גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בת"א: מדד הבנקים טיפס 0.7%, טבע ירדה 2%

מניית שופרסל איבדה 2.6% ביום ההשקה של שופרסל BE ● הרודיום זינקה בחדות על רקע מזכר הבנות שנחתם על מנת להיכנס לתחום הקנאביס ● גם וייטסמוק זינקה על רקע הודעה דומה ● דלק רכב צנחה 6% לאחר דוחות חלשים לרבעון השלישי של השנה ● מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.17 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום במגמה מעורבת, בדומה לסנימנט בוול סטריט ובהמשך לעונת הדוחות לרבעון השלישי של השנה. מדד ת"א 35 עלה 0.2%, ומנגד ת"א 90 השיל 0.1%. מדד הבנקים טיפס 0.7% בהמשך לזינוק של 3% אתמול לאחר העלאת הריבית. 

מניית שופרסל  איבדה 2.6% ביום ההשקה של שופרסל BE; דלק רכב  צנחה 6% לאחר דוחות חלשים לרבעון, לפיהם הרווח הנקי צנח 55% וההכנסות ירדו ב-13%; הרודיום השקעות זינקה 134.8% על רקע הודעה על חתימת מזכר הבנות למיזוג פעליות קנאביס רפואי; וויטסמוק זינקה 32.96% לאחר ההודעה על היקשרות במזכר הבנות לא מחייב עם בטר, העוסקת בגידול, שיווק ומכירה של קנאביס רפואי; אירונאוטיקס  סיימה את היום בעלייה של 0.7% לאחר פרסום הדוחות.

טבע  איבדה 2%. החברה הודיעה היום על השקה מוגבלת של הגרסה הגנרית המאושרת על ידי ה-FDA עבור האפיפן (EpiPen), מזרק אוטומטי במינון 0.3 מ"ג, בארה"ב. הגרסה הגנרית של טבע במינון 0.15 מ"ג, ואספקה נוספת של הגרסה הגנרית של טבע ל-0.3 מ"ג, צפויים ב-2019. טבע מסרה בהודעה כי המחיר עבור המזרק יהיה 300 דולר.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.17 מיליארד שקל.

15:30

העליות שנרשמו מוקדם יותר בבורסה בתל אביב נמחקו בצל הירידות שנרשמות כעת בחוזים העתידיים בוול סטריט. 

מניית שופרסל מאבדת 2.7%; טבע יורדת 1.6%; בזק מאבדת 1.4%; פועלים יורדת 0.1% במחזור הגבוה בשוק.

13:45

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה בהמשך לעליות אתמול והעלאת הריבית במשק. מדד ת"א 35 עולה 0.25%, ת"א 90 מטפס 0.1% ומדד הבנקים עולה 0.8% בהמשך לזינוק של 3% אתמול.

אירונאוטיקס  נסחרת לאחר פרסום דוחות חלשים לרבעון השלישי, המניה משלימה נפילה של 60% מאז ההנפקה.

חברת יוניטרוניקס  פרסמה דוחות ובשורה התחתונה רשמה רווח נקי של כ-1.7 מיליון שקל לעומת רווח של כ-430 אלף שקל ברבעון המקביל.

וויטסמוק  הודיעה על היקשרות במזכר הבנות לא מחייב עם חברת קאן פרמצבטיקה (או Better) העוסקת בגידול, שיווק ומכירה של קנאביס רפואי. לפי המזכר הבנות תרכוש וויטסמוק את כל הון המניות של Better תמורה להקצאת מניות לבעלי המניות של Better.

11:40

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה בהמשך לעליות אתמול והעלאת ריבית בנק ישראל ל-0.25%.

מדד ת"א 35 עולה 0.54%, ת"א 90 מטפס 0.4% ומדד הבנקים קופץ ב-1% בהמשך לזינוק של 3% אתמול.

קצת יותר משבוע לאחר ביטול המיזוג של הרודיום השקעות  עם רשת מלונות בראון, הודיעה הבוקר הרודיום על חתימת מזכר עקרונות עם פנאקסיה תעשיות להכנסת פעילות בתחום הקנאביס הרפואי. מניית הרודיום השקעות מזנקת 105% בבורסה בתל אביב. במסגרת מזכר העקרונות, יקבלו בעלי מניות פנאקסיה ישראל בשלב ראשון 75% ממניות החברה הציבורית הרודיום השקעות, ובתמורה תמוזג לתוכה פעילות המפעל של פנאקסיה בלוד, בו מייצרת החברה מוצרים מבוססי קנאביס רפואי. הפעילות כוללת ו/או תכלול כל פעילות מסחרית של חברת פנאקסיה תעשיות פרמצבטיות ישראל בשוק הישראלי. זאת, לרבות ייצור ושיווק תפרחות ושמנים מבוססי קנאביס בישראל (כולל ייצוא המוצרים, בכפוף לרגולציה) ובמדינות אחרות, אליהן יהיה ניתן לייצא חומר גלם לייצור המוצרים ו/או את המוצרים מישראל, למעט ארצות הברית וקנדה.

מחזור המסחר בשוק המניות עומד בשעה זו על 300 מיליון שקל

10:30

לאחר פתיחה חיובית הבוקר עבר המסחר במניות בבורסת ת"א למגמה מעורבת. מדד ת"א-35  יורד מעט, ולעומתו מדד ת"א-90  עולה ב-0.4%.

מדד הבנקים מטפס ב-0.7%, בהובלת מניית דיסקונט  שעולה בכ-1.5%.

מניית שופרסל , שממשיכה לרכז מחזור מסחר גדול הבוקר, יורדת בקרוב ל-3%. אתמול הפיצה דיסקונט השקעות כ-7.5% ממניות שופרסל למשקיעים מוסדיים בתמורה ל-416 מיליון שקל. כעת מחזיקה דסק"ש ב-26% בלבד ברשת הקמעונאות.

עונת הדוחות הכספיים נמשכת, כשהבוקר פורסמו דוחות הרבעון השלישי של אירונאוטיקס , יוניטרוניקס , אינטר תעשיות , איתמר מדיקל, אלקו , אמת  וסאטקום מערכות .

מהדוחות שפרסמה אירונאוטיקס עולה כי ברבעון השלישי הסתכמו הכנסותיה בכ-30.5 מיליון דולר - ירידה של 24% לעומת הרבעון המקביל. בחברה מסבירים כי הירידה בהכנסות נובעת "מאופי הפעילות הפרויקטלי של החברה ומעיכובים במועדי הזמנות שהתקבלו בתחום פעילות מערכות בלתי מאוישות".

09:45

המסחר בתל אביב נפתח במגמה חיובית. מדד ת"א-35 , מדד ת"א- 90  ות"א-125  רושמים עליות קלות.

מדדי הבנקים , הטכנולוגיה  והביטוח  בולטים בעליות - כחצי אחוז ומעלה. את מדד הבנקים מושכות מעלה מניות דיסקונט  ולאומי 

בירידות בולטת מניית שופרסל , שמאבדת מערכה כ-3% במחזור מסחר גדול. 

הבוקר התייחס יניב חברון, האסטרטג הראשי של בית ההשקעות אלומות, להחלטת הוועדה המוניטרית של בנק ישראל אתמול להעלות את הריבית במשק ל-0.25%. לדברי חברון, "חייבים לעלות את הריבית, כי הריבית הנמוכה מעלה את מחירי הנכסים - מה, אתה רציניים? מי שלא שם לב, הריבית בישראל כבר מזמן לא אפס ובטח לא דוחפת את מחירי הנכסים כלפי מעלה. התשואה על אג"ח ממשלת ישראל ל-30 שנה עומדת ברמה של 3.5%, הכי גבוהה במדינות המפותחות ויותר גבוהה מהתשואה על האג"ח בארה"ב ב-0.2% לפחות, וזאת למרות שהריבית הקצרה שם כבר נמצאת ברמה של 2.25%, והריבית על המשכנתא הקבועה, שמושפעת מהאג"ח הממשלתי ל-30 שנה, עומדת מעל 5%. בנוסף, הריבית על הלוואות בכרטיסי אשראי היא בין 9%-20% והלוואות בבנקים לא הרבה יותר זולות מזה. גם שאר הריביות מעולם לא עמדו ברמה אפסית, שכן מרווח הפריים של הבנקים היה ונותר ברמה של 1.5%.

"בנק ישראל סתם הכניס את עצמו ובעיקר את הנגיד החדש לפינה וללחצים מיותרים. הפתעת הריבית, לא רק שהיא מפחיתה את אי הוודאות בהקשר לתהליך המוניטרי, אלא שהיא עשויה לפגוע באמינות של בנק ישראל בהמשך. הרווח מהעלאת הריבית בשלב זה הוא כל כך שולי לעומת פוטנציאל הנזק, שהוא עצום. עם כל הכבוד לחברי הוועדה המוניטרית, אינפלציה ברף התחתון למשך 4 חודשים היא לא 'התבססות ביעד', בטח לא כשהנפט בעולם צונח ביותר מ-30% תוך חודשיים. להגיד שהאינפלציה תמשיך להתבסס ביעד וכי הם מעלים את הריבית תוך התחשבות בהשגת היעד - זה כבר לזרוע בוץ בעיני הציבור. נתוני הצמיחה נחלשים (בארץ ובעולם) הצריכה הפרטית צנחה, בשנה הבאה צפויים קיצוצים בשל עודף גירעון, אז מה בדיוק תומך באמרה הזו בחודשים האחרונים? הרי בארה"ב העלו את הריבית רק 4 שנים אחרי שהאינפלציה עלתה מעל רמה של 1% ולא אחרי 4 חודשים. בנוסף, אף אחד שם לא הפתיע עם העלאה. להפך, במשך חודשים הם שידרו לשוק שהריבית עומדת לעלות, השוק גילם 100% העלאת ריבית משך תקופה, הגיב כפי שהגיב ולאחר שראו שהתגובה סבירה העלו את הריבית - לא העלו את הריבית ואמרו - בואו נראה מה יקרה".

6:40

המסחר בבורסת ת"א ייפתח הבוקר על רקע הנעילות החדות אתמול.  מדד ת"א-125  עלה ב-1.32%, מדד ת"א-35  זינק 1.5% ומדד ת"א-בנקים  קפץ ב-3%. 

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר במגמה חיובית. המסחר בוול סטריט ננעל אמש בעליות שערים חדות: מדדי דאו-ג'ונס הוסיף 1.46%, S&P 500 עלה ב-1.55% ואילו מדד נאסד"ק זינק ביותר מ-2%. גם בורסות אירופה ננעלו אתמול בעליות.

אחרי שבע שנים הריבית בישראל חוזרת לעלות. בצעד דרמטי הודיעה אתמול הוועדה המוניטרית של בנק ישראל על העלאת שער הריבית לרמה של 0.25% עד לסוף השנה, זאת בניגוד לציפיות רוב האנליסטים שהעריכו כי הבנק ימתין עם העלאת הריבית לפחות עד תחילת 2019. לאחר העלאת הריבית הנוכחית צפויה הוועדה להעלות את הריבית פעם נוספת ב-2019.

סאטקום מערכות  פרסמה דוחות לרבעון השלישי הבוקר. גם אי.בי.אי  צפויה לפרסם היום דוחות.

הדולר מתחזק הבוקר ב-0.1% מול השקל, לאחר שאתמול הוא נחלש ב-0.61%. שערו היציג עומד על 3.729 שקלים. האירו עולה ב-0.18% לאחר שאתמול נפלו ב-0.67%. שערו היציג הוא 4.2375 שקלים.

עוד כתבות

קרן טרנר / צילום: ענבל מרמרי

שאול מרידור וקרן טרנר על התנהלות האוצר: "חלם"

מנכ"לית משרד האוצר הפורשת קרן טרנר-אייל דיברה על היחס המשפיל שספגה ועל הכשלים באוצר בראיון לתוכנית עובדה ב"קשת 12" ● שר האוצר הגיב באופן אומלל וספג ביקורת: "פעמיים לקחתי אותה לתפקידים בחופשת לידה - לא מוכן שבניית משפחה תעכב נשים" ● יו"ר נעמת: "אמירות שובניסטיות קלאסיות שלא ייאמנו"

ג'סטין בהר, מנכ"ל TRAX / צילום: TRAX

טראקס ממנה מנכ"ל אמריקאי במקום המייסד יואל בר-אל

בר-אל יהפוך ליו"ר הסטארט-אפ הסינגפורי-ישראלי. השינוי הניהולי בא בזמן שהחברה מתכוננת להפוך לציבורית ב-2021 ● אתמול נודע כי טראקס מפטרת 10% מכוח האדם בישראל

לקסוס LC500 קבריולה / צילום: יח"צ

למרות הסגר ומזג האוויר: לקסוס LC500 קבריולה יוצאת לשוק

הדו-מושבת הפתוחה מצוידת במנוע V8 ועולה החל מ-920 אלף שקל

דונלד טראמפ / צילום: Patrick Semansky, AP

הסנאט יחל ביום שני בהליך השימוע של טראמפ

לאחר השימוע, הסנאט יצביע האם להרשיע את נשיא ארה"ב לשעבר ● אמנם טראמפ כבר עזב את הבית הלבן, אך הסנאט יכול להצביע ולהרשיע אותו, כדי למנוע ממנו לכהן שוב

דרינק בבית / צילום: Shutterstock

קוקטיילים עד הבית: בקבוק חם, בלי קרח כתוש ובלי שקשוקים

קוקטיילים מבוקבקים במשלוח צמחו בחסות הקורונה לנישה מובילה בצריכת אלכוהול בארץ, מברים תל אביביים ועד למושבים וקיבוצים ● בסגר השלישי הצטרפו למגמה גם ברמנים פרטיים, ומיזמים חדשים ומשקשקים נולדו

בני גרינאפל / צילום: איל יצהר

בני גרינאפל, מנכ"ל עידן 2000 וכפר השעשועים: "האכיפה לא רצינית"

בני גרינאפל על אתגרי העבודה בתקופת הקורונה ● "עתרנו לבג"ץ לא לאפשר לרשתות השיווק למכור צעצועים ולפגוע לנו בפרנסה. אם סוגרים אותנו, תסגרו גם את אפשרות הקנייה בערוצים אחרים. בג"ץ הציע למדינה לשנות את ההחלטה, היא סירבה ואנו מחכים לפסיקה שאמורה להתקבל בקרוב"

רן גוראון / צילום: שלומי יוסף, גלובס

שלושה מנהלים בבזק בינלאומי יפרשו בעקבות התקלה בדוחות הכספיים

אירועי המחיקות בעקבות החשבונות הכפולים והתקלה החמורה בדוחות החשבונאיים נחשפו לראשונה בגלובס ● מדובר במנהלים העובדים תחת סמנכ"ל הכספים תומר שני ● דו"ח הביקורת הסופי יוצג לדירקטוריון בעוד מספר שבועות

 

סקוט גאלוויי / צילום: ג'ים בלוק

ביטקוין, Airbnb ואמזון: התחזיות של גורו הטכנולוגיה לעולם שאחרי המגפה

פרופ’ סקוט גאלוויי חשף באירוע "הכוחות והטרנדים שיעצבו את 2021" של גלובס את תחזיותיו לגבי התחומים שיצמחו והחברות שיככבו השנה • הוא הזהיר מפני שימוש באפליקציית רובין הוד ("הופכים את ההשקעה בבורסה להימורים"), ואיזה עצה הוא נתן למנכ"ל בנק הפועלים?

דרור פויר / צילום: יונתן בלום

הקורונה לא תיעלם ביום אחד וכולנו נצא למרפסות ונמחא כפיים

אומרים ש"אפשר לראות את הסוף" של הקורונה. אני בן 50 וטרם ראיתי משהו שהיה לו סוף, מלבד המוות ● דברים לא נגמרים. כל מלחמות ישראל עדיין נמשכות, כמו ההתנתקות, כמו רצח רבין, כמו המעברות - אין סוף, הדברים נמתחים ונמהלים ונשארים לנצח

אום אל פחם. ילדים באוכלוסיות מוחלשות נפגעו עוד יותר בתקופת הקורונה בגלל חוסר בלמידה מקוונת / צילום: Associated Press, Ariel Schalit

הקורונה אולי תחלוף אבל האי שוויון במשק גבר. 5 גרפים שמעידים על כך

הפערים החברתיים-כלכליים הגבוהים בישראל התחדדו עוד במהלך הקורונה • בדיקה של גלובס שאומדת את האי שוויון דרך מספר נקודות מבט מראה: נשים איבדו את עבודתן יותר מגברים, הלמידה מרחוק לא הייתה נגישה עבור החברה החרדית והערבית, ואנשי ההייטק נהנו מיציבות תעסוקתית

שיעור העוני בקרב האוכלוסיה בישראל גדל בעקבות הקורונה הכלכלית / צילום: כדיה לוי, גלובס

ביטוח לאומי: העצמאים לא קיבלו דמי אבטלה, ושיעור העוני בקרבם עלה

מדוח העוני של ביטוח לאומי עולה כי הנפגעים העיקריים בתקופת המשבר הם עשירוני מעמד הביניים (עשירון 4-7), ואילו לעומתם, העשירון התחתון שיפר את מצבו בשל הסיוע הממשלתי ● יחד עם הסיוע הסוציאלי בתקופת הקורונה, רמת החיים לפי הכנסה פנויה ירדה ב-2020 ב-4.4%

בני בגין מצטרף ל"תקווה החדשה" של גדעון סער / צילום: התקווה החדשה

פתאום כולם היו רוצים להיות המפלגה השנייה בגודלה בישראל

בציר "רק-לא-ביבי" מעריכים שאחרי הבחירות הליכוד יהיה המפלגה הגדולה, אבל נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה ● לכן המטרה של כל אחד שם היא להיות "המפלגה השנייה בגודלה" ● בכל מקרה, בנט צפוי להיות לשון המאזניים, ותג המחיר שלו כולל רוטציה על כיסא ראש הממשלה

הפגנות בחברה הערבית במחאה על האלימות ומחדלי הממשלה בטיפול בה / צילום: דוברות הרשימה המשותפת

למרות חיזורי נתניהו, הממשלה תאשר רק תוכנית מוגבלת נגד אלימות בחברה הערבית

הממשלה צפויה לאשר כמה עשרות מיליוני שקלים למלחמה באלימות בחברה הערבית • עוד בתוכנית: מהלך נרחב לקטיעת זרם הנשק הגנוב לארגוני הפשיעה ותוכנית ממוקדת למאבק בארגוני הפשיעה, באחריות המפכ"ל החדש

יעקב ליצמן / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

40 אלף שקל לדירה בפריפריה: הממשלה תצביע על "מענקי ליצמן"

לפי הצעת מחליטים שתעלה להחלטת הממשלה יינתנו מענקים של עשרות אלפי שקלים לרכישת דירות בפריפריה כחלק מתוכנית הדיור הנוכחית "דירה במחיר מופחת"

קיבוץ נחל עוז / צילום: איל יצהר

המלצות הוועדה בעניין ההסדר הקבוע לקיבוצים: קיצוץ משמעותי בזכויות

לאחר סבך של החלטות מורכבות וסותרות הוגש דוח של הצוות המקצועי לבחינת ההסדר הקבוע בקיבוצים ● אם יתקבל, הקיבוצים יהיו בבעיה

שאול מרידור / צילום: איל יצהר

״באוצר לא הבינו את עומק המשבר״: המשפט הכי חשוב ששודר בעובדה

בעובדה העדיפו להחמיא לעצמם על ההישג העיתונאי שבעצם קיום הראיון וויתרו על ההזדמנות ההיסטורית לברר מה באמת קרה במשרד האוצר בזמן משבר הקורונה ● למעט משפט אחד שגם הוא כנראה שודר כמעט בנס

שלום חיים, יו”ר ובעלי טעמן, מבעלי השליטה בישראייר / צילום: איל יצהר

השותף של רמי לוי נחשף: "שילמנו ביוקר אבל אנחנו מצפים שישראייר תכפיל את השווי שלה"

איש העסקים שלום חיים נחשף לראשונה ומספר על העסקה שבה רכש יחד עם רמי לוי את השליטה בישראייר ● מה הוא חושב על הטענות ששילמו ביוקר, על ההתמחרות מול יגאל דמרי ומוטי בן משה והאם חברת התעופה תפסיק לטוס בשבת?

ישראל קטורזה בקמפיין משרד הבריאות / צילום: לפ"מ

לא רק בקורונה: משרד הבריאות משקיע גם במלחמה בשאננות

מדירוג הפרסומות הזכורות והאהובות של גלובס וגיאוקרטוגרפיה עולה כי הקמפיין של משרד הבריאות בכיכובו של ישראל קטורזה הוא הקמפיין האהוב ביותר גם השבוע ● את דירוג הפרסומות הזכורות מובילה גם השבוע ביטוח ישיר עם כוכבי "לא כולל שירות"

דמעות / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

תבכו, זה בריא: מה עובר על מי שלא מסוגל להזיל דמעה?

האדם הוא החיה היחידה בטבע שבוכה בגלל רגש, אבל החוקרים טרם מצאו תשובה חד-משמעית למה התכונה הזו התפתחה דווקא אצלנו, ומה תפקידן של הדמעות ● האזינו

בוב סוואן,/ צילום: רויטרס

אינטל היכתה את צפי האנליסטים: הכנסות של כ-20 מיליארד דולר ברבעון האחרון

בשורה התחתונה הציגה החברה רווח של 5.86 מיליארד דולר, 1.42 דולר למניה ● ללא פריטים חד פעמיים עמד הרווח על 1.52 דולר למניה ● התוצאות פורסמו לפני סיום המסחר בוול סטריט ומניית אינטל הגיבה בעלייה של כ-6.5% בסיום המסחר, ולאחר מכן עברה לירידות