גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

נגיף הקורונה הפיל את הבורסה: ת"א 90 צנח ב-2.1%, דלק ב-4%

מדדי הטכנולוגיה והאנרגיה איבדו כ-2.5% ● טאואר איבדה 4.6%, ונייס ירדה ב-2.35% ● המסחר התנהל בצל ירידות חדות בשווקים על רקע התפשטות וירוס הקורונה ● הדאו ג'ונס צולל בכ-2%, מדד הפחד מזנק ב-25%

הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר
הבורסה בתל אביב / צילום: איל יצהר

סקירת המסחר: דיווחים שוטפים, מגמות, מדדים, שערי מניות, אג"ח, מט"ח וסחורות והמלצות אנליסטים

 

17:29

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל היום (ב') בירידות חדות. מדד ת"א 35 איבד 1.4%, ת"א 90 ירד ב-2.1%, מדד הבנקים איבד 0.96%.

החשש מהתפשטות נגיף הקורונה מפיל את המדדים מעבר לים. בוול סטריט המדדים נופלים בכ-2%, ומדד הפחד מזנק ב-25%.

מניית נייס איבדה 2.35%, טבע ירדה ב-0.9%, דלק צנחה ב-4%, שיכון ובינוי איבדה 2.6%, אלוני חץ איבדה 2.8%, ושפיר הנדסה ירדה ב-2.7%.

15:00

הבהלה בעולם מפני התפשטות וירוס הקורונה מסין למדינות נוספות ממשיכה לדחוף את מדדי הבורסות המובילות בעולם לירידות חדות היום. במקביל, מדדי המניות המרכזיים בבורסה של תל אביב רושמים ירידות של 1.5% עד 3%.

בשוק הסחורות ממשיך הזהב לטפס, ומחיר האונקיה הגיע לכ-1,582 דולר, ומנגד הנפט צונח ביותר מ-3% (חוזה מסוג ברנט) למחיר של 59 דולר לחבית.

בשוק האג"ח נסחרות היום הממשלתיות השקליות לטווח ארוך בעליות של כ-0.3%, ואילו מדדי התל בונד המרכזיים רושמים ירידות של 0.4%-0.3%.

במסחר במטבעות רושם הדולר היום עלייה של 0.1% לרמה של כ-3.46 שקלים, ואילו האירו נסחר בירידה של כ-0.2% סביב רמה של 3.81 שקלים.

אלכס זבז'ינסקי, הכלכלן הראשי של מיטב דש, התייחס בסקירתו השבועית להשפעות האפשריות של וירוס הקורונה וכתב כי "בדרך כלל, איומים מסוג זה חולפים מבלי להשאיר השפעה ממושכת על הכלכלה או השווקים. סביר להניח שגם הפעם כך זה יקרה".

לגבי קצב הצמיחה במשק האמריקאי כתב, כי "לפי המודלים של הפד צפוי קצב הצמיחה ברבעון הרביעי בארה"ב, שיתפרסם השבוע, לעמוד על כ-1.5% לעומת קונצנזוס החזאים בבלומברג שצופה 2.1%".

בנוגע לשוקי המניות הוא ציין כי "התנהגות המניות בתקופה האחרונה הייתה די חריגה אפילו במונחי העשור האחרון. למרות התערבויות מאסיביות של הבנקים המרכזיים מאז המשבר, השווקים לא התנתקו יותר מדי מהמצב בכלכלה בעשור האחרון. השינוי בתשואה השנתית של שוק המניות האמריקאי והנתק של שוק המניות מהמצב הכלכלי בתקופה האחרונה היה די חריג. נציין רק שהמתאם הסטטיסטי של שוק האג"ח, שמגלם קצב צמיחה מתון, עם הכלכלה, היה בעשור האחרון כ-70% לעומת מתאם של 50% של שוק המניות שמגלם כעת שיפור חד בכלכלה".

"ההתנתקות בין האינדיקטורים הכלכליים לביצועים של שוק המניות מעלה סיכון למימוש בשווקים במיוחד נוכח העובדה שהסנטימנט השורי של משקיעי המניות בארה"ב נמצא בשיא של השנה האחרונה. לעומת זאת, סקר של ג'יי.פי. מורגן בקרב המשקיעים המוסדיים מעלה שאחוז המשקיעים הנוטים לפוזיציית "לונג" באג"ח הממשלתיות נמצא בשפל של השנה האחרונה. מצב זה מדגיש את הסיכון למימוש במניות ומסביר את הירידה החדה בתשואות האג"ח הממשלתיות בשבוע האחרון".

עוד כתב זבז'ינסקי כי "הבנק המרכזי האמריקאי יתכנס השבוע לישיבת הריבית שעשויה לספק בשורות חשובות. אומנם לא צפוי שינוי בריבית, אך הפד יכול להודיע על שינויים בישום כלים אחרים בהם הוא השתמש לאחרונה, בעיקר בנוגע למכרזי הריפו או רכישות האג"ח הקצרות".

מניות בזן , פלסאון  ונייר חדרה  נסחרות בעליות של 2%-1%. מנגד, בירידות חדות של 6%-4% בולטות מניות קבוצת אשטרום , טאואר  , אזורים , חילן , ישראל קנדה , מיטרוניקס , קבוצת דלק  ודור אלון .

מבין המניות הקטנות בולטת קאנומד , שהצטרפה היום לרשימה הראשית בבורסה, בירידה של 10% במחזור גבוה. 

13:45

ירידות שערים חדות בת"א: מדד ת"א-35 נחלש ב-1.5%, ת"א-125 מאבד 1.7% ות"א-90 נחתך בכ-2.3%.

מניית בזן  מטפסת ביותר מ-1%, והיא המניה היחידה בת"א-35 שרושמת עליות. את הירידות מובילה טאואר   שצוללת ב-4.5%, וגוררת את מדד הטכנולוגיה לצלילה של כ-2.8%. מניית נייס   נחתכת אף היא, ב-3.8%. ירידות חדות של יותר מ-2% נרשמות בסקטורים רבים, ומדד הבנקים יורד "רק" ב-1%. 

מקרב מניות השורה נרשמות ירידות של יותר מ-5% במניות אשטרום נכסים , אזורים , ארד  וחילן 

פלסאון  מובילה את העליות בקרב מניות ת"א-90, ומטפסת ב-2%, ומלבדה רק שלוש מניות במדד זה נסחרות בטריטוריה הירוקה - נייר חדרה , גב ים  וקמהדע .

12:00

מתחזקות ירידות השערים בתל אביב על רקע המתרחש בשווקים. הירידות המדדים באירופה מתחזקות, ומחיר הנפט צולל ביותר מ-3%. ירידות חדות נרשמות גם בחוזים על המדדים בניו יורק והדאו ג'ונס נחתך ביותר מ-300 נקודות.

המדדים המובילים בת"א יורדים ביותר מ-1.2%, ומדד ת"א-90 צונח ב-1.8%.

מדד הטכנולוגיה בולט בירידות ומאבד יותר מ-2%, ומדד הביומד נחתך בשיעור דומה.

בין היורדות במדד ת"א-35 בולטות אלוני חץ  שנחתכת ב-3.6%, נייס   שמאבדת יותר מ-3% ושפיר הנדסה  שיורדת יותר מ-2%. 

בזן  ואלביט מערכות   הן שתי המניות היחידות במדד המוביל שנסחרות נגד המגמה ומוסיפות 1.5% ו-0.8%, בהתאמה.

מניית ביג  מאבדת 1.6% במחזור גדול. היום הודיעה חברת מגה אור  כי ביג הצטרפה אליה לעסקה לרכישת ישפרו מנכסים ובניין .

09:45

המסחר בת"א נפתח הבוקר בירידות שערים של יותר מ-0.6% במדדים המובילים, בהמשך לירידות שנרשמו אתמול ועל רקע הנעילה השלילית בוול סטריט לאחר התגברות החששות מהתפשטות וירוס הקורונה.

מגזר הנפט והגז מוביל את הירידות ומאבד 1.3%, כשברקע ירידות במחיר הנפט בעולם, בעקבות חשש מירידת ביקושים.

בצד השלילי בולטות מניות שפיר הנדסה  וקבוצת דלק , שמאבדות יותר מ-2%, ויחידות דלק קידוחים , ומניות כיל  , חברה לישראל  ובזק , שיורדות סביב 1.5%. 

מניית חלל תקשורת  ממשיכה את הירידות מאתמול ומאבדת כ-4%, ומניית פרשקובסקי  יורדת בשיעור דומה. חילן  ואנרג'יקס מרכזות עניין ויורדות ביותר מ-3% כל אחת, ופלסאון תעשיות  מוסיפה 1.6% במחזור גדול.  

06:00

המסחר בבורסה בתל אביב צפוי להיפתח הבוקר בהמשך לירידות שנרשמו אתמול, וזאת על רקע החשש מהתפשטות וירוס הקורונה מעבר לגבולותיה של סין.

ביום שישי האחרון המדדים בניו יורק איבדו גובה על רקע החשש כי הנגיף הגיע לארה"ב ולאירופה. בסין הממשלה הסינית הכריזה על סגר ב-16 ערים המאכלסות כ-57 מיליון אזרחים, כך שאסורות הכניסות והיציאות ממקומות אלה. בהונג קונג הוכרז על מצב חירום לאומי. היום לא יתקיים מסחר בבורסות סין (לרגל פסטיבל האביב), סינגפור (ראש השנה הסיני), הונג קונג (ערב ראש השנה האזרחי) ואוסטרליה (לרגל יום אוסטרליה).

החשש מהתפרצות הווירוס הביא לירידות בשוקי ההון, בעיקר באסיה. מרבית מדדי המניות בסין ירדו בעשרה ימים האחרונים בשיעורים של כ-5%. בנוסף נרשמה ירידה בתשואות לפדיון של איגרות החוב הממשלתיות. בלטה במיוחד הירידה בתשואות לעשר שנים בארה"ב, מ-1.83% לפני כעשרה ימים ל-1.68% בסוף השבוע האחרון.

ארגון הבריאות העולמי טרם הכריז על מצב חירום, וכלכלני בנק פועלים כתבים בסקירתם השבועית כי "מוקדם עדיין לקבוע מה מידת החומרה של הנגיף וכמה זמן ייקח עד לבלימת תהליכי ההידבקות בו. על-פי הניסיון עם נגיפים קודמים, כגון ה-SARS בשנת 2003, ההשפעות הכלכליות והפיננסיות מתמקדות בטווח הקצר, ללא סימני השפעה בטווח הבינוני והארוך. התקווה היא שכך זה יהיה גם הפעם".

אתמול (א') בבורסה בתל אביב המדדים איבדו עד 1.5% בהובלת אופקו הלת' שחזרה מוול סטריט עם פער ארביטאז' שלילי גבוה. מדד ת"א 35 איבד 0.9%, ת"א 90 ירד ב-1.5%, ומדד הבנקים השיל 0.3% מערכו. 

עוד כתבות

לארי טסלר / צילום:  Yahoo! Inc, Wikipedia

האיש שמאחורי "העתק-הדבק" מת בגיל 74

מדען המחשב לארי טסלר החל לעבוד בעמק הסיליקון בתחילת שנות ה-60, בתקופה שבה מחשבים היו בלתי נגישים לרוב הציבור ● ההמצאות שלו עזרו להפוך את המחשב האישי לכלי נוח לשימוש

נשים בדירקטוריון - יצרניות מזון ומשקאות

רק יו"רית אחת ופחות משליש נשים: כך נראים הדירקטוריונים בשוק המזון בישראל

תמונת המצב בדירקטוריונים של רשתות הקמעונאות ויצרניות המזון לא מזהירה ● עפרה שטראוס היא היו"רית היחידה, בתנובה יש רק נציגה אחת מתוך תשעה, ובאסם-נסטלה אין נשים כלל ● מי החברה שסירבה למסור את ל"גלובס" הנתונים ומי יצרנית הממתקים שבה יש 60% נשים?

ברני סנדרס, אליזבת וורן ומייקל בלומברג בעימות הדמוקרטי  / צילום: John Locher, AP

"זו מכה מתחת לחגורה": איך הפך העימות הדמוקרטי בווגאס לאירוע ברוטלי

שניים מסלעי המחלוקת הגדולים היו: מה עדיף לארה"ב, סוציאליזם או קפיטליזם? והאם למיליארדרים יש זכות קיום? ● ומהן שתי החטוטרות של מייקל בלומברג

אסף שהם, מגדל / צילום: איל יצהר, גלובס

אסף שהם, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל, הודיע על פרישתו

שהם נעתר לבקשת החברה להישאר בתפקידו, שבו כיהן שש שנים, עד שיאותר לו מחליף

 

 

קנאביס רפואי \ צילום: שאטרסטוק

התאחדות הרוקחים יוצאת נגד הפיקוח על מחירי הקנאביס: "השוק עוד לא התגבש"

ההתאחדות פרסמה מכתב הקורא למשרד הבריאות להימנע מפיקוח על מחירי הקנאביס הרפואי, למרות הלחץ המופעל על המשרד ליותר רגולציה בענף ● מחירי הקנאביס זינקו בחודשים האחרונים מאז אפריל האחרון, אז החל השוק לפעול תחת אסדרת הקנאביס החדשה

בניין וואלה  / צילום: איל יצהר, גלובס

בעלי בניין וואלה בת"א מבקשים להגביהו ב-7 קומות

אחרי שהתוכנית להקים במקום מגדל בן 40 קומות נדחתה, מבקשים בעלי השטח - האחים לוסטרניק - לנייד זכויות בנייה למבנה הקיים, וכך להגביה

 

סקר הסקרים

סקר הסקרים: פחות משבועיים לבחירות, אין שינוי במפת המנדטים

מדינת ישראל הולכת לבחירות בפעם השלישית בתוך שנה ● סקר הסקרים בודק מי מתחזק, מי נחלש, ומי מתנדנד סביב אחוז החסימה ● כל הסקרים מכל כלי התקשורת ● "גלובס" עושה סדר ומביא את המספרים העדכניים ביותר של מערכת הבחירות הסוערת

עליות שערים בוול סטריט / צילום: Richard Drew, Associated Press

וול סטריט מדלגת על הקורונה: מדד הנאסד"ק ו-S&P 500 עלו לשיא כל הזמנים; הזהב בשיא של 7 שנים

פרוטוקול הפד מהישיבה האחרונה של חברי ועדת השוק הפתוח חושף כי הריבית תישאר נמוכה זמן מה ● בורסות אירופה ננעלו בעליות, הדאקס קפץ ב-0.76%, והפוטסי ביותר מ-1% ● אישורי הבנייה בארה"ב של בתים חדשים עלו לשיא של 13 שנים

חיבורי כבלים פיראטיים / אילוסטרציה: שאטרסטוק

ניתוק רשתות התקשורת הפיראטיות בצפון: ביהמ"ש הורה לחברן מחדש

בעקבות חשיפת "גלובס": מפעילי הרשתות הפיראטיות הסתערו על משרד התקשורת ועל רה"מ נתניהו שבמקרה היה בצפון בסיור בחירות, ודרשו להורות להוט לחבר מחדש חיבורים בלתי חוקיים ● ביהמ"ש אילץ את הוט לחבר מחדש את הרשתות עד 4 במרץ, אז יתקיים דיון במעמד הצדדים

פלוריאן סיטה, מנכ"ל איי.די.או גרופ  / צילום: יח"צ

"לא הבנו את הכעס של מחזיקי האג"ח על צעד שנועד למנוע תשלום ריבית"

איי.די.או פרעה באחרונה את מלוא החוב למחזיקי האג"ח, ולדברי המנכ"ל פלוריאן סיטה, היא אינה מתכוונת לשלם פיצויים נוספים שדורשים המחזיקים ● "לא יכול למנוע מהם מלפנות לבית המשפט, אבל אנו לא פוחדים מהתדיינות, וגם נגיש תביעה נגדית"

הבורסה בתל אביב/ צילום: איל יצהר

המדדים בתל אביב עברו לירידות בהובלת מניות הבנקים שמאבדות גובה

נייס עולה ב-2.5% ● מניית טבע מתחזקת בכ-1.5% לאחר שזינקה אתמול בניו יורק בכ-9% בהמשך למסיבת העיתונאים שנערכה בת"א ● אמש בניו יורק המדדים עלו לשיא כל הזמנים

מיניבוס Bubble של ויה וחברת דן / צילום: יח"צ

דיווחים: עיריית ברלין לא תממן את שיתוף-הפעולה עם חברת VIa

לפי דיווחים באמצעי התקשורת בברלין, בעירייה החליטו שלא להקצות תקציב של 43 מיליון אירו בשנה למימון הפרויקט ● ויה: עדיין מתקיימים דיונים בנושא

נפגעי הקורקינטים והאופניים החשמליים - 19 בפברואר

אתמול באיכילוב: 5 נפגעים בתאונות קורקינט ואופניים חשמליים

מדי יום "גלובס" ובית החולים איכילוב מדווחים על מספר הנפגעים מתאונות שבהן מעורבים כלי רכב חשמליים: אופניים וקורקינטים

מטוס ממריא בנמל תעופה / צילום: shutterstock

בעקבות הקורונה: גם smartair מציע אפשרות לבטל טיסות וחופשות

לפי תנאי smartair, הביטול לחופשות שאפשר להזמין כעת לתקופת החגים והקיץ יתאפשר עד 12 שעות ממועד ההמראה ● לא מדובר על החזר מלא של דמי הנסיעה, אלא על 80% ● הביטול אפשרי לכל חברות התעופה ולכל סוגי הכרטיסים

אולם המבואה של בורסת לונדון / צילום: שאטרסטוק, א.ס.א.פ קריאייטיב

אירופה באדום; שנחאי זינקה ב-1.8% על רקע האטה במספר מקרי הקורונה החדשים

מספר החולים החדשים ירד אתמול דרסטית לעומת שלשום ● יפן אישרה כי שני נוסעים מתו על האונייה דיימונד פרינסס ● הבנק המרכזי של סין הפחית את ריבית הפריים על הלוואות ● עלייה בשיעור האבטלה באוסטרליה ● שיאים חדשים אמש בוול סטריט

מתחם סולארי אשלים / צילום: איל יצהר

חול נגד חשמל: מחריף הקרב בין האוצר לרשות מקרקעי ישראל על השדה הסולארי הגדול בישראל

בעוד שרשות מקרקעי ישראל דורשת לעצור את המכרז עקב קיומו של מחצב חול ענקי במתחם, ומזהירה כי התנהלות החשב הכללי באוצר תגרום לנזקים לענף הבנייה - הודיע החשכ"ל כי המכרז יימשך כסדרו, וטוען כלפי רמ"י כי ניהלה מכרז דומה בתמנע בחוסר יעילות

המשטרה והמז"פ הגרמניים חוקרת את זירת הירי  / צילום: מייקל פרובסט, AP

10 הרוגים במסע ירי נגד בר נרגילות בגרמניה; המניע: ימין קיצוני

לפי הדיווחים, היורה נכנס אמש לבר נרגילות בעיר הנאו והחל לירות באופן חסר אבחנה בנוכחים; לאחר מכן נסע לבית קפה אחר וירה גם ביושביו ● מאוחר יותר פשטה המשטרה על הבניין שבו גר היורה - וגילתה שם את גופתו וכן מכתב וקטע וידאו המצביעים על שנאת זרים כמניע למסע הרצח

דוריה למפל / צילום: רונן פדידה

בלגן זה כאן: תאגיד השידור עבר לירושלים וספג את הקארמה של רשות השידור

וגם: חברת הדפסות התלת-ממד ננו דיימנשן מעבירה את המטה שלה מנס ציונה לבוקה-ראטון ● השיחה

אנרכיה בפירמידה התכנונית / אילוסטרציה: טלי בוגדנובסקי , גלובס

אנרכיה בפירמידה התכנונית תוביל לאי ודאות

ועדת הערר החליטה לאשר מתן הקלה לתוספת יחידת דיור, לאחר שהוועדה המקומית עמדה בסירובה לאשר את ההקלה

חור אבטחה במאגר המידע שמחזיקה מפעילת אפליקציית ניהול הבוחרים / צילום: שלומי יוסף, עיבוד תמונה: טלי בוגדנובסקי

עתירה לבג"ץ: צו מניעה נגד השימוש באפליקציית אלקטור

לאחר שוועדת הבחירות המרכזית דחתה את העתירה שהגישו עו"ד שחר בן מאיר ועו"ד יצחק אבירם בשל חוסר סמכות, פנו השניים לבג"ץ ● לאחרונה התגלה כי מאגר המידע של האפליקציה לניהול קשרי בוחרים, שבה עושה שימוש מפלגת הליכוד, לא מאובטח כראוי