גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בירוק בוהק: ת"א 90 קפץ 2.6%, פורסייט זינקה 8.1%

מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9% ● טאואר קפצה, פריון זינקה ● הביטקוין מתאושש, הנפט נסחר בעלייה חדה

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף
אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בעליות חדות: מדד ת"א 35 עלה ב-1.5%, מדד ת"א 90 קפץ 2.6% ומדד ת"א 125 הוסיף 1.9%.

מבין המדדים הענפיים, את העליות הוביל מדד טכנולוגיה שקפץ 3.3%, מדד נפט וגז עלה 2.5%, מדד נדל"ן התקדם 1.9%, מדד הבנקים עלה 1.3%, מדד ביטוח התחזק 1.2%, מדד פיננסים הוסיף 1.3% ומדד ביומד עלה 1.7%.

בצמרת מדד הדגל, בזק עלתה 3%. מניית דיסקונט עלתה 2.3% ומניות לאומי והפועלים התקדמו 1.1%. טאואר סיימה את היום עם עלייה של 3.8%.

עוד בלטו, פורסייט שזינקה 8.1%, לוזון נדל"ן שטסה 18.8% ולייבפרסון שהוסיפה 5%.

16:45

הפתיחה החיובית בניו יורק הענקיה עוד תמיכה לעליות בתל אביב: מדד ת"א 35 עולה ב-1.4% ומדד ת"א 90 קופץ 1.9% מדד נפט וגז קופץ 2% ומדד הבנקים עולה 0.9%.

15:20

המומנטום החיובי בבורסה המקומית נמשך, ובעוד שת"א 35 עולה ב-1.3% מדד ת"א 90 ממריא ב-2.1%. מדדי הטכנולוגיה והתקשורת עולים ב-2.5%, מדד הנפט ב-2.1%. מחזור המסחר עד כה מסתכם ב-1.18 מיליארד שקל.

בראש מדד ת"א 35 עדיין ממקומת טאואר  שקופצת ב-5%, בתחתית המדד אופקו שיורדת ב-1.8% ופריגו שמשילה 1.7%. הראל השקעות  נסחרת ביציבות, שאר המניות במדד נסחרות בירוק.

פוטומיין , שפיתחה אפליקציה מבוססת בינה מלאכותית לסריקת תמונות, מזנקת ב-35% ללא דיווח משמעותי ברקע, טוגדר קופצת 13% לאור מכירה ראשונה של קנאביס בגרמניה (ראו דיווח מוקדם) וגם טקטונה, פורסייט, אנרג'ין, פריון וגילת מתחזקות.

חברת השקעות הנדל"ן בוליגו קפיטל  מזנקת לאחר שדיווחה על השלמת מכירת מקבץ דיור (מולטי-פמילי) של 248 יחידות דיור בעיר אל פאסו במדינת טקסס תמורת 25 מיליון דולר. הנכס נרכש על ידי בוליגו בשנת 2017 תמורת 15.8 מיליון דולר. סך תזרים המזומנים החופשי הצפוי שינבע מעסקת המכירה, ובצירוף החלוקות השוטפות במהלך תקופת ההשקעה, יסתכם לכ-12 מיליון דולר, המשקפים לשותפים המוגבלים תשואה שנתית של כ-21%.

אנלייבקס  דיווחה כי בעקבות סקירת הנתונים הפרה-קליניים והקליניים של החברה, תכנון הניסוי והליך הייצור, אישרה רשות התרופות הלאומית של יוון את הרחבת הניסוי שלב II ב-Allocetra לטיפול בחולים עם ספסיס מבוסס דלקת ריאות ביוון.

13:45

העליות בתל אביב נמשכות ואף מתחזקות. ת"א 35 עולה ב-1.2% בהובלת טאואר  שמזנקת ב-5.5%, אחריה מיטרוניקס  ונובה  שעולות ב-3.5% (ובתחתית פריגו  ואופקו ). ת"א 90 מוסיף 1.6% - כשבפסגה פריון  שמתקדמת 6.8% וגילת  שמתחזקת ב-6.3% (ובתחתית קרור ).

מדד הבנקים עולה ב-0.6%, עלייה בשיעור נמוך יחסית לשאר המדדים הענפיים. מדד הגלובל בלוטק עולה ב-2%, מדד הטכנולוגיה ב-2.5%, מדד הנפט וגז ב-1.8%. מחזור המסחר מסתכם בכ-815 מיליון שקל.

חברת הנכסים הדיגיטליים טקטונה  מזנקת ב-10% בעקבות דיווח על השלמת פיתוח של מערכת מבוססת בינה מלאכותית שתאפשר למשתמשים ליצור יצירות אמנות דיגיטלית שהם יכולים להטביע כ-NFT.

ברקת  מתחזקת לאחר שהודיעה כי תעמיד מימון בסך 62 מיליון שקל לקבוצת בעלי קרקע בהוד השרון, שהמתינו מעל 15 שנה עד לקבלת היתר בנייה לפרויקט בן 18 קומות.

12:45

נמשכת המגמה החיובית בבורסה, במקביל לעליות באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט.

עליות בולטות רושמות מניות טאואר, פריון נטוורק , גילת, פתאל החזקות , קבוצת דלק, ראדא, נובה, דוראל אנרגיה  וקמטק.

מנגד, ירידות חדות רושמות אילקס מדיקל , תיגבור, פריגו, אנלייבקס ובליץ.

10:50

מתחזקות העליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1% ומדד ת"א 90 עולה בכ-1.5%. 

חברת צ'קראטק  עדכנה היום על ביצוע מכירה ראשונה של מערכת טעינת רכב חשמלי מהירה שפתיחה בגרמניה. זאת, במסגרת ההסכם שנחתם בין חברת EES הגרמנית אשר הינה השותף המקומי של חברת צ'קראטק, לבין חברת השקעות שמושבה בגרמניה ובעלת נסיון ומוניטין בייזום השקעות בנכסים מניבים בתחומי האנרגיה. ההסכם שנחתם בין הצדדים כולל שיתוף פעולה בהקמת 2 מתקנים לטעינה מהירה של רכבים חשמליים בהן ישולבו מוצרי החברה, המשמשים לחיזוק רשת החשמל באתר הטעינה מהירה ומאפשרים האצת קצב הטעינה.

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר , מדווחת כי מכרה בגרמניה 50 ק"ג ראשונים של תפרחות קנאביס רפואי שגודלו במתקן החברה באוגנדה. החברה, שנמצאת בקשר עם לקוחות אסטרטגיים נוספים, נערכת להמשך ייבוא לגרמניה על מנת לספק לשוק זה תוצרת קנאביס רפואי באופן שוטף ולנצל את ראשוניותו וקצב הצמיחה המהיר במטרה לכבוש נתח שוק גדול.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח תוך המשך המגמה החיובית, כשמדד ת"א 35 מטפס בכ-0.6% ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.5%. 

עליות בולטות רושמות מניות טאואר, קבוצת דלק , אורמת, איי.סי.אל  וטוגדר.

סקודיקס , שמפתחת מערכות דיגיטליות להשבחת דפוס, מזנקת לאחר שהודיעה כי מכרה שתי מדפסות נוספות לענקית הדפסות צילומים אמריקאית בתמורה ל-1.4 מיליון דולר (בנוסף לשש מדפסות שכבר רכשה). סקודיקס מאפשרת יצירה של כרטיסי ברכה ייחודיים ואישיים, ולפי החברה בשנה שעברה נמכרה בארה"ב כמות שיא של יותר מ-50 מיליון כרטיסי ברכה עם הדפסות סקודיקס.

גם חברת הנכסים הדיגיטליים טקטונה  מרכזת עניין לאחר שדיווחה על השלמת הכניסה לעולם ה-NFT. החברה השלימה פיתוח של מערכת מבוססת בינה מלאכותית שתאפשר למשתמשים ליצור יצירות אומנות דיגיטלית שהם יכולים להטביע כ-NFT תמורת תשלום חד פעמי. המכירות הראשוניות יחלו במהלך השבועות הקרובים כשכל התשלומים יתבצעו במטבע האית'ריום.

08:40

בשוק המט"ח, הדולר נחלש בכ-0.3% ונסחר סביב 3.15 שקלים והאירו נחלש בשיעור דומה ונסחר סביב 3.558 שקלים.

07:45

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה חיובית

יום המסחר בבורסה צפוי, ככל הנראה, להיפתח בעליות קלות במדדי המניות המובילים. זאת לאחר שאתמול המסחר בבורסה המקומית ננעל בעליות שערים, שהתחזקו לאחר הפתיחה הירוקה בוול סטריט. ת"א 35 המריא בקרוב ל-1%, ת"א 125 עלה ב-0.8% ות"א 90 ב-0.7%. מדד התקשורת בלט עם עלייה גבוהה של 1.8%, מדד הביומד השיל 1.27%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל. 

2. עליות חדות בוול סטריט

יום המסחר הראשון לשבוע זה הסתיים בארה"ב בעליות שערים חזקות - כולל מדד הנאסד"ק שטיפס בקרוב ל-1% לאחר שהחל את היום בירידה. דאו ג'ונס עלה כמעט ב-1.9%, S&P 500 ב-1.1%.

תשואות האג"ח גם עלו בחדות, והתשואה על איגרת ממשל ארה"ב ל-10 שנים עלתה ב-9 נקודות בסיס ל-1.42%.

3. פערים מעורבים בדואליות

למרות העליות החדות בוול סטריט, המניות הדואליות חזרו מניו יורק עם פערים מעורבים. נייס  עם פער שלילי של כ-1.5% וטבע כ-0.6% כך שהן צפויות לרדת הבוקר. מנגד, טאואר  עם פער חיובי של כ-3%, נובה 1.7% ואורמת 1.3% והן צפויות לעלות.

4. עליות באסיה ובחוזים

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה חיובית. מדד הניקיי בטוקיו רושם עלייה של 2.2% ומדד ההנג סנג בהונג קונג עולה בכ-1.8%. 

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות עליות של 0.4%-0.5%. התשואה על אג"ח ממשל אמריקאי ל-10 שנים עולה לכ-1.45%.

בזירת הקריפטו, הביטקוין מטפס ונסחר סביב 51,000 דולר. גם האת'ריום עולה בכ-3%  ונסחר סביב 4,350 דולר.

5. סחורות: הנפט ממשיך לעלות

בזירת המסחר בסחורות, חוזה לפברואר על נפט מסוג ברנט רושם עלייה של יותר מ-1% ונסחר סביב 73.8 דולר לחבית, וחוזה על נפט מסוג WTI רושם עלייה של 1.3% ל-70.4 דולר לחבית.

הזהב נסחר ביציבות.

עוד כתבות

גבי רביד / צילום: כדיה לוי

ביום ששוק הקריפטו מתרסק: הנכסים הדיגיטליים של צבי זיו וגבי רביד נכנסו לבורסה

בית ההשקעות סילבר קסטל, אותו הקימו בכירי שוק ההון לשעבר יחד עם המנכ"ל אלי מיזרוח, השלים את המיזוג לשלד הבורסאי איי.סי.בי

הפגנה נגד שחיתות שלטונית / צילום: אמיר מאירי

מדד השחיתות העולמי: קטאר לפני ישראל שירדה למקום ה-36

ישראל דורגה במקום ה-36 מתוך 180 מדינות בדירוג של ארגון "שקיפות בינלאומית" ● בתחתית הרשימה: דרום סודאן וסוריה ● נילי ארד, יו"ר עמותת שקיפות בינלאומית ישראל: "מיקומה הנמוך של ישראל במדד הוא תמרור אזהרה מפני תופעות של שחיתות"

איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל''סף גרעיני'' / צילום: Shutterstock, saeediex

חוקרי המכון למחקרי ביטחון לאומי: ישראל נעדרת תפיסה אסטרטגית

לפי מסמך ההערכה האסטרטגית של חוקרי המכון ובראשם פרופ' מנואל טרכטנברג, איראן נמצאת במוקד האתגרים בשל חתירתה ל"סף גרעיני" ● התעצמות מגמות הקיטוב בין קבוצות שונות בחברה הישראלית שוחקת באופן מתמיד את החוסן הלאומי של ישראל ויכולתה לעמוד מול איומי החוץ, כך לפי החוקרים

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

חברי הכנסת בהתקפה על רשות שוק ההון: "ישנים בעמידה בנושא שליטת אקירוב בכלל"

ועדת הכספים קיימה דיון בבקשת היתר השליטה בחברת הביטוח שהגישה אלרוב ● ח"כ לזימי: "אנחנו שומרי הסף ויש פה אנשי מקצוע שמועלים בתפקידם" ● ברקת: "לא עובד על פי שמועות או טענות כאלה ואחרות כלפי אדם כזה או אחר" ● בינתיים רכשה אלרוב מניות בשוק וחזרה להחזקה של 15% בכלל

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

ליברמן מעריך: "מאמצע חודש פברואר המשק יחזור לתפקוד מלא"

שר האוצר: "המשק הישראלי נמצא במצב טוב, ולא נפקיר אף אחד. נעניק סיוע ממוקד ואחראי, לא מתנות" ● על יוקר המחיה: "זה חלק מעליית מחירים גלובלית; אנחנו מתכוונים לנקוט צעדים בנושא, אבל צריך גם להבין באיזו סביבה אנחנו נמצאים"

לייסוורק / צילום: Shutterstock

חברת אבטחת הענן מארה"ב שעברה מהפכה ומאיימת לבלוע את חדי הקרן הישראליים בתחום

לייסוורק, סטארט־אפ מעמק הסיליקון שנוסד ב־2015, החל כחברה לא יציבה עם תחלופה גבוהה של מנכ"לים ● תוך שנה אחת בלבד, חברת הענן גייסה סכום אסטרונומי של 1.8 מיליארד דולר ועקפה את השווי של וויז, אורקה ואקווה ● "הטכנולוגיה של לייסוורק אמנם לא הכי מתקדמת", טוען משקיע ישראלי בכיר, "אולם יש לה 1.8 מיליארד דולר בבנק כדי להתמודד עם המתחרות”

אסדת תמר / צילום: אלבטרוס

חברת החשמל עדכנה את מחיר הגז מתמר: יירד בעד 29%

חברת החשמל חתמה מול שותפות תמר על עדכון המחיר שבהסכם הגז מ-2012 ● לפי החוזה המקורי והשנוי במחלוקת, מחיר הגז היה אמור לרדת בעד 25%, אך חברת החשמל השיגה הוזלה גבוהה יותר לאחר שהתחייבה לרכוש כמות גז נוספת ללא מכרז במחיר נמוך ולדחות את העדכון הבא של המחיר בחצי שנה

חדווה בגן, מקימת ובעלת ''חדווה בגן'' / צילום: אביטל ציצק

"בסגרים המקום שגשג ופרח, אנחנו מדברים על ריאה ירוקה ששמרה על כל ההנחיות"

חדווה בגן, מקימת ובעלת "חדווה בגן" - משתלה ומשק חקלאי אורגני ● אמא ל-3, מתגוררת בכרכור ● "הגינון חשוב לי כתרבות, אני לא מנהלת עסק של מכר ורכישה בלבד" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז 

ארדואן, פוטין וביידן / צילום: Associated Press

מכירת F-16 לטורקיה יכולה לתקן את היחסים עם ארה"ב, אך המתיחות עם רוסיה מפריעה

חברי קונגרס משתי המפלגות מתנגדים למכירה אפשרית של מטוסי הקרב האמריקאים לטורקיה בשל היחסים החמים בין ארדואן לבין פוטין

ביטקוין / צילום: Shutterstock

סופרים הפסדים בקריפטו: 130 מיליארד דולר נמחקו מהשוק ב-24 שעות

הירידות החדות בשוק הקריפטו נמשכות גם היום: הביטקוין צונח לכ-33,400 דולר, האת'ר נופל ל-2,186 דולר ● מטבעות קריפטו אחרים, ביניהם קרדנו, XRP וסולנה, צונחים ב-10%-20%

אביחי מנדלבליט / צילום: תמר מצפי

מנדלבליט הודיע לסנגורי נתניהו כי לא ימשיך במו"מ לעסקת טיעון

היועמ"ש הציב תנאי לפיו נתניהו יסכים להודות בעבירות של הפרת אמונים, יבצע עבודות שירות, ויוטל עליו קלון - אך נתניהו לא הסכים ● בעקבות הודעת מנדלבליט, נתניהו פרסם הערב סרטון בו הוא מבהיר כי לא הסכים להודות בעבירות שנושאות קלון

עופר בלוך, מנכ''ל חברת החשמל / צילום: שלומי יוסף

משרד התקשורת רוצה לבטל את בלעדיות השימוש בתשתיות חברת החשמל

חברת החשמל מעניקה בלעדיות ל-IBC בשימוש בתשתיותיה העיליות ובכך מעניקה לה יתרון במקומות שבהם אין תשתיות חלופיות ● ההערכה היא שחח"י תסכים בתנאי שהיא תהיה הקבלן המבצע של העבודות – מה שעשוי לפגוע בכדאיות הכלכלית למתחרים

רם בלינקוב, מנכ''ל משרד האוצר / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הדיון: הממשלה הסירה חסם משמעותי בדרך לכניסת גופים חוץ בנקאיים לעולם המשכנתאות

בעקבות הפרסום בגלובס, על כך שגופים חוץ בנקאיים לא יוכלו לגייס אג"ח אם אינם מחזיקים בנכסים בשווי של 5 מיליארד שקל, החליט משרד האוצר להסיר את המגבלה • הצעת החוק הממשלתית שתעלה לדיון בוועדת הכספים נועדה לאפשר הוזלת ריבית וכן לסייע לגופים קטנים להיכנס לעולם האשראי לעסקים קטנים ובינוניים

הנפקת סנטינל וואן / צילום: יח''צ

23 מיליארד דולר התאדו: חברות ההייטק הישראליות משלמות את מחיר המפולת בוול סטריט

"בציר 2021" - כ-20 חברות טכנולוגיה ישראליות שהגיעו אשתקד לוול סטריט - מעלה תמונה עגומה ● את עיקר ההפסדים למשקיעים הסבו חברות שמוזגו ל-SPAC, שבפחות משנה מחקו כ-18 מיליארד דולר, אך גם אותן אלה שהונפקו בדרך המסורתית לא חמקו מהירידות

מפכ''ל המשטרה קובי שבתאי / צילום: דוברות משטרת ישראל

הדוח האבוד: כך חמקה המשטרה מפיקוח על האזנות סתר

משטרת ישראל מחויבת להגיש בכל שנה דוח לוועדת החוקה של הכנסת בנוגע להאזנות הסתר שביצעה ● אלא שהדוח לשנת 2020 הוגש לאחר פיזור הכנסת ה-23 ולא הגיע ליעדו, והדוחות של השנים הקודמות לא זכו ברובם אפילו לדיון בוועדה ● כך חמקה המשטרה מפיקוח שיפוטי ופרלמנטרי על האזנות הסתר

נתן חץ, מנכ''ל ובעל השליטה באלוני חץ / צילום: איל יצהר

אצל נתן חץ העסקים כרגיל: אלוני חץ מציפה רווחי שערוך של 1.3 מיליארד שקל

יותר ממחצית הרווחים מיוחסים לחברה הבת אמות, שנהנית מעליית ערך בקרקעות לפיתוח וזכויות בנייה, לצד ירידה בשיעורי ההיוון בחלק מנכסיה ● יתרת רווחי השערוך - מפעילותה של אלוני חץ בבריטניה

בניגוד לחששות, בשנת 2021 נרשמה ירידה בשיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל אי התאמה למקצוע / צילום: Shutterstock, tsyhun

שיעור המיואשים מחיפוש עבודה מסיבות הקשורות לשכר קפץ ב-2021

לפי נתוני סקר כוח-האדם של הלמ"ס, שיעור המיואשים מסיבות הקשורות לשכר עלה ל-28% בשנת 2021, לעומת 16.5% ב-2020 ● לעומתם, בניגוד להערכות, שיעור המיואשים מחיפוש עבודה בגלל "אי התאמה למקצוע" ירד

איתן סטיבה ב-space x / צילום: אורי בורג

האם כוח הכבידה משפיע על ריפוי אלצהיימר? נקבעו 35 הניסויים המדעיים שיצאו עם איתן סטיבה לחלל

משימת "רקיע" - המשימה שבה איתן סטיבה יוצא לחלל - מתקדמת, וסטיבה בקרוב יהפוך ל"ישראלי השני שישוגר לחלל" ● הוועדה המדעית טכנולוגית של המשימה הכריזה על הניסויים שישוגרו עימו לחלל ויבוצעו בתחנת החלל הבינלאומית בשבוע אחד עמוס

מסכים אדומים בבורסה / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בת"א: המדדים המובילים איבדו כ-4%

ת"א 35 ות"א 125 נפלו ב-3.7% ות"א 90 צנח ב-4% ● ת"א ביומד התרסק ב-5.6% ומדד הבנקים איבד 4.1% ● ירידות חדות בבורסות אירופה וארה"ב ● הדולר והאירו התחזקו מול השקל

נשיא טורקיה, ארדואן / צילום: Shutterstock, Mr. Claret Red

ארדואן תקף, ראש הלמ"ס הטורקי התפטר

הנשיא רג'פ טאייפ ארדואן ואנשיו זועמים על הלשכה הטורקית לסטטיסטיקה ככלל ועל העומד בראשה, סאיט ארדאל דינצ'ר, בפרט ● ארדואן טען כי שיעור האינפלציה הרשמי - 36.1% - גבוה מדי ולא משקף את המציאות ● בסופו של דבר, בגלל כל ההתרחשויות והביקורות גם מצד התקשורת הטורקית - דינצ'ר הגיש ביום חמישי את התפטרותו