גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס 0.8%, מניית אלקטריאון טסה ב-14%

אל על צפויה לרשום רווח הון של 5.1 מיליון דולר ממכירת מטוס בואינג מדגם ER767-300 ● סומוטו דיווחה על מכירת כלל פעילותה - והמניה מזנקת ● מניית שיכון ובינוי מזנקת על רקע התחלת סיקור של ווליו בייס בהמלצת "קנייה" ● מניית אלקטריאון קופצת על רקע זכייה במכרז בשבדיה ● בערב פסח יהיו בורסות וול סטריט ואירופה בחופשת חג "יום שישי הטוב"

הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:26

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות, בהמשך לנעילה החיובית בוול סטריט ביום שישי האחרון. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ת"א 90 עלה ב-0.5% ומדד הבנקים טיפס בשיעור זהה.

יו ניבו זינקה ב-5%, סומוטו זינקה ב-7.1%, אלקטריאון טסה ב-14.2%, אבוג'ן זינקה ב-7.7%, הפניקס עלתה בכ-3%, מנגד מטריקס איבדה 2.3%, טבע ירדה בשיעור דומה, פוקס ירדה בכ-1%, פריגו איבדה שיעור דומה.

מחזור המסחר הסתכם ב-680 מיליון שקל, מחזור גבוה יחסית לימי ראשון בבורסה המקומית.

15:00

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות בהמשך לנעילה החיובית בוול סטריט בשישי האחרון. מדד ת"א-35  עולה ב-0.85% ונושק לרמה של 1,600 נקודות, מדד ת"א-90  מטפס ב-0.66% ומדד הביטוח  עולה ב-1.8%. 

מחזור המסחר במניות מסתכם בשעה זו ב-550 מיליון שקל.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

בסיכום שבועי התחזק מדד ת"א 35 בכ-2.5%, והשלים טיפוס של כ-8.5% מתחילתה של 2019. עם העליות היום הגיע ת"א 35 להיסחר סביב רמת ה-1,600 נקודות. בצד החיובי בסיכום שבועי מדד הביטוח קפץ בכ-5.5% והשלים עלייה של כ-10% מתחילת השנה.

מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שבועי בוצעו חמש הנפקות אג"ח של חברות בהיקף כולל של כ-1 מיליארד שקל, קרוב למחצית הסכום (כ-465 מיליון שקל) על-ידי חברת הנדל"ן המניב ביג , והיתרה על-ידי חברות הנדל"ן מגה אור , ישרס  ורוטשטיין , וכן חברת האשראי החוץ בנקאי שוהם ביזנס .

בשוק האקוויטי הושלמה הנפקת חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, שגייסה כ-1.8 מיליארד שקל במכירת 65% ממניותיה על-ידי בנק הפועלים, שהיא הנפקת המניות הראשונית (IPO) השלישית השנה, ואשר לפי הבורסה מהווה את ההנפקה הגדולה ביותר בהיקפה מאז הונפקה קבוצת עזריאלי בחודש יוני 2010.

חברת כיטוב פארמה  דיווחה על השלמת אבן דרך ברכישת חברה שביצעה, ועל הסכם שיתוף פעולה עם ענקית הפארמה בריסטול מאיירס. מניית כיטוב עולה בכ-9%.

מניית שיכון ובינוי  עולה בכ-7% לאחר המלצה חיובית מצד וואליו בייס, אלקטריאון  מזנקת ביותר מ-15% לאחר זכייתה של החברה במכרז בשבדיה, הפניקס  עולה 3.5%, פז נפט  מטפסת בשיעור דומה, סומוטו  מזנקת ביותר מ-8% לאחר הדיווח על מכירתה לצביקה בארינבוים, בזק עולה ב-1.4%, אשטרום  מרכזת את המחזור הגבוה בתל אביב.

13:00

חברת התעופה אל על  הודיעה על חתימה על הסכם עם חברה זרה על מכתב הבנות למכירת מטוס בואינג מדגם ER767-300 יחד עם שני מנועיו מסוג 4056-3 פארט וויטני, וכי היא צפויה לרשום בגין העסקה לכשתא לפועל רווח הון בסך 5.1 מיליון דולר בדוחות של מחצית 2019.

בעל אל ציינו כי התמורה הקבועה נקבעה בהתאם למחירי השוק המקובלים בתעשייה למטוס מהדגם והגיל של המטוס ובהתאם למצב התחזוקתי שלו בעת המסירה.

מחזיקי האג"ח של מטומי  אישרו פה אחד את מכירת החברה הבת טים אינטרנט ל-Rainmaker.

13:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה מתנהל בעליות בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט.

מדד ת"א-35  עולה 0.9% ונושק לרמה של 1,600 נקודות, ת"א-90  מטפס ב-0.75% ומדד המדד בנקים  עולה 0.7%. 

מניית סומוטו  עולה ב-6.5% ברקע להסכם למכירתה, מניית אלקטריאון  מזנקת בכ-15% על רקע זכייתה במכרז בשבדיה, ומניית הקנאביס יו ניבו  מזנקת בעוד 5.5% ומשלימה מהלך עליות של 95% בחודש האחרון.

מחר, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תפרסם את מדד המחירים לצרכן. בלידר שוקי הון מערכים כי מדד מרץ יעלה ב-0.5%.

השבוע עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת עם פרסום תוצאות הבנקים, וגם של IBM ונטפליקס, לאירועי השבוע בשווקים.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-350 מיליון שקל.

11:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל-אביב מתנהל בעליות במחזור נמוך. מדד ת"א 35 עולה 0.8%, ת"א 90 מטפס 0.55% ומדד הבנקים עולה 0.7%.

מניית ישרכארט מרכזת את המחזור הגבוה בבורסה ביומה הראשון למסחר בתל-אביב. חברת רפק  הודיעה על פטירתו של יו"ר הדירקטוריון  יגאל ברמן ז"ל.

חברת התרופות טבע  דיווחה על השקת המיצוב והזהות החזותית שלה בארץ, מהלך הכולל בין היתר את החלפת הלוגו בכל אתרי החברה ועיצוב מחדש של אריזות התרופות שלה.

מניית שיכון ובינוי  מטפסת על רקע התחלת סיקור מצד וואליו בייס בהמלצת 'קנייה' במחיר יעד של 14.7 שקל למניה, המגלם אפסייד של 70%. לפי האנליסט שי ליפמן ממחלקת המחקר של וואליו בייס, " שיכון ובינוי  נמצאת על קו הזינוק וכשהשוק יגלה את ההון החבוי שאינו מוצג במאזני החברה, שווי השוק שלה יטפס ויביא אותה להיסחר במדד ת"א 35". כעת שיכון ובינוי נסחרת לפי שווי של 3.7 מיליארד שקל, מה שמקנה לה את המקום ה-40 בדירוג שווי השוק של החברות בתל-אביב.

הבורסה הודיעה היום על פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי-ענף נפרדים - "נדל"ן מניב" ו"בנייה". זאת, לאור העובדה שאופי פעילותן של החברות העוסקות בנדל"ן מניב והסיכון הנובע מפעילותן שונה מאופי הפעילות של החברות העוסקות בבנייה ומהסיכונים הנובעים מפעילות זו. ענף נדל"ן ובינוי כולל היום 91 חברות, עם שווי שוק כולל של כ- 133 מיליארד שקל, כאשר 72 החברות הגדולות מתוכן כלולות במדד ת"א-נדל"ן עם שווי שוק כולל של כ-128 מיליארד שקל. פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי-ענפים תאפשר להשיק בעתיד גם מדדים העוקבים אחר כל תת-ענף בנפרד, וזאת במקביל להמשך פרסום מדד ת"א-נדל"ן הנוכחי.

רף הכניסה לתת-ענף נדל"ן מניב יהיה לחברות אשר תעמודנה בשני הקריטריונים הבאים במצטבר: 60% ומעלה מהכנסות החברה על פי דוחות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם 60% ומעלה מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב. רף היציאה מתת-הענף נדל"ן מניב יהיה לחברות אשר תרדנה מתחת לשני הקריטריונים הבאים במצטבר: מתחת ל-50% מהכנסות החברה על פי דוחות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם מתחת ל-50% מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב. נכון להיום ועל פי הקריטריונים הנ"ל, תת-ענף זה יכלול 51 חברות מניות, מתוכן 42 חברות הכלולות במדדי הבורסה, ששווין הכולל הוא כ-110 מיליארד שקל.

תת-ענף - בנייה - יכלול את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה אשר עוסקות בייזום בנייה, קבלנות בניין, התחדשות עירונית ועבודות תשתית ויכלול גם את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה, אשר אינן כלולות בתת-ענף נדל"ן מניב. נכון להיום יכלול תת-ענף זה 40 חברות מניות, מתוכן 30 חברות הכלולות במדדי הבורסה ששוויין הכולל הוא כ- 18 מיליארד שקל. בדיקת עמידת החברות בקריטריונים תתבצע על סמך דוחות כספיים שנתיים בלבד, וזאת בשל הביאורים המקיפים המופיעים בדוחות השנתיים ולפיכך עדכון הסיווג הענפי של ענף הנדל"ן יבוצע רק אחת לשנה - בסוף חודש יוני.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-160 מיליון שקל בלבד.

09:50

המסחר בבורסה בתל-אביב נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א-35  עולה כ-0.6%, ת"א-90  מוסיף כ-0.3% ות"א-125  עולה כ-0.5%.

מדד הבנקים  עולה כ-0.7 ומדד הביטוח  עולה כ-1.1%. מדד ת"א נפט וגז מתחזק בכ-1%.

המניות הדואליות יורדות בחלקן בהשפעת פערי הארביטראז': מניית אופקו הלת'  מאבדת כ-0.6% ומניית טבע  יורדת כ-2%.

מניית גזית גלוב  לעומתן עולה כ-1.5%. 

מניית סומוטו קופצת כ-11% לאחר הדיווח על מכירת כלל פעילותה לצביקה בארנבוים

סומוטו  דיווחה לבורסה על מכירת כלל פעילותה העסקית של החברה ונכסיה לחברת בשליטתו של מר צביקה בארינבוים. מכירת פעילות החברה היא עבור תמורה מקסימלית של כ-50 מיליון דולר. כלל עובדי הקבוצה, כ-75 איש המועסקים כולם בישראל, עתידים להמשיך בעבודתם במסגרת החברות הנרכשות. דירקטוריון החברה יעדכן בשבועות הקרובים לגבי תחומי הפעילות בהם תפעל החברה וכן לגבי היקף הדיבידנד שיחולק אם תושלם העסקה.

מניית אלקטריאון  מזנקת ב-12% על רקע הדיווח של החברה על זכייה במכרז של ממשלת שבדיה לבניית כביש חשמלי ראשון מסוגו בעולם בהיקף של 44.8 מיליון שקל. 

איגרות החוב של חברת הנדל"ן הזרה אול-יר  עולות בפתיחת המסחר בת"א עד כ-4.6%, לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על התקשרות עם מלווה פיננסי בהסכם עקרונות להעמדת מימון של 170 מיליון דולר לתאגיד בשליטתה.

נזכיר כי ביום שישי הקרוב, ערב פסח, יחגוג העולם הנוצרי את יום שישי הטוב, שבו יהיו בחופשה בורסות רבות בעולם, ובהן הבורסות בארה"ב ובאירופה, בורסת הונג קונג ועוד בורסות רבות באסיה ובאמריקה.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-100 מיליון שקל בלבד.

06:30

המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח היום על רקע הסגירה החיובית ביום חמישי, והנעילה החיובית בבורסות ארה"ב בסוף השבוע.

ביום ה' ננעל המסחר כאמור בטריטוריה הירוקה, כשברקע המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים סביב רמות הפתיחה. מדד ת"א 35 עלה 0.2%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד הביטוח זינק ב-3.1%.

בסיכום שבועי: מדד ת"א 35 עלה ב-2.3%, ומתחילת השנה השלים עלייה של 8.4%; מדד ת"א 90 טיפס ב-3.8% השבוע, וב-14.4% מתחילת השנה; מדד הביטוח עלה ב-5.7% בשבוע, ומתחילת השנה השלים עלייה של 9.7%.

פערי ארביטראז' שליליים ילחצו את הבורסה: אופקו חוזרת עם פער שלילי של 1.6%, גזית גלוב חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של 2.3%, טבע עם פער שלילי של 2.6%.

חברת ישרכארט תחל להיסחר בבורסה היום לראשונה.

סלקום זינקה ב-6% בשבוע שעבר, בעוד בזק איבדה 2%. 

עוד כתבות

אילוסטרציה - בורסה ת"א / צילום: שלומי יוסף

נעילה שלילית בת"א: קבוצת דלק צנחה ב-11%, אלקטריאון ב-5.2%

מדד ת"א 35 נסוג ב-1.5% ומדד ת"א 90 ירד בכ-2.1% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.9 מיליארד שקל ● מדד הנפט והגז בלט בירידה של 4.8% ● חברת בי.ג'י איי של רמי לוי וחברת טעמן נבחרה על ידי הנאמן לנכסי אי.די.בי כרוכשת עבור ישראייר

ד"ר רות בן יקר מנכ"לית ביוסייט / צילום: יח"צ

ביוסייט גייסה 46 מיליון דולר לפיתוח טיפול חדש בסרטן הדם

חברת ביוסייט הישראלית, שפיתחה כימותרפיה משופרת לסרטן הדם, הודיעה על השלמת גיוס ● ההון שגויס ישמש לקידום הפיתוח הקליני של המוצר המוביל של ביוסייט BST - 236 - שמשמש לטיפול בסרטני דם

החיסון של חברת "ביונטק" ופייזר / צילום: אתר החברה

האינטרפול מזהיר מהשתלטות ארגוני פשע על החיסונים לקורונה

על רקע האישור שניתן בבריטניה לשימוש בחיסון לקורונה של פייזר וביונטק, האינטרפול פרסם היום "אזהרה כתומה" שעיקרה חשש מגניבת חיסונים והצעתם למרבה במחיר - וגם מהתחזות מקוונת למי שמוכרים חיסונים תקפים

עופר גרוסקופף/  צילום: שלומי יוסף

העליון מבהיר את מגבלות הפטור ממס לעולים חדשים ותושבים חוזרים

בפסק דין חדש מבהיר ביהמ"ש העליון כי הפטור ממס למשך 10 שנים שניתן לעולה חדש או תושב חוזר על הכנסות מנכס מניב בחו"ל, חל רק ביחס להכנסות פסיביות מנכסים בחו"ל, ולא ביחס להכנסות אקטיביות, שתלויות במיקום הפעילות ולא במיקומו של הנכס

סניף בנק לאומי / צילום: בר אל, גלובס

כתב אישום: ניסה לפרוץ לבנק לאומי ולגנוב מיליוני שקלים

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה כתב אישום נגד עו"ד עלי שריתח, שעפ"י החשד חדר לחשבונות לקוחות בנק לאומי בניסיון לגנוב 6.5 מיליון שקל

יו"ר רע"מ מנסור עבאס / צילום: יונתן סמייה

הרשימה המשותפת תבקש להדיח את מנסור עבאס מראשות הוועדה למיגור פשיעה במגזר הערבי

בניגוד לתקנון המפלגה, עבאס החליט שלא לתמוך בהצעת החוק לפיזור הכנסת וגם חייב את חברי מפלגתו לעשות זאת ● פיצול של הרשימה המשותפת בבחירות הקרובות, יכול לשחק לטובת נתניהו, מכיוון שניסיון העבר מלמד שכוחן של המפלגות גדול יותר יחד

קים סודאי, מפתחת פורמולת Born innovative beauty / צילום: טל עבודי

"הקורונה הובילה לעלייה בשימוש במוצרי טיפוח בבית"

בחודש מאי, בשיא הקורונה, קים סודאי הוציאה לשוק את המוצר שפיתחה במשך שנים: פורמולה מיוחדת לטיפול בנשירת שיער ששמה Born innovative beauty ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז

בנימין נתניהו. אי דיוקים בנאום / צילום: Associated Press, Alex Kolomiensky

מאמצות את הטרנד? מהדורות הטלוויזיה קיימו בדיקת עובדות לנאום נתניהו

חדשות 13 שידרה לאורך נאומו של נתניהו שקופית ובה הטענות שהעלה מול העובדות ● בחדשות 12 הוסיפה קרן מרציאנו עובדות שנתניהו "שכח" להתייחס אליהן ● האם חברות החדשות בטלוויזיה צועדת בעקבות העיתונות הכתובה, ויתחילו להזהיר מפני אמירות לא מדויקות של אנשי ציבור?

מתנדבים מתאמנים לקראת מבצע החיסון, בדרבי. החיסונים יחלו בשבוע הבא / צילום: Reuters, Lee Smith

מרכזי חיסון, עדיפות גילאית וללא כפייה: כך מתכוננת בריטניה להיות הראשונה שתחסן לקורונה

לאחר האישור המהיר, בריטניה צפויה לקבל בחודש הקרוב 10 מיליון מנות חיסון לקורונה של פייזר-ביונטק ● באירופה מתכוננים במקביל למבצעי חיסון, ומחכים לאישור רשות התרופות האירופית ● משרד הבריאות בישראל יכול להסתמך גם על האישור הבריטי ולא להמתין לאישור בארה"ב

ראש הממשלה בנימין נתניהו / צילום: יח"צ פלאש 90

בדיקת עובדות: 3 אמירות "לא מדויקות" נוספות בנאום נתניהו

כמה זמן החזיקה ממשלתו הקודמת של נתניהו, מה הוסכם לגבי מינויים, וכמה מטוסים ישראליים עברו בשמי ערב הסעודית ● מהדורת הטלוויזיה תיקנו חלק מדברי נתניהו, אך לא את כולם ● צוות המשרוקית של גלובס מצא לפחות עוד שלושה נושאים בהם רה"מ לא דייק

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין הגיש לעליון ערעור על מכירת דסק"ש למגה אור

במקביל ביקש אלשטיין כי ביהמ"ש העליון יוציא צו מניעה זמני שימנע את השלמת מכירת 82.26% ממניות דסק"ש לידי מגה אור ושותפיה טרם ההכרעה בערעור

בניין תאגיד השידור בירושלים / צילום: יח"צ

ארגון העיתונאים להנדל: פעל כדי לאפשר למועצת התאגיד לחזור ולפעול

מועצת התאגיד נעדרת קוורום ולכן לא יכלה לאשר את התקציב השנתי עד סוף נובמבר, כפי שנדרש בחוק ● ארגון העיתונאים מבקש משר התקשורת להתערב ולפתור את התסבוכת שנוצרה

בנימין נתניהו / צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

נתניהו: עוד לא מאוחר מדי, אפשר לעצור את ההידרדרות לבחירות

לדברי ראש הממשלה, גנץ נגרר אחרי לפיד ובנט מסיבות אישיות ● נתניהו התעלם בדבריו מדרישת כחול לבן להעביר תקציב בהתאם לסיכומים בין המפלגות ● גנץ בתגובה: "הפיגוע הכלכלי שאתה עושה באזרחי ישראל בזמן שמגפה כלכלית, רפואית וחברתית משתוללת, מראה שאיבדת את זה"

יאיר לוינשטיין, אלטשולר שחם / צילום: איל יצהר, גלובס

אלטשולר שחם פורשת מהמירוץ לרכישת הלמן אלדובי

הפרישה, "לאור התארכות המו"מ והמידע אודות מגעים שמקיימת הלמן אלדובי עם מציע נוסף" ● אלטשולר שחם: "המחיר המוצע ע"י המציע השני איננו משקף את שוויה של הלמן אלדובי"

ח"כ קטי שטרית, הליכוד / צילום: אתר הכנסת

האם ועדת השרים לחקיקה מפלה לטובה דווקא את האופוזיציה?

לקטי שטרית נדמה שהשרים מקפחים דווקא את היוזמות שלה. העובדות יעודדו אותה ● המשרוקית של גלובס

בורסת טוקיו / צילום: רויטרס

מגמה מעורבת באירופה; הזהב ממשיך בהתאוששות ומטפס ב-0.7%

בתחום המאקרו, בסין פורסם היום כי מדד מנהלי הרכש (PMI) של השירותים עמד בנובמבר ברמה של 57.8 נקודות, לעומת צפי ל-56.5 נקודות ● במסחר בחוזים על מדדי בורסות ארה"ב ניכרת יציבות

האקרים/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

ההאקרים שפרצו לשירביט ממשיכים להדליף מסמכים רגישים

בעקבות מתקפת הסייבר החמורה על שירביט תזמן ועדת המדע של הכנסת את חברות הביטוח לדיון בנושא ב-7 בדצמבר ● הבוקר פורסם מאגר שלם ובו 326 מסמכים של לקוחות ● שירביט ללקוחות: "בבדיקה הראשונית עולה שאין במידע שנגנב כדי לגרום נזק ללקוחות החברה"

עובדי סלאק מצטלמים עם העוברים ושבים מחוץ לבורסת ניו יורק ביום ההנפקה ביוני 2019 / צילום: Shutterstock

הכישלון של סלאק במאני טיים הפך להיות ההזדמנות של סיילספורס

מגפת הקורונה הייתה עשויה הייתה להיות הטריגר לזינוק של סלאק, אך החברה לא הצליחה למנף את המעבר לעבודה מרחוק כדי לפרוץ קדימה ● אחת הסיבות לכך הייתה תחרות עזה מצדה של מיקרוסופט, שכעת תצטרך להתמודד עם תחרות קשה יותר מצדה של סיילספורס

חנן פרידמן / צילום: איל יצהר, גלובס

חנן פרידמן משנה את ההנהלה בלאומי: ארבל לחטיבה הבנקאית ואגסי לעסקית

בצל פרישתם של כמה ממנהלי הבנק ביצע המנכ"ל חנן פרידמן סבב מינויים שבמסגרתו התפקידים אוישו ע"י מנהלים פנימיים מהבנק ● בשמת בן צבי תקבל את חטיבת שוקי הון

רכב ניסאן / צילום: יח"צ

מעלות הילוך: יבואניות הרכב חולפות על פני משבר הקורונה עם פגיעה מתונה בלבד

שלוש היבואניות הבורסאיות - דלק רכב, קרסו מוטורס ויוניברסל מוטורס - מציגות דוחות משופרים לרבעון השלישי, ומעריכות שהשפעות הסגר השני עדיין יורגשו באופן מתון יחסית בתוצאות הרבעון הנוכחי