גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 קפץ ב-1.2%, אנרג'יאן זינקה ב-9.6%

המדדים המובילים עלו בדומה לסנטימנט מעבר לים, ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7% ● תמר פטרוליום דיווחה על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר ● טאואר זינקה ב-6.2%, לאומי עלתה ב-1.17%, בזק איבדה 2.5%, קנון זינקה ב-5.3%, מנורה קפצה ב-5.1%, ואנלייט אנרגיה עלתה ב-3.7%

הבורסה לניירות ערך בת"א / צילום: תמר מצפי
הבורסה לניירות ערך בת"א / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

14:28

המשקיעים חזרו עם אנרגיות חיוביות מחג סוכות, ויום המסחר הראשון לשבוע, שהחל באיחור בשל החג, התנהל בעליות שערים נאות, עם עליות שנעו סביב ה-1% בשני המדדים המובילים. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה חיובית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם, זאת כשהמשקיעים שם ממתינים לפרסום התוצאות הכספיות של החברות לרבעון השלישי של השנה ולחדשות בנוגע למלחמת הסחר בין ארה"ב לבין סין, וגם באירופה כיוון המסחר היה חיובי.

מדד ת"א 35 עלה ב-1.2%, מדד ת"א 90 הוסיף 0.9% לערכו, מדד הבנקים טיפס ב-0.7%. 

בשל חופשות חגי תשרי, שבועות המסחר בתקופה הקרובה קצרים מהרגיל, והשבוע בשל חג סוכות יכללו שלושה ימים, אחרי שגם בשבוע שעבר כללו שלושה ימים בלבד, בשל יום הכיפורים. בשל החג, ימי המסחר השבוע מסתיימים מוקדם מהרגיל, בשעה 14:30.

מניית טאואר  זינקה ב-6.2%, לאומי  עלתה ב-1.17%, בזק  איבדה 2.5%, קנון ן זינקה ב-5.3%, מנורה  קפצה ב-5.1%, אנלייט אנרגיה ה עלתה ב-3.7% לאחר שדיווחה על "הנעה מלאה של עבודות ההקמה" של פרויקט שלה בשבדיה, ועל התקדמות בפרויקט שלה בהונגריה.

מניית אנרג'יאן  קפצה בכ-9.5%. ברקע למסחר, אחרי שהחברה סיכמה באחרונה על רכישת חברת האנרגיה האיטלקית אדיסון, כעת היא עדכנה על מכירת שתי חברות של אדיסון תמורת כ-250 מיליון דולר. מדד הנפט והגז בלט בצד החיובי כשהוסיף לערכו כ-2%, עם עליות של כ-4% ביחידות ההשתתפות של רציו, ושל קרוב ל-3% באלה של דלק קידוחים.

מניית או.פי.סי אנרגיה קפצה בכ-9%, בהמשך לעלייה של כ-5% שרשמה ביום חמישי, טרם החופש, וזאת כשברקע למסחר החברה דיווחה בחמישי על חלוקת דיבידנד של כ-200 מיליון שקל לבעלי מניותיה.

מניית אנלייבקס המשיכה לאבד גובה, והיום נחלשה בכ-7%. זאת בהמשך לצלילות דו-ספרתיות חדות שהציגה מוקדם יותר, ובסך הכול השלימה קריסה של כ-80% תוך שמונה ימי מסחר.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום מגמה חיובית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה שלילית.

מסיכום פעילות הבורסה בשבועיים החולפים עולה כי בשוק האג"ח הקונצרני בוצעו 8 הנפקות, בהן גויסו כ-2.2 מיליארד שקל, מתוכם כ-1.3 מיליארד שקל על-ידי ארבע חברות נדל"ן.

עוד עולה מנתוני הבורסה כי את המחצית הראשונה של אוקטובר, במהלכה התקיימו חמישה ימי מסחר, מדד ת"א 35 לא רשם שינויים משמעותיים בערכו, וזאת למרות הערכות מוקדמות ולפיהן אוקטובר צפוי להתאפיין בתנודתיות גבוהה למדי. כך, בסך הכול מתחילת השנה טיפס המדד המוביל בבורסה בכ-10%. בצד החיובי מתחילתו של אוקטובר ממשיך לבלוט מדד הנדל"ן שהוסיף לערכו קרוב ל-2%, והשלים קפיצה של כ-60% מתחילת השנה - הבולט בין מדדי הבורסה ב-2019 עד כה. בצד השלילי של המחצית הראשונה של אוקטובר ניצב מדד הביומד, שאיבד כ-5% משוויו, והשלים צניחה של כ-25% מתחילת השנה.

מחזור המסחר הסתכם ב-755 מיליון שקל.

13:30

יום המסחר המקוצר בשבוע המסחר המקוצר בתל אביב מתנהל בעליות, בדומה לעליות שנרשמות מעבר לים. מדד ת"א 35 עולה ב-1.2%, מדד הבנקים מטפס ב-1% ומדד ת"א 90 עולה ב-0.6%. בשל חול המועד שלב הנעילה בבורסה יחל ב-14:24.

מניית טאואר  עולה ב-6%, לאומי  מטפסת ב-1.4%, שיכון ובינוי  קופצת ב-2.5%, ומניית כיל  עולה ב-2.7%, אנרג'יאן  מזנקת בכ-9%, דלק  עולה בשיעור דומה וקנון  גם היא עולה ב-2.7%. מנגד, בזק  יורדת ב-1.7%, רמי לוי  יורדת ב-1.5%.

מחזור המסחר בשוק המניות מסתכם בשלב זה ב-570 מיליון שקל.

11:00

המסחר בתל אביב מתנהל בעליות על רקע הסניטימנט החיובי מעבר לים. מדד ת"א 35 עולה בכ-1%, ת"א 90 מטפס ב-0.8% ומדד הבנקים עולה ב-0.6%. 

מניית אנרג'יאן עולה בכ-7%, טאואר בולטת בעלייה חדהה לאחר שחזרה עם פער ארביטראז' חיובי מוול סטריט בשיעור של כ-6%.

בשל חול המועד שלב הנעילה בבורסה יחל ב-14:24.

09:47

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעליות, כך מדד ת"א 35 קופץ ביותר מ-1%, ת"א 90 עולה ב-0.2%, מדד הבנקים מטפס ב-0.6%. 

מניית טאואר  מזנקת ביותר מ-6%, אנרג'יאן  עולה ב-5.6%, ומניית נייס  מטפסת ב-2.4%.

07:00

שבוע המסחר המקוצר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ג') בהמשך לדיווחים על הסכם סחר חלקי בין סין לארה"ב, אם כי גם זה לא חתום באופן סופי. ברקע: הנשיא טראמפ אמר כי יטיל סנקציות על טורקיה בצל הלחימה מול הכורדים. 

אמש בניו יורק המדדים ננעלו ביציבות עם נטייה לירידות, לאחר שסין הודיעה כי בכוונתה לקיים דיון נוסף לפני החתימה על הסכם הסחר החלקי, שלא כלל התייחסות לשני גורמים מהותיים שמהווים לב המחלוקת שבין המעצמות: קניין רוחני והתערבות בשוק המט"ח.

מניית איי.אפ.אפ חוזרת מוול סטריט עם פער ארביטרז' חיובי של 3.4%, נייס עם פער חיובי של 2.2%, פריגו עם פער חיובי של 1.5%, כיל עם פער חיובי של 1.9%, לייבפרסון חוזרת עם פער חיובי של 4.6% ומניית טאואר בולטת עם פער חיובי של יותר מ-6%. מנגד, מניית טבע חוזרת עם פער שלילי של 0.7%, ואורמת טכנולוגיות עם פער שלילי של 1.6%.

תמר פטרוליום דיווחה אמש על חלוקת דיבידנד של 10 מיליון דולר. לאחר החלוקה יתרת הרווחים יסתכמו בכ-80.4 מיליון דולר.

עשות אשקלון דיווחה בסוף השבוע האחרון על מינויו של דמרי אליהו למנכ"ל החברה.

ביום המסחר האחרון בבורסה בתל אביב מדד ת"א 90 קפץ ב-1%, מדד הבנקים השיל 0.4% ומדד ת"א 35 איבד 0.1%.

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הודיע אמש כי הוא משהה באופן מיידי את שיחות הסחר עם טורקיה, ומעלה את המכס על פלדה מיובאת מטורקיה ל-50%. בנוסף הודיע טראמפ כי בקרוב הוא יורה על סנקציות נגד בכירים טורקים, וזאת בהמשך לאזהרה בדבר תקיפת הכורדים בשטח סוריה, לאחר שארה"ב פינתה את אחרון החיילים האמריקאים מאיזור.

עוד כתבות

משתמשת בפייסבוק / צילום: שאטרסטוק

צ'ק דרך הוואטסאפ? פייסבוק משיקה שירות תשלומים חדש

השירות "פייסבוק פיי" יאפשר ביצוע תשלומים דרך כל אפליקציות החברה ● השירות יהפוך לזמין בפייסבוק ומסנג'ר בארה"ב במהלך השבוע הקרוב ובהמשך יהיה זמין במדינות נוספות

ניר שוחט / צילום: תמונה פרטית

"יש תחושה שהמדינה הונתה אותנו. הוראות הפיצוי השתנו ונותרנו לבד"

ניר שוחט (38) הוא מבעלי מסעדת סושימוטו בשדרות ומוביל את מחאת המסעדנים בדרום, שקוראת לסיוע ממשלתי לעסקים באזור ● "הנזק הישיר שלנו מוערך בעשרות אלפי שקלים" ● עצמאים? "גלובס" רוצה לשמוע מכם מה מטריד אתכם. צרו קשר במייל ATZMAIM@globes.co.il  

ד"ר סאמי מיעארי, הפורום הכלכלי הערבי / צילום: איל יצהר, גלובס

"בישראל יש שתי כלכלות ויש ביניהן פער עצום: הכלכלה היהודית היא כלכלה מודרנית והכלכלה הערבית נמצאת מאחור"

את הדברים אמר ד"ר סאמי מיעארי בסיכום כנס הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "תוכנית 922 שנועדה לסגור פערים קיימים בקושי יושמה. מתוך השקעה של 15 מיליארד שקל שכלולה בתוכנית, הביצוע עבר בפועל 2 מיליארד שקל"

ורה סילבה, פרופ' מוניק פנחס, ח"כ אורית פרקש הכהן, ד"ר נורית גל והדס מרזל  / צילום: ארן דולב

מי הכניסו אנרגיות חדשות להתאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה

בשבוע שעבר נערך הכנס השנתי של התאגדות מהנדסי החשמל והאלקטרוניקה באילת ובו התקיים מושב שעסק במידת הייצוג של נשים בתחומי החשמל והאנרגיה

ד"ר אחמד טיבי, הרשימה המשותפת / צילום: איל יצהר, גלובס

אחמד טיבי בכנס בנצרת: "זה 'מבצע שלום הבלפור' או 'מבצע עוקף מנדלבליט'?"

ח"כ טיבי בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "אנחנו נגד מלחמה, בעד הסדר מדיני ונגד פגיעה באזרחים; יש להפסיק את האש מיד" ● "צריך להפוך את היישובים הערביים ליישובים מתקדמים עם מרחב ציבורי שוקק חיים; הסתיים העידן שמבקשים שנגיד תודה על פירורים"

ישראל כ"ץ בעצרת האו"ם / צילום: Eduardo Munoz, רויטרס

משרד החוץ מגיב להחלטת בית הדין האירופי: בית הדין האירופי נגרר לקמפיין פוליטי נגד ישראל

יקב פסגות: החלטת בית הדין נגועה באפליה נגד ישראל, גאים בתרומתנו למאבק נגד ההחלטה

 

 

רובי בכר, עו"ד- שותף בכיר במשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"הנתונים מעודדים; היום יש כבר 100 סטארט-אפים בנצרת"

עו"ד רובי בכר בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס": "הציבור הערבי הוכיח שבמקום בו ניתנת לו הזדמנות, הוא מגיע להישגים מעולים" ● סמיר חורי: נדרשת השקעה בהון האנושי שתעזור למגזר הערבי להיכנס למעגל העבודה. זה יתבטא בצמיחה הכלכלית בכל המדינה"

חזי כאלו, מנכ"ל בנק ישראל / צילום: איל יצהר, גלובס

"השקעה של 40 מיליארד ש' בשיפור פריון העבודה תביא תועלת עצומה"

כך אמר מנכ"ל בנק ישראל חזי כאלו בוועידה של הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "אני קורא מעל במה זו למועמדים ערבים לבוא לבנק - אנחנו רוצים משפטנים, כלכנים, רואי חשבון וגם אנשי הייטק"

אביחי מנדלבליט, בכנס לשכת עורכי הדין / צילום: ליאב פלד

גורם המעורה בעבודת היועמ"ש: "מנדלבליט מקדיש את כל זמנו להחלטה בתיקי נתניהו"

היועמ"ש הודיע כי ייעדר מכנס חיפה למשפט השבוע • עושה מאמץ לסיים את ניתוח טענות ההגנה בשימוע ולפרסם החלטה לכל המאוחר באמצע דצמבר

קמפיין שילוט של כנען על אוטובוס דן / צילום: ענת ביין-לובוביץ'

תחנה אחרונה? דירקטוריון דן צפוי לאשר מכירת עד 50% מהחברה לפי שווי של כ-1.2 מיליארד שקל

בית ההשקעות ווליו בייס וקבוצת מנהלים בכירים, העומדים בראש קבוצת משקיעים שגיבשו לצורך הרכישה, מתכוונים לפעול להשבחתה של דן ולהכנתה להנפקה בבורסת תל אביב ● ערב העסקה תרכוש חברת התחבורה את מניותיו של פנחס רוטנברג תמורת כ-130 מיליון שקל

עו"ד פיאד טמיש, פישר בכר חן וול אוריון ושות' / צילום: איל יצהר, גלובס

"יש לי חלום שלכל אזרח ערבי במדינת ישראל תהיה דירה ובית"

כך אמר יוסי חדד, מנהל אגף מיעוטים במשרד השיכון, בפאנל בנושא משכנתאות ומצוקת הדיור בחברה הערבית במסגרת ועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● "שני שליש מהאוכלוסייה הערבית לא מחזיקה בקרקע פרטית. נדרשת בנייה קבלנית שמסוגלת להעמיד פתרון לזוג צעיר"

בניין נובולוג / צילום: נובולוג, יח"צ

נובולוג רוכשת מעופר עמר, מנכ"ל מדיקוויפ, את יתרת מניות החברה תמורת כ-31 מיליון שקל

חברת שירותי הבריאות רוכשת כעת את מניות המיעוט, בשיעור של 30%, לאחר שרכשה לפני כשנתיים את מניות השליטה, בשיעור של 70%, תמורת 45.5 מיליון שקל ● מדיקוויפ מספקת שירותי בריאות וציוד מבוססי טכנולוגיה לשיפור איכות חיי המטופלים בביתם, ומניעת אשפוזים מיותרים בבתי החולים

אורי גרינפלד, כלכלן ואסטרטג ראשי בפסגות \ צילום: איל יצהר

חיסול שיעלה מאות מיליונים לישראל: איך ההסלמה במצב הביטחוני תשפיע על הפעילות הכלכלית

בכל יום של השבתה מלאה מאבד המשק הישראלי תוצר בשווי 2.5 מיליארד שקל ● במקרים של הסלמה במצב הביטחוני, ישנן תופעות לוואי נוספות ● ממה נגרם עיקר הנזק היום, מהו הנזק הנוסף שייגרם וישפיע לטווח הארוך יותר ואיך יגיבו סוכנויות דירוג האשראי?

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

תל אביב ננעלה בירידות קלות בצל ההסלמה הביטחונית

ת"א 35 ות"א 125 ירדו בכ-0.1% ● מדד הביומד רשם ירידה של 1.14%, מדד תשתיות אנרגיה איבד כ-1% ומדד הנפט והגז ירד בכ-0.9% ● רשות ניירות ערך פתחה בהליך מנהלי נגד סאני אלקטרוניקה והיו"ר יעקב לוקסנבורג ● חג'ג' נדל"ן דיווחה על אינדיקציה ראשונית "לרווח מהותי לדוחות החברה" לרבעון השלישי

מוחמד ברכה / צילום: איל יצהר, גלובס

"ללא תכנון אורבני, היישובים הערביים יהפכו למחנות עובדים"

כך אמר  מוחמד ברכה, ראש ועדת המעקב של החברה הערבית, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● יו"ר בנק הפועלים, עודד ערן: "בשל מצוקת הדיור בחברה הערבית, השקנו מוצר המאפשר לצעירים ערבים לרכוש דירה, גם כשלא ניתן לרשום משכנתא בטאבו"

עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מנהל תקין  / צילום: איל יצהר, גלובס

"להפסיק את העסקת המקורבים ברשויות המקומיות הערביות"

כך אמר עו"ד נדאל חאיק, מנכ"ל עמותת עורכי דין לקידום מינהל תקין, בוועידת הפורום הכלכלי הערבי ו"גלובס" ● ברהום ג'ראיסי: "הבעיה הכלכלית-חברתית בחברה הערבית היא תוצאה של מדיניות מ-1948 ועד היום להשאיר אותה כחברה חלשה"

הבית שנהרס מירי הרקטה ששוגרה מעזה / צילום: רועי ברק

פיצויים בעקבות נזק עקיף: אין מענה לערי גוש דן

רשות המסים הודיעה כי עסקים המצויים בטווח של עד 40 ק"מ מרצועת עזה יהיו רשאים להגיש תביעה להחזר השכר שישולם לעובדים שיעדרו מעבודתם בעקבות המצב הביטחוני ● בשלב זה: גוש דן, שהיה משותק כמעט הבוקר, מחוץ לטווח הפיצוי על נזק העקיף

יעקב לוקסנבורג / צילום:תמר מצפי

הרשות לניירות ערך בודקת: מדוע לוקסי לא דיווח על בעלי זיקה משפחתית בהנפקה של סאני אלקטרוניקה

סאני אלקטרוניקה קיבלה כתב טענות מנהלי מצד רשות ני"ע בקשר לנתונים בדוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של 2015 ולשנה כולה, ובקשר לתשקיף שפרסמה החברה להנפקה בספטמבר של אותה שנה ● ל"גלובס" נודע כי מדובר באי דיווח על בעלי זיקה לבעל השליטה לוקסי

שריפה כתוצאה מפגיעת רקטה במפעל צעצועים בשדרות / צילום: רויטרס

הדילמה: מערכה בעזה או מערכת בחירות - בקופת המדינה אין מספיק כסף לשניהם

לאוצר יש רזרבה של 1.3 מיליארד שקל, והשאלה היא מה עושים איתה ● אם ישראל תיקלע למבצע צבאי ארוך בעזה, הגירעון התקציבי יקשה על הממשלה להתמודד עם ההשלכות הכלכליות של העימות ● עם זאת, מחקרים מראים שלעימותים צבאיים יש השפעה מוגבלת על הכלכלה הישראלית

דארה קוסררשאהי מנכ"ל אובר / צילום: רויטרס

הסעודים כבר לא מנודים: מייסד אובר קיבל מהם מאות מיליונים, המנכ"ל מתבטא בסלחנות

הירצחו של העיתונאי חאשוקג'י גרמה לחרם על ערב הסעודית בתעשיית ההייטק, אך נראה שהוא היה זמני ● מנכ"ל אובר טען כי ניתן למחול לסעודים על הרצח, וחזר בו