גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בעליות חדות: מדד הבנקים זינק ב-2.7%, אל על המריאה ב-14.14%

העליות בוול סטריט בסוף השבוע האחרון מספקות רוח גבית לבורסה בתל אביב ● מדד ת"א 35 זינק 1.5%, ות"א 90 עלה ב-1.25% ● עליית הציפיות להפחתת ריבית של הפד באוקטובר סיפקו תמיכה למדדים בארה"ב בסוף השבוע, לאחר שההסתברות להורדת ריבית של הפד קפצה מעל ל-90% ● מחר: החלטת הריבית של בנק ישראל

הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי
הבורסה בתל אביב / צילום: תמר מצפי

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:26

המסחר בתל אביב ננעל בעליות חדות, כאשר ת"א 35 טיפס ב-1.5% וננעל בגבוה היומי, מדד ת"א 90 עלה ב-1.25% ומדד הבנקים זינק ב-2.7%. 

מניית פועלים  זינקה ב-3.64%, לאומי  עלתה ב-2.6%, מניית אל על  זינקה ב-14.14% על רקע הדיווח על עלייה במספר הנוסעים דרך החברה.

מחזור המסחר הסתכם ב-772 מיליון שקל, מחזור גבוה יחסית לימי ראשון בשוק המקומי.

15:15

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל במגמה חיובית, עם עליות חדות במדדים המובילים, ובמחזור מסחר דל יחסית, כפי שמתאפיין המסחר בדרך כלל בימי ראשון. זאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב בעליות שערים ניכרות, שהגיעו בהמשך לפתיחה שלילית של המסחר שם בחודש אוקטובר. חלק מהאנליסטים הזרים ציינו כי כמה מחודשי אוקטובר בעבר שנפתחו בירידות שערים חדות, נמשכו בהיפוך מגמה חד בהמשך אותו החודש ואף עד סוף אותה שנה.

בזירה המקומית, בשל חופשות חגי תשרי, שבועות המסחר בתקופה הקרובה קצרים מהרגיל, והשבוע בשל יום כיפור יכללו שלושה ימים, אחרי שבשבוע שעבר כללו יומיים בלבד, בשל חופשת ראש השנה.

מנתוני הבורסה לסיכום ספטמבר עולה כי היה זה חודש חיובי עבור המשקיעים, בדומה לכיוון שאפיין את בורסות העולם, ואשר בסיכומו טיפס מדד ת"א 35 בכ-3.5% - מה שהשלים לו עליה של כ-10.5% מתחילת השנה. עוד בסיכום חודשי המשיך מדד הנדל"ן לשעוט קדימה, עם עלייה של כ-6.5% שהשלימה לו קפיצה של כ-56% מתחילת השנה.

בין מניות מדד ת"א 35, בצד החיובי בולטות המניות הדואליות, בהן לייבפרסון  שמטפסת בכ-4%-5%, ופריגו , נייס  ואיי.אפ.אפ  שעולות בכ-3%. טבע  וטאואר  מוסיפות לערכן כ-2%.

עוד במסחר, מניית הבורסה לניע בתא  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו נסחרת בשינויים קלים, ללא דיווח מצידה, ומחזור גדול מהרגיל מרכזת גם מניית אפי נכסים , שגם היא נסחרה בשינויים מתונים. לקראת סוף השבוע עדכנה אפי נכסים על צפי לקיטון בהון העצמי בסך של כ-250 מיליון שקל עקב ירידה בשער האירו, ובהמשך לכך ביום חמישי מנייתה איבדה כ-2.5%. עוד במסחר היום, מניית אנלייבקס  צוללת בכ-25%, אחרי שסבלה מירידות חדות במסחר בה בארה"ב. חברת קפיטל פוינט  דיווחה היום כי חתמה על הסכם למכירת החזקותיה באנלייבקס, תמורת כ-4.1 מיליון דולר, מכירה שתסב לה הפסד של כ-750 אלף דולר.

חברת טלסיס  עדכנה כי ספק עיקרי של החברה הודיע על הפסקת ההתקשרות בתום השנה הבאה, מה שצפוי להשפיע על תוצאותיה במגזר ההפצה בשנים 2020-2021. 

מניית אל על  קופצת בכ-13%, ככל הנראה על רקע דיווח חיובי הנוגע לעלייה בתנועת הנוסעים מנתב"ג בחודש ספטמבר.

חברת רני צים  עדכנה על קבלת היתר בניה לפרויקט להקמת מבנה מסחרי בכפר סבא, וזאת אחרי שבשבוע שעבר חתמה על הסכם להעמדת אשראי של 57 מיליון שקל לפרויקט, וכן חתמה על הסכם לרכישת מרכז מסחרי שנמצא בהקמה בגני תקווה, תמורת 175 מיליון שקל.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמה היום יציבות ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמה מגמה חיובית.

14:00

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות, וזאת בהמשך לעליות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט. מדד ת"א 35 מזנק ב-1.4%, ת"א 90 עולה ב-1% ומדד הבנקים מנתר ב-1.8%.

מניות הבנקים פועלים ולאומי מרכזות את המחזורי מסחר הגבוהים בתל אביב, אלביט מערכות  עולה ב-1.15%, שיכון ובינוי  מטפסת ב-2.7%, פריגו  עולה 3.3%, נייס  מטפסת בשיעור דומה, אינטרקיור  מזנקת ב-5.1%, אודיוקודס ס קופצת ב-5%, מהדרין  עולה ב-4.8% ומניית אל על מזנקת בכ-5% על רקע הדיווח על עלייה של 21% בתנועת הנוסעים מנתב"ג בספטמבר 2019.

מנגד, אלטשולר שחם גמל  מאבדת 1.4%, עזריאלי קבוצה  משילה 0.7% מערכה, טלסיס  מאבדת 4.15%, אנרג'יאן  יורדת ב-2.56%, אופקטרא  יורדת בשיעור דומה.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-370 מיליון שקל.

11:00

המדדים בבורסה עולים בהמשך לעליות בניו יורק בסוף השבוע האחרון. מדד ת"א 35 עולה בכ-1.4%, ת"א 90 מטפס ב-0.9% ומדד הבנקים עולה ב-1.5%.

מניית טלסיס צונחת ביותר מ-5% על רקע הודעתה כי ספק עיקרי של החברה הודיע על הפסקת ההתקשרות בסוף 2020, מה שצפוי להשפיע על מגזר ההפצה בשנים 2020-2021.

שיכון ובינוי עולה ב-3%, טאואר מטפסת ב-2.5%, כיל עולה ב-1.2%, לאומי עולה ב-1.5%. 

בנק ישראל צפוי מחר להכריז על גובה הריבית ולספק את התוואי להמשך. כלכלני לידר שוקי הון כותבים כי ההודעה מחר צפויה לציין את הצמיחה היציבה ברבעון השלישי, ושוק העבודה הדוק, אך גם צפויה לציין שסביבת האינפלציה עדיין רחוקה מהיעד, השקל התחזק והסיכונים בסביבה העולמית גדלו.

09:45

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח בעליות, בהמשך לעליות שנרשמו בסוף השבוע בוול סטריט, שם המדדים עלו ב-1.4% כ"א ומחקו את הירידות בסיכום שבועי. המניות הדואליות מספקות תמיכה למדדים, כך ת"א 35 קופץ בכ-1.3% בפתיחה, מדד ת"א 90 עולה ב-0.55% ומדד הבנקים ב-0.66%.

מניית טבע  קופצת לאחר שחזרה עם פער חיובי, פריגו עולה ב-3.7%, בולטות בעליות המניות נייס איי.אפ.אפ  וטאואר  שחזרו מוול סטריט עם פערים חיוביים.

אלביט מערכות  דיווחה הבוקר על זכייתה בחוזה בסך 153 מיליון דולר לאספקת מערכות לצבא במזרח אסיה.

נובולוג  דיווחה על השלמת העסקה לרכישת 74.9% מחברת אודורו תמורת 19.1 מיליון שקל.

טלסיס  דיווחה כי ספק עיקרי של החברה הודיע על הפסקת ההתקשרות בסוף 2020, מה שצפיו להשפיע על מגזר ההפצה בשנים 2020-2021.

אשטרום נכסים  דיווחה כי שותפות שבהחזקתה (45%) יחד עם קבוצת הראל התקשרה בהסכם למכירת נכס בגרמניה תמורת 31 מיליון אירו. החברה תרשום רווח לפני מס בגובה 5.1 מיליון אירו.

07:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לעליות שנרשמו בסוף השבוע האחרון בוול סטריט, וזאת לאחר פרסום נתוני תעסוקה מעורבים, ועל רקע עליית הציפיות להורדת ריבית הפד עוד החודש.

שיעור האבטלה בארה"ב ירד בחודש האחרון לרמה של 3.5%, הרמה הנמוכה ביותר מאז שנת 1969, כך פורסם בשישי. מנגד, כלכלת ארה"ב הוסיפה 136 אלף משרות חדשות במגזר הלא-חקלאי בספטמבר, הקצב הנמוך ביותר זה ארבעה חודשים, ומתחת לצפי לתוספת של 145 אלף משרות.

בתוך כך, החוזים לציפיות להורדה נוספת של הריבית על ידי הפד עוד באוקטובר קפצו לשיעור של יותר מ-90%, מה שסיפק רוח גבית למדדים שמחקו את הירידות בסיכום שבועי. המדדים דאו ג'ונס, נאסד"ק ומדד S&P 500 עלו ב-1.4% כ"א.

המניות הדואליות צפויות לספק תמיכה בפתיחת המסחר בתל אביב, כך מניית טבע חוזרת עם פער חיובי של 3.7%, פריגו חוזרת עם פער חיובי של 3.8%, כיל  עם פער חיובי של 1%, לייבפרסון  עם פער חיובי של 4.3%, נייס עם 2%, איי.אפ.אפ עם 3.4% ומניית טאואר עם פער חיובי של 3.2%.

ביום המסחר האחרון בתל אביב מדד ת"א 35 ירד ב-0.8%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.7%. כמו כן נרשם מחזור מסחר חריג של 2.6 מיליארד שקל על רקע עדכון המדדים הרבעוני. 

עיני המשקיעים מעבר לים נשואות לחידוש שיחות הסחר השבוע בין נציגי המדינות ארה"ב וסין. בשבוע החולף דיווח Census Bureanu כי היבוא בארה"ב של מוצרים מסין נפל ב-12.5% בשמונת החודשים הראשונים של השנה.

עוד כתבות

חן גולדברג, מנהלת הנדסה בגוגל  / צילום: תומר פולטין

הכירו את הישראלית הבכירה שעוזרת לגוגל בזירת המאבק החמה ביותר של ענקיות הטכנולוגיה

חן גולדברג אחראית על פלטפורמת הדגל החדשה של גוגל קלאוד, שמנהלת לארגונים את המידע שלהם בעננים השונים ובשרתים הפיזיים ● בראיון ל"גלובס" היא מספרת על הטכנולוגיות מאחורי אסטרטגיית הענן של גוגל: "מכירים בכך שלא כל החדשנות תהיה בענן"

נפגעי הקורקינטים - סופ"ש 13-14 בדצמבר

בסופ"ש באיכילוב: 15 נפגעי תאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

פרופ’ פרטה דסגופטה / צילום:רפי קוץ

"לפי החישוב שלי, כדור הארץ יכול להכיל רק 2 מיליארד אנשים"

פרופ' פרטה דסגופטה, מכלכלני הקיימות המובילים בעולם, מסביר שהאנושות צריכה להתכווץ ב-75% כדי לשרוד, ושאם נשנה את דפוסי הצריכה נוכל למנוע את רוע הגזירה ● בראיון ל"גלובס", הוא טוען שהמשבר הסביבתי מתחיל באשליה שהטבע בא בחינם

תיירת  / צילום: שאטרסטוק

100 הערים בהן ביקרו הכי הרבה תיירים: מי בראש הרשימה, ולאיזה מקום הגיעו ירושלים ות"א?

חברת המחקר הבריטית Euromonitor International ערכה בדיקה מעמיקה בקרב 400 ערים וגיבשה את רשימת הערים שנהנו מהכי הרבה תיירות נכנסת ● הערים מאסיה שולטות ברשימה, לונדון מאבדת מעט ממעמדה, ואילו ירושלים התמקמה במקום טוב באמצע

שלט מכירת נדל"ן של פירמת Redfin / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

דעה: האם באמת כדאי להשקיע בנדל''ן בחו''ל?

זהו טרנד ישראלי פופולרי לחפש השקעות נדל''ן אטרקטיביות מעבר לים, אבל הרבה ישראלים אינם בוחנים את ההשקעות האלה עם הכלים הנכונים ● דעה

אוהד רוזן / צילום: איל יצהר

קרן ריאליטי רוכשת ב-100 מיליון שקל קרקע לתעשייה בפתח-תקווה

השטח ממוקם באזור התעשייה קריית אריה, וקיים עליו מבנה לאחסנה בשטח בנוי של 4,000 מ"ר וכן מבנה משרדים ● המוכרת: משפחת שטראוס

אתר Quora / צילום: Quora

אתר השאלות והתשובות Quora השיק גרסה בעברית

אתר השאלות והתשובות נוסד על ידי אדם ד'אנג'לו, לשעבר סמנכ"ל טכנולוגיות בפייסבוק, והושק לראשונה באנגלית ב-2010 ● היום Quora פועלת ב-24 שפות ויש לה כ-300 מיליון משתמשים חודשיים פעילים

MG ZS EV / צילום: יחצ

הג'יפון הסיני שיעזור לכם להיגמל מבנזין

תשכחו מבדיחות על עלי אקספרס והתנשאות על מוצרים Made in China ● אם אתם גרים בגוש דן ומוכנים לאמץ טכנולוגיה חדשה - הג'יפון החשמלי של MG הוא אופציה ראויה עם פוטנציאל לשבור את מחסום השמרנות הישראלי

ליאת דרור וניר בן גל/ צילום: כפיר זיו

"אם ראש הממשלה היה מזיז את האגן אחרת, החיים שלנו היו נראים אחרת"

ליאת דרור וניר בן גל עברו לשדרות עם להקת המחול שלהם ועם מרכז אדמה ללימוד מחול ומתמודדים עם מציאות ביטחונית־כלכלית חדשה

ניר שטרן/ צילום: תמר מצפי

מציאות כמעט בלתי אפשרית: דז'ה-וו למשקיעים בסלקום

למרות המציאות הענפית הקשה, רבים מאמינים כי השקעה סבלנית בפלטפורמה העסקית של סלקום עוד תביא עמה תשואות גבוהות בעתיד ● נראה כי אופוריה מוגזמת ביחס לשינוי כיוון בתנאי השוק עלולה להסתיים בפעם המי יודע כמה במפח-נפש

רוני צ'אן / צילום: שלומי יוסף

"היזהרו מהכסף הגדול שמגיע מסין": ראיון עם המיליארדר שממליץ לישראל להיות פרנואידית

המיליארדר רוני צ'אן, מעשירי הונג קונג, מזהיר מהשפעת מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין על ישראל ("בסוף תצטרכו לבחור צד") • בראיון ל"גלובס", איל הנדל"ן וההשקעות מציע לחברות ישראליות שמעוניינות בשוק הסיני לפעול מה, ומסביר כי המו"מ בין טראמפ לבייג'ין הוא העמדת פנים

אלון חסן / צילום: אמיר מאירי

דעה: למה אלון חסן לא יחזיר את השכר שקיבל כשהושעה, למרות שהורשע בפלילים

עמדת ההסתדרות בנוגע לפיטורי אלון חסן, ובפרט בכל הקשור להשבת השכר, היא עניין שכדאי לשים אליו לב ● דעה

רחוב הקניות המקושט/ צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

תענוגות של חורף: כך חוגגים בבודפשט את חג המולד

השילוב של שוקי כריסמס מקושטים, מעיינות חמים, יופי אדריכלי, אוכל טוב ומחירים זולים הופך את בודפשט ליעד אידאלי לחופשה אורבנית עונתית קצרה

שרלי ג’טר וד”ר סמפסון דיוויס - צילום: Sam Maller

"הפעם רק אני יכולה להוציא את עצמי מהבור": איך מתעלים מול קשיים?

הוא נכנס לכלא בגיל 17 אחרי ששדד יחד עם חבריו סוחרי סמים וחילק את הכסף לעניים ● היא התמודדה עם מחלת הסרטן במקביל ללימודיה בקולג’, ומדי שבועיים נסעה מאטלנטה לניו יורק כדי לעבור טיפולים ● שרלי ג'טר וד"ר סמפסון דיוויס מגלים בראיון ל'ליידי גלובס' מה הופך אנשים לעמידים יותר בפני קשיים ומכשולים

משרדי גוגל ישראל צילום: / shutterstock

עובדי הסטארט-אפ ניישן: מקום לעשירים בלבד או כלי למוביליות חברתית

תוצאות מבחני פיזה הראו כמה קשה לצמצם לסמוך על ההייטק שיצמצם פערים בישראל, הסטארט-אפ ששווה כבר קרוב ל-2 מיליארד דולר, ולמה גוגל גלאס לא עבדו? ● כל מה שקרה השבוע בהייטק

הצעקה האחרונה/ צילום: יחצ

ביקורת ספרים ירוקה במיוחד: הספר שיעזור לכם לצרוך בצורה אקולוגית יותר

וגם: "לאכול בעלי חיים", הספר הטבעוני המשלב קטעים פילוסופיים, מידע וסיפורים, כולל דיאלוגים פנימיים בנושא ההתחממות הגלובלית והשלכותיה, בדגש על מה שכל אחד יכול לעשות

עופר נמרודי / צילום: פרטי

לראשונה מזה שלושה עשורים: הכשרת היישוב גייסה 162 מיליון שקל בהנפקת מניות מוצלחת

זו הנפקה ההון הראשונה שמבצעת הכשרת היישוב מזה כ-30 שנה ● לאחר הנפקת המניות בהיקף של כ-13% מההון, תחזיק המשפחה בכ-60% ממניות החברה

סוף הפאקינג עולם / צילום: יחצ

"סוף הפאקינג עולם": תיעוד מבריק של חברה ושל דור

"סוף הפאקינג עולם" היא הרהור פילוסופי מבריק על מקומו של האדם בחברה מתפוררת

מלון פאבליקה / צילום: עודד סמדר, יח"צ

איסתא מוכרת לישראל קנדה את חלקה במלון פאבליקה בהרצליה

זאת תמורת 142 מיליון שקל ● כיום שותפה איסתא עם ראובן אלה בבעלות על המלון שנפתח לפני כשנתיים ● עם מכירת חלקה תרשום איסתא רווח לפני מס של כ-38 מיליון שקל

פארק הייטק ברעננה./ צילום: א.ס.א.פ קריאייטיב / Shutterstock

"שוק ההייטק ימשיך להיות שוק של מועמדים ולא של חברות"

לפי נתונים של חברת ההשמה נישה, הואט קצב הצמיחה של שכר העובדים בהייטק, ו-70% מההשמות התבצעו בתפקידים בטווח שכר של 16-30 אלף שקל