גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה שלילית בת"א; מדד הבנקים זינק בניגוד למגמה על רקע הודעת בנק ישראל

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-0.5%, ת"א גלובל-בלוטק איב 1.4% ● אלקטריאון צנחה ב-8%, נייס איבדה 2.85%, אנרג'יקס איבדה 1.4%, גב ים קפצה ב-4% ● בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי והגדיל את תוכנית רכישות האג"ח ● המלצת "קנייה" לישראל קנדה

בורסת תל אביב / צילום: רויטרס
בורסת תל אביב / צילום: רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל בטריטוריה האדומה, מלבד מדד הבנקים שזינק ב-2.45% לאחר הודעת הריבית של בנק ישראל ולפיה הונמכה הריבית לבנקים המסחריים מתחת לאפס.

מדד ת"א 35 איבד 0.4%, ת"א 90 ירד ב-0.5%, ת"א גלובל-בלוטק איב 1.4%. 

אלקטריאון צנחה ב-8%, נייס איבדה 2.85%, אנרג'יקס איבדה 1.4%, גב ים קפצה ב-4%.

איי.אפ.אפ תימחק מהמסחר בבורסה בסוף יום המסחר של ה-21 בינואר 2021. זאת בהמשך להודעתה של החברה על כוונתה להימחק מהבורסה המקומית.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-1.3 מיליארד שקל.

16:12

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בירידות קלות בהמשך להודעת הריבית. בנק ישראל הותיר את הריבית ללא שינוי, והגדיל את תוכנית רכישות האג"ח ב-35 מיליארד שקל. עג כה נוצלו 33.6 מיליארד שקל מהתוכנית המקורית של רכישות בהיקף של 50 מיליארד שקל. עם זאת,  בנק ישראל יעניק הלוואות לבנקים בריבית מינוס 0.1%. מדד הבנקים קופץ ב-2.2%.

אגרות החוב הממשלתיות מטפסות בעד 0.35%.

אנלייבקס הודיעה על מתן טיפול לשני החולים הראשונים במסגרת ניסוי קליני שלב 2, שנועד לבחון את Allocetra לטיפול בחולי 19-COVID במצב קשה וקריטי. הניסוי המתוכנן יהיה במספר מרכזים רפואיים, והוא צפוי לגייס עד 24 חולי 19-COVID במצב קשה וקריטי. הניסוי נועד לבחון בטיחות, סבילות, פרופיל ציטוקיני ויעילות. המעקב אחר כל חולה יתקיים למשך 28 יום ממועד קבלת Allocetra.

15:05

מגמה מעורבת עם נטייה לירידות בבורסה כעת. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.1% ומנגד מדד הבנקים מטפס בכ-1.8%. 

עליות בולטות נרשמות במניות מזרחי טפחות , לאומי , או פי סי וארקו. 

גילת  דיווחה על זכייה בחוזה של 20 מיליון דולר לתקופה של שלוש שנים עם ספקית תקשורת סלולרית גדולה (Tier-1) ששמה לא נמסר. מדובר בחידוש והרחבה של חוזה קיים, לאספקת שירותי ניהול ותמסורת סלולרית, וכעת גילת תהיה הספקית היחידה של הלקוחה בתחומי ה-LTE Backhauling והתאוששות מאסון (Disaster recovery). לפי הודעתה של גילת, הטכנולוגיה של החברה מבטיחה את חוויית המשתמש ואת המעבר החלק לדור החמישי בסלולר (5G).

13:15

נמשכות הירידות בבורסה. מחזור המסחר מסתכם בכ-481 מיליון שקל. 

ירידות בולטות רושמות אלקטריאון , אוגווינד , פלוריסטם ואנלייבקס. 

11:30

ירידות בבורסה, במקביל למגמה שלילית באירופה ובמסחר בחוזים על מדדי וול סטריט.

מניית מיטב דש  קופצת לאחר שבית ההשקעות עדכן היום כי הוא צפוי להציג רווח הון בהיקף "רווח שנתי מייצג" עבורו, בגובה של 20-25 מיליון דולר (כ-68-84 מיליון שקל). זאת הודות לסבב גיוס נוסף בחברת ה פינטק ליקווידיטי שנעשה באמצעות השקעה של 20 מיליון דולר מצד קרן ההון סיכון האמריקאית ספארק ו-MUFG מקבוצת מיצובישי, לפי שווי חברה של 100 מיליון דולר לאחר הכסף. 

כלכלני איפקס קפיטל מרקטס פרסמו המלצה למניית ישראל קנדה . עוז לוי, מנהל המחקר באיפקס, מציין כי "לאור העלייה המשמעותית בהיקף הפרויקטים האיכותיים לייזום והיקף העודפים הצפוי מהם, המסתכם בכ-1.5 מיליארד שקל והגידול הצפוי בנכסים המניבים, אנו ממליצים על מניית החברה בהמלצת קנייה במחיר יעד של 7.59 שקל למניה" 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, והכלכלן יניב בר, מעריכים בסקירת המאקרו השבועית כי " סביבת האינפלציה הנמוכה, המשך התחזקות השקל והימשכות ההגבלות המשמעותיות על הפעילות הכלכלית במשק (על אף ההקלות של הימים האחרונים ומידת הציות החלקית לחלק מן המגבלות), מהווים תנאי רקע אשר מצריכים את הרחבת והארכת התמיכה של קובעי המדיניות בפעילות המשקית, הן בצד העסקים והן בצד משקי הבית, בדרך שתצמצם במידה רבה את מידת אי-הוודאות מולה ניצב הסקטור העסקי, בדגש על עסקים קטנים ועצמאיים בתחומי השירותים ומשקי בית חלשים יחסית. לאור זאת, ישנה אפשרות שבנק ישראל יחליט היום להעמיק את מידת ההרחבה המוניטארית באמצעות הכלים העומדים לרשותו".

10:00

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה נפתח במגמה שלילית. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.8% ומדד ת"א 90 יורד בכ-0.5%. 

ירידות בולטות רושמות מניות אודיוקודס , נייס , אופקו וסאפיינס.

מנגד, עליות נרשמות במניות אלביט מערכות, ויקטורי ומיטב דש. 

מניית בנק הפועלים  נסחרת ביציבות. היום מתקיימת האסיפה הכללית שבה יצביעו בעלי מניות של הבנק על זהות הדירקטורים שיצטרפו או יישארו בבנק: שני דירקטורים רגילים, שייבחרו מבין פרופ' סטנלי פישר , ישראל טראו ותמר בר-נוי גוטלין; ושני תפקידי דח"צים עליהם מתחרה שלישיה אחרת: הדירקטוריות המכהנות בבנק דליה לב ורונית אברמזון ומולן הח"כ לשעבר עיסאווי פריג'. 

09:08

אלביט מערכות  דיווחה כי חברה בת שלה בארה"ב זכתה בחוזה לאספקת מערכות ראיית לילה לצבא האמריקאי. החברה קיבלה הזמנה ראשונית בהיקף של 22.5 מיליון דולר. לחוזה פוטנציאל להזמנות בהיקף מקסימלי של 442 מיליון דולר.

07:55 

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. תל-אביב: צפי למגמה שלילית בפתיחת המסחר

יום המסחר בבורסה של תל אביב צפוי להיפתח הבוקר, כפי הנראה, במגמה שלילית. זאת לאחר שיום המסחר בוול סטריט ננעל בירידות קלות במדדי המניות המובילים, על רקע אכזבת הסוחרים מחוסר היכולת של הבית הלבן וראשי המפלגה הדמוקרטית להגיע להבנות בנוגע לחבילת תמריצים נוספת למשק האמריקאי. 

המניות הדואליות צפויות להעיק על מדד ת"א 35. במניות אופקו , אורמת , איי.אפ.אפ, טאואר , נייס , פריגו ולייבפרסון פערים שליליים של 1.5%-3.3% כך שהן צפויות לדת הבוקר. טבע  מנגד חזרה עם פער חיובי של כ-0.7% . 

2. המסחר בעולם: מגמה מעורבת באסיה לאחר עליות קלות בוול סטריט

הבעיות בחזית פיתוח החיסון לקורונה נמשכות. אתמול נודע כי אחד המתנדבים שהשתתף בניסוי של חברת אסטרה-זנקה לפיתוח חיסון לקורונה, מת. מדובר במשתתף בניסוי שנערך בסאו פאולו, ברזיל. 

עם זאת, מספר החברות שעשויות לפרסם עד סוף השנה תוצאות  יעילות מניסוי שלב III בחיסון לקורונה ולקבל בחודשים הקרובים אישור שיווק בחירום לחיסונים שלהן (במידה והניסויים יצליחו), עומד לעלות שוב משתיים לארבע. ראש התוכנית להאצת תהליך פיתוח החיסונים של הממשל האמריקאי, מסר כי החברות אסטרהזנקה ו ג'ונסון אנד ג'ונסון , אשר הניסויים שלהן הופסקו בגלל חששות לגבי בטיחות, עשויות לקבל אישור לחדש את הניסויים הללו כבר בשבוע הבא. 

בשעה זו החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט נסחרים בירידות של  כ-0.7%. באסיה המדדים מאבדים גובה בשיעורים של 0.2%-0.8%.  

בזירת המסחר בסחורות רושם הנפט מסוג WTI ירידה של 0.6% למחיר של 39.77 דולר לחבית לאחר ירידה חדה של כ-4% אתמול. הזהב נחלש בכ-0.7% לרמה של 1,916 דולר לאונקיה. 

בתחום המאקרו, בארה"ב יתפרסמו ב-15:30 נתוני התביעות הראשוניות לדמי אבטלה בשבוע האחרון (צפי לכ-865 אלף) ולאחר מכן נתון מכירות בתים מיד שנייה (צפי לכ-620 אלף בשנה האחרונה). 

בזירת המאקרו המקומית, בנק ישראל יפרסם את הודעת הריבית והמדיניות המוניטארית היום ב-16:00. 

3. עונת הדוחות: צ'ק פוינט ואינטל יפרסמו דוחות

צ'ק פוינט תפרסם תוצאות היום בשעות הצהריים. קונצנזוס האנליסטים הוא להכנסות של כ-505 מיליון דולר, גידול של 2.7% ביחס לרבעון המקביל בשנת 2019, ולרווח נקי של 1.53 דולר למניה לעומת 1.44 דולר ברבעון המקביל.

אינטל תפרסם את דוחות הרבעון השלישי לאחר סיום המסחר בוול סטריט והאנליסטים מעריכים שהחברה תציג הכנסות של כ-18.2 מיליארד דולר ורווח של 1.1 דולר למניה. 

טסלה דיווחה אמש לאחר סיום המסחר כי הכנסותיה ברבעון האחרון הסתכמו ב-8.77 מיליארד דולר, ובשורה התחתונה הציגה החברה רווח מתואם של 76 סנט למניה. האנליסטים המסקרים את החברה ציפו להכנסות של כ-8.3 מיליארד דולר ברבעון האחרון, ורווח של 56 סנט למניה. מניית טסלה רשמה בתגובה עלייה של 3.2% במסחר המאוחר.

4. שוק הקריפטו: פייפאל תאפשר שימוש בביטקוין

מחיר הביטקוין קפץ אתמול בכ-14% למחיר של 12,701 דולר,  רמתו הגבוהה ביותר בחודשיים האחרונים, על רקע הכרזה של ענקית התשלומים האמריקאית PayPal Holdings על כוונתה לאפשר ללקוחותיה להשתמש במטבעות קריפטו כבר בתחילת השנה הבאה. 

5. שפיר קרובה לחתימה על הסכם מימון לפרויקט הרכבת הקלה

ועוד משהו לסיום - אתמול נחשף ב"גלובס" כי שפיר הנדסה  ושותפתה CAF הספרדית, קרובות לחתימה על הסכם מימון פרויקטלי מהגדולים שנעשו עד היום בישראל, למימון ההקמה והתפעול של רשת קווי רכבת קלה בירושלים. את המימון לפרויקט יספק קונסורציום בהובלת בנק הפועלים .

ההשקעה בשלבי הקמת הפרויקט מוערכת בכ-5 מיליארד עד 7 מיליארד שקל, והמימון שיעמיד הקונסורציום לטובת שלב זה נאמד בכ-3.5 מיליארד שקל. ואולם, החוב צפוי להמשיך ולגדול לאורך חיי הפרויקט, והזיכיון כולל גם הפעלה ל-15 שנה עם אופציה להארכה בעשר שנים נוספות.

עוד כתבות

סטודנטים זרים בטכניון / צילום: ארכיון המרכז הבינלאומי בטכניון

14 אלף משרות פנויות: כך תעבוד התוכנית של איילת שקד ואורית פרקש-הכהן להבאת עובדים מחו"ל להייטק

שרת החדשנות, המדע והטכנולוגיה ושרת הפנים מקדמות תוכנית שתקל על הבאת עובדים מחו"ל בניסיון להקל על מצוקת כוח-האדם בהייטק הישראלי ● פרויקטור חדש יקדם מתן אשרות לעובדים זרים בענף בשלושה מסלולים: למומחים, לסטודנטים זרים הלומדים בישראל ולעובדי הייטק זכאי עלייה

מנכ''ל פרטנר אבי צבי / צילום: ישראל שם טוב

פרטנר תיכנס לשוק החשמל אחרי שקיבלה רישיון ממשרד האנרגיה

החברה קיבלה רישיון משרת האנרגיה קארין אלהרר ותתחיל בקרוב פיילוט בקרב לקוחות עסקיים ● מדובר במהלך הדומה במידה רבה לשוק הסיטונאי בענף התקשורת, המאפשר לבעלי רישיון "לרכוב" על רשת התקשורת של בזק

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יניב נדב, דוברות הכנסת

ליברמן במהלך דרמטי: מקדם חוק להוזלת העסקת עובדים זרים

השר הודיע כי הנחה את אנשי משרדו להביא הצעת חוק לביטול היטלים על עובדים זרים ● ההצעה אמורה להפחית בין 15-25% מעלות העסקתם

ילדים אפגנים משחקים בשכונה ענייה בפאתי קאבול שבה מתגוררים מאות אנשים עקורים / צילום: Associated Press, Felipe Dana

העוני הנורא באפגניסטן מביא הורים למכור את ילדיהם כדי לשרוד

באו"ם אומרים ש־95% מהאפגנים לא מקבלים מספיק מזון לקראת חודשי החורף

מה צריך לדעת על הלוואות חברתיות לפני שמשקיעים בהן / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

מה צריך לדעת על השקעות חברתיות?

פלטפורמות להלוואות בין אנשים הן בין אפשרויות ההשקעות האלטרנטיביות בישראל ● כיצד הן פועלות, ומהם הדברים שאתם צריכים לברר לפני שתחליטו האם להשקיע בהן ● כתבה שנייה בסדרה

השופטת דהן קבעה כי נראה שאומד דעתו של האב לעת פטירתו היה, כי בנו יירש את רכושו ולא אחיו / אילוסטרציה: Shutterstock, New Africa

האב נישל את בנו מהירושה לפני 35 שנה; ביהמ"ש קבע שהצוואה בטלה

בפסק דין חריג קבע ביהמ"ש למשפחה כי מאחר שהצוואה נכתבה בעת שהאב לא היה בקשר עם בנו אך בהמשך חודש הקשר, היא אינה משקפת את רצונו

אילוסטרציה - בורסה ת''א / צילום: שלומי יוסף

עליות קלות בת"א; פינרג'י ממשיכה לזנק במחזור מסחר גבוה

המדדים המובילים נסחרים ביציבות או בעליות מזעריות, ת"א 90 מתקדם 0.2% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● עונת הדוחות בארה"ב: נטפליקס וג'ונסון אנד ג'ונסון יפרסמו תוצאות היום ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט

עבדולה אל מאז, דה קוטלר, אחמד אל זיודי, אמיר חייק / צילום: סיון פרג'

הסכם הסחר עם האמירויות מתקרב, והבשורה שלו לא נמצאת רק באבו דאבי

שגריר ישראל באיחוד האמירויות אמר השבוע כי המדינות יכריזו בקרוב על הסכם סחר חופשי ● המשמעות הישירה של החתימה תהיה ביטול המכסים בסחר בין המדינות, אך התועלת המרכזית תגיע מפתיחת השער הכלכלי למדינות נוספות במפרץ שעם חלקן עוד אין יחסים רשמיים

חנות של רשת גיימסטופ / צילום: Shutterstock

דוח ה־SEC על גיימסטופ מעלה תהיות על אפליקציות מסחר "דמויות משחק"

דוח של רשות ניירות ערך האמריקאית שרבים ציפו לו, מגלה שקניית מניות על ידי מאות אלפי משקיעים הניעה את הראלי של ינואר במניות המם, ודוחה את כל תיאוריות אחרות

מאיה שרן / צילום: עופר חג'יוב

מאיה שרן מצטרפת למשרד D-SAY כמנהלת קריאטיב ראשית ושותפה

שרן, עד לאחרונה סמנכ"לית הקריאטיב במשרד הפרסום יהושע TBWA, צפויה להיכנס לתפקידה החדש בתחילת נובמבר

יוליאן רייכלט / צילום: Reuters

שערוריית מין בעיתון הגדול בגרמניה: העורך פוטר אחרי חשיפת החשדות

אתמול פרסם ה"ניו יורק טיימס" כתבה שמציגה לקהל הקוראים באנגלית את החשדות נגד יוליאן רייכלט, עורך העיתון הגרמני "בילד", הנוגעים למערכות יחסים עם עובדות וניצול לרעה של יחסי מרות ● הכתבה הפכה לשיחת היום בעיתונות הגרמנית, ורייכלט סולק מהתפקיד באופן מיידי

גיל בלוטרייך / צילום: תמר מצפי

ג'ורג' חורש וגיורא אקרשטיין לא לבד: מיהו יזם הנדל"ן שהעביר מניות בשווי 50 מיליון שקל לילדיו

לאחר שורה של בעלי הון, ובהם ג'ורג' חורש, צדיק בינו, גיורא אקרשטיין וקובי מימון, העביר גיל בלוטרייך מניות מישורים בשווי של כ-50 מיליון שקל לילדיו ● עוד קודם לכן מימש את רוב החזקותיו בחברה תמורת כ-110 מיליון שקל, ונותר בעל מניות מיעוט בחברה שייסד

בית להשכרה בארה''ב / צילום: Shutterstock

המוסדיים לומדים להכיר - עדיף בית להשכיר

השילוב בין משבר הקורונה לסביבת הריבית האפסית, לצד גידול בביקוש לדיור, הביאו לעליות מחירים חדות בשוק הנדל"ן למגורים בעולם ובארה"ב בפרט ● אחד הגורמים המרכזיים לכך בארה"ב הוא כניסה רחבה של בני דור המילניום לשוק הדיור ● במקביל, משקיעים מוסדיים מעוניינים לנצל את הגאות במחירי הדיור ובהיקף השוכרים ויוצרים אפיקי השקעה חדשים

דורון כהן, מנכ''ל נכסים ובניין / צילום: תמר מצפי

בדרך לרכישת שליטה בגב-ים: נכסים ובניין ממשיכה לממש נכסים שאינם בליבת עסקיה

לאחר שמכרה את עסקי הקניונים שלה והעמידה על המדף פעילויות נוספות בארה"ב ובישראל, מקדמת נכסים ובניין את מימוש חלקה בבית אבגד ברמת גן באמצעות מכירה לפתאל החזקות תמורת 97 מיליון שקל

רפורמת הבריאות פורסמה להערות הציבור / צילום: Shutterstock, REDPIXEL.PL

מהפכה בביטוחי הבריאות הפרטיים בדרך: יותר שקיפות, בלי כפל עלויות

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון השיקה את הרפורמה שנועדה לאפשר לציבור לרכוש כיסוי בסיסי לניתוחים, השתלות ותרופות ● המבוטחים יוכלו לרכוש את הכיסויים הנוספים כמו ייעוץ וטיפולים בחברות ביטוח שונות לאחר השוואת מחירים ● בנוסף, תיאסר מכירת כפל ביטוח

בנק לאומי / צילום: איל יצהר

אחרי החיבור למערכת הערבויות הממשלתית: בנק לאומי הנפיק ערבות דיגיטלית למכרז ממשלתי

באמצעות ערבות דיגיטלית יכולים בעלי עסקים הניגשים למכרז ממשלתי להגיש מסמכים ללא צורך בהגעה לסניף ולהימנע מפסילת ההצעה בשל טעות טכנית • בנוסף, אם לא זכה המגיש במכרז, הערבות מתבטלת באופן אוטומטי

עידן עופר / צילום: סיון פרג'

החברה לישראל תשקיע 74 מיליון דולר באקווה גרופ הנורווגית

בהמשך לדיווח מספטמבר האחרון: החברה לישראל שבשליטת עידן עופר דיווחה כי היא מבקשת לרכוש 18% מהון המניות של חברת החקלאות הימית ● מחר תתקיים אסיפת בעלי המניות לאישור ההצעה ● אקווה נסחרת באוסלו בשווי של כ-370 מיליון דולר

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים להתפטר / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

כשעובד חזק עוזב, גם אחרים שוקלים: איך עוצרים את הסחף?

מחקר חדש מגלה כי התפטרות של עובד עם ביצועים טובים עלולה להיות מידבקת ● איך מונעים התפטרויות נוספות? מומחים מזהירים שהדבר האחרון שארגון צריך לעשות זה להעמיד פנים שהכול בסדר, ומסבירים אילו צעדים כן כדאי לנקוט

חיפה / צילום: Shutterstock, Altosvic

גל עזיבת מתכנני המחוזות נמשך, ועכשיו גם במחוז חיפה

פרישתה של מתכננת מחוז חיפה במנהלת התכנון היא חלק מגל פרישות בוועדות המחוזיות ● על רקע משבר הדיור והלחץ העצום לייצור עוד ועוד יח"ד, אי איושן של המשרות הבכירות בתחום התכנון מהווה עדות לאיטיות באיוש משרות ממשלתיות בכירות

שר החוץ לפיד. לדבריו, הסינרגיה בין המדינות תעזור לעבוד יחד על תשתיות / צילום: יואב דודקביץ'

ישראל, הודו, איחוד האמירויות וארה"ב יקימו פורום לשיתוף פעולה כלכלי

ההחלטה התקבלה בשיחה שהתקיימה בין ארבעת שרי החוץ של המדינות ● השרים דנו באפשרויות לתשתיות משותפות בתחום התחבורה, הטכנולוגיה, הביטחון הימי, כלכלה ומסחר ופרויקטים משותפים נוספים ● במקביל, אנשי עסקים ובכירים מישראל, האמירויות והודו נפגשים כעת בוועידה בדובאי