) כאשר מה שבולט אצלן הוא גם הכנסות זניחות יחסית, אך תחזיות לצמיחה בקצב מהיר בשנים הקרובות.

כך למשל, הדוחות הכספיים הראשונים שפרסמה אינוויז כחברה ציבורית הצביעו על הכנסות של כ-1 מיליון דולר בלבד ברבעון השני, בדומה לרבעון המקביל, ובמחצית השנה ההכנסות הסתכמו ב-1.7 מיליון דולר. בשורה התחתונה נרשם הפסד נקי רבעוני של 72.5 מיליון דולר ושל 93.2 מיליון דולר מתחילת השנה. החברה ציינה בעת המיזוג שהיא מעריכה שתוכל להגיע להכנסות של 581 מיליון דולר ב-2025.

באוטונומו, תוצאות 2020 הצביעו על הכנסות של 394 אלף דולר עם הפסד שנתי של 20 מיליון דולר. החברה העריכה כי הכנסותיה יצמחו עד 574 מיליון דולר בשנת 2025.

ב-REE, הרבעון הראשון כחברה ציבורית הסתיים עם 0 הכנסות. מתחילת 2021 ההכנסות היו כ-6,000 דולר בלבד, ובשורה התחתונה נרשם הפסד נקי של 19.6 מיליון דולר. לפי התחזית, החברה צופה הכנסות של 770 מיליון דולר ב-2026 ומעבר לתזרים חיובי מפעילות ב-2025.

אוטונומו: "יותר חשוב לאן אתה הולך"

נכון להיום, שוויה של אוטונומו, שבעת המיזוג באוגוסט עמד על 1.26 מיליארד דולר, עומד על 580 מיליון דולר בלבד. אוטונומו, שהוקמה ומנוהלת על-ידי בן וולקוב, פיתחה פלטפורמה וזירת מסחר לדאטה שנאסף מכלי רכב מחוברים. ההסכם הראשוני למיזוג עם חברת ה-SPAC נקב בשווי של 1.4 מיליארד דולר לאוטונומו, אך לבסוף נסגר בשווי נמוך מעט של 1.26 מיליארד דולר.

עם זאת, בראיון לגלובס לאחר השלמת המיזוג סיפר וולקוב כי החברה קיבלה הצעות גם במחירים גבוהים יותר: "היו לנו גם הצעות בשווי של פי 3-4, והן לא היו רלוונטיות לנו", אמר, והסביר כי בחרו להתמזג ל-Software Acquisition Group מארה"ב בזכות ההתמקדות של אנשי ה-SPAC בעולם הטכנולוגי ובשל העובדה שכבר הנפיקו בעבר בהצלחה. "קריטריון נוסף היה הגורם האנושי, מישהו שיביא לנו ערך כשיצטרף לדירקטוריון. המשחק לא היה על שווי - זה פחות חשוב, יותר חשוב לאן אתה הולך, ואז השוק כבר מתמחר", אמר אז וולקוב.

בן וולקוב, מנכ''ל ומייסד אוטונומו / צילום: אוטונומו

בינתיים, המפסידים הגדולים "על הנייר" מירידת מניית אוטונומו הם הקרנות בסמר ו-StageOne וכן וולקוב עצמו, שמחזיק בכ-13.1% ממניות החברה בשווי נוכחי של 76.1 מיליון דולר, בעוד שביום המסחר הראשון שווין היה כ-137 מיליון דולר.

רושמים הפסדים גדולים "על הנייר"

כאמור, גם אינוויז המשתייכת לתחום האוטוטק נסחרת כיום בשפל, קרוב לחצי שנה לאחר שהושלם המיזוג שלה ל-SPAC והיא החלה להיסחר בנאסד"ק. אינוויז הייתה בין החברות הישראליות הראשונות בגל המיזוגים ל-SPAC, וכבר בדצמבר דיווחה על מיזוג לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר שהושלם בתחילת אפריל.

החברה, שהוקמה ומנוהלת על-ידי עומר כילף, מפתחת חיישני לייזר לתחום הרכב (LiDAR). בימים שלאחר השלמת המיזוג מניית אינוויז עלתה לשיא אך מאז נחלשה וכיום היא נסחרת בשווי של 787 מיליון דולר. המפסידים הגדולים "על הנייר" מחולשת המניה הם אנטרה קפיטל, מגמה ונצ'רס, ורטקס וכן כילף שלפי הדיווח האחרון מחזיק במניות אינוויז בשווי 33.2 מיליון דולר, בעוד שביום המסחר הראשון של המניה השווי שלהן היה כ-60.3 מיליון דולר.

עוד מתעשיית האוטוטק - REE, שמוזגה לפי שווי של 3.1 מיליארד דולר בחודש יולי האחרון, נסחרת כעת בשווי של כ-1.7 מיליארד דולר. החברה שהקימו דניאל בראל ואחישי סרדס פיתחה פלטפורמה מודולרית שכוללת את כל מכללי ההנעה הדרושים לרכב חשמלי. היקף הגיוס שלה במסגרת המיזוג קוצץ (ל-288 מיליון דולר) על רקע שיעורי פדיון גבוהים מצד בעלי המניות של חברת ה-SPAC, שהעדיפו שלא להשתתף בעסקה, ולפחות נכון להיום נראה שהם יכולים להיות מרוצים מההחלטה שלהם על רקע ירידת שווי החברה. מי שכן מחזיק במניות החברה ורשם הפסדים "על הנייר" הם צמד המייסדים, וכן חברת הפניקס , גיל אגמון וזיו אבירם.

הנפקת חברת REE / צילום: נאסד''ק

אל שלוש מניות האוטוטק צפויות להצטרף בקרוב עוד שתי חברות ישראליות מהתחום שמתמזגות ל-SPAC, חברת ארבה רובוטיקס שפיתחה חיישן רדאר בארבעה ממדים לשוק הרכב וצפויה להתמזג לפי שווי (EV) של 573 מיליון דולר, וחברת השבבים ולנס שפועלת בתחום האודיו אך מרחיבה את פעילותה לשוק הרכב, שמתמזגת לפי שווי של 1.16 מיליארד דולר.

מלבד מניות האוטוטק, מניה נוספת שבלטה בירידות חדות לאחר השלמת המיזוג שלה ל-SPAC היא כאמור טוקספייס, שאמנם אינה חברה ישראלית אך הוקמה על-ידי הישראלים אורן ורוני פרנק ומציעה אפשרות לקבל טיפול נפשי באמצעות האינטרנט - בשיחות וידאו או אודיו; לפי החברה, לקראת המיזוג היו לה יותר מ-2 מיליון משתמשים ו-68% מהם דיווחו על שיפור בסימפטומים לאחר הטיפול.

החברה דיווחה בתחילת השנה על מיזוג ל-SPAC לפי שווי של 1.4 מיליארד דולר. בסוף יוני הושלם המיזוג כשהמניה נסחרה במחיר של כ-8.5 דולר, אך מאז היא צללה למחיר של כ-4.4 דולר המשקף לחברה שווי שוק של 667 מיליון דולר.

גיוס חברות ספאק / צילום: צילום מסך מתוך אתר נאסדק

במחצית הראשונה של 2021, לפי הדוחות שפורסמו בחודש שעבר, הכנסות החברה צמחו ב-100% ל-58.1 מיליון דולר אך ההפסד שלה העמיק ל-43.2 מיליון דולר, לעומת 8.5 מיליון דולר בתקופה המקבילה ב-2020. בעלי המניות שהפסידו "על הנייר" הן בעיקר קרנות, כאשר אורן ורוני פרנק מחזיקים כל אחד ב-2.7% ממניות החברה, בשווי נוכחי של 18.1 מיליון דולר כל אחד.

איירון סורס - השווי עלה מאז המיזוג

למעשה, נכון להיום רק חברה אחת מהישראליות נסחרת בשווי גבוה יותר משוויה בעת המיזוג. זוהי איירון סורס , שהייתה גם החברה בעלת השווי הגבוה ביותר שמוזגה ל-SPAC עד כה, בקרב החברות הישראליות. היא השלימה את המיזוג ביוני האחרון לפי שווי של כ-11.1 מיליארד דולר, ושוויה הנוכחי הוא 11.7 מיליארד דולר.

איירון סורס פתחה את הפרק הציבורי של חייה ברגל שמאל עם ירידה של 28% תוך שבועות ספורים למחיר שפל, אך מאז היא התאוששה. לאחרונה נסחרה המניה בעליות על רקע התפתחויות שקשורות לאפל, ומשפיעות גם על התעשייה שבה איירון סורס פועלת. החברה פונה למפתחי משחקים ואפליקציות, ולאחרונה קבע בית משפט פדרלי בארה"ב כי אפל לא תוכל לאסור על מפתחי משחקים ואפליקציות להפנות משתמשים לאמצעי תשלום חיצוניים.

עוד כתבות

פקקים באיילון / צילום: Shutterstock

ועדת הכספים אישרה: מס גודש בגוש דן החל מ-2025

ועדת הכספים אישרה לקריאה שניה ושלישית את הצעת החוק שקובעת כי נסיעה ברכב פרטי במטרופולין דן תחויב בתשלום ● מטרת החוק היא להוריד את העומס התחבורתי, אך גם להכניס כסף לקופה הציבורית שיממנו פרויקטים תחבורתיים ובהם את המטרו

טוויטר / צילום: Shutterstock, tanuha2001

טוויטר: האלגוריתם שלנו מגביר חשיפה לציוצים של פוליטיקאים מהימין

המחקר נעשה ב-7 מדינות: בריטניה, ארה"ב, קנדה, צרפת, גרמניה, ספרד ויפן ●  טוויטר אמרה בבלוג שלה כי לא ברור מדוע האלגוריתם הוביל לתוצאות כאלו, וייתכן שיהיה עליה לשנות אותו

בורסת וול סטריט בניו יורק / צילום: תמר מצפי

מגמה מעורבת בוול סטריט; אינטל צונחת ב-10%, סנאפ בכ-22%

עליות בבורסות אירופה ● נעילה מעורבת באסיה, ניקיי והנג סנג עלו בעוד שנחאי ירד ● הזהב ממשיך לטפס, גם החוזים על הנפט נסחרים בעלייה

מימין: כרסיטאן לינדר, אנלנה ברבוק ורוברט האבק. האם יצליחו ליישב את המחלוקות ולהקים קואליציה? / צילום: Reuters, ANNEGRET HILSE

מי יהיה שר האוצר הבא של הכלכלה הגדולה באירופה?

הדרך לקואליציה חדשה בגרמניה שתורכב ממפלגות עם כיוונים אידאולוגיים שונים עוברת בבחירת שר האוצר שינווט את דרכה הכלכלית של המדינה השנים הקרובות ● האם זה יהיה רוברט האבק ממפלגת הירוקים, כריסטיאן לינדנר ממפלגת הדמוקרטים-חופשיים או שכדי לפתור את הפלונטר יצמח מועמד נוסף?

מתקן גז סמוך לקהיר / צילום: Reuters, Amr Abdallah Dalsh

בשל הדרישה המצרית הגוברת: צינור גז חדש מישראל בעלות של 200 מיליון דולר

במשרד האנרגיה אישרו את קיומם של המגעים, שנחשפו ברויטרס ● אם הצינור יייבנה הוא יוכל לשרת את תמר, לוויתן וכריש שטרם פועל מסחרית, כאשר מדבור בצינור יבשתי ● מימון הפרויקט יבוצע על ידי חברות הגז

מתקן מיחזורית / צילום: יח''צ

חוק הפיקדון עוד לא נכנס לתוקף, אבל העיריות כבר אוספות את המיחזוריות

חוק הפיקדון על בקבוקי משקה גדולים ייכנס לתוקף רק בעוד חודש וחצי, אבל ישנן עיריות שהחלו לפנות את כלובי הבקבוקים הגדולים כבר כעת, ובכך נותרים התושבים בלא כל פתרון ● עיריית ירושלים: "הכול תוך תיאום עם המשרד להגנת הסביבה"

השנה האחרונה של אלדד פרי / צילום: איל יצהר, מד''א, בר-אל

לימוד תורה וניסיונות חילוץ: איך נראו חייו של אלדד פרי מהקריסה המהדהדת ועד שנרצח

מאז שהחברה שלו התרסקה במהירות, אלדד פרי היה עסוק בשני דברים: לימוד תורה ונסיונות שיקום. מקורבים מספרים מצד אחד על אדם חכם ונדיב שהחליט לנטוש את אורח החיים הראוותני, ומצד שני על פנטזיונר חסר תקנה שיצר כאוס מוחלט בקבוצת החברות: "כספים נכנסו ונבלעו תוך זמן קצר"

תא''ל במיל' גל הירש / צילום: אזולאי

הוגש כתב אישום נגד גל הירש בגין עבירות מס בעשרות מיליוני שקלים

יחד עם הירש מואשמים גם עודד שכנאי ומיכאל בנימיני, שפעלו כשותפים במתן שירות למשרד ההגנה בגיאורגיה ובמקומות אחרים במסגרת מערך חברות שבשליטתם ● כמו כן, הוגש כתב אישום נפרד נגד יניב אדם בגין עבירות מס במסגרת הסדר טיעון ● עורכי דינו של הירש: "כתב אישום רעוע"

קובי אורן / צילום: שלומי יוסף

יזם הנדל"ן אורן קובי מואשם בסחיטה באיומים: "יקבור ויפרק את משפחתו"

הפרקליטות הוסיפה היום אישומים חדשים נגד קובי, בסחיטה באיומים של עו"ד במסגרת פרשת המרמה בקבוצת אדמה בבעלותו ● בנוסף הואשמו היום גם עו"ד רונן שחר בגין הונאת נושים והלבנת הון, ויצחק פישר המואשם כי שימש כאיש קש בכך שנרשם כבעלים של חברה במקומו של קובי

ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה / צילום: Associated Press, Maksim Blinov, Sputnik, Kremlin Pool

פוטין מציע עסקה לאירופה: אשרו את "נורד סטרים 2" וקבלו גז טבעי

נשיא רוסיה הודיע כי חברת גזפרום הרוסית תוכל להתחיל לספק 17.5 מיליארד מטרים מעוקבים של גז "יום אחרי" שהאיחוד האירופי יאשר הזרמה בצינור נורד סטרים 2, שבנייתו, בעלות של כעשרה מיליארד אירו, הושלמה בחודשים האחרונים

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

היועמ"ש על החוק שמונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה: התיקון אינו פרסונלי

"התיקון אינו פרסונלי אלא כללי, וצופה פני עתיד", אמר היום מנדלבליט ● לדבריו, "התיקון המוצע אינו יוצר יש מאין, במובן זה שהוא הולך עקב בצד אגודל בתלם החקיקה ופסיקת בית המשפט העליון"

הדמיית פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בנאות אפקה / הדמיה: יח''צ

אושר פרויקט פינוי בינוי רחב היקף בנאות אפקה

קבוצת גבאי תבנה 378 יחידות דיור ו-1,000 מ"ר שטחי מסחר על שטח של 15 דונם ● 50 דירות יוקצו לטובת דיור בר השגה להשכרה ל-20 שנה

לירה טורקית / צילום: תמר מצפי

הבנק המרכזי בטורקיה הפתיע עם הורדת ריבית חדה; הלירה הטורקית צונחת

על אף התחזיות העגומות והאצת האינפלציה בטורקיה פי ארבעה מהיעד, הבנק המרכזי הוריד את הריבית בפעם השנייה ברציפות ● הלירה נסוגה ביותר מ-2% לשער של 9.48 לירות לדולר אמריקאי

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה מעורבת בוול סטריט; וויוורק קפצה ב-12.6% ביום המסחר הראשון

התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בארה"ב עמדו בשבוע שעבר על כ-290 אלף לעומת צפי לכ-300 אלף תביעות ● הביטקוין צונח ביותר מ-5% לרמה של 62,900 דולר ● עונת הדוחות: טסלה הכתה את התחזיות, אינטל תפרסם תוצאות היום לאחר סיום המסחר

גוגל / צילום: Shutterstock, Asif Islam

בעקבות הלחצים: גוגל תוריד את העמלות בחנות האפליקציות

לאחר לחצים מצד מחוקקים ורגולטורים גוגל הודיעה כי תוריד את העמלות מחנות האפליקציות כדי להעניק יותר נגישות למפתחים ● לפי ההודעה לעיתונות של החברה, עמלות השירות על אפליקציות מנויים ירדו מ-30% ל-15%

הגיע הזמן להכיר את אוכלוסיית ''הקרנפים הלבנים'' האפריקאית / צילום: Shutterstock, JONATHAN PLEDGER

"קרנפים לבנים" במקום חדי קרן: תחום הטכנולוגיה וההשקעות באפריקה צומח בקצב אדיר

השוק באפריקה מציג כיום את אחת מהזדמנויות ההשקעה המבטיחות והגדולות ביותר בעולם

השרות תמר זנדברג וקארין אלהרר / צילום: המכון הישראלי לדמוקרטיה

במקום חוק אקלים: הממשלה תציג ביום א' "חבילת אקלים"

התייעלות אנרגטית, השקעות בתשתיות סולאריות ועמדות טעינה לרכבים חשמליים, קידום של אוטובוסים חשמליים ואפילו פרס על טכנולוגיות אקלים ● גלובס מביא פרטים ראשונים מחבילת האקלים שתציג הממשלה ביום א' ותכלול השקעות בגובה של כ-725 מיליון שקל בסקטור האנרגיה הנקייה

משרדי אוורגרנד בשנזן, סין / צילום: Shutterstock, hxdbzxy

בדרך להתמוטטות סופית: אוורגרנד הסינית כשלה בעסקת הצלה בסך של 2.6 מיליארד דולר

יום לפני מועד תשלום הריבית על האג"חים שלה, עם קופה ריקה לגמרי, כשלה אוורגרנד הסינית בעסקת הצלה שלה, ואיבדה עוד 12.5% בבורסה של הונג קונג

דב קוטלר, אדיב ברוך, מוחמד עלי אל שורפה תאני, אחמד אל זיודי, אמיר חייק, עבדולה אל מאז / צילום: סיון פרג'

בישראל ציפו למבול השקעות הדדיות באמירויות. בפועל זה רק מטפטף

יו"ר המחלקה לפיתוח כלכלי באבו דאבי אומר בראיון מיוחד כי באמירויות מייחסים חשיבות רבה לישראל, אך מבקש מהישראלים להיות סבלניים ולחשוב לטווח ארוך ● וגם: מתחת לרדאר, בין חברות בישראל ובסעודיה נחתמו עסקאות שחצו את סף מאה מיליון הדולרים

ניסים ועופר חג'אג', חברת אופטיבוס / צילום: איל יצהר

עם רוח גבית מעליבאבא ומפייסבוק: הכירו את הישראלים שרוצים ללמד את העולם מהי תחבורה ציבורית יעילה

חברת אופטיבס הישראלית פועלת ב-500 ערים בעולם ובונה תוכניות לייעול התחבורה ●  בראיון לגלובס מספרים מנהלי החברה על ההשקעה של עליבאבא; השת"פ עם פייסבוק, אפל וגוגל ליצירת קווי אוטובוס שמניידים עובדים למשרדי החברות בעמק הסיליקון; ומדוע לדעתם בישראל מתעקשים להישאר מאחור