השבוע בשווקים: האם נתוני המאקרו והדוחות הכספיים ימשיכו לתדלק את המדדים?

עונת הדוחות בוול סטריט נמשכת, ובנק אוף אמריקה, גולדמן זאקס ומורגן סטנלי ידווחו על תוצאות הרבעון • שלל נתוני מאקרו יספקו אינדיקציה לגבי כיוון הכלכלה העולמית, שספגה השבוע הורדת תחזית לצמיחה מצד קרן המטבע • בישראל יצפו מחר למדד המחירים לצרכן, וביום שלישי לעדכון נתוני הצמיחה לרבעון האחרון של 2018 • השווקים ייהנו מסוף שבוע ארוך • התחזית השבועית של "גלובס"

הדמיה: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב
הדמיה: Shutterstock/ א.ס.א.פ קריאייטיב

שבוע המסחר המקוצר בשווקים צפוי להיפתח מחר (ב') על רקע הנעילה החיובית שנרשמה בבורסות וול סטריט ביום שישי האחרון, וזאת ברקע לעונת הדוחות לרבעון הראשון של 2019. ביום המסחר האחרון, מדד דאו ג'ונס  עלה בכ-1%, הנאסד"ק  טיפס 0.46% ומדד S&P 500  עלה ב-0.66%.

בשבוע החולף, האיחוד האירופי האריך את הדד-ליין ליציאתה של בריטניה מהאיחוד לחודש אוקטובר; כמו כן, פורסם פרוטוקול דיוני הפד, שציין את סביבת האינפלציה המתונה למרות שוק העבודה ההדוק; בנוסף, קרן המטבע הורידה את תחזית הצמיחה הגלובלית; והבנק המרכזי באירופה (ECB) הודיע על אי שינוי בריבית והבטיח שהריבית לא תעלה עד סוף השנה.

נזכיר כי ביום שישי הקרוב (ערב פסח) לא יתנהל מסחר בבורסות ניו יורק (בשל "יום שישי הטוב"). כמו כן, בורסות אירופה יהיו סגורות, ובמדינות נוספות לא יתקיים מסחר. הבורסות הגדולות שיהיו פעילות הן טוקיו ובורסות סין.

בימי חול המועד פסח (24-21 באפריל), בבורסת תל אביב יתקיים יום מסחר מקוצר עד לשעה 14:30 בלבד, וביום חמישי (25 באפריל), ערב שביעי פסח, לא יתקיים מסחר בתל אביב.

הנה כמה מהאירועים שצפויים לרכז עניין בשווקים בשבוע הקרוב. 

1. עונת הדוחות בוול סטריט

לפי דיווח ב"רויטרס", רווחי החברות הנכללות במדד S&P 500 צפויים לרדת ב-2.5% לעומת הרבעון הראשון של 2018 - מה שאמור להצביע על הירידה ברווחים ברבעון הראשון לראשונה מאז שנת 2016. עם זאת, ההכנסות של החברות צפויות לרשום עלייה של 4.8% לעומת הרבעון המקביל אשתקד.

רווחי החברות יהיו איתות קריטי בנוגע לשאלה האם העליות בשווקים יימשכו, בעוד חלק מהאנליסטים בשוק צופים כי הסבלנות של הפד עם העלאת הריבית בקרוב, יחד עם התוכניות של החברות לרכישה חוזרת של מניות - צפויים להמשיך לתדלק את המדדים. 

ביום שישי האחרון הבנקים בארה"ב המשיכו לדווח על תוצאות טובות לרבעון הראשון, כאשר ג'י.פי מורגן היכה את התחזיות המוקדמות של השוק. בנק אוף אמריקה, גולדמן זאקס ומורגן סטנלי צפויים לדווח השבוע על התוצאות הכספיות לרבעון הראשון של 2019. מחר (ב') יתפרסמו דוחות סיטיגרופ וגולדמן זאקס. בנק אוף אמריקה יפרסם דוחות ביום ג', מורגן סטנלי ובנק אוף ניו יורק ידווחו ביום ד'.

ענקיות ההייטק IBM ונטפליקס צפויות לדווח על תוצאות הרבעון הראשון ביום שלישי, וביום חמישי החברות יוניון פסיפיק, לוריאל ופיליפ מוריס יפרסמו דוחות.

2. נתוני המאקרו לחודש מארס

ביום שלישי השבוע יפורסם בארה"ב נתון הייצור התעשייתי. ביום רביעי יפורסמו נתוני סחר חוץ של ארה"ב, וביום חמישי נתוני המסחר הקמעונאי וסקר פילדלפיה. ביום שישי יפורסמו בארה"ב נתוני התחלות הבנייה.

בסין יפורסמו ביום רביעי הקרוב נתוני הצמיחה לרבעון הראשון. לפי התחזיות, הכלכלה הסינית צפויה להציג צמיחה של 6.3% בחישוב שנתי. הלשכה לסטטיסטיקה של סין תקיים לאחר ההודעה מסיבת עיתונאים. 

בגוש האירו, יפורסמו ביום רביעי הקרוב נתוני האינפלציה לחודש מארס. באותו היום ייערך מפגש של מפיקות הנפט החברות בקרטל אופ"ק.

ביום חמישי בגרמניה יפורסם מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור לחודש אפריל, מה שצפוי לספק אינדיקציה לגבי הפעילות החזויה של מגזר הייצור לחודש זה. גם בגוש האירו יפורסמו מדד מנהלי הרכש למגזר הייצור והשירותים, לצד פרסום מדד מנהלי הרכש המשוקלל של מרקיט.

ביום חמישי יפורסם בארה"ב מדד הייצור של הפד לחודש אפריל, כאשר הצפי הוא לקריאה של 11.2 נקודות, מה שמהווה ירידה לעומת קריאה קודמת של 13.7 נקודות. בנוסף, יפורסמו בארה"ב נתוני המכירות הקמעונאיות (ליבה) לחודש מארס, כאשר הצפי הוא לעלייה של 0.9% במכירות, לעומת ירידה של 0.2% בחודש פברואר.

3. מלחמת הסחר - מחכים להסכם

המשקיעים בשוקי העולם ממתינים לעדכון לגבי הסכם סחר בין סין לארה"ב. אתמול, שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין, אמר כי הצדדים ממשיכים בהתקדמות השיחות שקרובות לסיבוב האחרון. לדבריו, הסכם סחר בין ארה"ב לסין ימשיך "מעבר" למאמצים הקודמים לפתוח את השווקים הסיניים לחברות אמריקאיות, וקיווה כי שני הצדדים "קרובים לסיבוב הסופי" של המשא ומתן.

במקביל, נזכיר כי האיחוד האירופי שוקל להטיל שורה של מכסים על סחורות המיובאות מארה"ב, החל מתיקי יד ועד מסוקים, בהיקף של 10.2 מיליארד אירו (11.5 מיליארד דולר), זאת בעקבות הסכסוך על מתן סובסידיות לחברת בואינג.

4. בשוק המקומי: מדד המחירים לצרכן 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) תפרסם מחר (ב') את מדד המחירים לצרכן לחודש מארס.

כלכלני לידר שוקי הון מעריכים, כי מדד מארס צפוי לעלות ב-0.5% ויושפע מהתייקרות של 3.55% במחירי הדלקים, מעלייה עונתית במחירי ההלבשה בשיעור של 4.9%, עלייה של 0.3% במחירי המזון, עלייה עונתית של 0.9% במחירי הדיור, וירידה של 2% במחירי הפירות והירקות.

היום יפורסמו בשוק המקומי נתוני המכירות של דירות חדשות לחודש פברואר. נוסף על כך, ביום שלישי הקרוב יפורסם אומדן שלישי של נתון הצמיחה ברבעון הרביעי של שנת 2018.

צרו איתנו קשר *5988