גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה ננעלה בעליות: מדד ת"א 35 ברמת שיא כל הזמנים, שיכון ובינוי טסה ב-8.5%

שפיר זכתה במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל, יחד עם אוריין שמנייתה טסה ביותר מ-40% ● שפיר הנדסה זינקה ביותר מ-11%, פריון קפצה ב-6.6%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:37

המסחר בבורסה ננעל בעליות בדומה לסנטימנט בניו יורק. מדד ת"א 35 עלה ב-0.8% לשיא כל הזמנים, ת"א 90 טיפס ב-1.65% ומדד הבנקים עלה ב-0.5%.

14:55

יום המסחר הרביעי לשבוע בבורסת תל אביב ממשיך להתנהל במגמה חיובית, ששוב מובילה את מדד הדגל של הבורסה, ת"א-35, להיסחר סביב רמת שיא חדשה, אחרי שקבע שיא חדש מוקדם יותר השבוע.

בארה"ב, החוזים העתידיים על מדדי המניות מצביעים על מגמה חיובית לקראת פתיחת המסחר בוול סטריט. זאת, כשגם בשוק האמריקאי המדדים המובילים נסחרים סביב רמות השיא שלהם.

בבית ההשקעות אופנהיימר התייחסו בסקירתם השבועית למצב השווקים, וציינו כי "המשך מגמת העלייה של השנה שעברה גם בשנה הנוכחית מעלה שאלות רבות בנוגע ליכולתו של שוק המניות להמשיך במגמה החיובית". בכך, לפי אופנהיימר, "נזכרים המשקיעים במפולת בשווקים בינואר 2018, לאחר שהשוק הגיע לרמת שיא מבחינת התמחור - ניסיון שמגביר את החשש ממפולת קרובה".

ואולם, האסטרטג הטכני של אופנהיימר, ארי ואלד, מעריך כי "תבנית התנהגות מדד S&P 500 מזכירה יותר את מצבו של המדד בינואר 2017, אז המשיך שוק המניות במגמת עלייה לאורך כל השנה". ואלד מזהה כמה נקודות דמיון בין המצב הנוכחי לבין מצב השוק בתחילת 2017. הראשונה מהן היא העובדה כי "שוק המניות נסחר ברמה אטרקטיבית יותר בהשוואה לשוק האג"ח, בניגוד למצב בתחילת 2018". עוד הוא מציין כי בדומה ל-2017 (ובשונה מ-2018) "תקופת העלייה מהשפל אינה ממושכת, וקרובה לשנה אחת בלבד". כמו כן, "בניגוד לתחילת 2018, מידת האופטימיות בקרב המשקיעים אינה גבוהה במיוחד - דבר שתומך בהמשך עליות בשווקים". עוד הוא מוסיף כי אפיק השקעה באג"ח בסיכון גבוה מפגין עוצמה, וכי השתתפות המניות בעליות היא רחבה.

בצד החיובי של מדד ת"א-35 ממשיכה לבלוט יותר מכולן מניית שפיר הנדסה , שמזנקת ביותר מ-10%. ברקע למסחר, היום הודיע משרד הביטחון כי שפיר, יחד עם חברת אוריין , הן הזוכות במכרז לתכנון, הקמת והפעלת מרכז ההספקה המטכ"לי המתקדם של צה"ל, במסגרת זיכיון לתקופה של 26 שנים. מניית אוריין מגיבה בקפיצה של כ-35%.

עוד בין העולות במדד המוביל, מניית שיכון ובינוי  מטפסת 7%, מניית אמות  עולה בכ-2%, והמניות הדואליות של אופקו  , לייבפרסון   ואורמת   עולות גם הן בכ-2%. ברקע למסחר באמות, החברה פרסמה היום פרטים נוספים בקשר לעליית שווי של יותר מחצי מיליארד שקל לנכסיה, שבנוגע אליה עדכנה מוקדם יותר השבוע.

עוד במסחר היום, מניית גב ים  מרכזת היום מחזור מסחר גדול מהרגיל, ועולה בכ-2%, ועוד במגזר הנדל"ן מניית סאמיט  קופצת בכ-7%, גם היא במחזור מסחר גדול מהרגיל. זאת, ללא דיווחים מצד החברות. גם מניית חברת הנדל"ן המניב ביג  מרכזת עניין ומתחזקת בכ-2.5%, ואילו מניית המתחרה מבני תעשייה  מסתפקת בעלייה של פחות מ-1%.

מניית בונוס ביוגרופ  מגיבה היום בקפיצה של כ-6% להודעת החברה על "אישור פטנט באירופה המעניק בלעדיות בשימוש ובמסחור של שתלים חיים להשלמת חסר בעצם".

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה שלילית, ואילו במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה חיובית. 

13:45

עליות שערים של עד 0.8% במדדים המובילים בת"א. מניית שפיר הנדסה טסה ב-9% על רקע זכייה שלה יחד עם אוריין  במכרז ענק להקמת מרכז ההספקה של צה"ל. מניית אוריין נוסקת ביותר מ-30% במחזור גדול.

את הירידות במדד ת"א-35 מובילות קבוצת דלק  ודלק קידוחים  שיורדות בכ-1.3%. 

מניית פרוטליקס   בולטת בעליות ומזנקת בכ-18%. 

12:00

נמשכות עליות השערים בבורסת ת"א, בהובלת שפיר הנדסה  שנוסקת ביותר מ-6%. שיכון ובינוי מזנקת ב-4%. בצד השלילי בולטת טבע   שמאבדת כ-0.8%, וירידות נרשמות גם במניות כיל  , חברה לישראל , אלביט מערכות  , דיסקונט , פז  וטאואר  . כל יתר מניות מדד ת"א-35 רושמות עליות.

סאמיט  מזנקת ביותר מ-7% במחזור גדול, וגם מניות אלוני חץ  וגב ים  רושמות עליות במחזורים גדולים מהרגיל.  

09:45

המסחר בבורסת ת"א נפתח היום (ד') בעליות שערים של כ-0.5% במדדים המובילים. כל המגזרים וכמעט כל המניות במדד ת"א-35 נסחרים בטריטוריה הירוקה. את העליות במדד המוביל מובילה מניית לייבפרסון  , שמתחזקת בכ-2.5%, ואחריה אופקו   ושיכון ובינוי  שעולות ביותר מ-2%. דלק קידוחים  בולטת בצד השלילי בירידה של 0.8% וטבע   מאבדת 0.7%.

מניית בנק הפועלים  נסחרת בעלייה של 1.3% ומובילה את מדד הבנקים לעלייה של 1%. אתמול פורסם כי נחתם ההסכם הקיבוצי החדש בבנק הפועלים.

מניית קמהדע  מתחזקת ב-2%. אתמול נודע כי קרן פימי תגדיל את החזקותיה בחברה.

מניית גילת מזנקת ב-4.4%. מוקדם יותר השבוע נודע על מגעים לרכישתה.

עוד בולטת בעליות מניית סאמיט  שמזנקת ב-5% במחזור מסחר גדול. מניית בונוס ביוגרופ  קופצת 8%. החברה דיווחה הבוקר על אישור פטנט באירופה. 

07:00

המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח הבוקר (ד') על רקע ירידות אמש בוול סטריט, בין היתר בעקבות התגברות החשש מהתפרצות מגפה של מחלת הריאות שהתגלתה בסין. מדד דאו ג'ונס ירד ב-0.5%, S&P 500 נחלש ב-0.3%, והנאסד"ק איבד 0.2%. עוד עוקבים המשקיעים אחר הדיווחים מכנס דאבוס ה-50, שנפתח אתמול בשווייץ.

אתמול (ג') דווח על זיהוי מקרה ראשון בארה"ב של הווירוס, ממשפחת נגיפי קורונה, וסין דיווחה כי המחלה מידבקת ומועברת בין בני אדם. עד כה מתו מהנגיף בסין שישה בני אדם מתוך כ-300 מקרים ידועים.

מבין המניות הדואליות במדד ת"א 35, טבע חוזרת עם פער ארביטראז' שלילי של 1.3%, טאואר עם פער שלילי של 0.8%, וכיל עם פער שלילי של 0.4%. אורמת טכנולוגיות שבה עם פער חיובי של 1.3%, ואופקו עם פער חיובי של 2.8%.

בבורסה של תל אביב הסתיים אתמול יום המסחר בעליות קלות, בניגוד למגמה בעולם. מדד ת"א 35, מדד ת"א 125 ומדד ת"א 90 עלו בכ-0.1%.

באירופה מדדי פוטסי וקאק 40 איבדו אמש 0.5%, מדד דאקס עלה ב-0.1%, ומדד סטוקס 600 הכלל-אירופי ירד ב-0.2%.

עוד כתבות

תל אביב./  צילום: גיא ליברמן

מחירי השכירות בישראל נחשפים לראשונה: איפה הם זינקו ואיפה תמצאו 3 חדרים ב-4,000 שקל לחודש

לפי מדד של הלמ"ס המתפרסם לראשונה, אשקלון היא העיר שבה עלו מחירי השכירות בצורה החדה ביותר, למרות המצב הביטחוני • בת"א תשלמו על דירת שני חדרים כמו על דירת חמישה חדרים בב"ש • לפי הנתונים, מחירי השכירות לא מפסיקים לטפס וחצו את רף ה-4,000 שקל בממוצע

איציק אברכהן, מנכ”ל שופרסל, יוני שסטוביץ, בעלי חברת שסטוביץ / צילומים: שלומי יוסף, רפי דלויה

הסיפור המוזר סביב הייבוא המקביל של מותגי בישום ששסטוביץ משווקת

רשת הפארם Be החלה לייבא בשמים ביבוא מקביל, כדי להוריד מחירים ולשפר רווחיות • אלא שאז, בעיתוי ובדרך שמעוררים תהייה, משרד הבריאות נכנס לתמונה

ערן יעקב / צילום: שלומי יוסף, גלובס

"נוכל להתמודד טוב יותר עם העלמות מס אם נעבור לתהליך של מניעה"

מנהל רשות המסים ערן יעקב התייחס היום לחשיפת "גלובס" בנוגע לתוכנית הרשות לחייב את כל העסקים במשק לדווח על כל עסקה מעל 5,000 שקל ● "לא צריך להתלונן על התהליך אם הוא ימגר את התופעה שפוגעת בכסף של כולנו"

שאול אלוביץ’, סטלה הנדלר, עמיקם שורר / צילום: שלומי יוסף

החלו הליכי השימוע לנאשמים בפרשת בזק

ל"גלובס" נודע כי השימוע למנכ"לית הנדלר התקיים ביום ראשון והשבוע צפוי השימוע לעמיקם שורר ● גם אלוביץ' צפוי לעבור שימוע, ואם יואשם גם בתיק בזק, בנוסף לתיק 4000, ינוהלו נגדו שני משפטים פליליים במקביל ● בימים ובשבועות הקרובים יתקיימו הליכי השימוע גם של יתר החשודים: אור אלוביץ', אלי קמיר, רון איילון ולינור יוכלמן

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 16 בפברואר

אתמול באיכילוב: 8 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

אפליקציה של ויזה / צילום: יח"צ

האם ויזה גילתה דרך להרוג בעדינות חברות פינטק חדשות?

הבנקים מחויבים לאפשר לחברות פינטק להתקשר אל חשבונות הלקוחות שלהם, אבל איך זה מתבצע בפועל? ● חברת Plaid היא אחת מיצרניות צינורות התקשורת שעונות על הצורך ● האם ויזה קנתה את החברה כדי לפתח אותה או כדי להרוג אותה בעדינות? ● האזינו 

אמיר אוחנה / צילום: רפי קוץ

לשון הרע לא מדבר אל ביהמ"ש: עד כמה באמת משתלם לתבוע דיבה בישראל

החוק בארץ מקל בכל הנוגע להגשה ולניהול תביעות לשון הרע ומאפשר לתבוע כ-70 אלף שקל ללא צורך בהוכחת נזק ● אולם מבדיקת "גלובס" עולה שלא תמיד משתלם לרוץ לביהמ"ש: מתוך 66 תביעות שהוגשו בינואר אשתקד, טרם ניתן פסק דין מנומק אחד, על אף שב-27 תיקים הדיון הסתיים

הבורסה בתל אביב / צילום: שאטרסטוק

נעילה מעורבת בבורסה: אלקטריאון זינקה ב-16%, מניות הביטוח קפצו

מניות הביטוח זינקו על רקע דחייה של יישום תקן חשבונאי בהוראת רשות שוק ההון ● סאמיט התחזקה בכ-6% על רקע מחיקת החברה הבת בלונדון ● בזן הודיעה על החלטת עיריית חיפה שלא לחדש היתר זמני לצנרת שבה היא משתמשת ● בי.ג'י.איי נסקה בכ-40% על רקע כניסה למלונאות ודיור מוגן

אראל סגל / צילום: איל יצהר, גלובס

ההשעיה הסתיימה: אראל סג"ל יחזור מחר להגיש את תוכניתו בתאגיד

ביום חמישי הושעה סג"ל זמנית מתאגיד השידור בעקבות השתתפותו בסרטון בחירות של הליכוד ● היום הודיע התאגיד כי "הובהר לסג"ל כי כעיתונאי בשידור הציבורי מצופה ממנו להקפיד על שמירת הקוד האתי, ובתום הבירור הוחלט כי הוא ישוב להגיש את תוכניתו החל ממחר"

רשת חברתית / שאטרסטוק

דעה: "אינני מטריל כי יש לי כוח להטריל, אני מטריל כי אין לי כוח לשתוק"

יש הרבה מגרעות בכניסה של העיתונאים לרשתות החברתיות, אבל דבר אחד חיובי יצא מכך: הציבור נחשף לדעות שלהם ● פרויקט מיוחד

בנו של עופר דקל / צילום: תמונה פרטית

"לפני משבר הקורונה תכננו להעביר את המפעל למקום גדול יותר. מה יהיה אחריו?"

איך ייראה שיקום של מפעל מושבת שהעסיק עד לפני חודש עשרות עובדים וסיפק סחורה לכל העולם? עופר דקל נערך לבקרת נזקים במפעל הטקסטיל שאותו הוא מנהל יחד עם אשתו ננה ● יומן ווהאן, פרק שני

נורד סטרים 2. צינור הגז של פוטין / צילום: רויטרס

ארה"ב מתגאה: סיכלנו את פרויקט צינור הגז "נורד סטרים 2" מרוסיה לגרמניה

שר האנרגיה האמריקאי אמר כי הולך להיות עיכוב ארוך מאוד בהשלמת פרויקט "נורד סטרים 2"

ריאן מואנד / צילום: איל יצהר, גלובס

לאחר ההנפקה מגיעה התביעה: מתווך שחיבר בין גולדמן זאקס לחברת המימון החוץ בנקאי מלרן טוען כי הוא זכאי ל-50% ממניותיה תמורת 15 מיליון שקל

עו"ד ירון ברנהולץ טוען כי יזם את העסקה בה אמור בנק ההשקעות האמריקאי להעמיד למלרן מסגרת אשראי של 350 מיליון שקל ● טוען כי "בעל השליטה ריאן מואנד החליט לקטוף את פירות העסקה שיזם בחוסר תום לב קיצוני" ● מלרן: "אין בסיס לתביעה"

אמיר נחום, מנכ”ל אורתם סהר, בבית המשפט / צילום: אמיר מאירי

תחזית מקורות ושימושים: תחזית לחוד ומציאות לחוד

תחזית מקורות ושימושים שצריך לפרסם תאגיד הנמצא בקשיים פיננסים, היא כלי חשוב למשקיעים אך בהחלט לא נטול קשיים ובעיות ● על מה נשענות התחזיות, כיצד השוק מעריך אותן, ומה נאמר על הפערים המטרידים בכמה מקרים בולטים בין התחזיות למציאות? ● כתבה ראשונה בסדרה

בני גנץ / צילום: דנה בר-און, יח"צ

ח"כ גנץ: דיון החסינות של כץ יהיה האחרון, אקים ועדה חיצונית

יו"ר כחול לבן הודיע כי יפעל להוציא את הדיונים על החסינות מהכנסת ולהעביר אותם לוועדה שתוכל לקבל "החלטה עניינית ומקצועית" ● "עצם הדיון של חברי הכנסת בחסינות חבריהם הוא פתח לשחיתות"

חיים כץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

מליאת הכנסת אישרה את בקשת החסינות של ח"כ חיים כץ

(עדכון) - לפני כשבועיים קיבלה ועדת הכנסת את בקשתו של ח"כ כץ להעניק לו חסינות, וכעת הבקשה אושרה גם במליאה ● ח"כ גדעון סער: "כל הרטוריקה של 'עיר מקלט' לא מתאימה כאן" ● משמר הדמוקרטיה לבג"ץ: לבטל את הענקת החסינות לח"כ כץ

בנימין נתניהו וניר ברקת / צילום: איל יצהר, גלובס

נתניהו מציג תוכנית כלכלית: ניר ברקת ואני נוריד את יוקר המחיה

נתניהו וברקת הציגו היום בבורסת ת"א את התוכנית הכלכלית של הליכוד ● בין הרפורמות המתוכננות: הוזלת מחירי המזון ע"י הורדת מכסים ורגולציות והפחתת מסים על רכישת קרקעות

החטאים של התקשורת - המודל העסקי / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

חטא המודל העסקי: זמן להכיר במציאות - זהו הרגע של גופי המדיה להפסיק ולבנות על שוק הפרסום

הנגיסות הראשונות הגיעו מהאינטרנט, אחריהן באו פייסבוק וגוגל וגזרו את חלקן • אפשר להמשיך לטמון ראש בחול ולהמתין לרגולטור, אבל עדיף לכלי התקשורת להכיר בכך שהפסידו במאבק על שוק הפרסום, ולבסס את המודל העסקי על גביית תשלום עבור תוכן ● פרויקט מיוחד

רכבת המימן של אלסטום בגרמניה / צילום: Serene Stache, AP

הסכם ראשוני: אלסטום הצרפתית תקנה את בומברדייה הקנדית ב-7 מיליארד דולר

זהו ניסיון נוסף של אלסטום להתמזג עם חברה ובכך להגדיל את התחרות מול חברת CRRC הממשלתית הסינית - ספקית הרכבות הגדולה ביותר בעולם

משה ברקת / צילום: רפי קוץ

ברקת דוחה יישום הוראות תקן חשבונאי לחברות הביטוח; מניותיהן קופצות בבורסה בתל אביב

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, דוחה את יישום הוראות תקן חשבונאי 17 לחברות הביטוח ● אייל דבי, לאומי שוקי הון: "ההקלה שניתנה לחברות מהווה גם הקלה למשקיעים"