גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מניית אופקו התרסקה ב-35% וגררה את ת"א לנעילה אדומה

שבוע המסחר הראשון של שנת תשע"ט ננעל באופן דרמטי עם צניחת מניית אופקו הלת' וירידות במדדי המניות העיקריים ● אופקו תיגרע ממדד ת"א-35 ביום שני הקרוב ● מניות לייבפרסון, מליסרון ובנק הפועלים בלטו בעליות ● לעומתן, דיסקונט, מזור רובוטיקה ובזק רשמו ירידות שערים ● במסחר בשוקי אירופה נרשמת מגמה מעורבת

הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock
הבורסה בתל אביב / צילום: Shutterstock

סקירת המסחר בבורסה בתל-אביב: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

שבוע המסחר הראשון של שנת תשע"ט, שהיה שבוע קצר במיוחד, בן יומיים בלבד, ננעל היום באופן דרמטי עם צניחה של כ-35% במניית אופקו הלת' . זאת, לאחר שהמסחר במניה נפתח למשך דקה בלבד לקראת נעילת המסחר בבורסת תל אביב. 

צניחת מניית אופקו העבירה את מדד המניות ת"א-35 , שבו היא תפסה משקל של 2.5%, לירידה יומית של 0.35%. גם מדד ת"א-125  ננעל עם ירידה, בשיעור של 0.2%. הבורסה הודיעה בסוף יום המסחר כי אופקו תיגרע ממדד ת"א-35 ביום שני הקרוב, ה-17.9.

מחזור המסחר במניות בתל אביב הסתכם היום ב-1.43 מיליארד שקל.

מדד הבנקים  עלה היום ב-0.91%, אף שמניית בנק דיסקונט  ירדה היום ב-2.2%. מנגד, מניית פועלים  התחזקה ב-2.35%.

בצידו החיובי של מדד ת"א-35 בלטו בסגירת המסחר מניות לייבפרסון , מליסרון  ופועלים . בצידו השלילי בלטו מלבד אופקו, מניות בזן , בזק , דיסקונט  ומזור רובוטיקה .

מדד ת"א-ביומד  צנח 1.71%, ומדד ת"א טק-עילית  ירד 1.34%.

15:00

המסחר בבורסת ת"א ממשיך להתנהל במגמה חיובית בשעה זו, שני המדדים העיקריים, ת"א-35  ות"א-125  ממשיכים לעלות. עם זאת, מניית אופקו הלת'  שאמורה לחזור למסחר לפרק זמן קצר לקראת סיום, לאחר שאתמול לא התקיים מסחר במניה, צפויה לצנוח בכ-40% ולהעביר את מדד ת"א-35 לצד השלילי בסגירה.

בשוק האג"ח נסחרות היום הממשלתיות השקליות הארוכות בעליות של 0.2%-0.3% ומדדי התל בונד המרכזיים שמרו על יציבות.

במסחר במטבעות נחלש הדולר בכ-0.4% לרמה של 3.57 שקל, ואילו האירו שומר על יציבות סביב 4.16 שקל.

מניית כלכלית ירושלים  בולטת בעליות בשעה זו, זאת לאחר שכלכלני S&P מעלות החליטו להעלות את דירוג החוב של החברה לרמה של A פלוס. במעלות מציינים כי בשנים האחרונות שיפרה החברה את פרופיל הסיכון הפיננסי עם יישומה של אסטרטגיה פיננסית להורדת מינוף וחיזוק בסיס ההון. מינוף החברה ירד מכ-85% בסוף 2015 לכ-59% בסוף הרבעון השני של 2018, ומדיניות החברה היא להמשיך לפעול להורדת המינוף לכיוון של 55% .

עוד בולטות בעליות בשעה זו מניות מבני תעשיה , לייבפרסון , אזורים , קנון , טאואר , מג'יק  ומטריקס .

מנגד, דיסקונט  בולטת בירידות לאחר שרשמה עלייה של יותר מ-20% בשלושה חודשים. עוד בולטות בירידות מניות מזור רובוטיקה , בזק  ובזן .

מחוץ למדד ת"א-125 בולטות בעליות מניות אל על  ודי.אן.איי ביומד .

יחידת ההשתתפות של רציו פטרוליום  עולה ומשלימה התקדמות של קרוב ל-40% בחודש על רקע דיווחים בנוגע למציאת מאגרי נפט נוספים בסמוך לאזור הזיכיון של השותפות בגיאנה.

עוד בולטת בעלייה מניית חג'ג' , שקפצה לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על התקדמות בקבלת אישורים להקמת מגדל בן 40 קומות במתחם יבנה-שד"ל בתל אביב.

מנגד, מניות מדיוי  ואפולו פאוור  רושמות ירידות.

13:00

המסחר בבורסת ת"א מתנהל בעליות שערים בשעה זו, כשמדדי ת"א-35  ות"א-125  שניהם במגמה חיובית. גם מדדי ת"א-נפט וגז  ות"א-תקשורת וטכנולוגיות מידע  רושמים עליות שערים, בעוד מדד ת"א-בנקים-5  עבר לירידות.

בולטות בעליות במדד ת"א-35 בשעה זו הן מניות לייבפרסון , טאואר  וחברה לישראל . בצידו השלילי של המדד ממשיכות לבלוט מניות מזור רובוטיקה , בזן  ודיסקונט , אליהן מצטרפת מניית בזק .

מניית רציו פטרול יהש  ממשיכה לטפס בשעה זו, כך גם מניית חג'ג' . עוד בולטות בירידות בשעה זו מניות בי קומיונקיישנס , בעלת השליטה בבזק , ודנאל כא . מניית מדיוי  ממשיכה לצנוח לאחר הסכסוך עם חברת הקנאביס בארני'ס פארם.

מניית די פארם  ממשיכה לעלות לאחר הדיווח על הסכם העקרונות של החברה איתה תתמזג עם חברת טכנולוגיה העוסקת במחקר ופיתוח של אבקה המיוצרת מקנאביס רפואי.

כלכלית ירושלים הודיעה היום כי חברת מעלות החליטה על דירוג ilA+ לחברת כלכלית ירושלים . כמו כן, קבעה מעלות דירוג ilAA- לסדרת האג"ח י"ד  המובטחת בנדל"ן ודירוג ilA+ לסדרות האג"ח י"ב , י"ג  וט"ו  של כלכלית, שאינן מובטחות בנדל"ן.

11:45

יומו האחרון של שבוע המסחר בבורסת ת"א מתנהל במגמה חיובית בשעה זו, מדדי ת"א-35  ות"א-125  רושמים עליות שערים. גם מדדי ת"א-תקשורת וטכנולוגיות מידע  ות"א-נפט וגז  נסחרים במגמה חיובית כעת. מדד ת"א-בנקים  עבר לירידות שערים קלות.

בצידו החיובי של מדד ת"א-35 בולטות בשעה זו מניות לייבפרסון , מליסרון , חברה לישראל  וטאואר . בצידו השלילי של המדד בולטות מניות מזור רובוטיקה , בזן  ובנק דיסקונט , לאחר שהאחרונה רשמה אתמול עליות שערים בעקבות רכישת בנק דקסיה ישראל  מידי קבוצת דקסיה העולמית.

מניית קבוצת חג'ג' ייזום נדל"ן  ממשיכה לטפס לאחר שהבוקר החברה דיווחה על אישור הפקדת התכנית לשינוי התב"ע בפרויקט שד"ל בתל אביב.

חברת די פארם  מדווחת כי בהמשך להשלמת עסקת המיזוג עם חברת יו.אן.וי מדיסין בע"מ, החברה גם חתמה על הסכם עקרונות עם חברת טכנולוגיה העוסקת בין השאר במחקר ופיתוח של אבקה ננומטרית המיוצרת מקנאביס רפואי. מניית החברה עוברת לעליות שערים בשעה זו.

עוד בולטת בעליות בשעה זו היא מניית רציו פטרול יהש .

מניית מיי סייז  ממשיכה ליפול במסחר היום, לאחר שקיבלה התראה מנאסד"ק בדבר אי עמידה בדרישה למחיר מניה מינימלי. מניית מדיוי  ממשיכה לרדת לאחר שקיבלה דרישה מבעל מותג הקנאביס Barny's Pharm, שלא לבצע שימוש במותג בחו"ל.

09:45

המסחר בבורסה בתל אביב החל במגמה חיובית. מדדי ת"א-35  ות"א-125  עולים בשעה זו. בולטות בעליות שערים: לייבפרסון , אורמת  וטאואר . בולטות בירידות: מזור רובוטיקה , בזן  ודיסקונט 

המניה של קבוצת חג'ג' ייזום נדל"ן  מזנקת, לאחר שהחברה דיווחה הבוקר על אישור הפקדת התוכנית לשינוי התב"ע בפרויקט שד"ל בתל אביב.

מניית טבע  עולה הבוקר במסחר בתל אביב, על רקע עלייה של 1.46% שרשמה אתמול בבורסת ניו יורק. 

חברת מיי סייז , שמנייתה נסחרת בת"א ובנאסד"ק, קיבלה התראה מנאסד"ק בדבר אי עמידה בדרישה למחיר מניה מינימלי, אחרי שצנחה אתמול ב-3.7% במסחר בוול סטריט. 

חברת מדיוי  מדווחת כי קיבלה דרישה מבעל המותג Barny's Pharm, חברה בעלת שם עולמי בתחום הקנאביס, שלא לבצע שימוש במותג בחו"ל. מדיוי חולקת על דרישה זו וטוענת כי היא מנוגדת להסכם שנחתם בינה לבין בעלי בארני'ס פארם. 

חברת גזית גלוב  הגישה בקשה למחיקת מניותיה מהבורסה בטורונטו (TSX). בהתאם לבקשה, מניות גזית גלוב יימחקו מהמסחר בבורסה הקנדית ב-27 בספטמבר. 

06:30

המסחר בבורסה בת"א ייפתח היום (ה'), יומו האחרון של שבוע המסחר בארץ, על רקע הנעילה האדומה אתמול. בורסות וול סטריט ננעלו אתמול במגמה מעורבת, כשמדד נאסד"ק  ירד, אך לעומתו מדד דאו ג'ונס  ומדד S&P 500  עלו. מדד דאו ג'ונס החל לעלות עם ההודעה על אפשרות לשיחות סחר חדשות בין ארה"ב לסין.

התקווה להשיב על כנם יחסי מסחר תקינים ולניהול משא ומתן כלכלי עודדה את השווקים, והיום בורסות אסיה מתרוממות, כאשר נכון לשעה זו את העלייה החדה ביותר רושם מדד ההנג סנג 

לאחר שרשות ני"ע האמריקאית, ה-SEC, הודיעה ביום ו' האחרון כי המסחר במניית חברת החזקות הביומד אופקו  יושעה עד קבלת מענה מהחברה ומהמנכ"ל ובעל השליטה בה, ד"ר פיליפ פרוסט, בנוגע לכתב אישום שהוגש נגדו ונגד אחרים, והעוסק במניפולציה לא חוקית במניות, הופסק אתמול גם המסחר במניית אופקו בבורסה בת"א.

המסחר במניית אופקו בנאסד"ק הופסק לאחר שהמניה ירדה ב-18% ביום שישי האחרון (מחיקת שווי של יותר מחצי מיליארד דולר). 

לאחר שאתמול לא הייתה פעילות במניה, ובכפוף לכך שהשעיית המסחר לא תסתיים עד השעה 16:50, יתקיים באופקו "מסחר פתיחה נפרד" היום בשני שלבי מסחר: טרום פתיחה שיחל בשעה 16:50, ושלב מסחר הפתיחה יתקיים במועד אקראי בין השעה 17:24-17:25.

מניות דקסיה ישראל  ודיסקונט  רשמו אתמול עליות לאחר רכישת דקסיה ישראל על ידי הבנק.

הדולר היציג עומד על 3.5880 שקלים. האירו היציג עומד על 4.1595 שקלים.

עוד כתבות

חיים ביבס / צילום: איל יצהר

יו"ר מרכז השלטון המקומי: "אם מערכת החינוך תסגר, המשק יקרוס"

"המתווה של החזרה ללימודים שהציג משרד החינוך מאוד עמום ומאוד כולל" ● את הדברים הללו אמרה מזכל"ית הסתדרות המורים יפה בן דוד, בוועדת החינוך בכנסת, שאליה לא הגיע שר החינוך ● על מנת לעשות את ההתאמות הנדרשות בן דוד דרשה לתגבר את בתי הספר ולתת אוטונומיה למנהלים ע"מ להחליט מה ללמד

הכלבים גויסו למלחמה בקורונה / צילום: רויטרס

דובאי: כלבים שמאתרים קורונה בדיוק של 92% הוצבו בנמל תעופה

הנמל הבינלאומי בדובאי השיק שימוש בכלבי גישוש משטרתיים, שיכולים לאתר מקרי קורונה בין הנוסעים בתוך כמה דקות

מלצרית מגישה מנות לסועדים בבית קפה בתל אביב / צילום: Sebastian Scheiner, Associated Press

קבינט הקורונה הכריע: המגבלות בסופי שבוע יבוטלו, החל מה-16.8 חוזרים ממדינות ירוקות לא יצטרכו בידוד

בתום דיון שנמשך כמה שעות, פורום השרים החליט לבטל את המגבלות, שמשרד הבריאות טען בעבר כי אין בהן היגיון ● עוד הוחלט על הגברת המעורבות בערים הכתומות והאדומות ● בדיון עצמו דחף נתניהו להטלת סגרים, בניגוד לעמדת פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו, המתנגד לכך

ביירות ביום הפיצוץ. שיקום הנמל יעלה עשרות מיליארדי דולרים / צילום: Hassan Ammar, Associated Press

סיוע של מיליארדים על תנאי: איך לבנון המוכה כלכלית תתמודד כעת עם האסון

גורמים בישראל מעריכים כי החומר שהתפוצץ בנמל, אמוניום חנקתי, נמצא בנמל לאחר שנתפס לפני מספר שנים בניסיון הברחה של החיזבאללה • ללבנון, הנמצאת במשבר כלכלי דרמטי, אין יכולת להתמודד לבד עם השלכות האסון

איציק שמולי / צילום: תמר מצפי

משרד העבודה: נשיק תוכנית הכשרות מקצועיות בהיקף של מיליארד שקל

משרד העבודה נערך להשיק תוכנית הכשרות מקצועיות חדשה בהיקף של מיליארד שקל כדי להתמודד עם משבר הקורונה ● במשרד מקווים להשיק את התוכנית בעוד כחודש אך מודים שהדבר תלוי בתיאום עם הממשלה

השטח שבו יבנה פרויקט יונייטד שרונה/  צילום: יניב אלמליח, יח"צ

קבוצת הרכישה יונייטד שרונה: ההפרות תוקנו וקנס המיליונים הופחת

לפני למעלה משנה הוטל על הקבוצה קנס כספי של למעלה מ-4 מיליון שקל ● לאחר תיקון ההפרות על ידי הקבוצה הופחת הקנס ל-600 אלף שקל בלבד ● הממונה על חוק המכר: "גם חברי קבוצות רכישה כפופים לחוק המכר"

מדד דופק התעסוקה של "גלובס"

מאתמול: 2,485 דורשי עבודה חדשים - פי 2.6 מובטלים חדשים מחוזרים לעבודה

המספרים של שוק התעסוקה בישראל מבלבלים, שלושה גופים רשמיים מפרסמים נתונים שונים, הפערים גדולים ובלתי מוסברים • "גלובס" מנסה לפזר את הערפל באמצעות מדד יומי חדש לבחינת "הדופק של שוק התעסוקה

שר הבריאות, יולי אדלשטיין / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

שר הבריאות: "אם נראה את אומן בממדים שהיו בשנים קודמות זה יהיה אסון"

בדיון בוועדת החוקה בכנסת הדף שר הבריאות את הטענות כי מדובר בהטיית נתונים נגד נושא התחלואה במגזר החרדי ● "זה לא סוד שכ-50% מהתחלואה היא בקרב הציבור החרדי והציבור הערבי. זה דגל אדום למדינה"

מטוס אל על / צילום: יואב יערי

רוזנברג לדירקטוריון אל על: קבעו פגישה באופן בהול להזרמת 260 מיליון שקל לחברה

לאחר שקיבל אישור מרשות החברות הממשלתית לרכוש את אל על, דורש אלי רוזנברג מדירקטוריון החברה לזמן פגישה בהולה על מנת לקדם הזרמה של 260 מיליון שקל לחברה

איל פדר לוי, מנכ"ל זן סיטי / צילום: זן סיטי

זן סיטי מת"א גייסה 13.5 מיליון דולר כדי לעזור לרשויות המקומיות במאבק במשבר הקורונה

זן סיטי הישראלית מפתחת פלטפורמה יעודית לקידום קבלת החלטות מבוססת נתונים ברשויות מקומיות והמוצר שלה משרת כבר יותר מ-160 עיריות בעולם ● בסבב הגיוס הנוכחי של החברה השתתפה גם קרן ההון סיכון של ענקית הענן סיילספורס – סיילספורס ונצ'רס, שהצטרפה כמשקיעה אסטרטגית

מימין למעלה: בן כספית, שמעון אלקבץ, קלמן ליבסקינד ואסף ליברמן, ינון מגל, קרן נויבך, אלדד קובלנץ / צילום: יונתן בלום, שלומי יוסף, ענבל מרמרי, איל יצהר, עירד

המפץ הגדול ברדיו כבר כאן: למה איבדה גל"צ את הבכורה לרשת ב', וממי כדאי להן להיזהר

על כל מגבלותיו, סקר TGI האחרון נתן אינדיקציה אחת מובהקת - גלי צה"ל איבדה סופית את ההגמוניה בתחום האקטואליה ● הסיבות לכך רבות: מהפוליטיזציה, דרך הפומפוזית של מגישיה ועד ההפסד בזירת הדיגיטל למתחרה החדש-ישן שלמד להשתנות עם הטרנדים

דוד שמרון ובוגי יעלון / צילום: איל יצהר, עדינה ולמן-דוברות הכנסת

פרקליטו לשעבר של נתניהו הגיש תביעת לשון הרע נגד בוגי יעלון

בא כוחו של רה"מ נתניהו לשעבר, הגיש לביהמ"ש המחוזי בתל אביב תביעת לשון הרע בסך 567 אלף שקל נגד שר הביטחון לשעבר, ח"כ משה (בוגי) יעלון בגין אמירות של יעלון שלפיהן שמרון פעל באופן מושחת בקשר לפרשת הצוללות ● יעלון בתגובה: "כך מתנהגת כנופיית פשע"

הבית הפרטי הדו–משפחתי ברחוב חיש במזרח העיר רחובות / צילום: אורי שמיר

בית פרטי ב-3.88 מיליון שקל ברחובות: עסקה שהתחילה בגל הראשון ונחתמה בגל השני

מדובר בבית פרטי דו-משפחתי בשטח 280 מ"ר בנוי בשתי קומות, עם מרתף

שר האוצר ישראל כ"ץ / צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

המומחים מנתחים: איך תשפיע הורדת מס הרכישה על שוק הדיור?

הכנסת אישרה להוריד את מס הרכישה לרוכשי דירה שנייה • רוב השחקנים בשוק סבורים שהורדת המס תעורר פעילות בשוק הנדל"ן ותמשוך משקיעים, אבל קשה לדעת מה תהיה ההשפעה על המחירים

הבית החכם של בזק / צילום: יח"צ

בזק משדרגת את שירות הבית החכם עם יותר גלאים באפליקציה אחת

השירות החדש כולל ניהול גלאים ומתגים חכמים, בהם מצלמה חכמה, גלאי מזגן, מתג דוד, מתג תאורה ועוד ● בשלב ראשון השירות יהיה פתוח לעזרים קוליים רק דרך סירי של אפל ולא יאפשר חיבור שירותים חדשים חיצוניים שאינם של בזק

נתב"ג בימי קורונה / צילום: מתן פורטנוי, גלובס

נתב"ג בחודש יולי: ארקיע ואל על לא הטיסו אפילו נוסע אחד

נתח החברות הישראליות בחודש יולי שנשען רק על פעילותה של ישראייר הסתכם ב-7% ● החברות הזרות כגון טורקיש, איזי ג'ט וריאנאייר רשמו ירידה של עשרות אחוזים במחצית הראשונה של 2020 לעומת התקופה המקבילה אשתקד

הינדואים בניו דלהי צופים ברה"מ נרנדרה מודי בטקס הנחת אבן הפינה למקדש לאל ראם, רביעי. חסידי מפלגתו הרסו את המסגד העתיק שהיה במקום  / צילום: Adnan Abidi, רויטרס

ארדואן, מאחוריך: מודי בונה מקדש על חורבות מסגד בן 500 שנה

הודו מתנחמת שיחסית מצבה טוב משל ארה"ב, או של מערב אירופה. אבל מספר מקרי הקורונה בה הוכפל בתוך 3 שבועות ● בתוך זה, ממשלתה מוצאת זמן למלחמות דת: ראש הממשלה מציב אבן פינה למקדש הינדואי שנבנה על חורבות מסגד עתיק, ומחיש בזה את קיצו של חזון הודו החילונית

קאר שולץ, מנכ"ל טבע / צילום: שלומי יוסף

טבע עקפה תחזיות הרווח ברבעון; ההכנסות נשחקו בגלל המשך הירידה במכירות הקופקסון

ירידה בגנריקה ובתרופות המקוריות בנדקה וטראנדה קוזזה חלקית בעלייה במכירות התרופות המקוריות אוסטדו ואג'ובי ● המנכ"ל שולץ: במחצית הראשונה "ביצועינו אף עלו על התקופה המקבילה. הרווחיות, ובעיקר תזרים המזומנים החופשי, היו חזקים, באופן שאפשר לנו להמשיך להפחית את החוב נטו ולאשר התחזית ל-2020"

מודל של מכונית עם הסנסור של מובילאיי מוצג בתערוכת CES. בעזרתה אינטל שואפת להפוך לשחקן מרכזי בתחבורה החכמה / צילום: John Locher, Associated Press

המניה לא מתאוששת: האם השוק מפספס הזדמנות אצל אינטל?

יציאה מהמירוץ לטכנולוגיות ייצור חדשניות עשויה דווקא להיטיב עם אינטל - ממיקוד עסקי וניהולי ועד שיפור התדמית שלה ● הדרך לשם לא תהיה קלה, אבל אינטל יכולה ליהנות מהדימוי של אפל וטסלה

מיכה קאופמן, מנכ"ל פייבר / צילום: יחצ

פייבר מפתיעה עם מעבר לרווח מוקדם מהצפוי, ומעלה שוב את התחזית השנתית

חברת הטכנולוגיה נהנית ממגמת המעבר לעבודה מהבית עקב הקורונה, ותוצאות הרבעון השני משקפות זאת: ההכנסות צמחו בכ-82% מהרבעון המקביל ועקפו כל התחזיות