גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר בת"א ננעל בירידות; קבוצת דלק נחלשה ב-6.7%

מדד ת"א-35 ירד ב-1%, ת"א-125 נחלש ב-1.2% ות"א 90 נסוג ב-1.6% ● טבע   איבדה 2.5% ובזן ירדה ב-1.6% ● מסכים אדומים בבורסות אירופה ● יציבות בשוקי המטבעות, העליות של הנפט התמתנו

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 


17:25

המסחר בתל אביב ננעל בירידות: ת"א-35 ירד ב-1%, ת"א-125 נחלש ב-1.2% ות"א 90 איבד 1.6%.

קבוצת דלק  נחלשה ב-6.7%, טבע איבדה 2.5% ובזן  ירדה ב-1.6%.

15:20

התחזקות בירידות בבורסה, במקביל לשינוי מגמה בחוזים העתידיים - שכרגע מאותתים כי מדד נאסד"ק ירד ב-0.2% עם פתיחת המסחר בעוד שעה ורבע. ת"א 35 יורד בקרוב ל-1.4%, ת"א 90 נחלש בכ-1.5%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.3 מיליון שקל.

מגדל ממשיכה לבלוט עם מחזור מסחר חריג (אך בירידה מתונה ביחס לשוק, של 1.5%), וגם לייבפרסון, פורסייט ואלוט עדיין בטריטוריה השלילית.

אלרוב נדלן  עולה בכ-3% לאחר שהודיעה על התקדמות ברכישת השליטה בכלל ביטוח. הדירקטוריון הצביע פה אחד בעד הגשת היתר שליטה לממונה על שוק ההון עד יום ראשון הקרוב. נכון להיום אלרוב מחזיקה ב-15% ממניות כלל, והיא מכוונת להגיע ל-30% מהמניות.

אינטרקיור , שנסחרת גם בקנדה ובנאסד"ק, מדווחת על הרחבת פעילות בשוק האירופאי באמצעות השותפות עם מותג הקנאביס קוקיס. החברות חתמו על הסכם רב-שנתי במסגרתו צפויה להקים אינטרקיור חנויות Cookies וכן בתי מרקחת למכירת קנאביס רפואי באוסטריה ובבריטניה בתחילת 2022, בכפוף לרגולציות המקומיות.

14:10

הירידות בתל אביב מתחזקות. ת"א 35 מאבד כבר 1%, ת"א 125 1.1% ות"א 90 1.4%. מחזור המסחר מסתכם ב-1 מיליארד שקל, כאשר את מחזור המסחר הכי גבוה בבורסה  (כ-55 מיליון שקל) מרכזת מגדל ביטוח שיורדת ב-1.2%.

הירידה של לייבפרסון  מעמיקה ל-7.2%, אלוט מוחקת 5.3%. גם פורסייט, ארקו קורפ , אנלייבקס , דוראל אנרגיה  ונובולוג  מאבדות גובה. מנגד, רשת הסופרים קוויק מזנקת ב-10%, בראק עדיין מרכזת עניין ועולה ב-29%.

ברן  הודיעה שהיא נכנסת לתחום תשתיות המים בישראל: תרכוש 50% מכפיר גרופ קידוחים.

13:00

שוב התחזקות בירידות השערים בבורסה. מדד ת"א 35 נחלש ב-0.8%, ת"א 125 יורד ב-0.9% ות"א 90 מאבד מעל ל-1.1%. מחזור המסחר מסתכם עד כה בכ-790 מיליון שקל.

מדד הנפט וגז רושם ירידה של 0.5%, ירידה קלה יחסית לשאר המדדים הענפיים, בתמיכת עלייה של כ-2% במחירי הנפט הגולמי. בראש המדד שותפות חיפושי הנפט גבעות עולם , שהודיעה כי סיימה אתמול בהצלחה את ביצוע הלוגים בבאר ע"י חברת Schlumberger. הלוגים בוצעו בכל שכבות המטרה ועד לתחתית הבאר. הלוגים הוצאו מהבאר וישלחו לתהליך עיבוד ופיענוח שצפוי להימשך כשבועיים. כמו כן, עידכנה כי קיבלה סיכום ביניים של תוצאות הלוגים מסוג Logs Image שבוצעו בבאר, ועולה כי הם בוצעו בהצלחה וללא תקלות. "ממידע זה ניתן ללמוד נתונים גאולוגיים על שדה
מגד והבנה טובה יותר של האסטרטגיה המיטבית להמשך פיתוח השדה", כתבו בדיווח.

בראק אן וי ממשיכה לטפס 30% כאשר מחזור המסחר מגיע כבר ל-18.5 מיליון שקל. רשת הסופרים קוויק  מזנקת ב-9%, גלובל פאוור ב-5.5%. 

בצד השני עדיין נרשמות ירידות חדות ללייבפרסון, פורסייט, סונוביה , ליניאג, אלוט ואורמד.

11:35

הירידות בתל אביב התמתנו קלות. ת"א 35 יורד כעת ב-0.4%, ת"א 125 ב-0.5% ות"א 90 ב-0.6%. מדד הבנקים עם ירידה קלה של 0.1%, מדד הנפט נסוג בקרוב ל-0.9%. מחזור המסחר מסתכם עד כה בכ-475 מיליון שקל.

בראק אן וי  ממשיכה לבלוט עם זינוק של עשרות אחוזים במחזור מסחר שעומד כבר על 12 מיליון שקל, גם ג'י.פי גלובל , גבעות  ואייסקיור  מתחזקות. בראש מדד ת"א 35 נייס שעולה ב-1.1%, בפסגת ת"א 125 (אחרי בראק) פרטנר  שעולה ב-1.9%.

בתחתית טבלת המסחר בתל אביב לייבפרסון  שמאבדת 6.3% (מה שכמובן ממקם אותה גם בתחתית מדד ת"א 35), ליניאג תרפיוטיק  שיורדת ב-5.7% ואורמד  שמאבדת 5%.

10:35

בראק אן וי  טסה 30% במחזור מסחר גבוה מאוד, בהמשך לדיווח מאתמול כי LEG Immobilien הגרמנית רוכשת 30.9% ממניותיה לפי שווי של 3.77 מיליארד שקל (כשהשווי שלה בת"א עמד אתמול על 2.7 מיליארד שקל). הגופים המוסדיים וקרנות ההשקעה מישראל מוכרים ברווח נאה את החזקותיהם (24.1%) בחברת הנדל"ן הפועלת בגרמניה, בפרמיה של 40% על מחיר השוק ובתמורה כוללת של 253 מיליון אירו (כ-900 מיליון שקל).

10:01

בעוד העליות במסחר בחוזים העתידיים מתחזקות, יום המסחר בתל אביב נפתח דווקא בירידות שערים של כ-0.8% בשלושת המדדים הגדולים - בעיקר בהשפעת המניות הדואליות שמכבידות על המדדים עם ירידות חדות, ובראשן לייבפרסון  שמאבדת כמעט 7%. מחזור המסחר בפתיחה עמד על 140 מיליון שקל. גם באירופה נרשמת פתיחה שלילית.

עוד ירידות בולטות נרשמות אצל פורסייט , ביומיקס , וילי פוד  (שמתקשה להתאושש מהדוחות החלשים שפירסמה שלשום), ארגו פרופרטיז  ואלוט .

אירודרום  דיווחה כי זכתה במכרז של לקוח בטחוני לאספקת פתרונות ושירותים במערכות הלקוח בסך של 1.1 מיליון שקל, עם אופציה להכפיל את היקף החוזה ל-2.2 מיליון שקל. 

הום ביוגז  דיווחה שחתמה על הסכם בן שנתיים להפצה בלעדית של מוצרי החברה בזימבבואה. המפיץ התחייב לרכוש כמות מינימלית של מוצרים בסכום כולל של 160 אלף דולר ב-12 החודשים הראשונים ובסך של 320 אלף דולר בשנה הנוספת.

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לקראת המסחר

1. צפי לפתיחה חיובית

יום המסחר בתל אביב ייפתח ככל הנראה בעליות קלות, במקביל לעליות שנרשמות החוזים העתידיים הבוקר.

אתמול המסחר בבורסה ננעל בעליות חזקות. ת"א-35 ות"א-125 זינקו בכ-1.4% ות"א-90 קפץ ב-1.2%. ת"א-בנקים עלה ב-1.5% ות"א נפט וגז זינק ב-2.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-1.78 מיליארד שקל.

2. מאומת האומיקרון שהפיל את וול סטריט

אתמול נרשם יום הפכפך בוול סטריט, שהתחיל בעליות יפות של קרוב ל-2% והסתיים בירידות חדות לאחר שנודע על נדבק ראשון בווריאנט האומיקרון בסן פרנסיסקו. המדדים מיד שינו כיוון: דאו ג'ונס נפל ב-1.3%, S&P 500 השיל 1.2% ונאסד"ק צנח ב-1.8%.

החוזים העתידיים נסחרים בעליות של עד 0.6%, בתגובה לדברי בכיר בארגון הבריאות העולמי אמש שסיפק מסר מרגיע בנוגע לתחלואה מאומיקרון וליעילות החיסונים מולו. לדבריו, "נתונים ראשוניים מעידים על תחלואה קלה מאומיקרון, יידרשו התאמות קלות בלבד בחיסונים". 

3. פערי ארביטראז' שליליים

לאחר הירידות בנעילה בוול סטריט, הרוב המוחץ של הישראליות בניו יורק שבו עם פערי ארביטראז' שליליים. הן צפויות להשפיע בשיעור שלילי של 0.7%- על מדד ת"א 35.

לייבפרסון  שבה עם פער שלילי עמוק של 7.8% וייתכן שהדבר יביא לפתיחה אנגלית בבורסה לצורך מיתון התנודה. המניה איבדה כבר 40% בשלושת החודשים האחרונים. טבע  עם פער שלילי של 3.5%, נובה  ואיי.סי.אל  עם כ-2.3% ואופקו הלת'  עם 1.8% - וכולן צפויות לאבד גובה היום בת"א.

בין המניות הבודדות מאוד ששבו עם פער חיובי נמצאות פורמולה מערכות  עם פער של 1.5% ונייס  עם פער קטן של 0.5%. אורמד  עלתה במסחר המאוחר ב-7% אז ככל הנראה תעלה גם בבורסה המקומית.

4. מסחר מעורב באסיה

באסיה מתנהל המסחר במגמה מעורבת כאשר ניקיי מאבד 0.3% ושנזן יורד ב-0.2%, בעוד ששנגחאי עולה ב-0.2% והאנג סנג ב-0.3%. קוספי עולה ב-1.1%, מדד סידני ננעל בירידה של 0.15%.

בטוקיו בולטת קבוצת סופטבנק שצונחת ב-4.6%, מיצובישי כימיקל שנופלת ב-8.4% וענקית הנפט אינפקס שיורדת ב-2.6%. עליות חדות של ניפון, מיטסוי וקוואסאקי מאזנות את המדד.

5. יציבות בשוקי המטבעות, עליות קלות לנפט

השקל נסחר הבוקר ביציבות מול הדולר והאירו. הדולר נסחר תמורת 3.163 שקלים, האירו תמורת 3.579 שקלים.

בזירת המסחר בחוזים של הנפט הגולמי נרשמות עליות של כ-1.5%. נפט ברנט נסחר סביב 69.9 דולר לחבית, WTI תמורת 66.5 דולר לחבית. הזהב נחלש ב-0.4% ויורד למחיר של 1,776 דולר לאונקיה.

בשוק הקריפטו נרשמת רגיעה. הביטקוין יציב סביב 56.9 אלף דולר, האת'ר נחלש קלות לכ-4,530 דולר. 

עוד כתבות

צוללת של צה''ל / צילום: דובר צה''ל

עסקת הצוללות: למה המחיר הוכפל ואיך זה קשור למלחמת המפרץ הראשונה

היחסים המיוחדים שנרקמו בין ישראל לגרמניה סביב רכישת הצוללות מתאגיד טיסנקרופ, פרצו אל התודעה הציבורית רק בשנים האחרונות עם התפוצצות פרשת הצוללות ● אך מדובר בסיפור שמתחיל שנים קודם לכן, בימי מלחמת המפרץ הראשונה ● מה הקשר למחירי הצוללות שקפצו ולתיק 3,000? ● האזינו

מחשב העל של מטא AI Research SuperCluster (RSC) / צילום: מתוך ערוץ היוטיוב Meta AI

מטא חושפת את "מחשב-העל המהיר בעולם" למחקר בינה מלאכותית. מה זה אומר?

ענקית הטכנולוגיה קוראת לזה "SuperCluster", והרעיון הוא שיהיה למחשב המדובר כוח חישובי עצום לעבד טריליוני פרמטרים בשניות בודדות ● מטא לא מסתפקת רק בהכרזת חזון, אלא רוצה להדהים את התעשייה ● מה אפשר לעשות עם פיתוח כזה, ומה התכנון העתידי שלה?

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של הארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

אלכס קושניר, יו''ר ועדת הכספים / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ועדת הכספים: עיכוב נוסף באישור הצו למיסוי סיגריות אלקטרוניות

במהלך דיון שנערך היום בוועדת הכספים נזף יו"ר הוועדה, ח"כ אלכס קושניר, בנציגת משרד הבריאות על כך שלא הגיעה מוכנה עם הסברים לשאלות חברי הכנסת, ושלח את אנשי רשות המסים לתקן את תחשיב המיסוי כך שיהלום בצורה תחשיבית את המס שהוטל על סיגריות רגילות

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021 לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

מכשיר הרנטגן הנייד של ננוקס / צילום: אתר החברה

איפה הרנטגן? ללא הכנסות ומוצר מאושר, ננוקס נסקה לשווי של 3.5 מיליארד דולר - ואז התרסקה

חברת ההדמיה הרפואית, שמפתחת רנטגן נייד וזול, רכבה על גלי ה"הייפ פוסט-קורונה" להנפקה מוצלחת בנאסד"ק, למרות שטרם רשמה הכנסות ● רכישתה של זברה מדיקל, שהייתה אמורה לצקת פעילות ממשית שתשלים את עסקיה של ננוקס, רק החריפה את הירידות במניה, ונראה כי השוק מוטרד מאי התממשות ההבטחות של הרוכשת

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

מריו דראגי / צילום: Shutterstock, Alexandros Michailidis

היום יחלו הבחירות לנשיאות איטליה: דראגי מוביל, ברלוסקוני פרש מהמרוץ

מוסד הנשיא באיטליה הוא בעל עמדה מכרעת בעניינים פוליטיים, משום שביכולתו למנות ראשי ממשלה, להכריז על ממשלת מומחים חיצונית או להקדים את הבחירות הכלליות ● קידומו של דראגי לתפקיד הנשיא עשוי להיות ברכה ליציבות ארוכת-הטווח באיטליה, אך במחיר של חוסר יציבות בחודשים הקרובים

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה

בנימין נתניהו / צילום: אלכס קולומויסקי-ידיעות אחרונות

סרטון של דקה לא יספיק: בליכוד כבר הפעילו את נוהל "היום שאחרי נתניהו"

המאבק על הנהגת הליכוד מכשיר את כל האמצעים, וכך, באמצע משבר האזנות הסתר של המשטרה, קיבל השר לבט"פ פנייה מאנשי הליכוד להטיל את האשמה על אמיר אוחנה וגלעד ארדן ● נתניהו מנסה להרגיע את השטח, אבל הוא לא יצליח להחזיר את שד ההתמודדות לבקבוק כל כך מהר

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

פינוי כפר שלם / צילום: נת''ע

נת"ע הודיעה על השלמת פינוי כפר שלם: "מטלה לא משמחת אך הכרחית"

נת"ע הודיעה כי בסיוע משטרת ישראל הושלם הבוקר פינוי ששת המבנים האחרונים שנותרו על שטח התוואי הסגול של הרכבת הקלה בכפר שלם ● "הסדר נשמר במהלך הפינוי, ולא נרשמו אירועים חריגים" ● האם כעת מעטפות המכרז לשלב השני בפרויקט ייפתחו?

לייסוורק / צילום: Shutterstock

חברת אבטחת הענן מארה"ב שעברה מהפכה ומאיימת לבלוע את חדי הקרן הישראליים בתחום

לייסוורק, סטארט־אפ מעמק הסיליקון שנוסד ב־2015, החל כחברה לא יציבה עם תחלופה גבוהה של מנכ"לים ● תוך שנה אחת בלבד, חברת הענן גייסה סכום אסטרונומי של 1.8 מיליארד דולר ועקפה את השווי של וויז, אורקה ואקווה ● "הטכנולוגיה של לייסוורק אמנם לא הכי מתקדמת", טוען משקיע ישראלי בכיר, "אולם יש לה 1.8 מיליארד דולר בבנק כדי להתמודד עם המתחרות”

מתקן של יצואנית הגז הרוסית גזפרום / צילום: Shutterstock, Merkushev Vasiliy

ההסתמכות הגרמנית על גז רוסי מגבילה את האפשרויות של אירופה במשבר באוקראינה

ברלין תהיה פגיעה אם המערב יטיל סנקציות על רוסיה לגבי אוקראינה ומוסקבה תגיב בהפסקת ייצוא הגז

עו''ד חיים ויסמונסקי, העומד בראש מחלקת הסייבר בפרקליטות / צילום: איל יצהר

ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות: אין סמכות בחוק לחדור לטלפון מרחוק ולשאוב נתונים

בוועדה לביטחון הפנים בכנסת דנו היום בטענות לשימוש של המשטרה בתוכנת פגסוס של NSO ● במהלך הדיון, עו"ד חיים ויסמונסקי, ראש מחלקת הסייבר בפרקליטות, התייחס לראשונה לפרסומים: "אם הייתה חדירה מרחוק לשאיבת נתונים, להבדיל מניטור קדימה, היא לא חוקית" ● במקביל השר לביטחון הפנים עמר בר-לב הודיע כי הנחה את הגורמים המשפטיים במשרדו לבחון את ההסדרים בכל הנוגע להאזנות סתר

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

בוריס ג'ונסון, הבוקר / צילום: Associated Press, Kirsty Wigglesworth

ג'ונסון מאיים על פוטין: פלישה לאוקראינה תהיה כואבת, אלימה וכאוטית

גוברות ההכנות למלחמה באוקראינה; נאט"ו שולחת כוחות לאזור ● ממשלות ארה"ב ובריטניה הודיעו על פינוי משפחות דיפלומטים מקייב ● עפ"י דיווחים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן שוקל לתגבר את מספר החיילים האמריקאים המוצבים במזרח אירופה

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה גורדון, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

בניין הפדרל ריזרב בוושינגטון / צילום: Shutterstock, Orhan Cam

סכנת האינפלציה: האם הפדרל ריזרב יעלה ריבית באופן חד יותר ופחות צפוי?

לבנק המרכזי נהיה קשה יותר לספק הבטחות או רמזים על תוכניות הריבית בעתיד ● כשייפגשו נגידי הפד בימים שלישי ורביעי השבוע, יעמדו מול שיעור אבטלה שצנח כמו אבן אבל גם מול עלייה של 5.7% במחירים לצרכנים