גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

ת"א ננעלה בעליות: סלקום זינקה ב-11%, דלק רכב ב-14%

מגה אור השתתפה בהנפקה של אפי נכסים כשרכשה מניות ב-83 מיליון דולר; ביג רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל ● שיכון ובינוי הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל ● גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק לרכישת מניות דלק רכב, 7.5% מהון המניות, בכ-135 מיליון שקל

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

16:25

נעילה חיובית בתל אביב. מדד ת"א 35 עלה היום (א') ב-0.64%, ת"א 90 טיפס ב-1.4%, ומדד הבנקים זינק ב-1%.

דלק רכב זינקה ביותר מ-14% על רקע הגדלת ההחזקות הצפוי מצד בעל השליטה גיל אגמון. סלקום זינקה ב-11%, אפי נכסים בלטה בעלייה של יותר מ-5$ לאחר גיוס הון.

מחזור המסחר הסתכם ב-595 מיליון שקל.

15:30

יום המסחר הראשון לשבוע מתנהל במגמה חיובית, ובמחזור מסחר נמוך, בדומה לזה המאפיין בדרך כלל את ימי ראשון. זאת אחרי שבסוף השבוע הסתיים המסחר בארה"ב במגמה חיובית.

העליות עם פתיחת השבוע הנוכחית נרשמו אחרי שאת שבוע המסחר הקודם סיכמו מדדי ת"א 35 ות"א 125 בירידות של כ-1.5%. בסיכום שבועי בלטו לשלילה מדדי הביטוח והבנקים שנחלשו בכ-2.5%

בצד החיובי במדד ת"א 35, המניות הדואליות של נייס  ופריגו  מתחזקות בכ-2%-2.5%, ומניות דלק  ומזרחי טפחות  עולות בשיעורים דומים.

הדואליות בולטות גם בצד השלילי של המדד המוביל, בהן אופקו  נחלשת בכ-2% ולייבפרסון  וטבע  מאבדות כ-1%-1.5%.

עוד במסחר, מניית דלק רכב  קופצת בכ-15% במחזור מסחר גדול מהרגיל. זאת אחרי שהחברה הודיעה הבוקר כי בעל השליטה בה, המנכ"ל גיל אגמון הגיע להסכמות עם קבוצת דלק  לרכישת כ-7.5% ממניות הקבוצה במחיר מניה של יותר מ-19 שקל - הגבוה בכ-20% משווי המניה הבוקר.

מניית סלקום  קופצת בכ-9%-10% במחזור מסחר ער אחרי שבסוף השבוע החברה הודיעה על השלמת גיוס ההון שקידמה. מניית המתחרה פרטנר מזנקת בכ-8%, ומדד התקשורת בולט בעלייה של כ-2%. חברה נוספת שהשלימה גיוס הון היא אפי נכסים , ומנייתה מגיבה לכך בטיפוס של כ-7% במחזור מסחר גדול.

עוד בולטת מניית נייר חדרה  שטיפסה בכ-5%-6% אחרי עלייה של כ-5% ביום חמישי ולאחר שבאחרונה סבלה מחולשה יחסית.

חברת אלקטריאון  הודיעה על מזכר הבנות למכירת "שלושה פרויקטי הדגמה של טעינה אלחוטית דינמית", ומנייתה קופצת בכ-8%.

במסחר באג"ח הקונצרניות נרשמת היום מגמה חיובית. אג"ח יעקובי  נחלשת בכ-4% על רקע פרסום דוחות הרבעון השלישי של החברה. במסחר באג"ח הממשלתיות נרשמת מגמה שלילית.

מנתוני הבורסה עולה כי בסיכום שבוע המסחר החולף בוצעו שבע הנפקות של אג"ח קונצרניות, בהן גויס סכום של כ-2.6 מיליארד שקל. את עיקר הסכום גייסו שתי חברות פיננסים - בנק אגוד והראל, שכל אחד מהם היה אחראי על סכום של כ-800 מיליון שקל.

בבית ההשקעות פסגות התייחסו לנתוני התעסוקה שהתפרסמו בארה"ב, ותמכו בכיוון המסחר שם, כשציינו כי גם נתוני חודש נובמבר היו חזקים, בדומה לחודשים קודמים. לפי פסגות, "מכיוון שברור שגם דוח מצוין כמו זה לא צפוי לשנות את העמדה של הפד ושהריבית בארה"ב (או בכל מקום אחר בעולם) לא צפויה לעלות בטווח הנראה לעין, השווקים הגיבו באופן חיובי והמדדים חזרו לרמתם מתחילת השבוע לאחר מספר ימים של פסימיות זהירה".

יחד עם זאת, בפסגות ציינו, כי "אי אפשר להתחמק מהעובדה שיש כיום פער משמעותי בין הנתונים בדוחות התעסוקה לבין אינדיקטורים אחרים של שוק העבודה".

בהתייחסות לשוק המקומי, בפסגות סבורים כי "החלק הבינוני-ארוך בשוק האג"ח נראה לנו עדיין אטרקטיבי", וזאת תוך הערכתם כי "האינפלציה צפויה להיוותר נמוכה והפעילות במשק צפויה להאט במהלך השנה הקרובה".

14:40

יום המסחר הראשון לשבוע זה בתל אביב מתנהל בטריטוריה הירוקה, כך מדד ת"א 35 עולה ב-0.6%, ת"א 90 מטפס ב-1.2%, ומדד הבנקים מוסיף 1.1% לערכו.

אפי נכסים  מובילה את העליות ומזנקת ביותר מ-7% לאחר גיוס מניות מוצלה, בו השתתפו בין היתר החברות ביג ומגה אור.

דלק רכב  בולטת בזינוק של 14% לאחר הדיווח על הגדלת ההחזקות מצד בעל השליטה גיל אגמון. 

נייר חדרה  מזנקת ב-6%.

מחזור המסחר בשעה זו מסתכם ב-412 מיליון שקל בלבד.

10:35

המסחר בבורסה בתל אביב מתנהל בעליות שערים, כך מדד ת"א 35 קופץ ב-0.5%, ת"א 90 מזנק ב-1%, ומדד הבנקים עולה ב-0.5%.

מנייתה של אפי נכסים  מזנקת בכ-7% לאחר השלמת גיוס הון מניות בהיקף של כ-600 מיליון שקל, מעל לסכום שביקשה לגייס: 500 מיליון שקל. מגה אור  השתתפה בהנפקה כשרכשה מניות בהיקף של 83 מיליון שקל, ובכך שמרה על החזקתה בחברה (13%); ביג  רכשה מניות אפי נכסים בהיקף של 407 מיליון שקל, ותחזיק 20% מהון המניות.

בעל השליטה בדלק רכב , גיל אגמון (37.47%), הגיע להסכמות עם קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, לרכישת 7 מיליון מניות של החברה, המהוות 7.5% מהחברה הבוקר.

שיכון ובינוי  הגישה הצעה לרכישת השליטה בתהל באמצעות השקעה של עד 40.1 מיליון דולר. החברה בניהולו של איל לפידות תעמיד לתהל הלוואה של 11.95 מיליון דולר למשך שנתיים, שתהיה המירה ל-49.9% ממניות תהל, מה שמשקף לה שווי של 12 מיליון דולר לפני הכסף.

9:50

המסחר בבורסת ת"א נפתח הבוקר בעליות. ת"א-125 עולה בכ-0.6%, ת"א-35 מוסיף 0.7% ות"א-90 מטפס ב-0.5%. 

פריגו  ונייס  עולות בכ-2.6%, קבוצת דלק  מוסיפה 3% ושפיר הנדסה  עולה ב-1.4%. אנרג'יאן  מאבדת 1.3% ואופקו  יורדת ב-1%. 

אפי נכסים  מזנקת הבוקר ב-9.2%. חברת ביג  השתתפה בהנפקה של אפי נכסים, ובמסגרתה רכשה מניות בהיקף של 407 מיליון שקל. כעת ביג מחזיקה ב-20% מאפי נכסים. 

סלקום  מוסיפה כ-4.5%. 

06:00

שבוע המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לעליות החדות שנרשמו ביום שישי האחרון בוול סטריט, לאחר פרסום נתונים טובים משוק העבודה האמריקאי. מדד דאו ג'ונס הוביל את העליות וקפץ ב-1.2%, הנאסד"ק עלה ב-1%, ו-S&P 500 הוסיף 0.9% לערכו. 

עיני השוק מופנות להודעת הריבית של הפדרל ריזרב בהמשך השבוע, וגם לבחירות בבריטניה בצל סאגת היציאה מהאיחוד האירופי. לקראת הבחירות הכלליות שם (12 בדצמבר), הסקרים מצביעים על רוב למפלגתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון. לדברי עפר קליין מהראל פיננסים, "במקרה שג'ונסון ייבחר, יגברו הסיכויים ליישום הסכם היציאה מהאיחוד, כפי שהוסכם באופן עקרוני בין הצדדים. להערכתנו, הנדנדה הזו תימשך לפחות עד סוף השבוע הבא, ואז אולי נהיה כולנו יותר חכמים".

בקרב המניות הדואליות, פריגו ונייס חוזרות עם פערי ארביטראז' חיוביים של 2.4% ו-2.7% בהתאמה, טאואר עם פער חיובי של 1%, איי.אפ.אפ עם פער חיובי של 0.8%, ואלוט עם פער חיובי של 2.9%. מנגד, כן פייט חוזרת עם פער שלילי של 11.5%, ומניית ביוליין עם פער שלילי של 5.4%.

בשבוע החולף בבורסה בתל אביב מדד ת"א 35 ירד ב-1.5%, ומתחילת השנה עלה ב-14.6%; מדד ת"א 90 ירד השבוע ב-2.2%, ומתחילת השנה עלה ב-35.5%.

עוד נתונים מהבורסה: בשתי הנפקות של מניות לציבור יגויסו עד 900 מיליון שקל בשבוע האחרון. עד 600 מיליון שקל גויסו על-ידי חברת הנדל"ן המניב אפי נכסים בהנפקה המשנית הגדולה ביותר בשוק המניות מזה כשנתיים; עד 300 מיליון שקל גויסו על-ידי חברת התקשורת הסלולרית סלקום הדואלית, בהנפקת מניות וכתבי אופציה למניות לציבור בתל אביב. 

בהמשך לחשש של בעלי החוב הגדולים של אי.די.בי, מחזיקי אג"ח מסדרה ט' (1.2 מיליארד שקל חוב), בראיון ל"גלובס" אמר אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה באי.די.בי, "אני עדיין מאמין שישראל היא מקום נהדר להשקיע בו. החברות - נכסים ובניין, גב ים, שופרסל, סלקום, אלרון - טובות, והן משתפרות תחת הניהול שלנו, ומי שיידע מה התשואה על ההשקעה הזאת, לא יהיה אני אלא הנכדים שלי". 

עוד כתבות

יפתח רון טל / צילום: יוסי וייס חברת החשמל

920 מיליון שקל הועברו לחברת החשמל להסדרת החוב הפלסטיני

החוב הכולל של הפלסטינים לחברת החשמל הגיע ערב ההעברה ל-1.7 מיליארד שקל ● בעקבות המהלך, חברת החשמל תפסיק את הניתוקים היומיים באספקת החשמל ללקוחותיה בשטחי הרשות הפלסטינית

סניף של סופר פארם / צילום: יח"צ

רוצה להיות אמזון: סופר פארם מקימה פלטפורמת מכירות

הרשת מחפשת מנועי צמיחה חדשים לאור התחרות המחריפה בענף בישראל ● סופר פארם כבר החלה לגייס עובדים למיזם ותגייס מוכרים מהעולם ● המודל דומה לזה של אמזון, שיותר מ-60% ממכירותיה הן של צדדים שלישיים

אודי שמאי/ צילום:איל יצהר

מניית הטכנולוגיה של זכיין פיצה האט בישראל מזנקת על רקע גיוס של 47 מיליון שקל באוסטרליה

דרגון טייל של אודי שמאי, המפתחת פתרונות תוכנה לאופטימיזציה של ניהול המשלוחים במסעדות מזון מהיר, מבקשת להיעזר בכספי הגיוס לחדירה לשוק האמריקאי

תושבי סין עם מסיכות פנים / צילום: Koki Kataoka, רויטרס

סין סוגרת לחלוטין את אזור ווהאן בו התפרץ וירוס הריאות המסתורי

העיר ווהאן, בה התפרץ וירוס הריאות המסתורי "קורונה", נסגרה לחלוטין על ידי הרשויות בסין ● כל תנועת התחבורה הציבורית נעצרה ותושבי העיר התבקשו לא לעזוב

נשיא המדינה ריבלין נואם בירושלים / צילום: טל שניידר, גלובס

נשיא המדינה: "אנחנו מציינים את השואה וגם את הניצחון והחירות"

נשיא המדינה ראובן ריבלין פתח הערב בבית הנשיא את פורום השואה, בנוכחות עשרות מנהיגים מרחבי העולם

עמנואל מקרון בביקורו בישראל / צילום: Atef Safadi, רויטרס

איך מסקרת התקשורת הצרפתית את תקרית מקרון בעיר העתיקה בירושלים

נשיא צרפת גער בשוטרים הישראלים שרצו ללוות אותו לתוך כנסיית סנטה אנה בירושלים ● התקרית סוקרה בהרחבה בתקשורת הצרפתית והם אף הזכירו כי עימות דומה התרחש לפני 24 שנים עם נשיא צרפת לשעבר ז'אק שיראק

מרכז ההספקה של צה"ל / צילום: חברת שפיר

הזכייה שהקפיצה את מניות שפיר ואוריין: יקימו מרכזי אספקה עבור צה"ל בכ-5.5 מיליארד שקל

משרד הביטחון עדכן היום על החלטת ועדת המכרזים שלו לבחור בהצעתן המשותפת להקמה ואחזקה של שלושה מרכזים לוגיסטיים ● מניית שפיר עלתה ב-8%-9% וזו של אוריין זינקה ב-30%-40%

בנימין נתניהו ויובל שטייניץ על אסדת הגז / צילום: מארק ישראל סלם - ג'רוזלם פוסט

מצעקות על ביבי ועד "לפגוע בקובי מימון זה כמו לפגוע באח של כחלון": מה מסתתר בספרו החדש של יובל שטייניץ

"סבן התקשר אליי מלוס אנג'לס. תשובה עשה את טעות חייו כשהזמין אותי לבקר באסדת הגז. חברי הליכוד הזהירו אותי מפני משה כחלון" ● שר האנרגיה יובל שטייניץ מפרסם ספר שבו הוא מציג את גרסתו למאבקי הגז ● מה שטייניץ העדיף לשכוח, איפה הוא טועה ומתי הוא מקמץ במילים

סונדר פיצ'אי, מנכ"ל אלפאבית וגוגל/ צילום: רויטרס, YVES HERMAN

בדרך לדאבוס: ענקיות הטכנולוגיה מנסות להשפיע על הרגולציה באירופה

בענקיות הטכנולוגיה מבינים שתוטל עליהן רגולציה, אך מנסים למתן אותה ● "רגולציה הגיונית צריכה להיות מידתית", אמר מנכ"ל גוגל סונדר פיצ'אי לקובעי מדיניות בבריסל

פרויקט מחיר למשתכן ביבנה / צילום: אייל פישר

מחיר למשתכן מקשה על בעלי דירות בפריפריה למכור את דירותיהם

כך עולה מסקירת הכלכלנית הראשית של האוצר לחודש נובמבר 2019 ● הצעירים שוברים שיאי רכישת דירות, אבל במשכנתאות גבוהות; משפרי הדיור מתקשים למכור את דירות היד השנייה שלהם; ואילו המשקיעים עוסקים בעיקר במכירת דירות

מיכה אבני/ צילום: שלומי יוסף

נתנו לה אשראי: פנינסולה השלימה גיוס של 252 מיליון שקל

ההנפקה נסגרה במחיר של 3.6 שקלים למניה - גבוה ב-5.9% ממחיר המניה בשוק

מייסדי Founders dror-gabby-ronny: דרור גבי רוני  / צילום: Loom

המובילה העולמית בניהול ה-IT מארה"ב, Service Now, רוכשת את Loom Systems

סכום הרכישה מוערך סביב 80 מיליון דולר, לפי גורמים שמעורים בפרטים ● הרוכשת, חברת ServiceNow, היא חברה ציבורית בשווי של כ-60 מיליארד דולר, המתמחה באספקת פתרונות מבוססי ענן לאוטומציה של פעילויות מחשב ארגוניות

מתקן ההתפלה בשורק. /  צילום: מוטי יאיר

המדינה מניחה למאגרי המים להזדהם, ובעלי השליטה במתקני ההתפלה מרוויחים בגדול

בעידן משבר האקלים, אי אפשר להסתמך רק על מתקני ההתפלה • לפי דוח של "אדם טבע ודין", רבע מהבארות מזוהמות, מוקדי הזיהום במי התהום מתפשטים ופעולות שיקום אינן נעשות • רשות המים: "מטפלים ומקדמים באופן שוטף פעולות לשיקום זיהומים במי תהום"

מנכ"ל רדהיל דרור בן אשר / צילום: אריק סולטן

רדהיל מוותרת על שני מוצרים שרכשה ב-2017

רכשה את המוצרים במטרה שיהוו בסיס לבניית מערך הפצה לתחום הגסטרו, אולם ההכנסות מהם היו נמוכות

דירת 3 חדרים, תל ברוך, תל אביב / צילום: KW-TLV-NE

בכמה נמכרה דירת 3 חדרים בתל ברוך בתל אביב?

הדירה בת 18 שנים והקומפלקס שבו היא נמצאת כולל בריכת שחייה מקורה וחדר כושר

פסל השור המפורסם בוול סטריט/ צילום: רויטרס, CARLO ALLEGRI

נמחקו העליות בוול סטריט בנעילה; טסלה חצתה שווי של 100 מיליארד דולר

מדד דאו ג'ונס ננעל ללא שינוי מהותי, כך גם מדד S&P 500 ומדד הנאסד"ק עלה ב-0.2% ● מנוצ'ין: "החתימה על השלב השני בהסכם הסחר יכולה לקרות לפני או אחרי הבחירות" ● בורסות אירופה ננעלו בירידות, הדאקס השיל 0.3%, הקאק איבד 0.6%

ג'ף בזוס, מנכ"ל אמזון / צילום: רויטרס Rex Curry

האו"ם: ל-NSO הישראלית עשוי להיות קשר לפריצת הטלפון של ג'ף בזוס

הפריצה קרתה בשנת 2018, לאחר שבזוס קיבל הודעת וואטסאפ חשודה שנשלחה ככל הנראה מחשבונו האישי של יורש העצר הסעודי, כך אמרו מקורבים ל"גארדיאן" ● נציג זכויות האדם של האו"ם: "המידע שקיבלנו מרמז כי המעקב אחרי בזוס נעשה במאמץ להשפיע על דרך בה מסקרים ב'וושינגטון פוסט' את ערב הסעודית"

וואטסאפ (WhatsApp) / אילוסטרציה: רויטרס

הפיצ'ר החדש של וואטסאפ שייקל לכם על העיניים בדרך

מצב כהה הוא פיצ'ר שהלך וצבר פופולריות, שמשנה את הרקע של אפליקציות לכהה, כך שיהיה נח יותר להשתמש בהן בלילה או במקומות ללא הרבה תאורה

תקשורת דור 5 - הדלק לכלכלה של העשור הבא / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

סלקום סירבה לאפשר לגולן טלקום ואקספון שדרוג טכנולוגי מול אפל

במסגרת המתיחות ביחסים בין החברות, גולן טלקום ואקספון קיוו שסלקום תיקח על עצמה שדרוג מול אפל שיאפשר לשתיהן לספק שיחות על גבי האינטרנט ● בסוף שתיהן נאלצות למצוא פתרון עצמאי לסוגיה

זמיר דחבש  / צילום: יח"צ יוסי זליגר

על רקע המשבר הכספי ברשת: יינות ביתן ושלום ת"א נפרדים

בחודשים האחרונים מתמודדת יינות ביתן עם קשיי תזרים ● הבוקר הפסיקה הרשת את התקשרותה עם משרד יחסי הציבור שלה