גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

תל אביב ננעלה בעליות קלות; הדולר נחלש 0.5%

מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א 90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.2% ● אל על במגעים למיזוג עם ארקיע ● הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים ● וגם: כך משפיע משבר הגז על מחירי הנפט

הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / צילום: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

 

17:30

יום המסחר בבורסה בתל אביב הסתיים בעליות קלות במדדים המובילים. מדד ת"א 35 התקדם ב-0.1%, מדד ת"א 90 עלה 0.5% ומדד ת"א 125 התחזק ב-0.2%.

מבין המדדים הענפיים, בצד החיבוי בלטו מדדי הבנקים והנדל"ן שעלו ב-0.6%, מדד טכנולוגיה תחזק ב-0.5% ומדד פיננסים התקדם 0.2%. בצד השלילי, מדד ביומד ירד ב-0.8% ומדד ביטוח נסוג 0.2%

16:50

הפתיחה החיובית בניו יורק לא ניכרת בתל אביב. מדד ת"א 90 התחזק אומנם לעלייה של 0.4%, אך מדד ת"א 35 נסחר סביב רמת הפתיחה.

15:27

הדולר ירד ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.21 שקלים. הליש"ט התחזקה בכ-0.2% לשער של 4.44 שקלים והאירו התקדם ב-0.1% לשער של 3.75 שקלים.

14:40

המגמה החיובית בבורסה נמשכת ואף מתחזקת. ת"א 35 עולה ב-0.2%, ת"א 90 ב-0.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-770 מיליון שקל.

אבוג'ן  דיווחה כי החברה קאנוניק, שבבעולתה המלאה, הודיעה על השקה מסחרית מלאה של מוצרי הקנאביס הרפואי הראשונים שלה בישראל. קאנוניק הקדימה את לוח הזמנים בעקבות משוב חיובי ממטופלים שהתנסו במוצרים במסגרת קמפיין טרום-השקה. לוח הזמנים המקורי להשקת המוצרים היה במהלך 2022.

13:30

הבורסה מתנהלת ביציבות יחסית, כאשר מדדי ת"א המובילים רושמים עלייה קטנה של 0.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-560 מיליון שקל עד כה.

בפסגת הטבלה נכון לצהרי היום נמצאות פינרג'י עם זינוק של 14%, אי.טי.ג'י.איי  (ETGA) עם קפיצה של 8% וארנה גרופ  שמתקדמת 7.2%. סטורג' דרופ, קבוצת גאון, קדימהסטם, טונדו סמארט וכן פייט ביופארמה ממשיכות לרשום עליות יפות.

בתחתית הטבלה אנויז'ן  שמאבדת 7.6%, מצלאוי  שיורדת ב-5.8%, ביומיט פוד  ונקסט ג'ן  שנסוגות ב-5% ו-ויליפוד  שנחלשת ב-4.5%.

12:15

מזרחי טפחות  מדווח על הצלחה בשלב המוסדי בהנפקת אג"ח חדשה (סדרה 62), שבה התכוון הבנק לגייס סכום של 2 מיליארד שקל. על רקע ביקושי שיא של קרוב ל-5 מיליארד שקל, החליט הבנק להגדיל את סכום הגיוס ולהעמידו על כ-3.6 מיליארד שקל. מדובר באג"ח צמודות למדד המחירים לצרכן, לתקופת פירעון של 7 שנים.

11:35

הבורסה עברה למגמה מעורבת, כאשר העליות שנרשמו במדדים המרכזיים עם פתיחת המסחר נמחקו, וכעת ת"א 35 עומד במקום ות"א 90 מאבד כ-0.1%. מחזור המסחר מסתכם בכ-260 מיליון שקל.

מניית סטורג' דרופ  יורדת ביותר מ-5% וביוליין  אחריה. גם ויליפוד, תיקון עולם, טופ גאם ואייאיאס  מאבדות גובה. מנגד, פינרג'י ממשיכה לבלוט וכך גם קדימהסטם, אדרי-אל , איירובוטיקס  והכשרה התחדשות .

מניית מרחביה  עולה ב-3% לאחר שדיווחה קארדיאקסנס שמוחזקת על ידיה (5.5%) סיפקה הפצה מסחרית ראשונה של מאות שעוני ניטור רפואי להודו. מדובר בשעון לניטור רציף וארוך טווח מרחוק של מדדים חיוניים, זיהוי הפרעות קצב-לב והדרדרות במצבם הרפואי של חולים במחלות כרוניות. לקרדיאקסנס צבר הזמנות של יותר מ-32 מיליון דוחר לשעונים בהודו וסה"כ צבר הזמנות של למעלה מ-150 מיליון דולר. כמו כן, החברה נמצאת בהליך הנפקה בת"א.

10:55

העליות בבורסה נמשכות בשיעורים מתונים. מחזור המסחר עד כה עומד על כ-150 מיליון שקל.

אפולו פאוור  קופצת ב-4.5% לאור חיבור המתקן המסחרי הראשון שלה לחשמל (ראו דיווח קודם), גם פינרג'י, יונט קרדיט, קדימהסטם וטוגדר רושמות עליות נאות.

אפסלון , העוסקת בהקמה, רכישה, תפעול והשבחה של חנויות וירטואליות הפועלות באמזון, הודיעה שקיבלה קו אשראי בהיקף של 2.5 מיליון דולר מבנק הפועלים. ההלוואה תשמש למימון הון חוזר, חיזוק פעילות החברה והרחבת היקף המוצרים הנמכרים בפלטפורמות השונות.

שותפות המו"פ סמארט אגרו  עולה בכ-4%, בהמשך לדיווח שלה אתמול על הצפת ערך משמעותית: חברת הפורטפוליו שלה בטרסידס (BetterSeeds) התקשרה בהסכם השקעה של 2 מיליון דולר כחלק מסבב גיוס בהיקף של 5 מיליון דולר, לפי שווי חברה לבטרסידס המשקף עלייה של כ-300% מהשווי בו השקיעה השותפות בחברה בנובמבר 2020 (18 מיליון דולר לפני הכסף). לסמארט אגרו יש אופציה להשתתף בסבב הגיוס הבא בהיקף של מיליון דולר ובהנחה של 15% על הגיוס. נכון למועד הדיווח, השותפות בוחנת השתתפות בסבב הגיוס.

יוניברסל מוטורס הודיעה שמכרה היום בעסקה מחוץ לבורסה כ-6.5 מיליון מניות רגילות של הפניקס  לצד שלישי בתמורה ל-37.6 שקל למניה ובסך כולל של כ-250 מיליון שקל. לאחר המכירה תחזיק החברה ב-2.6% מהון המניות המונפק של הפניקס ומזכויות ההצבעה בה. 

10:05

יום המסחר בתל אביב נפתח בעליות קלות, כאשר שלושת המדדים המובילים מטפסים בכ-0.3%. מדד הביומד בולט כנגד המגמה עם ירידה בשיעור דומה, בעיקר בשל ירידות גבוהות של אבוג'ן וביוליין.

מניית פינרג'י  מזנקת בקרוב ל-10% ללא דיווח משמעותי ברקע, ונטו מלינדה  קופצת ב-5% לאחר שדיווחה אתמול על רכישת חלק השותפה (50%) במיזם לשיווק עופות ובשר בהכשרים מהודרים תמורת 113 מיליון שקל.

אמות  דיווחה כי דירקטוריון החברה אישר הקצאה פרטית למשקיעים של 800 מיליון שקל ע"נ (ערך נקוב) אגרות חוב מסדרה ח' . במסגרת ההליך קיבלה החברה התחייבויות מטעם משקיעים מסווגים לרכישת אג"ח בהיקף של כ-1.09 מיליארד שקל ע"נ ובשווי כספי של כ-1.18 מיליארד שקל. מתוכם כאמור בחרה להיענות להתחייבויות בהיקף של 800 מיליון ש"ח ע"נ בשווי כספי של 864 מיליון שקל.

9:40

אפולו פאוור  דיווחה כי הפרויקט הסולארי הצף בחוף הכרמל חובר לרשת החשמל אתמול. עוד צוין כי מי חוף הכרמל אישרה תשלום תמורה בגובה של 335 אלף שקל (בתוספת מע"מ) אף בטרם חלוף 90 ימים ממועד חיבורו לרשת החשמל, לאור ביצועיו ממועד השלמת התקנתו. זהו המתקן המסחרי הראשון של החברה שמתחבר לרשת החשמל.

להב אל.אר  דיווחה כי חתמה על הסכם מחייב להקמת פרויקט קרקעי של 33 מגה וואט בתחום הפוטו-וולטאי עם מושב בדרום הארץ, על קרקע שנמצאת בהליכי רישוי מתקדמים. ההסכם נחתם ע"י חברת להב אנרגיה ירוקה הנמצאת בשליטת להב אל.אר, ולהב צפויה להשקיע בפרויקט כ-100 מיליון שקל. לפי הדיווח, הפרויקט צפוי להניב הכנסות של כ-12 מיליון שקל לשנה ו-NOI שנתי של 10 מיליון שקל.

9:15

בהמשך לדיווח מסוף ספטמבר, חברה לישראל  דיווחה שבעלי המניות של אקווה גרופ נענו להצעת הרכש שלה, שלפיה תרכוש 18% מהון המניות של אקווה תמורת כ-74 מיליון דולר. מניות החברה נסחרות בבורסת אוסלו שבנורבגיה.

רבוע כחול נדל"ן  הודיעה אמש שהתקבלו בידיה התחייבויות של מספר משקיעים לרכוש אגרות חוב (סדרה ח') של החברה, שיונפקו בדרך של הרחבת הסדרה במסגרת הנפקה פרטית, בתמורה כספית כוללת של 296.5 מיליון שקל בגין 261 מיליון שקל ע"נ אגרות חוב (סדרה ח' ). החברה בוחנת את האפשרות להיענות להתחייבויות המשקיעים.

7:55

5 דברים לדעת לפני פתיחת המסחר

1. צפי לפתיחה שקטה

יום המסחר בתל אביב ייפתח ככל הנראה ללא תנודות חדות, במקביל ליציבות שנרשמת במסחר על החוזים העתידיים בוול סטריט.

אתמול ננעלה הבורסה בירידות קלות. מדד ת"א 35 נסוג בכ-0.3% ומדד ת"א 90 ירד ב-0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.53 מיליארד שקל.

2. פערי ארביטראז' נמוכים

מרבית המניות הדואליות המרכזיות שבו עם פערי ארביטראז' שליליים, אך בשיעור נמוך יחסית. אופקו הלת'  עם פער שלילי של 1.7%, טבע  1.2%, פריגו  0.6%, נובה  0.5% ולייבפרסון  0.4%. אבוג'ן רשמה פער שלילי גבוה יותר בשיעור של 4.3% ופלוריסטם עם 3.3%.

מנגד, איי.סי.אל  עם פער חיובי קטן של 1.2% שיתמוך במחיר המניה הבוקר, קמטק וראדא עם פער חיובי של 1.5%.

3. אל על במגעים למיזוג עם ארקיע 

חברת אל על  דיווחה אמש כי "החלה במגעים עם ארקיע לבחינת עסקה אפשרית, לפיה תרכוש החברה את מניות ארקיע בתמורה להקצאת ניירות ערך של החברה לבעלי מניות ארקיע". 

לאורך השנה האחרונה ניסתה ארקיע ללכת על כיוון של הנפקה כשהיא ניסתה אף לקדם מהלך של מיזוג לשלד ציבורי לפי שווי של 100 מיליון שקל.

ב-2018 פסלה הרשות לתחרות מיזוג בין אל על וישראייר על רקע חשש לפגיעה בתחרות בקו באילת. הדיבור על מיזוג בין החברות הישראליות נמצא באוויר בשנת הקורונה כחלק מהמשימה שלהן לשרוד את המשבר.

4. מגמה חיובית באסיה, יציבות בחוזים לקראת הדוחות

המסחר בבורסות אסיה מתנהל הבוקר בעליות שערים קלות, כאשר מדד ניקיי מוסיף 0.6%, שנחאי עולה ב-0.7% והונג קונג ב-1.1%. 

בגזרת החוזים העתידיים נרשמת יציבות, עם תנודות מזעריות מעלה ומטה. היום יתפרסמו דוחותיהן של ג'ונסון אנד ג'ונסון , פיליפ מוריס, פרוקטר אנד גמבל וענקית התוכן נטפליקס  - שתפרסם את תוצאותיה רק בסוף יום המסחר בארה"ב.

5. ירידה במחירי הנפט? "אולי ב-2022"

מחירי הנפט מטפסים בתקופה האחרונה וגם בשעה זו מתחזקים קלות, לרמה של 81.8 דולר לחבית נפט מסוג WTI ו-84.3 דולר לחבית נפט ברנט. 

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, התייחס להשפעות על הנפט ועל הצפי לטווח הבינוני: "עליית מחיר הגז הטבעי צפויה להביא להסטת ביקושים לנפט, מה שיתמוך במחירי הנפט הגבוהים ויתכן שאף יביא לעלייה נוספת, במיוחד אם ההיצע לא יגדל בהתאם. בטווח הבינוני, עם חלוף המחסור בגז טבעי, מחירי הנפט צפויים לרדת, בפרט על רקע הגידול הצפוי בייצור הנפט של OPEC+ ובארה"ב", העריכו בבנק. 

"סביר שעד לסוף השנה מחירי הנפט ישארו גבוהים והירידה במחיר תהיה רק במהלך שנת 2022. אם האירוע בגז טבעי לא יפתר במהלך החודשים הקרובים" כתב, בהתייחסו להפעלת צינור הגז Nord Steam 2 ע"י רוסיה, "אזי סביר שירידת מחיר הנפט תהיה במחצית השנייה של שנת 2022".

עוד כתבות

עודד הר אבן ורעות אלפיה, שותפים מנהלים בסאליבן תל אביב / צילום: רן בירן

"היה ברור שהחגיגה צריכה להסתיים": מנהלי פירמת עורכי הדין סאליבן מדברים על ההאטה בהנפקות

פירמת עוה"ד סאליבן תל אביב, שמנוהלת על ידי עו"ד עודד הר אבן ועו"ד רעות אלפיה, מייצגת חברות ישראליות שנסחרות בוול סטריט ● לחברות הם מציעים לא לבזבז זמן במחשבות על לונדון או אוסטרליה, וגם לא להיות "גרידיים" מדי: "השוק מוכיח שחברות שהיו מספיק חכמות לגייס בזמן - רגועות היום"

מפעל סוכריות הגומי טופ גאם. השווי נחתך בכ-45% / צילום: מצגת החברה

מתחילים הכי גבוה ובסוף מתפשרים: המנגנון שמאחורי קיצוץ מחיר ההנפקות בבורסה בת"א

פעם אחר פעם "נאלצות" החברות המנפיקות לחתוך 20%, 30% ואפילו 50% מהשווי אליו כיוונו טרם ההנפקה ● עם זאת, ברוב המקרים נראה שמדובר במצב שבו כל הצדדים יוצאים מרוצים - החברה מגייסת לפי שווי סביר מבחינתה, והמשקיעים המוסדיים יוצאים כמי שלחצו אותה מטה ● ואיך כל זה קשור לדמי השכירות של רמי לוי?

ביל גייטס / צילום: Shutterstock

למרות האומיקרון: ביל גייטס (שוב) מנבא שהקורונה תדעך במהלך השנה הבאה

התחזית של ביל גייטס לשנת 2022: השלב האקוטי של מגפת הקורונה יגיע לסיומו ● למרות כל האתגרים, ולמרות שהשנה הנוכחית נראתה פחות טוב משקיווה – גייטס עדיין אופטימי

שרי אריסון / צילום: איל יצהר

הזינוק במניית הפועלים הוסיף רבע מיליארד שקל לתמורת המכירה של שרי אריסון

אריסון שמימשה השבוע מניות הבנק בכ-1.4 מיליארד שקל, נהנתה מעלייה של 24%  במחיר המניה מאז מימוש קודם שביצעה באפריל האחרון • מאז הודיעה על יציאתה מהשליטה בבנק ב-2018, מכרה אריסון מניות בסכום של 4.3 מיליארד שקל, ובידיה נותרו כ-8% מהמניות בשווי של 3.3 מיליארד

אברהם קוזניצקי / צילום: תמר מצפי

מת אברהם קוזניצקי, מייסד חברת הבנייה מנרב

קוזניצקי הקים את חברת מנרב כשהיה בן 30, לאחר עשור שבו עבד כמורה וכמנהל בית ספר ● במרץ השנה מכר קוזניצקי את החברה לפי שווי של 750 מיליון שקל, לקבוצת משקיעים בראשות אסנס פרטנרס ובהשתתפות כלל, מגדל ולאומי פרטנרס

בנק ישראל בירושלים / צילום: אורית דיל

במחאה על הקיצוץ בתקציב: עובדי בנק ישראל סגרו את החשמל בבניין

עובדי בנק ישראל מוחים נגד ההנהלה ומאשימים אותה בחוסר שקיפות ● העובדים הורידו במחאה את התאורה כדי להביע "תמיכה" בחיסכון בתקציב

שר האוצר אביגדור ליברמן / צילום: יוסי זמיר

הגירעון ממשיך לרדת: עמד על 4.6% בנובמבר

מדובר בירידה של כמעט אחוז לעומת אוקטובר, שאז הגירעון עמד על 5.5% מהתוצר ● באוקטובר 2020 הגירעון היה גבוה כמעט פי שלושה

קונים בסופרמרקט במיזורי ארה''ב. האמריקאים מודאגים מעליית מחירי המזון / צילום: Reuters, Lawrence Bryant

סקר "וול סטריט ג'ורנל": האינפלציה מתגלה כחשש המרכזי של האמריקאים

סקר חדש של ה"וול סטריט ג'ורנל" מגלה שרוב המצביעים אומרים שהאינפלציה גורמת להם ללחץ פיננסי

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב. ''האינפלציה הייתה יותר מתמידה וגבוהה משציפינו'' / צילום: Associated Press, Susan Walsh

מדדי אג'יו לחודש נובמבר: האופטימיות מתפוגגת והשוק מקשיב לסיכונים

העדפת מדדי מניות בישראל על מדדים בחו"ל יצרה פער תשואה של כ-3.5% בנובמבר ● אינפלציה של 6% לא תאפשר לנגיד האמריקאי לעמוד מנגד עם הרחבה מוניטרית וריבית כה נמוכה ● כל ההסברים קורסים והשווקים מגיבים בעצבנות ● חוסר הוודאות לשלוש השנים הקרובות גדל

משרדי משרד הבריאות בירושלים / צילום: איל יצהר

תשתיות המו"פ הדיגיטלי בבתי החולים יתחדשו במענק של 55 מיליון שקל

הגופים יזכו לתמיכה של עד 8 מיליון שקל עבור תוכניות להקמה או הרחבה של תשתיות המידע דיגיטלי שלהם ● תחום הבריאות הדיגיטלית הוא אחד מתחומי ההשקעה החמים היום, וישראל נחשבת כמובילה בתחום

הכותל המערבי / צילום: עינת לברון

לאחר הטענות שהונו את המדינה וגרפו מיליונים: "יזמי הכותל" משיבים אש

במענה לצו המניעה הזמני טוענים "יזמי הכותל" כי הגו יחד מיזם אומנותי דיגיטלי חדשני במסגרתו ביקשו ליצור ולמכור מודלים ויזואלים תלת מימדיים ביחס לכל אבן כותל ● לטענת המדינה, ניתן אישור לצילום הכותל אולם לא לעיבוד התמונה לצרכים מסחריים ● "המבקשת מנועה ומושתקת (ולו מכוח עיקרון תום הלב) מלטעון כי לא ניתן לעשות שימוש מסחרי בצילומי הכותל המערבי"

אלון מאסק / צילום: Shutterstock

אלון מאסק מתנגד להצעת ביידן שתעודד רכישת מכוניות חשמליות

מנכ"ל טסלה מתח ביקורת על הצעת חוק מרכזית של ממשל ביידן בעת ריאיון שערך במסגרת כנס ועידת המנכ"לים שמארח הוול סטריט ג'ורנל ● "בכנות, הייתי מסלק את הצעת החוק הזו כולה"

הבורסה בניו יורק - וול סטריט / צילום: תמר מצפי

נעילה חיובית בוול סטריט; אפל עלתה בעוד 2.3% לשיא חדש

צים ריכזה מחזור גבוה וסיימה בירידה של 3.2% ● בורסות אירופה ננעלו במגמה מעורבת עם נטייה לירידות ● סנטינל וואן רשמה ירידה של 4.7% ואילו וויקס קפצה בכ-5%

מטבעות קריפטו / צילום: Shutterstock

מצטרפת לחגיגה: ויזה תציע ללקוחותיה שירותי ייעוץ לשוק הקריפטו

קבוצת ויזה מנסה לצמוח מעבר לשוק כרטיסי האשראי המסורתי, בעקבות התחרות המתפתחת בשוק. עכשיו היא משיקה שירות יעוץ בעולמות הקריפטו ללקוחות העסקיים שלה

מאיר שפיגלר, מנכ''ל הביטוח הלאומי / צילום: איל יצהר

הכללים החדשים של הביטוח הלאומי: הנטל הבירוקרטי עובר למעסיקים

רפורמה חדשה מצמצמת את השימוש במסמכים בהגשת התביעות לביטוח הלאומי ופותחת מאגר דיגיטלי שייתן תמונת מצב על שוק התעסוקה והזכאים לקצבאות

גוד פארם / צילום: באדיבות הרשת

רמי לוי נכנס לתחום בדיקות ה-PCR: משיק בדיקות ב-89 שקל בסניפי גוד פארם

הבדיקות מיועדות לטסים ולמי שזקוק לבדיקה צורכי תו ירוק או סיום בידוד ● הרשת נכנסה זה מכבר לתחום בדיקות הקורונה עם בדיקות אנטיגן המוצעות בסניפיה במחיר של 49 שקל

חצי בצלאל. לפי ההסדר, הוא יחזיק שליש מהמניות של אקספון / צילום: רמי זרנגר

עסקת הרכישה של אקספון על הכוונת: רשות התחרות דורשת הבהרות

הסעיפים הבעייתיים: העברת נכסים בין מרתון לסלקום בעקבות חוב ישן שיש למרתון כלפי סלקום ובעקבות הסעיף שמאפשר לכלירמרק לחייב את סלקום לקנות את החברה בעוד 3 שנים תמורת 130 מיליון שקל

ביטוח לאומי ראשון לציון / צילום: תמר מצפי

אתר הביטוח הלאומי חזר לפעילות רגילה אחרי מתקפת הסייבר

המתקפה התמקדה בהעמסת מידע של שרתי האתר ● בביטוח הלאומי מסרו כי לא נפרצו מאגרי מידע ● מערך הסייבר והמחשוב בביטוח הלאומי חסמו את הגישה לאתר מחו"ל

הנשיא פוטין בביתו בסוצ'י ליד הים השחור בשיחת הווידאו עם ביידן ביום שלישי / צילום: Associated Press

האם איום ביידן בסנקציות כלכליות יעצור את השאיפות של פוטין בגבול האוקראיני

ביידן ניסה להניא את פוטין מלפלוש לאוקראינה בפסגת זום ● מה עובר על נשיא רוסיה? האם זה רק דיכאון גיאו־אסטרטגי חולף או שהוא באמת החליט ל"תקן את העיוות ההיסטורי של עצמאות אוקראינה", הארץ שרק אנשים "חסרי זהות" (יהודים, קראים וטאטרים) רוצים בקיומה

 

אדם מוסרי בסנאט / צילום: Reuters, ELIZABETH FRANTZ

האם אינסטגרם שומרת על צעירים? מנהל הרשת החברתית העיד מול הסנאט

מנהל אינסטגרם, אדם מוסרי, התייצב אמש מול הסנאט כדי להעיד על מה שנטען כלפי הרשת החברתית אותה הוא מנהל: ההשפעות השליליות הקשות שיש על צעירים, ובעיקר צעירות ● מוסרי ניהל את המערכה כמו שצריך, וכמעט הצליח לשכנע אנשים שאין פה שום האשמות רלוונטיות