גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בתל אביב בהובלת הבנקים: ת"א 35 קפץ ב-1.9%

מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נוסג ב-0.2%. מדד הבנקים קפץ ב-2.1% ● מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4% ● חברה לישראל קפצה ב-7%

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

פייזר ומודרנה לא לבד: מי עוד במירוץ לחיסון ומה הוא עושה לשווקים? רון אייכל הכלכלן הראשי של קולמקס וסטיבן טפר אנליסט הפארמה של אייביאיי בשיחה עם גיא בן סימון.

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בעליות שערים. מדד ת"א 35 קפץ ב-1.9%, מדד ת"א 125 עלה ב-1.1% ומדד ת"א 90 נסוג ב-0.2%.

את העליות מניות הבנקים ומדד הבנקים קפץ ב-2.1%. מניית לאומי קפצה ב-3.2%, מניית הפועלים עלתה ב-2.4%.

עוד בקרב המדדים הענפיים, מדד פיננסים ומדד ביטוח עלו ב-1.7%, מדד נדל"ן התקדם ב-1%. בצד השלילי מדד תקשורת ו-IT ירד ב-0.7% ומדד נפט וגז נחלש ב-0.1%.

עוד בין המניות הבולטות בעליות: חברה לישראל קפצה ב-7%, אלביט מערכות עלתה ב-5.9% לאחר הדוחות, בזק נסקה ב-5.9% ומליסרון התקדמה 5.5%. 

16:45

פתיחת המסחר החיובית בוול סטריט לא שינתה את התמונה בתל אביב. ת"א 35 קופץ ב-1.4%,  ת"א 125 מוסיף 0.7% ומדד ת"א 90 יורד ב-0.5%.

15:00

מגמה מעורבת בתל אביב. מדד ת"א 90 המשקף את מניות השורה השנייה משיל 0.3%, מנגד הבנקים בולטים בעליות, לצד מניות הקניונים ומרכזי המסחר שרושמות עליות על רקע ההחלטה על פיילוט לפתיחת הקניונים והשלמת מתווה החזרה ללימודים.

מניית עזריאלי  משלימה עלייה של כ-23% מתחילת החודש; מליסרון  משלימה עלייה של כ-30% החודש. חברת הנדל"ן והבינוי של האחים עופר נמצאת במגעים מתקדמים לכניסה לתחום הדאטה סנטרים. מליסרון נמצאת במו"מ עם חברת ההשקעות קריסיה (Chirisa), המתמחה בתשתיות דיגיטליות, להקמת פרויקט בהיקף של כחצי מיליארד שקל לבניית מספר דאטה סנטרים ביוון, קפריסין וישראל.

אלביט מערכות  סיכמה את הרבעון השלישי עם הכנסות של כ-1.1 מיליארד דולר, צמיחה של 3% ביחס לרבעון המקביל ב-2019. הרווח הגולמי לפי כללי GAAP ירד ב-17% ל-237 מיליון דולר, בשל המחיקה, ולפי כללי GAAP הרווח הנקי הרבעוני המיוחס לבעלי המניות הסתכם ב-17 מיליון דולר, ירידה של 76.4%. המנכ"ל בוצי מכליס בראיון לגלובס: "העסקים כרגיל'. החברה ממשיכה להתפתח ולשפר את הרווחיות. היו עיכובים לוגיסטיים בשל המשבר, אבל למדנו להתמודד היטב עם ההשלכות של הקורונה על החברה, ולהגיע ללקוחות דרך החברות הבנות בשוקי היעד. לכן, ההשלכות של הקורונה על אלביט - מאחורינו".

13:37

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות בהובלת מניות הבנקים, ובדומה לסנטימנט מעבר לים. מדד ת"א 35 קופץ ב-1.4%, ת"א בנקים ב-1.7%.

מנייתה של חברת האנרגיה אנרג'יאן מזנקת ב-6%, תפרון מזנקת ב-12%, מדיגוס ב-21%, פורסייט מזנקת ב-22%, מליסרון קופצת ב-4% ומנגד דלק צונחת ב-3%.

12:00

מניות פורסייט  ומדיגוס מזנקות ביותר מ-20% כל אחת, במחזורים גבוהים. גם מניית אקסל  עולה בחדות לאחר שהחברה עדכנה כי התקשרה בהסכם השקעה עם חברת אי.בי.אי אקטיב ובעל המניות היחידי שלה לפיו תרכוש ממנו 50.1% מהון המניות של אקטיב בעסקת מזומן ומניות בהיקף של כ-13 מיליון שקל. 

11:00

עליות בבורסה במקביל למגמה חיובית בעולם. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.1%. עליות בולטות רושמות מניות מליסרון, מיטרוניקס  ואלביט מערכות, שפרסמה היום דוחות. 

חברת אאורה  שבשליטת יעקב אטרקצ'י דיווחה על ביקושים גבוהים של 273 מיליון שקל בשלב המוסדי של הנפקת האג"ח שביצעה אמש בבורסה בת"א. החברה צפויה להשלים את המכרז הציבורי השבוע. מתוך סכום זה, החברה החליטה לקבל הזמנות בהיקף 100 מיליון שקל. ההנפקה בוצעה באמצעות הרחבת סדרת אג"ח ט"ו של אאורה. המחיר שנסגר במכרז משקף לאג"ח ריבית של 4.88%, בעלות משך חיים ממוצע של כ-3 שנים.

10:00

יום המסחר בבורסה נפתח תוך המשך המגמה החיובית במדדי המניות. מדד ת"א 35 מטפס בכ-0.8%. 

מניית אנרג'יאן  מטפסת על רקע עליית מחירי הנפט בעולם. נובולוג  עולה בחדות לאחר שפרסמה הבוקר דוחות לרבעון השלישי. 

גזית גלוב  דיווחה הבוקר כי ה- FFO ברבעון השלישי הסתכם בכ-62 מיליון שקל לעומת כ- 138 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי עמד על כ-23 מיליון שקל לעומת רווח של כ-474 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. הקיטון ברווח הנקי נובע בעיקר מרווח משערוך נגזרים פיננסיים של כ-187 מיליון שקל ברבעון לעומת רווח של כ-482 מיליון שקל ברבעון המקביל. בנוסף, הושפעו התוצאות מירידת ערך נכסים בסך של כ- 95 מיליון שקל ברבעון לעומת כ-18 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד.

08:50

בנק דיסקונט  דיווח הבוקר כי הרווח הנקי ברבעון השלישי של השנה הסתכם ב-258 מיליון שקל, ירידה של כ-40% לעומת הרווח ברבעון המקביל אשתקד. זאת, על רקע משבר הקורונה והשלכותיו הכלכליות ומרכיבים חד פעמיים: רווחים ממכירת מניות בוויזה, הוצאה בגין תוכנית פרישה בחברת כאל ועלייה בהפרשה לתביעות. בניטרול רכיבים חד פעמיים, הרווח הנקי ברבעון השלישי היה מסתכם ב-357 מיליון שקל. 

אלביט מערכות דיווחה על רווח של 72.7 מיליון דולר ברבעון השלישי, עלייה של 24% לעומת הרבעון המקביל.

בשוק המטבעות, הדולר נסחר הבוקר בעלייה של כ-0.1% סביב 3.341 שקלים והאירו רושם ירידה של כ-0.3% סביב 3.96 שקלים. 

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה חיובית

המגמה החיובית בבורסה צפויה להימשך הבוקר, לאחר שאתמול ננעל המסחר בוול סטריט בעליות. גם במרבית בורסות אסיה המגמה חיובית היום בהובלת בורסת טוקיו. החוזים על מדדי וול סטריט נסחרים כעת בעליות של 0.6%-0.9%. 

אתמול ננעל המסחר בבורסה בעליות בהובלת מניות הנדל"ן והתקשורת, ובדומה לסנטימנט מעבר לים, שם המדדים מטפסים על רקע הדיווח על חיסון נוסף לקורונה של אסטרה זניקה שהצביעה על יעילות של 90% בחיסון. מדד ת"א 35 עלה ב-1.3%, מדד ת"א 90 עלה ב-1.7%, ומדד הבנקים טיפס ב-1.2%.

המניות הדואליות חוזרות מוול סטריט עם פערים מעורבים. אורמת עם פער שלילי של כ-3.3%, פרטנר 2.8% ולייבפרסון 1.5% כך שהן צפויות לרדת. מנגד, טאואר  עם פער חיובי של 2.9% ונובה 1.2% והן צפויות לטפס. 

2. הקניונים נפתחים, בהדרגה

קבינט הקורונה החליט הלילה על חזרה ללימודים, כשכיתות ה'-ו' חוזרות היום, כיתות י׳-י״ב החל מהשבוע הבא (29.11) וכיתות ז'-ט' החל מה-6 בדצמבר. החזרה ללימודים היא בהתאם למתווה שר החינוך, ביישובים ירוקים וצהובים, תוך ביצוע בדיקות ניטור רחבות.

בנוסף, הוחלט לאמץ את ההצעה שהוצגה לפתיחה ניסיונית מצומצמת של הקניונים ולהאריך את הפיילוט כך שיסתיים ב-6 בדצמבר. בהתאם להצעה זו יובאו תקנות לאישור הקבינט. בכפוף לממצאי הפיילוט ולתמונת מצב התחלואה הכללית, יקבע מועד הפתיחה המלאה של הקניונים.  במקביל תוגש הצעה לפיילוט לשווקים. השווקים יפתחו כשהקניונים יפתחו. ההחלטה עשויה להשפיע לחיוב על מניות עזריאלי ומליסרון.

3. עונת הדוחות: אלביט מערכות ודיסקונט

היום יפרסמו דוחות, בין השאר, אלביט מערכות , דיסקונט , גזית גלוב  והבורסה. 

אתמול דיווחה דמרי על תוצאות טובות לרבעון השלישי. בפסגות מציינים בתגובה לדוחות כי "על אף שהמודל שלנו מניח, מטעמי שמרנות, ירידה של 5% במחירי הדירות בשל הפגיעה הכלכלית ממשבר הקורונה, הולכים ומתרבים הסימנים ליציבות ועמידות הענף נכון לעכשיו. עמידות זו נובעת מהעובדה כי המדינה לא מפשירה קרקעות שמוביל לעליית מחירי הקרקע. בנוסף, הריבית הנמוכה על המשכנתאות עוזרת לרוכשים ובחודשים האחרונים היינו אף עדים להיקפי מכירות גבוהים בשוק. גם הפחתת המס למשקיעים תורמת לביקושם".

"אנו מבצעים שינויים מעטים במודל שלנו, שעיקרן הן שקלול התוצאות הכספיות של הרבעון והגדלת שווי הקרקע בחדרה, לאור צפי ההנהלה כי בשנה הקרובה עשויה להתקבל התב"ע. דמרי, לה פרויקטים בהקמה, ביצוע ותכנון בהיקף של כ-19 אלף יח"ד תמשיך לייצר פרויקטים בהיקפים גדולים בשנים הקרובות מהקרקעות הקיימות ומפרויקטי התחדשות עירונית, כאשר היא צפויה להגדיל את היקף המכירות השנתיות בהתאם לפיתוח הפרויקטים. אנו שומרים על המלצת תשואת היתר ומעלים את מחיר היעד ל-129 שקל, גבוה בכ-10% ממחיר המניה". 

4. מאקרו וסחורות

בתחום המאקרו, בגרמניה יתפרסם היום מדד IFO לחודש נובמבר, ונתוני תמ"ג לרבעון השלישי. בארצות הברית- מדד ביטחון הצרכנים לחודש נובמבר (צפי ל-97.7 נק').

בזירת המסחר בסחורות רושם היום הנפט מסוג ברנט עלייה של כ-1% לרמה של 46.5  דולר לחבית (חוזה לדצמבר), והזהב מנגד ממשיך לאבד גובה ונסחר בירידה של 0.85% לרמה של 1,822 דולר לאונקיה.

5. פז מבצעת הפחתה של כ-200 מיליון שקל

לסיום, פז  הודיעה אתמול לאחר סגירת המסחר בבורסה על הפחתה של 210-190 מיליון שקל משווי בית הזיקוק באשדוד שנעשית בשל קבלת תחזית מעודכנת למרווחי הזיקוק לקראת פרסום הדוחות לרבעון השלישי של השנה. זאת, על רקע השפעות התפשטות נגיף הקורונה שהובילו, בין היתר, לירידה חדה בביקוש לנפט ובהתאם לירידה חדה במחיר הנפט ושחיקה במרווחי הזיקוק העולמיים, ממשיכות לבוא לידי ביטוי בהרעה בתוצאות העסקיות של פז. 

עוד כתבות

עבודה מהבית / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

הזינוק בעבודה מהבית בקורונה מושך סטארט-אפים מענף הנדל"ן

עובדים צעירים רבים שעזבו את הערים הגדולות מתכננים לחזור אליהן בעתיד, וצריכים בינתיים דירות מרוהטות

קוניאק מרטל / צילום: יח"צ חו"ל

המלצת שתייה: מגלים את הקוניאק מחדש

הקוניאק נהנה מתחייה וביקוש מחודש בשנים האחרונות ● יצרנית הקוניאק מרטל החלה לייצר משקאות שמצד אחד מזכירים יותר וויסקי בטעמם היבש - ומאידך מתאימים למשקאות מעורבבים

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

פתאום כולם היו רוצים להיות המפלגה השנייה בגודלה בישראל

בציר "רק-לא-ביבי" מעריכים שאחרי הבחירות הליכוד יהיה המפלגה הגדולה, אבל נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ● לכן המטרה של כל אחד שם היא להיות "המפלגה השנייה בגודלה" ● בכל מקרה, בנט צפוי להיות לשון המאזניים, ותג המחיר שלו כולל רוטציה על כיסא ראש הממשלה

בועז אחד העם, יו"ר המרכז הישראלי ללימודי חירשות / צילום: איל יצהר

קהילת החירשים בישראל זכתה לאחרונה בהישג נדיר

קהילת החירשים בארץ זכתה לאחרונה בהישג נדיר: החלטה על הקמת אקדמיה לשפת סימנים ישראלית ● משמעות ההחלטה היא הכרה רשמית בכך שחירשות היא תרבות נפרדת, סוערת ושוקקת - ולא פגם או מגבלה ● "כמו שהשומע לא איבד את החירשות, החירש לא איבד את השמיעה"

"שופס" במגוון פלטפורמות / צילום: אתר החברה

הדרך של פייסבוק ואינסטגרם להפוך לערוץ קניות עוברת בתל אביב

במאי השיק מנכ"ל פייסבוק מארק צוקרברג את "שופס", היוזמה העדכנית של ענקית הרשתות החברתיות לפצח את נושא המסחר המקוון ● שני הישראלים שעומדים מאחורי פיתוח "שופס" מדברים על עתיד הקמעונאות, הפידבקים מהלקוחות ומתייחסים לתלות הגוברת של מותגים בפייסבוק

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות לצד רעייתו ג'יל / צילום: Associated Press, Andrew Harnik

הספסל עדיין ריק, אבל הנבחרת המגוונת של ג'ו ביידן יוצאת לדרך

רק חברת קבינט אחת קיבלה את אישור הסנאט בינתיים מתוך למעלה מ־20 ● זה ייקח עוד כמה ימים. אבל ביידן כבר רץ עם 17 צווים נשיאותיים זמן קצר לאחר ההשבעה ● הנשיא הזה, ותיק וושינגטון, לא יחזור על טעויות קודמיו: הוא בוחר עוזרים בטוחים ומנוסים, אולי מנוסים מדיי

מימין: הכתבת רוקמיני קלימקי ואנדי מילס / צילום: רויטרס- Romeo Ranoco,AP-Brad Barket Shutterstock

פייק פודקאסט: כך נפל העיתון החשוב בעולם ברשתו של צעיר קנדי שהתחזה לפעיל דאע"ש

עדות מצמררת של צעיר קנדי על שירותו בדאעש הפכה לפודקאסט מצליח ב"ניו יורק טיימס", שזכה לפרסים יוקרתיים ולמיליוני מאזינים ● אלא שאז התגלה שהכול התבסס על תרמית אחת גדולה ● אסף אוני צולל אל מאחורי הקלעים של הפרשה שכולם פספסו בה את הנורות האדומות ● האזינו גם לפודקאסט הצוללת

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה / צילום: Associated Press, Peter Dejong

הולנד תטיל עוצר לילי לראשונה מאז מלחמת העולם השנייה ותבטל טיסות מבריטניה

לאחר התפטרות הממשלה בסוף השבוע, הפרלמנט הכריע על הטלת עוצר לילי בהולנד ● מי שיעברו על העוצר וייצאו מביתם ללא אישור או סיבה הכרחית יהיו צפויים לקנס כספי של 95 אירו לפחות ● ראש ממשלת הולנד: ""אלה הם צעדים חמורים מאוד, אך אנו נמצאים בצומת דרכים. הווריאנט הבריטי אינו מותיר לנו ברירה"

שאול מרידור / צילום: איל יצהר

״באוצר לא הבינו את עומק המשבר״: המשפט הכי חשוב ששודר בעובדה

בעובדה העדיפו להחמיא לעצמם על ההישג העיתונאי שבעצם קיום הראיון וויתרו על ההזדמנות ההיסטורית לברר מה באמת קרה במשרד האוצר בזמן משבר הקורונה ● למעט משפט אחד שגם הוא כנראה שודר כמעט בנס

שטיסל עונה 3 / צילום: יח"צ אוהד רומנו

הסדרה "שטיסל": בחברה שמבוססת על סודות, אובדן השליטה בלתי נמנע

בעונה החדשה של "שטיסל" ("יס") אומנם אין קורונה, אבל גיבוריה מתחבטים בבעיות עם זיקה עמוקה למה שהיא חשפה

מכוניות טסלה ביציאה מהמפעל / צילום: Shutterstock, Sundry Photography

טסלה משלימה את הקמת המטה הראשי שלה בפתח תקווה

המטה, ברחוב אפעל, כולל אולם תצוגה, מוסך וסדנת פחחות ונמצא בסמוך למתקני שירות ומכר של יבואניות רכב

מרים פיירברג/ צילום: איל יצהר

עיריית נתניה לממשלה: "הסירו את אחריותנו מהטיפול בחופי העיר"

ראשת העיר, מרים פיירברג איכר, מאיימת לפנות לבג"צ אם במשרדי האוצר והפנים לא ייענו לדרישותיה להסיר את האחריות העירונית בטיפול בחופי העיר בשל הנטל הכספי הכבד באחזקתם. משרד הפנים: "הרשויות המקומיות הן האחראיות לתחזוק ותפעול חופי הרחצה"

המבנה שבנייתו נעצרה. כתבות הנדל"ן שעשו את השבוע / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

המשכנתה השתנתה, והמקרה המקומם של 55 דירות בת"א. כותרות הנדל"ן

מי יהנה מהאפשרות להגדיל את מרכיב הפריים עד לשני שליש, שנפתחה השבוע ● מה קורה כשנותנים לקבלנים הוראה לבנות דירות מוזלות, אבל לא מפקחים על לוחות הזמנים ● מנכ"ל קרסו מספר בראיון בלעדי על הפיצוץ במשפחה ● ו"כסף בקיר" צוללים לעולם ההשקעות בקרקעות חקלאיות

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

הקורונה לא תיעלם ביום אחד וכולנו נצא למרפסות ונמחא כפיים

אומרים ש"אפשר לראות את הסוף" של הקורונה. אני בן 50 וטרם ראיתי משהו שהיה לו סוף, מלבד המוות ● דברים לא נגמרים. כל מלחמות ישראל עדיין נמשכות, כמו ההתנתקות, כמו רצח רבין, כמו המעברות - אין סוף, הדברים נמתחים ונמהלים ונשארים לנצח

אורן כהן-בוטנסקי, סמנכ"ל לקוחות ושירות באל על / צילום: תמונה פרטית

אורן כהן-בוטנסקי ימונה לסמנכ"ל לקוחות ושירות באל על

אורן כהן-בוטנסקי צפוי להיכנס לתפקידו בתחילת חודש מרץ, כשהוא שימש כסמנכ"ל השירות והמכירות של קבוצת ישראכרט ואמריקן אקספרס ובתפקידו האחרון שימש כממונה על אגף בנקאות ישירה וחווית הלקוח בבנק הפועלים

שדה התעופה החדש של ברלין. מה שהיה אמור להיות סמל הבירה המאוחדת, הפך למבנה שמנציח כישלון גרמני / צילום: רויטרס - Annegret Hilse

גרמניה הגדירה את ישראל כ"מדינה בסיכון גבוה" להדבקה בקורונה; תחמיר תנאי הכניסה

ישראל ו-24 מדינות נוספות יידרשו בכניסה לגרמניה בבידוד של 10 ימים ובהגבלות חמורות יותר מכפי שהתקנות מגדירות כיום ● בנוסף להכרזה על "מדינות בסיכון גבוה", הממשלה הגרמנית הכריזה על "אזורי סיכון למוטציות", מהם היא יכולה להגביל את הכניסה בשל החשש מהתפשטות וריאנטים מדבקים יותר של נגיף הקורונה

בני שטיינמץ / צילום: Reuters, Denis Balibouse

הכרעה דרמטית בשווייץ: המיליארדר בני שטיינמץ נידון לחמש שנות מאסר על עבירות שוחד ומרמה

איש העסקים והמיליארדר הישראלי צפוי לערער על גזר הדין, שמצא אותו אשם ב"העברת שוחד לבכירי ציבור זרים" וכן "בזיוף ובמרמה במסמכי תאגיד" סביב פרשת מכרה הברזל בגינאה ● הוטל עליו קנס של 50 מיליון פרנק שוויצרי ● שטיינמץ הודיע כי יערער על הפסיקה

מטוס של חברת איתיחאד מאיחוד האמירויות / צילום: יח"צ

לידיעת משרד הבריאות: דנמרק משעה הטיסות מאיחוד האמירויות בעקבות "חשד למרמה בבדיקות הקורונה"

לפי שר התחבורה הדני, המידע הגיע לרשויות הדניות מאזרחים שסיפרו על "מקרים ואירועים ספציפיים באיחוד האמירויות" ● "רמת האמינות והפירוט של הדיווחים היא גבוהה מאוד ולכן אנחנו לוקחים זאת ברצינות"

השופט עוזי פוגלמן, יו"ר ועדת הבחירות המרכזית / צילום: רפי קוץ

כדי לזייף סרטונים של היריב לא צריך בינה מלאכותית: המקרה של ג'ו ביידן וברק אובמה

נבהלתם מזיופי הדיפ-פייק של לפיד וחולדאי? סרטונים מבושלים שהופצו השבוע על ג’ו ביידן וברק אובמה מוכיחים שאפשר לשקר בכיף ללא טכנולוגיה עילית • כך ניתן ללכלך על יריבות ויריבים בתחבולות פשוטות כמו חיתוך תמונה, תקריב, האטה וערבול צליל

אינטל / צילום: דוברות אינטל

מתקפת האקרים? הדוחות של אינטל דלפו - נאלצה להקדים את הדיווח

חשד כי ענקית השבבים נפלה קורבן לפריצה של האקרים שהדליפו את נתוני הדוחות לפני המועד המתוכנן, מה שאילץ את אינטל לפרסם את הדוחות לפני הזמן