גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

הבורסה בת"א ננעלה בעליות לאחר התקלה הדרמטית: ת"א 35 קפץ ב-1.3%

לאחר התקלה החמורה בבורסה המדדים חזרו לטפס, כאשר בוול סטריט לא יתקיים הערב מסחר בשל חג ההודיה ● דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20

בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס
בניין הבורסה לניירות ערך בתל אביב / צילום: Baz Ratner , רויטרס

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:26

יום המסחר הדרמטי בבורסה בתל אביב שחווה תקלה חריגה ננעל בסופו בעליות שערים, בעוד מעבר לים בוול סטריט לא יתקיים מסחר בשל חג ההודיה.

דלק זינקה ב-10%, דלק רכב קפצה ב-10%, תפרון עלתה ב-7%, ביו ויו ב-13%, פוקס עלתה ב-5.25%, אפולו פאוור זינקה ב-20.

מחזור המסחר בשוק המניות הסתכם ב-2.69 מיליארד שקל.

15:55

הסוחרים בבורסה בתל אביב שיפשפו את עיניהם בשעה האחרונה כאשר המדדים בבורסה השתוללו בפתאומיות ללא סיבה שנראית לעין, מה שהעלה ספקולציות על תקלה ואף מתקפת סייבר. מדד ת"א 35 זינק בחדות, ונרגע, כאשר המחירים בשוק חזרו לשער של טרום הפתיחה מהבוקר.

סוחרים בשוק מספרים לגלובס על "תקלת מסחר חמורה מאד בבורסה. מדובר באירוע קיצון". סוחר נוסף אמר כי "על פי דיווחים בשוק ההון לא ניתן לשגר פקודות קנייה ומכירה. מדובר על פניו בתקלה חריגה ואף חמורה".

בשעה זו טרם התקבלה התייחסות של הבורסה בתל אביב לנושא.

15:15

האיחוד האירופי הודיע היום כי חברת התרופות טבע  נקנסה ב-60.5 מיליון אירו (כ-72 מיליון דולר) בשל הסכם "pay for delay" לא חוקי שנחתם בינה לבין חברת ספלון, לפני שנרכשה על-ידי טבע, והוביל לעיכוב בכניסת תחרות גנרית בשוק האירופי לתרופה modafinil המיועדת לטיפול בהפרעות שינה.

לפי הודעת האיחוד האירופי, ב-2005 טבע שכבר הייתה מוכנה להשיק גרסה גנרית לתרופה (ואף החלה לשווק אותה בבריטניה) הסכימה לבקשת ספלון להימנע מהשיווק ובתמורה קיבלה ממנה הטבות מסחריות וסכום כספי. בכך מחירי התרופה נותרו גבוהים ופגעו במטופלים ובמשלם המיסים האירופי.

סכום הקנס מורכב מקנס של 30 מיליון אירו לטבע ו-30.5 מיליון אירו לספלון, אך מכיוון שטבע רכשה את ספלון ב-2011 הרי שכל הסכום ישולם על-ידי טבע.

הממונה על ההגבלים העסקיים באירופה, מרגרט וסטגר, אמרה היום: "זה לא חוקי כאשר חברות תרופות קונות בכסף תחרות ומונעות כניסה של תרופות זולות יותר לשוק. ההסכם של טבע וספלון פגע במטופלים ובמערכות הבריאות הלאומיות".

טבע רכשה את ספלון בתמורה ל-6.8 מיליארד דולר ומאז שילמה סכומים ניכרים לרשויות בגין מעשי ספלון לפני העסקה, בין היתר סכום של 1.2 מיליארד דולר ששולמו ל-FTC (הרגולטור האחראי על התחרות בארה"ב) בגין הסכמי pay for delay.

13:00

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב עולים ב-0.8%, בעוד שהדולר נחלש מול השקל למרות התערבות של בנק ישראל במסחר.

מנייתה של דקל מזנקת ב-8.5%, פוקס בולטת בעלייה של 5.5% על רקע האפשרות להנפקת פעילות החברה הבת ריטיילורס, שאחראית על מותגי נייק ופוטלוקר.

מחזור המסחר מסתכם בשעה זו ב-1.8 מיליון שקל.

11:30

הדולר ממשיך לאבד גובה ומתקרב לרף ה-3.30 שקלים לדולר. כעת נסחר הדולר בירידה של כ-0.2% לרמה של 3.319 שקלים לאחר שמוקדם יותר ירד ל-3.314 שקלים. האירו נסחר ביציבות סביב 3.956 שקלים. 

לפי גורמים בשוק המט"ח בנק ישראל החל להתערב הבוקר במסחר בדולר בהיקפים משמעותיים. על פי הערכות מדובר ברכישות בהיקף של מאות מליוני דולרים שנועדו לבלום את התחזקות השקל מעבר לרף שקבע בנק ישראל. 

11:00

עליות בבורסה. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.3% ומדד ת"א 90 עולה בכ-0.7%. מחזור המסחר מסתכם בכ-1.1 מיליארד שקל.

עליות בולטות רושמות מניות דלק רכב , אפולו פאוור , פוקס  ופורסייט. 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, והכלכלן יניב בר מעריכים בסקירת המאקרו השבועית כי "אופיו הייחודי של משבר הקורונה, מתבטא בין היתר בכך שההשפעות השליליות שלו מאוד בלתי אחידות ומודגשות יותר בענפים שמושפעים באופן ישיר מההגבלות על הפעילות. ככל שהחזרה לפעילות מלאה תתעכב, כך פערי הסיכון בין הענפים השונים עלולים להתרחב. מצב זה הגביר במידה רבה ובלתי אחידה את רמת הסיכון של ענפי משק מסוימים וגם של משקי בית בחתכים מסוימים, בהשוואה לתקופה שלפני המשבר" .

ביחס לשיעור האבטלה אומרים בפמן ובר כי "הנתונים הד-שבועיים מצביעים על ירידת שיעור האבטלה 'הרחב' במחצית השנייה של אוקטובר, במקביל לתחילתו של תהליך היציאה מהסגר השני. לאור ההתקדמות, ההדרגתית אמנם, בתהליך החזרה לפעילות, נראה ששיעור האבטלה צפוי להמשיך לרדת. במבט קדימה, ככל שהפעילות הכלכלית במשק תמשיך לפעול תחת הגבלות מסוימות, ובמקביל להמשך התמיכה הממשלתית במובטלים, נראה כי שיעור האבטלה ה"רחב" צפוי להישאר ברמה גבוהה גם במהלך רוב שנת 2021".

10:00

יום המסחר האחרון לשבוע זה בבורסה נפתח במגמה חיובית, בהובלת מניות הבנקים. מדד ת"א 35 מטפס בכ-1.2%. 

עליות בולטות רושמות מניות מיטרוניקס, לאומי , דיסקונט , בזק, המלט ודלק רכב. 

קבוצת דלק  דיווחה הבוקר כי כי הרווח הנקי של הקבוצה ברבעון השלישי עמד על כ-149 מיליון שקל, זינוק של כ-130% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד . ההכנסות הסתכמו בכ- 1.7 מיליארד שקל , לעומת 566 מיליון שקל ברבעון השלישי לשנת 2019. 

09:22

חברת המלט  דיווחה הבוקר כי הרווח הנקי ברבעון השלישי לשנת 2020 הסתכם בכ-2.3 מיליון דולר, בהשוואה להפסד של כ-925 אלף דולר ברבעון המקביל אשתקד. הרווח הנקי בתשעת החודשים הראשונים של השנה הסתכם בכ-4.7 מיליון דולר בהשוואה להפסד של כ-1.4 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

חברת הנדל"ן אלמוגים  השלימה בהצלחה את השלב המוסדי בהנפקת איגרות חוב מסדרה ו'. במסגרת השלב המוסדי נרשמו ביקושים של כ-223 מיליון שקל והחברה גייסה כ-73 מיליון שקל בריבית של 4%.

09:00

הדולר ממשיך לאבד גובה ורושם הבוקר ירידה של כ-0.3% לרמה של 3.315 שקלים. האירו נסחר ביציבות סביב 3.956 שקלים. 

07:50

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר בבורסה צפוי להיפתח במגמה מעורבת, לאחר שאתמול הסתיים המסחר בירידות קלות. בניו יורק הסתיים אתמול המסחר במגמה מעורבת. היום לא יתקיים מסחר בניו יורק, לרגל חג ההודיה. באסיה נרשמות היום עליות והנפט נסחר בעלייה קלה.

למניות הדואליות לא צפויה השפעה ניכרת על מדד ת"א 35. טבע  שבה עם פער ארביטראז' חיובי של כ-1.2%, לייבפרסון עם 1.5% וסאפיינס 1.6% כך שהן צפויות לעלות הבוקר. 

2. האם יאושר תקציב בזמן?

כאילו אין משבר בקואליציה, תהליך אישור תקציב 2021 יוצא לדרך: שר האוצר ישראל כ"ץ הודיע אתמול כי יקיים ביום שני הקרוב ישיבה ראשונה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו להצגת תקציב המדינה. במסגרת הישיבה יציגו כ"ץ והדרג המקצועי באוצר לנתניהו את מסגרת תקציב 2021 יחד עם חוק ההסדרים הכולל את השינויים המבניים שהאוצר מבקש לקדם במשק.

דוברו של שר האוצר ציין כי לאחר אישור ראש הממשלה, יפעל האוצר מול גורמי הקואליציה ומשרדי הממשלה השונים, בהם גם משרד המשפטים, כדי לסכם את פרטי התקציב ולהביאו לאישור הממשלה בהקדם. לאחר מכן יפעל משרד האוצר להעביר במהלך חודש פברואר 2021 את הליכי האישור של התקציב בכנסת. עד כה לא הצליח כ"ץ לקבל את הסכמת 'כחול-לבן' למהלכיו וקיים ספק אם התקציב אכן יגיע לאישור הממשלה ביעד הזמן שקבע שר האוצר.

3. פיילוט הקניונים יוצא לדרך

לאחר מספר דחיות החליטה הלילה הממשלה להוציא לדרך פיילוט מצומצם במסגרתו יופעלו 15 קניונים ברחבי הארץ, בחלוקה גיאוגרפית, עד ליום 6 בדצמבר. לאחר תקופת הפיילוט, בהתאם לתוצאותיו יוחלט מתי ובאיזה אופן יפעלו כלל הקניונים ברחבי הארץ. 6 מתוך הקניונים שייפתחו שייכים לקבוצת עזריאלי  ומליסרון , בחלוקה שווה. על מנת לקבוע מי יהיו תשעת הקניונים הנוספים שישתתפו בפיילוט, יערכו 3 הגרלות בין הקניונים שאינם בבעלות שתי החברות. 

4. עונת הדוחות: מגדל, יוחננוף והמלט

עונת הדוחות מתקרבת לקיצה, והבוקר פרסמה מגדל  תוצאות לרבעון השלישי. החברה הציגה רווח נקי של כ-103 מיליון שקל ברבעון השלישי, לעומת הפסד של כ-610 מיליון שקל ברבעון המקביל אשתקד. היום צפויות לפרסם תוצאות, בין השאר, החברות יוחננוף  והמלט. בתחילת השבוע הבא יפרסמו תוצאות פתאל החזקות , קבוצת דלק, שיכון ובינוי ופז. 

מיטרוניקס  דיווחה אתמול לאחר סיום המסחר בבורסה על רווח נקי של כ-29.4 מיליון שקל ברבעון השלישי, כפול מהרווח ברבעון המקביל אשתקד. 

אביגל שורק (43) נבחר לכהן כמנכ"ל אל על . שורק, שיחליף את גונן אוסישקין בתפקיד בסוף ינואר 2021, הוא רואה חשבון והוא כיהן כסגן נשיא בכיר בחברת דלק ארה"ב מאז 2015. שורק עבד בקבוצת דלק מאז 2012 וגם כיהן כדירקטור בקבוצת אלון בארה"ב. לפני כן כיהן כמנהל פיתוח עסקי בתאגיד SUNPOWER. 

5. פסגות: התרחיש האופטימי הפך לריאלי יותר

ולסיום, אורי גרינפלד , הכלכלן הראשי של פסגות , הוציא תחזית תוצר מעודכנת למשק הישראלי ל-2020.  "כל התחזיות הקודרות יותר ניתנו לפני תוצאות הרבעון השלישי שהפתיעו לטובה וכעת, לאחר ששלושת הרבעונים של השנה מאחורינו, ניתן לומר שדווקא התרחיש האופטימי של החזאים והגופים הגדולים הפך לתרחיש הריאלי יותר. כשבוחנים את הנתונים מנקודת מבט שנתית - רבעון מול רבעון מקבל אשתקד, ניתן לומר כי הפגיעה בישראל קטנה יחסית למדינות המערב . להערכתנו, הפגיעה הכלכלית בסגר השני נמוכה יותר מהסגר הקודם, לכן, אם נניח שהפגיעה ברבעון הרביעי לא חמורה כמו זו שהיתה ברבעון השני נקבל שהכלכלה הישראלית צפויה להתכווץ ב-2020 בשיעור של כ-3.8% "בלבד ", כותב גרינפלד. עוד כתבות

איציק אברכהן ואורי לוין / צילום: סיון פרג'

שופרסל חוברת לדיסקונט לשותפות בפייבוקס

במסגרת השותפות פייבוקס תהפוך לחברה עצמאית, בבעלות דיסקונט ושופרסל, שיחזיקו בחברה המשותפת 50.1% ו-49.9% בהתאמה ● המהלך יאפשר לשדך את כרטיסי האשראי של מועדון שופרסל לאפליקציית פייבוקס, להנפיק כרטיסי אשראי וירטואליים חוץ-בנקאיים ועוד

ישראל טוויטו, מנכ"ל חדשות 13 / צילום: סיון פרג'

"נבעטים לשולי הכביש – פשוטו כמשמעו": הקרב על החניה, גרסת חדשות 13

הרוחות בחברת חדשות 13 סוערות בגלל הודעה לפיה חניון נווה אילן נסגר לכניסה חופשית של עובדים ● מדובר בחלק האחרון משורת משברים בין העובדים וההנהלה ●  ועד העובדים פנה לבית המשפט לענייני עבודה עתירה בטענה להרעת תנאים ● הפרשנים והכתבים עומדים לצד העובדים

תור של קונים בכניסה לדיזנגוף סנטר, חודש שעבר / צילום: בר לביא

מרימה ראש? האינפלציה לא מתה, היא עשויה לשוב ובגדול

נתוני הלמ"ס הראו כי ישראל חזרה לאינפלציה שלילית, למרות שהממשלה הזרימה כ-80 מיליארד שקל למשק ● איך ייתכן שמחירי הדירות והנכסים עלו למרות המיתון, ומדוע הכלכלנים משוכנעים כי האינפלציה בדרך למעלה

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מיכל רז חיימוביץ'

איזו בדיקה צריך להציג והאם אפשר לקבל פטור? כל מה שצריך לדעת לפני הטיסה לישראל

חובת הצגת הבדיקות אינה מחליפה את חובת הבידוד שחלה על כל הנוסעים שנכנסים לישראל, והיא תקפה עד 1 בפברואר ● הנוסעים שמגיעים מאיחוד האמירויות, מברזיל ומדרום אפריקה מחויבים להיכנס לבידוד במלונית בכל מקרה

ג'ו ביידן, הנשיא הנכנס / צילום: Associated Press, Matt Slocum

החגיגה בוול סטריט נמשכת עם השבעת ביידן: המדדים קפצו לשיא כל הזמנים

המדדים עלו לשיא על רקע עונת הדוחות והשבעת הנשיא הנכנס ג'ו ביידן ● הביטקוין מאבד גובה בצל דבריה של שרת האוצר האמריקאית הנכנסת ג'נט ילן ● מורגן סטנלי עקף את התחזיות לרבעון הרביעי ● נטפליקס טסה לאחר הדוחות הטובים שפרסמה אמש לאחר הנעילה ● החוזה על הזהב לפברואר עלה ב-1.4% ל-1,866.5 דולר

סניף של רשת עדיקה / צילום: שלומי יוסף, גלובס

לא רק ארה"ב: עדיקה מרחיבה את הפעילות הבינלאומית לבריטניה

בחברה מעריכים כי בסוף הרבעון הרביעי של 2020 פעילות עדיקה בחו"ל תהיה לראשונה קרוב להיקף המכירות של החברה בישראל ● בנוסף, עדיקה מעדכנת על הארכת הסכם השירותים לגולף להפעלת אתרי האונליין שלה עד לחודש ספטמבר

מטוסי אייר אירופה / צילום: Reuters, Susana Vera

בדרך לעסקת ענק בתעופה העולמית: אייר אירופה תירכש ע"י קבוצת IAG ב-607 מיליון דולר

תג המחיר הנוכחי נמוך בחצי ממיליארד האירו עליהם הסכימו הצדדים טרם פרצה מגפת הקורונה● לפי ההסכם בין החברות, IAG תשלים את התשלום על העסקה בעוד שש שנים

בנין חברת ביטוח הפניקס / צילום: תמר מצפי

UMI רכשה מקבוצת מאיר 4.9% ממניות הפניקס בכ-324 מ' ש'

יבואניות הרכב מחליפות פוזיציה בחברה לאחר שמנייתה נסקה ב-23% מאז הועברה השליטה בה לידי הקרנות הזרות סנטרברידג' וגלטין פוינט ● יו"ר הפניקס בני גבאי גם מכהן מנכ"ל משותף ביוניברסל מוטורוס, ונשוי לאחת מבעלות החברה

זהבית כהן / צילום: רמי זרנגר

גם כלל ביטוח והפניקס לוטשות עיניים לחלקים מפסגות

על רקע המגעים עם אלטשולר שחם על פסגות: על פי הערכות מתנהלים מגעים עם הפניקס ועם כלל ביטוח לגבי עתיד סוכנות דוידוף, ובסוכנויות פרופיט והיימן צפויה להתבצע מכירה למייסדים, שמכרו בעבר את הסוכנויות הללו לפסגות

עופר ליאורה / צילום: ורדי כהנא

עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון

מדובר בכ-4% ממניות חברת הקניונים שבשליטת עופר השקעות אשר תשמשנה לצורך תיחום החשיפה בעסקה הפיננסית שלה עם ג'י.פי מורגן

ג'ו ביידן מושבע לנשיאות ארה"ב / צילום: Reuters, Kevin Lamarque

ג'ו ביידן הושבע כנשיא ה-46 של ארה"ב: "יום של היסטוריה ותקווה"

הנשיא ג'ו ביידן פתח את דבריו עם מסר של תקווה: "כל הנשמה שלי בתוך זה - לאחד את העם, לאחד את כולנו. ואני מבקש מכל אמריקאי להצטרף אליי במטרה הזו" ● מחוץ לגדרות הבית הלבן: מאות אלפי צופים ● הנשיא היוצא טראמפ נפרד: "אלה היו 4 שנים נפלאות"

5 דברים לפני פתיחת המסחר / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בתל אביב

צפי לעליות בת"א בעקבות הראלי בוול סטריט ● תקרת המשקל של המניות האמריקאיות תשונה ● עופר השקעות העבירה לג'יי פי מורגן 1.9 מיליון מניות מליסרון ● עליות באסיה ● הזהב והנפט מטפסים ● הדואליות יכבידו ● גלובס עושה סדר לפני המסחר 

הנשיא ה־46 ג'ו ביידן בבסיס המשמר הלאומי בדלאוור, על שם בנו, בו ביידן, שמת מסרטן, יום שלישי / צילום: Associated Press, Evan Vucci

הדרך הארוכה ורבת הייסורים של הנשיא שטיפס ונפל ללא הרף

המראה מסחררת בגיל צעיר הסתיימה בהתרסקות פתאומית: מות אשתו וילדתם בתאונת דרכים ● מאז, ג'ו ביידן ניסה ונכשל פעמים רבות, במיוחד כאשר ניסה להיבחר לנשיא ● ייסוריו נעשו חוויה מחשלת עד ש"האיש הפשוט" המסוגל להאזין לאנשים פשוטים הגיע לבית הלבן כל הדרך מווילמיגטון, דלאוור

אביחי מנדלבליט, היועמ"ש / צילום: שלומי יוסף

היועמ"ש מזהיר מפני "שימוש לא ראוי במשאבי המדינה לתעמולה"

היועמ"ש אביחי מנדלבליט הבהיר כי לא ייתן לכ"ץ, ולממשלה בכלל, לנצל את כוחה לטובת השגת יתרונות פוליטיים על חשבון הקופה הציבורית ● מנדלבליט הדגיש כי כל תוכנית שתתגבש בתקופה זו תצטרך לעבור דרך משרדו

בניין המועצה של בני עי"ש / צילום: ויקיפדיה

אושר בוותמ"ל: תוכנית ענק להגדלת מועצת בני עי"ש

במועצה מתגוררים כיום 7,500 תושבים, כשהתוכנית כוללת תוספת בנייה של 5,700 יח"ד ושטחי תעסוקה נרחבים

קאמלה האריס באריזת שקי מזון עבור נזקקים, שלשום / צילום: Associated Press, Jacquelyn Martin

המשימה של סגנית הנשיא קמלה האריס: לאזן בין תפקידיה כיועצת לביידן להיותה שוברת השוויון בסנאט

סגנית הנשיא החדשה תבלה הרבה מהזמן שלה בסיוע להעביר את סדר העדיפויות של הנשיא בסנאט המחולק 50־50 ● היא תצטרך לעשות את זה מבלי לסתור את הבוס או להאפיל עליו

עדי שחם מוסיקאית / צילום: מליכאלה בן שבת

"אני מתה מפחד שהמדינה תדפוק לי על הדלת ותבקש את הכסף בחזרה"

עדי שחם היא מוזיקאית עצמאית ● "הלוואי והייתי יודעת לומר שהמומנטום שצברתי יחזור אחרי הקורונה, אבל אני לא יודעת אם המקומות שהזמינו אותי להופיע ימשיכו להתקיים" ● גלובס שם את הסיוע לעסקים קטנים ולעצמאים במרכז  

ג''ק מא, מייסד עליבאבא. האשים את הרגולטורים ב"גישה מיושנת"
צילום: רויטרס-Yuya Shino

התעלומה שהטריפה את העולם: ג'ק מא נראה לראשונה מזה חודשים, ומניית עליבאבא מזנקת

לפי הדיווח בתקשורת הסינית המקומית, הטייקון מא הופיע בווידאו ונשא נאום מול 100 מורים כפריים ● זוהי הופעתו הפומבית הראשונה מאז הנאום הביקורתי שנשא ב-24 באוקטובר

חנות מקס סטוק בבני ברק / צילום: שני מוזס

מייסד מקס סטוק מימש מניות הרשת בהיקף 4 מיליון שקל

אורי מקס מכר את המניות לפי לפי מחיר מניה של כ-14 שקל ● וגם: מרדכי אלישע, הממונה על זרוע העבודה במשרד העבודה והרווחה, יסיים את תפקידו בסוף אפריל 2021

הייקו מאס, שר החוץ של גרמניה / צילום: Reuters, Thomas Trutschel

אירופה מברכת את הנשיא ביידן; שר החוץ הגרמני: שמח שטראמפ עזב

"אחרי ארבע שנים ארוכות, לאירופה יש שוב חבר בבית הלבן", אמרה נשיאת הנציבות, בעוד מנהיגי מרחבי היבשת הביעו תקווה לשיקום היחסים הטרנס-אטלנטיים שעברו טלטלה ושפל בימי הנשיא טראמפ