גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה ירוקה בתל אביב; קבוצת דלק ולאומי טיפסו, ראדא ירדה אחרי הדוחות

ת"א 35 עלה 1.3%, ת"א 125 התקדם מעל 1% ● מניות לאומי והפועלים הובילו את העליות במדד הבנקים ● טאואר עקפה במעט את הציפיות לרווח ולהכנסות ברבעון השני

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

19:05

יום המסחר בתל אביב ננעל בעליות שערים, כאשר מדד הדגל ת"א 35 התחזק ב-1.3%, בין השאר הודות לבנקים שטיפסו מעלה במחזורים גבוהים, איירפורט סיטי, טאואר, שפיר הנדסה ועוד. מחזור המסחר הסתכם ב-1.6 מיליארד שקל.

טראקנט והמשביר לצרכן זינקו כ-30% כל אחת, ביומיט פודטק עלתה 12%. גם אריקה כרמל, אנויז'ן, ארנה גרופ, סקופ וגולף רשמו עליות נאות של מעל 5%.

מנגד, בתחתית פטרוכימיים וקנבוטק שצנחו 10%, וגם קדימהסטם, טקטונה ואנדימד רשמו ירידות של יותר מ-5%.


14:25

טאואר  עולה ב-2.9%. החברה רשמה צמיחה של 16.8% בהכנסות ביחס לרבעון המקביל ושל 4.3% לעומת הרבעון הקודם, להכנסות של 362 מיליון דולר, גבוה מעט מתחזיות האנליסטים שציפו לכ-360 מיליון דולר.

לפי כללי החשבונאות המקובלים (GAAP), הרווח התפעולי הסתכם ב-34 מיליון דולר ובשורה התחתונה נרשם רווח נקי המיוחס לבעלי המניות בסך 30.9 מיליון דולר, לעומת 19.1 מיליון דולר ברבעון המקביל ו-28.3 מיליון דולר ברבעון הראשון של השנה. הרווח הנקי המתואם למניה הסתכם ב-34 סנט, גבוה בסנט אחד מתחזיות האנליסטים.

14:00

המסחר בת"א בשעה זו מתנהל בעליות. ת"א-35 קופץ ב-1%, ת"א-125 מוסיף 0.8% ות"א-90 מטפס ב-0.6%. ת"א-בנקים מזנק ב-2.3%, ת"א-ביטוח ות"א-נפט וגז עולים ב-0.8%.

המניות שמובילות את העליות במדד הבנקים הן לאומי  שקופצת ב-2.7% והפועלים , שמוסיפה 2.5%. מזרחי טפחות  ודיסקונט  מוסיפות כ-2%.

המשביר 365  מזנקת ב-21.3%, ארנה גרופ  מוסיפה 9%, מיקרונט  עולה ב-5.7%, וסקופ  מוסיפה 4.3%. טרמינל איקס  מאבדת 2.3%.

ראדא  עולה ב-3.7%. החברה הביטחונית פרסמה דוחות טובים לסיכום הרבעון השני של 2021. ראדא, המפתחת ומייצרת מכ"מים טקטיים לכוחות המתמרנים, הציגה ברבעון השני צמיחה של 61.4% לעומת הרבעון המקביל ב-2020, והכנסותיה הסתכמו ב-28.3 מיליון דולר, גבוה מעט מתחזיות האנליסטים. במחצית הראשונה של השנה ההכנסות צמחו ב-64.1% ל-53.5 מיליון דולר. 

טאואר  עולה ב-2.7%. החברה עקפה את התחזיות לרווח ופרסמה תחזית טובה לרבעון השלישי.

12:30

העליות בתל אביב נמשכות: מדד ת"א 35 עולה ב-0.96%; ת"א 90 עולה ב-0.66%; ות"א 125 עולה ב-0.86. מדד הבנקים עולה ב-2.14% בהובלת לאומי  ופועלים. מדד הנפט והגז עולה ב-1.04%, כשקבוצת דלק מזנקת ב-3.4%.

טרמינל איקס יורדת ב-2.18; אופולו פאור יורדת ב-2.08%; מלסירון יורד בכ-1%.

מניית המשביר לצרכן ממשיכה לזנק - 25.4%; מניית ארנה גרופ עולה ב-7.05%; ומניית אינטרקיור ב-5.55%.

בפסגת מדד ת"א 35 נמצאות: לאומי , פועלים , שפיר הנדסה , מזרחי טפחות  ודיסקונט . בתחתית המדד נמצאות: מליסרון , בזק  ושיכון ובינוי .

11:00

העליות בתל אביב נמשכות, כאשר מדד ת"א 35 עולה ב-1%, ת"א 90 בכ-0.6% ות"א 125 ב-0.9%. מדד הבנקים ממשיך בעלייה נאה של 2%, בהובלת הפועלים ולאומי. מדד הנפט וגז עולה 1.1%, כאשר קבוצת דלק  מטפסת ב-3.9%. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-230 מיליון שקל.

על אף שאין שום דיווח משמעותי ברקע, מנייתה של המשביר לצרכן מזנקת 17% - ומשלימה עלייה של כ-57% בתוך שבוע. 

בפסגת מדד ת"א 35 נמצאות איירפורט סיטי  שעולה 2.2%, ואחריה לאומי , פועלים , דיסקונט , איי.סי.אל , מזרחי טפחות  ושפיר הנדסה . בתחתית המדד אנרג'יקס  שמשילה פחות מ-0.2%.

10:30

קרן הריט סלע נדל"ן  נכנסת לראשונה לתחום האשפוז הסיעודי ורוכשת בית חולים סיעודי בטבריה בתמורה ל-91 מיליון שקל. לפי הדיווח של החברה, שיעור התשואה ברכישה עומד על כ-6.8% ושיעור התשואה על ההון עומד על 14.16%. הרכישה תמומן באמצעות מזומנים שבקופת החברה. מניית החברה רושמת עלייה קלה בלבד.

גזית גלוב  עולה 3.5% לאחר שדיווחה שהגישה הצעה לרכישת מניות המיעוט בחברת אטריום שבבעלותה, תמורת 335 מיליון אירו  (1.2 מיליארד שקל).

10:05

יום המסחר בתל אביב נפתח בעליות שערים. מדד ת"א 35 עולה מעל 1%, ת"א 125 מתחזק ב-0.8% ות"א 90 מתקדם 0.3%. מדד הבנקים רושם עלייה גבוהה של קרוב ל-2%, כאשר את העליות מובילים בנק הפועלים  שעולה 2.3%.

מנייתה של חברת ההחזקות אמיליה פיתוח  מזנקת מעל 25% ללא דיווח משמעותי ברקע, וגם יצרנית מכשיר הבי קיור לייזר, אריקה כרמל , ממשיכה במומנטום החיובי מאתמול וקופצת 11%.

לאומי פרטנרס מגיבים לפרסום תוצאות חברת המתכות סקופ  ומעלים את ההמלצה למניה מ"החזק" ל"קנייה", במחיר יעד המשקף פער של כ-18% ביחס למחיר השוק. לדברי האנליסטית הבכירה מרב פישר-שרוני, "החברה הציגה תוצאות שיא עם שיפור משמעותי במכירות וברווחיות, ונראה שהימשכות מגפת הקורונה בעולם לא השפיעה על פעילותה במחצית הראשונה של השנה, ובמיוחד ברבעון השני. החברה מציגה שיפור של כ-43% במכירות למול הרבעון המקביל וכ-17% למול הרבעון הקודם. החברה רשמה גם שיפור ברווחיות הגולמית. התוצאות היו מפתיעות לטובה ומעבר לתחזיותינו המוקדמות, ולכן, ובשל עדכון המודל הכלכלי לאחר תוצאות הרבעון השני, אנו מעלים את המלצת ההשקעה למניית סקופ לקנייה, במחיר יעד של 130 שקל למניה".

8:57

הממשלה אישרה את תקציב המדינה לשנים 2022-2021. באמצע נובמבר תתקיים ההצבעה לאישורו בכנסת, שם הקואליציה הצרה צפויה להתקל בקשיים. ראש הממשלה נפתלי בנט: "לאחר שלוש שנים של קיפאון, ישראל חוזרת לעבוד" 

7:55

1. צפי לפתיחה ירוקה

יום המסחר בתל אביב ייפתח ככל הנראה בעליות שערים, במקביל למגמה החיובית בבורסות אסיה ובחוזים העתידיים בוול סטריט.

אתמול היה יום חלש יחסית בבורסה המקומית, כאשר מחזור המסחר הסתכם רק במעט יותר מחצי מיליארד שקל. המסחר ננעל במגמה מעורבת: ת"א-125 עלה ב-0.1%, ת"א-90 הוסיף 0.4% ות"א-35 ננעל ללא שינוי. ת"א-ביומד איבד 1.3%, כשאת הירידות במדד הובילו אופקו הלת' , קומפיוג'ן  ופרוטליקס .

על אף שצנחה אתמול וצמצמה את הפער, לאופקו עדיין נותר פער ארביטראז' שלילי של כמעט 3.5% שיכביד עליה גם היום.

2. עונת הדוחות: הישראליות שיפרסמו השבוע

עונת הדוחות בוול סטריט ובאירופה בשיאה, וחברות ישראליות רבות צפויות לפרסם השבוע את תוצאותיהן לרבעון השני של 2021. סולאר אדג', שאינה נסחרת בתל אביב, תפרסם דוחות היום, ובמהלך השבוע יפרסמו גם מאנדיי, פלייטיקה, למונייד, טוקספייס וג'ייפרוג.

מבין החברות הדואליות, היום יתפרסמו דוחות טאואר , ובהמשך השבוע יפורסמו תוצאותיהן של פריון , לייבפרסון , אלוט , אורמת , סאפיינס , נובה , קמטק , נייס  ופריגו .

3. תקציב מדינה חדש בדרך

הממשלה אמורה לאשר הבוקר את תקציב המדינה וחוק ההסדרים, לאחר לילה של דיונים בתוך הממשלה ובין נציגי המשרדים לנציגי האוצר. הבוקר הושגה פשרה בסוגיית תקציב הבריאות, שלפיה התוספת התקציבית ל-2022 תהיה כ-2 מיליארד שקל. 

בדיונים על חוק ההסדרים הושלמה רפורמות היבוא של מזון ותמרוקים, וגם הסרת חסמים מיבוא הקנאביס הרפואי וביבוא ציוד תקשורת אלחוטי לשימוש ביתי.

4. מגמה חיובית באסיה ובחוזים

בורסות אסיה פתחו את השבוע בעליות שערים נאות. המדדים בסין עולים כ-1.5%, מדד הונג קונג מתחזק ב-1%, מדד הניקיי מטפס כ-2%. גם המדד בסידני מטפס לקראת החלטת הריבית באוסטרליה מחר.

החוזים העתידיים מאותתים על פתיחה ירוקה גם בוול סטריט, כאשר החוזים על שלושת המדדים המובילים עולים כ-0.5%.

בגזרת הקריפטו נרשמות ירידות שערים, כאשר הביטקוין - שאתמול חצה את רף ה-42 אלף דולר - נחלש ונסחר ברמה של 39.7 אלף דולר. 

5. התחזקות הנאסד"ק תכניס לישראל עוד 12 מיליארד שקל במסים

יצוא שירותי ההייטק ממשיך לצמוח בחדות (התרחב במאי ב-3.3%). מודי שפריר, האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות, מסביר למה הרמה הגבוהה של הנאסד"ק (שמעידה על סנטימנט חיובי כלפי חברות הטכנולוגיה) תתמוך בהמשך התרחבות יצוא השירותים בשנה הקרובה.

לדברי שפריר, "באוצר מעריכים שהזינוק במדד הנאסד"ק ב-2021 יוביל לגידול של כ-12 מיליארד שקל בהכנסות ממסים - מעבר להכנסות של 6.5 מיליארד שקל 'המתקבלות בשנה רגילה', ומיוחסות לעליית הנאסד"ק והשפעותיו החיוביות על הכלכלה המקומית. הגאות בשוקי ההון בעולם ובייחוד במניות הטכנולוגיה העלתה את השווי של חברות ההייטק המקומיות ועודדה השקעות זרות בחברות אלה. ההשקעות בוצעו בעיקר בצורת הנפקות ותרמו משמעותית לגידול בהכנסות המדינה ממסים במחצית הראשונה של השנה. לשם השוואה - העלאת המע"מ ב-1% תעלה את גביית המיסים בכ-5 מיליארד שקל בשנה".

עוד כתבות

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

מכשול בדרך למיזוג פאגאיה? האשמות בדילול יתר של מניות ה-SPAC

שני משרדי עורכי דין הוציאו מכתבים לבעלי המניות שהם פותחים בחקירה על טענות ל"דילול יתר של המניות" ● עסקת הספאק מגלמת שווי חברה של 8.5 מיליארד דולר, ובמסגרתה צפויים בעלי המניות הקיימים ב-SPAC להחזיק פחות מ-6% מהחברה לאחר המיזוג

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה שלילית בוול סטריט; סולאראדג' קפצה בכ-4%

מדדי המניות המרכזיים באירופה ננעלו בירידות של 0.8%-1% ● מודרנה ופייזר איבדו גובה - הוועדה המייעצת למינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) החליטה היום (שישי) שלא להמליץ על אישור מתן המנה השלישית, "הבוסטר" נגד נגיף הקורונה

הפגנת תמיכה באסירים הביטחוניים בנצרת / צילום: Reuters, Ammar Awad

בריחת האסירים הוכיחה שוב: החברה הערבית תמיד חשודה במשהו במדינת ישראל

מפלגת רע"ם ניצלה השבוע את זכות השתיקה שלה, בעוד הרשימה המשותפת הפכה לקולנית במיוחד והכל בגלל שאלה אחת - האם כל האסירים הביטחוניים צריכים לשלם על ההימלטות מכלא גלבוע? ● וגם: כך השתנו דף המסרים של המשטרה ויחסה של התקשורת לחברה הערבית בבת אחת

יהב יולזרי, גל קרובינ, אביטל פרדו - בעלי פאגאיה / צילום: רועי פרי

לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר: חברת התשלומים פאגאיה תמוזג לספאק

חברת הפינטק חתמה על הסכם מיזוג עם ספאק לפי שווי של 8.5 מיליארד דולר ● במסגרת העסקה צפויים בעלי המניות הקיימים בחברה לשמור על כ-94% ממנה בבעלותם

התחדשות עירונית בקליין 1, המושבה הגרמנית, ירושלים / הדמיה: avi ben chamo

"התהליך כולו נמשך כבר כ-12 שנים. אני לא מבינה למה זה ככה. זה צריך לקחת חודשים"

הבניין ברחוב קליין 1 במושבה הגרמנית בירושלים עובר חיזוק ושיפוץ. רוב הדיירים עזבו על חשבונם, ומחכים לחזור לדירה המחודשת. "מאוד רצינו חניה אבל לא היתה אפשרות"

אוסטין, טקסס / צילום: Shutterstock

להתראות עמק הסיליקון, שלום טקסס: ההייטקיסטים הישראלים מגלים את הבירה החדשה

אחרי שאלון מאסק חזה שהיא תהיה העיר הצומחת ביותר באמריקה, ואורקל העבירה לשם את המטה שלה, בשנתיים האחרונות גם ההייטקיסטים הישראלים נודדים בהמוניהם לאוסטין ● מחירי הנדל"ן והמחייה הזולים מושכים עוד ועוד יזמים וסטארט־אפים ישראליים מקליפורניה לטקסס

הדירות ''הכלואות'' הן אלה שבעליהן לא מעוניינים למכור אותן בשל החשש לתשלום מס שבח בעת מכירתן / צילום: Shutterstock, Pormezz

הפתרון המיידי למחסור בדירות המגורים: שחרור הדירות הכלואות

יש לחוקק הוראת שעה ולבטל מס שבח למשך שנה, מה שישחרר לשוק דירות מוכנות רבות

מד''א מחסן את תושבי קרני שומרון - חיסון קורונה / צילום: דוברות מד''א

הוועדה המייעצת ל-FDA החליטה שלא להמליץ על מנת חיסון שלישית לקורונה

צוות המומחים הביע תסכול מכך שפייזר סיפקה מעט מידע על בטיחות המינונים הנוספים ● משרד הבריאות הודיע היום כי יותר מ-3 מיליון ישראלים התחסנו במנה השלישית

שלט רחוב וול סטריט, והכניסה לבורסת NYSE בניו יורק / צילום: עוזי בלומר

נעילה מעורבת בוול סטריט; מניית מודרנה עלתה בכ-1%

המסחר באירופה ננעל בעליות ● ירידות נרשמו באסיה ● מניית מודרנה עולה לאחר שפרסמה נתונים טובים על החיסון השלישי ● אתמול, ערב יום הכיפורים, ננעל המסחר בארה"ב בעליות

עבודות תשתית. ההיטל מותנה בכך שהרשות מבצעת את עבודות הפיתוח / צילום: Shutterstock

לרשויות מקומיות אסור לגבות היטלי פיתוח אם לא מימנו בעצמן את התשתיות המשרתות את הנכס

בית המשפט שב ומבהיר כי לא כל תוספת בנייה גוררת אוטומטית היטל פיתוח, וכי הנוהג שלפיו עיריות גובות תשלום גם על עבודות פיתוח של גורמים חיצוניים כמו רמ”י - איננו חוקי ● בנוסף כתב בית המשפט כי החיוב בהיטלים ואגרות הוא חד–פעמי ולא ייתכן חיוב כפול

מפגש בין אנשי הממשל הקטאריים לאנשי הטליבאן בקאבול / צילום: Reuters, Balkis Press/ABACAPRESS.COM

הטליבאן רוצה הכרה בינלאומית - למדינות שדנות עימו יש מחשבות אחרות

ביקורו של שר החוץ של קטאר בקאבול מדגיש את המורכבות של עיסוק בממשלה החדשה שהקים הארגון האיסלאמיסטי באפגניסטן

המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור בעיר האגן, גרמניה / צילום: Reuters, Henning Kaiser

גרמניה: המשטרה עצרה צעיר סורי בחשד שתיכנן לתקוף בית כנסת ביום כיפור

הצעיר בן ה-16 חשוד כי תיכנן מתקפה בעזרת חומרי נפץ ביתיים על בית כנסת בעיר האגן בערב יום הכיפורים ● נעצרו גם אביו ושני אחיו ● לפי הערכות בגרמניה, הצעיר שיתף מידע בקבוצה איסאלמיסטית או התכתב עם גורם כלשהו על הפיגוע המתוכנן

ציור קיר של קריקו בבודפשט, כמחווה לתרומתה למלחמה בקורונה / צילום: Reuters, KRISZTINA FENYO

"הייתי הולכת באוניברסיטה ואומרת לחוקרים 'קחו RNA'!": החוקרת שמאחורי חיסוני הקורונה בראיון בלעדי

ד"ר קטלין קריקו, החוקרת שגילוייה אפשרו את פיתוח חיסוני הקורונה של פייזר ומודרנה, היא היום סמנכ"לית בכירה בביונטק וכבר מוזכרת כמועמדת לפרס נובל, אבל הדרך להכרה הייתה רצופה כישלונות ● בראיון לגלובס היא מספרת שמבחינתה, חיסוני הקורונה הם רק ההתחלה

פרסומת ביטוח ישיר / צילום: יחצ רן דנינו

היונים יורדות מהעץ: תקציב ביטוח ישיר עובר למקאן

לגלובס נודע כי תקציב הפרסום של ביטוח ישיר עוזב את משרד הפרסום באומן בר ריבנאי, ועובר למשרד הפרסום מקאן ת"א ● קניון עופר רמת אביב משיק חנות פופ-אפ יד שנייה, שכל הכנסותיה ייתרמו לעמותות הפועלות למען נערות בסיכון ● אירועים ומינויים 

איילת שקד, שרת הפנים / צילום: יוני קלברמן

במשרדי הממשלה מכינים תוכניות לעזור לשוק הדיור, אבל אף אחד לא מצפה להן

קצב העליות בעליית מדד מחירי הדירות השנתית חוצה את ה-10%, ובמשרדי הממשלה שומרים על שתיקה בכל הנוגע לתוכנית הדיור שהם אמורים לפרסם ● הציבור מרגיש שהוא היה כבר בסרט הזה, אבל שמחיר הכרטיס כל הזמן עולה, אז עדיף שלא להמתין לסוף, כי אין למה

מנכ''ל Airbnb בריאן צ'סקי / צילום: Reuters, Mike Hutchings

מנכ"ל Airbnb מודה לראשונה: הקורונה הצילה אותנו ממשבר

רגע אחרי ההנפקה Airbnb לא היתה רחוקה ממשבר קיומי: על פניו היא היתה חברת ענק בשווי 100 מיליארד דולר, אבל היא גם דיממה מיליארדים ● תחקיר פאסט קומפני מביא את מאחורי הקלעים של הטלטלה שעברה על החברה שעיצבה מחדש את התיירות העולמית | מיטב הסיפורים מהעולם

ניל צור, האוני' העברית / צילום: יוסי זמיר

"בעקבות ההרצאה 'המתמטיקה של המלחמה' הבנתי שאפשר לשלב יחסים בינלאומיים ופיזיקה"

ניל צור, בן 34, דוקטורנט במחלקה ליחסים בינלאומיים ומכון דיוויס ליחסים בינלאומיים באוניברסיטה העברית ● חוקר תופעות של סינכרון חברתי, השייכות לתחום הפיזיקה של מערכות מורכבות ● פרויקט מיוחד

פליט מותש שוכב על החוף לאחר ששחה קילומטרים למובלעת הספרדית סאוטה בגבול מרוקו וספרד, מאי / צילום: Associated Press, Javier Fergo

האנטישמיות, הפליטים ומשבר האקלים: גם באיחוד האירופי נדרשים לחשבון נפש

בעוד שהאיחוד האירופי הוא סיפור הצלחה מובהק של סולידריות, אינטרסים משותפים וערבות הדדית, הוא מחזיק באמתחתו גם רשימת "חטאים" שכוללת טיפול לקוי בבעיית הפליטים, 15 שנות הבטחות שווא לטיפול בסוגיית האקלים, הכישלון המהדהד להתמודד עם בעיית האנטישמיות הגוברת ועוד ● לקראת יום כיפור אספנו כמה סיבות לחשבון הנפש שמדינות האיחוד חייבות לעשות

כלא גלבוע / צילום: Reuters, Ilia Yefimovich

למי שייכות הזכויות על תוכניות אדריכליות

התוכניות של כלא גלבוע פורסמו באתר האינטרנט של משרד האדריכלים פורה-יעקובי-קרני, שתכנן את המבנה ואז הוסרו ● שב"ס: "ההיבטים המשפטיים של פרסום זה נבחנים בימים אלה”

מרכז חדשנות, קרית שמונה / צילום: אוליבייה רוזנטל

סניף הבנק המיושן הפך למרכז מחקר לפודטק

ניסן זאבי, מנהל הפעילות של Margalit Start Up City בגליל: "הסטארט־אפים בגליל זה לא כמו בשדרות רוטשילד. הם מתחבאים. כשמקימים מקום מכוון לסטארט־אפים, כולם רוצים להיות חלק ממנו"