גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

מהלך חד בנעילה: דחיית המכסים על סין הקפיצה את ת"א

הירידות שנרשמו מוקדם יותר נמחקו במהלך חד, על רקע הדיווח על דחיית המכסים על סין ● המדדים עברו לטריטוריה הירוקה במהלך חד

הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר
הבורסה בת"א / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:30

המדדים העיקריים בבורסה בת"א ננעלו בעליות, אותן הוביל מדד ת"א-90 שעלה בלמעלה מ-1%. הירידות שנרשמו מוקדם יותר נמחקו במהלך חד, על רקע הדיווח על דחיית המכסים על סין ובסופו של יום עברו לטריטוריה הירוקה במהלך חד.

מדד ת"א 35 עלה ב-0.35%, ת"א 90 טיפס ב-1.3% ומדד ת"א 125 עלה ב-0.6%.

מניית דלק עלתה בכ-2%, שיכון ובינוי בכ-1%, הפועלים ולאומי בלמעלה מ-0.5%.

חברה לישראל ירדה בכמעט 5%, כיל בכ-3.5%.

16:50

המסחר בתל אביב עבר לעליות ברקע לסנטימנט החיובי בניו יורק, שם המדדים קוטעים רצף ירידות של יומיים. מדד ת"א ללא שינוי, ת"א 90 מטפס ב-0.7%.

מניית דלק עולה ביותר מ-1% במסחר תנודתי. פועלים עולה ב-0.8%, ואורמת מטפסת ב-1%. מנגד, כיל יורדת ב-3%, חברה לישראל מאבדת כ-5%.

15:00

מניית כיל  מאבדת כ-4% במחזור חריג של 41 מיליון שקל בשעה זו. כלכלני דיסקונט ברוקראז' מעריכים כי מניית כיל יורדת בשל דוח USDA שפורסם אמש והצביע על כך שתפוקת התירס בשנה החקלאית 2019-2020 צפויה להיות גבוהה ביחס לתחזית האנליסטים בשוק (כ-13.9 בושל ביחס לצפי ל-13.2). הסיבה העיקרית לכך היא ששטחי הגידול צפויים להיות גבוהים ביחס לתחזית.

14:30

המגמה השלילית בבורסה נמשכת, לאחר שאתמול הסתיים המסחר בוול סטריט בירידות, במקביל למגמת ירידות במדדי המניות המרכזיים בבורסות אירופה. יום המסחר בניו יורק צפוי להיפתח בירידות קלות.

בשוק האג"ח נסחרות הממשלתיות השקליות הארוכות בעליות של עד 0.5%, ואילו מדדי התל בונד המרכזיים נסחרים ביציבות. בשוק המטבעות הדולר עולה כ-0.2% סביב רמה של 3.49 שקלים והאירו מתחזק בכ-0.4% סביב 3.92 שקלים.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, התייחס בסקירתו השבועית להורדות הריבית האחרונות על ידי בנקים מרכזיים בעולם ולמדיניות בנק ישראל וכתב כי "מתחילת החודש הספיקו כבר 11 בנקים מרכזיים בעולם לבצע הורדת ריבית. זה המספר הגבוה מאז תקופת המשבר באירופה ועוד לא הגענו לסוף החודש. בינתיים, השקל שבר עוד שיא מול סל המטבעות לאחר שהתחזק בעוד כ-0.8% מתחילת החודש. להערכתנו, אם המצב לא ישתנה לבנק ישראל לא תהיה ברירה אלא להתערב במסחר במט"ח ו/או להוריד ריבית בחזרה לרמה של 0.1%".

בנוגע לעליות החדות בשוק האג"ח הממשלתיות בשבועות האחרונים הוא כותב כי "בשבוע האחרון נמשכה ירידת התשואות באג"ח הממשלתיות בעולם ובישראל. שווי האג"ח בעולם שנסחר בתשואה שלילית בעולם עלה לרמה של מעל 15 טריליון דולר. גם האג"ח הישראלית באירו לכ-4.5 שנים הצטרפה למגמה ונסחרת בתשואה של מינוס 0.15%. מלבד האינפלציה והציפיות לריבית שממשיכות למשוך את התשואות למטה, יש גורם נוסף שיקשה על תפנית בכיוון התשואות. הכסף שהוביל את התשואות לרמות נמוכות כל כך הוא בעיקר 'הידיים החזקות' של קרנות הפנסיה וקופות הגמל הישראליות".

עוד ציין כי "הריבית בתחתית והתשואה לעשר שנים ירדה מאז דצמבר ונמצאת ברמה הנמוכה ביותר אי פעם. לעומת זאת, המרווח בין האג"חים ל-10 ול-30 שנה קרוב לשיא והוא הגבוה ביותר בעולם. בתנאים אלו קיים סיכוי די גבוה שהירידה בתלילות שהתחילה בחלק הארוך של העקום תימשך. אגב, אם המגמה בכיוון התשואות תתהפך לעלייה, גם במקרה זה התלילות צפויה לרדת".

מניית קבוצת דלק  ממשיכה לאבד גובה, על רקע חששות המשקיעים מרמות המינוף בקבוצה בעקבות העסקה לרכישת נכסי שברון בים הצפוני. זאת, למרות עוד שיחת ועידה שערכו היום הנהלת החברה והבעלים יצחק תשובה עם משקיעים ואנליסטים בניסיון להוריד את מפלס החששות בקרב מחזיקי מניות החברה.

עוד בולטות בירידות של עד 4% מניות כיל , סלקום , פרטנר , אמות  ושופרסל .

מנגד, אלקטרה נדלן  מזנקת ב-9% בעקבות הדוחות שפרסמה החברה הבוקר. עוד בולטות בעליות מניות מטריקס חילן , פריגו  ומלם תים .

בקרב המניות הקטנות בולטת בונוס ביוגרופ  לאחר שהחברה דיווחה בבוקר על קבלת אישור FDA (מינהל המזון והתרופות של ארה"ב) לשימוש במזרק ייחודי מתוצרת החברה, לשם העברה ושילוב של כלל הרכיבים של שתל חי של עצם אנושית בהזרקה. 

12:00

מגמה מעורבת בתל אביב. מדד ת"א 35 מאבד 0.5%, ומנגד מדד ת"א 90 עולה ב-0.15%.

מניית דלק  מרכזת עניין על רקע שיחת הוועידה שקיימו לפני דקות מנהלי החברה על רקע החשש ממינוף עסקת שברון.

מניית בונוס ביוגרופ  מזנקת על רקע אישור ה-FDA, חילן  מזנקת בכ-5% בהמשך לדוחות אתמול ועל הדיווח על רכישה.

תדיראן הולדינגס  דיווחה על תוצאות הרבעון השני, לפיהם הרווח הנקי עלה ב-32% לעומת הרבעון המקביל והסתכם ב-20.5 מיליון שקל ברבעון השני של 2019.

פנינסולה  פרסמה הבוקר את הדוחות לרבעון השני, לפיהם תיק האשראי המשיך לצמוח והסתכם ברבעון האחרון בכ-870 מיליון שקל, המהווה צמיחה של כ-50% ביחס לרבעון המקביל אשתקד, וצמיחה של 14% ביחס לרבעון הקודם. נכון להיום, תיק האשראי ממשיך לצמוח ועומד על 910 מיליון שקל. בשורה תחתונה, הרווח הנקי ברבעון הגיע לכ-8 מיליון שקל. לדברי אייל שני, אפסילון: "פנינסולה היא בין חברות האשראי היקרות יותר בשוק, אך המכפיל בהחלט ראוי לחברה שממשיכה באופן קבוע להציג צמיחה בתוצאות העסקיות".

11:00

המסחר בת"א מתנהל בשעה זו בירידות. ת"א-35 מאבד 0.6% ות"א-125 יורד ב-0.5%. מדד הבנקים מאבד 0.3% ואילו מדד הביומד עולה ב-0.5%.

חברה לישראל  יורדת ב-4.5% וכיל  מאבדת 3.8%. קבוצת דלק  עולה ב-2.7%, אופקו הלת'  מוסיפה 1.8% ואלקטרה נדלן  מזנקת ב-9%.

9:45

המסחר בבורסת תל אביב נפתח הבוקר בירידות. ת"א-35 ות"א-125 יורדים בכ-0.5%. ת"א-90 מאבד כ-0.3%. 

מניית כיל  נופלת מעל ל-2%, חברה לישראל  מאבדת 1.8% וטבע  יורדת בכ-1.7%. אופקו הלת'  התחילה את יום המסחר בעליות קלות של כ-1%. 

8:30

חברת שטראוס  דיווחה הבוקר על דוחות הרבעון השני של 2019, לפיהם העלייה ברווח התפעולי, לצד קיטון הוצאות המס, שקוזז בחלקו מגידול בהוצאות המימון, הביאו לעלייה של 15.4% ברווח הנקי, מ-110 מיליון שקל ברבעון השני של 2018 ל-127 מיליון שקל ברבעון השני של 2019. עם זאת, ההכנסות טיפסו ב-0.8% בלבד ל-1.33 מיליארד שקל, והרווח הגולמי טיפס ב-2.8% ל-558 מיליון שקל.

6:45

יום המסחר בבורסת ת"א צפוי להיפתח הבוקר (ג') על רקע הנעילה השלילית אתמול. מדד ת"א 35 איבד 0.6%, ומדד ת"א 90 ירד ב-0.4%. מניית מזרחי טפחות  איבדה 3% לאחר הדוחות, IFF  צנחה ב-3.1% ומניית אופקו הלת'  צללה ב-8%.

המסחר באסיה מתנהל הבוקר בירידות בהובלת מדד הנג סנג ההונג קונגי, שצונח ב-1.4%. המסחר בארה"ב ננעל אמש בירידות חדות של עד 1.5%. המסחר באירופה ננעל גם הוא בירידות. 

אחרי הורדת הדירוג בסלקום והתחזית השלילית לדירוג החוב של פרטנר, הגיעה אתמול גם הורדת דירוג רוחבית לחברות בקבוצת בזק . חברת הדירוג S&P מעלות הורידה את הדירוג של בזק, פלאפון ודי.בי.אס (yes), מרמה של ilAA לרמה של ilAA מינוס.

הבנק הבינלאומי  וחברת שטראוס   יפרסמו היום דוחות. 

עוד כתבות

חיים סבן/ צילום: אמיר מאירי

ישאיר חצי מיליארד שקל על השולחן? חיים סבן מתקרב לרגע האמת בו יוותר על השליטה בפרטנר

כפי שנחשף ב"גלובס" לסבן, ששווי החזקתו בפרטנר עומד על 753 מיליון שקל, אין הצדקה כלכלית בתשלום החוב (ש"ירש" במסגרת רכישת השליטה ב-2013) של 1.1 מיליארד שקל להאצ'יסון בינואר 2020 ● לפי הערכות, האצ'יסון לא מתכוונת לחזור לשוק המקומי, ואם תקבל את מניות פרטנר תנסה למכור אותן במהירות

יואב הלדמן / צילום: סיון פרג'

המשנה למנכ"ל רשת 13, יואב הלדמן, יפרוש מתפקידו

הלדמן, אחד הבכירים מהנהלת ערוץ עשר המקורי, מודיע על עזיבה ● ניהל את מחלקת הכספים בערוץ עשר מאז 2006 ונשאר בתפקיד למרות שינויים של מנכ"לים ובעלי מניות שהתחלפו במהלך השנים

יצחק תשובה/ צילום: גדעון לוין

קבוצת דלק: חברת סחר בינלאומית התחייבה להשקיע כ-250 מיליון דולר באיתקה

קבוצת דלק, שבשליטת איש העסקים יצחק תשובה, מדווחת על קבלת הצעה להשקעה הונית בחברה האם איתקה ● דלק דיווחה כי היא ממשיכה לנהל משא ומתן עם משקיעים נוספים

שרגא ברוש / צילום: שלומי יוסף

שרגא ברוש פורש מהתאחדות התעשיינים על רקע כתב האישום; אלה המועמדים להחליפו

בשבוע שעבר החליטה הפרקליטות להגיש נגד ברוש כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד לקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ● ל"גלובס" נודע כי על התפקיד צפויים להתמודד התעשיינים ד"ר רון תומר, שמואל דונרשטיין ורוני קוברובסקי וכן חה"כ לשעבר איילת נחמיאס-ורבין

פקק על כביש 471 / צילום: גיא ליברמן

25 מיליארד שקל זה לא מספיק: כמה המדינה צריכה להשקיע בתחבורה כדי להעלות את הפריון

אם רק נעמוד פחות בפקקים, הפריון של הכלכלה הישראלית יגדל בצורה משמעותית ● כמה משמעותית? שגם השקעה של 25 מיליארד שקל בשנה עדיין תהיה משתלמת

בני גנץ / קרדיט צילום: שריה דיאמנט

לקראת הפגישה אצל הנשיא: פגישה של גנץ עם ראשי העבודה-גשר

הפגישה נערכה במשרדי "כחול לבן" בתל-אביב, ולפי הודעת המפלגה "הם דנו בעקרונות ותפיסות העולם אותם ברצונם לקדם. הוסכם בין הצדדים כי ייערכו פגישות המשך בין הגורמים המקצועיים לצורך קידום שיתוף הפעולה"

אריה דרעי באירוע ההשקה של קמפיין ש"ס / צילום: יעקב כהן, יח"צ

דרעי: ש"ס תמשיך להיות בצד של נתניהו. נקודה.

יו"ר ש"ס אריה דרעי מצהיר מפורשות כי הוא דבק בשותפות עם נתניהו ובבלוק של מפלגות הימין והחרדים. בהצהרה שמסר בישיבת הסיעה בכנסת ● "אני קורא לבני גנץ, ראש הממשלה קרא לך לשבת בארבע עיניים. חבל שלא הסכמת. עוד לא מאוחר. העם רוצה את זה"

טל גרנות גולדשטיין, מנכ"לית HOT / צילום: יחצ

האם HOT וסלקום מנהלות שיחות למיזוג

חשוב לציין שמיזוג בין החברות הוא כה מסובך ומורכב שלא בטוח שהוא אפשרי בכלל ● ל-HOT יש רשת משותפת עם פרטנר בסלולר ולכן עסקה עם סלקום תיאלץ אותה למכור את חלקה ברשת ● סלקום מכחישה את הדיווחים

אנרגיות מתחדשות. השקעה עם רווח כללי וחברתי/צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

היקף של 270 מיליארד דולר לשנה: זה ענף ההשקעות החם הבא

בשנה האחרונה הושקעו יותר מ-270 מיליארד דולר באנרגיות מתחדשות, והתעשייה העולמית כבר שווה יותר מטריליון דולר ● האנרגיות החלופיות נהפכו למשתלמות יותר לצרכן בזכות טכנולוגיות שפיתחו יזמים כמו גיא סלע, ממייסדי סולאראדג' - שנפטר בטרם עת, אבל בידיעה כי המהפכה הושלמה

פרופ' רות גביזון / צילום: איל יצהר, גלובס

פרופ' רות גביזון: תוצאות הבחירות מצוינות; אם תהיה ממשלת אחדות, נתניהו צריך להיות ראשון ברוטציה

כלת פרס ישראל לחקר המשפט פרסמה פוסט בפייסבוק שלה והסבירה מדוע נתניהו צריך לקבל ראשון את הובלת ממשלת האחדות ● הפוסט עורר שיח נרחב ברשת

אדם נושא כיכרות לחם בקהיר על רקע שלט תעמולה בעד הנשיא סיסי /  צילום: רויטרס

בצל ההפגנות נגד א.סיסי: הופסק המסחר בבורסה המצרית לאחר צניחה של 5%

הפגנות ענק נגד נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, שנמשכות מסוף השבוע האחרון, מגבירות את חששות המשקיעים ● מדובר בהפסקת מסחר ראשונה מאז המשבר של 2016 במצרים

אשר לוי, מנכ"ל אורבוטק / צילום: איל יצהר

מכירת אורבוטק: תגמולים של 15 מיליון דולר לשני בכירי החברה בשנה החולפת

אשר לוי, המנכ"ל לשעבר, ומחליפו עמיחי שטימברג זכו לשכר של יותר מ-7 מיליון דולר כל אחד בשנת הכספים 2019, בחלקו בונוס עבור מכירת החברה תמורת כ-3.3 מיליון דולר

אדם נוימן/ צילום:רויטרס

מריחואנה על מטוסים, מסיבות טקילה ועסקאות תמוהות ב-WeWork: לאדם נוימן הולכות ואוזלות הסיבות לחייך

ריבוי עסקאות בעלי עניין, הפסדי עתק ומכפילים תמוהים שמצטרפים למסיבות טקילה וסמים, מטוסים פרטיים וחזון ששוק ההון מתקשה להכיל ● "גלובס" מפרסם במלואו את התחקיר של "וול סטריט ג'ורנל" על אדם נוימן, מייסד ענקית השכרת המשרדים

 מיכל קיסוס הרצוג / צילום: שלומי יוסף

פפר מתרחב: מאפשר ללקוחותיו להשקיע ישירות במאה המניות הגדולות בארה"ב

הבנק הדיגיטלי של לאומי השיק את "פפר אינווסט", שמאפשר לרכוש מניות ממדד S&P 100, בעלות של 50 שקל עד 50 אלף שקל לעסקה בודדת, עם דמי ניהול שנתיים של 0.8% וללא עמלות מינימום ● "אנחנו רוצים להנגיש את השוק"

רן גוראון / צילום: יח"צ

עובדי פלאפון יפגינו מול ביתו של מנכ"ל החברה רן גוראון

מתנגדים לפיטורים של 300-400 עובדים מבלי שתוצג בפניהם תוכנית לצמיחה עתידית של החברה

בנימין נתניהו, איילת שקד, איימן עודה, יאיר לפיד / צילומים: כדיה לוי, לשכת ח"כ איימן עודה, שלומי יוסף

מי רוצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, מי שינן כמה בתים מיועדים להריסה ואיך כל זה ישפיע על המו"מ

כל פוליטיקאי יודע לדקלם "כלכלה חזקה" ו"קידום החינוך", אבל כדי להשפיע באמת על התודעה צריך להחדיר מידע חדש לשיח ● מי רצה שנדבר על זמן הנסיעה מאלקנה, ומי שינן כמה בתים מיועדים להריסה? ● העובדות שהמפלגות בחרו להפיץ מלמדות מה חשוב להן ● המשרוקית של גלובס

הנשיא טראמפ ויו”ר הפד ג’רום פאוול / צילום: רויטרס

בוויכוח בין הנשיא טראמפ לפדרל ריזרב, שני הצדדים טועים

בשבוע שעבר קרא נשיא ארה"ב לפדרל ריזרב להפחית את הריבית לשלילית ● אלא שהמדיניות המוניטרית שנוקטים הבנקים המרכזיים בשנים האחרונות נכשלה כישלון חרוץ, והיא תוביל לתוצאות הרסניות ● כתבה אחרונה על התופעה המתרחבת של חובות בריבית שלילית

פרויקט של דירה להשכיר ברמת השרון / צילום: רפי דלויה

"דירה להשכיר" רוצה את הקרקע שלכם: יוזמת מהלך להפקעת קרקעות פרטיות

בצעד חריג מבקשת החברה הממשלתית שעוסקת בשכירות לטווח ארוך להגדיל את מגוון השטחים ברשותה ● משרד המשפטים: "מטה הדיור ומינהל התכנון תמכו במהלך, ואנחנו הסכמנו שניתן לקדם את ההצעה מבחינה משפטית"

פקק תנועה / צילום אילוסטרציה: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

לתשומת לב הממשלה הבאה: השקעה אזרחית נמוכה מעידה על חוסר אמונה בעתיד

את היעדר ההשקעה כולנו יכולים להרגיש בקלות: בשעות אבודות בכבישים הפקוקים ובצביטה הקלה בלב שחש כל מי שמשאיר את ילדיו בבוקר בידי גננת וסייעת המופקדות על 35 ילדים ● אבל כשמביטים אל מנופי הענק של הרכבת הקלה, בכל זאת אפשר לחוש קצת אופטימיות ● פרשנות

תחבורה ציבורית בת"א / צילום: איל יצהר

בנק ישראל: אין צמצום בפער בין ישובים יהודים וערביים גדולים ברמת התחבורה הציבורית

רמת שירות האוטובוסים ביישובים הערביים עדיין נמוכה יותר מאשר ביהודים, כך עולה מדוח של חטיבת המחקר של בנק ישראל שיתפרסם בקרוב