גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ירידות קלות בנעילת המסחר; טוגדר זינקה, נפטא הקפיצה את מדד הנפט

לאחר יום מסחר שקט יחסית, המדדים ננעלו בירידות קלות ● עשות אישרה את חשיפת גלובס כי מתנהל מו"מ למכירת השליטה בחברה לקרן פימי ● מנכ"ל גולף מונה ליו"ר החברה הבת עדיקה סטייל והמניה טסה ● הביטקוין מעל 60 אלף דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

15:57

יום המסחר הראשון לשבוע זה ננעל בירידות קלות בלבד, לאחר יום שקט עם מסחר יציב יחסית. שלושת המדדים הגדולים ננעלו בירידה מזערית, כאשר מחזור המסחר הסתכם במעט יותר מ-900 מיליון שקל.

טוגדר , שדיווחה על אספקה ראשונה של קנאביס רפואי מאוגנדה לגרמניה, זינקה ביותר מ-22%. גם פנאקסיה ישראל , שלפני כשבוע דיווחה על קבלת היתר רגולטורי לייצוא תמציות קנאביס לשאיפה לגרמניה, זינקה בכ-16%. 

בין המניות הנוספות שרשמו עלייה מרשימה אפשר לציין את ביומיט , עדיקה סטייל  ונפטא  - כאשר האחרונה תרמה לעליית מדד הנפט וגז ב-1.7%, הרבה יותר משאר העליות במדדים הענפיים היום.

מנגד, שותפות הנפט גלוב אקספלוריישן  צנחה בקרוב ל-12%, סטורג' דרופ  איבדה 8.5% וגם סייברוואן , שלוש 3 דיאם , אורמד , עין שלישית  וקומפיוג'ן  רשמו ירידות חדות.

13:45

המדדים הגדולים בתל אביב נסחרים ביציבות עם נטייה קלה כלפי מעלה, כאשר מדד הנפט וגז עדיין בולט לחיוב עם עלייה של 1.5%. מדד הביומד משיל 0.5% לאור הירידות החדות של קומפיג'ן ואורמד, מדד תקשורת וטכנולוגיות מידע גם נסוג. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-600 מיליון שקל.

טוגדר ונפטא ממשיכות לרשום עליות מרשימות, וגם ביומיט , פנאקסיה , הכשרה התחדשות , מטריסלף , הייקון מערכות , עדיקה סטייל  (שדיווחה על מינויו של מנכ"ל גולף כיו"ר החדש שלה, ראו עדכון קודם), ג'נסל  ואלוט  עם עליות גבוהות.

בחטיבה הפיננסית של בנק הפועלים התייחסו למדד המחירים לצרכן שפורסם ביום שישי האחרון, שלפיו המדד בספטמבר עלה ב-0.2% וב-2.5% מתחילת השנה. "זאת בעיקר בשל גורמים גלובליים כמו התייקרות הדלק, עלייה במחירי ההובלה והמחסור העולמי בשבבים", ציינו כלכלני הבנק. "להערכתנו תהליך זה טרם הגיע לכדי מיצוי, והוא צפוי להימשך עוד מספר חודשים. אנו מעריכים כי בחודשים הקרובים נמשיך לראות התייקרויות שמקורן מהעולם, ובעיקר במחירי האנרגיה".

מחיר חבית נפט מסוג ברנט הגיע בסוף השבוע ל-85 דולר, נתון שצפוי להשפיע על מדד המחירים לחודש נובמבר. לפי כלכלני הפועלים, "האינפלציה בשנת 2021 צפויה להגיע ל-2.8%, אך אנו צופים שקצב זה יתמתן לאורך זמן. התחזית ל-12 החודשים הקרובים עומדת על 1.9%. אנו ממשיכים להעריך שעיקר הסיכון הוא לאינפלציה גבוהה יותר לשנה הקרובה". 

12:25

הבורסה ממשיכה להתנהל במגמה חיובית אך מתונה, עם עליות קלות בלבד של 0.1% בשלושת המדדים המובילים. מדד הנפט וגז בולט עם עלייה של 1.5%, בין השאר בזכות עלייה חדה של נפטא  (ראו עדכון קודם על מו"מ למיזוגה עם אקויטל). מחזור המסחר מסתכם בכ-440 מיליון שקל.

מניית עשות  עולה ב-4% לאחר שאישרה, בעקבות חשיפת גלובס, כי מתקיים משא ומתן למכירת השליטה בה לקרן פימי, מידי הבעלים הנוכחית אלביט מערכות.

טראקנט דיווחה על שיתוף פעולה עם חברת ק.א.ל, קווי אוויר למטען, המתמחה בשירותי הובלה אווירית ולוגיסטיקה ברחבי העולם. בשלב הראשוני טראקנט תעניק לק.א.ל רישיון לשימוש בפלטפורמה בתחומי אירופה, ולאחר מכן יורחב ההסכם גם לארצות הברית.

10:55

נפטא  מזנקת ביותר מ-10% לאחר שדיווחה שאקויטל , בעלת השליטה בחברה (בעקיפין, 67.2% באמצעות י.ו.א.ל ירושלים אויל אקספלוריישן), פנתה לדירקטוריון החברה בהצעה לניהול משא ומתן לעסקת מיזוג. במסגרת המיזוג מניותיה של נפטא ימחקו ממסחר והיא תהפוך לבחרה פרטית בבעלות אקויטל, ובעלי המניות יקבלו בתמורה להחזקתם תמורה במניות אקויטל ו/או מזומן. 

10:35

טוגדר  מזנקת ב-13% לאחר שדיווחה כי השלימה משלוח מסחרי של קנאביס רפואי מאפריקה (אוגנדה) למדינה באיחוד האירופי - גרמניה. החברה שלחה משלוח אווירי מסחרי ראשון בהיקף של 440 ק"ג לחברת Cantourage הגרמנית, שמנוסה בייבוא קנאביס רפואי לגרמניה בעלת מתקן ייצור בתקן EU-GMP.

10:03

שבוע המסחר בבורסה המקומית נפתח בעליות שערים מתונות, כאשר מדד הביומד בולט כנגד המגמה לאור ירידות חדות של קומפיוג'ן  ואורמד .

בין המניות שמרכזות את עניין המשקיעים הבוקר ורושמות עליות אפשר לציין את אלוט , קבוצת גאון , ביוליין , גבעות  ועוד.

בונוס ביוגרופ  קופצת לאחר שדיווחה שאושר פטנט שמעניק לה הגנה על בלעדיות השימוש והמסחור באירופה בטכנולוגיית ננו חלקיקים מהונדסים, העשויה לאפשר פיתוח מגוון טיפולים להאצת שיקום של רקמה פגועה או חסרה. פטנט כזה כבר אושר לחברה בארה"ב.

9:18

עדיקה סטייל  דיווחה על מינויו של אייל גרינברג, מנכ"ל החברה האם גולף , כיו"ר החברה במקום נופר מלובני. החברה מתנהל ללא מנכ"ל מאז חודש מאי האחרון, ובשבוע שעבר גם ממלא מקום המנכ"ל, אריאל אלפסי, פרש מתפקידו. 

8:40

אמות  דיווחה כי חתמה על הסכם עם מוסד בנקאי שהעמיד לה הלוואה בסך 500 מיליון שקל במח"מ של 8.5 שנים. ההלוואה, שאינה מובטחת בשעבודים כלשהם, צמודה למדד ונושאת ריבית שנתית בשיעור של 0.6%. קרן ההלוואה תיפרע על ידי החברה בארבעה תשלומים שנתיים שווים, במהלך השנים 2029 עד 2032.

אספן גרופ  דיווחה כי השלימה את השלב המוסדי של הנפקת סדרת אגרות החוב החדשה (סדרה ט'), שבמסגרתו זכתה לביקושים של כ-734 מיליון שקל, ובחרה לגייס כ-300 מיליון שקל. בעקבות הביקושים הגבוהים, השלב המוסדי ננעל בריבית שנתית צמודה של 0.74%, נמוך משמעותית מהריבית המקסימלית שהוצעה במכרז שעמדה על 1.9%.

איי.סי.אל  (כיל לשעבר) הודיעה אתמול על כוונתה להרחיב את קשריה המסחריים עם חברת Haldor Topsoe וצפויה להיכנס להסדר אספקה ארוך טווח לחנקת אשלגן. החברה צופה להגדיל את רכישותיה ולהתחיל בשיווק המוצר כבר ברבעון הראשון של שנת 2022.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר

1. צפי לפתיחה חיובית

שבוע המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה חיובית, לאחר יומיים של עליות חדות למדי בניו יורק. 

ביום חמישי ננעל המסחר בבורסה במגמה חיובית. שלושת מדדי ת"א הגדולים עלו ב-0.9%, מדד הבנקים התקדם כ-1%, מדדי הטכנולוגיה ונפט וגז עלו ב-1.3%. מחזור המסחר הסתכם ביותר מ-1.7 מיליארד שקל. 

2. עליות בוול סטריט

כאמור, בורסות וול סטריט ננעלו בעליות ביום שישי: מדד הדאו ג'ונס ננעל בעליות של למעלה מ-1%. מדד ה-S&P 500 עלה ב-0.75% והנאסד"ק עלה ב-0.5%. זאת, לאחר שביום חמישי נרשמו עליות חדות במדדי המניות.

חוזה לדצמבר על נפט מסוג ברנט טיפס ל-84.86 דולר לחבית. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עלתה ל-1.57%. 

3. הפועלים גייס מיליארד דולר באג"ח "קוקו"

המניות הדואליות חזרו מוול סטריט עם פערים מעורבים. נייס  עם פער חיובי של 1.4%, טאואר  2.2% ואלביט מערכות 0.7%. מנגד, טבע  עם פער שלילי של 2.2%, פריגו 2.3% ולייבפרסון 1.9% והן צפויות לרדת היום. 

בנק הפועלים  השלים ביום שישי את שלב התמחור בהנפקה פרטית בינלאומית למשקיעים מוסדיים בהיקף של מיליארד דולר של כתבי התחייבות נדחים המירים מסוג COCO. זאת במסגרת גיוס רחב בקרב משקיעים מוסדיים בארה"ב, באיחוד האירופי, בבריטניה ובמדינות נוספות ברחבי העולם. ההנפקה זכתה לביקושים בהיקף של למעלה מ-2.6 מיליארד דולר בקרב עשרות גופי השקעה מובילים ברחבי העולם. ההנפקה היא של אגרות חוב מסוג COCO (כתבי התחייבות נדחים המירים) לתקופה מקסימלית של 10.25 שנים ובריבית שנתית של 3.255%.

4. המדד עלה ב-0.2% בספטמבר

מדד המחירים לצרכן עלה בחודש ספטמבר ב-0.2%. תחזיות הכלכלנים בשוק היו לקריאה שבין 0.1% ל-0.2%. שיעור האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלה ב-2.5%. עליות מחירים בולטות נרשמו בסעיף ירקות טריים שעלה ב-9.5%. ירידות מחירים בולטות נרשמו בסעיפי תרבות ובידור שירד ב-2.6% והלבשה שירד ב-2.1%.

מהשוואת מחירי העסקאות שבוצעו בחודשים יולי ועד אוגוסט 2021, לעומת יוני ועד יולי השנה, נמצא כי מחירי הדירות עלו ב-1.2% ובכך השלימו עלייה של 9.2% לעומת התקופה המקבילה אשתקד (יולי- אוגוסט 2020).

5. הביטקוין מעל 61 אלף דולר

הביטקוין נסחר כעת סביב 61,200 דולר. בשבוע שעבר רשם מטבע הקריפטו עלייה חדה על רקע ציפיה להשקה של קרנות סל שיאפשרו השקעה נוחה יותר במטבעות דיגיטליים. קרן הסל (ETF) של "ProShares Bitcoin Strategy", המבוססת על חשיפה לחוזים עתידיים של ביטקוין, תתחיל להיסחר (תחת הסימול "BITO"). התאריך המוצע לרישום הקרן למסחר הוא יום שני הקרוב, אך הוא עשוי להידחות להמשך השבוע.

רשות ניירות הערך האמריקאית (SEC) טרם אישרה רשמית את הקרן, ואולי גם לעולם לא תכריז על האישור באופן פומבי. עם זאת, לפי ההודעה של "ProShares", הרשות לא תחסום את רישום הקרן.

עוד כתבות

בדרך לאילת, תופעת הטבע ''עמודי עמרם'' / צילום: אורלי גנוסר

חופשת חנוכה באילת? הזדמנות לחוות עיר קצת אחרת, במקום זו המוכרת

גם למי שהיה כבר לא מעט פעמים באילת, יש הזדמנות לחוות את העיר באופן שונה, עם טיולי טבע, תצפיות כוכבים, תיאטרון באקווריום הכרישים ופרויקט מיוחד, שמציע 101 חוויות באפס שקלים

רחפן של איירובוטיקס / צילום: יוני בן חיים

שיתוף פעולה חדש של איירובוטיקס יפעל למיגור מחלת המלריה באפריקה

חברת הרחפנים הישראלית חתמה על הסכם מחייב עם חברת "זזאפ מלריה", שמפתחת תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לטיפול במקווי מים עומדים ● המערכת של איירובוטיקס תספק מידע גיאוגרפי אווירי במדינת סאו טומה ופרינסיפה שבאפריקה

ראיין ריינולדס / צילום: Reuters

כך הפך ראיין ריינולדס משחקן על סף פרישה למעצמה עסקית חסרת מעצורים

עם חברת הפקות מצליחה, מותגים בבעלותו ומגוון סרטים בדרך - הכריזמה הקולנועית של השחקן והיזם הקנדי הפכה למעצמה שיווקית משגשגת

משאית בהודו מובילה את החיסונים של אסטרהזניקה / צילום: Reuters, DANISH SIDDIQUI

"הבנו שאף פעם לא נחיה בעולם ללא מגפה, אלא רק בהפוגה, וכולם צריכים להיות מוכנים"

אחרי חיסון שהפך לאחד הנפוצים בעולם השלישי, פיתחה אסטרהזניקה נוגדן למניעת קורונה המבסס אותה כשחקנית משמעותיות בתחום המחלות הזיהומיות ● המנהל הרפואי של החברה מסביר למי המוצר מיועד, מדוע תמחור החיסון משתנה ואיך הוא מתכוון להפוך צוות שהוקם בזמן חירום לחטיבה שנערכת למגפות עתידיות

ראש הממשלה נפתלי בנט ושר החוץ יאיר לפיד / צילום: מארק ישראל סלם - הג'רוזלם פוסט

קבינט הקורונה אישר: בידוד לחוזרים מחו"ל ואיסור כניסת זרים

קבינט הקורונה התכנס אמש ואישר מספר צעדים לנוכח חששות זן האומיקרון החדש ● בין ההצעות שאושרו: סגירת הכניסה לתיירות זרה לשבועיים וצמצום מתווה התו הירוק מ-100 ל-50 איש

אביגדור ליברמן, ישראל ביתנו / צילום: שלומי יוסף

ההשוואה הבעייתית של ליברמן: איפה מחירי הדירות מזנקים יותר?

מצגת שפרסמו משרדי הממשלה מראה כי למרבה ההפתעה העלייה שנרשמה במחירי הדירות בישראל בתקופה האחרונה היא דווקא די מינורית ביחס לעולם ● השר ליברמן חזר על הממצאים שנכללים בה בכמה וכמה כלי תקשורת ● אנחנו מצאנו בה כמה וכמה בעיות ● המשרוקית של גלובס

רה''מ נפתלי בנט / צילום: יוסי זמיר

קבינט הקורונה יתכנס במוצ״ש לדון בזן החדש; בנט: ״לפעולות שלנו יהיה מחיר כלכלי״

על רקע הזן החדש מדרום אפריקה שהתגלה גם בישראל, מסרו ראש הממשלה ושר הבריאות הצהרות לציבור ● בנט על האפשרות של סגירת השמיים וביטול מופעי חנוכה: ״שוקלים הכול. סגר לא על הפרק״ ● קבינט הקורונה יתכנס במוצ״ש לדון בצעדים הבאים

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הצעת החוק שתחסוך 700 מיליון שקל למעסיקי עובדים זרים אושרה בוועדת השרים לענייני חקיקה ותעבור לאישור הכנסת

אובדן ההכנסות הצפוי של המדינה מביטול ההיטלים על העסקת עובדים זרים נאמד בכ-700 מיליון שקל בשנה ● עם זאת, המהלך עשוי להקל במעט את יוקר המחייה בישראל ● לפי החוק הקיים, מעסיק של עובד זר חייב לשלם למדינה היטל בשיעור של 15-20 אחוזים בהתאם לענף שבו מועסק העובד

חיסון קורונה. עדיין לא נערכה הבדיקה שבה מפגישים את הוריאנט במעבדה עם נוגדני מחוסנים בחיסונים השונים / צילום: Associated Press, נואה ברגר

שונה ממה שהכרנו, עדיין לא נפוץ: מה ידוע על הווריאנט החדש שמטריד את המומחים?

ביממה האחרונה עלה לכותרות זן חדש של קורונה שהתגלה בדרום אפריקה ונראה שונה מהזנים הקיימים ● חלק מהמדענים מוטרדים מהעובדה שהוא מכיל מספר מוטציות והשפעת החיסון עליו עדיין לא ברורה ● בארגון הבריאות העולמי בינתיים לא מתרגשים והבורסות בעולם מגיבות בירידות שערים

בני גנץ / צילום: איל יצהר

כשהשרים לא מקבלים את עמדת הפקידים: למה מה שאסור לדוד אמסלם מותר לבני גנץ?

הגיבוי שקיבל השבוע שר הביטחון מהיועמ"ש, למינוי עמיר פרץ ליו"ר התעשייה האווירית, הכעיס את הזירה הפוליטית כולה: מאלה שלא זכו לגיבוי כזה בעבר, ועד האחרים שטוענים שעמדת ועדת המינויים מחייבת ● וגם: הלחצים בקואליציה להפעלת תחבורה ציבורית בשבת

ד''ר איילת בן עזר, מנכ''לית אוניברסיטת רייכמן

איפה היא אוהבת לנפוש ואיזה ספר אפשר לה לעשות שינוי בקורונה: ההמלצות של מנכ"לית אוניברסיטת רייכמן

מה האפליקציה שמאפשרת לה לנהל את הבית גם כשהיא בחו"ל, עם איזו גיבורת ספרות היא הכי מזדהה ומה צריך להיות כדי להשתלב בצוות שלה ● ההמלצות של מנכ"לית אוניברסיטת רייכמן ד"ר איילת בן עזר

מושל אילינוי ג'יי בי פריצקר / צילום: Associated Press, John O'Connor

עימות בין המיליארדרים קנת' גריפין וג'יי בי פריצקר באילנוי צפוי לעצב את הבחירות למושל המדינה

מייסד קרן ההון סיכון גריפין אומר שיתמוך באופן תקיף במועמד הרפובליקאי שיתמודד מול המושל הדמוקרטי הרץ לכהונה שנייה

דורון כהן / צילום: כדיה לוי

סלקום: היו"ר דורון כהן מונה לתפקיד ממלא מקום המנכ"ל

לאחר שבשבוע שעבר הודיע אבי גבאי במפתיע על עזיבתו את תפקיד מנכ"ל סלקום לטובת רכישת השליטה בפרטנר, פרסמה הבוקר החברה כי דורון כהן, היו"ר, ימונה לתפקיד מ"מ המנכ"ל ● זאת עד לתחילת כהונת המנכ"ל החדש ואישור אסיפת בעלי המניות

חצי שעה של השראה. מה משותף למניית טסלה, הביטקוין והחשש מאינפלציה? / צילום: מנחם רייס

מה משותף למניית טסלה, הביטקוין והחשש מאינפלציה? זה כל הסיפור

איך כלכלת הנרטיב משתלטת על שוק ההון ומשפיעה על הכיס של כולנו: אנחנו חיים בעידן שבו הנרטיב הוא זה שמוביל את הכלכלה ● סיפורים תמיד השפיעו, אבל בשנים האחרונות משהו השתנה ● חצי שעה של השראה

פרופ' פריד מורד עושה סיור במעבדה שלו אחרי קבלת פרס נובל ב־1998 / צילום: Reuters, Adrees Latif

העולם אומר כן ל-NO: המולקולה שהתגלתה לפני 50 שנה מתחילה לממש את הפוטנציאל שלה

כשמולקולת NO, חנקן חמצני, התגלתה בשנות ה-70 של המאה הקודמת, היא התקבלה בחשדנות, וגם אחרי שהוכתרה כ"מולקולת קסם" וזיכתה את מגליה בפרס נובל, חברות התרופות לא עטו עליה ● עכשיו כל זה משתנה ● חתן פרס נובל פרופ' פריד מורד, ממגלי המולקולה, מספר בראיון לגלובס על הפוטנציאל שלה בטיפול במחלות, מסרטן ועד סוכרת

אושרת גני גונן - ראש מועצת דרום השרון / צילום: שלומי יוסף

17 ראשי רשויות מקומיות מתנגדים להקמת תחנות הכוח קסם וריינדיר

בקרוב תקיים הוות"ל דיון מכריע בעניין תחנות הכוח החדשות שיוקמו בישראל ● ראשי רשויות ממרכז הארץ שמתנגדים להקמת תחנות הכוח קסם וריינדיר בשטחיהן, טוענים כי עמדתה של הממונה על התחרות, מיכל כהן, לתעדף את שתי התחנות הללו, בטענה שיש להכניס שחקניות חדשות לתחום "שגויה פסולה ומטעה"

ג'ריס ג'ורג ג'השאן (אבו נאסר) במטע הזיתים / צילום: ענת חרמוני

בעלי מפעל שמן זית בן 150 שנה: "אני רק רוצה שממשיכיי לא יקלקלו את השם המשפחתי"

ג'ריס ג'ורג (אבו נאסר), הבעלים של ג'השאן, עוד זוכר איך כשהיה ילד התגנב בלילות לבית הבד המשפחתי - אבל התשוקה לייצור שמן זית כמעט ולא עברה לילדיו שלו, חוץ מבעונת המסיק ● היום הוא כבר מביט מלמעלה על העסק המתפתח: "רק רוצה לדעת שממשיכיי לא יקלקלו את השם המשפחתי"

שוק החג המולד בציריך. עדיין לא הוטל סגר אך בשווייץ חוששים מהווריאנט החדש / צילום: Reuters, Arnd Wiegmann

איום הווריאנט החדש: שוויץ אסרה על כניסת ישראלים למדינה

בנסיון לבלום כניסת חולים מאומתים עם הזן החדש של נגיף הקורונה, ממשלת שווייץ אסרה על כניסת אזרחי ישראל, דרום אפריקה, בלגיה והונג קונג ● קבינט הקורונה הישראלי ייתכנס לשם קבלת החלטות נוספות

הנשיא ארדואן בראיון לסוכנות רויטרס. בארמונו הנשיאותי באנקרה / צילום: Reuters, Umit Bektas

הדיפלומטיה הישראלית במסלול (המהיר) אל לבם של עריצים

פעם היה זה רצון להשתייך ל"משפחת הדמוקרטיות" ● עכשיו משאת הנפש הישראלית היא להגיע אל שליטים יחידים, בלי קואליציות או דעת קהל ● ארדואן, פוטין או שי ג'ינפינג

מבנה תצוגה של חברת קרסו, ראשל”צ / צילום: עוזי פורת

מבנה שמגיב לנוף החולות באזור התעסוקה מעוין שורק

מרכז השירות והמכירות של חברת קרסו מנצל את הטופוגרפיה של המגרש ● האדריכל אורי רותם: "היה צורך במשהו שיקשור את כל המותגים שמטופלים כאן ביחד. פרשנו על הפרויקט שמיכה, או דימוי לדיונות"