גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נעילה מעורבת בת"א; פועלים ולאומי ירדו 2%, פלוריסטם וביומיט זינקו

מדד ת"א 35 נסחר בירידה של 0.3%, מדד ת"א 90 מחק את העלייה שרשם ● כלכלת סין התרחבה ב-8.1% בשנת 2021, נמוך מהצפי לצמיחה של 8.4% ● היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל "יום מרטין לותר קינג"

הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף
הבורסה בתל אביב / אילוסטרציה: שלומי יוסף

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים 

 

 

17:27

נעילה מעורבת בבורסה. לאחר שהמדדים נעו לאורך היום בין עליות לירידות, מדד ת"א 35 ננעל בירידה מזערית, ת"א 125 הוסיף 0.1% ות"א 90 הוסיף 0.6%. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.84 מיליארד שקל.

מדד הנפט עלה ב-0.8%, מדד הביומד ב-0.6%. מדד הבנקים, שכבר צנח לקראת הנעילה ביותר מ-2%, איבד בסופו של יום 1.8% כאשר פועלים ולאומי סיימו בתחתית מדד ת"א 35 לאחר שהשילו 2% כל אחד. בפסגת המדד אלביט מערכות שהתקדמה 3.6%.

שותפות גבעות  ירדה ביותר מ-13% על רקע דחיית בקשה לקידוח נפט באזור שמיועד למי שתייה, וגם סבוריט, בריל ופלסאנמור רשמו ירידות משמעותיות.

פלוריסטם  ממשיכה לרכז את עניין המשקיעים לאחר שדיווחה בשבוע שעבר על שת"פ עם תנובה שבמסגרתו יקימו מפעל לבשר מתורבת. המניה זינקה ביותר מ-25%, והשלימה קפיצה של יותר מ-40% מאז הדיווח. המתחרה ביומיט  נהנתה מהעניין בתחום וזינקה ב-9%. עוד עליות יפות נרשמו אצל אלקטרה נדלן, סאמיט, אל על  ופוקס .

16:20

האווירה בבורסה מעכירה: מדד ת"א 35 נסחר בירידה של 0.3%, מדד ת"א 90 מחק את העלייה שרשם ונסחר ביציבות. מדד הבנקים נופל כבר ב-1.7%, מדד הקלינטק יורד ב-1.1%. מדדי הביומד והנפט בולטים כנגד המגמה עם עליות של 0.4% ו-0.5% בהתאמה. מחזור המסחר עד כה מסתכם בכ-1.45 מיליארד שקל.

בתחתית מדד ת"א 35 מזרחי טפחות  עם ירידה של קרוב ל-1.9%, פועלים  ודיסקונט   אחריו עם ירידה של 1.8%, הבינלאומי  ולאומי  מאבדים 1.6%. בפסגת המדד אלביט מערכות  שמטפסת 2.2%.

14:50

מניית שותפות חיפושי הנפט גבעות עולם  צוללת ב-24%. החברה דיווחה לבורסה כי נדחתה בקשה לקידוח נפט בשטח התת"ל 100, שנמצא בתחום הרישיונות של מגד 5 ומגד 6. הוועדה לתשתיות לאומיות דחתה את הבקשה מכיוון שמדובר בשטח שמיועד לקידוחי מי שתיה ומתקנים להעשרת מי תהום. בהודעה לבורסה צוין כי "השותפות קיבלה בתדהמה את החלטת הוועדה".

13:45

מדד ת"א 35 צמצם את העלייה ונסחר סביב האפס, עם תנודות קלות מטה ומעלה. ת"א 125 רושם עלייה מזערית, ת"א 90 מוסיף 0.3%. מדד הבנקים נסחר בירידה של 0.8%, מדד הפיננסים יורד ב-0.3%, הקלינטק משיל 0.5%. מנגד, מדד הנפט עולה ב-0.5% ומדד הביומד ב-0.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-900 מיליון שקל.

בפסגת מדד ת"א 35 איירפורט סיט י שעולה ב-2% ואחריה אלוני חץ  שמתקדמת 1.5%. בתחתית המדד מליסרון  והפועלים  עם ירידה של 1%. במדד ת"א 125 נרשמות עליות חדות לאלקטרה נדל"ן  וסאמיט, וגם אייאיאס , דלק קידוחים וסלקום מתחזקות. בתחתית המדד אוגווינד  שמאבדת 4.2%. המניה ירדה ב-12% מאז שהחלה השנה והתרסקה ב-57% ב-12 החודשים האחרונים.

מחוץ למדדים הגדולים בולטת פלוריסטם  הדואלית שמזנקת 19%, פארמוקן שעולה ב-15.8%, הכשרה התחדשות מתקדמת 7% וביומיט מוסיפה 6.5%.

איידנטי מדיקל , שפיתחה פלטפורמה מבוססת ענן לניהול שתלים כירורגיים ונרקוטיקה בחדרי ניתוח, הודיעה כי זכתה בפרס החדשנות של גוף המחקר פרוסט וסאליבן.

12:30

הבורסה עברה לעליות. מדד ת"א 35 עולה ב-0.2%, ת"א 90 מוסיף 0.5%. מדד הבנקים עדיין בטריטוריה השלילית, עם ירידה של כ-0.6%. מחזור המסחר מסתכם בכ-650 מיליון שקל עד כה.

סאמיט  מזנקת במחזור גבוה לאחר שהודיעה שחברה בת זרה שלה התקשרה בעסקאות לרכישה של כ-400 יח"ד להשכרה בניו-יורק תמורת 65 מיליון דולר. בנוסף, החברה הבת התקשרה בהסכמים לרכישת 6 מרכזים מסחריים תמורת כ-130 מיליון דולר ומנהלת מגעים למכירת חלקות משנה בנכסים אלה בהיקף של כ-60 מיליון דולר.

אלקטריאון  הודיעה שקורי ג'ונסון, שכיהן עד לאחרונה כיו"ר מועצת עיריית ניו-יורק, מצטרף כיועץ אסטרטגי עבור השוק האמריקאי. אירודרום  הודיעה שזכתה במכרז של לקוח בטחוני לאספקת מל"טים והפעלתם לצרכי אימונים, וקיבלה הזמנת עבודה בסך של כ-1 מיליון שקל מהלקוח.

ראדא , שעוסקת בפיתוח מכ"מים טקטיים, הציבה בוובינר למשקיעים יעד הכנסות של 140 מיליון דולר לשנת 2022, והציגה תחזית צמיחה אורגנית בגובה של 250 מיליון דולר בשנה תוך 3-4 שנים. דיווחה שב-2021 הכניסה 117 מיליון דולר, גידול שנתי של 54%.

10:55

עליות בולטות רושמות כעת סאמיט , אינטרקיור, הכשרה התחדשות, מגדל  ודלק קידוחים.

חברת נרהטק מדיה  מדווחת כי על רקע פעולות החברה לבחינת עסקאות למיזוג וכן לצורך הקטנת הסיכון של קבלת תשלומים מבוססי תוצאות בגין מכירת מגזר הפצת האפליקציות מחודש מרץ 2020, החליט דירקטוריון החברה להמיר את זכויות החברה בתזרים עתידי מבוסס תוצאות בגין מכירת פעילות ההפצה של החברה בתשלום חד פעמי של כ- 3.6 מיליון דולר. העסקה כפופה לאישור אסיפת בעלי המניות של נרהטק.

חברת טראלייט  דיווחה הבוקר כי חתמה על מזכר הבנות עם מגדל ביטוח לשם כניסתה כשותפה בשני פרויקטים של טראלייט בהשקעה של עד 460 מיליון שקל. בפרויקט הסולארי 'התענך1' שבבעלות טראלייט (100%) בצפון הארץ אמורה מגדל להשקיע עד 270 מיליון שקל תמורת 49% מהפרויקט, ובבפרויקט הסולארי Dunmore בקנדה , שבו טראלייט מחזיקה 75%, אמורה מגדל להשקיע עד 190 מיליון שקל. רני ליפשיץ, מנכ"ל טראלייט, ציין כי "טראלייט נמצאת כיום לקראת גידול חד בהיקפי פעילותה, ושילוב הכוחות עם מגדל ביטוח תואם את אסטרטגיית ההתרחבות שלנו בארץ ובחו"ל". 

10:00

מגמה מעורבת בפתיחת המסחר בבורסה. מדד ת"א 35 נסחר בירידה של כ-0.1% ומדד ת"א 90 שומר על יציבות.

עליות בולטות רושמות גלוברנדס , פרטנר , פריון ואלוני חץ.

חברת שיח מדיקל , בניהולו של יוגב שריד, מדווחת הבוקר כי היא צופה שהכנסות הרבעון הרביעי של שנת 2021 יעמדו על כ-28 מיליון שקל, גידול של 174% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד וצמיחה של 73% בהשוואה לרבעון השלישי של שנת 2021. בהתאם, צופה החברה כי הכנסות שנת 2021 יסתכמו בכ-66 מיליון שקל, גידול של כ-80% בהשוואה לשנת 2020.

08:50

בשוק המט"ח, הדולר מתחזק בכ-0.1% ונסחר סביב 3.113 שקלים והאירו נחלש בכ-0.4% ונסחר סביב 3.553 שקלים.

07:40

5 דברים שכדאי לדעת לפני פתיחת המסחר בבורסה בת"א

1. צפי לפתיחה מעורבת

יום המסחר בבורסה צפוי, כפי הנראה, להיפתח במגמה מעורבת. זאת לאחר שאתמול רשם מדד ת"א 35 ננעל ירידה של כ-0.7%, ת"א 90 ירד ב-0.3% ואילו מדד הנפט וגז קפץ ב-2.5% על רקע הזינוק במחירי הנפט ביום שישי. מחזור המסחר הסתכם בכ-1.2 מיליארד שקל.

עליות בולטות רשמו קבוצת דלק, ורידיס, דלק קידוחים, רציו, פרטנר , פלוריסטם, בריל ורבל. מנגד, ירידות חדות נרשמו במניות אלקטריאון , אלוט, נייס , ביו דבש, גילת ואוגווינד.

2. מגמה מעורבת באסיה

בורסות אסיה נסחרות היום במגמה מעורבת, לאחר שבסין פורסם כי הכלכלה התרחבה ב-8.1% בשנת 2021. זאת לעומת צפי כלכלנים לצמיחה של 8.4% בסין אשתקד. בטוקיו מטפס מדד הניקיי בכ-0.8% ומנגד בהונג קונג נסוג ההאנג סנג בכ-0.8%. 

3. אין מסחר בניו יורק

היום לא יתקיים מסחר בניו יורק לרגל "יום מרטין לותר קינג". בהמשך השבוע יפרסמו דוחות, בין השאר, בנק אוף אמריקה וגולדמן זאקס (בשלישי), פרוקטר אנד גמבל, יונייטד הלת', ASML, מורגן סטנלי ואינטל ברביעי, נטפליקס ואמריקן איירליינס בחמישי. 

במסחר בחוזים עתידיים על מדדי וול סטריט נרשמות ירידות קלות.

4. הנפט ממשיך בעלייה

מחירי החוזים על הנפט רושמים עליות קלות. חוזה על חבית נפט מסוג ברנט נסחר סביב 86.2 דולר. זאת לאחר עליות חדות ביום שישי. 

בשוק הקריפטו נרשמות ירידות, והביטקוין נסחר סביב 42,600 דולר. האת'ריום יורד ביותר מ-2% ונסחר סביב 3,250 דולר.

5. כלכלני הפועלים: בנק ישראל לא יעלה ריבית במחצית הראשונה של השנה

ולסיום, לאחר פרסום המדד ביום שישי (עלייה של 2.8% ב-2021) מציינים כלכלני בנק הפועלים כי עליית מחירי שכר-דירה לרמה שנתית של 3.3% מאותתת אולי שהאינפלציה היא לא רק תוצאה של פגיעה בשרשרת האספקה. "הדיור הוא הסעיף שמקשר בין אינפלציה של נכסים לאינפלציה במדד המחירים לצרכן. העלינו את תחזית האינפלציה ל-12 החודשים הקרובים לשיעור של 2.2%, זאת על רקע עליית מחירי הדלק, האצה במחירי הדיור ואינפלציה גבוהה יותר בעולם".

"האינפלציה השנתית צפויה לחצות אמנם את רמת ה-3% בחודשים הקרובים, אך הציפיות לאינפלציה עדיין מעוגנות ביעד, וזה יאפשר לבנק ישראל להותיר את הריבית ללא שינוי במחצית הראשונה של השנה. הפד האמריקני צפוי לסיים את רכישות האג"ח בחודש מרץ, ומיד לאחר מכן ריבית הפד כנראה תעלה. העלאות הריבית של הפד יאפשרו לבנק ישראל להתחיל לנרמל את הריבית בקצב איטי, ועם פחות חשש להשפעות על שער החליפין של השקל. שוק הנגזרים מגלם עתה שתי העלאות ריבית השנה ועוד שתי העלאות בשנת 2023 עד לרמה של כ-1%", הם מציינים.

עוד כתבות

שביל הפסגה במירון. עתיר נקודות תצפית ונוף חלומי / צילום: Shutterstock

טיול קליל עם נוף מרהיב בהר מירון ועוד מסלולים מיוחדים לל"ג בעומר

הליכה נעימה בשביל הפסגה בהר מירון, זחילה מאתגרת במערות המסתור של בר כוכבא והצצה למערת רבי שמעון בר יוחאי בפקיעין

החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר / צילום: Shutterstock

קבוצת הלחץ שמייצגת 5% מהאוכלוסייה ומספסרת בזכויות על קרקעות ענק במדינה

בזמן שהסתכלנו על בלימת רפורמת הפירות והירקות, החקלאים מפעילים בשקט יחסי מנוף לחץ גדול, חזק ויקר הרבה יותר ● מגזר המושבים והקיבוצים מצליח פעם אחר פעם למנוע מהמדינה זכויות לבנייה עתידית בשטחי ענק וזוכה לרווחי עתק על חשבון משבר הנדל"ן

מחאה נגד המצב הכלכלי בלבנון / צילום: Associated Press, Hussein Malla

חיזבאללה הפסיד בבחירות והוכה פוליטית אבל ממשיך לשדר עסקים כרגיל

חיזבאללה איבד את הרוב שהיה לו בפרלמנט הלבנוני ● למרות המכה הפוליטית שספג ארגון הטרור, כוחותיו הצבאיים עדיין חזקים, ואנשיו ניסו להראות זאת בשורה של הפגנות ואירועים אלימים לאחר הבחירות שנערכו בלבנון בתחילת השבוע ● בהיבט הכלכלי, ייתכן וממשלה חדשה תיפעל להגעה לפשרה עם ישראל בסוגיית מחלוקת הגבול הימי, אשר מונעת בינתיים פיתוח שדות גז במים הכלכליים של לבנון בים התיכון

מסכים אדומים בוול סטריט / צילום: Reuters, BRENDAN MCDERMID

נעילה מעורבת בוול סטריט לאחר שמדד S&P 500 היה בשוק דובי במהלך המסחר

מדד S&P הגיע לשוק דובי במהלך המסחר לאחר שצלל במעל 20% מתחת לשיא שקבע בינואר ● נעילה חיובית בבורסות אירופה, לאחר יום של עליות חדות ● הביטקוין יורד ונסחר מתחת ל-29 אלף דולר ● בורסות אסיה ננעלו היום בעליות שערים חדות, הנג סנג טיפס ביותר מ-3%

שגרירות ארה''ב בתל אביב. תורים ארוכים לראיונות לוויזה / צילום: Shutterstock

אתם מחכים חצי שנה לויזה לארה"ב, ויש מי שעושה מזה כסף

350 שקל עבור תור לעוד שלושה חודשים ו-2,000 שקל לעוד שבוע: כמה הישראלים מוכנים לשלם כדי שמישהו יסייע להם להשיג תור לראיון בשגרירות ולקבל את הוויזה הנחשקת לארה"ב

השוק בטהרן בשבוע האחרון / צילום: Reuters, WANA NEWS AGENCY

המחירים באיראן מזנקים ובלבנון כמעט שאין חשמל: המצוקה הכלכלית של מדינות האזור, וההשפעה עלינו

בזמן שהעולם המערבי מוטרד מהאינפלציה הגואה, מדינות המזרח התיכון נמצאות כבר שנים עמוק בתוכה ● באיראן מחירי התרופות עולים בעשרות אחוזים, בסוריה המתפרקת מחפשים מקורות הכנסה ופונים ליצוא סמים, והאזרחים בלבנון מסתפקים בשעתיים חשמל ביום ● בראיון נרחב לגלובס, רב סרן א', ראש התחום הכלכלי בחטיבת המחקר של אמ"ן, מתאר את המציאות הקשה במדינות האזור

קריסת חומת ברלין השפיעה באופן שונה על מדינות הגוש הקומוניסטי / צילום: Reuters, Stringer Germany

החוקר שמזהיר מנהיגים: שינויים פוליטיים מדרדרים את בריאות הציבור

מקריסת הגוש הקומוניסטי ועד המשבר הפיננסי של 2008 - פרופ' מרטין מקי, מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת לונדון, מסביר בראיון לגלובס את הקשר בין תהליכי שינוי פוליטיים וחברתיים במדינות לתוחלת החיים ולתחלואה ● ויש לו גם מסקנות איך אפשר להתגבר על זה

הבורסה בת''א / צילום: שלומי יוסף

נעילה אדומה בבורסה; ירידות חדות בבונוס ביוגרופ ובסלקום

ירידות בסיום המסחר בתל אביב: מדד ת"א 35 איבד 2.3%, מדד ת"א 125 ירד ב-2.6% ומדד ת"א 90 נחלש ב-3.4% ● בונוס ביוגרופ, סלקום, נובה ואיי.סי.אל רשמו ירידות חדות ● הדולר מזנק ב-1.5% ונסחר סביב 3.40 שקלים ● דוחות: אנרג'יקס דיווחה על עלייה חדה ברווח

לנובו yoga i9 / צילום: יח''צ

המחשב הנייד החדש הזה יקר, אבל העיצוב מדהים והתמורה שווה

ה-Yoga 9i החדש של לנובו בא עם עיצוב יוקרתי ומרענן, סאונד חזק, וחיי סוללה טובים ● עם זאת, המחשב מושך את תשומת לב הצרכן באמצעות רעשים לא מוסברים

צפרה כץ, מנכ''ל אורקל העולמית / צילום: תם חוגינוב

מנכ"לית אורקל על בועת ההייטק: "המחירים לא הגיוניים. לא ביצענו רכישות כבר כמה שנים"

מנכ"לית אורקל צפרה כץ כבר ראתה משבר גלובלי אחד או שניים בקריירה של כמעט 40 שנה ● בשיחה עם "גלובס" במהלך ביקור בישראל היא מסבירה מה יקרה לסטארט-אפים הראוותניים, למה משברים כאלה הם הזדמנות וגם מספקת תחזית לעתיד השוק: "אנשים חושבים שזה זמני. זה נכון, אם הכוונה ב'זמני' היא לכמה שנים"

סדנת בירה בקרמזינה / צילום: אמנון זיו

דברים שלא ציפיתם למצוא בחצרות של מושבים קטנים בחוף אשקלון

גלריה לעיצוב הבית שתורים משתרכים בפתחה, מסעדה איטלקית כמו בחבל אברוצו, סטודיו של אמנית בינלאומית ומבשלת בירה בחצר

מימין:  מנסור עבאס, ג’ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט / צילום: AP, Abir Sultan , נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת, מארק ישראל סלם, הארץ

המינוי שנתקע והמשחק של בני גנץ: מאחורי הקלעים של הטלטלה בקואליציה

הפרישה של חברת מרצ מדגימה את מצבה הקשה של הקואליציה, וההבנה של חבריה שכל אחד מהם יכול לדרוש את כל שעולה בדעתו ● בינתיים, שר הביטחון גנץ מוודא שחבריו בממשלה יבינו שהישארותו בקואליציה לא מובנת מאליה ● וגם: ההישג של עבאס שעצבן את שקד ואלקין

ג'רום פאוול, יו''ר הפדרל ריזרב / צילום: Associated Press, Alex Brandon

התחמושת של הפדרל ריזרב מצומצמת הפעם

הפד מבקש לצנן את פעילותה של הכלכלה האמריקאית על מנת למתן את האינפלציה, כך שבואה של ההאטה אמור על פניו לעודד את מקבלי ההחלטות בבנק המרכזי ● היו"ר ג'רום פאוול חושש, ובצדק, מהמשך עלייתה של האינפלציה בארה"ב, ופועל להידוק התנאים הפיננסים שאפשרו למחירי הנכסים להרקיע שחקים. אלא שזה קורה מאוחר מדי

מימין: שי מור יוסף וגיא בסר / צילום: איל יצהר

היזמים שהביאו את מארון 5: "זיהינו כשל בשוק ההופעות הבינלאומיות"

אחרי שכבשו את פארק הירקון בשבוע שעבר, צמד היזמים גיא בסר ושי מור-יוסף כבר מסתכלים קדימה ● עכשיו הם מתכננים סיבובי הופעות משותפים עם סעודיה והאמירויות, יצוא של אמנים ישראלים לחו"ל ואפילו הנפקה בתל אביב ● עם הגב של ענקית הבידור האמריקאית לייב ניישן, שום דבר לא נראה להם כמו פנטזיה ● רק אל תזכירו להם את הפלופ ההוא בהופעה של ריהאנה

אילון מאסק ואפלקצית טוויטר / צילום: Shutterstock, Sergei Elagin

האם אלון מאסק יכול פשוט לסגת מעסקת טוויטר?

הנה האפשרויות העומדות בפני האיש העשיר ביותר בעולם, במידה וינסה לצאת מהעסקה בשווי 44 מיליארד דולר

קמפיין הגיוס החדש של התעשייה האווירית ברמת החייל / צילום: יוסי כהן

מותר בהחלט לבקר את התעשייה האווירית, אבל מותר גם להעריך את הניסיונות לגייס אליה עובדים מוכשרים

בעולם שעדיין סובל מעודף ביקוש, אין שום פסול מכך שחברה ממשלתית מנפנפת גם באידיאלים ובציונות. הציניקנים יגחכו, אבל ימשיכו לישון בלילה רגועים בזכות המערכות שתפתח להם עלמה מהתעשייה האווירית ● כוכבי השבוע

שיא במחירים, וגם במכירות / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי

שיא במחירים וגם במכירות: ישראל סובלת ממשבר דיור, אבל יש כוכבית

המדד המזנק? היחס בין החזרי המשכנתה לשכר? או דווקא מחירי השכירות, שעולים הרבה יותר לאט? ● החוקרים חלוקים לגבי השאלה מהו בכלל משבר הדיור ואיך מודדים אותו, אבל מסכימים שהממשלות לדורותיהן לקחו מעט מדי אחריות בצינון הענף ● כתבה ראשונה בסדרה

מטוס אל על / צילום: מיכל רז-חיימוביץ'

עקב המשבר עם הטייסים: ביטולי הטיסות באל על חוזרים, וזו רק ההתחלה

טיסות אל על לציריך, לדובאי, למינכן, לוורשה ולבודפשט שתוכננו להיום בוטלו, וכך גם מספר דומה של טיסות שהיו אמורות להמריא אמש ● ביטולי הטיסות מתרחשים בתזמון אומלל לקראת הקיץ, וזאת לאור הקרע החוזר ביחסי ההנהלה עם הטייסים

אוטובוס של דן / צילום: כדיה לוי

דן לנהגים: אוטובוס עם נשים במודעת פרסום לא יוכל להיכנס לבני ברק

חברת דן הודיעה הבוקר לנהגים כי אוטובוס שיש עליו פרסומות "לא צנועות" לא יוכל להיכנס לבני ברק ● החברה כתבה לנהגים כי "באחריותכם לבדוק את הפרסום לפני היציאה מהחניון" ● חברת דן: "משתדלים להימנע מפגיעה ברגשות הציבור, מכל סוג" ● בעקבות הפרסום בגלובס ההנחיה בוטלה

מטבעות קריפטו / אילוסטרציה: Shutterstock, Dan Eady

קריסת הקריפטו חושפת עד כמה ההבטחה הליברטריאנית שלו חלולה

ללא אפשרות להחליף את הדולר, קריפטו הפך לסתם עוד נכס שאין לו את ההגנות שיש לנכסים מסורתיים אחרים בשוק