גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בבורסה; גזית גלוב זינקה ב-12%, אורמת מחקה 5.4%

מדד ת"א 35 השיל כ-1%, מדד ת"א 90 התחזק בכ-0.3% ● מחזור המסחר גבוה מהרגיל והסתכם ב-3.9 מיליארד שקל ● הדולר ממשיך להתחזק ומתקרב ל-3.20 שקלים

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:28

יום המסחר האחרון לשבוע זה הסתיים במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 ירד ב-1%, ת"א 125 נסוג ב-0.6% ואילו ת"א 90 עלה ב-0.3% - בין השאר בשל זינוק חד של גזית גלוב שעלתה ב-12%. מחזור המסחר היה גבוה מהרגיל והגיע ל-3.99 מיליארד שקל.

בתחתית מדד ת"א 35 נמצאת אורמת שמחקה כמעט 5.5%, אחריה עזריאלי, אשטרום והחברה לישראל. מרבית הבנקים רשמו עליות ומדד הבנקים עלה ב-0.4%, אם כי הפועלים סיים את היום בירידה של 0.9%. 

עליות חדות נרשמו אצל בוליגו שטסה מעל ל-10%, ביו דבש נסקה ב-13% וגם עמיעד, פלסאנמור, מילניום, פריורטק, אופטיבייס וביומיט סיימו בעליות בולטות.

16:55

הבורסה עברה למגמה מעורבת, כאשר מדד ת"א 90 מחק את הירידות שרשם ונסחר כעת בעלייה של 0.2%. בפסגת המדד גזית גלוב שמזנקת מעל ל-11%, ואחריה פרטנר שעולה כ-4% וארגו וקנון שעולות 3.5%. 

ת"א 35 עדיין נסחר בירידה של 0.9%, עם ירידה מהותית של 4.4% לאורמת ואחריה שפיר הנדסה  שמאבדת 3.2%. 

מחוץ למדדים הגדולים הזינוק של ביו דבש מתחזק והיא עולה כבר 13.7%. גם מניות עמיעד, מילניום פודטק, פלסאנמור, קנבוטק, ביומיט, בוליגו וחג'ג' אירופה מטפסות בשיעורים גבוהים. מנגד, ב.יאיר נופלת 8%, אקסיליון מאבדת כמעט 6% וג'נסל יורדת בקרוב ל-5%.

15:55

התמתנות בירידות בתל אביב לאחר פרסום נתוני צמיחה חזקים בארה"ב, שסיפקו רוח גבית לחוזים העתידיים. מדד ת"א 35 יורד ב-0.7%, ת"א 90 משיל 0.2%. הבנקים נסחרים עדיין בטריטוריה החיובית עם עלייה של 0.5%, מדד הנפט וגז עם תנודות קלות מעלה. מחזור המסחר גבוה ומסתכם עד כה ב-3.1 מיליארד שקל.

מפתחת הדבש המתורבת שלא מצריך ניצול דבורים, ביו דבש , בולטת עם זינוק של 8.4%, בוליגו  מטפסת 6% וגזית גלוב מוסיפה 5.4%. בראש ת"א 35 או פי סי אנרגיה  שעולה ב-2.6%, בתחתית המדד אורמת  שצונחת 3.9% ואחריה עזריאלי  שמאבדת 3%.

14:50

מדד ת"א 35 רושם כעת ירידה של כ-1%, ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-0.3%. מדד הבנקים, מנגד, עולה בכ-0.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-2.8 מיליארד שקל.

ירידות חדות רושמות נורסטאר, ג'נסל , גולף , בונוס ביוגרופ  ופלוריסטים.

בשוק האג"ח נרשמות ירידות של כ-0.7% בממשלתיות השקליות הארוכות ומדדי התל בונד המרכזיים יורדים בכ-0.3%. 

13:00

התמתנות נוספת במגמה השלילית בבורסה, במקביל למעבר בורסות אירופה למגמה מעורבת וירידות קלות בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב.

מדד ת"א 35 רושם כעת ירידה של 1.1%, ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-0.2%. מחזור המסחר מסתכם בכ-2.4 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות גזית גלוב, אלקטריאון, ביו דבש, קנון , או.פי.סי ופוקס 

בשוק המט"ח, הדולר ממשיך להתחזק, עולה בכ-0.6% ומתקרב ל-3.20 שקלים. האירו מנגד נחלש בכ-0.2% ונסחר סביב 3.575 שקלים.

10:55

הירידות בבורסה מתמתנות. מדד ת"א 35 רושם כעת ירידה של 1.6%, ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.7 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות גזית גלוב , פוקס , אינטר תעשיות ודנאל.

אלוני חץ  מדווחת היום כי השלימה את המכרז למשקיעים מסווגים במסגרת הרחבת סדרות אג"ח (ט', י' ו-יב') במסגרתו נרשמו ביקושים בהיקף כולל של למעלה מ-1 מיליארד שקל. החברה בחרה לקבל התחייבויות מוקדמות לרכישת אג"ח בהיקף של כ- 779 מיליון שקל בריבית ממוצעת של 1.99%, מרווח ממוצע של 1.28% ובמח"מ ממוצע של 4.37 שנים.

10:06

יום המסחר בבורסה נפתח בירידות חדות, לאחר נוהל "פתיחה אנגלית" (פתיחת המסחר התעכבה בכמה דקות). מדד ת"א 35 צונח בכ-2.5%, ומדד ת"א 90 רושם ירידה של כ-1.8%, במקביל לירידות חדות בבורסות אסיה ובחוזים על מדדי בורסות אירופה וארה"ב.

ירידות בולטות רושמות נייס, לייבפרסון, אלקטריאון , אורמת, גילת, אודיוקודס , אופקו וטאואר.

איש העסקים חיים כצמן הסכים למכור 3.8 מיליון מניות חברת נורסטאר (כ-11% מהחברה) לחברת ישראל קנדה של אסי טוכמאייר וברק רוזן תמורת 192 מיליון שקל ולפי מחיר של 50.5 שקל למניה. העסקה משקפת פרמיה של 12% על מחיר הסגירה אתמול. המכירה נעשתה במטרה להגיע עם רוזן וטוכמאייר להסכמות ולהימנע בכך ממלחמת שליטה אפשרית איתם. 

08:55

בשוק המט"ח, הדולר ממשיך להתחזק ומתקרב ל-3.20 שקלים. האירו נסחר ביציבות סביב 3.58 שקלים.

07:45

1. צפי לפתיחה שלילית

יום המסחר בבורסה צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה שלילית. זאת לאחר שאתמול נרשמו עליות חדות בנעילת המסחר בבורסה. מדד ת"א 35 קפץ ב-2.2% בנעילה, ת"א 90 ב-2.7%, ומדד הבנקים זינק ב-3.5%. מחזור המסחר מסתכם בכ-2 מיליארד שקל. 

2. נעילה מעורבת בוול סטריט

בוול סטריט הסתיים אמש יום מסחר תנודתי והפכפך במגמה מעורבת במדדי המניות המובילים. מדד הדאו ג'ונס ננעל בירידה של כ-0.4% ואילו הנאסד"ק ננעל ביציבות לאחר שקפץ בכ-3% במהלך המסחר. 

שינוי המגמה בניו יורק הגיע לאחר שיו"ר הפד ג'רום פאוול אמר במסיבת עיתונאים לאחר הודעת המדיניות המוניטארית כי "יש לפד מרווח רחב להעלאות ריבית לפני ששוק העבודה ייפגע". בהתייחסות לאינפלציה הוא אמר כי "המחירים עשויים להמשיך לעלות מכיוון שסיכוני האינפלציה עדיין בנטייה למעלה". בעקבות דברי פאוול, החוזים העתידיים מצביעים עכשיו על הסתברות של יותר מ-50% ל-5 העלאות ריבית של 0.25% כל אחת עד סוף 2022.

הבנק המרכזי של ארה"ב, הפדרל ריזרב, הודיע אתמול כצפוי על השארת הריבית ללא שינוי ברמה אפסית של 0%-0.25%. "עם קצב אינפלציה שגבוה בהרבה מ-2% ושוק עבודה חזק, הוועדה חושבת שיהיה זה נכון להעלות את גובה הריבית בקרוב", נאמר בהודעת הפד. 

המניות הדואליות יעיקו על השוק לאחר שחזרו מניו יורק עם פערים שליליים: נייס  עם 3.6%, טבע  3%, אורמת  5%, טאואר 2.5%, אופקו 4.7%ולייבפרסון כ-4%. 

3. ירידות חדות באסיה

מדדי המניות המובילים בבורסות אסיה רושמים ירידות חדות היום, בהובלת מדד הניקיי בטוקיו שצונח ביותר מ-3%.

במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב נרשמות ירידות של עד 2%.

במסחר בסחורות רושמים החוזים על הנפט ירידות של כ-0.8% . בזירת הקריפטו רושם הביטקוין ירידה של כ-3% ונסחר סביב 36 אלף דולר והאת'ר נופל בכ-5% ל-2,385 דולר. 

4. דוחות: טסלה ואינטל עקפו את הצפי אך פרסמו תחזיות מאכזבות

לאחר סיום המסחר בניו יורק דיווחו טסלה ואינטל על תוצאותיהן ברבעון האחרון. טסלה דיווחה על הכנסות של כ-17.7 מיליארד דולר ברבעון האחרון ורווח של 2.54 דולר למניה. האנליסטים המסקרים את החברה ציפו להכנסות של כ-16.3 מיליארד דולר ברבעון, ורווח של 2.36 דולר למניה.

אינטל דיווחה על הכנסות של כ-19.5 מיליארד דולר ורווח של 1.09 דולר למניה ברבעון האחרון. הרווח הנקי של החברה עמד על 4.62 מיליארד דולר, לעומת רווח של 5.86 מיליארד דולר ברבעון המקביל ב-2020. האנליסטים המסקרים את החברה ציפו להכנסות של כ-18.3 מיליארד דולר ורווח של 90 סנט למניה.

היום לאחר סיום המסחר תפרסם אפל תוצאות.

5. ישראל קנדה רכשה 10% ממניות נורסטאר

ולסיום, חברת הנדל"ן ישראל קנדה  הפכה להיות בעלת עניין בחברת נורסטאר  עם החזקה של כ-10% ממניותיה. נורסטאר, שבשליטת חיים כצמן שולטת בחברת הנדל"ן המניב גזית גלוב. ישראל קנדה נמצאת בשליטתם של ברק רוזן ואבי טוכמאייר. באחרונה רכשה ישראל קנדה גם נתח של 13 אחוז ממניות חברת הנדל"ן אלרוב, שבשליטת אלפרד אקירוב, תמורת 382 מיליון שקל.

מניית נורסטאר ריכזה אתמול בבורסה מחזור ענק של כ-60 מיליון שקל, ורשמה זינוק של 37%. טרם הזינוק נסחרה החברה לפי שווי של 1.1 מיליארד שקל, ולאחריו עומד שוויה על 1.5 מיליארד שקל.

עוד כתבות

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה אדומה בבורסה; ירידות חדות בבונוס ביוגרופ ובסלקום

ירידות בסיום המסחר בתל אביב: מדד ת"א 35 איבד 2.3%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.6% ומדד ת"א 90 נחלש ב-3.4% ● בונוס ביוגרופ, סלקום, נובה ואיי.סי.אל רשמו ירידות חדות ● הדולר מזנק ב-1.5% ונסחר סביב 3.40 שקלים ● דוחות: אנרג'יקס דיווחה על עלייה חדה ברווח

תפקיד בכיר בחברה גדולה או מנכ”ל בחברה קטנה? / צילום: Shutterstock

מה עדיף, תפקיד בכיר בחברה גדולה או מנכ"ל בחברה קטנה?

שורה של משתנים עיקריים מגדירים את פוטנציאל הקידום לתפקידי ניהול בכירים – גודל החברות, רמת המורכבות שלהם, מסלול הקריירה והמקצוע בו צמח המנהל

 

עודד שריקי / צילום: איל יצהר

עודד שריקי הוא הקבלן מדרום הארץ שנחקר בחשד לסחיטה והלבנת הון

שריקי, יזם נדל"ן מנתיבות, הוא הקבלן המוכר מאזור הדרום שנחקר בחשד לעבירות של סחיטה באיומים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה וחשבוניות פיקטיביות

אבעבועות הקוף / צילום: Associated Press, Cynthia S. Goldsmith, Russell Regner/CDC

התפרצות חשודה של אבעבועות הקוף בבריטניה ובפורטוגל

מדובר במחלה דומה לאבעבועות שחורות אך פחות קטלנית ● שמונה מקרים אותרו בבריטניה מתחילת מאי ● הדיווחים מבריטניה מעוררים עניין ומטרידים מעט, שכן החקירה האפידמיולוגית מעלה כי המחלה הופיעה גם אצל אנשים שאינם קשורים אלה לאלה ושלא ביקרו בניגריה, בה המחלה מפושטת

ח”כ ג’ידא רינאוי-זועבי / צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

מכה נוספת לקואליציה: ח"כ גידא רינאוי-זועבי ממרצ הודיעה על פרישה

חברת הכנסת גידא רינאווי זועבי ממרצ הודיעה על עזיבת הקואליציה, שמספר חבריה מתכווץ כעת ל-59 ● במכתב לבנט ולפיד כתבה כי "ראשי הקואליציה העדיפו לחזק ולשמר את הצד הימני", ולכן היא אינה יכולה להמשיך בחברותה ● בכך היא מצטרפת לעידית סילמן מימינה, שהודיעה לפני מספר שבועות על פרישה

הממונה על שוק ההון משה ברקת / צילום: יוסי זמיר

ברקת אישר: עסקת רכישת השליטה באיילון יוצאת לדרך

הממונה על שוק ההון אישר את קיפול השכבה בין איילון אחזקות לאיילון ביטוח ונתן לווישור ולצבי ברק היתר שליטה בחברה הממוזגת ● קיסריה של בני הזוג ברק העבירה לווישור תשלום ראשון בסך 100 מיליון שקל ותצטרך לגרעין השליטה בווישור ● כפי שפורסם בגלובס, למרות הירידה בערך המניות החברות דבקו במחיר עליו סיכמו

עו''ד כרמית יוליס / צילום: קובי שירביט

המשנה ליועמ"ש מבהירה: עבירות בנייה בפזורה עדיין יאכפו

המשנה ליועמ"ש כרמית יוליס שופכת מים צוננים על ההישגים שהציגה רע"ם בנוגע לבנייה בפזורה הבדואית, וכותבת למשרד הרווחה כי "גם סדר עדיפות נמוך לאכיפה אין משמעותו כי הבנייה אינה מהווה עבירה, ואין משמעותו כי לא ניתן לבצע אכיפה מסוג זה"

נחשפו עשרות רופאים שביצעו עבירות זהות / צילום: Shutterstock, Tikhonova Yana

כיצד הפכה "הונאת הפריות" למכה עולמית

"הונאת הפריות", במסגרתה רופאים משתמשים בזרע שלהם במקום להפרות את הנשים בהן טיפלו בזרע מתורם אנונימי או מהבעלים שלהן, נתפסה בעבר כאפיזודה חד-פעמית ● בשנים האחרונות מתברר כי מדובר בתופעה נרחבת, לאחר שנחשפו עשרות רופאים שביצעו עבירות זהות ● האם גם בישראל קיימים מקרים כאלה? כנראה לא נוכל לדעת לעולם

משה ברקת, הממונה על שוק ההון / צילום: רפי קוץ

הרפורמה בחיסכון יוצאת לדרך: אפשרות לביטול "דמי הניהול הכפולים"

רשות שוק ההון תשנה בנוסף את החלוקה לשלושה מסלולי תלויי גיל והם יוחלפו במסלולים לפי שנת הפרישה, מתוך מטרה למזער פגיעת מפולת בשוק ההון עבור מי שעומד לפני יציאה לגמלאות ● וגם: מי הגופים הקרובים ביותר לתקרת ההוצאות הישירות

בחינה מחודשת של 2,000 מועמדים שלא התקבלו לנבחרת הדירקטורים / צילום: Shutterstock

נבחרת הדירקטורים שוב תקועה, והפעם בגלל מבול ערעורים

רשות החברות מגויסת כולה בשבועות האחרונים למטרה אחת: בחינה מחודשת של 2,000 מועמדים שלא התקבלו לנבחרת הדירקטורים ● פרסום הנבחרת הרביעית תחכה לפחות עד החודש הבא

5 דברים שכדאי לדעת על מה שקורה בשוק המט”ח / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת על התנודתיות בשוק המט"ח

הצפי להעלאת ריבית יחד עם התיקון בשווקים בימים האחרונים הביאו השבוע להיחלשות הדולר מול השקל, אלא שהתחדשות הירידות בשווקים הפיננסים שינוי את התמונה • הדולר מזנק בכ-1.5% לרמה של 3.4 שקלים ● וגם: האטה בהשקעות בענף ההייטק תתרום להיחלשות השקל

פערי שכר / עיבוד: טלי בוגדנובסקי

בקרוב מעסיקים ייאלצו לחשוף את פערי השכר בחברה, וזו לא תהיה משימה פשוטה

ב-1 ביוני יידרשו לראשונה חברות פרטיות עם יותר מ-518 עובדים וחברות ציבוריות להגיש דוח על פערי השכר המגדריים הקיימים בהן ● איך מעסיקים יכולים להתגבר על סוגיית הפרטיות, מה משמעות הדרישה לפרסום פומבי, ומה צפוי לארגון שלא יפרסם את הדוח? ● מומחים עונים על השאלות הפתוחות, ומאמינים שבשנה הבאה נראה דוחות אחרים

אבישי אברהמי WIX / צילום: שלומי יוסף

מה גרם לאבישי אברהמי להתחפש בערב שלאחר פרסום דוחות הרבעון?

אבישי אברהמי, המנכ"ל הוותיק של וויקס, עטה על עצמו ביום שני האחרון תחפושת של ספק מדביר ספק גנן, כשהוא מחזיק צינור השקייה בידו האחת ושלט בידו השנייה, עם הכיתוב: "קיצוצים! אין וויסקי, יש רק טקילה" ● מה פשר התמונה ואיך זה קשור לביקורת הציבורית על חברות הטכנולוגיה

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

מתמקמים בצד הנכון: עליית הריבית הופכת את הבנקים ליעד מעניין להשקעה

המגמה העולמית של העלאות ריבית, שהגיעה גם לישראל, קשורה קשר הדוק לביצועים הפיננסיים של הבנקים, ועשויה לתרום משמעותית לרווחים ולתשואה על ההון שהם מציגים ● כתוצאה מכך נוצר פרופיל סיכון-סיכוי איכותי, שעשוי להזמין השקעה רוחבי במדד ת"א בנקים

שלישיית מה קשור בקמפיין אלקטרה / צילום: צילום מסך

פלאפון ואלקטרה מנסות להרשים בכל מחיר, אבל נופלות בפרטים הקטנים

השקעה גבוהה במדיה לא יכולה לחפות על קריאטיב חלש בפרסומת עצמה, כך עולה מדירוג הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה ● דיסקונט ומזרחי טפחות מבקשים למצב עצמם כמספר 3 חזק בדירוג הבנקים, אך לא זוכים לאהדה גדולה

שביל הפסגה במירון. עתיר נקודות תצפית ונוף חלומי / צילום: Shutterstock

טיול קליל עם נוף מרהיב בהר מירון ועוד מסלולים מיוחדים לל"ג בעומר

הליכה נעימה בשביל הפסגה בהר מירון, זחילה מאתגרת במערות המסתור של בר כוכבא והצצה למערת רבי שמעון בר יוחאי בפקיעין

רצפת המסחר בבורסות וול סטריט בניו יורק / צילום: Associated Press, Ted Shaffrey

אנליסט בכיר ב-JP מורגן: "המניות יכולות לטפס מחוץ לתחתית הזו"

מרקו קולנוביץ', שמכהן כמנהל משותף של מחלקת המחקר הגלובלי בבנק, מאמין כי "לא יהיה מיתון השנה"

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

התחמושת של הפדרל ריזרב מצומצמת הפעם

הפד מבקש לצנן את פעילותה של הכלכלה האמריקאית על מנת למתן את האינפלציה, כך שבואה של ההאטה אמור על פניו לעודד את מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי ● היו"ר ג'רום פאוול חושש, ובצדק, מהמשך עלייתה של האינפלציה בארה"ב, ופועל להידוק התנאים הפיננסים שאפשרו למחירי הנכסים להרקיע שחקים. אלא שזה קורה מאוחר מדי

מירב כהן, יש עתיד / צילום: יח''צ

האם הממשלה הגדילה את הסיוע לחלק מניצולי השואה ב-13 אלף ש'?

איך השתנה מצבם של ניצולי השואה מאז השנה שעברה? בדקנו ● המשרוקית של גלובס