גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

המסחר בת"א הסתיים בעליות שערים קלות; מניות האנרגיה הירוקה ממשיכות להיחלש

ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1% ● קדימהסטם זינקה לאחר שדיווחה על מו"מ מתקדם עם הדסית לעדכון והרחבת הרישיונות ● אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה ● קרן פימי חתמה עם קמהדע על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:25

לקראת סיום יום המסחר שינו המדדים המובילים בבורסת תל אביב מגמה, והם ננעלו הערב (ג') בעליות שערים קלות. ת"א 35, ת"א 125 ות"א 90 עלו בכ-0.1%. מדד הביומד עלה בכ-1%.

16:00

המסחר בתל אביב מתנהל במגמה שלילית מתונה, על רקע מגמה שלילית בעולם: מדד ת"א 25 יורד ב-0.3%, ת"א 125 מאבד כ-0.1%

מניית קדימהסטם  מזנקת לאחר שהחברה דיווחה על "מו"מ מתקדם עם הדסית  לעדכון והרחבת הרישיונות הקיימים שקיבלה החברה מהדסית ושינוי אבני דרך, כפוף לחתימה על הסכם מתוקן". בין היתר, מדובר על הרחבת רישיון ה- ALS הקיים במסגרת ההסכם לשימוש בקו תאי גזע עובריים ברמת איכות קלינית כך שהרישיון יורחב ויחול גם על שימוש במוצרים תאיים לטיפול במחלות נוספות של מערכת העצבים המרכזית. 

14:31

יום המסחר השלישי לשבוע מתנהל במגמה שלילית מתונה. החוזים העתידיים בארה"ב מצביעים על מגמה שלילית הצפויה לקראת פתיחת המסחר שם, בפתיחת שבוע המסחר המאוחרת בשוק האמריקאי שאתמול לא פעל בשל ציון יום מרתין לוטר קינג.

המגמה השלילית בארה"ב נרשמת לאחר שבסוף השבוע הגיעו המדדים המובילים שם לרמות שיא, וגם בשוק ההון המקומי קבע מדד הדגל - ת"א 35 רמת שיא בתחילת השבוע, כשהתקרב ל-1,726 נקודות, אחרי שבאוגוסט 2015 רשם שיא שחצה אז רף של 1,723 נקודות.

בצד השלילי במדד ת"א 35, מניות חברות הנדל"ן גזית גלוב , מליסרון  ואמות  נחלשות בכ-1.5%-2% וירידות דומות רשמו גם מניות בזן  והפניקס .

קרן פימי חתמה עם קמהדע  על הסכם מחייב להשקעה נוספת של 25 מיליון דולר לתוך החברה ותחזיק ב-21% ממניות החברה. בחודש נובמבר רכשה קרן פימי כ-13% ממניות חברת קמהדע.

המניות הדואליות של פריגו  וטבע  מתחזקות בכ-0.5%-1% ועליות דומות רשמו יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים , זאת כשברקע למסחר בהן פרסמה השותפות "דוח משאבים מנובאים למטרות עמוקות בחזקות 'לווייתן'". יחידות השותפות של רצי ו, השותפה גם היא ב"לווייתן", מתחזקות בכ-0.5%.

מדד הביטוח בולט בצד השלילי ומאבד כ-1%, אחרי שאתמול בלט בצד החיובי של המסחר.

עוד במסחר, מניות חברות האנרגיה הירוקה אנלייט אנרגיה  ואנרג'יקס  נחלשות בטווח של כ-3%-4%, אחרי ירידות של כ-4%-5% שרשמו אתמול.

עוד במסחר עניין מבני תעשיה , עולה בכ-1% ומניבים ריט , נסחרת בשינויים קלים.

גם מניית יוחננוף  מרכזת מחזור מסחר גדול מהרגיל, בו רושמת שינויים קלים.

מניית אלוט  עולה בכ-2% לאחר שדיווחה שחברת הטלקום הפורטוגלית MEO מקבוצת אלטיס בחרה בפתרון האבטחה שלה, בעסקה שלפי הערכות היקפה הוא מיליוני אירו לשנה.

מניית אפריקה מגורים  מתחזקת בכ-4% על רקע השלמת הסדר החוב באפריקה ישראל, ששלטה בה.

מניית אנלייבקס  מטפסת בכ-7%, כשברקע למסחר החברה עדכנה הבוקר על ביטול הנפקת מניות מתוכננת לציבור.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית ובמסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה מעורבת.

על רקע רמות השיא של המדדים ובהתייחסות לכיווני פעילות בשנה הנוכחית, בהראל פיננסים ציינו בסקירתם השבועית, כי "את 2020 אנו מתחילים בהתמקדות מרכזית בישראל גם במניות וגם באג"ח, לנוכח נתוני המאקרו המצוינים, סביבת הריבית הנוחה והאפשרות לירידה נוספת, מבנה העקום התלול והתימחור הנוח".

עוד בעניין השוק המקומי ציינו, כי "בנקודת הזמן הנוכחית שווה לבחון ריענון בתיק המניות הישראלי, שממשיך להוות את החלק המרכזי בחשיפה המנייתית".

עוד ציינו בהראל פיננסים לגבי מצב השווקים, כי "הרגיעה בגזרת הסחר בין ארה"ב לבין סין ממשיכה לתמוך באווירה החיובית בשווקים כמו גם סביבת הריביות הנמוכות בארה"ב ובעולם והבחירות הצפויות בארה"ב".

כן התייחסו שם לעונת הדוחות הכספיים של החברות לרבעון הרביעי של 2019, שנפתחה בארה"ב בשבוע שעבר "עם דוחות טובים לג'י.פי מורגן וסיטי גרופ". בהראל פיננסים ציינו, כי "הציפיות לעונת הדוחות הן נמוכות במיוחד, וההיסטוריה מלמדת כי ברוב המקרים ציפיות נמוכות הן לרוב קרקע פורייה להפתעות חיוביות ולביצועים טובים, כך ששווה לעקוב".

11:50

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות שערים. מדד ת"א 35 מאבד 0.65%, מדד ת"א 90 יורד בכ-1%, ומדד הבנקים יורד ב-0.8%. הבוקר באסיה הבורסה בהונג קונג צנחה ב-2.8% בצל הורדת דירוג.

אלביט מערכות  מאבדת 1.3%, שיכון ובינוי  יורדת ב-1.7%, שפיר הנדסה  יורדת ב-1%.

09:47

המסחר בבורסה בתל אביב נפתח במגמה מעורבת. מדד ת"א 35 מאבד 0.4%, מנגד ת"א 90 מטפס ב-0.3%, ומדד הבנקים מאבד 0.5% מערכו. בשעת בוקר מוקדמת זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט מאבדים עד 0.5%. הבוקר באסיה הבורסה בהונג קונג צונחת ב-2.7% ומובילה את הירידות בצל הורדת דירוג מצד מודי'ס.

מניית פועלים  מאבדת 0.35%, כיל  יורדת ב-0.5%, לאומי  יורדת ב-0.6%, מנגד אלטשולר שחם גמל  עולה ב-1.3%, אנרג'יאן מטפסת בכ-1%.

07:00

יום המסחר השלישי לשבוע זה בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח בהמשך לירידות הקלות שנרשמו אתמול, ובציפייה לפתיחת המסחר בניו יורק, שם הבורסות היו סגורות אתמול לרגל יום מרטין לוטר קינג. הבוקר באסיה הבורסות מאבדות גובה בצל הורדת דירוג להונג קונג.

אתמול בתל אביב המסחר ננעל בירידות קלות, מדד ת"א 35 נסוג ב-0.1% משיא כל הזמנים שנקבע ביום המסחר הראשון לשבוע כשהתקרב לרמה של 1,726 נקודות - לעומת שיאו הקודם שנקבע באוגוסט 2015, אז הוא חצה רף של 1,723 נקודות.

קרן המטבע הבינלאומית הנמיכה את תחזית הצמיחה לכלכלה העולמית ל-2019 ו-2020. אם באוקטובר התחזית של קרן המטבע היתה לצמיחה עולמית של 3% ל-2019 ושל 3.4% ל-2020. כעת, הורידה הקרן את התחזית לשיעור צמיחה של 2.9% ו-3.3% בהתאמה. העדכון כלפי מטה נגרם בעיקר בעקבות צמיחה נמוכה בהודו. לשנת 2021 הקרן צופה צמיחה של 3.4%.

ת"א 90 איבד אתמול 0.5%, מדד הבנקים ננעל ללא שינוי. מניות האנרגיה אנרג'יקס ואנלייט איבדו גובה.

ברנמילר תמשיך לרכז עניין לאחר שקפצה אתמול (ב') בכ-10%, אחרי שהחברה דיווחה על פיילוט מסחרי לאגירת אנרגיה במתקן סולארי בברזיל.

עוד כתבות

יצחק תשובה / צילום: תמר מצפי

יצחק תשובה מגדיל החזקותיו בדלק: רכש מניות הקבוצה ב-44 מיליון שקל

מדובר ברכישה של קרוב ל-1% מהונה המונפק של דלק ובכך תשובה עלה להחזקה של 61.7% ממניותיה של הקבוצה ● בחודש האחרון איבדה דלק כ-20% מערכה, מה שמשקף לקבוצה שווי שוק של 5.13 מיליארד שקל

דב גילהר / צילום: תמר מצפי, גלובס

דב גילהר פורש מהגשת התוכנית "ערב ערב" בערוץ "כאן 11"

במקום התוכנית של דב גילהר צפויה לעלות לאוויר התוכנית החדשה של שלי יחימוביץ' ויגאל גואטה

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

פרופ’ מייקל פורטר וניר ברקת   / צילום: רמי זרנגר

קבלו תזכורת: ההיסטוריה הפחות מחמיאה של המנטור של ניר ברקת

וגם: מנכ"לית המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר אורנית רז, תפרוש לאחר ארבע שנים בתפקיד ● השיחה

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

ענת כהן דייג / צילום: רמי זרנגר

קומפיוג'ן מרחיבה את ההסכם עם בריסטול מיירס; יצאו לניסוי נוסף

לחברות שיתוף פעולה שהוביל בעבר להשקעה של 12 מיליון דולר בקומפיוג'ן; במסגרת שיתוף הפעולה הנוכחי יבחן מוצר של קומפיוג'ן עם מוצר של בריסטול שעדיין נמצא בפיתוח

יעקב ליצמן ובני גנץ / צילום: דוברות הכנסת, יח"צ

גנץ נגד ליצמן: "כראש ממשלה אעביר את ברית הזוגיות"

יו"ר כחול לבן האשים את ליצמן במשבר בבריאות והזכיר את הקשיים שמערים לדבריו הממסד הדתי על העולים ● ליצמן: "מר בני גנץ, החרדים אינם שק החבטות שלך"

טל ברודי ומיקי ברקוביץ' מניפים את גביע אירופה / צילום: סער יעקב, לע"מ

תמונת המריבה: למי שייך הצילום של טל ברודי מניף את גביע אירופה?

הצלם שמואל רחמני תבע את כדורסלן העבר טל ברודי בגין הפרת זכויות יוצרים, לאחר שברודי העלה לדף הפייסבוק שלו תמונות של עצמו בעת זכייתה ההיסטורית של מכבי ת"א בגביע אירופה ב-1977 ● ברודי מצדו הגיש תביעה שכנגד ● מה קבע ביהמ"ש?

חיבורים פיראטיים על עמוד בירכא / צילום: תמונה פרטית

המלחמה ברשתות הפיראטיות הביאה לניתוק אלפים מהאינטרנט באזור הצפון

מדובר ברשתות שחברת הוט סיפקה להם את קווי האינטרנט, ושאותם החליטה לנתק כשהבינה שמדובר בשירותים פיראטיים, שמשרד התקשורת מודע להם ● הניתוק הוביל לתגובה אלימה של שריפת ארונות תקשורת של בזק, ששיתקה את שירותי התקשורת לחלוטין באזור

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים / צילום: אמיר מאירי

מגדלים במקום גגות רעפים: אושרה במקומית תוכנית המתאר לגבעתיים

תוכנית המתאר החדשה של גבעתיים, אחת מהערים הצפופות בישראל, מעודדת פרויקט פינוי-בינוי בעיקר בשולי העיר, חניונים תת-קרקעיים ודגש על מרחב הולכי הרגל ● יעד הצפיפות המקסימלי בתוכנית הוא 60 יח"ד לדונם

אורנה דריזין, בעלת השליטה בנקסטייג' / צילום: איל יצהר

חברת המחקר והפיתוח המקומית שתשתמש בקנאביס לשיפור פוריות הגבר

המטרה היא לפתח משפחה של חומרים הפועלים על רצפטורים קנבינואידים בגוף כדי לשפר את תפקוד הזרע

שער בכניסה לשכונה בעיר שנחאי / צילום: רויטרס ALY SONG

המשטר הסיני בכל פינת רחוב: המלחמה בקורונה, גרסת השכונה

780 מיליון סינים, מחצית מאוכלוסיית המדינה, נמצאים עדיין תחת הגבלות תנועה שונות כדי למנוע את התפשטות הנגיף ● מי שאחראיות על יישום ההגבלות הן השכונות והקהילות, שלפעמים הולכות רחוק מדי

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

שאול מרידור / צילום: רפי קוץ

רגע לפני הבחירות, קרב קשה באוצר על ניהול התקציב. משרד המשפטים נדרש להכריע מי ינהל את תקציב המדינה

המשנה ליועמ"ש יכריע בסוגיה בין שאול מרידור ורוני חזקיהו, הנאבקים על הזכות לאשר החלטות הנוגעות לתקציב המדינה ● תוספת תקציב של 900 מיליון שקל למשרד הביטחון הציתה את המאבק ● משרד המשפטים יכריע

ספינת קרוז מול יפן עליה נמצאו נוסע חולה והרשויות לא מאשרות להוריד את הנוסעים / צילום: 	STF, AP

ספינת הקורונה: ישראלי רביעי נדבק בנגיף

הישראלי שאובחן כנושא את הנגיף שהה על אוניית הדיימונד פרינסס, והוא צפוי לרדת מהספינה להמשך טיפול בבית החולים צבאי ביפן ● מחר צפויים להגיע בטיסה מיוחדת הישראלים שחולצו מהספינה ● מהם הליכי הזהירות שננקטים, וכיצד נערכים לבואם?

פרויקטים סולאריים של חברת אנלייט ומערכת של חברת סולאראדג' / צילום: יח"צ

צמיחה של 60%: סולאראדג' הישראלית נסקה לשיא לאחר הדוחות הרבעוניים

ההכנסות מתחום הסולאר צמחו בכ-60%, לעומת הרבעון המקביל ל-389 מיליון דולר ● שיעור הרווח הגולמי (Non-GAAP) עמד על 34.3% ובתחום הסולארי על 37.8%

ח"כ אריה דרעי./ צילום: רפי קוץ

דרעי לא מחכה: מקים אשכול מועצות מקומיות ביהודה ושומרון בדרך לריבונות

עד כה המשרד נמנע מהקמת אשכול כזה ביהודה ושומרון, אך לאחר פרסום תוכנית המאה וההכרה העקרונית האמריקאית בריבונות על הרשויות, הוחלט על הצעד הזה ● מי המועצות שישתתפו באשכול?