גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: ת"א 35 טיפס 0.8%, מניית אלקטריאון טסה ב-14%

אל על צפויה לרשום רווח הון של 5.1 מיליון דולר ממכירת מטוס בואינג מדגם ER767-300 ● סומוטו דיווחה על מכירת כלל פעילותה - והמניה מזנקת ● מניית שיכון ובינוי מזנקת על רקע התחלת סיקור של ווליו בייס בהמלצת "קנייה" ● מניית אלקטריאון קופצת על רקע זכייה במכרז בשבדיה ● בערב פסח יהיו בורסות וול סטריט ואירופה בחופשת חג "יום שישי הטוב"

הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל-אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:26

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל אביב ננעל בעליות, בהמשך לנעילה החיובית בוול סטריט ביום שישי האחרון. מדד ת"א 35 טיפס ב-0.8%, ת"א 90 עלה ב-0.5% ומדד הבנקים טיפס בשיעור זהה.

יו ניבו זינקה ב-5%, סומוטו זינקה ב-7.1%, אלקטריאון טסה ב-14.2%, אבוג'ן זינקה ב-7.7%, הפניקס עלתה בכ-3%, מנגד מטריקס איבדה 2.3%, טבע ירדה בשיעור דומה, פוקס ירדה בכ-1%, פריגו איבדה שיעור דומה.

מחזור המסחר הסתכם ב-680 מיליון שקל, מחזור גבוה יחסית לימי ראשון בבורסה המקומית.

15:00

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות בהמשך לנעילה החיובית בוול סטריט בשישי האחרון. מדד ת"א-35  עולה ב-0.85% ונושק לרמה של 1,600 נקודות, מדד ת"א-90  מטפס ב-0.66% ומדד הביטוח  עולה ב-1.8%. 

מחזור המסחר במניות מסתכם בשעה זו ב-550 מיליון שקל.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה דומה.

בסיכום שבועי התחזק מדד ת"א 35 בכ-2.5%, והשלים טיפוס של כ-8.5% מתחילתה של 2019. עם העליות היום הגיע ת"א 35 להיסחר סביב רמת ה-1,600 נקודות. בצד החיובי בסיכום שבועי מדד הביטוח קפץ בכ-5.5% והשלים עלייה של כ-10% מתחילת השנה.

מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שבועי בוצעו חמש הנפקות אג"ח של חברות בהיקף כולל של כ-1 מיליארד שקל, קרוב למחצית הסכום (כ-465 מיליון שקל) על-ידי חברת הנדל"ן המניב ביג , והיתרה על-ידי חברות הנדל"ן מגה אור , ישרס  ורוטשטיין , וכן חברת האשראי החוץ בנקאי שוהם ביזנס .

בשוק האקוויטי הושלמה הנפקת חברת כרטיסי האשראי ישראכרט, שגייסה כ-1.8 מיליארד שקל במכירת 65% ממניותיה על-ידי בנק הפועלים, שהיא הנפקת המניות הראשונית (IPO) השלישית השנה, ואשר לפי הבורסה מהווה את ההנפקה הגדולה ביותר בהיקפה מאז הונפקה קבוצת עזריאלי בחודש יוני 2010.

חברת כיטוב פארמה  דיווחה על השלמת אבן דרך ברכישת חברה שביצעה, ועל הסכם שיתוף פעולה עם ענקית הפארמה בריסטול מאיירס. מניית כיטוב עולה בכ-9%.

מניית שיכון ובינוי  עולה בכ-7% לאחר המלצה חיובית מצד וואליו בייס, אלקטריאון  מזנקת ביותר מ-15% לאחר זכייתה של החברה במכרז בשבדיה, הפניקס  עולה 3.5%, פז נפט  מטפסת בשיעור דומה, סומוטו  מזנקת ביותר מ-8% לאחר הדיווח על מכירתה לצביקה בארינבוים, בזק עולה ב-1.4%, אשטרום  מרכזת את המחזור הגבוה בתל אביב.

13:00

חברת התעופה אל על  הודיעה על חתימה על הסכם עם חברה זרה על מכתב הבנות למכירת מטוס בואינג מדגם ER767-300 יחד עם שני מנועיו מסוג 4056-3 פארט וויטני, וכי היא צפויה לרשום בגין העסקה לכשתא לפועל רווח הון בסך 5.1 מיליון דולר בדוחות של מחצית 2019.

בעל אל ציינו כי התמורה הקבועה נקבעה בהתאם למחירי השוק המקובלים בתעשייה למטוס מהדגם והגיל של המטוס ובהתאם למצב התחזוקתי שלו בעת המסירה.

מחזיקי האג"ח של מטומי  אישרו פה אחד את מכירת החברה הבת טים אינטרנט ל-Rainmaker.

13:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה מתנהל בעליות בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט.

מדד ת"א-35  עולה 0.9% ונושק לרמה של 1,600 נקודות, ת"א-90  מטפס ב-0.75% ומדד המדד בנקים  עולה 0.7%. 

מניית סומוטו  עולה ב-6.5% ברקע להסכם למכירתה, מניית אלקטריאון  מזנקת בכ-15% על רקע זכייתה במכרז בשבדיה, ומניית הקנאביס יו ניבו  מזנקת בעוד 5.5% ומשלימה מהלך עליות של 95% בחודש האחרון.

מחר, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תפרסם את מדד המחירים לצרכן. בלידר שוקי הון מערכים כי מדד מרץ יעלה ב-0.5%.

השבוע עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת עם פרסום תוצאות הבנקים, וגם של IBM ונטפליקס, לאירועי השבוע בשווקים.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-350 מיליון שקל.

11:00

יום המסחר הראשון לשבוע זה בבורסה בתל-אביב מתנהל בעליות במחזור נמוך. מדד ת"א 35 עולה 0.8%, ת"א 90 מטפס 0.55% ומדד הבנקים עולה 0.7%.

מניית ישרכארט מרכזת את המחזור הגבוה בבורסה ביומה הראשון למסחר בתל-אביב. חברת רפק  הודיעה על פטירתו של יו"ר הדירקטוריון  יגאל ברמן ז"ל.

חברת התרופות טבע  דיווחה על השקת המיצוב והזהות החזותית שלה בארץ, מהלך הכולל בין היתר את החלפת הלוגו בכל אתרי החברה ועיצוב מחדש של אריזות התרופות שלה.

מניית שיכון ובינוי  מטפסת על רקע התחלת סיקור מצד וואליו בייס בהמלצת 'קנייה' במחיר יעד של 14.7 שקל למניה, המגלם אפסייד של 70%. לפי האנליסט שי ליפמן ממחלקת המחקר של וואליו בייס, " שיכון ובינוי  נמצאת על קו הזינוק וכשהשוק יגלה את ההון החבוי שאינו מוצג במאזני החברה, שווי השוק שלה יטפס ויביא אותה להיסחר במדד ת"א 35". כעת שיכון ובינוי נסחרת לפי שווי של 3.7 מיליארד שקל, מה שמקנה לה את המקום ה-40 בדירוג שווי השוק של החברות בתל-אביב.

הבורסה הודיעה היום על פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי-ענף נפרדים - "נדל"ן מניב" ו"בנייה". זאת, לאור העובדה שאופי פעילותן של החברות העוסקות בנדל"ן מניב והסיכון הנובע מפעילותן שונה מאופי הפעילות של החברות העוסקות בבנייה ומהסיכונים הנובעים מפעילות זו. ענף נדל"ן ובינוי כולל היום 91 חברות, עם שווי שוק כולל של כ- 133 מיליארד שקל, כאשר 72 החברות הגדולות מתוכן כלולות במדד ת"א-נדל"ן עם שווי שוק כולל של כ-128 מיליארד שקל. פיצול ענף נדל"ן ובינוי לשני תתי-ענפים תאפשר להשיק בעתיד גם מדדים העוקבים אחר כל תת-ענף בנפרד, וזאת במקביל להמשך פרסום מדד ת"א-נדל"ן הנוכחי.

רף הכניסה לתת-ענף נדל"ן מניב יהיה לחברות אשר תעמודנה בשני הקריטריונים הבאים במצטבר: 60% ומעלה מהכנסות החברה על פי דוחות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם 60% ומעלה מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב. רף היציאה מתת-הענף נדל"ן מניב יהיה לחברות אשר תרדנה מתחת לשני הקריטריונים הבאים במצטבר: מתחת ל-50% מהכנסות החברה על פי דוחות כספיים מאוחדים שנתיים יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם מתחת ל-50% מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב. נכון להיום ועל פי הקריטריונים הנ"ל, תת-ענף זה יכלול 51 חברות מניות, מתוכן 42 חברות הכלולות במדדי הבורסה, ששווין הכולל הוא כ-110 מיליארד שקל.

תת-ענף - בנייה - יכלול את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה אשר עוסקות בייזום בנייה, קבלנות בניין, התחדשות עירונית ועבודות תשתית ויכלול גם את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה, אשר אינן כלולות בתת-ענף נדל"ן מניב. נכון להיום יכלול תת-ענף זה 40 חברות מניות, מתוכן 30 חברות הכלולות במדדי הבורסה ששוויין הכולל הוא כ- 18 מיליארד שקל. בדיקת עמידת החברות בקריטריונים תתבצע על סמך דוחות כספיים שנתיים בלבד, וזאת בשל הביאורים המקיפים המופיעים בדוחות השנתיים ולפיכך עדכון הסיווג הענפי של ענף הנדל"ן יבוצע רק אחת לשנה - בסוף חודש יוני.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-160 מיליון שקל בלבד.

09:50

המסחר בבורסה בתל-אביב נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א-35  עולה כ-0.6%, ת"א-90  מוסיף כ-0.3% ות"א-125  עולה כ-0.5%.

מדד הבנקים  עולה כ-0.7 ומדד הביטוח  עולה כ-1.1%. מדד ת"א נפט וגז מתחזק בכ-1%.

המניות הדואליות יורדות בחלקן בהשפעת פערי הארביטראז': מניית אופקו הלת'  מאבדת כ-0.6% ומניית טבע  יורדת כ-2%.

מניית גזית גלוב  לעומתן עולה כ-1.5%. 

מניית סומוטו קופצת כ-11% לאחר הדיווח על מכירת כלל פעילותה לצביקה בארנבוים

סומוטו  דיווחה לבורסה על מכירת כלל פעילותה העסקית של החברה ונכסיה לחברת בשליטתו של מר צביקה בארינבוים. מכירת פעילות החברה היא עבור תמורה מקסימלית של כ-50 מיליון דולר. כלל עובדי הקבוצה, כ-75 איש המועסקים כולם בישראל, עתידים להמשיך בעבודתם במסגרת החברות הנרכשות. דירקטוריון החברה יעדכן בשבועות הקרובים לגבי תחומי הפעילות בהם תפעל החברה וכן לגבי היקף הדיבידנד שיחולק אם תושלם העסקה.

מניית אלקטריאון  מזנקת ב-12% על רקע הדיווח של החברה על זכייה במכרז של ממשלת שבדיה לבניית כביש חשמלי ראשון מסוגו בעולם בהיקף של 44.8 מיליון שקל. 

איגרות החוב של חברת הנדל"ן הזרה אול-יר  עולות בפתיחת המסחר בת"א עד כ-4.6%, לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על התקשרות עם מלווה פיננסי בהסכם עקרונות להעמדת מימון של 170 מיליון דולר לתאגיד בשליטתה.

נזכיר כי ביום שישי הקרוב, ערב פסח, יחגוג העולם הנוצרי את יום שישי הטוב, שבו יהיו בחופשה בורסות רבות בעולם, ובהן הבורסות בארה"ב ובאירופה, בורסת הונג קונג ועוד בורסות רבות באסיה ובאמריקה.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם בכ-100 מיליון שקל בלבד.

06:30

המסחר בבורסה בתל-אביב ייפתח היום על רקע הסגירה החיובית ביום חמישי, והנעילה החיובית בבורסות ארה"ב בסוף השבוע.

ביום ה' ננעל המסחר כאמור בטריטוריה הירוקה, כשברקע המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים סביב רמות הפתיחה. מדד ת"א 35 עלה 0.2%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד הביטוח זינק ב-3.1%.

בסיכום שבועי: מדד ת"א 35 עלה ב-2.3%, ומתחילת השנה השלים עלייה של 8.4%; מדד ת"א 90 טיפס ב-3.8% השבוע, וב-14.4% מתחילת השנה; מדד הביטוח עלה ב-5.7% בשבוע, ומתחילת השנה השלים עלייה של 9.7%.

פערי ארביטראז' שליליים ילחצו את הבורסה: אופקו חוזרת עם פער שלילי של 1.6%, גזית גלוב חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של 2.3%, טבע עם פער שלילי של 2.6%.

חברת ישרכארט תחל להיסחר בבורסה היום לראשונה.

סלקום זינקה ב-6% בשבוע שעבר, בעוד בזק איבדה 2%. 

עוד כתבות

ברק עילם  / צילום : שלומי יוסף

"בסוף אתה בודד בצמרת": ברק עילם מציג – כך הפכתי את נייס לאחת מחברות הטכנולוגיה המצליחות

חמש שנים אחרי שנכנס לתפקיד מנכ"ל נייס, החברה היחידה שהוא אי פעם עבד בה, ברק עילם יכול להציג לא מעט קבלות ונתונים מרשימים ● עכשיו הוא מדבר על ההחלטה להפסיק לפעול בתחום הביטחוני, על החברה הישראלית כפי שהיא נראית אחרי שנים של מגורים בארה"ב ועל אסטרטגיית הניהול שלו ● ראיון מיוחד

ניקולא סרקוזי / צילום: Jean-Christophe Verhaegen, רויטרס

כך הצילה החסינות הצרפתית את שיראק וסרקוזי | המשרוקית

זיוף בחירות, מימון מדיקטטורים, מעילות בדיור הציבורי וקבלת תרומות אסורות מטייקונית • אלה רק חלק מההאשמות נגד נשיאי צרפת לשעבר, שיראק וסרקוזי, שהתבררו באיחור בגלל חוק החסינות הצרפתי ● המשרוקית של גלובס

אביגדור ליברמן במסיבת העיתונאים / צילום: שלומי יוסף

משבר במו"מ הקואליציוני: מסתמן שליברמן לא ייכנס לממשלה

(עדכון) ● ליברמן מסרב לפשרות בנוגע לחוק הגיוס וכרגע נראה שהוא מחוץ לממשלה ● נתניהו יתקשה להקים קואליציה של 60 ח"כים

Christine Lagarde, יו"ר קרן המטבע / צילום: יורי גריפס, רויטרס

אנשי קרן המטבע בישראל: "הגירעון ב-2019 צפוי לגדול ל-3.5%"

קרן המטבע צופה המשך מגמת התגברות קצב האינפלציה, אך בכפוף להתפתחויות בסחר העולמי ולהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין ● בנוסף מציינים בקרן כי אין הלימה בין קצב הצמיחה המהיר של ישראל לעלייה בפריון העבודה שעדיין מדשדש מאחור

אילון מאסק, מייסד טסלה / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

אלון מאסק במייל לעובדים: מצפים לשיא מסירות של רכבים ברבעון

מייל ששלח המנכ"ל מאסק לעובדים חושף כי החברה מצפה לשיא מסירות ברבעון ● מוקדם יותר אדם ג'ונאס מבנק ההשקעות מורגן סטנלי, שנחשב כמי שמאמין בטסלה, העריך כי טסלה היא יותר "סיפור של מצוקת אשראי מאשר סיפור הצלחה"

סוחרים בבורסת ניו יורק/ צילום: רויטרס, Brendan McDermid

נעילה חיובית בוול סטריט; מניית טסלה ירדה 2.5%

המסחר בבורסת ניו יורק ננעל בעליות שערים קלות ● מדד הדאו ג'ונס הוביל עם עלייה של 0.37% ● הליש"ט זינק על רקע הודעת ההתפטרות של רה"מ בריטניה, תרזה מיי ● במסחר בנפט רושם חוזה מסוג ברנט עלייה של 1% לרמה של 68.4 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-6% אתמול

פרופסור אבי בן בסט / צילום: שלומי יוסף

"על הממשלה החדשה לא להעלות מסים, אלא לטפל בפטורים ממס"

את הדברים אמר פרופ' אבי בן בסט בכנס "מסים וגלובליזציה" שהתקיים היום בבית הספר למשפטים במרכז הבינתחומי בהרצליה ● בכנס נשאה דברים גם המשנה למנהל רשות המסים, רו"ח מירי סביון, שהסבירה על שילוב הידיים בין מדינות ה-OECD במאבקן בתכנוני המס

 

 

ריזוטו אספרגוס/ צילום: Shutterstock/א.ס.א.פ קרייטיב

לפני שהאביב נגמר: זו שעתם היפה ביותר של הירקות הירוקים

האביב שהגיע לשבועיים וחצי עושה טוב לירקות הירוקים ● משתלבים להפליא עם ריזוטו, אחת ממנות הדגל של האורז העגול מאיטליה, למנת "פרימוורה" (אביב) קלאסית

פרופ' סנג'איי סוברהמניאם ופרופ' קנת' פומרנץ / צילום: ענבל מרמרי, Shutterstock

ההיסטוריה לא כמו שלימדו אותנו: הכירו את החוקרים שקוראים אחרת את אירועי העבר

זה רק מקרה שמהפכת הקיטור התרחשה במערב, וההתעשרות האירופית בכלל התאפשרה הודות לסין ● פרופ' קנת' פומרנץ ופרופ' סנג'איי סוברהמניאם, זוכי פרס דן דוד לשנת 2019, מבקשים לספר את ההיסטוריה מזווית אחרת, וטוענים שמה שחשבנו על חלוקת העושר, הטכנולוגיה וההשפעה בעולם פשוט לא נכון

אווירת רמאדן / צילום: יותם יעקובסון

לילות רמדאן: בואו לגלות את הרחוב המוסלמי המקומי

טיולי רמדאן נערכים בימים אלה בכפרים ובערים מוסלמיות ברחבי הארץ, וחשים את הדופק הלא מוכר של הרחוב המוסלמי ● מבקרים במסגדים, בשווקים ובבתים פתוחים

סניף יינות ביתן בישפרו סנטר / צילום: שוקה כהן

יינות ביתן תכניס דיילות שירות לסניפיה

מדובר בשירות בתשלום שיינתן לחברות מזון או טואלטיקה שירצו להציג מוצרים חדשים ולחלק דוגמיות לצרכנים ● המהלך יוצא לדרך השבוע בארבעה סניפים של יינות ביתן עם המותגים יינות תבור, המותג גבינות צוריאל, החטיפים של שטראוס וגלידה מוצ'י של יבואנית המזון וילי פוד

בנימין נתניהו / צילום: אמיל סלמן-הארץ

את מי פספסה מחאת עורכי הדין הבכירים נגד חוק החסינות

ממרומי הקומה ה-36 במגדל אלקטרה בתל אביב, שבה התכנסו בכירי עורכי הדין למחות על המתקפה על המערכת המשפטית, המציאות הישראלית נראתה יפה ומפויסת • טיפול המדינה בתיקי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מוכיח כי אין אצלנו באמת שוויון מלא בפני החוק ● פרשנות

הארווי ויינשטיין הסגיר את עצמו לרשויות / צילום: רויטרס

דיווח: הארווי ויינסטין ישלם 44 מיליון דולר לקורבנותיו

ה"וול סטריט ג'ורנל": הכסף יגיע מחברות ביטוח ולא ישפיע על תביעה פלילית המתנהלת נגד ויינשטיין במנהטן, במסגרתה הוא מואשם באונס ופשעי מין נוספים

יעקב ליצמן, משה גפני / צילום: אמיר גוטפריד, תמר מצפי

ראשי יהדות התורה: לא ביקשנו שתהיה כאן מדינת הלכה

עדכון ● יו"ר מפלגת ישראל ביתנו בפוסט בפייסבוק: "זה לא במקרה שבפעם הראשונה מאז קום המדינה, מי שניצח בבחירות בצורה משכנעת לא מצליח להקים ממשלה" ● ליצמן וגפני בתגובה: "לצערנו ליברמן אינו דובר אמת בנושא חוק הגיוס"

משחקי הכס/ צילום: יחצ

עגלה ריקה: איך למלא שבת ללא אירוויזיון ומשחקי הכס?

הבחירות כבר מאחורינו ● האירוויזיון ירד מהארץ ● וגם ממשחקי הכס הגיע הזמן להיפרד ● שבת של עגלה ריקה לפנינו, ואנחנו כאן בכדי למלא לכם את השבת עם פודקאסטים נהדרים ● פודקאסט לשבת ● האזינו

בנימין נתניהו בקלפי / צילום: חיים צח-לעמ"

כשבג"ץ משבש את עבודת הממשלה, פסקת ההתגברות הכרחית

פסקת ההתגברות היא "קץ הדמוקרטיה"? ממש לא ● השיח הציבורי מתמקד בחוקים שנפסלו, אבל בג"ץ משבש לא פעם את עבודת הממשלה, בין היתר גם בהחלטות כלכליות ● פרשנות

קורנביף/ צילום: איל יצהר

הכי לא "בר 51": המסעדה החדשה של מושיקו גמליאלי מסקרנת וטעימה

המסעדה "בר 51" נפתחה רק לפני כמה שבועות בתל אביב, וכבר מסתמנת כלהיט ● מדובר במקום שמח, אנרגטי וסקסי לאללה, ואם ישמור על רמתו הגבוהה של האוכל, צפויים לו, ולנו, ימים יפים

קמפוס הר הצופים, האוניברסיטה העברית / צילום: שאטרסטוק

חשד למקרה חצבת באוניברסיטה העברית

(עדכון) ● במייל שנשלח לעשרות אלפי הסטודנטים הלומדים בקמפוס הר הצופים שבאוניברסיטה העברית נכתב כי "יש חשד שסטודנט הלומד בחוגים לגיאוגרפיה וארכיאולוגיה לתואר ראשון חלה במחלת החצבת" ● באוניברסיטה העברית אישרו את הדברים והוסיפו במדויק היכן שהה הסטודנט בימים האחרונים

רמי לוי וקופיקס/ צילומים: יחצ ואיל יצהר

הפסדי קופיקס מתרחבים: ירידה של 8% בהכנסות ברבעון

ברווח הגולמי של החברה נרשמה עלייה של 20% לרמה של כ-18 מיליון שקל על רקע שיפור בתנאי הסחר מול ספקי החברה ● סגרה 5 סניפי בתי קפה לפני שבוע

גארת בייל, ריאל מדריד / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

השתתפות בליגת האלופות מניבה, אבל אפשר גם בלעדיה

דוח חדש של גוף המחקר CIES שופך אור על מצבו הפיננסי של הכדורגל האירופי • ליגת האלופות אומנם הפכה למפעל הצומח ביותר בעשור האחרון, אבל 90% מהכנסות רוב המועדונים הגדולים מגיעים ממקורות אחרים • אז למה בכל זאת הם משלמים מאות מיליונים על שחקנים כדי להשתתף בה?