גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בבורסה; אקוואריוס קפצה ב-9%, נופר ב-8.5%

אורה סמארט ונקסט ויז'ן קפצו ב-13%-15% ביום המסחר הראשון שלהן ● מדד ת"א 35 שמר על יציבות ות"א 90 רשם עלייה של 0.75% ● מחזור המסחר הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:28

יום המסחר בבורסה הסתיים במגמה מעורבת עם נטייה לעליות. מדד ת"א 35 שמר על יציבות ות"א 90 רשם עלייה של 0.75%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.6 מיליארד שקל.

אורה סמארט ונקסט ויז'ן קפצו ב-13%-15% ביום המסחר הראשון שלהן. עוד בלטו בעליות חדות וואליו קפיטל, שמיים, נופר אנרג'י, ברנמילר ואלוט.

16:05

מדד ת"א 35 שומר על יציבות ות"א 90 רושם עלייה קלה. עליות בולטות רושמות שמיים , נופר אנרג'י , אקוואריוס  ופרידנזון. 

15:15

העליות בבורסה בתל אביב נמשכות. מדד ת"א 35 נסחר בעלייה קלה של 0.1%, ת"א 90 עולה 0.7% ות"א 125 מסתפק ב-0.3%. מחזור המסחר מסתכם עד כה ב-959 מיליון שקל. 

מדד הבנקים מתחזק ב-0.9%, כאשר הבינלאומי  מתחזק ב-1% לאחר שדיווח על השקת שירות MultiBank, שמרכז מידע מכל חשבונות הלקוח בכל הבנקים בישראל. בשלב הראשון, השירות כולל מידע על פרטי חשבון עו"ש, יתרות חשבון עו"ש, ויתרות עו"ש מט"ח.

חברת האנרגיה המתחדשת סולאיר  דיווחה על גיוס של 60 מיליון שקל והיא עולה כעת 4.8%.

14:15

המסחר בבורסה המקומית ממשיך להתנהל בחיובות.

בטבלת העליות שולטות החברות החדשות שהצטרפו לתל אביב השבוע, בהן אורה סמארט  שמזנקת 23% ונקסט ויז'ן  שקופצת 20% - שתיהן ביום המסחר הראשון שלהן. גם שמיים ממשיכה לרכז עניין ועולה 17%.

בפסגת מדד ת"א 125 שולטות אקוואריוס מנועים, ג'נסל  ונופר אנרג'י. בתחתית: ישראל קנדה , באטמ , מיטב דש , אלטשולר שחם גמל  ופרשמרקט .

מודי שפריר, האסטרטג הראשי של בנק מזרחי טפחות, התייחס לנתוני מאזן התשלומים של הלמ"ס וציין כי הם "מהווים עדות נוספת לעוצמת 'הכוחות הבסיסים' התומכים בשקל חזק בטווח הארוך. העודף ב'חשבון השוטף' עמד ברבעון הראשון על רמה גבוהה של 5.9 מיליארד דולר, לאחר עודף של כ- 20.3 מיליארד דולר בשנת 2020 (5% מהתמ"ג). העודף הניכר במאזן התשלומים, כמו גם הקמת הממשלה (והציפייה להעברת תקציב) תומכים ביציבות דירוג האשראי של ישראל ברמה גבוהה של AA - עם תחזית 'יציבה'".

12:30

העליות במדדי ת"א עלו ל-0.2% במדד ת"א 35, 0.3% במדד ת"א 125 ו-0.5% במדד ת"א 90. מדד הבנקים מטפס ב-0.9%, בהובלת לאומי ודיסקונט עם עלייה של 1% כל אחד. 

מניית ביומיקס הדואלית, שנסחרת בניו יורק לאחר שהתמזגה לחברת SPAC, מתקדמת היום ביותר מ-8%. על הצד השלילי נמצאות אופקו, באטמ ולייבפרסון.

פרידנזון  מטפסת קרוב ל-7% לאחר שהודיעה היום שהיא מכניסה את ג'נריישן קפיטל כשותף לתחום המתחמים הלוגיסטיים לפי שווי פעילות של 120 מיליון שקל.

אקוואריוס מנועים , שדיווחה אתמול על הקמת מפעל לתעשיית הרכב באמירויות וזינקה 18%, ממשיכה לטפס מעלה גם היום ועולה קרוב ל-15%.

11:25

המסחר ממשיך להתנהל על הצד החיובי, עם עליות של 0.1% במדדי ת"א הגדולים. מדד הבנקים מתחזק בקרוב לחצי אחוז. מחזור המסחר עד כה עומד על 264 מיליון שקל.

שותפות  ביומיט פודטק   העוסקת בהשקעות בתחום תחליפי הבשר, מזנקת יותר מ-10% לאחר שדיווחה על התקשרות במזכר הבנות לא מחייב עם חברה העוסקת בפיתוח הנדסת תאי בשר מתורבת. על פי ההסכם השותפות, ביומיט תשקיע 1 מיליון דולר כנגד הקצאת 9% ממניות חברת המטרה על בסיס דילול מלא.

סלקום  ומשק אנרגיה  דיווחו הבוקר שישתפו פעולה בתחום של אספקת חשמל לצרכנים ביתיים ועסקיים, באמצעות הקמת מיזם משותף שיפעל למתן הצעות ערך ללקוחות בתחומים של מכירת חשמל מוזל, התייעלות אנרגטית, חשמל חכם, בית חכם, מוצרי אגירה וטעינה, וכיוצא בזה. בעוד שמניית סלקום מגיבה להודעה בעלייה של קרוב ל-2%, מניית משק אנרגיה מאבדת יותר מ-8.5%.

10:00

פתיחה חיובית הבוקר בבורסה המקומית, עם עליות קלות בשלושת המדדים המובילים. 

נקסט ויז'ן מערכות, שעוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק מצלמות יום ולילה מיוצבות לכלים קרקעיים ואוויריים, השלימה בשבוע שעבר הנפקה מוצלחת כאשר גייסה כ-113 מיליון שקל לפי שווי שוק של כ-407 מיליון שקל. הבוקר, יום המסחר הראשון שלה, היא מזנקת עשרות אחוזים.

וויטסמוק  הודיעה על קבלת אישור מרשות ניירות ערך להמשיך לפעול בתחום המסחר בנכסים דיגיטליים, ומטפסת כ-9%.

אלקטרה  הודיעה היום על משא ומתן עם צד שלישי למכירת החזקותיה בחברת פי.אס.פי השקעות בע"מ (5.25%), שהיא הבעלים של תחנת כוח בגלבוע בהספק MW 300 הפועלת בטכנולוגית אגירה שאובה. טרם הוסכמו תנאי המכירה, לרבות התמורה, אך נכון לשלב זה של המו"מ היא צפויה לעמוד על סך של עד 245 מיליון שקל.

07:40

1. צפי לפתיחה ירוקה

המסחר בתל אביב הבוקר צפוי להפתח על הצד החיובי, בהמשך ליום מסחר טוב אתמול: מדד ת"א 35 טיפס בכ-0.8% מעל 1,700 נקודות ומדד ת"א 90 עלה ב-1.6%. מחזור המסחר הסתכם ב-695 מיליון שקל. עליות בולטות רשמו אקוואריוס , המשביר , פוקס , שמיים  ואלביט הדמיה .

2. ממשלה חדשה

עם המון רעשי רקע ומחאות הן ברחוב והן בכנסת עצמה, הושבעה אתמול ממשלת ישראל ה-36 בראשותנפתלי בנט. שר האוצר הנכנס, אביגדור ליברמן, ימנה על פי הערכות למנכ"ל המשרד את רם בלינקוב, יו"ר נת"ע ולשעבר ראש אגף התקציבים באוצר. האג’נדה הכלכלית של בלינקוב דוגלת ב"שוק חופשי", אך תחילה הוא יידרש להעביר תקציב וחוק הסדרים שכולל את כל הרפורמות הדרמטיות שהיו בהקפאה בשנים האחרונות.

3. מסחר חלקי באסיה

בורסות סין והונג קונג סגורות היום לרגל חג סירות הדרקון, וגם באוסטרליה לא מתקיים מסחר בעקבות יום ההולדת למלכה. מדד הניקיי היפני מטפס 0.6%, בהמתנה לפרסום נתוני הייצור התעשייתי לחודש אפריל. נינטנדו מאבדת 2.8%, סופטבנק, טויוטה ופוג'יפילם עם עליות קלות.

במסחר על החוזים העתידיים בוול סטריט נרשמות עליות קלות.

הזהב ממשיך לאבד גובה ונסחר תמורת 1,864 דולר לאונקייה. הנפט האמריקאי מתייקר ל-71.2 דולר לחבית.

4. הביטקוין שוב מתחזק

הביטקוין זכה לעליית שער משמעותית הלילה ושב לרמה שמתקרבת ל-39 אלף דולר ליחידה. גם הפעם, ציוץ של אילון מאסק הוא האחראי לעניין המשקיעים. מאסק צייץ בטוויטר שטסלה תשוב לקבל ביטקוין כתשלום ברגע שיוכח שמתאפשר לכרות את המטבע גם באמצעות שימוש מהותי באנרגיה ירוקה (50% לפחות).

שאר המטבעות נסחרים ללא שינויים חדים.

5. תחזית אינפלציה מחודשת

ולסיכום, אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, ציין כי בית ההשקעות עדכן את תחזית האינפלציה השנתית מ-1.5% ל-1.7%, ופירט: "הסיבות העיקריות לעדכון הן התייקרות בשיעור חד במחירי הפירות העונתיים; הודעות חברות המזון על העלאות מחירים צפויות; דיווחים על כוונות האוצר להעלות מס רכישה על המשקיעים בשוק הדיור (משפיע על הסעיף הוצאות דיור אחרות במדד המחירים); מדד המחירים ליצרן ומדדי מחירי היבוא בעולם, בעלי השפעה משמעותית על האינפלציה בישראל, עלו בשיעורים חדים; וסקר הערכות בעסקים של הלמ"ס משקף ציפיות גבוהות לעליית מחירים". 

עוד כתבות

הטקטיקה ששומרת  על השפיות של עובדים מרחוק / עיצוב: טלי בוגדנובסקי

"שעות ליבה", הטקטיקה ששומרת על השפיות של עובדים מרחוק

סלאק, דרופבוקס וחברות אחרות מנסות להגביל את השעות שבהן עובדים צריכים להיות מחוברים אונליין כדי לשמור על איזון בין החיים הפרטיים לעבודה ● ניהול וקריירה

עובדי חיפה כימיקלים הקימו מאהל מחאה ומתבצרים במפעל / צילום: דוברות ההסתדרות

איומים, פיטורים ואבטלה של שנים: האנשים שנחנקו תחת סחבת בתי המשפט

לא בריונות ההנהלה שברה את עובדי חיפה כימיקלים דרום, בשעה שנאבקו כדי להתאגד, וגם לא הלחצים שהופעלו על המפגינים ומשפחותיהם; האיטיות בה הסתובבו גלגלי הצדק היא ששחקה אותם ● אין לנו יותר זמן לחכות שמישהו ידפוק על השעון המקולקל של מערכת המשפט

הגיע הזמן לדבר על בריאות נפשית בארגון / צילום: Shutterstock

למה אתם לא יכולים לצפות מהעובדים שלכם להשאיר את הבעיות בבית

תרבות ה"לשדר עסקים כרגיל" מוטעית ומסוכנת ● האחריות שלנו כמנהלים כפולה: גם לשמור על עצמנו, וגם לא לפספס סימני מצוקה של העובדים שלנו

דרישת תשלום בעת הגשת ערר תיפגע באזרח הקטן / צילום: Shutterstock

הליכי ערר לעשירים בלבד, כדי להלך אימים על האזרח הקטן

מי שיירתע מהגשת ערר הוא מי שרגיש לסכום של 654 שקל ● אלה לא יהיו היזמים והקבלנים

ניהול הסושיאל הגיע לפרקו / צילום: Shutterstock

ניהול סושיאל, הג'וב הכי מילניאל בשוק, הגיע לפרקו

ישנם מנהלי סושיאל ותיקים הנמצאים בתפקיד 15 שנה, וכיום יש להם כוח יותר מאי-פעם

מטוס של של קאטר איירווייז / צילום: Shutterstock

מיהי חברת התעופה שהוגדרה כטובה ביותר בעולם לשנת 2021?

בימים כתיקונם הדירוג נשען על קריטריונים של ביטחון הנוסעים, שירות בטיסה, נוחות הנוסע ופריסת קווי התעופה ● השנה, לעומת זאת, נימק עורך האתר כי "בעת הזו חברות תעופה נדרשות להיות מותאמות לתקופת המגיפה ואלו היו הקריטריונים שעל פיהם הן נבחנו"

מרצדס EQA / צילום: יח"צ

תעשיית הרכב הגרמנית משיבה לטסלה מלחמה

התשובה של מרצדס לבליץ של טסלה הוא רכב קרוס-אובר חשמלי משפחתי עם עיצוב נאה, תא נוסעים איכותי, אבזור יוקרתי ויחס מתון של טווח/ביצועים ● כל זה בתמחור אגרסיבי במונחים של מרצדס

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: דוברות משרד האוצר

רגע לפני הישיבה הקריטית על התקציב: באוצר לא הגיעו להסכמות עם משרדי התחבורה והבריאות

מאז הוצגה מסגרת התקציב לראשי הסיעות, מנהלים באוצר מגעים קדחתניים להשגת הסכמות על תקציב המדינה עוד לפני שהוא יובא לאישור הממשלה ● על-פי המסגרת הנוכחית יעמוד הגירעון בסוף השנה על 3% תוצר, ללא קופסאות הקורונה ו-6.8% בסך הכול - את הגירעון הנמוך הסביר ב"הכנסות חד פעמיות ומפתיעות"

מחקר שבדק תשובות של בני נוער לאורך עשור גילה עלייה עקבית ברמות השעמום / צילום: Reuters, Sun changjiang

זה הדבר האחרון שמוח משועמם צריך

מחקרים מהשנים האחרונות מצביעים על הקשר בין שעמום לנטייה להתמכרות ולדיכאון, וגם להקצנה של דעות פוליטיות ● מה ההבדל בין מוח שנוטה להשתעמם בקלות למוח שמצליח לבדר את עצמו, ובאילו תנאים שעמום מעודד יצירתיות

אבי פקר / צילום: איל יצהר

המנכ"ל שהשתלט על העסק שסבא וסבתא הקימו: "עד לפני שלוש שנים היו הולכים לנוח באמצע יום עבודה"

אבי פקר נולד למשפחה שמנהלת את מפעל הוופלים "מן" ● כשהחליט להיכנס לעסק המשפחתי, נאלץ לבצע מהלכים כואבים

נפתלי בנט, יאיר לפיד ואביגדור ליברמן / צילום: Reuters

הבטחות ומציאות: כך נעלמו העצמאים מחוק ההסדרים

ממשלת בנט–לפיד הבטיחה לעצמאים רשת ביטחון סוציאלית, אלא שזו נעדרת מחוק ההסדרים הקרוב ● איך מגזר של חצי מיליון עובדים נשאר מאחור? באוצר לא מבינים על מה המהומה, ובממשלה מבטיחים לטפל בנושא אחרי העברת התקציב

הקסם של רובין הוד והמאבק של דייסון: כך נולדו כמה מהמותגים הגדולים בעולם

אינסטגרם הייתה פיצ'ר באפליקציה אחרת שנכשלה, רובין הוד צמחה דווקא מהמחאה נגד וול סטריט ב-2011 ואייר בי.אנ.בי נולדה מלילה אחד של פחדים שעבר על אחד המייסדים ● כך התחילו המותגים הגדולים

הסיפורים הבולטים של סוף השבוע / צילום: גלובס

מה קורה בבנק לאומי והנס במעבדה של פרופ' לבנברג: הסיפורים הבולטים של הסופ"ש

צללנו לסערות שמאפיינות את תחילת הקדנציה של חנן פרידמן בבנק לאומי ● התשובה הגרמנית לטסלה ● למה עדיף לא להתלהב מדי ממדליית הארד של נבחרת הג'ודו הישראלית ועוד שלושה סיפורים בולטים מהסופ"ש

איך הופכים מנהל מבריק למנהיג ארגוני / צילום: עיצוב תמונה: גלובס

ממנהל מבריק למנהיג ארגוני: איך עושים את קפיצת הדרך

בעולם העבודה החדש יש ציפייה שכל מנהל יאמץ חשיבה של מנהיג, ללא קשר למיקומו בארגון ● רוב התכונות הנדרשות לשם כך הן כמו שרירים שאפשר לפתח ● ניהול וקריירה

חיסון נגד קורונה / צילום: רפי קוץ

ישראל במוקד: כך מדווחים בעולם על "המדינה הראשונה שתעניק חיסון שלישי"

ההחלטה הישראלית להיות המדינה הראשונה בעולם שתעניק חיסון שלישי נגד קורונה לאוכלוסייה מבוגרת זכתה לסיקור בינלאומי רב ביממה האחרונה ● כלי התקשורת האמריקאים ציינו כי ההחלטה הישראלית הוכרזה במקביל להצהרות של מנהלי חברת פייזר

שירותי מחשוב ענן / צילום: Shutterstock, Blackboard

בקרב על הענן, שפעם נלחמו בו רק אמזון ומיקרוסופט, יש היום חזיתות רבות

יותר ויותר לקוחות חותמים על הסכמים עם כמה ספקים על מנת להוריד עלויות ולהרכיב לעצמן את השירות הטוב ביותר

דב מורן / צילום: תמר מצפי

העיירה הציורית בשוויץ שבילה בה חודש וספר הניהול שהוא לא זז בלעדיו: ההמלצות של דב מורן

למה ווייז היא האפליקציה האהובה עליו ומה ריגש אותו ב"על העיוורון" ● מדור חדש

הפסקת קפה. דיקטטורה / איור: הילה נועם

על הדיקטטורה של המזגן: למי יש זכות לקבוע את הטמפרטורה?

הפסקת קפה: שירים מעולם העבודה, גילי יובל ● השיר השבועי: דיקטטורה

וול סטריט, ניו יורק / צילום: Shutterstock

נעילה אדומה בוול סטריט; אמזון צללה ב-7.6%

המדדים המובילים בארה"ב ננעלו בירידות קלות ● מניית אמזון נפלה בעקבות דוחות מאכזבים ● גם הבורסות באירופה נסגרו בירידות

התחדשות עירונית בדבורה הנביאה 3, רמת השרון / הדמיה: איוולב מדיה

"הצלחנו בזמן הקצר להיכנס למכסות הקיימות בעיר לפרויקטי תמ"א 38"

הדיירים ברחוב דבורה הנביאה 3 ברמת השרון יקבלו דירה חדשה גדולה יותר ב-35 מ"ר מדירתם הישנה, וגבוהה יותר בשלוש קומות