גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בת"א: מדד הבנקים טיפס 0.7%, טבע ירדה 2%

מניית שופרסל איבדה 2.6% ביום ההשקה של שופרסל BE ● הרודיום זינקה בחדות על רקע מזכר הבנות שנחתם על מנת להיכנס לתחום הקנאביס ● גם וייטסמוק זינקה על רקע הודעה דומה ● דלק רכב צנחה 6% לאחר דוחות חלשים לרבעון השלישי של השנה ● מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.17 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום במגמה מעורבת, בדומה לסנימנט בוול סטריט ובהמשך לעונת הדוחות לרבעון השלישי של השנה. מדד ת"א 35 עלה 0.2%, ומנגד ת"א 90 השיל 0.1%. מדד הבנקים טיפס 0.7% בהמשך לזינוק של 3% אתמול לאחר העלאת הריבית. 

מניית שופרסל  איבדה 2.6% ביום ההשקה של שופרסל BE; דלק רכב  צנחה 6% לאחר דוחות חלשים לרבעון, לפיהם הרווח הנקי צנח 55% וההכנסות ירדו ב-13%; הרודיום השקעות זינקה 134.8% על רקע הודעה על חתימת מזכר הבנות למיזוג פעליות קנאביס רפואי; וויטסמוק זינקה 32.96% לאחר ההודעה על היקשרות במזכר הבנות לא מחייב עם בטר, העוסקת בגידול, שיווק ומכירה של קנאביס רפואי; אירונאוטיקס  סיימה את היום בעלייה של 0.7% לאחר פרסום הדוחות.

טבע  איבדה 2%. החברה הודיעה היום על השקה מוגבלת של הגרסה הגנרית המאושרת על ידי ה-FDA עבור האפיפן (EpiPen), מזרק אוטומטי במינון 0.3 מ"ג, בארה"ב. הגרסה הגנרית של טבע במינון 0.15 מ"ג, ואספקה נוספת של הגרסה הגנרית של טבע ל-0.3 מ"ג, צפויים ב-2019. טבע מסרה בהודעה כי המחיר עבור המזרק יהיה 300 דולר.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.17 מיליארד שקל.

15:30

העליות שנרשמו מוקדם יותר בבורסה בתל אביב נמחקו בצל הירידות שנרשמות כעת בחוזים העתידיים בוול סטריט. 

מניית שופרסל מאבדת 2.7%; טבע יורדת 1.6%; בזק מאבדת 1.4%; פועלים יורדת 0.1% במחזור הגבוה בשוק.

13:45

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה בהמשך לעליות אתמול והעלאת הריבית במשק. מדד ת"א 35 עולה 0.25%, ת"א 90 מטפס 0.1% ומדד הבנקים עולה 0.8% בהמשך לזינוק של 3% אתמול.

אירונאוטיקס  נסחרת לאחר פרסום דוחות חלשים לרבעון השלישי, המניה משלימה נפילה של 60% מאז ההנפקה.

חברת יוניטרוניקס  פרסמה דוחות ובשורה התחתונה רשמה רווח נקי של כ-1.7 מיליון שקל לעומת רווח של כ-430 אלף שקל ברבעון המקביל.

וויטסמוק  הודיעה על היקשרות במזכר הבנות לא מחייב עם חברת קאן פרמצבטיקה (או Better) העוסקת בגידול, שיווק ומכירה של קנאביס רפואי. לפי המזכר הבנות תרכוש וויטסמוק את כל הון המניות של Better תמורה להקצאת מניות לבעלי המניות של Better.

11:40

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה בהמשך לעליות אתמול והעלאת ריבית בנק ישראל ל-0.25%.

מדד ת"א 35 עולה 0.54%, ת"א 90 מטפס 0.4% ומדד הבנקים קופץ ב-1% בהמשך לזינוק של 3% אתמול.

קצת יותר משבוע לאחר ביטול המיזוג של הרודיום השקעות  עם רשת מלונות בראון, הודיעה הבוקר הרודיום על חתימת מזכר עקרונות עם פנאקסיה תעשיות להכנסת פעילות בתחום הקנאביס הרפואי. מניית הרודיום השקעות מזנקת 105% בבורסה בתל אביב. במסגרת מזכר העקרונות, יקבלו בעלי מניות פנאקסיה ישראל בשלב ראשון 75% ממניות החברה הציבורית הרודיום השקעות, ובתמורה תמוזג לתוכה פעילות המפעל של פנאקסיה בלוד, בו מייצרת החברה מוצרים מבוססי קנאביס רפואי. הפעילות כוללת ו/או תכלול כל פעילות מסחרית של חברת פנאקסיה תעשיות פרמצבטיות ישראל בשוק הישראלי. זאת, לרבות ייצור ושיווק תפרחות ושמנים מבוססי קנאביס בישראל (כולל ייצוא המוצרים, בכפוף לרגולציה) ובמדינות אחרות, אליהן יהיה ניתן לייצא חומר גלם לייצור המוצרים ו/או את המוצרים מישראל, למעט ארצות הברית וקנדה.

מחזור המסחר בשוק המניות עומד בשעה זו על 300 מיליון שקל

10:30

לאחר פתיחה חיובית הבוקר עבר המסחר במניות בבורסת ת"א למגמה מעורבת. מדד ת"א-35  יורד מעט, ולעומתו מדד ת"א-90  עולה ב-0.4%.

מדד הבנקים מטפס ב-0.7%, בהובלת מניית דיסקונט  שעולה בכ-1.5%.

מניית שופרסל , שממשיכה לרכז מחזור מסחר גדול הבוקר, יורדת בקרוב ל-3%. אתמול הפיצה דיסקונט השקעות כ-7.5% ממניות שופרסל למשקיעים מוסדיים בתמורה ל-416 מיליון שקל. כעת מחזיקה דסק"ש ב-26% בלבד ברשת הקמעונאות.

עונת הדוחות הכספיים נמשכת, כשהבוקר פורסמו דוחות הרבעון השלישי של אירונאוטיקס , יוניטרוניקס , אינטר תעשיות , איתמר מדיקל, אלקו , אמת  וסאטקום מערכות .

מהדוחות שפרסמה אירונאוטיקס עולה כי ברבעון השלישי הסתכמו הכנסותיה בכ-30.5 מיליון דולר - ירידה של 24% לעומת הרבעון המקביל. בחברה מסבירים כי הירידה בהכנסות נובעת "מאופי הפעילות הפרויקטלי של החברה ומעיכובים במועדי הזמנות שהתקבלו בתחום פעילות מערכות בלתי מאוישות".

09:45

המסחר בתל אביב נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א-35 , מדד ת"א- 90  ות"א-125  רושמים עליות קלות.

מדדי הבנקים , הטכנולוגיה  והביטוח  בולטים בעליות - כחצי אחוז ומעלה. את מדד הבנקים מושכות מעלה מניות דיסקונט  ולאומי 

בירידות בולטת מניית שופרסל , שמאבדת מערכה כ-3% במחזור מסחר גדול. 

הבוקר התייחס יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, להחלטת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל אתמול להעלות את הריבית במשק ל-0.25%. לדברי חברון, "חייבים לעלות את הריבית, כי הריבית הנמוכה מעלה את מחירי הנכסים - מה, אתה רציניים? מי שלא שם לב, הריבית בישראל כבר מזמן לא אפס ובטח לא דוחפת את מחירי הנכסים כלפי מעלה. התשואה על אג"ח ממשלת ישראל ל-30 שנה עומדת ברמה של 3.5%, הכי גבוהה במדינות המפותחות ויותר גבוהה מהתשואה על האג"ח בארה"ב ב-0.2% לפחות, וזאת למרות שהריבית הקצרה שם כבר נמצאת ברמה של 2.25%, והריבית על המשכנתא הקבועה, שמושפעת מהאג"ח הממשלתי ל-30 שנה, עומדת מעל 5%. בנוסף, הריבית על הלוואות בכרטיסי אשראי היא בין 9%-20% והלוואות בבנקים לא הרבה יותר זולות מזה. גם שאר הריביות מעולם לא עמדו ברמה אפסית, שכן מרווח הפריים של הבנקים היה ונותר ברמה של 1.5%.

"בנק ישראל סתם הכניס את עצמו ובעיקר את הנגיד החדש לפינה וללחצים מיותרים. הפתעת הריבית, לא רק שהיא מפחיתה את אי הוודאות בהקשר לתהליך המוניטרי, אלא שהיא עשויה לפגוע באמינות של בנק ישראל בהמשך. הרווח מהעלאת הריבית בשלב זה הוא כל כך שולי לעומת פוטנציאל הנזק, שהוא עצום. עם כל הכבוד לחברי הוועדה המוניטרית, אינפלציה ברף התחתון למשך 4 חודשים היא לא 'התבססות ביעד', בטח לא כשהנפט בעולם צונח ביותר מ-30% תוך חודשיים. להגיד שהאינפלציה תמשיך להתבסס ביעד וכי הם מעלים את הריבית תוך התחשבות בהשגת היעד - זה כבר לזרוע בוץ בעיני הציבור. נתוני הצמיחה נחלשים (בארץ ובעולם) הצריכה הפרטית צנחה, בשנה הבאה צפויים קיצוצים בשל עודף גירעון, אז מה בדיוק תומך באמרה הזו בחודשים האחרונים? הרי בארה"ב העלו את הריבית רק 4 שנים אחרי שהאינפלציה עלתה מעל רמה של 1% ולא אחרי 4 חודשים. בנוסף, אף אחד שם לא הפתיע עם העלאה. להפך, במשך חודשים הם שידרו לשוק שהריבית עומדת לעלות, השוק גילם 100% העלאת ריבית משך תקופה, הגיב כפי שהגיב ולאחר שראו שהתגובה סבירה העלו את הריבית - לא העלו את הריבית ואמרו - בואו נראה מה יקרה".

6:40

המסחר בבורסת ת"א ייפתח הבוקר על רקע הנעילות החדות אתמול.  מדד ת"א-125  עלה ב-1.32%, מדד ת"א-35  זינק 1.5% ומדד ת"א-בנקים  קפץ ב-3%. 

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר במגמה חיובית. המסחר בוול סטריט ננעל אמש בעליות שערים חדות: מדדי דאו-ג'ונס הוסיף 1.46%, S&P 500 עלה ב-1.55% ואילו מדד נאסד"ק זינק ביותר מ-2%. גם בורסות אירופה ננעלו אתמול בעליות.

אחרי שבע שנים הריבית בישראל חוזרת לעלות. בצעד דרמטי הודיעה אתמול הוועדה המוניטרית של בנק ישראל על העלאת שער הריבית לרמה של 0.25% עד לסוף השנה, זאת בניגוד לציפיות רוב האנליסטים שהעריכו כי הבנק ימתין עם העלאת הריבית לפחות עד תחילת 2019. לאחר העלאת הריבית הנוכחית צפויה הוועדה להעלות את הריבית פעם נוספת ב-2019.

סאטקום מערכות  פרסמה דוחות לרבעון השלישי הבוקר. גם אי.בי.אי  צפויה לפרסם היום דוחות.

הדולר מתחזק הבוקר ב-0.1% מול השקל, לאחר שאתמול הוא נחלש ב-0.61%. שערו היציג עומד על 3.729 שקלים. האירו עולה ב-0.18% לאחר שאתמול נפלו ב-0.67%. שערו היציג הוא 4.2375 שקלים.

עוד כתבות

עיריית גבעתיים / צילום: איל יצהר

ביהמ"ש: עירייה חייבת לפעול בהגינות בהסכמים עם יזמים

עיריית גבעתיים חתמה עם יזם על הסכם שלפיו היא מוותרת על היטל השבחה, ובתמורה היזם יקים פארק בתוכנית הבנייה ● ביהמ"ש קבע כי היא אינה רשאית לעשות זאת, אולם כיוון שההסכם כבר נחתם, והיזם מילא את חלקו - לא ביטל את ההסכם

משה גברילוב / צילום: סיון פרג'

מטבע לקנדוק: משה גברילוב מצטרף לחברת הקנאביס הרפואי

וגם: מלרן פרויקטים ומסחר פתחה את היום בבורסה בתל אביב

מחירי הדיור / תמונה: שאטרסטוק

הפועלים ולאומי: שוק הנדל"ן ימשיך לעלות בשנה הנוכחית

בבנקים הגדולים צופים שעלייה בהתחלות בנייה תירשם בגלל הבשלת פרויקטים של מחיר למשתכן ● גם מחירי הדיור ימשיכו לעלות

 

אתר החרמון / צילום: דביר להר

עם הגשם בא התיאבון: הישראלים למדו לטייל גם כשרטוב וקר - ותיירות החורף בצפון בשיא של עשור

סופי השבוע הגשומים לא רק שאינם מרחיקים את הישראלים מצפון הארץ, אלא אף מסמנים מגמה חדשה המבטאת את הרגלי הנסיעות שהשתנו ● מלונאים: "השמיים נפתחו, ואנשים למדו שמטיילים גם כשיורד גשם" ● אז למה הצימרים לא נהנים מהמצב?

החלטות גירושים / צילום: שאטרסטוק

האם נטילת כדורים פסיכיאטריים יכולה להביא לביטול הסכם גירושים?

אישה שחתמה על הסכם גירושים השולל ממנה את מרבית הרכוש שהיה לה ולבעלה במהלך הנישואים, עתרה לביה"ד הרבני בבקשה לבטל את ההסכם, בטענה כי חתמה עליו תחת השפעת כדורים פסיכיאטריים ● ביה"ד הרבני הגדול אכן ביטל את ההסכם - אבל מסיבה אחרת לגמרי

אורלי לוי-אבקסיס, העבודה-גשר-מרצ  / צילום: ניר סלקמן

כמה חמורה האבטלה הסמויה של חדרי הניתוח הציבוריים בישראל

בעוד התורים לטיפול מתארכים, חדרי ניתוח ציבוריים עומדים לפעמים שוממים - בעיקר אחה"צ • למרות שורת יוזמות ממשלתיות לצמצום התופעה, עדיין לא ברור אם חל שיפור בניצול החדרים: משרד הבריאות אינו אוסף מידע • "המשרוקית" פנתה לבתי החולים ומצאה שיפור חלקי בלבד

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

הלחץ מצד אמזון, נייק ואיקאה לא עזר: מושל טנסי יחתום על חוק שמונע זכות אימוץ מלהט"בים

החוק מגן על סוכנויות אימוץ ומעונות שלא מעניקים שירות למשפחות להט"בים ● למרות המחאה, החברות לא הודיעו שהן מתכננות לשנות את פעילותן בטנסי בתגובה להודעת המושל

שרון שלום / צילום: כדיה לוי

בכיר נוסף במשרד הביטחון מצטרף להנהלת חברת הסייבר ההתקפי NSO

שרון שלום, שהיה ראש המטה של שר הביטחון, יעבור לחברת הסייבר השנויה במחלוקת, שתוכנה שלה שימשה לכאורה לריגול נגד עיתונאים ומתנגדי משטר במשטרים אפלים ● בתחילת החודש נודע כי הצנזורית הראשית מנהלת מגעים להצטרף לחברה, ואף ביקשה להקדים את פרישתה מצה"ל

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - סופ"ש 17-18 בינואר

בסופ"ש באיכילוב: 11 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מכונת הציוצים של טראמפ / איור: איל אונגר, גלובס

מכונת ציוצים: שלוש שנות נשיאות טראמפ בגרסת הטוויטר. מה מסתתר בחשבון של השולף המהיר במערב

בכל הקשור לטוויטר, נשיא ארה"ב הוא השולף הכי מהיר במערב ● כמה פעמים הוא התייחס אל עצמו כ"נשיא הכי אהוב על כולם"? כמה פעמים הוא תקף גופי תקשורת? כמה פעמים הוא הדהד תיאוריות קונספירציה? ● כל המספרים מאחורי הציוצים ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד 

וואטסאפ/ צילום: shutterstock

התקלה בוואטסאפ תוקנה חלקית: חלק מהמשתמשים חזרו לשגרה

(עדכון) - דיווחים על תקלה בשליחת מדיה באפליקציה החלו להתקבל החל משעה 13:00, וזאת במספר מדינות

עופר גולן / צילום: תמונה פרטית

השופט הפך החלטתו: אסר על המשטרה לחפש בטלפונים של בכירי קמפיין הליכוד

השופט מסארווה שינה את החלטתו בעקבות פסיקה של שופט בית המשפט העליון יוסף אלרון שקבע כי החיפוש המוקדם בטלפונים של מנהלי הקמפיין היה שלא כדין, כיוון שלא בוצע באמצעות צו שיפוטי ולחלופין לא הובהר להם כי זכותם להתנגד לחיפוש, וכי התנגדות זו לא תשמש כראייה נגדם

גילת לווינים / צלם: תמר מצפי / צילום: תמר מצפי

לקראת אקזיט של 2 מיליארד שקל? מניית גילת לוויינים זינקה על רקע מגעים לרכישתה

גם מניית מבטח שמיר, בעלת המניות השנייה בגודלה בגילת, זינקה היום בבורסה ● בעלת המניות הגדולה בגילת היא קרן פימי בראשותו של ישי דוידי, המחזיקה ב-34.1% מהון המניות

המרכז המסחרי של ישפרו במודיעין  / צילום: תמר מצפי

מימוש באופק? נכסים ובניין מבקשת למכור את חברת הנדל"ן המניב ישפרו ב-900 מיליון שקל

הסכום משקף מכפיל של 1.1 על ההון העצמי האמיתי של ישפרו, אבל ייתכן כי בסוף התהליך תסכים נכסים ובניין לסכום נמוך יותר ● בין המתמודדים על רכישת ישפרו: קרן ריט1 וחברת מגה אור, להב אל.אר ותנופורט

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין / צילום: יונתן זינדל

הדיון בחסינות נתניהו מתקרב: אדלשטיין יכנס את המליאה בשבוע הבא

מליאת הכנסת תכונס ביום שלישי הבא ● אדלשטיין: "הליך הדיון בבקשת החסינות של ראש הממשלה הפך למזוהם"

סער ברכה / צילום: ולדימיר אסקין

הבנקים המממנים נוטים לטרפד את רכישת תהל, הנתונה בקשיים תזרימיים, בידי קבוצת שיכון ובינוי

ל"גלובס" נודע כי בימים אלו מתקיימים דיונים בין תהל לבין הבנקים לגבי מתווה התמיכה בחברה ● הצעת שיכון ובינוי לא התייחסה להשקעה במניות החברה-האם תהל גרופ אינטרנשיונל (TGI), אלא להשקעה בחברה-הבת תהל גרופ, וייתכן שלכן החליטו בבנקים שלא לאמץ את המתווה

דב קוטלר / צילום: גדי דגון, יח"צ

קוטלר מתחיל לעשות שינויים בבנק הפועלים: מבטל את חטיבת מחזיקי עניין

חטיבת מחזיקי עניין בבנק מבוטלת פחות מחמש שנים לאחר שהוקמה ● מרבית הפעילויות שהיו תחת החטיבה של יעל דרומי, שפורשת מהבנק, יוכפפו כעת לחטיבת משאבי אנוש שבהובלת עמית אוברקוביץ'

מטריושקה בסנט פטרסבורג. החלפות בלתי נגמרות בשלטון / צילום: רויטרס, Alexander Demianchuk

דעה - "רוסיה היא חידה עטופה בתעלומה בתוך אניגמה": מה הכוונות האמיתיות של פוטין?

מה הוא רוצה? למה הוא מתכוון? בשביל מה לו? נשיא רוסיה עושה מה שהוא רוצה ומתי שהוא רוצה, אבל למרבה הסקרנות הוא משתדל להיראות כמי שמכבד את שלטון החוק ● רוסיה מוסיפה להתחבט בין לגיטימיות לאפקטיביות ● דעה

 הנשיא והבורסה / איור: גיל ג'יבלי

הנשיא והבורסה: השווקים כבשו שיאים חדשים

טראמפ ייזכר כמי שלחץ ותקף את הבנק המרכזי במטרה שיוריד עוד את הריבית מעבר לרמתה האפסית, על מנת להמריץ את הפעילות הכלכלית - גם אם זה בא על חשבון הגדלת החוב ● שלוש שנות נשיאות. פרויקט מיוחד

לב לבייב / צילום: תמר מצפי

המוסדיים אמרו כן ללבייב: הבטיח לעצמו החזקה של 92% לפחות במניות אפי פיתוח

ההיענות הגבוהה תאפשר ללבייב לפעול למחיקת מניות אפי פיתוח, הפועלת בשוק הנדל"ן של מוסקבה, מהמסחר בבורסת לונדון ● לבייב הגיש באוקטובר הצעה במחיר של 30 סנט למניה, ובחודש שעבר שדרג את הצעתו ל-39.4 סנט למניה